PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζ4 πιθανές βελτίωσεις???


djkostas20
24-01-08, 16:17
Σε λίγο καιρό θα έχω στη κατοχή μου μια Ζ4 2,5 του 2004...Επειδή να βάλω ακόμα κομπρέσσορα δεν παίζουν χρήματα και θα αργήσουν αρκετά να βρεθούν μιας και μιλαμε για 7-8 χιλιάρικα μαζί με εγκατάσταση και φρένα κτλ...
Τι άλλο μπορώ να κάνω για να αποκτήσει λίγο καλύτερεσ επιδόσεις?
Υπάρχει κάποιο εταιρικό πρόγραμμα εγκεφάλου?
Για εξάτμιση έχει ήδη ωραίο ήχο που δεν σε κουράζει και στα ταξίδια και δεν θέλω να την πειράξω!Αρχικά μόνο ένα φίλτρο Κ&Ν θα βάλω αλλά αυτό δεν θα δώσει και τίποτα...Αν ξέρει κάποιος ή αν έχει ιδέες ας ποστάρει.

Για βαρελάκι (bmc ανθρακονιμάτινο) τι άποψη έχετε για την εισαγωγή?

MaSt0RaS
24-01-08, 16:46
Σε λίγο καιρό θα έχω στη κατοχή μου μια Ζ4 2,5 του 2004...Επειδή να βάλω ακόμα κομπρέσσορα δεν παίζουν χρήματα και θα αργήσουν αρκετά να βρεθούν μιας και μιλαμε για 7-8 χιλιάρικα μαζί με εγκατάσταση και φρένα κτλ...
Τι άλλο μπορώ να κάνω για να αποκτήσει λίγο καλύτερεσ επιδόσεις?
Υπάρχει κάποιο εταιρικό πρόγραμμα εγκεφάλου?
Για εξάτμιση έχει ήδη ωραίο ήχο που δεν σε κουράζει και στα ταξίδια και δεν θέλω να την πειράξω!Αρχικά μόνο ένα φίλτρο Κ&Ν θα βάλω αλλά αυτό δεν θα δώσει και τίποτα...Αν ξέρει κάποιος ή αν έχει ιδέες ας ποστάρει.

Για βαρελάκι (bmc ανθρακονιμάτινο) τι άποψη έχετε για την εισαγωγή?

ε κοιτα επειδη και εγω εχωτο ιδιο με τα 218 ομως το μονο που μπορεις να κανεις ειναι εκσατμιση προγραμμα φιλτρο... Αλλα δεν αξιζει απο την πλευρα της αποδοσης τιμης το πολυ να παρεις 15-20 αλογα... και η τιμη τους ειναι αρκετη... με τα χρηματα αυτα θα εβαζα μπλοκε και μετα κομπρεσσορα...

Nick_compact
24-01-08, 16:54
ε κοιτα επειδη και εγω εχωτο ιδιο με τα 218 ομως το μονο που μπορεις να κανεις ειναι εκσατμιση προγραμμα φιλτρο... Αλλα δεν αξιζει απο την πλευρα της αποδοσης τιμης το πολυ να παρεις 15-20 αλογα... και η τιμη τους ειναι αρκετη... με τα χρηματα αυτα θα εβαζα μπλοκε και μετα κομπρεσσορα...

To 2.5 με τα 192 παίρνει πολλά και διάφορα Compressor kit, μαζί και της ESS :icon02:

MaSt0RaS
24-01-08, 19:16
To 2.5 με τα 192 παίρνει πολλά και διάφορα Compressor kit, μαζί και της ESS :icon02:

Εγω δλδ απαντησα κατι διαφορετικο? για να ξερω... απλα ειπεο τι δεν εχει πολλα χρηματα τςρα και τοθ ειπα να το βαλει μετα...

nik_exa
24-01-08, 19:52
parto me to kalo kai meta to syzhtame gia ena kitaki pasignwsths etairias se apaixth timi kai xwris kamia allagh(frena ktl).....

Kostas Christ
24-01-08, 21:13
Εγω δλδ απαντησα κατι διαφορετικο? για να ξερω... απλα ειπεο τι δεν εχει πολλα χρηματα τςρα και τοθ ειπα να το βαλει μετα...


στο 2,5 η το 3,0 με τα 218 αλογα δεν μπαινει κομπρεσσορας λογω valvetronic. Μονο στο 2,5 με τον Μ54 με τα 192 αλογα μπαινει κομπρεσσορας


Κατα τη γνωμη μου ενα μπλοκε ειναι υπεραρκετο. Αν φτασεις να χρησιμοποιεις ολα σου τα αλογα τοτε ναι πηγαινει για παραπανω.

"If you can't go fast with 90ps, 900ps won't help you" Bob Hall

MaSt0RaS
24-01-08, 21:18
στο 2,5 η το 3,0 με τα 218 αλογα δεν μπαινει κομπρεσσορας λογω valvetronic. Μονο στο 2,5 με τον Μ54 με τα 192 αλογα μπαινει κομπρεσσορας


Κατα τη γνωμη μου ενα μπλοκε ειναι υπεραρκετο. Αν φτασεις να χρησιμοποιεις ολα σου τα αλογα τοτε ναι πηγαινει για παραπανω.

"If you can't go fast with 90ps, 900ps won't help you" Bob Hall

το ξερω αυτο... ακι ζ4 3.0 με 218 δεν εχει βγαλει μονο η 325!

Αλλα ρε γμτ σε αυτο το μοτερ δεν θα υπαρξει ποτε βελτιωση?

yiannis2002
27-01-08, 03:43
To μπλοκέ από μόνο του, μεταμορφώνει το αυτοκίνητο και βάζει τα άλογα του πιό σωστά στο δρόμο. Ξεκίνα από εκεί και βλέπεις μετά, αν δεν σε φτάνουν τα άλογα που έχει.

djkostas20
30-01-08, 11:35
Το διαφορικό στο φέρνει η εταιρία?και αν ναι πόσο κοστίζει περίπου μαζί με την τοποθέτηση?
Όσο για τον κομπρέσορα σίγουρα θα αργήσω πολύ να μαζέψω τα χρήματα 2-3 χρόνια και μετά φοβάμαι την αξιοπιστία καθότι θα έχω και κοντά 150,000χλμ...
Πρόγραμμα υπάρχει της εταιρίας ή aftermarket?

Τέσπα ας το πάρω και όλα τα άλλα δεν έχουν πολύ σημασία...Απλά ψάχνω λύσεις για να δώ τι θα κάνω!

deepblue
30-01-08, 12:57
με φιλτρο και προγραμμα απο την superchips και με εξατμιση θα παρεις απο 9-12 αλογακια και πιστεψε με θα δεις διαφορα!!
εγω παντος με προγραμμα και φιλτρο καταλαβα τη διαφορα αμεσως!!
Κοστος για το προργαμμα απο τον Σπεη 550-600 ευρω.
γνωμη μου να το κανεις.
σε καμμια περιπτωση παντως δεν ειναι σαν να εχεις βαλει κομπρεσορα για να μην παρεξηγουμαστε.
Διαφορικο θα βρεις μεταχειρισμενο απο ανταλλακτικα η το μηχανικο σου απο 400-500 ευρω.
Με το μπολκε θα δεις διαφορα αλλα οχι ιπποδυναμη.

shido
30-01-08, 13:24
Aν φτερνιζοσουν χθες σε μελεταγαμε με τον Βαγγελη χεχε

Geo_3D
30-01-08, 14:46
Βρες διαφορικο με 3.38 ή 3.45 βημα,δηλαδη πιο κοντο απτο 3.23 που φορας τωρα.
Θα εχεις πολυ καλυτερα μπαμ,αλλά θα χασεις σε τελικες.Αν βαλεις και προγραμμα,εκτος οτι θα ζωντανεψεις λιγο ακομα το μοτερ σου,οτι χλμ εχανες πριν στην τελικη,τα ξαναβρισκεις με το ανεβασμα του κοφτη απτο προγραμμα

Kostas Christ
30-01-08, 17:27
Με το μπλοκε δε θα δει διαφορα στη δυναμη, αλλα στη συμπεριφορα.
Οσο για το προγραμμα και την εξατμιση μαζι με μια εισαγωγη θα παει περιπου στα 1500 και θα δεις το μεγιστο 15-20 αλογα. Κατα τη γνωμη δεν αξιζει να ριξει αυτα τα λευτα. Οπως ειπα και πριν βαλε αλλα 500 και βαλε το μπλοκε.

δες και εδω http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=1407

MaSt0RaS
30-01-08, 19:22
Να κανω μια ερωτηση θα αξιζει να δωσεις κανενα 4αρι χιλιαδες και να κανεις μια ολικη μετατροπη απο Μ οσον αφορα διαφορικο φρενα ψαλιδια αναρτησεις παρα να βαλεις ενα διαφορικο που να μην ειναι ΒΜW?

Kostas Christ
30-01-08, 19:52
Δεν γινεται ευκολα η μετατροπη σε Μ γιατι οι διαφορες ειναι παρα πολλες, ακομα και το μεταξονιο της Μ ειναι 2cm πιο μακρυ

MaSt0RaS
30-01-08, 19:58
γινεται αυτο το ξερω αλλαζεις και ψαλιδια...... το θεμα ειναι αν αξιζει εννοειται οτι με 4-5000 και ολα μεταχειρισμενα...

djkostas20
30-01-08, 23:23
τελικες τι να τις κάνω.235 ηλεκτρονικά αλλά πάει κ άλλο οπότε δεν με πειράζει!
Αν δεν αλλάξω εξάτμιση και βάλω μόνο φίλτρο και πρόγραμμα θα δώ διαφορά ή θα μπουκώσει?
Όσο για διαφορικό αν κάνει 500-600€ τότε ΟΚ αλλά αν κάνει κανα 2000ρο τότε θα αργήσω πολύ να βάλω...

και κάτι άλλο λίγο άσχετο με το topic...Τώρα φοράει 16" ζάντες.αν βάλω 18" θα ΄χασω πολύ σε επιταχύνσεις?

djkostas20
05-02-08, 18:18
Για την εισαγωγή τι είναι καλύτερο να βάλω?
α)Κ&Ν φίλτρο
β)Κ&Ν φιλτροχοάνη μαζί με το προστατευτίκο για την θερμοκρασία από την racing dynamics
γ)βαρελάκι από την BMC(το μεγάλο το ανθρακονημάτινο που έχει και στροβιλιστή)

Αυτό σε συνεργασία με πρόγραμμα επειδή δεν θα αλλάξω εξάτμιση γιατί δεν θέλω θόρυβο θα μου μπουκώσουν το αυτοκίνητο ή θα του δώσουν λίγο αέρα?

djkostas20
05-02-08, 18:19
Την χοάνη δεν την πολυπροτιμώ λόγω θορύβου...

djkostas20
06-02-08, 05:21
Σύμφωνα με το επίσημο site της BMC δίνει φίλτρο για όλους τους κινητήρες της Ζ4 αλλά βαρελάκι έχει μόνο για το 3,0i ...

Φαντάζομαι ότι στο 2,5i θα λειτουργεί ακόμα καλύτερα!
Τέσπα περίμένω και τη δική σας γνώμη...!

Z4ever
06-02-08, 16:58
Καλησπερα σε ολους σας.

