PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυτό Βέβαια Το Ξέρατε!!


s_goudis
22-01-08, 17:28
Με το τίτλο του συγκεκριμένου thread δε θέλω να προσβάλλω κάποιον από εδώ μέσα ούτε να μειώσω τη προσωπικότητα σας! Απλά το δανείστηκα από κάποιο τίτλο άρθρου περιοδικού που τοχρησιμοποιούσε για να δημοσιεύσει ενδιαφέροντεσ ειδήσεις!
Έτσι και εγώ σε αυτό το thread θα ανεβάζω εικόνες αρθρα και οποιοδήποτε άλλο ενημερωτικό υλικό που θεωρώ περισσότερο ή λιγότερο σημαντικό!
Η συνέχεια επί του άρθρου "Ο αέρας μπορεί να προκαλέσει ατυχήματα..."

Skaravas
22-01-08, 17:36
Από όταν πήγε ο Χαρίτος στη Bentley μειώθηκε πολύ το ενδιαφέρον μου για το Drive....
Eυτυχώς που υπάρχει και ο Πολίτης...

yiannis2002
22-01-08, 17:39
Από όταν πήγε ο Χαρίτος στη Bentley μειώθηκε πολύ το ενδιαφέρον μου για το Drive....
Eυτυχώς που υπάρχει και ο Πολίτης...

Κορυφή ο δόκτορας Πολίτης!


Στέργιο πολύ καλή πρωτοβουλία!!

s_goudis
22-01-08, 17:40
Φίλε Skaravas δεν ανέφερα ποτέ το Drive και ούτε με ενδιαφέρουν τα "εσωτερικα" του συγκεκριμένου περιοδικού! Απλά έβαλα στο συγκεκριμένο θέμα ένα τιτλο που μου άρεσε και σκέφτικα να ανοίξω το συγκεκριμένο θέμα γιατί έπεσε ένα δημοσίευμα που το θεωρώ ενδιαφέρον και στο μέλλον θα πέσουν και άλλα τετοια στα χέρια μου θέλω να πιστεύω!
Φιλικά πάντα

Skaravas
22-01-08, 17:51
Φίλε Skaravas δεν ανέφερα ποτέ το Drive και ούτε με ενδιαφέρουν τα "εσωτερικα" του συγκεκριμένου περιοδικού! Απλά έβαλα στο συγκεκριμένο θέμα ένα τιτλο που μου άρεσε και σκέφτικα να ανοίξω το συγκεκριμένο θέμα γιατί έπεσε ένα δημοσίευμα που το θεωρώ ενδιαφέρον και στο μέλλον θα πέσουν και άλλα τετοια στα χέρια μου θέλω να πιστεύω!
Φιλικά πάντα

Όντως πολύ καλό thread!
Απλά θυμήθηκα τη στήλη και ανέφερα μια γνώμη,άσχετη με το θέμα.
Συγγνώμη για το off topic...

s_goudis
22-01-08, 20:45
Και κάτι ειδικά αφιερωμένο στους φίλους Tsaf & Skarava και στους λοιπούς κατόχους σκαραβαίου στο συγκεκριμένο forum:

Το 1955 πουλήθηκε ο εκατομμυριοστός skaraveos !
Ο skaraveos (kafer) όπως ανακοινώθηκε από την εταιρία VW (σταμάτησε
οριστικά την παραγωγή του τον Ιούλιο του 2003 ) στην 70χρονη
πορεία του έχει πουλήσει περισσότερα από 21.5 εκατομμύρια αυτοκίνητα
παγκοσμίως .
Τον σκαραβαίο σχεδίασε ο γερμανός μηχανικός Φέρντιναντ Πόρσε
στην δεκαετία του 30 .
Το 1939 άρχισε η μαζική παραγωγή του και μετά τον δεύτερο παγκόσμιο
πόλεμο οι πωλήσεις του έσπασαν κάθε ρεκόρ
Μια παρτίδα από 3.000 σκαραβαίους θα κατασκευαστούν στο εργοστάσιο
Πουέμπλα στο Μεξικό σε ανοιχτά χρώματα και με κινητήρα 1600
κυβικών εκατοστών .
Τα τελευταία αυτά μοντέλα θα πωλούνται 84.000 πέσος περίπου 7.000 ευρώ .

