PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ EMAIL


MaSt0RaS
14-11-07, 11:22
Κυκλοφορει ενασ νεος ιος σε ενα εμαιλ το οποιο εχει τιτλο invitation ειναι απο τους χειροτερους ιουσ που εχουν κυκλοφορησει ο οποιος χαλαει τον τομεα Zero του σκληρου δισκου με λιγα λογια μετα ξεχαστετον. Μεταφερετε συνηθως μεσα απο τα friendlists οποτε το πιο σιγουρο ειναι να σας ερθει μεσω φιλου... Διαδωστε το οσο μπορειτε....

Μεχρι στιγμης εχει ανακαλυφθει απο την mcaffe αλλα δεν εχουν βρει τροπο να τον καταπολεμησουν!

alex-kal
14-11-07, 18:27
Πράγματι, μου ήρθε αυτό:
================================================== =======

From: ***************
Sent: Wednesday, November 07, 2007 9:14 AM
Subject: προσοχή



Tις επόμενες ημέρες θα πρέπει να είστε προσεκτικοί και να μην ανοίξετε
κανένα μήνυμα με τον τίτλο ' invitation', ανεξάρτητα με το ποιος το
στέλνει, πρόκειται για ένα ιό ο οποίος 'ανάβει' μια ολυμπιακή δάδα που
καίει το σκληρό δίσκο του Pc.

Αυτός ο ιός θα σας σταλεί από ένα άτομο που έχετε ήδη στη λίστα επαφών
σας, για αυτό θα πρέπει να ενημερώσετε όσο το δυνατό περισσότερους.

Εάν λάβετε μήνυμα με τον τίτλο 'invitation ' μην το ανοίξετε και κλείστε
αμέσως το Pc.

Είναι ο χειρότερος ιός που ανακοινώθηκε από το CNN και αξιολογήθηκε από
τη Microsoft ως ο πιο καταστροφικός ιός που έχει υπάρξει ποτέ.

Ο συγκεκριμένος ιός ανακαλύφθηκε χτές από το MCAfee και δεν υπάρχει
ακόμα 'λύση' για αυτόν. Απλά καταστρέφει τον Τομέα Zero του σκληρού
δίσκου όπου βρίσκονται οι σημαντικότερες πληροφορίες. Αποστείλετε αυτό
το mail σε όσους γνωρίζετε, στους φίλους και γνωστούς σας και θυμηθείτε
πως αν το αποστείλετε σε όλους αυτούς, θα επωφεληθούμε όλοι.

================================================== ======

konc
14-11-07, 19:13
Αυτή η βλακεία κυκλοφορεί εδώ και ούτε-που-θυμάμαι-πόσα χρόνια, κάθε χρόνο μας πρίζουμε στα emails και πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί συνεχίζει ακόμα, περίμενα μετά από 1-2 χρόνια να είχε μαθευτεί ότι είναι μούφα.

Δεν υπάρχει τέτοιος ιός... έλεος, άκου "ανάβει μια ολυμπιακή δάδα", σιγά μην κάνει και burnout πάνω στο boot sector..

MaSt0RaS
15-11-07, 00:03
Αυτή η βλακεία κυκλοφορεί εδώ και ούτε-που-θυμάμαι-πόσα χρόνια, κάθε χρόνο μας πρίζουμε στα emails και πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί συνεχίζει ακόμα, περίμενα μετά από 1-2 χρόνια να είχε μαθευτεί ότι είναι μούφα.

Δεν υπάρχει τέτοιος ιός... έλεος, άκου "ανάβει μια ολυμπιακή δάδα", σιγά μην κάνει και burnout πάνω στο boot sector..

οχι φιλε ο ιος ειναι καινουριος το ξαναφιαξανε η κατι τετοιο τουλαχιστον ετσι επαν απο την mcaffe!

Dim77
15-11-07, 13:18
οχι φιλε ο ιος ειναι καινουριος το ξαναφιαξανε η κατι τετοιο τουλαχιστον ετσι επαν απο την mcaffe!

Τη μεγάλη εταιρεία παραγωγής αντι-ιικών προγραμμάτων....και ιών από την εποχή της δεκαετίας '80? :nutkick:
:lamer:
Όπως και ναχει ας έχουν όλοι το νού τους σε όλα τα περίεργα email.:icon42:

konc
15-11-07, 13:30
Βασικά το κείμενο είναι ίδιο και απαράλλακτο με αυτό που κυκλοφορούσε λίγο πριν τους Ολυμπιακούς του 2000 :)

Που στηρίζετε το ότι είναι καινούργιος? Έβγαλε κάποιο bulletin η mcafee? Γιατί πολύ αμφιβάλω! Σκέφτομαι να αρχίσω να στέλνω συνέχεια μηνύματα στους φίλους μου με τίτλο "invitation" :rofl2:

Πραγματικά είμαι σίγουρος ότι κανείς δεν θα λάβει μήνυμα με τον ιό, αλλά έτσι από περιέργεια αν κάποιος (φτου φτου) την πατήσει ή ξέρει κάποιον που σίγουρα τον δέχτηκε, ας το πει. Ποντάρω... 1 κιλό γουρουνάκι που το έχω και πρόχειρο :)

vasilis-E36
15-11-07, 15:55
invitation (http://www.chihuahua.gr/) Ο υιός αυτοπροσώπος όποιος θέλει να τον δοκιμάσει στο σκληρό του

:-)

konc
15-11-07, 17:18
Δεν σε πιάνω! Τι σχέση έχει η ************** και η ******* με τον ιό που συζητάμε? (εκτός από το chihuahua :) )

E12 520
18-04-08, 19:01
....up....

Μου εσταλη το invitation σημερα απο φιλο μου χωρις ο ιδιος να γνωριζει τιποτα γι'αυτο!:deal:

Προσοχη λοιπον παιδια μην το ανοιξετε θα σας κανει τον σκληρο μανταρα!:bullhorn:

Ευτυχως για μενα δεν το ανοιξα και τη γλιτωσα!!!