Επειδη προσφατα αποκτησα μια Ζ4 2.5 (Ε85/04) και επειδη τα αλογα δεν ειναι ποτε αρκετα (ακομα και τα 192) τελευταια ψαχνομαι και εγω για μικροβελτιωσεις.Σε αρκετα site που εψαξα ειδα οτι 12hp δινει μονο το προγραμμα, οποτε δεν νομιζω φιλτρο-προγραμμα-εξατμιση να δινουν μονο 15hp οπως αναφερθηκε.Ακομα το μποκε δεν νομιζω να εχει μεγαλη διαφορα στην επιταχυνση (σε αντιθεση με την συμπεριφορα του αυτοκινητου γενικοτερα) γιατι σε μια εκκινηση με λογικες στροφες δεν μπορω να πω οτι σπινιαρει ιδιαιτερα (φοραει 225/40/18 255/35/18).Η τελικη αν και επισημα ειναι 235 εχω δει μεχρι 255 αλλα πιστευω με λιγο παραπανω προσπαθεια πιανει 260-265.Αν καποιος εχει κανει ηδη μια απο αυτες τις βελτιωσεις ας πει την γνωμη του γιατι ειμαι σε δηλημα για το τι να κανω.

MaSt0RaS
06-02-08, 17:04
Καλησπερα σε ολους σας.

Επειδη προσφατα αποκτησα μια Ζ4 2.5 (Ε85/04) και επειδη τα αλογα δεν ειναι ποτε αρκετα (ακομα και τα 192) τελευταια ψαχνομαι και εγω για μικροβελτιωσεις.Σε αρκετα site που εψαξα ειδα οτι 12hp δινει μονο το προγραμμα, οποτε δεν νομιζω φιλτρο-προγραμμα-εξατμιση να δινουν μονο 15hp οπως αναφερθηκε.Ακομα το μποκε δεν νομιζω να εχει μεγαλη διαφορα στην επιταχυνση (σε αντιθεση με την συμπεριφορα του αυτοκινητου γενικοτερα) γιατι σε μια εκκινηση με λογικες στροφες δεν μπορω να πω οτι σπινιαρει ιδιαιτερα (φοραει 225/40/18 255/35/18).Η τελικη αν και επισημα ειναι 235 εχω δει μεχρι 255 αλλα πιστευω με λιγο παραπανω προσπαθεια πιανει 260-265.Αν καποιος εχει κανει ηδη μια απο αυτες τις βελτιωσεις ας πει την γνωμη του γιατι ειμαι σε δηλημα για το τι να κανω.

τοσα δινουν το παρα πολυ 20 παραπανω με τπτ... ειναι επιβαιβεωμενα πραγματα... Με το μπλοκε δεν αλλαζει η δυναμη απλα το αμαξι πιανει καλα κατω και η δυναμη δεν παει χαμενη οσο πηγαινε με το αλλο διαφορικο...

shido
06-02-08, 18:23
Καλησπερα σε ολους σας.

Επειδη προσφατα αποκτησα μια Ζ4 2.5 (Ε85/04) και επειδη τα αλοαν θες να ξγα δεν ειναι ποτε αρκετα (ακομα και τα 192) τελευταια ψαχνομαι και εγω για μικροβελτιωσεις.Σε αρκετα site που εψαξα ειδα οτι 12hp δινει μονο το προγραμμα, οποτε δεν νομιζω φιλτρο-προγραμμα-εξατμιση να δινουν μονο 15hp οπως αναφερθηκε.Ακομα το μποκε δεν νομιζω να εχει μεγαλη διαφορα στην επιταχυνση (σε αντιθεση με την συμπεριφορα του αυτοκινητου γενικοτερα) γιατι σε μια εκκινηση με λογικες στροφες δεν μπορω να πω οτι σπινιαρει ιδιαιτερα (φοραει 225/40/18 255/35/18).Η τελικη αν και επισημα ειναι 235 εχω δει μεχρι 255 αλλα πιστευω με λιγο παραπανω προσπαθεια πιανει 260-265.Αν καποιος εχει κανει ηδη μια απο αυτες τις βελτιωσεις ας πει την γνωμη του γιατι ειμαι σε δηλημα για το τι να κανω.

Kαλησπερα,
Με φιλτρο προγραμμα εξατμιση αντε να δεις αυτα τα 12,και πολυ αισιοδοξο νουμερο.
Αν δεις οι πιο πολλοι αναφερουν τοσα αλογα ΜΕ τελικο και φιλτρο.
Το μπλοκε εχει μεγαλη διαφορα στην εκκινηση οταν θες να ξεκινησεις γρηγορα.
Για την τελικη τα νουμερα που λες λιγο δυσκολο ιδιαιτερα αν σκεφτεις οτι υπαρχει κοφτης τελικης στα 250.

Αλλα και παλι τι ξερω απο ατμοσφαιρικη βελτιωση

Z4ever
06-02-08, 18:59
Φιλε μου το μονο που ζητησα ειναι αν μπορει να μου προτεινει καποιος μια βελτιωσει χωρις να χρειαστει να χαλασω ενα καρο χρηματα (μεχρι 3000-3500€) που να εχει ως αποτελεσμα μια καπως αισθητη διαφορα στην επιδοση του αυτοκινητου και να αξιζει πραγματικα.Για τα 12hp απο το προγραμμα ειπα τι διαβασα τωρα αν ειναι παραμυθι δεν φταιω εγω.Οσο για την τελικη ειπα οτι ειδα με τα ματια μου.Δεν εχω καμια ορεξη να λεω π@π@ριες μεσο internet για 2 λογους.Πρωτον επειδη δεν εχω αναγκη να ακουσω ΜΠΡΑΒΟ απο κανεναν και δευτερον επειδη σεβομαι τον εαυτο μου.Το αυτοκινητο το εχω 2 μηνες και ειναι μεταχειρισμενο απο Γερμανια ισως να του ειχε βγαλει τον κοφτη μονο ο προηγουμενος ιδιοκτητης (επειδη δεν ξερω αυτο μπορει να ειναι οντως π@π@ρι@!!!)

shido
06-02-08, 19:02
Ο κοφτης βγαινει με προγραμμα .
Δεν ειπα οτι λες παπαριες φιλε μου,ουτε ειπα για σενα κατι.
Αν ειδες μιλησα για το προγραμμα και πως αναφερουν αυτα πολυ λενε.

Dim77
06-02-08, 19:21
Παιδιά :calm: μην παρεξηγείστε χωρίς λόγο. (και μην παραφέρεστε)

Το τι τελική μπορεί να δούμε σε κατηφόρα με ευνοϊκό άνεμο είναι άλλο θέμα.

Στην πράξη τα αυτοκίνητα έχουν κόφτη στα 250 πραγματικά χλμ (έχουν περιθώριο 5% απόκλισης, οπότε μπορεί να φτάσει μέχρι τα 257 πραγματικά χλμ/ώρα. Στο κοντέρ αυτό είναι αρκετά πάνω από τα 260!!!)

mrdmoschos
06-02-08, 19:32
Φιλε μου το μονο που ζητησα ειναι αν μπορει να μου προτεινει καποιος μια βελτιωσει χωρις να χρειαστει να χαλασω ενα καρο χρηματα (μεχρι 3000-3500€) που να εχει ως αποτελεσμα μια καπως αισθητη διαφορα στην επιδοση του αυτοκινητου και να αξιζει πραγματικα.

Εφόσον θέτεις αυτό το budget τότε η προτασή μου είναι αυτή.Βάζεις ένα μπλοκέ(τι να την κάνεις την δύναμη όταν δεν μπορείς να την περάσεις στο δρόμο) τσιμπάς και ένα Φ.Π.Ε. και είσαι μια χαρά.

Geo_3D
06-02-08, 19:36
Πρωτα απ'ολα καλως ηρθες

Τον κοφτη αποκλειεται να τον εχει βγαλει ο προηγουμενος ιδιοκτητης γιατι πολυ απλα ποτε δεν χτυπαγε κοφτη τελικης το αμαξι σου.Τα "επισημα" 235 που αναφερεις ειναι τα πραγματικα χλμ και οχι τι δειχνει το κοντερ.Στο κοντερ εισαι οντως εκει που πρεπει να εισαι αν συνηπολογησεις και το κλεψιμο που κανουν ολα τα κοντερ.Οταν λες ομως οτι με λιγη προσπαθεια μπορει να δεις και τα 260-265 με βαζεις σε σκεψεις.

Σκεψη Ν.1
Πρωτα απ'ολα οπως ολοι μας εχουμε κοφτη στροφων και αν ειναι οντως μαμα το αμαξι και δεν φοραει προγραμμα οπου θα εχει μετατοπιστει και ο κοφτης στροφων,θα πρεπει στις 6600 στροφες να τερματιζεις.Αρα φτανεις 6600 ή κατεβαζει ακομα πιο κατω?

Σκεψη Ν.2
Σε περιπτωση που τερματιζεις στις 6600 στροφες,εισαι δηλαδη χωρις προγραμμα,μηπως ο προηγουμενος ιδιοκτητης εχει αλλαξει διαφορικο με καποιο πιο μακρυ??

Σκεψη Ν.3
Εχεις 5αρι ή 6αρι σαζμαν?Αν εχεις 5αρι ισχυουν τα παραπανω.Αν εχεις 6αρι,δε νομιζω οτι το αμαξι εχει την δυναμη να ανεβασει πανω απο 250-255 κοντερ με 6η 0.86:1


Λυσεις
Κοιτας που τερματιζουν οι στροφες σου.Αν τελειωνουν στις 6600,εισαι δηλαδη μαμα, τοτε αυτα τα 10 αλογα και το 1.5 κιλο ροπης που σου δινει ενα προγραμμα (τα οποια στο δικο μας μοτερ ειναι πραγματικα;)) θα φανουν αμεσως.
Ενα διαφορικο με κοντυτερο βημα,δηλαδη απο 3.23 που φορας τωρα να πας σε 3.38 θα σου δωσει αρκετο πλεονεκτημα στις ρεπριζ και στα μπαμ.Τα χλμ που χανεις σε καθε σχεση με το κοντυτερο διαφορικο,τα ξανακερδιζεις-ξαναβρισκεις σε συνδιασμο με την αυξηση του κοφτη στροφων κατα 500rpm με το προγραμμα.Αρα βγαζεις τα ιδια χλμ σε καθε σχεση οπως εισαι τωρα με το μαμα διαφορικο αλλά ακομα πιο γρηγορα.

Αυτα τα 2 πραγματα που σου ειπα υπολογιζε τα γυρω στο 1-1,5 χιλιαρικο.Μια και το μπατζετ παιζει στα 3-3.5 μπορεις να κοιταξεις σε επωνυμες εξατμισεις για τελικο,ισως και μεσαιο.Με αυτα υπολογιζε 15 περιπου αλογα αλλά το αμαξι θα πηγαινει σαν να εχει +30 κυριως λογω διαφορικου.Αν μεσα σε ολα αυτα συνυπολογισεις και το λιγοτερο βαρος απο ενα κουπε ή ενα κομπακτ 325 τοτε μπορω να σου πω με βεβαιοτητα οτι θα μπεις αγρια "στο ματι" των μαμα 330 κουπε!!!

Geo_3D
06-02-08, 19:37
Εφόσον θέτεις αυτό το budget τότε η προτασή μου είναι αυτή.Βάζεις ένα μπλοκέ(τι να την κάνεις την δύναμη όταν δεν μπορείς να την περάσεις στο δρόμο) τσιμπάς και ένα Φ.Π.Ε. και είσαι μια χαρά.

Καλα,chill out....δεν εχουμε και 500 αλογα......

manosm3
06-02-08, 19:39
Παιδιά :calm: μην παρεξηγείστε χωρίς λόγο. (και μην παραφέρεστε)

Το τι τελική μπορεί να δούμε σε κατηφόρα με ευνοϊκό άνεμο είναι άλλο θέμα.

Στην πράξη τα αυτοκίνητα έχουν κόφτη στα 250 πραγματικά χλμ (έχουν περιθώριο 5% απόκλισης, οπότε μπορεί να φτάσει μέχρι τα 257 πραγματικά χλμ/ώρα. Στο κοντέρ αυτό είναι αρκετά πάνω από τα 260!!!)


