PDA

Επιστροφή στο Forum : ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΟΡΙΕΣ


jkal
17-03-05, 11:04
Καλημέρα σε όλους. Με λένε Γιάννη και είμαι νέο μέλος. Χάρηκα πολύ όταν βρήκα το site και ενθουσιάστηκα όταν είδα το περιεχόμενο και το πνεύμα της παρέας. :cheers:
Έχω κάποιες απορίες για την αγαπημένη μου 316i Compact μοντελο 98, την οποία υπεραγαπώ, και θα χαιρόμουν αν κάποια μέλη μπορούσαν να με βοηθήσουν. Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για το αν γίνομαι κουραστικός με τις περιορισμένες τεχνικές μου γνώσεις. Στο θέμα λοιπόν: Τι θα μπορούσα να κάνω ώστε να βελτιώσω σταδιακά τη συμπεριφορά και το κράτημα της μπεμπούλας μου, και τι θα μπορούσα να κάνω ώστε να της προσθέσω μερικά έξτρα αλογάκια; Σε λογικά πάντα πλαίσια από άποψη βελτίωσης και τιμής. Το συνεργείο που πάω είναι ο Κουλούρης στην Κηφισίας.
Ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να συναντηθούμε από κοντά σε κάποια εκδήλωση.

Fanis
17-03-05, 11:38
Καλημέρα Γιάννη και καλώς ήρθες στην παρέα μας! :)

Για το κράτημα, μπορείς να βάλεις καταρχήν αντιστρεπτική δοκό, σε οποιοδήποτε εξουσιοδοτημένο συνεργείο. Υπάρχει και σχετικό ποστ γιαυτό, αν κάνεις ένα search. Επίσης, μπορείς να αλλάξεις και αμορτισέρ και αν θες και ελατήρια, ή να βάλεις την ανάρτηση Μ-Pack, της BMW.

Τώρα, για τα άλογα, δε νομίζω οτι μπορείς να κάνεις και πολλά πργματα, αν δεν βάλεις το χέρι βαθεία στην τσέπη, πέρα απο τα καλσσικά φίλτρο-πρόγραμμα-εξάτμιση.

Σίγουρα οι φίλοι με Compact θα μπορούν να σε βοηθήσουν περισσότερο!

kouk
17-03-05, 13:44
Για την ανάρτηση, εφόσον δεν χρησιμοποιήσεις την Μ-pack της BMW, να είσαι πολύ προσεκτικός!
Υπάρχουν αρκετές διαφορές ανάμεσα στις αναρτήσεις που μπορείς να επιλέξεις!

Για άλογα, η ριζική λύση, είναι τροπέτο! Αποκτάς άλογα ΚΑΙ ροπή άμεσα και εργοστασιακά!
Αλλοιώς θα πρέπει να πειραματιστείς με προγράμματα, εκκεντροφόρους και διάφορα άλλα, που μην έχοντας και τεχνικές γνώσεις δεν θα μπορέσεις να συγκρίνεις και να αποφασίσεις!

Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να αλλάξεις τον καταλύτη με ένα ελεύθερο (βγάζει κάρτα κανονικά)! Η βελτίωση είναι πολύ μεγάλη!

Fanis
17-03-05, 14:00
Νίκο Καλημέρα!

Σε είδα που είχες γραφτεί, αλλά δεν είχα δει κανένα ποστ σου. :smashtard

Σωστά τα λες για το τροπέτο (αλλά χάνεις την λογική τιμή!).

jkal
17-03-05, 16:48
Παιδιά, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Μάλλον θα πρέπει να ξεκινήσω για πιο εύκολα από το θέμα της ανάρτησης, και ελπίζοντας ότι το κόστος της M-pack δεν είναι εξωπραγματικό. Όσον αφορά στα άλογα, βλέπω ότι το πράγμα σηκώνει πολύ νερό. :confused:
Με εντυπωσίασε το θέμα της ελεύθερης εξάτμισης με κανονική έκδοση κάρτας.
Ευχαριστώ και πάλι.

BMW Power
18-03-05, 08:44
Μάλλον θα πρέπει να ξεκινήσω για πιο εύκολα από το θέμα της ανάρτησης, και ελπίζοντας ότι το κόστος της M-pack δεν είναι εξωπραγματικό.

Δυστυχώς το κόστος της M ανάρτησης είναι εξωπραγματικό. Αν και τελικά είναι ο καλύτερος συνδυασμός άνεσης κρατήματος.

jkal
18-03-05, 10:04
Ευχαριστώ για την υπόδειξη BMW Power.
Θα μπορούσε ίσως κανείς να μου υποδείξει ένα συνδυασμό αντιστρεπτικής, αμορτισέρ και ελατηρίων που να προσφέρει όσο το δυνατόν καλύτερη άνεση και κράτημα? Να υπενθυμίσω τα στοιχεία της μικρής: 316i Compact, mod. 1998.
Ευχαριστώ.

BMW Power
18-03-05, 11:36
Ευχαριστώ για την υπόδειξη BMW Power.
Θα μπορούσε ίσως κανείς να μου υποδείξει ένα συνδυασμό αντιστρεπτικής, αμορτισέρ και ελατηρίων που να προσφέρει όσο το δυνατόν καλύτερη άνεση και κράτημα? Να υπενθυμίσω τα στοιχεία της μικρής: 316i Compact, mod. 1998.
Ευχαριστώ.

