PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελαστικα για M3 E36.......


m_power_lunatic
23-03-05, 23:51
Ηρθε η ωρα να αντικαταστησω τα ελαστικα του ///Μωρου μου και εχω καταληξει σε ΤΟΥΟ Τ1 για τα οποια εχω ακουσει πολυ καλα λογια.Αυτο που με κρατησε και δεν τα αγορασα την προηγουμενη εβδομαδα ειναι το γεγονος οτι καταφερα και βρηκα ολοκαινουργια 4 ελαστικα MICHELIN PILOT SPORT CUP με τη γνωστη χαραξη στο εξωτερικο τους μερους-σλικ τελειως-τα γνωστα ελαστικα που φορανε τα Μ3 Ε46 CSL.Η γνωμη του υπευθυνου στο καταστημα ειναι οτι δεν αντεχουν πανω απο 10000χλμ σε χρηση δρομου ενω το κοστος τους φθανει για 225/40/18 που φοραω μπρος-πισω τα 1100-1200 EURO περιπου.Εχετε ακουσει κατι τετοιο?Μιλαω για μικτη χρηση οχι χρηση πιστας αποκλειστικα αν και αραια και που θα γινουν και οι αναλογες επισκεψεις για καποια γρηγορα χρονομετρημενα.Οποια ιδεα καλοδεχουμενη.....για τα TOYO T1 μου ζητανε 800EURO και 1100-1200EURO για τα MICHELIN CUP.Δεν θα ηθελα να βαλω τα CUP και σε 10000χλμ να ειναι off....εχω και μια επιφυλαξη για τις επιδοσεις τους στο βρεγμενο.....για πειτε τι προτεινετε,ευχαριστω προκαταβολικα. :help:

Action Man
23-03-05, 23:55
Ηρθε η ωρα να αντικαταστησω τα ελαστικα του ///Μωρου μου και εχω καταληξει σε ΤΟΥΟ Τ1 για τα οποια εχω ακουσει πολυ καλα λογια.Αυτο που με κρατησε και δεν τα αγορασα την προηγουμενη εβδομαδα ειναι το γεγονος οτι καταφερα και βρηκα ολοκαινουργια 4 ελαστικα MICHELIN PILOT SPORT CUP με τη γνωστη χαραξη στο εξωτερικο τους μερους-σλικ τελειως-τα γνωστα ελαστικα που φορανε τα Μ3 Ε46 CSL.Η γνωμη του υπευθυνου στο καταστημα ειναι οτι δεν αντεχουν πανω απο 10000χλμ σε χρηση δρομου ενω το κοστος τους φθανει για 225/40/18 που φοραω μπρος-πισω τα 1100-1200 EURO περιπου.Εχετε ακουσει κατι τετοιο?Μιλαω για μικτη χρηση οχι χρηση πιστας αποκλειστικα αν και αραια και που θα γινουν και οι αναλογες επισκεψεις για καποια γρηγορα χρονομετρημενα.Οποια ιδεα καλοδεχουμενη.....για τα TOYO T1 μου ζητανε 800EURO και 1100-1200EURO για τα MICHELIN CUP.Δεν θα ηθελα να βαλω τα CUP και σε 10000χλμ να ειναι off....εχω και μια επιφυλαξη για τις επιδοσεις τους στο βρεγμενο.....για πειτε τι προτεινετε,ευχαριστω προκαταβολικα. :help:Ειχα toyo σε παλιοτερα αυτοκινητα και δεν εμεινα ευχαριστημενος!
Αν και ειναι μεγαλη η διαφορα τιμης θα σου προτεινα MICHELIN!

Action Man
23-03-05, 23:59
Ειχα toyo σε παλιοτερα αυτοκινητα και δεν εμεινα ευχαριστημενος!
Αν και ειναι μεγαλη η διαφορα τιμης θα σου προτεινα MICHELIN!
Oχι του CSL..αλλα καποια πιο νορμαλ ελαστικα!

m_power_lunatic
24-03-05, 00:04
Φθειρονται τοσο γρηγορα οσο ακουγεται?Αριστα στο στεγνο και απλα καλα εως μετρια στο βρεγμενο απο οτι μου ειπε ο πωλητης-μεγαλο ονομα στην αγορα-ενω τα ιδια διαβασα σε FORUM με ιδιοκτητες Μ3 Ε46 CSL στο εξωτερικο. :nixweiss:

Fanatic
24-03-05, 00:12
Nα απαντησει παρακαλω ο κυριος ΑLEXK ο οποιος εχει εμπειρια με τετοιου τυπου ελαστικα.... :cheers:

alexk
24-03-05, 07:10
Φθειρονται τοσο γρηγορα οσο ακουγεται?Αριστα στο στεγνο και απλα καλα εως μετρια στο βρεγμενο απο οτι μου ειπε ο πωλητης-μεγαλο ονομα στην αγορα-ενω τα ιδια διαβασα σε FORUM με ιδιοκτητες Μ3 Ε46 CSL στο εξωτερικο. :nixweiss:

