PDA

Επιστροφή στο Forum : Δυστυχημα στην Φλοριδα


tasosbimmer
18-02-08, 09:33
Καλημερα σε ολους,
Διαβασα πριν απο λιγο στα "διαφορα θεματα αυτοκινησης" το αρθρο για το ατυχημα στην Βουλιαγμενης στις 7/2/08 και το βρηκα κλειστο σαν θεμα. Θελησα να αναφερθω στο θεμα λεγοντας οτι κατ' αρχας ολοι εχουμε κανει τις μ......ς μας κατα περιοδους, ιδιαιτερα οταν ειμαστε μεταξυ δευτερης και τριτης δεκαετιας, αλλα και τωρα στην πεμπτη μου δεκαετια ομως με περισσοτερη σκεψη και εχοντας μαθει απο τα λαθη μου και φυσικα την εμπειρια αυτων των ετων σε ελληνικους και διεθνεις δρομους τις ξανακανω που και που για να ανεβει η αδρεναλινη προσεχοντας παντα τους γυρω μου και με οση ασφαλεια μπορω. Δεν συμφωνω με το να κατηγορουμε τους δυστυχησαντες γιατι οτι εγινε - εγινε, σκοπος ειναι να μαθαινουμε τους νεοτερους να οδηγουν με ασφαλεια και να αποφευγουν τα λαθη των αλλων.
Εγω σοκαριστηκα με ενα δυστηχημα στην Φλοριδα των ΗΠΑ οταν 5 παιδια 18αρηδες, οδηγωντας μια Μ5/2008 σε εναν αεροδιαδρομο ιδιωτικου αεροδρομιου εφυγαν απο το τελος του διαδρομου και πετωντας στον αερα για περιπου 85 μετρα κτυπησαν σε ενα δεντρο υψους 15 μετρων και το αμαξι κοπηκε στα δυο. Φυσικα καταλαβαινετε ολοι πιο ηταν το αποτελεσμα. Οπως καταλαβαινετε σε αυτη την ηλικια συμβαινουν πολλα γι αυτο καλυτερα απο το να κανουμε τους δικαστες καλυτερα να κανουμε τους δασκαλους.
Συγνωμη αν σας κουρασα αλλα ειχα την αναγκη να εκφρασω την αποψη μου επειδη και εγω περασα απο και και καταλαβαινω απολυτα το ταπεραμεντο αυτης της ηλικιας.
Με συμπονοια στους γονεις
Τasosbimmer

BILL007
18-02-08, 10:31
Toυλάχιστον αυτοί γούσταραν και το έκαναν σε ιδιωτικό χώρο χωρίς να κινδυνεύσουν άδικα αθώοι!Οπότε απο τη μια συγχαρητήρια γι αυτή τους την πράξη(να μην βγούν δηλαδή στο δρόμο παγανιά!),απο την άλλη λυπάμαι για την επιλογή τους να χαραμίσουν την ζωή τους για τις λαμαρίνες...Σημειωτέον δεν είμαι πολύ μεγάλος,για να κάνω το δάσκαλο ή τον κριτή, αλλά νομίζω ότι τα μυαλά τα έχω μέσα στο κεφάλι μου...Ευτυχώς!:D:D:D

stelmaniac
18-02-08, 10:42
Και οι 2 προλαλησαντες ειναι σωστοι και συμφωνω αλλα μην ξεχναμε
πως ο παραγων τυχη παιζει το σπουδαιτερο ρολο...Οταν φτασεις να πληρωσεις
με τη ζωη σου ενα λαθος τοτε το μαθαινουν πολλοι και σε κατηγορουν
πολλες φορες οχι αδικα......ΑΛΛΑ σκεφτειτε πως αν ολοι πληρωναμε καποτε
με τη ζωη μας ενα λαθος, τωρα ποιος θα ζουσε απο μας???

