PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπάρχουν και άλλα αυτοκίνητα στο πλανήτη!


Panoz
18-03-05, 09:21
Διαβάζοντας εδω και καιρό τα διάφορα threads, βλέπω πως πολύ συχνά υπάρχουν ανταλλαγές απόψεων (και συχνά έντονες) για αυτοκίνητα που δε φέρουν τη προπέλα στο καπώ τους. Θεώρησα λοιπόν σκόπιμο να ανοίξω αυτό το thread για να γράφουμε όλοι τις απόψεις μας για τις υπόλοιπες εταιρείες αυτοκινήτων ή τις οδηγικές μας εμπειρίες απο άλλα αυτοκίνητα. Θα κάνω λοιπόν πρώτος την αρχή.
Η BMW ως γνωστόν με συγκινεί εδώ και χρόνια...αλλά υπάρχουν και άλλα αυτοκίνητα που έχουν καταφέρει να με συγκινήσουν. Το καθένα για δικό του λόγο. Ενδεικτικά αναφέρω μερικά....

Peugeot 306 GTi-6: Το απόλυτο στρίψιμο προσθιοκίνητου αυτοκινήτου...Το μοναδικό ίσως προσθιοκίνητο με τάση να βάζει τα μούτρα μέσα σε κλειστή στροφή...απίστευτη πληροφόρηση απο το τιμόνι...πραγματικά κορυφαία οδική συμπεριφορά.

Mercedes S430 (2001 μοντέλο): το πιό ξεκούραστο ταξίδι που έχω κάνει με αυτοκίνητο (μη βαράτε).

Honda Civic V-Tec (1992): η απόλυτη αξιοπιστία....

Porsche 928 S4 και Dodge Viper SRT-10: τα πιο φοβιστικά αυτοκίνητα που έχω οδηγήσει...τέρατα ροπής που σε κάνουν να αναρωτιέσαι πως μπορείς να φτάσεις τόσο γρήγορα απο ένα σημείο Α σε ένα σημείο Β.

Γενικά πάντως είμαι της άποψης ότι δε πρέπει κανείς να έχει παρωπίδες και θα πρέπει να αναγνωρίζονται και τα επιτεύγματα των άλλων κατασκευαστών.
Τέλος θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάτι πραγματικά ξεχωριστό. Όταν πούλησα το Μ3 μου, ήμουν στο τσακ να αγοράσω ένα Subaru STi 2.5 US Spec. Ο κύριος λόγος που έμεινα στη BMW και επέλεξα ένα σαφώς λιγότερο απόλυτο αυτοκίνητο, ήταν το club και η τρελλή παρέα του......!

M3MAN
18-03-05, 12:27
Εντάξει υπάρχουν και άλλα αυτοκίνητα δεν έχω να πώ κάτι για αυτά.

Μου άρεσε η επιτάχυνση ενός IROC-Z Camaro που είχα στην αμερική (LT1 V8 350ci 300BHP), αλλά δεν έστριβε (το διέλυσα προσπαθώντας να στριψω πα΄νω σε κάτι κολώνες-πάλι καλά που είμαι ζωντανός)

Μου άρεσε το Corrado G60 μετα τις 5000rpm, πριν απο αυτες ήταν ψόφιο.

Μου άρεσε το Corrado VR6 (εκει που χώλενε το G60 ), που είναι το πιο ολοκληρωμένο FWD που έχω οδηγήσει.

Μου άρεσε η αίσθηση του τρένου του V12 μιας XJS του 1986 που είχα για ενα διαστημα.

Δεν θα σας ζαλήσω με κάτι άλλους κουβάδες που είχα.


Εγω έχω αλλάξει γύρω στα 14 και έχω καταλήξει BMW το απόλυτο μηχάνημα και αν είναι και Μ3 τι να σου κάνουν τα υπόλοιπα;

Η μόνη μάρκα που θα επέλεγα αντί BMW είναι Porsche (εκτός boxster).

Dionysis
18-03-05, 13:00
Διαβάζοντας εδω και καιρό τα διάφορα threads, βλέπω πως πολύ συχνά υπάρχουν ανταλλαγές απόψεων (και συχνά έντονες) για αυτοκίνητα που δε φέρουν τη προπέλα στο καπώ τους. Θεώρησα λοιπόν σκόπιμο να ανοίξω αυτό το thread για να γράφουμε όλοι τις απόψεις μας για τις υπόλοιπες εταιρείες αυτοκινήτων ή τις οδηγικές μας εμπειρίες απο άλλα αυτοκίνητα. Θα κάνω λοιπόν πρώτος την αρχή.
Η BMW ως γνωστόν με συγκινεί εδώ και χρόνια...αλλά υπάρχουν και άλλα αυτοκίνητα που έχουν καταφέρει να με συγκινήσουν. Το καθένα για δικό του λόγο. Ενδεικτικά αναφέρω μερικά....

Peugeot 306 GTi-6: Το απόλυτο στρίψιμο προσθιοκίνητου αυτοκινήτου...Το μοναδικό ίσως προσθιοκίνητο με τάση να βάζει τα μούτρα μέσα σε κλειστή στροφή...απίστευτη πληροφόρηση απο το τιμόνι...πραγματικά κορυφαία οδική συμπεριφορά.

Mercedes S430 (2001 μοντέλο): το πιό ξεκούραστο ταξίδι που έχω κάνει με αυτοκίνητο (μη βαράτε).

Honda Civic V-Tec (1992): η απόλυτη αξιοπιστία....

Porsche 928 S4 και Dodge Viper SRT-10: τα πιο φοβιστικά αυτοκίνητα που έχω οδηγήσει...τέρατα ροπής που σε κάνουν να αναρωτιέσαι πως μπορείς να φτάσεις τόσο γρήγορα απο ένα σημείο Α σε ένα σημείο Β.

Γενικά πάντως είμαι της άποψης ότι δε πρέπει κανείς να έχει παρωπίδες και θα πρέπει να αναγνωρίζονται και τα επιτεύγματα των άλλων κατασκευαστών.
Τέλος θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάτι πραγματικά ξεχωριστό. Όταν πούλησα το Μ3 μου, ήμουν στο τσακ να αγοράσω ένα Subaru STi 2.5 US Spec. Ο κύριος λόγος που έμεινα στη BMW και επέλεξα ένα σαφώς λιγότερο απόλυτο αυτοκίνητο, ήταν το club και η τρελλή παρέα του......!

Πολύ σωστά! υπάρχουν και άλλα αυτοκίνητα στον πλανήτη αυτοκίνητα και ούτε εγώ θα μιλήσω για τα παραπάνω που αναφέρεις. Εγώ δεν είμαι φανατικός της ταχύτητας στον μόνο πράγμα που θα ήθελα να είναι το αυτοκίνητο μου γρήγορο ειναι στον να μπορώ να κάνω μια προσπέραση άμεσα και γρήγορα εκεί ναι θέλω να με ακούει το γκάζι. Στο θέμα μας τώρα δεν ξέρω αν είδες το ντοκυμαντέρ που έγινε στο εργοστάσιο της BMW απο το discovery channel σίγουρα δεν το είδες γιατί αν το έβλεπες δεν θα άνοιγες αυτό το thread αν θέλεις όμως στο δίνω να το δείς το έχω γράψει στο βίντεο.Όταν ήρθε ο καιρός να αγοράσω το πρώτο μου αυτοκίνητο είδα πολλά αλλά διάλεξα κατευθείαν και παράγγειλα την BMW 320i E90 γιατί

1.θα έχω αυτοκίνητο για πολλααααααααααααααααα χρόνια
2.δεν θα το βαρεθώ ποτέ μία ζωή καψούρης
3.αξία μεταπώλησης
4.ποιότητα κατασκέυής, ασφάλεια, πίσω κίνηση
αυτό νομίζω το ξέρεις πολύ καλύτερα απο έμενα
είναι πολλά τα λεφτά αλλά μια φορά αγαπάς και δεν τίθεται θέμα παρωπίδων είναι καθαρά το θέμα του αυτοκινήτου

Action Man
18-03-05, 14:29
RENAULT CLIO 18 16V!!!!!!!!!ΔΩΣΤΟΥ ΣΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΑΝΤΑΜΕΙΨΕΙ!!!
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΣΤΗΣΙΜΟ ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΜΟΤΕΡ!!
VW GOLF MK2 GTI 16V....MIA AΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ!!
CITROEN AX GTI......AN KAI AΝΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΕΣΤΡΙΒΕ ΚΑΛΑ!!
ΝΙSSAN 350Z H M3 THΣ ΙΑΠΩΝΙΑΣ.......(τωρα θα φαω ξυλο) :takecover
EVO 6-7-8 ΠΟΛΕΜΙΚΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ...
FORD FOCUW RS Aν ηθελα κατι αλλο εκτος απο BMW αυτο θα επαιρνα...

ISSSSS
18-03-05, 15:18
Διαβάζοντας εδω και καιρό τα διάφορα threads, βλέπω πως πολύ συχνά υπάρχουν ανταλλαγές απόψεων (και συχνά έντονες) για αυτοκίνητα που δε φέρουν τη προπέλα στο καπώ τους. Θεώρησα λοιπόν σκόπιμο να ανοίξω αυτό το thread για να γράφουμε όλοι τις απόψεις μας για τις υπόλοιπες εταιρείες αυτοκινήτων ή τις οδηγικές μας εμπειρίες απο άλλα αυτοκίνητα. Θα κάνω λοιπόν πρώτος την αρχή.
Η BMW ως γνωστόν με συγκινεί εδώ και χρόνια...αλλά υπάρχουν και άλλα αυτοκίνητα που έχουν καταφέρει να με συγκινήσουν. Το καθένα για δικό του λόγο. Ενδεικτικά αναφέρω μερικά....

Peugeot 306 GTi-6: Το απόλυτο στρίψιμο προσθιοκίνητου αυτοκινήτου...Το μοναδικό ίσως προσθιοκίνητο με τάση να βάζει τα μούτρα μέσα σε κλειστή στροφή...απίστευτη πληροφόρηση απο το τιμόνι...πραγματικά κορυφαία οδική συμπεριφορά.

Mercedes S430 (2001 μοντέλο): το πιό ξεκούραστο ταξίδι που έχω κάνει με αυτοκίνητο (μη βαράτε).

Honda Civic V-Tec (1992): η απόλυτη αξιοπιστία....

Porsche 928 S4 και Dodge Viper SRT-10: τα πιο φοβιστικά αυτοκίνητα που έχω οδηγήσει...τέρατα ροπής που σε κάνουν να αναρωτιέσαι πως μπορείς να φτάσεις τόσο γρήγορα απο ένα σημείο Α σε ένα σημείο Β.

