PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΜΕΤΡΗΤΗ ΑΕΡΟΣ(AIR FLOW METER)


thanos_1
02-04-05, 11:46
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΕΣ. ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΧΑΜΗΛΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΔΙΝΩ ΓΚΑΖΙ, ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ(316 Ε46) ΣΑΝ ΝΑ ΚΟΛΛΑΕΙ ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΣΤΡΟΦΕΣ + ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΝΑ ΤΡΕΜΟΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΩ ΤΟΥ.Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΑΥΤΗ Η ΣΕΙΡΑ ΕΒΓΑΖΕ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΟ ΤΟ ΜΕΤΡΗΤΗ ΑΕΡΟΣ(AFM) + ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΝΕΙ 450€.ΕΓΩ ΤΗΝ ΒΡΗΚΑ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΤΙΜΗ. ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΙΜΕΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΕΡΙ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΟΥ? ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΝΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΦΙΛΤΡΟ. ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΩ ΦΙΛΤΡΟΧΟΑΝΗ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΓΙΑ BMW?THANX GUYZ!!!

bmwdakias325
02-04-05, 12:52
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΕΣ. ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΧΑΜΗΛΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΔΙΝΩ ΓΚΑΖΙ, ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ(316 Ε46) ΣΑΝ ΝΑ ΚΟΛΛΑΕΙ ΔΕΝ ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΣΤΡΟΦΕΣ + ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΝΑ ΤΡΕΜΟΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΩ ΤΟΥ.Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΑΥΤΗ Η ΣΕΙΡΑ ΕΒΓΑΖΕ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΟ ΤΟ ΜΕΤΡΗΤΗ ΑΕΡΟΣ(AFM) + ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΝΕΙ 450€.ΕΓΩ ΤΗΝ ΒΡΗΚΑ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΤΙΜΗ. ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΙΜΕΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΕΡΙ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΟΥ? ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΝΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΦΙΛΤΡΟ. ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΩ ΦΙΛΤΡΟΧΟΑΝΗ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΓΙΑ BMW?THANX GUYZ!!!




φιλε μου ο μετρητης αερος ειναι μετα το φιλτρο αερος οποτε ειναι καλιτερο πειστευω να πας σε καποιον ωστε να στον προγραμματισει και να σου καθαρισει τα μπεκ αν μετα απο αυτο στα κανει παλι τοτε η αλλαγη του κρινετε αμεση πειστευω ομως πως θα δεις διαφορα κανοντας τα προηγουμενα ελπιζω να εγινα κατανοητος και να βοηθησα καλο ξεμπερδεμα ;)

kouk
05-04-05, 10:15
Μπορείς να καθαρίσεις το AFM με ένα από τα σπρέϋ που κυκλοφορούν στην αγορά (για καθαρισμό επιφανειών από κατάλοιπα κλπ)!

Πάντως σωστά σου ανέφερε ο thanos_1 να κοιτάξεις τα μπεκ πρώτα!

Το AFM δυσκολα χαλάει!Και αν χαλάσει θα πρέπει να βρει ο μηχανικός σου αντίστοιχη ένδειξη βλάβης στην DME!

Minas DASC
05-04-05, 12:14
Με το να βαλεις φιλτροχοανη δεν λυνεις το προβλημα!!!! :shakehead
Γνωμη μου ειναι παντως να μην βαλεις γιατι θα τραβαει ολο το ζεστο αερα μεσα - εκτος και αν βαλεις "heat shield"!

Oσο για το AFM, δεν εχω ακουσει να χαλαει ποτε σε BMW...
Θα σου προτεινα να επισκεφτεις καποιο γνωστο εξουσιοδοτημενο (προσωπικα θα πηγαινα ΚΟΥΛΟΥΡΗ) για να σιγουρευτεις οτι ειναι αυτη η βλαβη πριν δωσεις τοσα λεφτα!

melodic
05-04-05, 21:15
[QUOTE=kouk]Μπορείς να καθαρίσεις το AFM με ένα από τα σπρέϋ που κυκλοφορούν στην αγορά (για καθαρισμό επιφανειών από κατάλοιπα κλπ)!

