PDA

Επιστροφή στο Forum : Γειά και βοήθεια!


fortisimo
27-11-07, 08:59
Χαιρετώ όλα τα μέλη του forum!

Ξεκινάω με μια μικρή βοήθεια που χρειάζομαι:
Βλέπω μιά δίπορτη 116i sport με τον νέο κινητήρα των 122 ίππων σε έκθεση με 0 χιλιόμετρα. Δυστυχώς; μαύρη...
Μου λέει ο πωλητής: επειδή είναι εκθεσιακό, μπορούμε να σας κάνουμε έκπτωση και από 27.250 να το πάρετε 25.000
Εχει βγει στο ονομα της εταιρείας, έχει και πινακίδες (όχι φορεμένες) με άδεια 10/2007.
Ωραίο αμαξάκι. Κρίμα που δεν έχει τα ξενον, αλλιώς θα την χτύπαγα για μέσα στην πόλη (άμα δείτε καμιά λευκή σειρά 1 με ξενον ή και με οροφή σε έκθεση στείλτε ένα pm).

Τι λέτε, αξίζει τον κόπο;
Τα ξενον (ας είναι απλά και όχι με αυτόματη ρύθμιση ύψους) μπορώ να τα βάλω εγώ σε λογική τιμή;;

mixalhs
27-11-07, 09:06
Χαιρετώ όλα τα μέλη του forum!

Ξεκινάω με μια μικρή βοήθεια που χρειάζομαι:
Βλέπω μιά δίπορτη 116i sport με τον νέο κινητήρα των 122 ίππων σε έκθεση με 0 χιλιόμετρα. Δυστυχώς; μαύρη...
Μου λέει ο πωλητής: επειδή είναι εκθεσιακό, μπορούμε να σας κάνουμε έκπτωση και από 27.250 να το πάρετε 25.000
Εχει βγει στο ονομα της εταιρείας, έχει και πινακίδες (όχι φορεμένες) με άδεια 10/2007.
Ωραίο αμαξάκι. Κρίμα που δεν έχει τα ξενον, αλλιώς θα την χτύπαγα για μέσα στην πόλη (άμα δείτε καμιά λευκή σειρά 1 με ξενον ή και με οροφή σε έκθεση στείλτε ένα pm).

Τι λέτε, αξίζει τον κόπο;
Τα ξενον (ας είναι απλά και όχι με αυτόματη ρύθμιση ύψους) μπορώ να τα βάλω εγώ σε λογική τιμή;;

Αφου το θελεις για μεσα στην πολη τι να τα κανεις τα ξενον?

fortisimo
27-11-07, 09:14
Δεν είναι πολύ καλύτερος ο φωτισμός; Αντε να πεταχτεί κάποιο παιδάκι και να μην το δεις...

konas
27-11-07, 09:18
Κατ' αρχην καλώς ορισες και καλά ποσταρισματα και καλο διαβασμα.

Η αδεια ειχε βγει πριν 1 μηνα. Το αυτοκινητο ειναι εκθεσιακο αλλα δεν εχει οδηγηθει. Σωστα?

Αν ισχυουν τα παραπανω και σε απασχολει το οικονομικο και σου κανει παρτο. Η εκπτωση που σου κανει ειναι αρκετα καλη, κυριως γιατι ειναι ως εκπτωση ενω συνηθως αν θελουν αντι εκπτωσης προσφερουν παραπανω πραγματα (πχ ξενον ή δερμα, η ζαντες κλπ).

Οσον αφορα για τοποθετηση εκ των υστερων ξενον σε ασσο, θα πρεπει να διαβασεις παλια threads που υπαρχουν και γραφουν αναλυτικα για το θεμα αυτο.
Ο φωτισμος τους ειναι σαφως καλύτερος, αλλά και με τα απλα φωτα δεν θα εχεις προβλημα

fortisimo
27-11-07, 09:32
Είναι ακριβώς έτσι. Εκθεσιακό (υποτίθεται για τεστ drive). Χωρίς χιλιόμετρα και με το νεο μοτερ.
Μου κάνει επίσης δώρο και αισθητήρες πίσω (φαντάζομαι after-market), ενώ παίρνει και σε καλή σχετικά τιμή και το παλιό μου.
Το θέλω για τη σύζυγο για εντός πόλης κυρίως χρήση.
Δυστυχώς είμαι επαρχία και δεν μπορώ να βρω κάτι άλλο όπως θα έκανα αν ήμουν Αθήνα (πχ λευκό και με ξενον ή και οροφή όπως είπα).

