PDA

Επιστροφή στο Forum : SMG


basias
08-12-07, 16:45
Είχα γράψει και πιο παλιά για ένα πρόβλημα που αντιμετώπιζα με το κιβώτιο SMG της Ζ4 (Τέλη Αυγούστου). Το πρόβλημα ήταν οτι 2 φορές το κιβώτιο κόλλαγε στην 1η ταχύτητα (όταν παρκάρουμε βάζουμε 1η στο συγκεκριμένο κiβώτιο και για να εκκινήσει ο κινητήρας γυρνάμε σε νεκρά), και ενώ με πατημένο το φρένο ο λεβιές των ταχυτήτων πήγαινε στην θέση "Ν" το κιβώτιο αδυνατούσε να βγάλει την 1η και να βάλει νεκρά με αποτέλεσμα ο κινητήρας να μην μπορεί να εκκινήσει. Πρώτη επίσκεψη σε συνεργείο (εξουσιοδοτημένο) δεν βρέθηκε αποθηκευμένη βλάβη και το μόνο που έκαναν είναι επαναπρογραμματισμό στο λογισμικό του SMG. Το πρόβλημα λύθηκε μέχρι που την προηγούμενη βδομάδα και ενώ προχωρούσα κανονικά με 3η το κιβώτιο βαζει νεκρά και ανάβει η ένδειξη για βλάβη. Το αποτέλεσμα είναι οτι θέλει αλλαγή η αντλία του SMG μαζι με το ρελε. Το ρελε κοστίζει 20ε και το παράγγηλα είδη. Η αντλία όμως κάνει 3000ε!!!!!. Ξέρει κανείς αν και που μπορώ να την ανακατασκευάσω η να βρω άλλη μεταχειρησμένη η ακόμα και καινούρια με πιο λίγα λεφτα?

basias
16-12-07, 17:35
Τελικά η τιμή των 3000ε για την αντλία ήταν λάθος που έγινε απο τον υπεύθυνο των ανταλακτικών. Η τιμή της είναι 260ε και την παρήγγειλα. Την έχει αλλάξει ποτέ κανείς απο εσας???

vasilis-E36
16-12-07, 18:23
λάθος;;;;;; είναι λάθη αυτά;;;; ήμαρτον

MaSt0RaS
16-12-07, 21:46
ειπα και εγω προσ στιγμην παγωσα πριν διαβασω οτι ηταν λαθος!

basias
17-12-07, 16:28
Κανένα καλό συνεργείο για κιβώτια SMG γνωρίζετε?

basias
28-12-07, 14:41
Τελικά άλλαξα την υδραυλική αντλία του κυβωτίου, μαζι με το ρελέ και το πρόβλημα φαίνεται οτι λύθηκε.

Συνολικό κόστος 300ε.

franky330
19-01-08, 23:21
εχω και εγω ενα προβλημα με το λαμπακι τησ σπορ λειτουργηασ ενω το εχω σε λειτουργηα σβηνη μονοτου με αποτελεσμα να βγενη απο την σπορ.καμηα γνωμη τι μπορη να σημβενη

basias
20-04-08, 09:56
Και τα προβλημάτα συνεχίζονται. Ξανά πρόβλημα με το κυβώτιο και ακινητοποίηση του αυτοκινήτου. Αυτή την φορά χαλασμένοι αισθητήρες πίεσης SMG και θέσεως λεβγέ ταχυτήτων.

BILL007
20-04-08, 12:59
Φίλε φτιάχτω και πούλα το αν είναι κάθε τρεις και λίγο να τα παίζει...Φιλική συμβουλή,δυστηχώς φαίνεται έχεις πέσει πάνω στην περίπτωση...:(:(:(

BMW-Racing
20-04-08, 16:44
και μετα σου λενε παρε ηλεκτρονικο κιβωτιο,ρε μηχανικο κ παλι μηχανικο σιγα τις μεγαλες διαφορες στη ταχυτητα αλλαγης...αμα ειναι να τραβας κουπι στους ασχετους μηχανικους της ελλαδας καλυτερα οχι.Αυτα ειναι για αλλες χωρες με τεχνογνωσια κ υπευθυνοτητα στα service.

gnx
23-04-08, 10:07
Θυμαμαι οτι αρκετα αυτοκινητα του 04 με SMG ειχαν αλλαξει κιβωτια. Να ελεγξεις με αριθμο πλαισιου εαν υπαρχει καμια ανακληση.

basias
24-04-08, 10:26
Το κοίταξα και δεν υπάρχει καμιά ανάκληση. Για την ώρα περιμένω 2 αισθητήρες (αισθητήρας πίεσης και αισθητήρας διαδρομής) όπως έβγαλε για βλάβη το διαγνωστικό και ο θεός βοηθός.