Dark_Angel_
18-02-08, 11:27
ελεος πως στο διαολο καταφεραν να σκοτωθουν μεσα σε αεροδρομιο

Hil
18-02-08, 12:49
ελεος πως στο διαολο καταφεραν να σκοτωθουν μεσα σε αεροδρομιο

εάν πήγαιναν πλακωμένοι και δεν πρόλαβαν να φρενάρουν εγκαίρως πριν το τέλος του διαδρόμου..... ε... δε θέλει και πολύ.....

God
18-02-08, 13:20
Να πω οτι δεν χρειαζεται να εισαι 40-50-60 χρονων για να εχουν 'πηξει' τα μυαλα σου και να μην πιεζεις την μοιρα σου. Ειμαι 24αρων και τα μυαλα μου ειναι αρκετα πηγμενα ωστε να ξερω οτι για να φτασω να ειμαι 50 και να το λεω δεν πρεπει να κανω κυνηγητα μεσα σε κατοικημενη περιοχη με ενα ματσο σιδερα 1,5 τονου.

Επισης να πω οτι δεν πιστευω στην τυχη. Τι σου φταιει η τυχη οταν εσυ νομιζεις οτι οδηγεις το enterprise και προσπαθεις να φτασεις σε warp speed, θα επρεπε να σου στειλει προειδοποιητικο e-mail για να καταλαβεις οτι το οριο ταχυτητας υπαρχει για καποιο λογο? Αλλα ξεχασα, ολοι ξερουμε να οδηγουμε απο πριν γεννηθουμε, οταν οδηγουμε τα υπολογιζουμε ολα 500 μετρα μπροστα και αν περασουμε καποιον αλλο ανεβαινουν οι πιθανοτητες μας να μας κατσει η Angelina Jolie. Τα μυαλα μας τα εδωσε ο Θεος για να σκεφτομαστε και τον εγωισμο ο διαολος για να σκοτωνομαστε. Δυστυχως το τιμονι δεν εχει 'ελα μωρε ενα λαθος εκανα'. Αυτοι που το κανουν το λαθος δεν ειναι τριγυρω να μας πουν 'εκει που εισαι ημουνα και εδω που ειμαι θα'ρθεις'. Και το χειροτερο ειναι οτι παιρνουν και αλλους που δεν φταινε σε τιποτα μαζι τους.

...οχι πως θεωρω 'λαθος' το να κανει κανεις κυνηγητο με 180 σε δρομο εντος πολεως. Λαθος ειναι να σε στραβωσει ενα φως και να βγεις απο το δρομο, να υπολογισεις λαθος μια στροφη, να συμβει καποια μηχανικη βλαβη και να σε βγαλει εκτος πορειας. Το να πηγαινεις με 120+ εντος κατοικημενης περιοχης και μεσα στην κινηση ειναι απλως δειγμα του ποσο ζωο μπορει να γινει ενα ανθρωπινο ον.


Ολοι μας περασαμε απο το 'ταμπεραμεντο' την ηλικιας των 18-20-25. Πολλοι απο μας δεν εχουμε περασει καλα καλα ακομα, αλλα ευτυχως εχουμε αρκετα μυαλα μεσα στην κεφαλη μας για να το επιβιωσουμε. Και εμεις δεν φταιμε σε τιποτα σε αυτους που θελουν να αυτοκτονησουν για να ειναι 'γρηγοροι'. Αν θελει καποιος να αυτοκτονησει ας το κανει σε καμια πιστα αεροδρομιου, σε κλειστο δρομο, σε καμια ερημικη παραλια. Οχι στον δρομο που οδηγουμε εμεις.

jo E46ci titanium
18-02-08, 13:25
Μάλλον πίστεψαν ότι με την ταχύτητα που είχαν αναπτύξει θα κατάφερναν τελικά να απογειώσουν την Μ5 στο τέλος του διαδρόμου. Δεω ξέρω αν φαίνομαι κυνικός (γιατί δεν θέλω να είμαι) αλλά μετά το αυτοκινητικό που είχα, έπαψα να λυπάμαι τα θύματα τέτοιων ηλιθίων:banghead: (για να μην χρησιμοποιήσω κάποιο χειρότερο όρο) δυστυχημάτων. DRIVE SAFE