Το ότι η άδεια θα είναι σαν το αμάξι να ήταν μεταχειρισμένο αποτελεί κάποιο πρόβλημα;

ΥΓ Για τα ξένον αρχίζω να ψάχνω τα threads αλλά αν μπορεί κάποιος ας μου πει μια γνώμη διότι υπάρχει περίπτωση να το πάρει άλλος το αμαξάκι...

konas
27-11-07, 09:36
Διαβασε εδω:
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=7999&highlight=%EE%E5%ED%EF%ED

Στο ιστορικο του αυτοκινητου (1η αδεια) θα φαινεται οτι ο αρχικος ιδιοκτητης ηταν η εκθεση, οποτε δεν νομιζω οτι αυτο ειναι προβλημα για μεταπώληση.
Απλα ψαξτο λίγο μηπως υπάρχει κανενα κρυμμενο προβλημα-ελλάτωμα

Chalyps
27-11-07, 10:15
Ψάξου καλά.
Βιάζεσαι πολύ? Αν ναι +1 στο ετοιμοπαράδοτο.
Την έκπτωση που σου κάνει δεν μπορείς να την πετύχεις (που νομίζω οτι μπορείς) στο αυτοκίνητο που θέλεις να παραγγείλεις? πάλι +1 στο ετοιμοπαράδοτο (αν μπορείς να πετύχεις την ίδια έκπτωση -1)
Βάλε τα κόστη και τα θέλω σου κάτω , κάνε υπολογισμούς και αποφάσισε.
Η τελική επολογή έχει άπειρες παραμέτρους που την επιρεάζουν.

fortisimo
27-11-07, 10:21
Ευχαριστώ όλους!
Γεγονός είναι ότι βιάζομαι λίγο διότι το παλιό μου θα θέλει σερβις άμεσα (ιμάντες κλπ).

Αν δείτε σε κάποια έκθεση λευκό 116i ρίξτε ένα pm...
Για παραγγελία δεν μου δίνουν έκπτωση.

xristaras
27-11-07, 10:35
πάρτο για μενα μην μασας και τι εγινε που ειναι εκθεσικαό, μια ζωή θα το κρατησεις?

mrdmoschos
27-11-07, 11:15
Φίλε sorry που στο λέω αλλά για 2250 δεν αξίζει να μην πάρεις το καινούριο

Chalyps
27-11-07, 11:29
Φίλε sorry που στο λέω αλλά για 2250 δεν αξίζει να μην πάρεις το καινούριοφίλε sorry που στο λέω αλλά το καινούργιο παίρνει...!!χεχε

bill987
27-11-07, 11:42
φίλε sorry που στο λέω αλλά το καινούργιο παίρνει...!!χεχε

Εννοει οτι να το πάρει ακριβώς όπως το θέλει, με τα xenon, σε άσπρο χρωματάκι κτλ.
Για μένα π α ρ α γ γ ε λ ί α α α!!!!

Chalyps
27-11-07, 12:05
Εννοει οτι να το πάρει ακριβώς όπως το θέλει, με τα xenon, σε άσπρο χρωματάκι κτλ.
Για μένα π α ρ α γ γ ε λ ί α α α!!!!Συμφωνώ απολύτως κ γω.
Απο τι φαίνεται το γουστάρεις τούμπανο το αμαξάκι (ηλιοροφές , ξένον , κτλ) πράγμα που σημαίνει οτι έχεις υπολογίσει ένα ποσόν προς διάθεση.....
Πάρτο λοιπόν όπως ακριβώς το γουστάρεις χωρίς συμβιβασμούς.
Αυτό βέβαια δεν σημαίνειοτι το εκθεσιακό το μοντέλο θα πρέπει να βάζει κάποιον σε αμφιβολίες (αρκεί βέβαια να μην έχει υποστεί τεστ-ντραϊβ)

fortisimo
27-11-07, 12:26
Μπα, δεν ξεκίνησε έτσι η υπόθεση...