Δημητρη, νομιζω οτι -σχεδον- ολα τα μπεεμβε οταν τελικιαζουν δεν εχουν αλλο περιυωριο στροφαρισματος -κοινως βρισκονται στον κοφτη στροφων-, οποτε ειτε εχει ευνοϊκο ανεμο ειτε απνοια δε θα κανει ιδιαιτερη διαφορα...
Τουλαχιστον σε μενα ετσι ειναι, στις 6500 εχω 240 κοντερισια. Μαλλον το κοντερ του παιδιου "κλεβει" κατι χλμ...

Z4ever
06-02-08, 20:39
Καταρχην σε ευχαριστο GEO_3D για την πρωτη ολοκληρωμενη και τεκμηριωμενη απαντηση.

Τωρα για το θεμα της τελικης.
Το αυτοκινητο εχει οντος κοφτη στις 6600rpm οποτε το ενδεχομενο να εχει προγραμμα αποκλειετε.
Το σαζμαν ειναι 6αρι SMG.
Οι ζαντες ειναι 18ρες (ενας φιλος μου ειπε οτι με μεγαλυτερα ζαντολαστιχα μπορει να κερδισεις λιγο σε τελικη λογο μεγαλυτερης διαμετρου αλλα βεβαια εχεις παραπανω βαρος και μεγαλυτερες τριβες οποτε δεν ξερω αν αληθευει).
Τα 255 που ανεφερα φυσικα τα ειδα στο κοντερ αλλα επειδη μεχρι εκεινο το σημειο ανεβαζε πολυ αργα βεβαια αλλα ανεβαζε υπεθεσα οτι μπορει με αρκετο δρομο ακομα μπροστα μου (τον οποιο δεν ειχα) να μαζευε ακομα 5-10χλμ.
Επεισης νομιζω οτι τα 235 που ανακοινωνει η BMW ειναι τα μεγιστα χιλιομετρα τα οποια μπορει να κινηθει το αυτοκινητο απο την την αποψη οτι ειναι ασφαλες (π.χ. μπορουν να δουλεψουν αξιοπιστα τα φρενα,ελαστικα,αναρτηση κτλ.)
Τωρα για τις συνθηκες:
Συγνωμη αλλα οταν παω τη βολτα μου δεν κουβαλαω μαζι μου μηχανηματα τηλεμετριας για να γνωριζω ακριβως τα πραγματικα μου χλμ ουτε μετραω την κλιση του δρομου ουτε την θερμοκρασια του οδοστροματος ουτε την ατμοσφαιρικη πιεση ουτε την ταχυτητα του ανεμου ουτε την περιεκτηκοτητα του αερα σε οξυγονο ουτε κανω αλλες παρομοιες μετρησεις.
Ως αποτελεσμα καταλαβα πραγματικα πως οτι ειπα πριν ηταν τελειως αβασιμο και μη τεκμηριωμενο.
Την επομενη φορα που θα τολμησω να πω δημοσια οτιδηποτε εχει σχεση με επιδοσεις θα σας καλεσω σε μια δυωρη παρουσιαση με αναλυτικα γραφιματα και μετρησεις.ΣΥΓΝΩΜΗ.

Dim77
06-02-08, 21:22
Καταρχην σε ευχαριστο GEO_3D για την πρωτη ολοκληρωμενη και τεκμηριωμενη απαντηση.

Τωρα για το θεμα της τελικης.
Το αυτοκινητο εχει οντος κοφτη στις 6600rpm οποτε το ενδεχομενο να εχει προγραμμα αποκλειετε.
Το σαζμαν ειναι 6αρι SMG.
Οι ζαντες ειναι 18ρες (ενας φιλος μου ειπε οτι με μεγαλυτερα ζαντολαστιχα μπορει να κερδισεις λιγο σε τελικη λογο μεγαλυτερης διαμετρου αλλα βεβαια εχεις παραπανω βαρος και μεγαλυτερες τριβες οποτε δεν ξερω αν αληθευει).
Τα 255 που ανεφερα φυσικα τα ειδα στο κοντερ αλλα επειδη μεχρι εκεινο το σημειο ανεβαζε πολυ αργα βεβαια αλλα ανεβαζε υπεθεσα οτι μπορει με αρκετο δρομο ακομα μπροστα μου (τον οποιο δεν ειχα) να μαζευε ακομα 5-10χλμ.
Επεισης νομιζω οτι τα 235 που ανακοινωνει η BMW ειναι τα μεγιστα χιλιομετρα τα οποια μπορει να κινηθει το αυτοκινητο απο την την αποψη οτι ειναι ασφαλες (π.χ. μπορουν να δουλεψουν αξιοπιστα τα φρενα,ελαστικα,αναρτηση κτλ.)
Τωρα για τις συνθηκες:
Συγνωμη αλλα οταν παω τη βολτα μου δεν κουβαλαω μαζι μου μηχανηματα τηλεμετριας για να γνωριζω ακριβως τα πραγματικα μου χλμ ουτε μετραω την κλιση του δρομου ουτε την θερμοκρασια του οδοστροματος ουτε την ατμοσφαιρικη πιεση ουτε την ταχυτητα του ανεμου ουτε την περιεκτηκοτητα του αερα σε οξυγονο ουτε κανω αλλες παρομοιες μετρησεις.
Ως αποτελεσμα καταλαβα πραγματικα πως οτι ειπα πριν ηταν τελειως αβασιμο και μη τεκμηριωμενο.
Την επομενη φορα που θα τολμησω να πω δημοσια οτιδηποτε εχει σχεση με επιδοσεις θα σας καλεσω σε μια δυωρη παρουσιαση με αναλυτικα γραφιματα και μετρησεις.ΣΥΓΝΩΜΗ.

Γιατί γίνεσαι ειρωνικός;
Πρώτη φορά είπες εντωμεταξύ τα πλήρη στοιχεία του αυτοκινήτου σου.

Το Ζ4 επειδή κοίταξα, με μηχανικό σασμάν (5αρι είχε το 2.5 με 192ps) είχε στις 6600 240χλμ/ωρα (άρα πλησιάζει όπως πολύ σωστά αναφέρει ο manosm3 τον κόφτη στα 235χλμ/ώρα εργοστασιακής τελικής). (με τα 255/35/18)

Τώρα με SMG κιβώτιο 6 σχέσεων έχεις μια πιο μακριά 6η. (Διατηρεί το 3.23 βήμα του διαφορικού) και με 0.85 ratio που συνήθως έχουν τα 6αρια έχει θεωρητική τελικη 280χ.α.ω.

(εδώ τα στοιχεία του διαφορικού)
http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=BT31&mospid=47796&btnr=33_1142&hg=33&fg=05

Όσον αφορά τον κόφτη τελικής όπως προείπα και εδώ εμφανίζεται στα 250-257 πραγματικά χλμ/ώρα και στο κοντέρ γύρω στα 260-265 και θα σου εμφανιζόταν απότομα ακόμα και αν το αυτοκίνητο έχει τη δύναμη για παραπάνω.

Παιδιά :calm: μην παρεξηγείστε χωρίς λόγο. (και μην παραφέρεστε)

Το τι τελική μπορεί να δούμε σε κατηφόρα με ευνοϊκό άνεμο είναι άλλο θέμα.

Στην πράξη τα αυτοκίνητα έχουν κόφτη στα 250 πραγματικά χλμ (έχουν περιθώριο 5% απόκλισης, οπότε μπορεί να φτάσει μέχρι τα 257 πραγματικά χλμ/ώρα. Στο κοντέρ αυτό είναι αρκετά πάνω από τα 260!!!)


Όσον αφορά τη βελτίωση που θέλεις να πραγματοιήσεις, το μπλοκέ δε θα σου χρησιμεύσει τόσο σε καλή άσφαλτο αλλά σε περιπτώσεις μειωμένης πρόσφυσης όπου θα έχεις καλύτερο έλεγχο (και περισσότερη πρόσφυση σε ειδικές περιπτώσεις, γλίτσα, χιόνια κλπ).

Για την επιπλέον ισχύ μέσω προγραμματισμού, δύσκολα θα πάρεις τόσο όσο υπόσχονται σε μέγιστες τιμές. συνήθως η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.

Υ.Γ. Τα 235 χλμ/ώρα τελικής ταχύτητας στο Ζ4 δεν είναι τα μέγιστα που μπορεί να δουλέψουν με ασφάλεια τα μηχανικά μέρη, αλλά είναι τα μέγιστα χλμ που φτάνει το αυτοκίνητο σε επίπεδο δρόμο χωρίς άνεμο. (ή ο μέσος όρος 2 διελεύσεων προς αντίθετες κατευθύνσεις για να μηδενιστεί χοντρικά ο παράγοντας του ανέμου)

djkostas20
06-02-08, 22:46
Παιδιά δεν είδα να απάντησε κανένας στην τελευταία μου ερώτηση σχετικά με την εισαγωγή?
Όποιος έχει γνώμη ας την πεί για να βγάλουμε συμπεράσματα!
Είναι στο τέλος της σελίδας 2...

djkostas20
06-02-08, 22:48
Όπως επίσης δεν είδα απάντηση στο αν θα μπούκώσει ή κρεμάσει το αυτοκίνητο αν βάλω μόνο εισαγωγή-πρόγραμμα και δεν αλλάξω εξάτμιση!

Z4ever
06-02-08, 22:59
Φιλε μου εχεις δικιο για το οτι ειναι λαθος μου που ειρωνευτηκα αλλα απλα με ενοχλησε το γεγονος οτι ειπα πως ειδα 255 στο κοντερ και εγινε τοσο δυσκολοπιστευτο και παραλογο.Το ανεφερα και σε προηγουμενο post πως δεν εχω να κερδισω τιποτα και το τελευταιο που με ενδιαφερει ειναι να ακουσω μπραβο και συνχαρητηρια.Δεν εχω προσωπικα με κανεναν γιατι ουτε που σας ξερω.Ουτε ειμαι κανενα παιδακι να κριβομαι πισω απο την οθονη και να προσβαλω.Αν να μου δοθει η ευκαιρια ελπιζω να τα πουμε και απο κοντα μιας και ολοι εδω μεσα εχουμε τουλαχιστον ενα κοινο παθος.Πειραια ειμαι οποτε δεν ειναι δυσκολο για τους περισσοτερους.

Τωρα για να τελειωσει το θεμα της τελικης.
1)Στην 6η μου ειναι απιθανο να φτασω τον κοφτη στροφων.
2)Αν ο κοφτης τελικης ειναι 250 με 5% αποκλιση δινει μια μεγιστη πιθανη αποκλιση 12,5 χλμ.Δηλαδη 263 σχεδον τα οποια δεν ειδα ουτε καν στο κοντερ.Οποτε σωστα και δεν μπηκε ο κοφτης τελικης.
3)Ας υποθεσουμε οτι το κοντερ κλεβει 10-15χλμ.
4)Ας υποθεσουμε οτι λογω συνθηκων πειρα 5-10χλμ παραπανω απ την εργοστασιακη τελικη.
5)Αρα ειδα 255χλμ στο κοντερ με 240-245χλμ πραγματικα.Οσο για τα 5-10χλμ που ειπα οτι μπορει να ανοιγα παραπανω ειπα μπορει
!

Τωρα γιατι ακουστηκε τοσο extreme πραγματικα δεν ξερω.

Sorry και στον φιλο που αρχισε το topic γιατι ψιλοξεφυγαμε.

Ευχαριστω για τις πληροφοριες και τις προτασεις σας.

Χαιρετησματα σε ολους και ελπιζω να τα πουμε και απο κοντα.

Dim77
06-02-08, 23:06
:calm:

Ας πούμε πρώτα για την εισαγωγή που ρωτάει ο djkostas. Σε αυτά τα μοτέρ συνήθως προτιμώνται τα απλά φίλτρα αντικατάστασης της K&N που μπαίνουν στο φιλτροκούτι.