Γενικά πάντως είμαι της άποψης ότι δε πρέπει κανείς να έχει παρωπίδες και θα πρέπει να αναγνωρίζονται και τα επιτεύγματα των άλλων κατασκευαστών.
Τέλος θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάτι πραγματικά ξεχωριστό. Όταν πούλησα το Μ3 μου, ήμουν στο τσακ να αγοράσω ένα Subaru STi 2.5 US Spec. Ο κύριος λόγος που έμεινα στη BMW και επέλεξα ένα σαφώς λιγότερο απόλυτο αυτοκίνητο, ήταν το club και η τρελλή παρέα του......!(Ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος...οχι ορθογραφικο)(Καταρχην δεν ειναι προπελα η αγκυρα...αυτο που εχουν στο καπω τους ειναι ελικας λογω του οτι η BMW κατασκευαζε μοτερ για αεροπλανα καποιοι εδω μεσα με M μοτερ κατω απο το καπω τους το εχουν καταλαβει σιγουρα :bowdown: )Συμφωνω απολυτα αλλα δεν πιστευω οτι υπαρχει καποιος που να μη τα ξερει αυτα!!!!Υπαρχουν και αλλα αυτοκινητα στο πλανητη οπως υπαρχουν και αλλοι πλανητες στο συμπαν...εμεις ειμαστε τυχεροι...ζουμε στο πλανητη BMW! :bowdown:

Black5
18-03-05, 15:44
Προπελα=ελικας

Fad3In
18-03-05, 16:09
Καλησπερα...
Προσωπικα οδηγουσα 2 χρονια ενα Vectra Sport 1.8 και ειλικρινα μου εκανε εντυπωση το πως εστριβε...Εννοω οτι ολα οσα ειχα μαθει οδηγωντας ενα 4.16GSi Rover (Left foot brake ktl ktl) 'εφυγαν' απο το παραθυρο! Οι εργοστασιακες (χαμηλωμενο ηταν) αναρτησεις ηταν οτι πιο μελετημενο ειχα δει μεχρι τοτε...Το αυτοκινητο με οσα και να στριβα πχ πανω Πεντελη προς Ν.Μακρη ή γενικα σε γρηγορες καταστασεις,οτι και να κανα,ΔΕΝ πεταγε κωλο με τιποτα! :)
ΑΠο κει και περα,το Ε30 που εχω τωρα δεν ειναι τοσο γρηγορο και λογω αναρτησεων δεν μπορει να μπει και γρηγορα σε στροφες,αλλα γενικα εχει πολυ καλη ισορροπια λογω του 50-50% σε κατανομη βαρους.Αλλα,οκ,με καλες αναρτησεις θα ελεγε πολλα περισσοτερα!
Το δε Ροβερ,μην ρωτατε! Καλη μηχανη,αλλα χαλια φρενα και αναρτησεις!
Αυτα ολα απο προσωπικη εμπειρια...
Υγ.Το Celica 1.8 ενος φιλου,στο οποιο εμπαινα συνεχεια,με τα φαναρια που ανεβοκατεβαιναν (μοντελο 91;) πεταγε κωλους παντου και κατω απο ολες τις συνθηκες! Εχω βιντεακι που φαινεται σαν πισωκινητο!!! :icon11:
Απο κει και περα,το αντιθετο ηταν το Peugeot 206 που αγορασε αργοτερα! Καλο στησιμο και εστριβε εντυπωσιακα,παρολο που εγερνε...Αυταααα...

Panoz
21-03-05, 14:41
Πολύ σωστά! υπάρχουν και άλλα αυτοκίνητα στον πλανήτη αυτοκίνητα και ούτε εγώ θα μιλήσω για τα παραπάνω που αναφέρεις. Εγώ δεν είμαι φανατικός της ταχύτητας στον μόνο πράγμα που θα ήθελα να είναι το αυτοκίνητο μου γρήγορο ειναι στον να μπορώ να κάνω μια προσπέραση άμεσα και γρήγορα εκεί ναι θέλω να με ακούει το γκάζι. Στο θέμα μας τώρα δεν ξέρω αν είδες το ντοκυμαντέρ που έγινε στο εργοστάσιο της BMW απο το discovery channel σίγουρα δεν το είδες γιατί αν το έβλεπες δεν θα άνοιγες αυτό το thread αν θέλεις όμως στο δίνω να το δείς το έχω γράψει στο βίντεο.Όταν ήρθε ο καιρός να αγοράσω το πρώτο μου αυτοκίνητο είδα πολλά αλλά διάλεξα κατευθείαν και παράγγειλα την BMW 320i E90 γιατί

1.θα έχω αυτοκίνητο για πολλααααααααααααααααα χρόνια
2.δεν θα το βαρεθώ ποτέ μία ζωή καψούρης
3.αξία μεταπώλησης
4.ποιότητα κατασκέυής, ασφάλεια, πίσω κίνηση
αυτό νομίζω το ξέρεις πολύ καλύτερα απο έμενα
είναι πολλά τα λεφτά αλλά μια φορά αγαπάς και δεν τίθεται θέμα παρωπίδων είναι καθαρά το θέμα του αυτοκινήτου

Το είδα το discovery όπως έχω δει και 2 εργοστάσια BMW (Μόναχο και Spartanburg) και το thread το άνοιξα μετά απ'ολες αυτές τις εμπειρίες και μετά απο πολλές οδηγικές εμπειρίες. Στο τέλος βέβαια καταλήγω και εγώ στα BMW αλλά πιστεύω ότι υπάρχουν και πολλά άλλα αυτοκίνητα που καλύπτουν τα κριτήρια που θέτεις. Τώρα αν το συναίσθημα υπερισχύει της λογικής αυτό είναι άλλο θέμα. Και εγώ έχω αγοράσει πολλές φορές (τις περισσότερες) αυτοκίνητο με οδηγό το συναίσθημα...άλλες φορές το μετάνοιωσα και άλλες όχι. Πάντως Σύμφωνα με τα κριτήριά σου, θα μπορούσες να αγοράσεις ένα πολύ πιό γρήγορο αυτοκίνητο από την 320 E90, με τα χρήματα που έδωσες...και μάλιστα χωρίς πολλούς συμβιβασμούς. Αυτό όμως είναι καθαρά προσωπικό σου θέμα!

E30_318is
21-03-05, 15:44
Ένα από τα αυτοκίνητα που έχω οδηγήσει και θα ήθελα να έχω είναι το mazda mx-5 (μη βαράτε ρε παιδιά!) μου άρεσε πολύ το στίσημο του, και η αίσθηση που σου δίνει όταν κάθεσαι στη θέση του οδηγού ότι το φοράς!
Λίγα άλογα παραπάνω του λείπουνε βέβαια.
Δεν σας κρύβω ότι πριν πάρω το bmw μου ήθελα να πάρω ένα τέτοιο αλλά δεν μου έφταναν τα λεφτά.
Ένα άλλο αυτοκίνητο που θα ήθελα να οδηγήσω γιατί έχω ακούσει τα καλύτερα είναι το corolla ΑΕ86.
Πριν αρχίσεται να με λέτε γιαπωνέζο θέλω να σκεφτείται ότι μετά την bmw τα καλύτερα πισοκίνητα τα φτιάχνουν οι Ιάπωνες, συμφωνείται;

Fanis
21-03-05, 16:06
Πριν αρχίσεται να με λέτε γιαπωνέζο θέλω να σκεφτείται ότι μετά την bmw τα καλύτερα πισοκίνητα τα φτιάχνουν οι Ιάπωνες, συμφωνείται;

Συμφωνώ αν μιλάμε για αυτοκίνητα μαζικής παραγωγής και ευρείας κατανάλωσης......αλλιώς υπάρχουν: Porsche, Ferarri, Lamborghini, Aston Martin, Maserati.

Το ΜΧ-5 (1ης και 2ης γενιάς) είναι πάρα πολύ καλά αυτοκίνητα, πολύ διασκεδαστικά (ιδίως το 1.8 με μπλοκέ) και να μην ξεχνάμε ότι το ΜΧ-5 επανέφερε την κατηγορία Roadster στο προσκήνιο.Για εμένα είναι ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις (απο καινούργια) στην κατηγορία του, μετά την Ζ4.

Elias_Z3
22-03-05, 07:29
Το ΜΧ-5 (1ης και 2ης γενιάς) είναι πάρα πολύ καλά αυτοκίνητα, πολύ διασκεδαστικά (ιδίως το 1.8 με μπλοκέ) και να μην ξεχνάμε ότι το ΜΧ-5 επανέφερε την κατηγορία Roadster στο προσκήνιο.Για εμένα είναι ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις (απο καινούργια) στην κατηγορία του, μετά την Ζ4.
Nαι αλλα μην ξεχνας φιλε Fani οτι το Ζ4 κοστιζει οσο 2 ΜΧ-5. :chair: Το Μαzdaki ειναι οντως παιχνιδιαρικο και πολυ καλα στημενο αυτοκινητο.

Fanis
22-03-05, 09:08
Nαι αλλα μην ξεχνας φιλε Fani οτι το Ζ4 κοστιζει οσο 2 ΜΧ-5. :chair: Το Μαzdaki ειναι οντως παιχνιδιαρικο και πολυ καλα στημενο αυτοκινητο.

Συμφωνώ (αν και είναι 40% πιο ακριβή η Ζ4 όχι 100%, αλλα με πιο δυνατό κινητήρα), απλώς είναι και τα δύο στην ίδια κατηγορία, άσχετα αν στην Ελλάδα έχουμε ζαβή φορολογική πολιτική!

Panoz
22-03-05, 09:35
Συμφωνώ αν μιλάμε για αυτοκίνητα μαζικής παραγωγής και ευρείας κατανάλωσης......αλλιώς υπάρχουν: Porsche, Ferarri, Lamborghini, Aston Martin, Maserati.

Το ΜΧ-5 (1ης και 2ης γενιάς) είναι πάρα πολύ καλά αυτοκίνητα, πολύ διασκεδαστικά (ιδίως το 1.8 με μπλοκέ) και να μην ξεχνάμε ότι το ΜΧ-5 επανέφερε την κατηγορία Roadster στο προσκήνιο.Για εμένα είναι ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις (απο καινούργια) στην κατηγορία του, μετά την Ζ4.

Σωστός....το MX-5 1.8 με μπλοκέ είναι ότι καλύτερο για τρελλά παντιλίκια...σαν κάρτ στρίβει!