Αγαπητέ φίλε.
Τα ελαστικά αυτά δεν έχουν καμμία μα καμμία απολύτως σχέση με τα απλά "σπορ" ελαστικά δρόμου. Εγώ εντοπίζω το μεγαλύτερο πρόβλημά τους, στο ότι άν βάλεις αυτά μία φορά, δεν θα ξαναβάλεις απλά ελαστικά δρόμου.
Πιο συγκεκριμμένα τώρα. Εγώ έχω εμπειρία με τα αγαπημένα μου Yokohama Advan A048 (μέχρι σήμερα 26χιλ χιλιόμετρα με αυτό τον τύπο ελαστικού). Το ελαστικό αυτό βρίσκεται σε άλλο πλανήτη από πλευράς κρατήματος, πρόσφυσης, ακαμψίας, αίσθησης και μπορεί να ακούγεται περίεργο, αλλά κρατάνε ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ στο βρεγμένο. Μεταμορφώνουν το αυτοκίνητο σε ράλλυ από Playstation, μιας και μπορείς να κινηθείς απίστευτα γρήγορα (σε στροφές, σε φρενάρισμα), κάνοντας τα άλλα αυτοκίνητα (που έχουν απλά ελαστικά) να μοιάζουν σταματημένα. Η πρόσφυση που προσφέρουν στο φρενάρισμα, είναι εκπληκτική, ακόμη και σε πολύ γλυστερή επιφάνεια. Επίσης, με έχει εντυπωσιάσει ότι το γλύστριμά τους είναι τόσο γλυκό και προοδευτικό που δεν σε φοβίζει. Τέλος, για να δώσω με μία πρόταση την εικόνα που έχω, τα ελαστικά αυτά κρύα, κρατάνε ΠΟΛΥ καλύτερα από ζεστά σπόρ δρόμου.

Τώρα τα μειονεκτήματά τους. Είναι πολύ ακριβά. Απαγορεύεται να πηγαίνεις σε χαλίκια-χωματόδρομους (ειδικά άν είναι ζεστά, απλά τα πετάς μετά). Έχουν σημαντικό θόρυβο κύλισης. Είναι προκλητικά και όλοι σε βάζουν κόντρες.

Ο χρόνος ζωής τους. Εγώ τον οριοθετώ μεταξύ 20-25 χιλιάδες χιλόμετρα. Τώρα, όπως καταλαβαίνεις, άν κάνεις ταρζανιές όλη μέρα, θα αντέξουν πολύ λιγότερο. Αυτά που έχω στο compact αυτή τη στιγμή, έχουν κλείσει τα 10χιλ χλμ και είναι σε πολύ καλή κατάσταση.

Πολύ ευχαρίστως να τα πούμε και από κοντά μία μέρα και μπορούμε να κάνουμε και demo.

Υ.Γ. : τα Pilot Sport Cup είναι ίδια κατηγορία με τα advan που έχω εγώ, όποτε να περιμένεις κάτι αντίστοιχο. Δεν ξέρω βέβαια, άν αυτά έχουν και διαφορετικές γόμμες, όπως τα δικά μου.

kostas*
24-03-05, 14:23
Υπαρχει ένα πολυ ενδιαφέρον site για τα ελαστικά με τεστ δικά τους αλλα και τις γνώμες των χρηστών τους .
http://www.tirerack.com/tires/surveyresults/index.jsp

alpinakias
24-03-05, 21:29
Υπαρχει ένα πολυ ενδιαφέρον site για τα ελαστικά με τεστ δικά τους αλλα και τις γνώμες των χρηστών τους .
http://www.tirerack.com/tires/surveyresults/index.jsp
Kalispera,
file mou makria apo toyo.ta eho foresei kala kratimata 10000 km itane alifi kai piso kai mprosta.se oli tin epifaneia.afti ti stigmi forao michelin pilot sport.kostizi alla einai to kalitero kai kaneis polla km.sto proigoumeno mou alpina eiha Dunlop sp9000 to protino poli kalo 40000km se piso aksona.
heretismous Alpinakias

BMW523i
25-03-05, 00:52
Εγώ και στο παλιό μου ε30 αλλά και στο ε39 έβαλα kleber! Είμαι πάρα μα πάρα πολύ ευχαριστημένος με τα λάστιχα! Στο 5άρη 225/40/18 είναι, στην αρχή δεν μου έκαναν και τόσο καλή εντύπωση όσο στο 3άρη αλλά μετά από κάποια χιλιόμετρα(περίπου 20.000) μπορώ να πω ότι γι αυτό που τα θέλω είναι άπαιχτα(στροφές κόντρες τα πάντα που φτάνουν στο αμήν ένα ελαστικό)! Το κόστος αν θυμάμαι καλά είναι 900 ευρώ! Τώρα αν ταιριάζουν στο μ3 δεν ξέρω αλλά για τις δικές μου ταρζανιές είναι τέλεια!!!!!!

teo525
02-04-05, 23:27
εγω φιλε στο δικο μου 5αρι ειχα και ξαναεχω 235/40/18 continental sportcontact2 κοστιζουν λιγο γυρω στα 1200 ευρω αλλα ειναι κορυφη αντεχουν γυρω στις 30000κμ και εχουν κρατημα!λιγο μαλακα τα πλαινα τους αλλα αν τα φορεσεις θα με θυμηθεις