Για τον φίλο Ζ4ever να πώ πώς όλοι καταλάβαμε στην αρχή για 5αρι χειροκίνητο κιβώτιο που δε πάει πάνω από 240 στον κόφτη.
Οπότε ξεκαθαρίστηκαν όλα με την αναφορά ότι υπάρχει 6αρι SMG :cheers:

shido
06-02-08, 23:23
Παιδιά δεν είδα να απάντησε κανένας στην τελευταία μου ερώτηση σχετικά με την εισαγωγή?
Όποιος έχει γνώμη ας την πεί για να βγάλουμε συμπεράσματα!
Είναι στο τέλος της σελίδας 2...


Δεν εχω γνωμη εχω αποψη
Με βαρελακι ΧΩΡΙΣ σωληνα λογου χωρου εχασα αισθητα,και το αμαξι μπερδευε.
Ενα ελευθερο φιλτρο στο μαμα φιλτροκουτι και εισαι οκ:bigthumb:

Geo_3D
06-02-08, 23:31
Η κατασταση γινεται ολοενα και δυσκολοτερη.....Και εξηγουμαι

Δυστυχως το SMG ΔΕΝ μπορει να δουλεψει με διαφορετικο βημα διαφορικου παρα μονο με αυτο που εχει απτην μανα του.Αν αλλαξεις διαφορικο με κοντυτερο ή μακρυτερο βημα θα χασεις γιατι θα μπερδευει στις αλλαγες.Περισσοτερες πληροφοριες επι του θεματος ο Κωστας (Ζ4_3.0 γραφει εδω μεσα) που το εχει κανει στο παρελθον αυτο το εγχειρημα και τελικα ξαναεβαλε το μαμα βημα.

Κρατω μια επιφυλαξη για τον ηλεκτρονικο κοφτη των 250 χλμ ως προς το οτι υπαρχει μονο στα αυτοκινητα που μπορουν να ξεπερνανε τα 250 πραγματικα χλμ.
π.χ.-ενα 316 δεν μπορει να εχει κοφτη χλμ....ετσι και το δικο σου εφοσον με το οριο στροφων στις 6600 τερματιζει στα πραγματικα 235-240 χλμ (κοντερ 250-255) αρα μηπως δεν εχει κοφτη χλμ.Ξαναλεω κρατω μια επιφυλαξη,δεν ειμαι σιγουρος,αλλά ακομα και αν εχει με το προγραμμα τον καταργεις.

Εν κατακλειδι....
Προγραμμα,που ξαναλεω δινει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ 10 αλογα και 1.5 κιλο ροπης (μηπως ξερει κατι ο παππους???;)),ενα ελευθερο φιλτρο στον παππα (αποδεδειγμενα θα χασεις με οτιδηποτε αλλο -βλ.χοανες,βαρελακια) και επωνυμη εξατμιση απο μεσαιο ως πισω για να ειμαστε και μεσα στο μπατζετ

Αυτα

yiannis2002
06-02-08, 23:44
Κρατω μια επιφυλαξη για τον ηλεκτρονικο κοφτη των 250 χλμ ως προς το οτι υπαρχει μονο στα αυτοκινητα που μπορουν να ξεπερνανε τα 250 πραγματικα χλμ.
π.χ.-ενα 316 δεν μπορει να εχει κοφτη χλμ....ετσι και το δικο σου εφοσον με το οριο στροφων στις 6600 τερματιζει στα πραγματικα 235-240 χλμ (κοντερ 250-255) αρα μηπως δεν εχει κοφτη χλμ.Ξαναλεω κρατω μια επιφυλαξη,δεν ειμαι σιγουρος,αλλά ακομα και αν εχει με το προγραμμα τον καταργεις.




Υπάρχει μια θεωρία που λέει πως και τα Ε36 316 -318 έχουν κόφτη στα 210 πραγματικά χλμ. Οπως πχ τα 735 us edition είχαν στα 135 μίλια=220 χλμ. Είναι λίγο μπερδεμένο θέμα αυτό, αλλά υποτίθεται πως από τα 3λιτρα και πάνω έχουν όλα κόφτη τελικής στα 250.

Geo_3D
06-02-08, 23:49
Γιαννη αυτα εχουν κοφτη στροφων,οπως ολα τα bmw.
Αυτο που δεν γνωριζω σιγουρα ειναι οπως λες και εσυ αν υπαρχη ο κοφτης χλμ κατω απο 330,γιατι απο 330 και πανω υπαρχει σιγουρα

yiannis2002
06-02-08, 23:52
To έχουμε συζητήσει και κατ ιδίαν το θέμα, το ότι έχει κόφτη στροφών δεν σημαίνει πως δεν έχει και κόφτη χιλιομέτρων. Ειναι εκτός θέματος η παρατήρηση αυτή, αλλά έχει γίνει θέμα και αλλού με τουρμπισμένο κόμπακτ Ε36 με διαφορικό απο Ζ3 328 που δεν μπορούσε να περάσει τα 210 λόγω κόφτη τελικής. Είναι ενα θέμα που δεν έχει ξεκαθαριστεί, αλλά παρότι άσχετος με αυτά τα αυτοκίνητα, δεν αναφέρομαι στον κόφτη στροφών.
Πλέον και τα 25αρια έχουν κόφτη τελικής.

Geo_3D
06-02-08, 23:56
:offtopic:
Παρε το Ζ και ελα να πιουμε καφε σε μερος καλο με στροφουλες και τα σχετικα και να γινει και η εν λογω συζητηση μαζι με άλλα θεματα βεβαιως βεβαιως
:offtopic:

yiannis2002
06-02-08, 23:58
:offtopic: αρχές Μαρτίου να ανοίξει και ο καιρός, εκτός και αν γίνει η έκπληξη...τα υπόλοιπα από κοντά.

Στο θέμα, στην εισαγωγή, μόνο ενα ΚΝ στο μαμα φιλτροκούτι δείχνει να κάνει δουλειά. Και δεν πνίγεται αν δεν βάλεις εξάτμιση, αλλά αν βάλεις θα πάρει ακόμα περισσότερο.

Z4ever
07-02-08, 00:06
Λοιπον παιδια επειδη αρχισα και εγω να εχω αποριες σχετικα με το θεμα της τελικης μολις μου δοθει η ευκαιρια θα βγω εθνικη να το ξεμπουκωσω λιγο και τη θα βγαλω και φωτο.

Προς το παρων εκανα upload μερικες φωτο για να ακουσω σχολια...

sheriff
07-02-08, 00:59
να μαι και εγω!


να ριξω λιγο φως στην υποθεση?

φιλε μου θα μπορουσες να μας πεις αν θυμασαι σε ποιο σημειο επιασες τα 255 χλμ/ωρα με 2.5αρι και 18 αρια?εχω λογο που στο λεω γιατι το αυτοκινητο μας αδικειται απο τον συντελεστη οπισθελκουσας και θελει δυναμη για να βγαλει χιλιομετρα.

Z4ever
07-02-08, 01:14
Εθνικη αθ-θεσ σε καποιο σημειο μετα τα 2α δυοδια.Τωρα οπως καταλαβαινεις ειναι δυσκολο να σου πω που ακριβος τα επιασε.
Ειπα στο προηγουμενο μου post πως θα επιχειρισω μολις μπορεσω αλλο ενα ανοιγμα και θα ερθω με φωτο.
Τοσο απιθανο σου φενεται?

Παρα πολυ καλη η μπεμπα σου!!Οπως πρεπει!
Και εγω για μαυρη πηγαινα αλλα στην πορεια εγινε...
Παντως οσο περναει ο καιρος μου αρεσει.

sheriff
07-02-08, 01:29
Εθνικη αθ-θεσ σε καποιο σημειο μετα τα 2α δυοδια.Τωρα οπως καταλαβαινεις ειναι δυσκολο να σου πω που ακριβος τα επιασε.
Ειπα στο προηγουμενο μου post πως θα επιχειρισω μολις μπορεσω αλλο ενα ανοιγμα και θα ερθω με φωτο.
Τοσο απιθανο σου φενεται?

Παρα πολυ καλη η μπεμπα σου!!Οπως πρεπει!
Και εγω για μαυρη πηγαινα αλλα στην πορεια εγινε...
Παντως οσο περναει ο καιρος μου αρεσει.

την μοναδικη φορα που ειδα 260 ξερεις που ηταν?στην αττικη οδο στο υψος μετα την γεφυρα των σπατων στο ρευμα προς μαρκοπουλο,εκει που εχει μια κατηφορουλα περιπου 10% κλιση.σε ευθεια δεν μπορω να τα πιασω αυτα τα χιλιομετρα.και σημειωση τα επιασα με 5η!

οποτε το βλεπω λιγο τραβηγμενο να πιασεις με το αυτοκινητο σου 255 με περιπου 60 αλογα λιγοτερα.

φιλικα κωστας

djkostas20
07-02-08, 01:34
Ευχαριστώ για τις συμβουλές!!!Ωστόσο γνωρίζω ότι αν βάλω και εξάτμιση θα πάρει ακόμα παραπάνω αέρα αλλά δεν θέλω να χάσω την άνεση(από θέμα θορύβου) αφού ήδη έχει έναν μικρό μπάσο ήχο από τη μαμά εξάτμιση που ακούγεται μόνο με ανοιχτό παράθυρο(πολύ καλή μόνωση καμπίνας για soft top!!!)
Εκτός αν υπάρχει κάποια λύση που να προσθέτει ελάχιστο θόρυβο!Φυσικά θεωρώ ότι πρέπει να αλλάχτεί και καταλύτης για να δείς πραγματική διαφορά!!!

theoman01
04-03-08, 10:24
καλημέρα!!
είμαι κάτοχος μιας z4 3.0 si coupe(2007 ) και ψάχνομαι και εγώ για 2-3 πράγματα......
για την ώρα φοράω μονο 1 ποιο ελεύθερο φίλτρο της K&N... βασικά ψάχνομαι για μπλοκέ.....
τι επιλογές υπάρχουν? για το Quaife ΑΤΒ τι γνώμη έχετε?
επίσης έμαθα ότι το βολάν μου ζυγίζει 14 κιλά!!!
υπάρχει στην αγορά κάτι ελαφρύτερο?
Ευχαριστώ,
Θόδωρος

trueZ
28-03-08, 13:58
εγω ρε παιδια ψαχνω εισαγωγη για z4 3,0i εχω ηδη βαλει kn φιλτρο!ξερει κανεις τιποτα??

shido
28-03-08, 14:33
εγω ρε παιδια ψαχνω εισαγωγη για z4 3,0i εχω ηδη βαλει kn φιλτρο!ξερει κανεις τιποτα??

http://www.dinancars.com/store/Engine-Tuning-p-1-c-480.html

Nick_compact
28-03-08, 14:51
καλημέρα!!
είμαι κάτοχος μιας z4 3.0 si coupe(2007 ) και ψάχνομαι και εγώ για 2-3 πράγματα......
για την ώρα φοράω μονο 1 ποιο ελεύθερο φίλτρο της K&N... βασικά ψάχνομαι για μπλοκέ.....
τι επιλογές υπάρχουν? για το Quaife ΑΤΒ τι γνώμη έχετε?
επίσης έμαθα ότι το βολάν μου ζυγίζει 14 κιλά!!!
υπάρχει στην αγορά κάτι ελαφρύτερο?
Ευχαριστώ,
Θόδωρος

Παρακαλώ να δοθεί βοήθεια στον φίλο μας από τους γνώστες ;)

djkostas20
09-04-08, 18:58
Παιδιά σκεφτόμουν να τοποθετούσα καταλύτη και πίσω από Ζ4 3.0i ή 3,0si για να βελτιώσω την εξαγωγή χωρίς να πάρω τρελό θόρυβο....Είναι καλή αυτή η λύση?υπενθυμίζω έχω Ζ4 2,5 του 2004 με 192PS.

djkostas20
02-05-08, 16:48
Αν μπορεί κάποιος να απαντήσει στο παραπάνω ερώτημα...Φυσικά για εισαγωγή μιλάμε μόνο για φίλτρο Κ&Ν..!Γιατί οτιδήποτε άλλο δίνει θόρυβο πολύ και δεν θέλω!

mamasou
04-06-08, 01:49
Αν ειναι να δωσεις φραγκα πιγενε για κομπρεσορα!