DRIFTER
22-03-05, 09:48
Για μένα είναι μια απο τις καλύτερες σχολές για DRIFT το ΜΧ5 :nod:

ISSSSS
22-03-05, 14:00
Γεια σας ρε παιδες BMW for ever :bowdown: γιατι ακουμε καποια ονοματα οπως FERRARI PORSCHE LAMBORGHINI και τα χρησιμοποιουμε σαν TOP??Μα καλα δεν ξερει κανεις ενα BMW-ΜΑΚΛΑΡΕΝ το οποιο ειναι κορυφαιο supercar δεκα χρονια σχεδον και συνεχιζει και συνεχιζει και συνεχιζει και και και(δε λεω προσπαθησε η FERRARI με την ENZO αλλα δεν τα καταφερε)γιατι αραγε???γιατι...BMW Ελικες V12 ραβδοι χρυσου μεσα αλογα μαυρα θυμωμενα κ@υλωμεν@ αλουμινια ανθρακωνηματα και και και.... :bowdown: Η BMW ειναι μαμα οι υπολοιποι βγαζουν πολυ καλα αυτοκινητα αλλα οτι πει η μαμα γινεται ετσι για να γουσταρει...Ειπατε κατι?????Και οσο για τον φιλο που εγραψε Ελικας=Προπελα ας ανοιξει καποιο λεξικο η να ρωτησει για να μαθει ποια η διαφορα... :rofl2:

Elias_Z3
22-03-05, 14:09
Συμφωνώ (αν και είναι 40% πιο ακριβή η Ζ4 όχι 100%, αλλα με πιο δυνατό κινητήρα), απλώς είναι και τα δύο στην ίδια κατηγορία, άσχετα αν στην Ελλάδα έχουμε ζαβή φορολογική πολιτική!
H διαφορα, για την ιστορια, ειναι ΜΧ-5 1.6 22890,00 & Ζ4 2.2 43250,00, για τις βασικες εκδοσεις παντα, που ειναι περιπου 88% :)
Οσο για την φορολογια αστα...

Fanis
22-03-05, 14:51
H διαφορα, για την ιστορια, ειναι ΜΧ-5 1.6 22890,00 & Ζ4 2.2 43250,00, για τις βασικες εκδοσεις παντα, που ειναι περιπου 88% :)
Οσο για την φορολογια αστα...

Σωστά Ηλία! Εγώ σύγκρινα Ζ4 2.2 με ΜΧ-5 1.8, που είναι πιο κοντά σε ιποδδύναμη και επιδόσεις.

Σαφώς και η Ζ4 είναι πιο ακριβή, δεν τίθεται θέμα!

ΥΓ. Για σουβλάκια πότε θα ξαναπάμε? :)

Fanis
22-03-05, 15:03
Γεια σας ρε παιδες BMW for ever :bowdown: γιατι ακουμε καποια ονοματα οπως FERRARI PORSCHE LAMBORGHINI και τα χρησιμοποιουμε σαν TOP??Μα καλα δεν ξερει κανεις ενα BMW-ΜΑΚΛΑΡΕΝ το οποιο ειναι κορυφαιο supercar δεκα χρονια σχεδον και συνεχιζει και συνεχιζει και συνεχιζει και και και(δε λεω προσπαθησε η FERRARI με την ENZO αλλα δεν τα καταφερε)γιατι αραγε???γιατι...BMW Ελικες V12 ραβδοι χρυσου μεσα αλογα μαυρα θυμωμενα κ@υλωμεν@ αλουμινια ανθρακωνηματα και και και.... :bowdown: Η BMW ειναι μαμα οι υπολοιποι βγαζουν πολυ καλα αυτοκινητα αλλα οτι πει η μαμα γινεται ετσι για να γουσταρει...Ειπατε κατι?????Και οσο για τον φιλο που εγραψε Ελικας=Προπελα ας ανοιξει καποιο λεξικο η να ρωτησει για να μαθει ποια η διαφορα... :rofl2:

Η BMW είναι μέσα στο τόπ, αλλά μην τα ισοπεδώνουμε και όλα! Δεν νομίζω οτι υπάρχει κάποιος λάτρης της αυτοκίνησης που αμφισβητει τις Porsche, Ferarri kai Lamborghini....και όχι για ένα μοντέλο τους, αλλά για όλη την ιστορία τους.

Η McLaren δεν είναι 100% BMW, μόνο ο κινητήρας (και φυσικά η BMW φτιάχνει τους καλύτερους κινητήρες παραγωγής). Η McLaren ήταν one-off και δεν βγαίνει ποια....ήταν μια άσκηση. Με την ίδια λογική και το Vector W12 στα μέσα του '80 που είχε 400χλμ τελική ξεφτίλιζε τα υπόλοιπα...αλλά που είναι τώρα?

Επίσης, αναφέρθκα στις άλλες μάρκες που λες για το τι υπάρχει μετα την BMW και πριν τους Ιάπωνες. :)

Τεσπα, δεν υπάρχει θέμα αντιπαράθεσης πιστέυω, ούτε μεταξύ μας ούτε μεταξύ των εταιριών απο μέρους μας. Όπως έχω ξαναπεί, είμαι πρώτα fan της αυτοκίνησης και μετά της BMW. Για τα δικά μου δεδομένα η BMW εκφράζει την ιδέα της αυτοκίνhσης, αυτή την στιγμή, καλύτερα απο όλες τι άλλες εταιρίες (μαζί με την Porsche 911...αλλά δεν φτάνει το budget!!)

Action Man
22-03-05, 21:39
Ego protou paro tin compact imoun poli konta sto na paro to seat leon fr 20v tetrakinito. Poli kalos kinitiras 180psturbo kai poli ekselisimos. Poiotita kataskevis itan metria alla to amaksi estrive kai pigene poli kala.
Kαλυτερα που δεν το πηρες!!
Οτιδηποτε φοραει haldex δεν αξιζει!

stef
22-03-05, 22:50
Μην το λες αυτό! ;)

Stelios E21
22-03-05, 23:32
Εγώ αυτή τη στιγμή είμαι με μία δεσποινίδα στην καλύτερη ηλικία της που με περνάει 3 χρόνια(βλέπε Ε21). Βλέπω φωτογραφίες να κοιμάμαι στο πορτ μπαγκάζ 2 χρονών και όμως αυτή η... δεσποινίδα μου προσφέρει ακόμα συγκινήσεις!!! Δεν ξέρω πόσο αντικειμενικός μπορεί να είμαι αλλά δεν υπάρχει καμία μάρκα αυτοκινήτων που να ενστερνίζεται αυτή την ίδια φιλοσοφία εδώ και δεκαετίες... Κανένα Peugeot, κανένα Porche, κανένα 350Ζ, κανένα Seat (Αίσχοοοοοοοοοοοοος) δεν θα αντέχει μετά από 25 χρόνια για να προσφέρει συγκινήσεις στην επόμενη γενιά που ήταν τυχερή να "χωράει" σε αυτοκίνητα μπροστά από την εποχή τους... Ευχαριστώ!

propeller
23-03-05, 09:28
Εγώ αυτή τη στιγμή είμαι με μία δεσποινίδα στην καλύτερη ηλικία της που με περνάει 3 χρόνια(βλέπε Ε21). Βλέπω φωτογραφίες να κοιμάμαι στο πορτ μπαγκάζ 2 χρονών και όμως αυτή η... δεσποινίδα μου προσφέρει ακόμα συγκινήσεις!!! Δεν ξέρω πόσο αντικειμενικός μπορεί να είμαι αλλά δεν υπάρχει καμία μάρκα αυτοκινήτων που να ενστερνίζεται αυτή την ίδια φιλοσοφία εδώ και δεκαετίες... Κανένα Peugeot, κανένα Porche, κανένα 350Ζ, κανένα Seat (Αίσχοοοοοοοοοοοοος) δεν θα αντέχει μετά από 25 χρόνια για να προσφέρει συγκινήσεις στην επόμενη γενιά που ήταν τυχερή να "χωράει" σε αυτοκίνητα μπροστά από την εποχή τους... Ευχαριστώ!

ψυχραιμιααααααα!!!
και εγω ομοιοπαθης (εντελως) με το Ε21 αλλα η PORSCHE στην ουσια ενα αυτοκινητο εχει στη γκαμα της που ειναι τοσο επιτυχημενο ωστε να διατηρειται 30+ χρονια στη κορυφη. Αυτο και αν προσφερει συγκινησεις

Panoz
23-03-05, 09:43
Απόλυτα σωστός.....Φίλοι μου μη γελιόμαστε....Η 911 είναι το καλύτερο σπορ αυτοκίνητο όλων των εποχών. Μάλιστα διάβασα και ένα συγκριτικό με τη καινούργια Carrera S, E60 M5 και MB CLS 55 AMG....Η ΜΒ φυσικά βγήκε τελευταία (αν μου τη δίνανε βέβαια θα έκανα τούμπες) και το συμπέρασμα για τα άλλα δύο ήταν το εξής:
Η Μ5 είναι ένα σπόρ αυτοκίνητο με 4 πόρτες και χώρο αποσκευών που όμοιό του δεν υπάρχει στο κόσμο...καταφέρνει να συνδυάσει τη συγκίνηση που σου προσφέρει η 911 με τους χώρους μιας λιμουζίνας. Η 911 όμως είναι η επιλογή για το πραγματικό οδηγό...είναι το αυτοκίνητο που κουβαλάει επάνω του πάνω απο 30 χρόνια εξέλιξη και αυτό φένεται μόλις γυρίσεις το διακόπτη και διανύσεις τα πρώτα 3 χιλιόμετρα.....

Fanis
23-03-05, 09:49
ψυχραιμιααααααα!!!
και εγω ομοιοπαθης (εντελως) με το Ε21 αλλα η PORSCHE στην ουσια ενα αυτοκινητο εχει στη γκαμα της που ειναι τοσο επιτυχημενο ωστε να διατηρειται 30+ χρονια στη κορυφη. Αυτο και αν προσφερει συγκινησεις

Συμφωνώ 101%....η 911 είναι θρύλος και το αγαπημένο μου αυτοκίνητο. :bowdown:

Καλά όσα είπε ο φίλος για Σεατ και Peugeot, αλλά [B]καμία[ σχέση δεν έχουν αυτές οι 2 εταιρίες με την Porsche....μην τα ισοπεδώνουμε όλα!

Όσο για συγκινήσεις, και εγώ έμαθα να κάνω ανάποδο στην Toyota Corolla μας του 1970, που υπάρχει ακόμα και ουσιαστικά μεγάλωσα σε αυτό το αυτοκίνητο.

Panoz
23-03-05, 09:55
Συμφωνώ 101%....η 911 είναι θρύλος και το αγαπημένο μου αυτοκίνητο. :bowdown:

Καλά όσα είπε ο φίλος για Σεατ και Peugeot, αλλά [B]καμία[ σχέση δεν έχουν αυτές οι 2 εταιρίες με την Porsche....μην τα ισοπεδώνουμε όλα!

Όσο για συγκινήσεις, και εγώ έμαθα να κάνω ανάποδο στην Toyota Corolla μας του 1970, που υπάρχει ακόμα και ουσιαστικά μεγάλωσα σε αυτό το αυτοκίνητο.