Το θέμα αυτό έχει συζητηθεί πολλές φορές και για διαφορετικά αυτοκίνητα. Η γνώμη μου είναι ότι επειδή κάθε συνδυασμός έχει και διαφορετικά αποτελέσματα, πρέπει πρώτα από όλα να ξέρεις εσύ τι θέλεις από το αυτοκίνητό σου ώστε να μπορεί κάποιος να σου προτείνει τον κατάλληλο συνδυασμό.

DoctorAbo
18-03-05, 13:54
Μια κοι οι φόλοι μας καλύψαν το θέμα της ανάρτησης, (M-PACK χωρίς δεύτερη συζήτηση) εγώ να σου προτείνω πως να μετατρέψεις τη μπεμπίτσα σου από γατούλα σε τίγρη με κόκκινη μουσούδα από το αίμα.

να βάλεις ένα kompressor που απαιτεί την ελάχιστη παρέμβαση, δεν απαιτεί ούτε καν πρόγραμμα και σου εξασφαλίζει καμμια 50 νταριά αλογάκια, χωρίς να σου μειώνει το χρόνο ζωής του κινητήρα σου. Νομ,ίζω πως οι κ.κ. Scandalis και Minas DASC μπορούν να σε συμβουλέψουν λεπτομερέστερα και αναλυτικότερα. Α ! και πούσε ? Ήρθε ή άνοιξη..... σε καταλαβαίνω απόλυτα. :drive2:

Fad3In
18-03-05, 16:24
Μ Pack αναρτηση! Μπορει να ναι ακριβη,αλλα ειναι εργοστασιακα δοκιμασμενη και ξερεις καλα τι θα παρεις! Ενω με αλλες μαρκες κτλ οσο να ναι,κανεις και λιγο δοκιμες και δεν θα σαι και σιγουρος προκαταβολικα! ;)
Ν.

jkal
18-03-05, 17:17
Παιδιά, θα το ξαναπώ.
Είμαι ε ν θ ο υ σ ι α σ μ έ ν ο ς που ανακάλυψα την παρέα σας. :yippee:
Ευχαριστώ για όλες τις παρατηρήσεις σας.

VIC
19-03-05, 17:38
καλως ηρθες στην παρεα μας! καλα ρε παιδια μη λεμε και οτι θελουμε!!! λυσεις υπαρχουν πολλες στην αγορα και με γνωστα αποτελεσματα η καθε μια! η αποψη μου ειναι να βαλεις πρωτα την αντιστρεπτικη, και μετα βλεπεις αν θελεις κατι παραπανω! εμεις εδω ειμαστε για να βοηθησουμε :cheers:

GEOBMW
21-03-05, 10:33
Δυστυχώς το κόστος της M ανάρτησης είναι εξωπραγματικό. Αν και τελικά είναι ο καλύτερος συνδυασμός άνεσης κρατήματος.
Τι διαφορες(και τι περιλαμβανει) η αναρτηση
M pack?Εχω M pack και δεν γνωριζω... :chair:

jkal
21-03-05, 15:17
Τι διαφορες(και τι περιλαμβανει) η αναρτηση
M pack?Εχω M pack και δεν γνωριζω...

Τηλεφώνησα στον Κουλούρη και μου είπαν ότι περιλαμβάνει αμορτισέρ και ελατήρια. Κόστος, περίπου 850 για αμορτισέρ και 450 για ελατήρια + τοποθέτηση

VIC
21-03-05, 16:26
η βαζελινη ειναι μεσα στην τιμη η την πουλανε ξεχωριστα? :banghead:

ks50:50
22-03-05, 00:20
η βαζελινη ειναι μεσα στην τιμη η την πουλανε ξεχωριστα? :banghead:

Μάλλον ξεχωριστά. Απλώς δεν χρεώνουν την τοποθέτηση της. Πέρα από την πλάκα εγώ πήγα να πάθω σοκ όταν μου είπαν στην Schnitzer 1700+ τοποθέτηση αμορτισέρ-ελατήρια. Εκεί και με βαζελίνη πάλι έτριζε η.... πόρτα

Black5
22-03-05, 09:14
Τηλεφώνησα στον Κουλούρη και μου είπαν ότι περιλαμβάνει αμορτισέρ και ελατήρια. Κόστος, περίπου 850 για αμορτισέρ και 450 για ελατήρια + τοποθέτηση

Τόσο μου είπαν και εμένα όταν είχα ρωτήσει για τα εργοστασιακά. Όχι Μ-pack!!

jkal
22-03-05, 09:27
Τόσο μου είπαν και εμένα όταν είχα ρωτήσει για τα εργοστασιακά. Όχι Μ-pack!!

Αυτό είναι ... περίεργα ενδιαφέρον!!! Που είχες ρωτήσει;

Black5
22-03-05, 12:36
Αυτό είναι ... περίεργα ενδιαφέρον!!! Που είχες ρωτήσει;

Koυλούρη και Καφούνη. Για 5άρι μιλάω πάντα.....

jkal
22-03-05, 13:00
Koυλούρη και Καφούνη. Για 5άρι μιλάω πάντα.....

Ναι, το πρόσεξα το "5" αφού έκανα post. Οπότε, τηρουμένων των αναλογιών, η τιμή είναι συγκριτικά καλή.