Και εγω το ιδιο αμαξι εχω!

gkaos
04-06-08, 08:41
Προσοχη στο SMG οπως ειπαι και ο Geo..οχι αλλαγη σε διαφορικο...

mamasou
04-06-08, 11:09
Για μπλοκε εχει ενα κιτ η http://www.birdsauto.com/.

Της Quaife ειναι.

djkostas20
21-11-08, 22:23
Το μπλοκέ είναι από ότι λέει στη σελίδα για 3,0 και Μ οπότε για 2,5ι πού έχω λογικά δεν κάνει!!!
Όσο για υποδύναμη για αυτά τα κιτ της dinan τι γνώμη έχετε?

http://www.dinancars.com/store/home.php?cat=479

VanVIC
22-11-08, 02:55
...Όσο για υποδύναμη για αυτά τα κιτ της dinan τι γνώμη έχετε?http://www.dinancars.com/store/home.php?cat=479

Γενικά, ο DINAN είναι well respected που λένε, στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού.Μέλος του forum με πολύ περιποιημένο Ζ4 (βλέπε sheriff) φοράει την πεταλούδα και την εισαγωγή με το (ειδικά σχεδιασμένο για Ζ4) ram-air kit και είναι πολύ ευχαρηστιμένος.Λέει οτι το ram-air kit κάνει πολύ δουλειά στις μεγάλες ταχύτητες (πάνω απο 150-160).
Βέβαια τα ανωτερω τα έχει συνδιάσει και με custom πρόγραμμα καθώς και με τα καλούδια της Supersprint. Ισως αν δείς το garage του να καταλάβεις (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/vbgarage.php?do=view&id=789).
Ψάξε λίγο τις απαντήσεις του στα διάφορα σχετικά threads, αξίζει.

Προσωπικά έχω βάλει την πεταλούδα του Dinan (μαζί με άλλα πραγματάκια) αλλά δε νομίζω οτι απο το συγκεκριμένο εξάρτημα πήρα τίποτα σημαντικό.
Αν θες να κάνεις ενα σοβαρό βήμα αναβάθμισης, δες την λύση του κομπρέσσορα της ESS (http://www.esstuning.com/default.asp?c=shop&cat=93&subcat=170&subcat2=173&id)
Με την λύση του κομπρέσσορα θα κερδίσεις πολλά -αξιόπιστα- άλογα με το χαμηλότερο (αναλογικά) κόστος.
Ολες οι εναλλακτικές ατμοσφαιρικές αναβαθμίσεις, στα BMW είναι ασύμφορα ακριβές, ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ !

Καλή τύχη.

djkostas20
22-11-08, 14:15
Καλά αυτό το ξέρω και το μόνο που πραγματικά με νοιάζει είναι να καταφέρω να βρώ λύση και να βάλω μπλοκέ!!! Είτε aftermarket αξιόπιστης εταιρίας είτε αν τελικά μπαίνει από το Μ....

mamasou
22-11-08, 15:58
eheis dio epiloges gia bloke. an eheis marouli diathesimo iparhei sigoura mia lisi kai pithanon mia akoma.

ego eho ena z4 2.5 2004.

eho valei monos mou ta mama frena apo to 3.0si bros piso kai haraktes diskoplakes sta metra ton ergostasiakon diastaseon.

evala stoptech diskous alla brosta tha tis allakso se brembo giati einai mapa oi stoptech telika. takakia ferodo ds2500 brosta.

teliko ess, zantes 18' kai tora forao monos mou to ess kit 8psi.

meta mallon tha pao kai ego gia bloke kai anartisi bilstein.

epeisis proeretika allaksa ta psalidia se meyle heavy duty opos kai sineblok meyle bros piso pali heavy duty.

telos borei na valo kai sachs performance clutch kit.

oti thes rota.

episis eho ena thread gia tin topothetisi tou ess kit. rixe mia matia.

djkostas20
23-11-08, 15:47
Το ESS κιτ με ενδοιαφέρει αλλά όχι ακόμα μέχρι να δώ πόσα μαρούλια έχω!!!!Το διαφορικό είναι η πρώτη μου προτεραιότητα οπότε ότι λύσεις ξέρεις πες μου μιάς και αυτό είναι που ψάχνω προς το παρόν!!!

Αλλά το thread σου 8α το διαβάσω αν δε το έχω κάνει ήδη...Τουλάχιστον θα το ξαναδιαβάσω!!!!

mamasou
23-11-08, 23:33
gia diaforiko pigene ekei kai des:

http://www.birdsauto.com/1-PDFs/E9233928336.pdf

einai tis quaife

i moni diafora einai oti einai 1:3,07 anti 1:3,23 pou einai emas tora (z4 2.5i manual 5-speed)

djkostas20
23-11-08, 23:41
auti i diafora praktika ti simainei? giati den ta poly kserw auta?

tsilis
24-11-08, 01:14
έχει και για 3.23 η Quaife...οπότε no problem! :)

djkostas20
24-11-08, 03:01
tsili gia steile ena link...

episis auto pou exei i birdsauto einai gia 3.0i kai oxi gia 2.5i an yparxei diafora!!!

djkostas20
24-11-08, 18:13
Συγγνώμη για τα greekenglish στο προηγούμενο ποστ...Ξεχάστηκα προς στιγμήν!!!

Ρε παιδιά στο επίσιμο site της quaife και μου έκανε τεράστια εντύπωση είναι ότι συγκεκριμένα για Ζ4(ούτε καν για 3,0i) δεν υπάρχει διαφορικό...Πως γίνεται να μην το έχει στον κατάλογο της η ίδια η εταιρία και άλλες που απλά είναι διανομείς να το έχουν... Μόνο ένα που λέει 2002 late models!!!

Δηλαδή όλα τα μοντέλα μετά το 2002 παίρνουν ακριβώς το ίδιο?

mamasou
25-11-08, 06:58
...auto pou exei i birdsauto einai gia 3.0i kai oxi gia 2.5i an yparxei diafora!!!

To 2.5i kai to 3.0i xero sigoura oti forane to idio diaforiko akrivos!

I moni diafora einai oti to ena einai 1:3.23 kai to allo 1:3.07.

Me liga logia vgazeis to ena vazeis to allo. Apla to 3.07 ehei ligo kaliteri oikonomia kafsimou kai teliki enanti epitahinsis.

To 3.23 tis Quaife einai gia to automatic 3.0si kai den eimai katholou sigouros oti einai idia me tou 2.5i kai 3.0i. Borei kai na einai alla emena prosopika pou tha valo supercharger de me halaei i pio megali shesi...

Kai vasika milame gia mikres diafores outos i allos!

mamasou
25-11-08, 07:07
episi mia poli kali veltiosi einai na valeis ta OEM (mama) frena sto 2.5i apo to 3.0si.

vgazeis ta dika sou kai apla vazeis ta alla. horis na allaxeis trompa ennoeite!

djkostas20
25-11-08, 20:53
Αυτή η διαφορά πόσο τις % είναι? Αν τελικά επιλέξω αυτή τη λύση χρειάζονται και κάποια άλλα parts συμπληρωματικά για να ταιριάξει σωστά? Η σχέση αυτή τι μας δείχνει? Δεν ξέρω καν τι σημαίνει!!!

Όσο για τα φρένα που λές το έχω σκεφτεί και είναι κάτι που θέλω να κάνω...Τώρα φοράω 16αρες και θα βάλω 17αρες!!! χωράνε σε 17αρες? Μπρός-πίσω πόσο κοστίζουν?

djkostas20
25-11-08, 21:11
Το διαφορικό της Μ δε μπαίνει,έτσι? Καλά δε θυμάμαι?

MaSt0RaS
25-11-08, 21:54
Το διαφορικό της Μ δε μπαίνει,έτσι? Καλά δε θυμάμαι?

μπαινει απλα πρεπει να βαλεις ψαλιδια οποτε και φρενα και αναρτησεις!

djkostas20
26-11-08, 00:46
Αυτό είναι μπλοκέ έτσι? Και φυσικά αν αλλάξω πίσω πρέπει να αλλάξω και μπροστά έτσι?
Θα το σκεφτόμουν μόνο και μόνο λόγω ότι δεν είναι aftermarket... Για τι κόστος μιλάμε?

mamasou
26-11-08, 11:16
Αυτό είναι μπλοκέ έτσι? Και φυσικά αν αλλάξω πίσω πρέπει να αλλάξω και μπροστά έτσι?


Μπροστα δεν εχεις διαφορικο.

MaSt0RaS
26-11-08, 11:19
Αυτό είναι μπλοκέ έτσι? Και φυσικά αν αλλάξω πίσω πρέπει να αλλάξω και μπροστά έτσι?
Θα το σκεφτόμουν μόνο και μόνο λόγω ότι δεν είναι aftermarket... Για τι κόστος μιλάμε?

ε κοιτα κανα 5000 αλλα ολα ολα φρενα ανρτησεισ ψαλιδια ζαντες γονατα μπροστα και μπλοκε Ζ4Μ ..καλυτερα μπαμ γιατι ειδικα το δικο μου το χρειαζοταν..

djkostas20
26-11-08, 21:44
Για μπροστά το ξέρω ότι δεν έχω διαφορικό αλλά ρωτάω γιατί αν αλλάξω ψαλίδια και αναρτήσεις και φρένα πίσω δεν πρέπει να αλλάξω και μπροστά? τουλάχιστον φρένα και αναρτήσεις? και ρωτάω γιατί σε κανά 2-3 χιλιάδες χλμ θα αλλάξω αναρτήσεις και ίσως να σκεφτόμουν μια ολοκληρωτική αλλαγή!!!

Μάστορα 5000 για φρένα μπρός-πίσω - ψαλίδια πίσω - αναρτήσεις μπρός-πίσω - διαφορικό - και 4αδα ζάντες περίπου κανα 5000αρι?

shido
26-11-08, 21:46
απο χρυσο θα ειναι οι ζαντες?

djkostas20
26-11-08, 21:49
χαχαχαχαχα...κανα 5000αρι λέει για όλα απλά ρωτάω να δώ τι ακριβώς αλλάζεται για να ξέρω!!!!

shido
26-11-08, 21:50
αα λεω και εγω 5000 ζαντες..:)

hammermox_z4
28-11-08, 00:05
Gia sas exo merikes apories pou thelo na tis liso gia na proxoriso se mia anavathmisi tis mpempas mou z4 exo tin 2.0 kai tha ithela i na tin pouliso kai na paro tin z4M i na provo se mia veltiosi i opia tha protimousa na einai alagi mixanis. Tha ithela na valo tis 2.5 si i tin 3.0 ti tha protinate apo afta ta dio ? kai to alo erotima einai to amaxi ama mpi mia megaliteri mixani egw pistevo oti den tha exei provlima diladi tha theli enisxisi i erxete kai kathete sto plesio tis dikias mou kai einai "san" egostasiako ?

mamasou
28-11-08, 03:22
Η καλυτερη φαση ειναι το Ζ4Μ με το 6ταχυτο manual κιβωτιο της ZF.