Η συγκεκριμένη Corolla είναι σχολείο....όπως είναι και οι παλιές Alfa (junior veloce, giulia, alfetta, giulietta και gtv), το ford escort mkii και φυσικά το γνωστό και μη εξαιρεταίο Ε21!

m_power_lunatic
23-03-05, 10:01
Ρε παιδια τι να πουμε για την 911 τωρα????Πλακα κανουμε?????Η 997 ειναι Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Η!!!!!Μακαριοι οι εχοντες και οι κατεχοντες......PORSCHE καθε γενιας...εδω ο φιλος STRAX μπορει να μας πει δυο λογακια παραπανω :nod:

Panoz
23-03-05, 10:14
Ρε παιδια τι να πουμε για την 911 τωρα????Πλακα κανουμε?????Η 997 ειναι Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Η!!!!!Μακαριοι οι εχοντες και οι κατεχοντες......PORSCHE καθε γενιας...εδω ο φιλος STRAX μπορει να μας πει δυο λογακια παραπανω :nod:

Λέγοντας 911 εννοώ όλες τις εκδόσεις της απο λανσαρίσματος μέχρι σήμερα...πάντως η 997 είναι όντως αλλού...ζωγράφισαν πάλι οι άνθρωποι!

Elen
24-03-05, 10:30
(Ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος...οχι ορθογραφικο)(Καταρχην δεν ειναι προπελα η αγκυρα...αυτο που εχουν στο καπω τους ειναι ελικας λογω του οτι η BMW κατασκευαζε μοτερ για αεροπλανα καποιοι εδω μεσα με M μοτερ κατω απο το καπω τους το εχουν καταλαβει σιγουρα :bowdown: )Συμφωνω απολυτα αλλα δεν πιστευω οτι υπαρχει καποιος που να μη τα ξερει αυτα!!!!Υπαρχουν και αλλα αυτοκινητα στο πλανητη οπως υπαρχουν και αλλοι πλανητες στο συμπαν...εμεις ειμαστε τυχεροι...ζουμε στο πλανητη BMW! :bowdown:

Καταρχάς ΕΙΝΑΙ προπέλα! Το σήμα το πήρε από την κίνηση που κάνει η προπέλα ακριβώς του ότι κατασκεύαζε μοτέρ για αεροσκάφη και πιο συγκεκριμένα το έκανε η BFW (όπου F βάλτε Φλούγκτσόιγκ(αέροπλάνο)) μετά έγινε BMW (όπου Μ βάλτε Motoren)....αυτά για λίγη ιστορία....Ας πάμε στο κυρίως θέμα (και εγώ σκεφτόμουν να ανοίξω τέτοιο θέμα).Λοιπόν...

Η BMW είναι αξιόπιστη λόγω του ότι είναι φτιαγμένη από Γερμανούς που φημίζονται για υπευθυνότητα (και όχι μόνο για αυτό...περιττό να πω νομίζω!!!)όπως και τα περισσότερα γερμανικά...
Mercedes.Δε ξέρω γιατί μερικοί έχουν μεγάλο πρόβλημα είναι πολύ ''ποιοτικά''(τώρα βέβαια όταν μπαίνεις σε BMW Site και μας δουλεύεις τότε θα φας το βρισίδι της ζωής σου.Βλ. μη μου κουνιέστε κυρίες μου....στο γκαράζ ξέρετε!!!)
τώρα συγκεκριμένα...
Skyline γιατί απλά οι Ιάπωνες έχουν βγάλει ένα "γκοτζίλα" όπως το λένε στη δύση μεριά (Βλ. post Skyline)
206.Μπορεί να μη λέει πολλά αλλά η τιμή δε σε αφήνει αδιάφορο 9000 και μπορείς να κάνεις ''τις απαραίτητες μετατροπές'' με τον καιρό.
Celica. Η έκδοση Gt-4 διαφέρει από την 1.8 και 1.8 sport για πολύ και το κάνει ένα αξιοπρεπές και όχι μόνο σπορ αυτοκίνητο.
Τα Ρενό με αφήνουν ασυγκίνητη αλλά όχι και η ασφάλεια που προσφέρουν...
Αυτά...

Dionysis
24-03-05, 10:36
Καταρχάς ΕΙΝΑΙ προπέλα! Το σήμα το πήρε από την κίνηση που κάνει η προπέλα ακριβώς του ότι κατασκεύαζε μοτέρ για αεροσκάφη ...


Εγώ πάλι γιατί λέω το αντίθετο οτι η προπέλα είναι στα πλοία και ο έλικας στα αεροπλάνα :loser:

Black5
24-03-05, 10:38
Εγώ πάλι γιατί λέω το αντίθετο οτι η προπέλα είναι στα πλοία και ο έλικας στα αεροπλάνα :loser:

Έτσι είναι απλά επειδή είναι περίπου ίδια τα λένε και τα δύο!!!

Fanis
24-03-05, 10:59
Παιδιά μην μαλώνετε για Έλικες και Προπέλες!!

Απλώς η γλώσσα μας έχει δυο παρόμοιες λέξεις για δύο παρόμοια αντικείμενα. Το πιο σωστό είναι προπέλα στα σκάφη (πλοία, ταχύπλοα κλπ) και έλικας στα αεροπλάνα.

Όμως τα Αγγλικά π.χ λένε προπέλα (propeller) και των αεροπλάνων και των πλοίων. Οι άγγλοι λοιπόν λένε οτι η BMW έχει σήμα propeller (προπέλα, γιατί αν πούνε helix = έλικας δεν βγαίνει νόημα!) ενώ εμείς λέμε έλικας. Αλλά και προπέλα να πεις δεν είναι λάθος, γιατί και προπέλα λέγεται ο έλικας στο αεροσκάφος.

Ετοιμολογικά ο έλικας δεν είναι και τόσο σωστό, γιατί ο έλικας έχει το σχήμα σπείρας, πως είναι για παράδειγμα ένα ελατήριο (εξ ού και λέγονται ελικοειδή ελατήρια) ή το DNA. Αλλά έχει επικρατήσει να λέγεται και ο έλικας το αεροπλάνου (και των πλοίων καμιά φορά) έτσι, επειδή ουσιαστικά και αυτός βιδώνει στον αέρα (ή την θάλασσα) και δημιουργει ένα σπείρωμα ή ένα ελικοειδές σχήμα αν προτιμάτε.

ΥΓ. Συγνώμη για το μακροσκελές του ποστ και την ακατασχετη φλυαρία.....η δουλειά φταίει! :help:

Dionysis
24-03-05, 11:13
Δεν μαλώνουμε συζητάμε και δεν υπάρχει περίπτωση να μαλώσουμε για ποιό λόγο άλλωστε

Fanis
24-03-05, 11:26
Δεν μαλώνουμε συζητάμε και δεν υπάρχει περίπτωση να μαλώσουμε για ποιό λόγο άλλωστε

Το ξέρω και όπως λές δεν υπάρχει λόγος.....για αν ανοίξω το ποστ το έγραψα αυτό, αλλά ήταν ατυχής επιλογή λέξης! :(

Xs-man
24-03-05, 12:50
Δεν ξερω αν το εχετε συνειδητοποιησει αλλα εκτος απο την ΒΜW, Mercedes, Mitsubishi και αλλοι κατασκευαστες εχουν για σημα μια προπελα επειδη και αυτοι κατασκευαζαν κινητηρες αεροσκαφων καποτε (πριν ασχοληθουν με αυτοκινητα κυριως).


Για οσους δεν το καταλαβαν, η ΜΒ δεν εχει για σημα ενα αστερι αλλα μια προπελα... :pth: :thefinger Το ιδιο ισχυει για τη Μιτσουμπισι και καποιες αλλες που δεν θυμαμαι τωρα.

Fanis
24-03-05, 13:08
Για οσους δεν το καταλαβαν, η ΜΒ δεν εχει για σημα ενα αστερι αλλα μια προπελα... :pth: :thefinger Το ιδιο ισχυει για τη Μιτσουμπισι και καποιες αλλες που δεν θυμαμαι τωρα.

Για την ΜΒ δεν είμαι σίγουρος, αλλά κάπου είχα διαβάσει οτι δεν είναι προπέλα αλλά αστέρι.

Για την Mitsubishi είμαι σίγουρος, δεν είναι προπέλα, είναι 3 διαμάντια ενωμένα (που αν θυμάμαι καλά συμβολίζουν ή τους 3 ιδρυτές της ή τις 3 βιομηχανίες της.....ή κάτι τέτοιο).

moutraklas
24-03-05, 13:35
Η ΜΒ δεν είναι προπέλα, ούτε έλικας, ούτε ελατήριο, ούτε τίποτα. Ένα αστέρι είναι σκέτο. 3άκτινο. Και όχι τυχαία. Συμβολίζει την κυριαρχία της στα τρία στοιχεία: Γη, ουρανός, θάλασσα.

Επιπλέον, εγώ δεν έχω ακούσει ποτέ να αναφέρεται κανείς σε "προπελοφόρα αεροπλάνα". Οπότε, για την ελληνική γλώσσα το σωστό πιστέυω είναι "έλικας".

Elias_Z3
24-03-05, 13:36
Για την ΜΒ δεν είμαι σίγουρος, αλλά κάπου είχα διαβάσει οτι δεν είναι προπέλα αλλά αστέρι.

Για την Mitsubishi είμαι σίγουρος, δεν είναι προπέλα, είναι 3 διαμάντια ενωμένα (που αν θυμάμαι καλά συμβολίζουν ή τους 3 ιδρυτές της ή τις 3 βιομηχανίες της.....ή κάτι τέτοιο).
Δικιο εχεις Φανη για την Mitsubishi το σημα της ςιναι 3 διαμαντια αφου η λεξη Mitsubishi=διαμαντι στα ιαπωνικα. οσο για την ΜΒ εχει οντως σημα το αστερι. Για την BMW το σημα ειναι γνωστο σαν ελικας αφου παλιοτερα τα αεροπλανα ειχαν 3-4 ελικες και οχι την μορφη που ξερουμε σημερα.
Υ.Γ για σουβλακια οποτε θες :)

manosm3
24-03-05, 13:54
Δικιο εχεις Φανη για την Mitsubishi το σημα της ςιναι 3 διαμαντια αφου η λεξη Mitsubishi=διαμαντι στα ιαπωνικα. οσο για την ΜΒ εχει οντως σημα το αστερι. Για την BMW το σημα ειναι γνωστο σαν ελικας αφου παλιοτερα τα αεροπλανα ειχαν 3-4 ελικες και οχι την μορφη που ξερουμε σημερα.
Υ.Γ για σουβλακια οποτε θες :)

Μια μικρη διορθοσουλα! Mitsubishi: mitsu (3) + bishi (διαμαντια)= 3 διαμαντια
Κονιτσιουα!
Της ΜΒ ειναι αυτο που ειπε ο Τασος!