πηγή: http://www.fanovafes.gr/arthra/arthro4.htm

mrdmoschos
22-01-08, 21:53
Πάντως ο Πολίτης το έχει ξεφτιλίσει τώρα τελευταία.Πολύ κουλτούρα ρε παιδί μου.Το άρθρο αρκετά χρήσιμο

xaros
22-01-08, 22:10
Κορυφή ο δόκτορας Πολίτης!


Στέργιο πολύ καλή πρωτοβουλία!!

γιαννη,οταν διαβαζα χτες αυτα που εγραφες για τη βολτα με το φιλο σου που ανατριχιασε,μου ρθαν στο μυαλο παλιες ιστοριες του πολιτη.μηπως να αρχισεις να κρατας τις ιστοριες σου σε κειμενο και που ξερεις τι γινεται καμια φορα...

yiannis2002
22-01-08, 22:15
Στεργιο συγνώμη για το οφτόπικ.

Ο δόκτορας ειναι κορυφή, δεν πλησιάζεται! Και πολύ ωραίος τυπος και από κοντά!

s_goudis
14-02-08, 01:33
Περί Έρωτος...

Όπως όλοι ξέρετε στις 14 Φεβρουαρίου γιορτάζουμε την Γιορτή του Αγίου Βαλεντίνου. Σωστά; Έ λοιπόν λάθος! Στην πραγματικότητα δεν γιορτάζεται η μνήμη του συγκεκριμένου αγίου ο οποίος άλλωστε δεν μνημονεύεται στα επίσημα χριστιανικά εορτολόγια, καθολικό και ορθόδοξο.

Αυτό που γιορτάζεται είναι ο έρωτας, ο οποίος ήταν και δικό μας παιδί. Ελληνάκι δηλαδή! Ο Έρωτας (Έρως) στην Ελληνική μυθολογία ήταν θεός. Ήταν ο καρπός της θεάς της ομορφιάς Αφροδίτης και του θεού του πολέμου Άρη. Φαίνεται πως η Αφροδίτη ήταν στην πραγματικότητα η εμπνεύστρια του αντιπολεμικού συνθήματος "Κάντε έρωτα, όχι πόλεμο", γι' αυτό και με τον Άρη σκαρώσανε αυτόν τον φτερωτό ταραξία και από τότε η ζωή των ανθρώπων έχει γίνει πιο επικίνδυνη!

Αν και ο εξοπλισμός του είναι παλιάς τεχνολογίας (τόξο, βέλη), είναι παρ' όλα αυτά αρκετά αποτελεσματικός και καταφέρνει με τις επιθέσεις του να διασπάσει κάθε αμυντικό σύστημα. Αυτές τις πολεμοχαρείς ιδιότητες τις κληρονόμησε από τον πατέρα του. Στην μητέρα του οφείλει μάλλον την σχέση του με τα λουλούδια. Βλέπετε το πιο διάσημο ερωτικό λουλούδι το τριαντάφυλλο οι Αρχαίοι το είχαν αφιερώσει στην Αφροδίτη και συνήθιζαν να της προσφέρουν τριαντάφυλλα για να την καλοπιάσουν μήπως και πει καμιά κουβέντα παραπάνω στον σκανταλιάρη γιο της.

Έτσι το έθιμο της προσφοράς λουλουδιών έμεινε μέχρι τις μέρες μας. Αν λοιπόν συνηθίζετε κι εσείς να προσφέρετε λουλούδια κάθε 14 Φεβρουαρίου είναι σίγουρο ότι θα κάνετε τρεις ανθρώπους ευτυχισμένους. Εσάς, το πρόσωπο που αγαπάτε, και τον ανθοπώλη της γειτονιάς σας!