Τωρα αν θες μπλεξιματα το 2,5si ειναι με τον Ν52 κινητηρα που ειναι οτι καλυτερο υπαρχει σε 6κυλινδρο σε σειρα κινιτηρα...

Βεβαια το 3,0ι δεν ειναι αμελητεο... Εχει τον Μ54 που ειναι επισης διαμαντι...

Βασικα εγω θα πηγαινα για το 3,0ι που ειναι πολι πιο δυνατο.

Το 2,5si θα ειναι καταπληκτικο οσο αναφορα την αισθηση του αλλα ειναι πιο πεθαμενο... Εχω το Ζ4 2,5ι και ξερω..

Και βασικα το 3,0ι με τον Μ54 ειναι επισης μοναδικο οσο αναφορα τον κινητηρα..

Με λιγα λογια και ο Ν52 και ο Μ54 ειναι δυο εξισου μαγευτικοι κινητηρες αρα στη θεση σου θα πηγαινα για το 3,0ι. Η διαφορα στη ροπη ειναι μεγαλη. Για την ακριβεια 25κιλα εναντι 30κιλα.

Και αυτο που δηλωνει τη πραγματικη δυναμη ενος κινητηρα ειναι η ροπη του παραλληλα και με το ευρος ροπης του σε σχεση με τις στροφες.

Δεδομενου του οτι και οι δυο κινητηρες εχουν το ιδιο ομαλο ευρος κατανομης της ροπης εγω απλα θα διαλεγα το κινητηρα με την μεγαλυτερη ροπη.

Και αυτο ειναι το Ζ4 3,0ι!

Τωρα αν εχεις παραπανω χρηματα και σε παιρνει τοτε το Ζ4Μ roadster με το manual 6ταχυτο κιβωτιο της ZF ειναι επισης μια εξαιρετικη επιλογη!

mamasou
28-11-08, 04:11
Gia sas exo merikes apories pou thelo na tis liso gia na proxoriso se mia anavathmisi tis mpempas mou z4 exo tin 2.0 kai tha ithela i na tin pouliso kai na paro tin z4M i na provo se mia veltiosi i opia tha protimousa na einai alagi mixanis. Tha ithela na valo tis 2.5 si i tin 3.0 ti tha protinate apo afta ta dio ? kai to alo erotima einai to amaxi ama mpi mia megaliteri mixani egw pistevo oti den tha exei provlima diladi tha theli enisxisi i erxete kai kathete sto plesio tis dikias mou kai einai "san" egostasiako ?

Η καλυτερη φαση ειναι το Ζ4Μ με το 6ταχυτο manual κιβωτιο της ZF.

Τωρα αν θες μπλεξιματα ο 2,5si ειναι ο Ν52 κινητηρας που ειναι οτι καλυτερο υπαρχει σε 6κυλινδρος σε σειρα κινιτηρας...

Βεβαια ο 3,0ι δεν ειναι αμελητεος... Ειναι ο Μ54 που ειναι επισης διαμαντι...

Βασικα εγω θα πηγαινα για τον 3,0ι που ειναι πολυ πιο δυνατος.

Ο 2,5si ειναι καταπληκτικος οσο αναφορα την αισθηση του αλλα ειναι πιο πεθαμενος... Εχω το Ζ4 2,5ι με 24,5κιλα ροπη και ξερω..

Και βασικα ο 3,0ι Μ54 ειναι επισης μοναδικος..!

Με λιγα λογια και ο Ν52 και ο Μ54 ειναι δυο εξισου μαγευτικοι κινητηρες αρα στη θεση σου θα πηγαινα για το 3,0ι. Η διαφορα στη ροπη ειναι μεγαλη. Για την ακριβεια 25κιλα ο 2,5si εναντι 30κιλα 3,0ι.

Και αυτο που δηλωνει τη πραγματικη δυναμη ενος κινητηρα ειναι η ροπη του παραλληλα και με το ευρος ροπης του σε σχεση με τις στροφες.

Δεδομενου του οτι και οι δυο κινητηρες εχουν το ιδιο ομαλο ευρος κατανομης της ροπης εγω απλα θα διαλεγα το κινητηρα με την μεγαλυτερη ροπη.

Και αυτο ειναι το Ζ4 3,0ι!

Τωρα αν εχεις παραπανω χρηματα και σε παιρνει τοτε το Ζ4Μ roadster με το manual 6ταχυτο κιβωτιο της ZF ειναι επισης μια εξαιρετικη επιλογη!

MaSt0RaS
28-11-08, 10:30
Για μπροστά το ξέρω ότι δεν έχω διαφορικό αλλά ρωτάω γιατί αν αλλάξω ψαλίδια και αναρτήσεις και φρένα πίσω δεν πρέπει να αλλάξω και μπροστά? τουλάχιστον φρένα και αναρτήσεις? και ρωτάω γιατί σε κανά 2-3 χιλιάδες χλμ θα αλλάξω αναρτήσεις και ίσως να σκεφτόμουν μια ολοκληρωτική αλλαγή!!!

Μάστορα 5000 για φρένα μπρός-πίσω - ψαλίδια πίσω - αναρτήσεις μπρός-πίσω - διαφορικό - και 4αδα ζάντες περίπου κανα 5000αρι?

ελα φρενα ανατησεισ ψαλιδια μπλοκε ζαντες και πολλα αλλαψηλα πραγματακια...
ολα αυτα 5000 με εργατικα περιπου... τωρα εσυ μπορει να βρεις καλυτερη τιμη δεν ξερω..! αλλα τα πραγματα ειναι καινουρια εμενα οχι οπως τον αλλον που πληρωσε 4000 και οι δυσκοπλακεσ ηταν σκοθριασμενεσ.!

hammermox_z4
28-11-08, 13:35
to thema file mou einai oti pes oti ton evala to 3.0 tha katsi kala pano sto sasi mou i tha xriasto enisxisi kai tetia ? kai to amaxi tha exei kamia sxesi me ergostasiako ? Kai gia to z4M ama vro na to pouliso to diko mou exo figi na paro to M asizititi. Asxeto to z4M den fora tin 3.0 me kapies parapano veltiosis paei sta 3.4 ?

djkostas20
28-11-08, 13:52
ελα φρενα ανατησεισ ψαλιδια μπλοκε ζαντες και πολλα αλλαψηλα πραγματακια...
ολα αυτα 5000 με εργατικα περιπου... τωρα εσυ μπορει να βρεις καλυτερη τιμη δεν ξερω..! αλλα τα πραγματα ειναι καινουρια εμενα οχι οπως τον αλλον που πληρωσε 4000 και οι δυσκοπλακεσ ηταν σκοθριασμενεσ.!

Πλην του μπλοκέ που φυσικά είναι μόνο πίσω τα άλλα είναι μπρός πίσω έτσι? Οι ζάντες 18" ?
17" μπαίνουν μετα φρένα του Μ?

shido
28-11-08, 13:52
καμια σχεση το ενα μοτερ με το αλλο .Μα καμια.

η μονη ισως ομοιοτητα ειναι οτι και τα δυο ειναι Bmw

mamasou
30-11-08, 05:24
Για μπροστά το ξέρω ότι δεν έχω διαφορικό αλλά ρωτάω γιατί αν αλλάξω ψαλίδια και αναρτήσεις και φρένα πίσω δεν πρέπει να αλλάξω και μπροστά? τουλάχιστον φρένα και αναρτήσεις? και ρωτάω γιατί σε κανά 2-3 χιλιάδες χλμ θα αλλάξω αναρτήσεις και ίσως να σκεφτόμουν μια ολοκληρωτική αλλαγή!!!




αν σε ενδιαφερει εχω μεταχειρισμενες δαγκανες με τις βασεις τους, εργοστασιακες για 325 χιλ. μπροστα και για 320 χιλ. πισω.

μπαινουν χωρις μετατροπες στο Ζ4.

MaSt0RaS
30-11-08, 08:41
Πλην του μπλοκέ που φυσικά είναι μόνο πίσω τα άλλα είναι μπρός πίσω έτσι? Οι ζάντες 18" ?
17" μπαίνουν μετα φρένα του Μ?

δεν νομιζω να μπαινουν διοτι ερχονται απο το εργοστασιο οι 18αρες!

hammermox_z4
30-11-08, 17:14
paidia egw gia arxi tha alaxo ton piso profilaxtira tou z4 mou kai tha valo ton M kai tha alaxo kai tin exatmisi mou me tis M xeri kaneis sto peri pou poso vgenoun afta i na mou sistisi kapion ?

mamasou
30-11-08, 21:05
paidia egw gia arxi tha alaxo ton piso profilaxtira tou z4 mou kai tha valo ton M kai tha alaxo kai tin exatmisi mou me tis M xeri kaneis sto peri pou poso vgenoun afta i na mou sistisi kapion ?

Η Ζ4Μ εχει αλλη εξατμιση απο την αρχη μεχρι το τελικο..

Μην κανεις το λαθος και βαλεις το τελικο απο την Μ... Μπορει να χασεις ροπη..

Δεν ειναι ετσι απλα τα πραγματα. Το Ζ4 ειναι πολυ καλα υπολογισμενο να δουλευει οπως το σχεδιασε ο κατασκευαστης.

Εγω θα σου προτεινα (για ομορφια και οχι για τιποτε αλλο) να κοιταξεις εδω για τελικo:

http://www.eisenmann-sportauspuff.ov3.de/

και στα αγγλικα:

http://www.eisenmann.co.uk/

Να θυμασαι οτι το τελικο το πολυ να σου δωσει λιγο καλυτερη αποκριση. Και οχι οτι τελικο τυχει. Να ειναι απο σεβαστο κατασκευαστη. Οχι τον Ελληναρα εξατμισα που σου πουλαει παπαδες.
Βασικα το θεμα του τελικου ειναι καθαρα κοσμιτικης αξιας. Οχι αποδοσης. Οποτε βαλε ενα τελικο που να ειναι πιο ομορφο απο το μαμα. Οχι απλα οτι πιο χοντρο βρεις..

MaSt0RaS
30-11-08, 21:07
Η Ζ4Μ εχει αλλη εξατμιση απο την αρχη μεχρι το τελικο..

Μην κανεις το λαθος και βαλεις το τελικο απο την Μ... Μπορει να χασεις ροπη..

Δεν ειναι ετσι απλα τα πραγματα. Το Ζ4 ειναι πολυ καλα υπολογισμενο να δουλευει οπως το σχεδιασε ο κατασκευαστης.

Εγω θα σου προτεινα (για ομορφια και οχι για τιποτε αλλο) να κοιταξεις εδω για τελικo:

http://www.eisenmann-sportauspuff.ov3.de/

και στα αγγλικα:

http://www.eisenmann.co.uk/

Να θυμασαι οτι το τελικο το πολυ να σου δωσει λιγο καλυτερη αποκριση. Και οχι οτι τελικο τυχει. Να ειναι απο σεβαστο κατασκευαστη. Οχι τον Ελληναρα εξατμισα που σου πουλαει παπαδες.
Βασικα το θεμα του τελικου ειναι καθαρα κοσμιτικης αξιας. Οχι αποδοσης. Οποτε βαλε ενα τελικο που να ειναι πιο ομορφο απο το μαμα. Οχι απλα οτι πιο χοντρο βρεις..


+1 δεν μπορεις να βαλεις ετσι απλα απο Μ τελικο θελει πολυ δουλεια παρε η απο eisenman η apo hartge η απο supersprint βγαζουν τελικα Μ για απο Ζ4

hammermox_z4
02-12-08, 23:29
thes paides mou anixate ligo ta matia tha valo mia tetia apo aftes ti eteries protinete mou kamia kali eteria thelo exatmisi na vgeni dexia aristera kai na rotiso kati proton tha exo kamia veltiosi sto amaxi extos apo efanisi... ? kai den thelo na alaxo ton ixo tou diladi san ta kagkourika sori gia tin ekfrasi thelo vroum vroum katalavate ?

sm6
02-12-08, 23:30
efxaristo paides mou anixate ta matia tha valo mono teliko apo kapia eteria alla thelo na vgazi dexdia aristera exatmisi kai kati asxeto afto tha dosi kapia + sto amaxi extos apo omorfia ?