ISSSSS
24-03-05, 14:20
Μια μικρη διορθοσουλα! Mitsubishi: mitsu (3) + bishi (διαμαντια)= 3 διαμαντια
Κονιτσιουα!
Της ΜΒ ειναι αυτο που ειπε ο Τασος!
Λοιπον τησ BMW το σημα ειναι ελικας ΤΕΛΟΣ.-
MITSUBISHI = τρια διαμαντια!!!Οσο για την ΜΒ για οσουσ δεν ξερουν παλια τισ λεγανε λογο αγωνιστικησ επιτυχειας ασημενια βελη!! Για αυτο λοιπον και το σημα τησ ΜΒ ειναι ενα βελος που ερχεται!! :calm:

manosm3
24-03-05, 14:22
Λοιπον τησ BMW το σημα ειναι ελικας ΤΕΛΟΣ.-
MITSUBISHI = τρια διαμαντια!!!Οσο για την ΜΒ για οσουσ δεν ξερουν παλια τισ λεγανε λογο αγωνιστικησ επιτυχειας ασημενια βελη!! Για αυτο λοιπον και το σημα τησ ΜΒ ειναι ενα βελος που ερχεται!! :calm:

Εμμενω στην αποψη του Τασου! εχω περιοδικο με ολες τις εννοιες των σηματων και λεει το ιδιο!

ISSSSS
24-03-05, 14:25
Καταρχάς ΕΙΝΑΙ προπέλα! Το σήμα το πήρε από την κίνηση που κάνει η προπέλα ακριβώς του ότι κατασκεύαζε μοτέρ για αεροσκάφη και πιο συγκεκριμένα το έκανε η BFW (όπου F βάλτε Φλούγκτσόιγκ(αέροπλάνο)) μετά έγινε BMW (όπου Μ βάλτε Motoren)....αυτά για λίγη ιστορία....Ας πάμε στο κυρίως θέμα (και εγώ σκεφτόμουν να ανοίξω τέτοιο θέμα).Λοιπόν...

Η BMW είναι αξιόπιστη λόγω του ότι είναι φτιαγμένη από Γερμανούς που φημίζονται για υπευθυνότητα (και όχι μόνο για αυτό...περιττό να πω νομίζω!!!)όπως και τα περισσότερα γερμανικά...
Mercedes.Δε ξέρω γιατί μερικοί έχουν μεγάλο πρόβλημα είναι πολύ ''ποιοτικά''(τώρα βέβαια όταν μπαίνεις σε BMW Site και μας δουλεύεις τότε θα φας το βρισίδι της ζωής σου.Βλ. μη μου κουνιέστε κυρίες μου....στο γκαράζ ξέρετε!!!)
τώρα συγκεκριμένα...
Skyline γιατί απλά οι Ιάπωνες έχουν βγάλει ένα "γκοτζίλα" όπως το λένε στη δύση μεριά (Βλ. post Skyline)
206.Μπορεί να μη λέει πολλά αλλά η τιμή δε σε αφήνει αδιάφορο 9000 και μπορείς να κάνεις ''τις απαραίτητες μετατροπές'' με τον καιρό.
Celica. Η έκδοση sport 1.8 διαφέρει από την 1.8 και 1.4 για πολύ και το κάνει ένα αξιοπρεπές και όχι μόνο σπορ αυτοκίνητο.
Τα Ρενό με αφήνουν ασυγκίνητη αλλά όχι και η ασφάλεια που προσφέρουν...
Αυτά...Εισαι νινι ακομα :icon18:

ISSSSS
24-03-05, 14:30
Εμμενω στην αποψη του Τασου! εχω περιοδικο με ολες τις εννοιες των σηματων και λεει το ιδιο!Ποιος ειναι ο Τασος ρε παιδια?Δηλαδη αμφιβαλεις φιλος οτι το σημα της ΜΒ ειναι η μυτη ενος βελους?

Dionysis
24-03-05, 14:48
Δηλαδη αμφιβαλεις φιλος οτι το σημα της ΜΒ ειναι η μυτη ενος βελους?

Οχι και εγώ για άστρο το νόμιζα γιατί αν δεν ξέρεις την ιστορία αν σε ρωτούσαν σαν τί μοιάζει τα σήμα της ΜΒ άστρο δεν θα απαντούσες? αλλά τώρα που το έμαθα όντως μοιάζει με βέλος που έρχεται (και της ΒΜW έλικας που περιστρέφεται και σου δινει την εντύπωση οτι μοιάζει με προπέλα αυτό αξίζει να το σημειώσουμε)

Fanis
24-03-05, 16:25
Μάλλον μπερδευτήκαμε!

Ασημένια βέλη λέγανε τις ΜΒ, γιατί 1) κάποια αγωνιστικά μοιάζανε με βέλος στο σχήμα και ήταν και γρήγορα (άρα βέλος) και 2) και βασικότερο, το ασημένιο είναι το επίσημο αγωνιστικό χρώμα της ΜΒ....καμία σχέση με το σήμα και το αστέρι!

Απο το site της ΜΒ:

''Το τριάκτινο αστέρι
Το 1902 το όνομα "Mercedes" κατοχυρώθηκε επίσημα, αλλά ακόμα χρειαζόταν ένα αξιόλογο σήμα. Ο Daimler είχε πεθάνει το 1900 αλλά οι δύο γιοι του που ήταν διευθυντές στην εταιρία του πατέρα τους, θυμήθηκαν ότι είχε κάποτε στείλει στη γυναίκα του μία κάρτα πάνω στην οποία ένα αστέρι έδειχνε το σπίτι που ζούσε στην Deutz. Είχε σχολιάσει ότι αυτό το αστέρι, θα ανέτειλε και θα ακτινοβολούσε πάνω στη δουλειά του.

Το 1909 το τριάκτινο αστέρι κατοχυρώθηκε σαν σήμα και τοποθετήθηκε στο μπροστινό μέρος του αυτοκινήτου σαν έμβλημα στο ψυγείο. Με την πάροδο του χρόνου το αστέρι που συμβόλιζε τον εκσυγχρονιμό των μεταφορών στη στεριά, τη θάλασσα και τον αέρα, απόκτησε διάφορες προσθήκες και βελτιώσεις.''

Elen
24-03-05, 19:05
Ακόμα λέω ότι είναι προπέλα!!!!Έλικας σημαίνει προπέλα...Για να μη συνεχίσει για πολύ αυτό ας ρωτήσουμε φιλόλογο!!! Για πείτε μου πως βάζω εικόνα γιατί δε μπόρεσα...Όσο για τη ΜΒ το αστέρι συμβολίζει αυτό που λέει ο fanis.Isssss δε μπορώ να καταλάβω τι γελάς???(το ανθρωπάκι).Εκτός από τη βλακεία που έγραψα επειδή μπερδεύτηκα αλλά διόρθωσα για το Celica (οι εκδόσεις είναι 1.8, 1.8 τ-σπορτ και Gt4) όλα τα άλλα είναι σοβαρά!!!!!! ναι ίσως να είμαι ''νινί'' αλλά ξέρω κάτι και εγώ!!!

Dionysis
24-03-05, 19:26
Λοιπόν για να τελειώνει αυτο το θέμα γιατί είμαστε :offtopic:

BMW
1. Bayerische Motoren-Werke, (B.M.W.), Eisenach & Μunchen (1928-1939)
2. Eisenacher Motoren-Werke, (E.M.W.), Eisenach (1945-1955)
3. Bayerische Motoren-Werke AG, (B.M.W.), Μunchen (από το 1952)

Το σήμα της BMW παραπέμπει στις αεροπορικές κατασκευές των πρώτων χρόνων
της λειτουργίας της εταιρίας. H εναλλαγή των μπλε και άσπρων τμημάτων
θυμίζει έλικα που γυρίζει. H παραγωγή αυτοκινήτων ξεκίνησε το 1928 με το
μοντέλο Dixi, βασισμένο στο αγγλικό Austin Seven, που αργότερα ονομάστηκε
BMW 3/15. Το μοντέλο 303, το πρώτο γερμανικό μοντέλο της εταιρίας,
παρουσιάστηκε μερικά χρόνια αργότερα, στις 11 Φεβρουαρίου 1933.

η μπείτε και διαβάστε τις ιστορίες των σημάτων όλων των εταιριών

http://library.techlink.gr/4t/article-main.asp?mag=1&issue=89&article=2341

Elen
24-03-05, 19:48
Εγώ δεν είπα τίποτα! Μερικοί απλά δεν πιστεύουν ότι προπέλα σημαίνει έλικας! και είναι και σίγουροι! Γι’ αυτό όσοι ανοίξτε λεξικό γιατί εγώ το έκανα και είδα στη λέξη έλικας…………..όργανο προωθητικό, που αποτελείται από δύο, τρία ή τέσσερα πτερύγια σε ελικοειδή διάταξη,(δώστε βάση) η προπέλα…… Αυτά! τέλος από εμένα.!

Wagner669
24-03-05, 20:02
Η απολυτη αγαπη
Ford Mustang Dodge Viper GTS coupe κ Shelby Cobra
Αν μπορουσα να τα χω ολα.... ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΑ

Το πιο ξεκουραστο στα ταξιδια
Mercedes E-Class W211
Χωρις τα προβληματα που εχει το δικο μου και σε εκδοση 55AMG

To πλεον ποθητο
BMW M5
Βρηκα απο φιλαρακι ενα γνησιο Μ5 πριν απο 3 χρονια με 70.000ευρω αλλα δεν εκατσε...
Ακομα ξυπναω με δακρυα στα ματια :banghead: :banghead:

Αυτο που θελω
BMW M3

Αυτο που θα θελα... να χα τα χερια να το παω :drive2:
BMW M3 CSL

Αλλα ονοματα που με κανουν να ξεχνιεμαι και να ονειρευομαι
Viper GTS coupe, Shelby Cobra, Ferrari F575, F40, GTO F456M GT
CL55AMG SL55AMG Porsche 911 GTx BMW 850 650 κ αλλα πολλα.... που να τα γραφω

Dionysis
24-03-05, 20:15
Χωρίς παρεξήγηση Mercedes SLR MCLAREN

Πρώτα Υγεία και μετά λέφτα να έχεις να σκορπάς

Action Man
24-03-05, 20:55
Λοιπον τησ BMW το σημα ειναι ελικας ΤΕΛΟΣ.-
MITSUBISHI = τρια διαμαντια!!!Οσο για την ΜΒ για οσουσ δεν ξερουν παλια τισ λεγανε λογο αγωνιστικησ επιτυχειας ασημενια βελη!! Για αυτο λοιπον και το σημα τησ ΜΒ ειναι ενα βελος που ερχεται!! :calm:
H ΜΒ Ονομαζοντε ασημενια βελη επειδη καποτε ξυσανε το χρωμα απο τα αγωνιστικα αυτοκινητα για μειωση βαρους και φανηκε η λαμαρινα....το γραφει το βιβλιο στην παρακατω φωτο!
Το σημα της ΒMW ειναι και ελικας και προπελα!

moutraklas
04-04-05, 11:16
Εγώ δεν είπα τίποτα! Μερικοί απλά δεν πιστεύουν ότι προπέλα σημαίνει έλικας! και είναι και σίγουροι! Γι’ αυτό όσοι ανοίξτε λεξικό γιατί εγώ το έκανα και είδα στη λέξη έλικας…………..όργανο προωθητικό, που αποτελείται από δύο, τρία ή τέσσερα πτερύγια σε ελικοειδή διάταξη,(δώστε βάση) η προπέλα…… Αυτά! τέλος από εμένα.!