H προέλευση της Γιορτής του Αγίου Βαλεντίνου

Η ημέρα του Βαλεντίνου, όπως ξέρουμε όλοι, πιθανότατα προέρχεται από την αρχαία πεποίθηση ότι τα πουλιά άρχιζαν να ζευγαρώνουν στις 14 Φεβρουαρίου. Η 14η Φεβρουαρίου ήταν επίσης μία επίσημη γιορτή (μέχρι το 1969 που αφαιρέθηκε από το Καθολικό εορτολόγιο) προς τιμή δύο Χριστιανών αγίων (ο ένας εκ των οποίων λεγόταν Αγιος Βαλεντίνος) που υποβλήθηκαν σε μαρτύρια από τον Ρωμαίο αυτοκράτορα Κλαύδιο τον 2ο. Βέβαια υπάρχει και λίγος έρωτας σε αυτή την ιστορία – ο λόγος που σκοτώθηκε ο Αγιος Βαλεντίνος (για την ακρίβεια αποκεφαλίστηκε) ήταν ότι συνέχισε να τελεί γάμους νέων ζευγαριών ακόμα και μετά τη ρητή απαγόρευση του Κλαύδιου. Προφανώς ο Κλαύδιος πίστευε ότι οι παντρεμένοι στρατιώτες δεν ήταν το ίδιο καλοί όσο οι ανύπαντροι. Και σαν να μην έφτανε αυτό, η 15η Φεβρουαρίου ήταν η γιορτή της γονιμότητας (Lupercalia) προς τιμή του θεού Lupercus. Με την πάροδο των αιώνων, αυτοί οι δύο εορτασμοί αναμείχθηκαν και η σύγχρονη γιορτή του Αγίου Βαλεντίνου είναι μία γιορτή αφιερωμένη στους εραστές, μία ευκαιρία για να ανταλλάσσουν λουλούδια συναισθηματικές κάρτες και γλυκανάλατες υποσχέσεις για έρωτα χωρίς τέλος.

πηγή:www.valentine.gr

Skaravas
14-02-08, 01:42
Ε όχι!!!
Έσβησες τη συνταγή της κόκα κόλα???
Για να την αντικαταστήσεις με τον Βαλεντίνο? Τι πράματα είν'τούτα???

Αλήθεια,τα αρκουδάκια τί σχέση έχουν με αυτή τη γιορτή και έχει πλημμυρίσει ο τόπος?

s_goudis
14-02-08, 01:44
Και να τανε μόνο τα αρκουδάκια.........

E36 RULES!!
14-02-08, 02:17
κοκα κολααααααααααααα!!! Τι το΄σβησες? Δεν προλαβα να το παρω!

s_goudis
13-05-08, 12:48
Είχα καιρό να βρω κάτι αξιόλογο..............

Chalyps
13-05-08, 12:53
Eνδιαφέρον...αλλά μάλλον απλά θεωρία που αφορά ενήλικους....
Εαν έβαζα τον γιό μου να την διαβάσει δεν θα έβγαζε νόημα.

oldcarskickass
13-05-08, 16:28
Eνδιαφέρον...αλλά μάλλον απλά θεωρία που αφορά ενήλικους....
Εαν έβαζα τον γιό μου να την διαβάσει δεν θα έβγαζε νόημα.

Κάνε το και θα εκπλαγείς!

Υπάρχουν και άλλα τέτοια, δλδ με πράματα που βλέπουν τα μικρά παιδιά και εμείς ούτε καν τα φανταζόμαστε.

Πρόσφατα είχα συναντήσει μια εικόνα που φάνταζε στα μάτια μου σαν ένα γυμνό ζευγάρι σε ερωτική περίπτυξη (τόσο κόσμια όσο το λέω) και έλεγε από κάτω << Spot The Three Dolhins >>.

Στη συνέχεια έλεγε ότι μόνο όσοι είναι πιτσιρίκια άρα (θεωρητικά) αγνά θα μπορέσουν να τα δουν.

Μόλις την έδειξα στον 10χρονο τότε αδερφό μου χωρίς να του πω ΤΙΠΟΤΑ είπε τι ωραία δελφίνια και ρώτησε αν είναι πραγματικά και όχι photoshop.