θα κανει και περισσοτερη φασαρια. γνωμη μου αστο οπως ειναι και επενδυσε τα χρηματα σου σε εσενα. κανε μαθηματα οδηγησης στο safetrack. και πιο γρηγορα θα πας και με περισσοτερη ασφαλεια.

hammermox_z4
02-12-08, 23:42
file mou etrexa palia mikros kart alla i malakia mou einai oti etrexa mono den ekatsa na asxolitho pote sxedon me to kartaki kai odigao peripou apo deftera me proti gimnasiou proto amaxi pou eixa itane ena m3 tis epoxis gamouse

sm6
02-12-08, 23:46
file mou etrexa palia mikros kart alla i malakia mou einai oti etrexa mono den ekatsa na asxolitho pote sxedon me to kartaki kai odigao peripou apo deftera me proti gimnasiou proto amaxi pou eixa itane ena m3 tis epoxis gamouse

οκ, αν εχεις εμπειρια και πιστευεις οτι δεν θα σε βοηθησει το safetrack, ενταξει. και παλι ειμαι κατα της αλλαγης εξατμισεων διοτι κανουν σαματα χωρις ουσια.

hammermox_z4
02-12-08, 23:51
den exo kamia empiria eimai arketa mikros gia na exo alla opos egrapsa i exatmisi pou tha valo den thelo na kani opos egrapsa ton kaggouriko ixo

mamasou
03-12-08, 02:03
den exo kamia empiria eimai arketa mikros gia na exo alla opos egrapsa i exatmisi pou tha valo den thelo na kani opos egrapsa ton kaggouriko ixo

Εγω θα σου προτεινα (για ομορφια και οχι για τιποτε αλλο) να κοιταξεις εδω για τελικo:

http://www.eisenmann-sportauspuff.ov3.de/

και στα αγγλικα:

http://www.eisenmann.co.uk/

Να θυμασαι οτι το τελικο το πολυ να σου δωσει λιγο καλυτερη αποκριση.

Και οχι οτι τελικο τυχει. Να ειναι απο σεβαστο κατασκευαστη. Οχι τον Ελληναρα εξατμισα που σου πουλαει παπαδες.

Βασικα το θεμα του τελικου ειναι καθαρα κοσμιτικης αξιας. Οχι αποδοσης.

Οποτε βαλε ενα τελικο που να ειναι πιο ομορφο απο το μαμα.

mamasou
03-12-08, 02:49
Πληροφοριακα για οποιον ενδιαφερεται εχω σετ μεταχειρισμενα Δαγκανες εμπρος-πισω για Ε46 330.

hammermox_z4
03-12-08, 14:04
stin ellada apo pou mporo na promithefto kati tetio kai egkatastasi ?

http://www.eisenmann-sportauspuff.ov3.de/produkt_detail.htm?id=643&ovs_hersteller=BMW&ovs_baureihe=E85%2BE86&ovs_modell=Z4&ovs_typ=2%2C5Si%20%2F%203%2C0Si%20%28160kW%2F195kW %29%20Roadster

mamasou
04-12-08, 01:31
stin ellada apo pou mporo na promithefto kati tetio kai egkatastasi ?

http://www.eisenmann-sportauspuff.ov3.de/produkt_detail.htm?id=643&ovs_hersteller=BMW&ovs_baureihe=E85%2BE86&ovs_modell=Z4&ovs_typ=2%2C5Si%20%2F%203%2C0Si%20%28160kW%2F195kW %29%20Roadster


Πρεπει να επικοινωνησεις με την εταιρια για να σε ενημερωσουν.

Εαν θες, η ESS superchargers, εχει ενα τελικο που το παραγγελνεις online.

Η ESS συνεργαζεται με την Εisenmann. Δηλαδη η Εisenmann της φτιαχνει το τελικο. Οποτε ειναι πολυ καλης ποιοτητας. Εγω που το εχω τοποθετησει ειμαι ικανοποιημενος και απο τον ηχο και απο την εμφανιση του.

hammermox_z4
04-12-08, 02:27
esei to parigkiles ? apo tin Εisenmann kai perastika se ena sinergio ?

m.simitian
06-12-08, 09:07
RE PAIDES KSERETE KANA TROPO GIA ANAVATHMISI KINITIRA Z4 2.0 VALVETRONIC?EHO AKOUSEI OTI DEN PAIRNEI TIPOTA

VanVIC
06-12-08, 09:28
RE PAIDES KSERETE KANA TROPO GIA ANAVATHMISI KINITIRA Z4 2.0 VALVETRONIC?EHO AKOUSEI OTI DEN PAIRNEI TIPOTA

Καλύτερα να αναβαθμίσεις όλο το bay του κινητήρα, βάλε έναν 2,5 ή καλύτερ ακόμα έναν 3-λιτρο.
Μην το ψάξεις για άλλες λύσεις, θα σε κοροϊδέψουν για νσ ου φάνε λεφτά όποιοι σου υποσχεθούν κάτι για άυξηση της απόδοσης πάνω απο 7-8 ίππους

m.simitian
06-12-08, 09:40
POSO THA KOSTIZE AUTO?EXEIS YPOPSI SOU?KAI POU THA APEUTYNOMOUN?

VanVIC
06-12-08, 09:43
Εγώ το έκανα στην Θεσσαλονίκη και στον προτείνω ανεπιφύλακτα.
Ονομα επιχείρησης δεν γράφω για ευνόητους λόγους αλλά μπορείς να τηλεφωνήσεις στο 2310478100 και να ζητήσεις να μιλήσεις με τον κύριο Σάββα.
Αυτός είναι υπευθυνος για τις μετατροπές.

Πρόσεξε οτι γράφω επιχείρηση. Δεν πρόεκιται για συνεργείο της γειτονιάς ή "μάστορα που τα ξέρει όλα"...

m.simitian
06-12-08, 09:44
VAN IC SΕ EUHARISTO POLY!!!

djkostas20
06-12-08, 19:11
Επειδή και εγώ έχω σκεφτεί την αλλαγή κινητήρα...Με την δήλωση αλλαγής τι γίνεται? Γνωρίζετε? Ειδικά άμα βάλω και μεγαλύτερο σε κυβικά!!!!

mamasou
07-12-08, 02:23
An eheis lefta na diatheseis proteino ton N52 3.0si me to 6speed kivotio!

VanVIC
07-12-08, 13:58
Επειδή και εγώ έχω σκεφτεί την αλλαγή κινητήρα...Με την δήλωση αλλαγής τι γίνεται? Γνωρίζετε? Ειδικά άμα βάλω και μεγαλύτερο σε κυβικά!!!!

Αν κι'εχουν δυσκολέψει αρκετά τα θέματα αυτά, πάντα υπάρχουν λύσεις...

djkostas20
07-12-08, 17:40
Αν απλά βάλω τον 2,5si που είναι ίδια κυβικά αλλά περισσότερα άλογα πάλι έχω μεγάλο πρόβλημα?
Οι λύσεις γενικά για να δηλώσω την αλλαγή ποιές είναι?

VanVIC
07-12-08, 18:54
Αν απλά βάλω τον 2,5si που είναι ίδια κυβικά αλλά περισσότερα άλογα πάλι έχω μεγάλο πρόβλημα?
Οι λύσεις γενικά για να δηλώσω την αλλαγή ποιές είναι?

Πρέπει να βρείς κάποιον επαγγελματία που να ασχολείται μ'αυτά.
Για να βγάλεις άκρη και να'σαι και πιο "ήσυχος" (όσο γίνεται), ρώτα κκαι έναν δευτερο για να βγάλεις μια άκρη.
Δεν έίναι ευκολο να δηλωθεί κάτι (νομότυπα) το οποίο δεν παραγεται και εργοστασιακά έτσι όπως θα κατλήξει με την μετατροπή (αλλαγή κινητήρα).
Καλή τύχη !

hammermox_z4
08-12-08, 00:22
egw rotisa ton mixaniko mou aftos mas exei alaxi se dio amaxi mixanes bmw mia 52.2 tin kaname 3 kai ena bmw m3 alaxame kai valame m3 to amerikaniko kai tora tha allaxo to diko mou apo 2.0 i tha valo ton 2.5si i ton 3.0i kai tha vgi giro sta 5 xiliarika mou ipai me ola ta sinafin apo frena mexri kai anartisis

MaSt0RaS
08-12-08, 08:30
Αν απλά βάλω τον 2,5si που είναι ίδια κυβικά αλλά περισσότερα άλογα πάλι έχω μεγάλο πρόβλημα?
Οι λύσεις γενικά για να δηλώσω την αλλαγή ποιές είναι?

κοιτα αν δεν εχεις καλο μηχανικο καλυτερα να πας συστημενος καπου... Επισης μεσα στην ολη μετατροπη θα του κανονισεις κια θα του ξεκαθαρισεις οτι το αμαξι το θες με την νεα αδεια και περασμενο κτεο....

Το αν θα χρειαστεις κατι παραπανω απο φρενα κτλ θα το δειτε και εξαρταται απο το μοτερ....

m.simitian
08-12-08, 08:34
egw rotisa ton mixaniko mou aftos mas exei alaxi se dio amaxi mixanes bmw mia 52.2 tin kaname 3 kai ena bmw m3 alaxame kai valame m3 to amerikaniko kai tora tha allaxo to diko mou apo 2.0 i tha valo ton 2.5si i ton 3.0i kai tha vgi giro sta 5 xiliarika mou ipai me ola ta sinafin apo frena mexri kai anartisis

o mihanikos sou pou einai?pos boro na ertho se epafi?

hammermox_z4
08-12-08, 15:02
mporo na sou doso to til tou einai serres kai einai exedikevmenos se bmw exei kani bmw terata tha vro to til tou kai tha sto doso

mamasou
08-12-08, 17:11
Απο οτι γνωριζω, το να κανεις μια αλλαγη κινητηρα/σασμαν δεν ειναι καθολου δυσκολο για τους μηχανικους.

Δε χρειαζεται να παει καποιος στις Σερρες για κατι τοσο απλο.

Και το εξειδικευμενο συνεργειο της γειτονιας μπορει να το κανει.

Σημασια για μενα εχει να βρεις ενα κινητηρα/σασμαν σε καλη κατασταση.

Απο εκει και περα τα αλλα ειναι ευκολα.

MaSt0RaS
08-12-08, 17:34
Απο οτι γνωριζω, το να κανεις μια αλλαγη κινητηρα/σασμαν δεν ειναι καθολου δυσκολο για τους μηχανικους.

Δε χρειαζεται να παει καποιος στις Σερρες για κατι τοσο απλο.

Και το εξειδικευμενο συνεργειο της γειτονιας μπορει να το κανει.

Σημασια για μενα εχει να βρεις ενα κινητηρα/σασμαν σε καλη κατασταση.

Απο εκει και περα τα αλλα ειναι ευκολα.