τσ... τσ... τσ... συγκρατήσου λίγο... κυρία Μπαμπινιώτη...

Manosm3 και Fanis >
thank you για την επιβεβαίωση στο θέμα της ΜΒ

manosm3
04-04-05, 12:13
τσ... τσ... τσ... συγκρατήσου λίγο... κυρία Μπαμπινιώτη...

Manosm3 και Fanis >
thank you για την επιβεβαίωση στο θέμα της ΜΒ

Θεωρω οτι το σχολιο για τον Μπαμπινιωτη δεν ειναι και τοσο κολακευτικο για την κοπελα! Ανοιξε λεξικο ειπε και αυτος ο ελικοπροπελοπολεμος εχει τελειωσει!

Ειπες τιποτα για γεμιστηρες ή κανω λαθος;;;;;

stef
04-04-05, 12:36
Τώρα να το πώ ή να μην το πω βρε aVog?Δεν κρατιέμαι...
Το τι άλλα αυτοκίνητα υπάρχουν στον πλανήτη το ξέρουμε πάρα πολύ καλά εγώ και ο Αντώνης!Δεν θα σας πώ τίποτα άλλο και θα σας αφήσω σε αυτόν να σας διηγηθεί μια απίστευτη εμπειρία που είχε την Τετάρτη το βραδάκι με το αυτοκίνητο ενός φίλου μου!
Μάλιστα όταν έιχα πάει εγώ βόλτα ήταν πιο αδύναμο σε σχέση με τώρα!
Τα σχόλια περιττεύουν.....

Fanatic
04-04-05, 16:04
Τώρα να το πώ ή να μην το πω βρε aVog?Δεν κρατιέμαι...
Το τι άλλα αυτοκίνητα υπάρχουν στον πλανήτη το ξέρουμε πάρα πολύ καλά εγώ και ο Αντώνης!Δεν θα σας πώ τίποτα άλλο και θα σας αφήσω σε αυτόν να σας διηγηθεί μια απίστευτη εμπειρία που είχε την Τετάρτη το βραδάκι με το αυτοκίνητο ενός φίλου μου!
Μάλιστα όταν έιχα πάει εγώ βόλτα ήταν πιο αδύναμο σε σχέση με τώρα!
Τα σχόλια περιττεύουν.....

Το εμαθα!Ειναι πολλααααααααα τα αλογααααααααααααααααααα!!!

stef
04-04-05, 16:29
Σιγά που δεν θα το μάθαινες εσύ!
Όχι απλά πολλά αλλά δεν παλεύονται με τίποτα και από κανέναν...

manosm3
04-04-05, 22:41
Δεν εχουμε κανενα μα κανενα απολυτως προβλημα να μας πειτε!

Action Man
06-04-05, 00:20
Eπιτελους το οδηγησα...και πιστευω οτι αξιζει τα λευτα του και με το παραπανω!!!!
Τιμονι...αναρτηση....ολα φανταστικα!!
ΑΝΤΕ.....και σωστο διαφορικο!! ;)
Σε γενικες γραμμες ειναι μια πολυ τιμια αγορα!!!

Fanis
06-04-05, 11:48
Μην με κρατάτε άλλο σε αγωνία...είμαι και σε επικίνδυνη ηλικία!

Τι είναι αυτό με τα τόσα πολλά άλογα..!? :drive2:

-----EDIT-----

Τώρα το είδα οτι είναι RΧ-8....αλλά με πόσα άλογα?

bmw316i
06-04-05, 12:19
Έχω οδηγήσει κι εγώ το ρχ8 στην έκδοση cosmo.
Η γνώμη μου είναι ότι έχει πολύ χαμηλή τιμή σε σχέση
με αυτά που σου προσφέρει.Φρένα άπαιχτα,τιμόνο διαβήτης
δύναμη μπόλικη(αλλά μετά τις 6000 στροφές) και πολλά άλλα.
Το μόνο που θα άλλαζα είναι μια σκληρή ανάρτηση της tein που ξέρω
ότι ταιριάζει απόλυτα στο αμάξι!Εγώ προσωπικά μετά τα Μ
ψηφίζω ρχ

Fanatic
06-04-05, 13:45
Μην με κρατάτε άλλο σε αγωνία...είμαι και σε επικίνδυνη ηλικία!

Τι είναι αυτό με τα τόσα πολλά άλογα..!? :drive2:

-----EDIT-----

Τώρα το είδα οτι είναι RΧ-8....αλλά με πόσα άλογα?

O stef δεν αναφερεται σε rx-8 αλλα σε κατι περα για περα ανωτερο....αφηνω τον ιδιο να απαντησει εαν θελει αφου ο ιδιος το ανεφερε κιολας..... ;)

Fanis
06-04-05, 14:55
O stef δεν αναφερεται σε rx-8 αλλα σε κατι περα για περα ανωτερο....αφηνω τον ιδιο να απαντησει εαν θελει αφου ο ιδιος το ανεφερε κιολας..... ;)

Ουπς....λίγο η ώρα, λίγο η δουλειά και λίγο η ηλικία, μπέρδεψα τα posts...!!!

aVog
06-04-05, 18:16
Παίδες το αμάξι που μπήκα δεν ήταν τιποτα παραπάνω απο ένα 996 turbo με πολλές εκατοντάδες άλογα παραπάνω απο το μαμίσια του (δυναμομετριμένα όχι μόνο σε δυναμόμετρο αλλά και στην πλάτη μου :p ). Είναι ένα πραγματικά αντρίκιο αυτοκίνητο με μια τρομακτική μετατροπή. Νομίζω οτι η βόλτα με αυτό το αυτοκίνητο έχει ένα επίθετο. ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗ!!!!
Να είναι καλά το παιδί που το έχει και καλές βόλτες να χει.

ps. Gallardo στο φανάρι αντί να έρθεί δίπλα έκατσε 5 αυτοκίνητα πίσω δημιουργόντας ουρά. Όποιος κατάλαβε κατάλαβε. :drive2:

stef
06-04-05, 22:35
Λοιπόν!Το εν λόγω 996 Τ δεν παλεύεται!
Είναι ό,τι γρηγορότερο έχω μπει και δεν νομίζω να υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε Ελλάδα και είναι από τα ελάχιστα της Ευρώπης!
Το έχει ένας γνωστός μου και το χαίρεται πραγματικά μιας και του πίνει το αίμα!
Ο aVog άκουγε, άκουγε τόσο καιρό και δεν το πίστευε μέχρι που μπήκε μέσα και τα είδε όλα!Μα ειλικρινά όλα μιας και το αμάξι δεν κάθεται κάτω και με 5η και 250 "γράφει" !
Ένα 575 που πήγε να ανοίξει έκανε την πάπια μετά μιας και δεν παλεύεται η κατάσταση με κανέναν τρόπο
Ο άνθρωπος είναι γνωστης και να το χαίρεται πάντα!
Να σαι καλά φίλε

Fanis
07-04-05, 08:52
Τώρα τι να πώ.... :tapedshut

Το αγαπημένο μου αυτοκίνητο (911...οποιαδήποτε!) και Turbo και πολλαααα άλογα....να το χαίρεται ο άνθρωπος που το έχει....Μπράβο του!!!

tzort
07-04-05, 08:57
Exontas odigisei Lamborgini Murceliago, Mercedes SL55 AMG, Porsche Cayenne turbo kai Porsche 911 996 Turbo Ruf (600hp dynamometrimena 0-100 3.8sec top speed 320km/h) ontos pisteuo kai ego oti to 911 einai to pio antriko autokinito, thelei xeria! To pio entyposiako einai o tropos pou epitaxynei meta ta 140-160 km/h

stef
07-04-05, 10:43
Exontas odigisei Lamborgini Murceliago, Mercedes SL55 AMG, Porsche Cayenne turbo kai Porsche 911 996 Turbo Ruf (600hp dynamometrimena 0-100 3.8sec top speed 320km/h) ontos pisteuo kai ego oti to 911 einai to pio antriko autokinito, thelei xeria! To pio entyposiako einai o tropos pou epitaxynei meta ta 140-160 km/h

Oπότε φίλε μου μπορείς να καταλάβεις για το τί σόι δύναμη μιλάμε μιας και το αμάξι που αναφέρω εγώ & ο aVog είναι κατά πολύ δυνατότερο με δυναμομετρημένο!
Χαρακτηριστικά μας έλεγε ο ιδιοκτήτης ότι με Hayabusa & R1 όσες φορές έχει ανοίξει μένουν πίσω !
Εαν αυτό λέει κάτι.... :bowdown:

Xs-man
07-04-05, 11:17
dodge viper με 850 αλογα και μολις που περναει R1 Hayabusa κτλ.

Η Πορσε αυτη δηλαδη ποσα αλογα εχει? 1000? :drive2:

stef
07-04-05, 14:46
850 τροχό και δεν περνάει R1?
Εισαι σίγουρος?

Xs-man
07-04-05, 15:53
850 τροχό και δεν περνάει R1?
Εισαι σίγουρος?


Oχι στον τροχο... στον στροφαλο. Και την περναει ειπα... αλλα μολις που την περναει....

aVog
08-04-05, 08:49
περνά περνά η μέλισα με τα μελισόπουλα!!!!! :icon42:

e30
08-04-05, 09:36
Βρε σεις είπε κανείς ότι δεν υπάρχουν άλλα αυτοκίνητα στο πλανήτη? Άλλο όμως αυτοκίνητο και άλλο BMW αυτοκίνητο. Εγώ λέω να σοβαρευτούμε λίγο γιατί δε μας βλέπω καλά.... ακόμα και το σούπερκαρ της merc-mclaren είναι κατά βάθος μια ακόμη BMW...