Απλά έψαχνα ένα γερό αξιόπιστο και σχετικά μαζεμένο για τη σύζυγο. Αρχικά σκεφτόμαστε για το μινι με τους 120 ίππους. Αλλά βλέποντας το 116ι σπορτ μας άρεσε αρκετά.

deepblue
27-11-07, 13:22
παρτο και xenon βαλε μετα after market δε νομιζω οτι ειναι τοσο μεγαλο προβλημα δηλαδη τοσα χρονια που δεν υπηρχαν τα xenon ολοι σκοτωναμε παιδια η δε βλεπαμε?
η αληθεια ειναι πως δειχνουν επανω στο αμαξι αλλα οχι και οτι τα αλλα δε φωτιζουν καλα!!
Παρτο τωρα που το βρηκες και με τετοια εκπωση!!!!

fortisimo
27-11-07, 16:14
1) Δεν με νοιάζει το πως δείχνει με ξενον αλλά μόνο αν φωτίζει αισθητά καλύτερα...

2) After-market δεν είναι απλή διαδικασία όπως διάβασα.

yiannis2002
27-11-07, 16:18
Kαι χωρίς ξένον μια χαρά φώτα έχει!

Snoopy
27-11-07, 16:20
Οταν θα το πουλήσεις θα ειναι 3ο χέρι.
Εσύ θα έπαιρνες αυτοκίνητο 3ο χέρι;
αυτό απάντησε στον εαυτό σου και προχώρα.

Τα ξένον, ότι και να ειναι μπαίνουν, ποτέ όμως δεν θα ειναι εργοστασιακά.

fortisimo
27-11-07, 16:30
Snoopy έχεις ίσως δίκιο (γι αυτό ρώτησα αν έχετε δει σε καμιά έκθεση 116 καινούρια για να την προτιμήσω), αν και παλιά που είχα 2ο χέρι 318 και την πούλησα δεν ενδιέφερε καθόλου την αντιπροσωπεία που την πήρε ότι ήταν δεύτερο χέρι. Μόνο έτος και μοντέλο έψαχναν.

konas
27-11-07, 16:36
Μου ειχε τυχει μια αντιστοιχη περιπτωση που αγορασα αυτοκινητο απο καποια που το ειχε κερδισει σε λαχειοφορο και ΔΕΝ ηξερε να οδηγει.
Το ειχα παρει οπως και η περίπτωση αυτή με σημαντικη εκπτωση.
Το πούλησα χωρις κανενα πρόβλημα μετα απο 4-5 χρονια.

Αντίστοιχα το 316 μου, οταν το πούλησα ηταν και αυτο 3ο χερι διότι το είχα μεταβιβασει στη γυναικα μου εν τω μεταξυ για φορολογικους λογους. Ουτε εδω αντμετωπισα πρόβλημα στη μεταπώληση.

Το γεγονός της 3ης άδειας δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα, ειδκα οταν θα φαινεται οτι μια εξ αυτών ηταν σαν να μην υπήρξε.

Στο κατω κατω καποτε και αυτα που εχουμε τωρα θα τα πουλήσουμε, ή μηπως όχι?. Ε παλι και αυτα 3ο χερι θα ειναι.

Τα αλλα να κοιταξεις, οπως αν ικανοποιείσαι με το αυτοκινητο αυτο και τον εξοπλισμο, χρωμα κλπ, αν ειναι ενταξει λογω του οτι ηταν στην εκθεση 1 μηνα (πχ γρατζουνιες).

Αντε καλη τυχη...

manosm3
27-11-07, 16:39
Snoopy έχεις ίσως δίκιο (γι αυτό ρώτησα αν έχετε δει σε καμιά έκθεση 116 καινούρια για να την προτιμήσω), αν και παλιά που είχα 2ο χέρι 318 και την πούλησα δεν ενδιέφερε καθόλου την αντιπροσωπεία που την πήρε ότι ήταν δεύτερο χέρι. Μόνο έτος και μοντέλο έψαχναν.