Είναι καλή φάση.

ni19852003
13-05-08, 16:35
Απίστευτο!

E36 RULES!!
13-05-08, 17:30
Κάνε το και θα εκπλαγείς!

Υπάρχουν και άλλα τέτοια, δλδ με πράματα που βλέπουν τα μικρά παιδιά και εμείς ούτε καν τα φανταζόμαστε.

Πρόσφατα είχα συναντήσει μια εικόνα που φάνταζε στα μάτια μου σαν ένα γυμνό ζευγάρι σε ερωτική περίπτυξη (τόσο κόσμια όσο το λέω) και έλεγε από κάτω << Spot The Three Dolhins >>.

Στη συνέχεια έλεγε ότι μόνο όσοι είναι πιτσιρίκια άρα (θεωρητικά) αγνά θα μπορέσουν να τα δουν.

Μόλις την έδειξα στον 10χρονο τότε αδερφό μου χωρίς να του πω ΤΙΠΟΤΑ είπε τι ωραία δελφίνια και ρώτησε αν είναι πραγματικά και όχι photoshop.

Είναι καλή φάση.


Για του λογου το αληθες: http://www.bloganything.net/wp-content/uploads/2006/11/dolphin.jpg


Αν θεωρηθεί "ακατάλληλο" ας σβηστεί

E36 RULES!!
13-05-08, 17:49
http://greengabbro.net/images/spinny-dancer.gif

Δείτε και αυτο...

Ενω αρχικα την εβλεπα να κινειται μονο με τη φορα του ρολογιου, ολως τυχαιως την ειδα να κινειται με την αντιθετη φορα... Και τωρα αλλαζω οποτε μου'ρθει...





http://greengabbro.net/2007/10/20/the-spinning-dancer-and-the-brain/ <---- δειτε κ το λινκ

s_goudis
14-09-08, 12:18
Η νόσος των λεγεωναρίων πήρε το όνομά της επειδή εκδηλώθηκε για πρώτη φορά σε πρόσωπα που παρευρέθηκαν σε μια Αμερικανική συγκέντρωση Λεγεώνων στη Φιλαδέλφεια το 1976, στην οποία προσβλήθηκαν 221 πρόσωπα, εκ των οποίων τα 34 απεβίωσαν.

Το αίτιο της νόσου είναι το Gram αρνητικό βακτηρίδιο "Legionella" το οποίο αναπτύσσεται σε υγρό περιβάλλον σε θερμοκρασία από 20 έως 45 oC. Υπάρχουν περίπου 40 είδη λεγεωνέλλας και περισσότερα από τα μισά μπορούν να προκαλέσουν νόσο στον άνθρωπο. Το είδος ”Legionella Pneumofila” ευθύνεται για το 90% των λοιμώξεων στον άνθρωπο. Το βακτηρίδιο της Λεγεωνέλλας μπορεί εύκολα να πολλαπλασιαστεί και να αποικήσει σε συστήματα κρύου και ζεστού νερού και σε οποιεσδήποτε εγκαταστάσεις χρησιμοποιούν ή/και αποθηκεύουν νερό.

Η μετάδοση της νόσου γίνεται μέσω εισπνοής ή εισρόφησης μικροσταγονιδίων ύδατος που περιέχουν το μικροοργανισμό. Πρέπει να αναφερθεί ότι μέχρι σήμερα δεν έχει τεκμηριωθεί η μετάδοση της ασθένειας από τον ασθενή σε άλλα πρόσωπα.