Action Man
09-04-05, 11:30
Σε λιγο παω για test drive!
Για να δουμε.....ειναι σαν το ΜΚ2?

stef
09-04-05, 13:23
Ναι για πες μας γιατί έχουν ακουστεί ιδιαίτερα κολακευτικά σχόλια!
Πού θα το κάνεις test drive?

Action Man
09-04-05, 13:52
Πολυ καλο τελικα το golfακι!!!!!!!
Θυμιζει αρκετα το ΜΚ2,εχει πολυ καλη αισθηση το τιμονι,ο κινητηρας ειναι διαμαντι,αναρτηση θα ηθελα λιγο πιο σφηχτη...και τελος ....ναι το golfακι γυριζει με αφημα γκαζιου πολυ απαλα και δεν σε τρομαζει!!
ΕΝΝΟΕΙΤΕ οτι το αυτοκινητο δεν ανηκε σε καποιον ιδιωτη!Ηταν για test drive!
H "βολτιτσα" εγινε στα Δερβενοχωρια!


p.s.Mακαρι να μην βαλουν haldex στο αμαξακι!

Fanatic
09-04-05, 14:21
Πολυ καλο τελικα το golfακι!!!!!!!
Θυμιζει αρκετα το ΜΚ2,εχει πολυ καλη αισθηση το τιμονι,ο κινητηρας ειναι διαμαντι,αναρτηση θα ηθελα λιγο πιο σφηχτη...και τελος ....ναι το golfακι γυριζει με αφημα γκαζιου πολυ απαλα και δεν σε τρομαζει!!
ΕΝΝΟΕΙΤΕ οτι το αυτοκινητο δεν ανηκε σε καποιον ιδιωτη!Ηταν για test drive!
H "βολτιτσα" εγινε στα Δερβενοχωρια!


p.s.Mακαρι να μην βαλουν haldex στο αμαξακι!

Καλα ολα αυτα ρε Παντελη αλλα μπλοκε εχει???? :thefinger !!!!!ΑΑΑΑΑΑ και τι να το κανεις????..........Αφου δεν ειναι BMW!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :smiley_ab :rofl2:

stef
09-04-05, 14:43
Γιατί ρε Στέλιο ποιο BMW εκτός της σειράς Μ, έχουν μπλοκέ διαφορικό?

Ξαναρωτάω σε ποιον dealer το έκανες test drive?

Fanatic
09-04-05, 15:42
Γιατί ρε Στέλιο ποιο BMW εκτός της σειράς Μ, έχουν μπλοκέ διαφορικό?

Ξαναρωτάω σε ποιον dealer το έκανες test drive?

Stef ενα πειραγμα κανω στο φιλο μου τον Παντελη,μην δινεις σημασια... :ices_ange

Action Man
10-04-05, 01:00
Ξαναρωτάω σε ποιον dealer το έκανες test drive?
O dealer ειναι παιδικος φιλος,και το test drive....θα γινει μαλλον test weekend το αλλο ΣΚ!!

Action Man
10-04-05, 01:18
Καλα ολα αυτα ρε Παντελη αλλα μπλοκε εχει???? :thefinger
Παρε MX-5!!! :D

stef
10-04-05, 15:06
O dealer ειναι παιδικος φιλος,και το test drive....θα γινει μαλλον test weekend το αλλο ΣΚ!!

Χμμμ καλό ακούγεται!
Εαν το test weekend είναι και προς τα νότια στείλε μου ένα PM ,εαν θέλεις φυσικα, για να πηγαίναμε καμια βόλτα να το δω!

konstantinos
11-04-05, 18:30
Ferrari F 430 :)

manosm3
11-04-05, 22:27
Ferrari F 430 :)

Πολλα ηλεκτρονικα Κωνσταντινε μου αυτη! Και δεν μου αρεσουν τα ηλεκτρονικα βοηθηματα στο αυτοκινητο γιατι χανεις την μαγεια της οδηγησης! Δεν νιωθεις ωμη τη δυναμη του! Και σε αυτο οφειλεται οτι καποιοι λενε οτι ειναι χεραδες! Σου λεει: "εγω εχω βγαλει το ταδε αυτοκινητο των 991,7 ιππων με τις πορτες ολη την πλατεια της Κολοπετινιτσας και δεν μου εφυγε ουτε λιγο!" Αλλα δεν καταλαβαινει και ουτε τον συμφερει να λεει οτι τον βοηθησαν εστω και λιγο αυτα τα βοηθηματα! Εμενα προσωπικα δεν μου καθεται καλα η Μ5 Ε60! Παρα πολλα ηλεκτρονικα! Ουτε καν χειροκινητο! να πετας καρφωτες τις ταχυτητες μεσα και να φοβασαι μην "γρατσουνισεις" το κιβωτιο! Δεν νομιζω οτι τετοια αυτοκινητα θα κανουν τους οδηγους τους χεραδες! Θα προτιμουσα την προηγουμενη Μ5 που ειναι και χειροκινητη αλλα οχι θαυμα της τεχνολογιας ή ακομη καλυτερα την Μ5 Ε34 ή καλλιστα την Μ535 που δεν εχει ιχνος ηλεκτρονικου πανω της ή την Μ3 Ε30 που δεν ισιωνε ποτε! Αυτο ειναι για μενα οδηγηση! Να λειτουργεις εσυ για το αυτοκινητο και οχι να σου λεει εκεινο: "μην κουραζεσαι, θα κανω εγω τα περισσοτερα για σενα!" Να ιδρωνει η παλαμη μου απο τις αλλαγες και τα χερια μου απο το τιμονι στην προσπαθεια να ισιωσω το αυτοκινητο!

Fad3In
12-04-05, 00:10
Ουτε καν χειροκινητο! να πετας καρφωτες τις ταχυτητες μεσα και να φοβασαι μην "γρατσουνισεις" το κιβωτιο!

Εχεις καποιο δικυο,αλλα απο την αλλη ολα εξελισσονται...Εξ αλλου ακποιοι εγκυροι (για μενα τουλαχιστον) δοκιμαστες στο αγγλικο evo λενε τα καλυτερα για το κιβωτιο αυτο :nod: Αν δεν το οδηγησεις,ποτε δεν ξερεις...
Ν.

manosm3
12-04-05, 12:45
Δεν ειπα οτι δεν ειναι καλο, που δεν εχω καμια αμφιβολια για την ποιοτητα του, αλλα εμενα δεν με συγκινει τετοιου ειδους κιβωτιο τη στιγμη που λεω οτι θα οδηγησω για να ευχαριστηθω! Θα με βολευε μονο στο κεντρο οταν θα βαριομουν να οδηγησω αλλα θα ημουν αναγκασμενος λογω δουλειας ή καποιας αλλης υποχρεωσης!

ISSSSS
12-04-05, 13:00
BMW-MACLAREN! :bowdown: To απολυτο υπεροπλο..

Xs-man
12-04-05, 21:58
Δηλαδη οι οδηγοι WRC/ Formula 1 ειναι κουλαδια? Επειδη εδω και πολλα χρονια εχουν ημιαυτοματα κιβωτια.....

manosm3
12-04-05, 22:15
Δε λεω για αυτους τους οδηγους! Αυτοι αλλωστε απο που ξεκινησαν; εννοω οτι εμενα αν με βαλεις να μαθω τεχνικες οδηγησης σε ενα τετοιο αυτοκινητο (μπασιματα με γραμμες, εκκινησεις κλπ) θα ειμαι οχι κουλαδι, αλλα τετραπληγικος μολις οδηγησω ενα πιο "γηινο" αυτοκινητο!

Fanatic
12-04-05, 22:16
Δηλαδη οι οδηγοι WRC/ Formula 1 ειναι κουλαδια? Επειδη εδω και πολλα χρονια εχουν ημιαυτοματα κιβωτια.....

Ποιο κουλαδια σε σχεση με τους πραγματικους πιλοτους που υπηρχαν παλιοτερα,ισως.... :nixweiss:

manosm3
12-04-05, 22:26
Σωστο ειναι κι αυτο! εβλεπες τον Ιαβερη να περναει με τις παντες απο το χωμα με το ΜΚ2 και να σε ξεσηκωνει! και δεν ειχε ουτε καν ΑΒS!

konstantinos
12-04-05, 22:47
Πολλα ηλεκτρονικα Κωνσταντινε μου αυτη! Και δεν μου αρεσουν τα ηλεκτρονικα βοηθηματα στο αυτοκινητο γιατι χανεις την μαγεια της οδηγησης! Δεν νιωθεις ωμη τη δυναμη του! Και σε αυτο οφειλεται οτι καποιοι λενε οτι ειναι χεραδες! Σου λεει: "εγω εχω βγαλει το ταδε αυτοκινητο των 991,7 ιππων με τις πορτες ολη την πλατεια της Κολοπετινιτσας και δεν μου εφυγε ουτε λιγο!" Αλλα δεν καταλαβαινει και ουτε τον συμφερει να λεει οτι τον βοηθησαν εστω και λιγο αυτα τα βοηθηματα! Εμενα προσωπικα δεν μου καθεται καλα η Μ5 Ε60! Παρα πολλα ηλεκτρονικα! Ουτε καν χειροκινητο! να πετας καρφωτες τις ταχυτητες μεσα και να φοβασαι μην "γρατσουνισεις" το κιβωτιο! Δεν νομιζω οτι τετοια αυτοκινητα θα κανουν τους οδηγους τους χεραδες! Θα προτιμουσα την προηγουμενη Μ5 που ειναι και χειροκινητη αλλα οχι θαυμα της τεχνολογιας ή ακομη καλυτερα την Μ5 Ε34 ή καλλιστα την Μ535 που δεν εχει ιχνος ηλεκτρονικου πανω της ή την Μ3 Ε30 που δεν ισιωνε ποτε! Αυτο ειναι για μενα οδηγηση! Να λειτουργεις εσυ για το αυτοκινητο και οχι να σου λεει εκεινο: "μην κουραζεσαι, θα κανω εγω τα περισσοτερα για σενα!" Να ιδρωνει η παλαμη μου απο τις αλλαγες και τα χερια μου απο το τιμονι στην προσπαθεια να ισιωσω το αυτοκινητο!


Σιγουρα αλλα τα ηλεκτρονικα απενεργοποιουνται.

manosm3
12-04-05, 22:51
Σιγουρα αλλα τα ηλεκτρονικα απενεργοποιουνται.

Αν καποιος ομως ειναι χεστης δεν το ρισκαρει και τα ενεργοποιει! εγω ετσι θα εκανα!