Λakedaimonas
18-02-08, 13:34
Να πω οτι δεν χρειαζεται να εισαι 40-50-60 χρονων για να εχουν 'πηξει' τα μυαλα σου και να μην πιεζεις την μοιρα σου. Ειμαι 24αρων και τα μυαλα μου ειναι αρκετα πηγμενα ωστε να ξερω οτι για να φτασω να ειμαι 50 και να το λεω δεν πρεπει να κανω κυνηγητα μεσα σε κατοικημενη περιοχη με ενα ματσο σιδερα 1,5 τονου.

Επισης να πω οτι δεν πιστευω στην τυχη. Τι σου φταιει η τυχη οταν εσυ νομιζεις οτι οδηγεις το enterprise και προσπαθεις να φτασεις σε warp speed, θα επρεπε να σου στειλει προειδοποιητικο e-mail για να καταλαβεις οτι το οριο ταχυτητας υπαρχει για καποιο λογο? Αλλα ξεχασα, ολοι ξερουμε να οδηγουμε απο πριν γεννηθουμε, οταν οδηγουμε τα υπολογιζουμε ολα 500 μετρα μπροστα και αν περασουμε καποιον αλλο ανεβαινουν οι πιθανοτητες μας να μας κατσει η Angelina Jolie. Τα μυαλα μας τα εδωσε ο Θεος για να σκεφτομαστε και τον εγωισμο ο διαολος για να σκοτωνομαστε. Δυστυχως το τιμονι δεν εχει 'ελα μωρε ενα λαθος εκανα'. Αυτοι που το κανουν το λαθος δεν ειναι τριγυρω να μας πουν 'εκει που εισαι ημουνα και εδω που ειμαι θα'ρθεις'. Και το χειροτερο ειναι οτι παιρνουν και αλλους που δεν φταινε σε τιποτα μαζι τους.

...οχι πως θεωρω 'λαθος' το να κανει κανεις κυνηγητο με 180 σε δρομο εντος πολεως. Λαθος ειναι να σε στραβωσει ενα φως και να βγεις απο το δρομο, να υπολογισεις λαθος μια στροφη, να συμβει καποια μηχανικη βλαβη και να σε βγαλει εκτος πορειας. Το να πηγαινεις με 120+ εντος κατοικημενης περιοχης και μεσα στην κινηση ειναι απλως δειγμα του ποσο ζωο μπορει να γινει ενα ανθρωπινο ον.


Ολοι μας περασαμε απο το 'ταμπεραμεντο' την ηλικιας των 18-20-25. Πολλοι απο μας δεν εχουμε περασει καλα καλα ακομα, αλλα ευτυχως εχουμε αρκετα μυαλα μεσα στην κεφαλη μας για να το επιβιωσουμε. Και εμεις δεν φταιμε σε τιποτα σε αυτους που θελουν να αυτοκτονησουν για να ειναι 'γρηγοροι'. Αν θελει καποιος να αυτοκτονησει ας το κανει σε καμια πιστα αεροδρομιου, σε κλειστο δρομο, σε καμια ερημικη παραλια. Οχι στον δρομο που οδηγουμε εμεις.

LOL

+10000000000

warp speed ε?
Εγώ πιστεύω ότι είδαν την ταινία back to the future και πιστεψαν ότι άμα πιάσεις 200+ θα πας στο μέλλον ή το παρελθόν....λες ένα κουμπάκι στο bmw μου να κάνει ακριβώς αυτό το πράμα???μυστήριες καταστάσεις...

oldcarskickass
18-02-08, 13:55
http://abcnews.go.com/US/story?id=4198416&page=1

Με το Μ5 του μπαμπά, 5 πιτσιρίκια πάνω κάτω 18χρονών είναι ΑΠΌΛΥΤΑ φυσιολογικό να σκοτωθούν.

Η από την άλλη μπορεί να ισχύει ο Δαρβίνος!!!!