Το βακτηρίδιο της Λεγεωνέλλας δημιουργεί σημαντικό κίνδυνο για αρκετές ομάδες εργαζομένων και θεωρείται ως παράγοντας βιολογικού κινδύνου για την υγεία τους. Ομάδες εργαζομένων που κινδυνεύουν είναι:
1. Εργαζόμενοι σε μεγάλα κλιματιζόμενα κτίρια στα οποία οι δυνατότητες για φυσικό εξαερισμό είναι περιορισμένες.
2. Εργαζόμενοι στα νοσοκομεία.
3. Εργαζόμενοι σε πολυκαταστήματα και υπεραγορές.
4. Εργαζόμενοι σε ξενοδοχεία.
5. Εργαζόμενοι κατά την καλοκαιρινή περίοδο σε λουτρά τα οποία παραμένουν κλειστά την χειμερινή περίοδο οπότε και μολύνονται.
6. Εργαζόμενοι οι οποίοι πραγματοποιούν εκσκαφές και κατεδαφίσεις κτιρίων.
7. Εργαζόμενοι που προβαίνουν σε συντηρήσεις κυκλωμάτων νερού.

Η νόσος εμφανίζεται συνήθως σε 2 μέχρι και 10 ημέρες μετά από την έκθεση στο λοιμογόνο παράγοντα με συμπτώματα τα οποία ποικίλουν από απλή γριππώδη συνδρομή μέχρι και βαριάς μορφής πνευμονία. Σε αυτά περιλαμβάνονται η καταβολή, η αδυναμία, η μυαλγία, ή βήχας, η αίσθηση ψύχους, ο πονοκέφαλος και ο πυρετός. Μπορεί επίσης οι προσβληθέντες να αναπτύξουν διάρροια ενώ μπορεί να αναπτύξουν κάποιο βαθμό νεφρικής ανεπάρκειας. Λιγότερο συχνά παρουσιάζονται συμπτώματα από το κεντρικό νευρικό σύστημα όπως σύγχυση, αταξία και λήθαργος.

Η νόσος παρουσιάζεται συχνότερα το καλοκαίρι, προσβάλλει κυρίως άνδρες και πρόσωπα με προϋπάρχοντα προβλήματα υγείας όπως πνευμονοπάθειες, καρκινοπαθείς, νεφροπαθείς, διαβητικούς και γενικά πρόσωπα με μειωμένο ανοσοποιητικό σύστημα. Παράγοντες που διευκολύνουν την ανάπτυξη της νόσου στον άνθρωπο είναι το κάπνισμα και η κατάχρηση οινοπνεύματος.

Η διάγνωση της νόσου γίνεται με διάφορες εξετάσεις, όπως εξετάσεις αίματος για την ανίχνευση αντισωμάτων έναντι του μικροβίου, εξετάσεις ούρων για ανίχνευση αντιγόνων της Λεγεωνέλλας αλλά και άλλες εξετάσεις απομόνωσης του βακτηριδίου από διάφορα υλικά, όπου είναι εφικτό, όπως καλλιέργειες πτυέλων και βρογχικών εκπλύσεων.

Η θνητότητα της νόσου, δηλαδή το ποσοστό των προσώπων που προσβάλλονται από τη νόσο και αποβιώνουν, είναι περίπου 12-15% αλλά μπορεί να είναι μεγαλύτερη σε ανοσοκατασταλμένα πρόσωπα.

Η θεραπεία της νόσου γίνεται με τη χρήση αντιβιοτικών όπως είναι η ερυθρομικίνη ή ριφαμπικίνη. Η διάρκεια της θεραπείας είναι περίπου 3 εβδομάδες.

Η εμφάνιση της νόσου των λεγεωναρίων μπορεί να προληφθεί με τον κατάλληλο σχεδιασμό, τη συντήρηση και την απολύμανση των διαφόρων υδραυλικών συστημάτων νερού όπως είναι τα δίκτυα ύδρευσης μεγάλων κτιρίων, καθώς και κλιματιστικών που λειτουργούν με νερό [πύργων ψύξης (cooling towers)].

Σημαντικά μέτρα για την πρόληψη της νόσου είναι η διατήρηση του νερού σε καθαρή κατάσταση, η αποφυγή της στασιμότητας του και η διατήρηση της θερμοκρασίας του, όσο γίνεται, εκτός των ευνοϊκών ορίων ανάπτυξης του βακτηριδίου της Λεγεωνέλλας.

πηγη:τμημα επιθεωρησης κυπριακης δημοκρατιας