Mpower5
12-04-05, 23:02
οοπ ο μανος αποκαλυπτεται μας διχνει πραγματικα ποιος ειναι :bs: :bs:

manosm3
12-04-05, 23:13
Γιατι να πω ψεμματα ρε; αφου γνωριζω οτι ενα τετοιο αυτοκινητο δεν προκειται να το κουμανατρω χωρις τα ηλεκτρονικα στην παρουσα φαση και ειναι αβεβαιο αν θα μπορω και στο αμεσο μελλον! Ξερω στο περιπου τιςς δυνατοτητες μου! η φαντασια εχει μαγαλη διαφορα απο την πραγματικοτητα!

Action Man
15-04-05, 13:20
Νεο οχημα στην παρεα!

manosm3
15-04-05, 13:22
Ποιανου ειναι αυτο;

Action Man
15-04-05, 13:30
Ποιανου ειναι αυτο;
Eνος φιλου.
Το πηρε χθες ελαφρος μεταχειρισμενο!
Αψογο το οχημα!!!!!!(ΑΛΛΑ ΠΡΟΤΙΜΩ ///Μ)

manosm3
15-04-05, 13:33
Ενας στην πολυκατοικια μου εχει το 7. Μπηκα μια μερα μεσα αλλα δεν μπορουσα να διακρινω τα κοκκινα ψηφια απο το μαυρο φοντο του καντραν!

Octane
15-04-05, 13:38
Νεο οχημα στην παρεα!
Τελειο αυτοκινητο!!
Ροζ ειναι???(υποθετω κοκκινο)
Πολυ fast & furious!!! :)

Action Man
15-04-05, 13:38
Μεσα ειναι σαν TAXI!!

Action Man
15-04-05, 13:40
Τελειο αυτοκινητο!!
Ροζ ειναι???(υποθετω κοκκινο)
Πολυ fast & furious!!! :)
Κοκκινο ειναι...ειναι χαλια η φωτο.

konstantinos
15-04-05, 13:50
Eνος φιλου.
Το πηρε χθες ελαφρος μεταχειρισμενο!
Αψογο το οχημα!!!!!!(ΑΛΛΑ ΠΡΟΤΙΜΩ ///Μ)

Κατι παραπανω απο αψογο.Ενα καθαροαιμο αγωνιστικο.

manosm3
15-04-05, 13:54
Η ποιοτητα των πλαστικων δεν με εμπνεει! επισης δεν κανει καθολου θορυβο! ειναι σαν να περναει απο διπλα σου ενα απλο 2λιτρο με λιγο μπασο! Τα ///Μ ειναι σε αλλη κατηγορια, ειδικα στον ηχο στο ρελαντι! Χαθηκε να βαλουν μια εξατμιση που να ξεσηκωνει λιγο; ασε που ηταν σαν τις ΜΒ οταν το πηρε! ειχε μια μικρη κλιση προς τα κατω αλλα την εφερε στα ισα της ο γειτονας!

Octane
15-04-05, 14:34
Η ποιοτητα των πλαστικων δεν με εμπνεει! επισης δεν κανει καθολου θορυβο! ειναι σαν να περναει απο διπλα σου ενα απλο 2λιτρο με λιγο μπασο! Τα ///Μ ειναι σε αλλη κατηγορια, ειδικα στον ηχο στο ρελαντι! Χαθηκε να βαλουν μια εξατμιση που να ξεσηκωνει λιγο; ασε που ηταν σαν τις ΜΒ οταν το πηρε! ειχε μια μικρη κλιση προς τα κατω αλλα την εφερε στα ισα της ο γειτονας!
Μανο:
1)Αν σε ενεπνεε η ποιοτητα των πλαστικων,θα κοστιζε ακομα περισσοτερο!! ;)
2)Οσο για το θορυβο...μη σε απασχολουν πραγματα που τοσο ευκολα αλλαζονται!!Ειχε κλιση προς τα κατω???Μηπως το πηρε "πετρελαιο" ο γειτονας + κολλησε σηματακια?!?!?!?!χαχαχαχαχα
3)Πολυ σωστα,τα Μ ειναι σε αλλη κατηγορια(αντικειμενικα το λεω)!!Οποτε,μη συγκρινεις τα ασυγκριτα!! :dupe:

manosm3
15-04-05, 16:48
Δεν κανω πλακα οτι η εξατμιση ειχε μια μικρη κλιση προς τα κατω!Η απο πανω μερια ηταν πιο μακρια σε σχεση με το απο κατω μερος της!
Τα λεφτα ομως που δωσε (20.000.000) δεν ηταν και λιγα για να μην εχει καλα πλαστικα!

Octane
15-04-05, 18:59
Δεν κανω πλακα οτι η εξατμιση ειχε μια μικρη κλιση προς τα κατω!Η απο πανω μερια ηταν πιο μακρια σε σχεση με το απο κατω μερος της!
Τα λεφτα ομως που δωσε (20.000.000) δεν ηταν και λιγα για να μην εχει καλα πλαστικα!
Εννοεις σαν τη δικια μου ετσι?(Καλα,εγω τους αντεγραψα,οχι εκεινοι εμενα :tapedshut )
Οσο για την τιμη,απ'οτι φαινεται ολο το μαλλι της εταιριας πηγε στην εξελιξη των μηχανικων μερων...!!
Μονο τα κολπα με τα διαφορικα που κανει,φρενα,αναρτησεις,μηχανη,καθισματα,κλπ τι νομιζεις πολυ θελει για να φτασει σ'αυτα τα χρηματα?Βαλε + το ονομα που πληρωνεις (τις νικες στα Rally) + καπως θα καταφερεις να τα δικαιολογισεις!!
Κοιτα Μανο,για την ποιοτητα να στο πω απλα.Εισαι 16 χρονων.Για μενα στην ηλικια σου(οχι οτι απ'εχω + πολυ)δεν υπηρχε η λεξη αυτη!Θα ημουν πανευτυχης αν ειχα ενα rallye,ενα Puntόgιtο,ενα mx-5 πρωτης γενιας κλπ!
Τα Evo τα κοιταμε παντα με θαυμασμο + τα πλαστικα τους απλα τα αγνοουμε!!!Οχι οτι ειναι χαλια,απλα δεν ειναι bmw πως να το κανουμε ρε αδερφε!!
Χαλαρωσε γιατι αμα στο χαρισουν σε κοβω να μην το παιρνεις λογω ταμπλω!! ;)
Υποθετω οτι εχεις μπει σε Τάπερ,RC,Ibiza FR,Μini Cooper S κλπ!Δεν πιστευω να σε χαλανε ως αυτοκινητα!Μονο,μη συγκρινεις τα πλαστικα τους με 'κεινα των αντιστοιχων bmw!! :)
Συντομα θα εχω φωτογραφιες απ'το νεο μου τουτου!!! :drive2:

manosm3
15-04-05, 19:07
Ειμαι 15,κατι!
Η εξατμιση ειναι σαν τη δικη σου!
Το ταπερ τι ειναι;
Αν μου το χαριζαν θα εκανα την καρδια μου πετρα και θα το επαιρνα! :dance:
Αλλα τα αυτοκινητα που αναφερεις δεν εχουν 20 εκατομμυρια αλλα το πολυ 6! οποτε δε θα με χαλουσαν ειδικα το mx-5(πισωκινηση)!
Δεν εχω μπει σε αυτα τα αυτοκινητα αλλα μονο σε mini cooper 90ps! (χεχε ξερεις ποιος εισαι οδηγε του!)

Octane
15-04-05, 19:20
Ειμαι 15,κατι!
Η εξατμιση ειναι σαν τη δικη σου!
Το ταπερ τι ειναι;
Αν μου το χαριζαν θα εκανα την καρδια μου πετρα και θα το επαιρνα! :dance:
Αλλα τα αυτοκινητα που αναφερεις δεν εχουν 20 εκατομμυρια αλλα το πολυ 6! οποτε δε θα με χαλουσαν ειδικα το mx-5(πισωκινηση)!
Δεν εχω μπει σε αυτα τα αυτοκινητα αλλα μονο σε mini cooper 90ps! (χεχε ξερεις ποιος εισαι οδηγε του!)
Τάπερ=Type-R ;)
Οχι ρε συ!Δεν τα ανεφερα ως παραδειγματα των 20 μυριων!Απλα τοσο κανει η πιο φτηνη bmw! :D
Αν μπεις αμεσως μετα σε bmw αντιστοιχης χρονολογιας + τιμης,θα καταλαβεις ποσο χαλια ειναι!!Αλλα ειναι θεμα τι θελει ο καθενας με αυτα τα χρηματα!
Εγω πριν αποφασισω για το Cupra (η πρωτη αποφαση ηταν οτι το αυτοκινητο θα ειναι απο Ελλαδα + καινουριο) σκεφτομουν Cooper S,mx-5,RC(στο οποιο δε βολευτικα στη θεση οδηγησης),Type-R,FR,Fortwo + roadster (smart),+κατι αλλα ψιλα.
Το Cupra στα λεφτα του ειναι το πιο ολοκληρωμενο (γρηγορο,φρενα,κρατημα),το πιο σπανιο (προς το παρων) + το πιο βελτιωσιμο ( + με αρκετα δοκιμασμενες λυσεις)!Χωρια οτι ειναι κουκλι!!! :)

DRIFTER
15-04-05, 21:13
Κοιτα Μανο,για την ποιοτητα να στο πω απλα.Εισαι 16 χρονων.Για μενα στην ηλικια σου(οχι οτι απ'εχω + πολυ)δεν υπηρχε η λεξη αυτη!Θα ημουν πανευτυχης αν ειχα ενα rallye,ενα Puntόgιtο,ενα mx-5 πρωτης γενιας κλπ


χαχαχαχαχχαχα......ακου εκεί rallye και punto(μπροστινοκούνα μπλιααχ)........ας είχα και ένα Ε21(alpina ξέρεις χεχε) όχι εντάξει 316 :pth:


Τι να πώ τα λεφτά αυτά(20,000,000) μου θυμίζουν το τζόκερ για μένα τώρα.....σε τέτοιες κατηγορίες αυτοκινήτου βλέπε evo τα πλαστικά είναι το τελευταίο που θα κοιτάξεις αφού άλλωστε είναι εκεί απλά και μόνο για να κάνουν τι δουλειά χωρίς τπτ παραπάνω.....Τώρα για το cupra είναι ένα πανέμορφο αυτοκίνητο σβέλτο φρέσκο σπάνιο μέχρι τώρα όπως είπε ο φίλος μου και πέρνει εύκολο βελτίωμα σε σχέση με το τάπερ που πρέπει να ρίξεις ποοολλλλλυυυυυ μαρούλι.....οστόσο και το rx8 είναι μια τίμια πρόταση....

mpikounis
16-04-05, 20:44
Μανο δεν παει ετσι φιλε μου....ειναι σαν να χεζεις μεσα στην κουζινα και να λες θα τα καθαρησει η μανα σου...... :bs:

Η κουζίνα θα παραμείνει κλειστή για απολύμανση.

Εκ της διευθύνσεως