Ακριβως! Τις μαντρες δεν τις νοιαζουν αυτα!
Πριν λιγες μερες ειδα σε μαντρα την ΙΔΙΑ elan που ειχε ο πατερας μου την περιοδο 94-97, 2ο χερι απο παιδικο του φιλο. Ρωτησα τον πωλητη τι χερι ηταν και μου ειπε 2ο, ενω ηταν τουλαχιστον 4ο! Η πλακα ηταν οταν εμαθε για το παρελθον μου με το αυτοκινητο, οπου και αλλαξε καμια 20αρια χρωματα, αφου μου ειχε αραδιασει ενα σωρο αναληθειες! χαχαχαχα:rofl2:

fortisimo
27-11-07, 16:41
Βρε σεις με κάνατε και ψιλοκόλωσα.

Σκέφτομαι και άλλη μιά λύση: Το τσιμπάω ως έχει για δικό μου και παίρνω της συζύγου το μινι που της αρέσει! (Είμαστε σε καιρό ανανέωσης...)
Ετσι κι αλλιώς δεν τρέχω. Απλά να τσουλάει αξιοπρεπώς θέλω και να μου δίνει λίγο κέφι να μπω μέσα (στο golf 1.6 που έχω, δεν έχω διάθεση να μπω).

konas
27-11-07, 17:15
Βρε σεις με κάνατε και ψιλοκόλωσα.

Σκέφτομαι και άλλη μιά λύση: Το τσιμπάω ως έχει για δικό μου και παίρνω της συζύγου το μινι που της αρέσει! (Είμαστε σε καιρό ανανέωσης...)
Ετσι κι αλλιώς δεν τρέχω. Απλά να τσουλάει αξιοπρεπώς θέλω και να μου δίνει λίγο κέφι να μπω μέσα (στο golf 1.6 που έχω, δεν έχω διάθεση να μπω).

ΩΠ!!!! Τωρα μας βαζεις νεα δεδομενα. Στη συζυγο αρεσει το Χ και σκεφτεσαι να της παρεις Ψ???? Αν το κανεις την πατησες. Εξασφαλισες γκρινια, αλλά και αγορα του Χ μετα απο λιγο καιρο.

Απλα πιστευω οτι ειναι μια καλη περιπτωση, αλλα αν θελει ΜΙΝΙ, δεν το γλυτωνεις.
ΥΓ Σαν αυτοκινητα ξερεις φανταζομαι οτι ειναι πολυ διαφορετικα....

fortisimo
27-11-07, 17:39
ΩΠ!!!! Τωρα μας βαζεις νεα δεδομενα. Στη συζυγο αρεσει το Χ και σκεφτεσαι να της παρεις Ψ???? Αν το κανεις την πατησες. Εξασφαλισες γκρινια, αλλά και αγορα του Χ μετα απο λιγο καιρο.....

έτσι δείχνει η κατάσταση πράγματι!
Τι κι αν της είπα ότι ίδια μοτερ είναι...

Snoopy
27-11-07, 17:44
έτσι δείχνει η κατάσταση πράγματι!
Τι κι αν της είπα ότι ίδια μοτερ είναι...

να μαντέψω σου απάντησε οτι χ$στηκε?

εμένα πάντως έτσι 8α έλεγε...

πάρε της το Μίνι και θα έχεις trouble free head για τουλάχιστον 2 χρόνια.
Ακου που σου λέμε, ειδικά ο καρχαρίας απο πάνω, έχει πείρα...

deepblue
27-11-07, 18:15
1) Δεν με νοιάζει το πως δείχνει με ξενον αλλά μόνο αν φωτίζει αισθητά καλύτερα...

2) After-market δεν είναι απλή διαδικασία όπως διάβασα.

Ειναι διαδικασια ρουτινας τοσο απλο ειναι!!

fortisimo
27-11-07, 18:18
Ειναι διαδικασια ρουτινας τοσο απλο ειναι!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=7999&highlight=%EE%E5%ED%EF%ED

εδώ δεν φαίνονται και τόσο απλά τα πράγματα...