ναι οντως απλα ενα καλο συνεργειο εχει και καλες ακριες.... αυτη ειναι η διαφορα !

theoman01
11-12-08, 08:45
καλημέρα παιδιά!!
χθες ολοκλήρωσα τις <<μετατροπές>> μου τοποθετώντας τα bilstein B6, το prokit της eibach, και τις αντιστρεπτικές H&R.....
το αμαξι χαμήλωσε 2 cm περίπου εμπρός και 1-1,5 πίσω....
η συμπεριφορά του πραγματικά άλλαξε!!
τωρα και με την λειτουργία του μπλοκέ τα πράγματα θα είναι πολύ καλύτερα...

kostasz4
12-12-08, 03:40
καλημέρα παιδιά!!
χθες ολοκλήρωσα τις <<μετατροπές>> μου τοποθετώντας τα bilstein B6, το prokit της eibach, και τις αντιστρεπτικές H&R.....
το αμαξι χαμήλωσε 2 cm περίπου εμπρός και 1-1,5 πίσω....
η συμπεριφορά του πραγματικά άλλαξε!!
τωρα και με την λειτουργία του μπλοκέ τα πράγματα θα είναι πολύ καλύτερα...

θελω να παραγγειλω και εγω αυτες τις αντιστρεπτικες ποσο τις πηρες για να ξερω πανω κατω?????

theoman01
12-12-08, 07:13
335 ευρω απο Γερμανία

kostasz4
13-12-08, 01:47
καννενα λινκ παιζει εγω τις βρηκα απο βια καρ 465 ευρω και καλα μεσο αντιπροσοπου για στειλε καμια πληροφορια περισσοτερο

theoman01
13-12-08, 12:48
http://www.cartuningpoint.de/

kostasz4
15-12-08, 11:49
σε ευχαριστω παρα πολυ τα μεταφορικα θυμασαι ποσο σου πηγαν και ποσ καιρο κανανε να ερθουν μηπως

theoman01
15-12-08, 12:01
ηταν με τα μεταφορικα μαζι (αν δεν κανω λαθος)....πηρε κανα 15μερο για να ερθουν.....

djkostas20
23-03-09, 16:57
Επιστρέφω πάλι στο θέμα του διαφορικού μιας και θεωρώ ότι οποιαδήποτε άλλη βελτίωση πλην τοθ κομπρέσσορα δεν αξίζει και λεφτά για αυτόν δεν διαθέτω... Έτσι έχω αποφασίσει να εξαντλήσω την περίπτωση να βάλω μπλοκέ διαφορικό!
Απο μια μικρή έρευνα το επίσημο site της quaife δεν έχει καν διαφορικο για Ζ4 κάτι που μου κάνει εντύπωση.

Στο παρακάτω site λεέι ότι το διαφορικό κάνει για όλα τα 6κυλινδρα μοτερ αλλά δεν δίνει παραπάνω πληροφορίες για το διαφορικό... http://www.streetandcircuit-shop.biz/bmw-z4-quaife-atb-differential-was1430euro-65239-p.asp

Και τέλος αν θυμάμαι καλά στο DINAN έχει quaife διαφορικό αλλά λέει μόνο για 3λιτρο.

Όποιος ξερει διάφορα links και γενικά να απαντήσει για το θέμα του διαφορικού θα τον παρακαλούσα να ποστάρει για να λυθεί αυτό το θέμα για το αν υπάρχει και φυσικά αν μπαίνει χωρίς πατέντες μπλοκέ στην 2.5i...!!! Έχω μοντέλο 2/2004

stef
23-03-09, 18:36
http://www.birdsauto.com/

Μπες και δες στο κομμάτι tuning BMW
Έχει τα πάντα!

djkostas20
23-03-09, 19:48
Stef απλά με τρέλανες... αλλά για επιβεβαίωση μην κάνω κανένα λάθος είναι το διαφορικό με αυτά τα χαρακτηριστικά?

Rear Axle
QUAIFE ATB Diff. Conversion Kit +
Application : Z4-2.5iM and 3.0si with OE ratio 3.23:1
Installation cost : £316.10
Parts cost : £829.06

Έχω 2,5i του 2/2004
Το ΟΕ ratio 3.23:1 σημαίνει μαμά ratio 3.23:1 ? αυτό έχω εγώ? Και το 2.5iM σημαίνει χειροκίνητο κιβώτιο έτσι?

stef
23-03-09, 19:57
Πολύ πολύ σωστά!
Εγώ για το δικό μου δεν μπορώ να βάλω γιατί δίνει 2 επιλογές και έχω steptronic 2,5 Si και δεν ξέρω εαν ταιριάζουνε!

djkostas20
23-03-09, 20:07
Αχχχχ ρε stef μοθ έδωσες τόση χαρά και εσύ τίποτα...???
Εγώ έχω με τελική σχέση μετάδοσης 3,23:1 έτσι?

stef
23-03-09, 20:14
Ναι από ότι ξέρω!

djkostas20
24-03-09, 18:36
Το μπλοκέ πλέον έχει μπεί κανονικά σε προγραμματισμό και ελπίζω μέχρι τέλος Σεπτέμβρη να έχω συγκεντρώσει το budget που χρειάζεται...
Το συγκεκριμένο διαφορικό είναι δισκάτο έτσι? Έχει πάρει κανείς κάτι από αυτή την εταιρία? Μέσω τηλεφώνου γίνονται οι παραγγελίες? Απο Αγγλία δεν υπάρχει τελωνίο?

stef
24-03-09, 18:40
Στείλε e-mail
Θα μιλήσεις απευθείας με τον Kevin Bird!!

djkostas20
25-03-09, 21:35
Το διαφορικό είναι δισκάτο?

Nick_compact
25-03-09, 22:28
Όχι δεν είναι δισκάτο, γραναζάτο είναι, maintanance free, προοδευτικής εμπλοκής.

sakkunen
25-03-09, 23:13
Αν σας έλεγαν οτι στα ε46 μπαίνει μπλοκέ από ε36 με δοκιμασμένο αποτέλεσμα, τι θα βάζατε ? Αυτό ή το quaife + 400 ευρώ ?

shido
25-03-09, 23:16
Ηιορ .. :)

Geo_3D
25-03-09, 23:20
Quaife........

sakkunen
25-03-09, 23:20
Ηιορ .. :)

Αυτό πάει στο διχίλιαρο ή κάνω λάθος ?
Απο που το πήρες εσύ ?

shido
25-03-09, 23:25
Αυτό πάει στο διχίλιαρο ή κάνω λάθος ?
Απο που το πήρες εσύ ?

Χωρις εργασια ερχεται κοντα στα 1200.Αν το ψαξεις απ εξω ισως φθηνοτερο.Εγω το πηρα απο Ελλαδα

sakkunen
25-03-09, 23:31
Ηιορ .. :)

Quaife........

Ν πάρω κ τα δύο να το κάνω με διπλά διαφορικά να γουστάρουμε ?:rockon::rockon:

dimsav
26-03-09, 14:45
Το Quaife συμφερει να αγοραστει απο αγγλια ή δεν εχει σημαντικη διαφορα απο τους εδω ντιλερ.Υπάρχει συνεργειο που να εχει εμπειρια στη τοποθετηση,γιατι δεν νομιζω οτι ειναι plug n play.Θεωρω οτι ειναι η πιο σημαντικη ελλειψη του αυτοκινητου και δεν περιμενα να ειναι τοσο αντιληπτη,αλλα μαλλον με ειχαν κακομαθει η προηγουμενες πισωκουνες που ειχα...

djkostas20
27-03-09, 08:44
Για να είμαι ειλικρινής στην Ελλάδα δεν έχω βρεί το αντίστοιχο διαφορικό για το δικό μου(2,5i με 3,23:1). Όσο για την τοποθέτηση ακόμα ψάχνω για το που θα πάω αλλά ως πρώτη επιλογή έχω ένα εδώ στην Πάτρα που έχει τεράστια εμπειρία στην τοποθέτηση μπλοκέ διαφορικών στα ΜΧ-5 και φυσικά θα τον ρωτήσω αν μπορεί να βάλει και στο δικό μου.
Στον συγκεκριμένο έρχονται να τοποθετήσουν μπλοκέ ΜΧ-5 από όλη την Ελλάδα χωρίς να λέω υπερβολές.

DENTIST
27-03-09, 22:34
Στον συγκεκριμένο έρχονται να τοποθετήσουν μπλοκέ ΜΧ-5 από όλη την Ελλάδα χωρίς να λέω υπερβολές.


μπορω να το επιβεβαιωσω αυτο ως πρωην κατοχος miata και μέλος του mx5club :)

djkostas20
28-03-09, 12:10
Εγώ το επιβεβαιώνω ως μέλος του mymx5.gr γνωρίζοντας και τα παιδιά από εκεί που πολλά από αυτά ήταν στο club άρα είμαστε 2...

fz21
28-03-09, 13:43
Για να είμαι ειλικρινής στην Ελλάδα δεν έχω βρεί το αντίστοιχο διαφορικό για το δικό μου(2,5i με 3,23:1). Όσο για την τοποθέτηση ακόμα ψάχνω για το που θα πάω αλλά ως πρώτη επιλογή έχω ένα εδώ στην Πάτρα που έχει τεράστια εμπειρία στην τοποθέτηση μπλοκέ διαφορικών στα ΜΧ-5 και φυσικά θα τον ρωτήσω αν μπορεί να βάλει και στο δικό μου.
Στον συγκεκριμένο έρχονται να τοποθετήσουν μπλοκέ ΜΧ-5 από όλη την Ελλάδα χωρίς να λέω υπερβολές.

για ποιον λες εδω στην Πατρα?αν θες στειλε μου ενα pm για να μην θεωρηθει διαφημιση...

VanVIC
02-04-09, 13:19
Το Quaife συμφερει να αγοραστει απο αγγλια ή δεν εχει σημαντικη διαφορα απο τους εδω ντιλερ.Υπάρχει συνεργειο που να εχει εμπειρια στη τοποθετηση,γιατι δεν νομιζω οτι ειναι plug n play.Θεωρω οτι ειναι η πιο σημαντικη ελλειψη του αυτοκινητου και δεν περιμενα να ειναι τοσο αντιληπτη,αλλα μαλλον με ειχαν κακομαθει η προηγουμενες πισωκουνες που ειχα...

Για συνεργείο τοποθέτησης μπλοκέ διαφορικού της Quaife σε Ζ4, αν θυμάμαι σωστά, έχει καλή εμπειρία ο mpikounis (administrator)

hammermox_z4
06-06-09, 19:42
Καλησπέρα παιδιά θέλω την βοήθεια σας βρήκα μια bmw z4 τρακαρισμένη τελιομενη και στο εσωτερικό είναι άθικτο άφωτος πανό είχε την οθόνη τις bmw με όλα τα κομφόρ και θέλω να μάθω αν μπορώ να την βάλλω σε έμενα αν ξηλώσω ταπετσαρία και βγάλω το cd το δικό μου και αν είναι δυνατή εγκατάσταση ??? και αν η bmw μπορι να μου το πέραση η αν θα πρέπει να πάω κάπου αλλού ευχάριστο

MaSt0RaS
06-06-09, 22:09
Καλησπέρα παιδιά θέλω την βοήθεια σας βρήκα μια bmw z4 τρακαρισμένη τελιομενη και στο εσωτερικό είναι άθικτο άφωτος πανό είχε την οθόνη τις bmw με όλα τα κομφόρ και θέλω να μάθω αν μπορώ να την βάλλω σε έμενα αν ξηλώσω ταπετσαρία και βγάλω το cd το δικό μου και αν είναι δυνατή εγκατάσταση ??? και αν η bmw μπορι να μου το πέραση η αν θα πρέπει να πάω κάπου αλλού ευχάριστο

ναι ναι γινεται...! η BMW λογικα στο κανει..!

hammermox_z4
07-06-09, 18:45
Μακάρι φιλέ μου να το πάρο και να το βάλω κάτι άλλο τώρα είδα τις Φώτο από την δικάσου κούκλα τον προφυλαχτήρα τον πίσω τον Μ και τις εξάτμισης το ψαχνό καιρό και δεν έχω βρει κάποια λύση πες μου λίγο τι εταιρία είναι ι εξάτμιση και ο προφυλαχτήρας και ποσό βγήκαν αφτιά