PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαβαστε το αξιζει.......μονο αυτο εχω να πω!


m_power_lunatic
22-03-05, 17:37
Πριν καμποσο διαστημα αποφασισα να δυναμομετρησω το Μ3 μου για να δω τι αποδιδει μετα απο ολες τις βελτιωσεις που του εχω κανει.Η αισθηση στο δρομο ηταν οτι το αυτοκινητο ξεπερναγε τα 305PS και το αμιληκτο δικαστηριο-βλεπε δρομος-το επιβεβαιωνε αυτο συνεχεια.Απευθηνθηκα λοιπον σε γνωστο βελτιωτικο οικο με δυναμομετρο-δεν θα πω ποιον και σε ποια περιοχη γιατι θα το καταλαβετε-και κανονισα δυναμομετρηση.Το αυτοκινητο ηταν στην καλυτερη του δυνατη κατασταση-απο service 1500ΕURO-με ελεγχο της καταστασης του κινητηρα πληρεστατο και ειχε προετοιμαστει για αυτο το λογο με βενζινες,ενισχυτικα,νεα μπεκ, καινουργιο δισκο και πλατω,VANOS αψογο,συμπιεση απιστευτη για τοσα χρονια κινητηρα και το πιο περιεργο απο ολα ειναι οτι δεν κατεβαζε σταγονα λαδι χειμωνα-καλοκαιρι!!Πηγαινω λοιπον,δενεται το αυτοκινητο,κολες στα ελαστικα,κρυος ο καιρος και παμε....γινεται η πρωτη μετρηση και βγαινει το νουμερο,30PS κατω απο την αναμενομενη ισχυ του αυτοκινητου.Τον ρωταω αν ειναι τροχο η μοτερ η μετρηση και μου απανταει μοτερ...του λεω αποκλειεται και οτι εχει κανει λαθος η δεν προσθεσε απωλειες κτλ.Ψιλοστραβωνει και φωναζει εναν αλλο να κανει την μετρηση και με τη δευτερη αποδιδει 4-5PS παραπανω λεγοντας μου οτι ξεμπουκωσε κτλ αρκετα λογικο αλλα και παλι λοιπανε 30 PS.Τωρα δωστε βαση σε κατι που επρεπε να πω απο την αρχη....οταν πηγα και ξεκινησανε να δενουνε το αυτοκινητο μου κανανε κηρυγμα οτι ειναι το πιο αυστηρο δυναμομετρο της αγορας,οτι αυτα ειναι τα πραγματικα αλογα που λενε αυτοι και αλλα τετοια.Βεβαια οταν τους ρωτησα τι εννοουνε με την εκφραση αυστηρο τα μασησανε λιγο.Το καταλαβαινω 5-9PS λιγοτερο απο αλλα αλλα 30PS????Tελειωνοντας την μετρηση αρχισε η κουβεντα για το τι μπορει να φταιει και αφου ξεπερασε γρηγορα τα υπολοιπα πραγματα του αυτοκινητου κατεληξε στο προγραμμα οτι φταιει το οποιο εκανε οτι δεν το ηξερε αν και το αμαξι μου φοραει αυτοκολλητακι της σχετικης εταιρειας.Μην με πειτε καχυποπτο αλλα οταν εδενε το αυτοκινητο κολλησε την μουρη του στο πορτ-μπαγκαζ και τον ειδα που το προσεξε για κακη του τυχη.Για να μην τα πολυλογω το αυτοκινητο μετα απο αρκετο καιρο και ΧΩΡΙΣ καμια αλλαγη απεδωσε τα αναμενομενα-πανω απο 300PS-με αντιστοιχη επιβεβαιωση απο τον μηχανικο οτι το μοτερ του χαιρει ακρας υγειας και ειναι πολυ δυνατο για 3-λιτρο Μ3.Οι εν λογω κυριοι ξερανε πολυ καλα οτι ΕΣΚΕΜΜΕΝΑ μου αποκρυψανε την αληθινη ιπποδυναμη του αυτοκινητου για να μου πουλησουνε νεο προγραμμα.Το ψεμα τους συνεχιστηκε λεγοντας οτι εχω κοφτη 8100 ενω ο κοφτης ειναι 7500 και αλλα τετοια.Δεν θα αναφερω το ονομα της εταιρειας γιατι θα σκασει λαβρακι......το αυτοκινητο πηγε σε αρκετους γνωστες Μ-machines και ολοι επιβεβαιωσανε με οδηγηση αλλα το κυριοτερο με δυναμομετρο τα περισσοτερα των 300PS του αυτοκινητου.Τωρα αν πω οτι το βεβαιωσε και ο Αλεκος Καρρας απο το Αργος τοτε νομιζω οτι αυτο τα λεει ολα!!!Δημοσια ενα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον Νικο Σπεη-η RSM οπως ειναι γνωστος εδω μεσα- της SUPERCHIPS για τον πολυ καλο προγραμματισμο του Μ3 μου και στον πραγματικο γνωστη των BMW κυριο Αλεκο Καρρα. :bowdown: :bowdown:

Fad3In
01-04-05, 17:19
Αν μη τι αλλο ενδιαφερον... :mad:
Βασικα,αν δεν εισαι σιγουρος για καποια πραγματα,οποιος μπορει να σ εκμεταλευτει θα το κανει...αυτο γενικα για ολα τα συνεργεια και για ολα τ αυτοκινητα...Σημερα πχ στην μανα μου χρεωσανε σε σερβις μεχρι και υγρο θαλοκαθαριστηρων,για ν αναφερω ενα light παραδειγμα... :angryfire
Τουλαχιστον φαινεται οτι ξερεις τι κανεις,οποτε... :)
Ν.

DRIFTER
03-04-05, 19:40
ΝΟ COMMENT :tapedshut ...το μόνο που θα πώ θέλει μεγάλη προσοχή

manosm3
03-04-05, 22:04
Το καλυτερο θα ηταν να αναφερεις ποιος ειναι ο ιδιοκτητης του δυναμομετρου για να μην πανε και του δωσουν κι αλλοι λεφτα χωρις λογο κι αιτια μονο και μονο επειδη αυτος ειναι απατεωνας!