Alf_116i
27-11-07, 18:40
Πάρε ότι ακριβώς γουστάρεις. Αν βρεις ετοιμοπαράδοτο τότε ακόμα καλύτερα.
Πάντως το λευκό με οροφή και ξένον είναι κουκλάρα.
Όταν πήρα και εγώ το δικό μου το είχα βρει ετοιμοπαράδοτο όπως ακριβώς το ήθελα και μου κάναν και έκπτωση 1000 €.
Αλλά αν είναι για την γυναίκα σου τότε πάρε ότι ακριβώς γουστάρει.
Η ησυχία σου είναι πολύτιμη.

fortisimo
27-11-07, 21:06
Οπότε επαναλαμβάνω: Αν κάποιος φίλος δει κάπου σε έκθεση λευκό με οροφή και ξενον pm me!

kavas
28-11-07, 07:46
Φιλε σκεψου καλα τι θα κανεις-Το πιο ευαισθητο σημειο του αντρα ειναι το αυτι του!

fortisimo
28-11-07, 15:58
Σωστά λέτε...

Οπότε καλύτερα να πάρω την BMW για μένα και η σύζυγος το mini σε λίγο καιρό!

Εψαξα σε αντιπροσωπους και βρήκα γύρω στις 3.000 έκπτωση στα καινούρια.
πχ 120i lifestyle με οροφή και ξενον κλπ πάει περίπου 33.000 (λευκή, 3πορτη) και η 118 περιπου 30000 με οροφή αλλά χωρίς ξενον.
Δυστυχώς όλες έχουν το πακέτο αποθηκευτικών οπότε βγάζουν άδεια 4 θέσεων.
Δυστυχώς επίσης δεν βρίσκω κάποια σε sport έκδοση.

Προφανώς θα μου πείτε ότι για μένα είναι σαφώς καλύτερα να πάρω τη δίλιτρη αλλά έχω μιά απορία: Η ανταπόκριση στο γκάζι πως είναι; "Ακούει" αμέσως σε όλους τους άσσους ή είναι ηλεκτρόγκαζο όπως του golf που μου την σπάει αφάνταστα;;

Στα ίδια επίσης χρήματα (~32000) παίρνω και A3 soprtback με τους 160 τουρμπίσιους αλλά με πρόβλημα υστέρησης στο πάτημα του γκαζιού (λόγω τούρμπο αλλά και ηλεκτρόγκαζου).

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Dim77
28-11-07, 17:00
Λοιπόν...και η 118 και η 120 είναι δίλιτρες.
Σαφώς και να πάρεις την 120 αν έχεις τα 3000 ευρώ.
Μετά ότι και να κάνεις δε θα πάρεις ποτέ τα 27 άλογα που έχει διαφορά η 118 από την 120.

Όσον αφορά το ηλεκτρονικό γκάζι. Ναι υπάρχει. Το θέμα είναι ότι το ηλεκτρονικό γκάζι στις BMW δεν έχει ΚΑΜΜΙΑ σχέση με τα μοντέλα του Group VAG (οπου πάς κατευθείαν για ''κόλπα'').
Στα νέα μοτέρ (σαν και αυτά των νέων 118-120 ΛΕΝΕ ότι είναι ακόμα καλύτερα από φίλο που έκανε test drive)...σου προτείνω να κάνεις και εσύ τεστ σε ότι αποφασίσεις.
Κατά τη γνώμη μου...με 32000 το Α3 και 33000 την 120....ΔΕΝ υπάρχει δίλημμα....

fortisimo
28-11-07, 17:23
Κατά τη γνώμη μου...με 32000 το Α3 και 33000 την 120....ΔΕΝ υπάρχει δίλημμα....

Εννοείς προφανώς να πάρω την 120. Σωστά;
Άλλωστε έχει και τα ξενον οπότε η διαφορά στην πραγματικότητα είναι κάτω από 2000 ευρώ.

Βέβαια, είναι μείον πάντα η μικρότερη ηλιοροφή, οι 4 θέσεις αντί 5, τα τέλη των 2000 κυβικών της 120ι που βρίσκω σε σχέση με το Α3.