QUOTE]


αυτο εγω δεν θα το εκανα γιατι αν παει σπρευ στο ποτενσιομετρο τοτε χαιρετισματα...

Geo_3D
05-04-05, 21:37
Oσο για το AFM, δεν εχω ακουσει να χαλαει ποτε σε BMW...


Τι ελεγες Μηνα?????

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?p=3435#post3435

MPOWER
06-04-05, 08:14
Χωρίς παίρνω όρκο θα σου έλεγα οτι τα μπέκ σου είναι μια χαρά!
Η αλήθεια είναι οτι αρκετά AFM έχουν κατα καιρούς παρουσιάσει πρόβλημα, αλλά θα σου έλεγα επίσεις οτι πιθανό είναι να φταίει κάποιος πολλαπλασιαστής (που είχαν βγεί ελαττωματικοί). Αυτό έχε υπ'όψιν σου οτι το καλύπτει η εγγύηση ακόμα και αν έχει λήξει, και πρέπει να σου αλλάξουν και τους τέσσερεις άν ανήκουν στην ελαττωματική παρτίδα!

bmw316i
06-04-05, 09:08
Μπορώ να κάνω μια άσχετη ερώτηση?
τα μ40 ε30 316 έχουν πολλαπλασιαστή ή ηλεκτρονική?
Έχω ένα πρόβλημα με το αμάξι και δε ξέρω τι είναι!

MPOWER
06-04-05, 09:17
Πολλαπλασιαστή, αλλά θα παρακαλούσα να μην αλλάζουμε την αρχική "κατεύθυνση" ενός thread!
Ας δημιουργούμε ένα καινούριο στις "Απορίες" για παράδειγμα!

bmw316i
06-04-05, 09:45
Πολλαπλασιαστή, αλλά θα παρακαλούσα να μην αλλάζουμε την αρχική "κατεύθυνση" ενός thread!
Ας δημιουργούμε ένα καινούριο στις "Απορίες" για παράδειγμα!
Ευχαριστώ και συγνώμη!

papassmurf
08-04-05, 22:38
κατι αντιστοιχο εκανε και του πατερα μου.πηγαινε το σε ενα εξοθσιοδοτημενο.θα σου αλλαξουν προληπτικα και τους 4 πολλαπλασιαστες και επιπλεον θα πρεπει να βγαλει και σφαλμα.εμενα μετα απο κανενα τετραμηνο αρχισε να ανεβοκατεβαζει στροφες στο ρελαντι και ηταν βλαβη του AFM οποτε αν και ειχε λήξει η εγγυηση μου to αλλαξανε free

thanos_1
24-04-05, 16:21
ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΝΕΒΟΚΑΤΕΒΑΣΜΑ ΣΤΡΟΦΩΝ ΣΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ. ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ,ΘΑ ΤΟ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΚΟΥΛΟΥΡΗ (ΑΠΟΠΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΡΑ) ΚΑΙ ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΤΟ FORUM ΓΙΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. THANX!!!

tasos.kamv
27-03-12, 15:38
Καλησπερίζω όλους τους Βαυαρούς! Ένα φιλαράκι έχει Ε46 316ti (compact) με κινητήρα Ν40. Στο διαγνωστικό (DIS) βγάζει βλάβη στο μετρητή αέρος (MAF). Απ'όσο το έψαξα μου "ψιθύρισαν" ότι μπορείς να αλλάξεις μόνο τον αισθητήρα και όχι ολόκληρο το MAF (μαζί με το κυλινδρικό περίβλημα) που πωλείται ως ανταλλακτικό. Ξέρεις κανείς που μπορώ να αγοράσω μόνο το θερμοστοιχείο για να μειωθεί το κόστος...??? Από το internet ολόκληρο το MAF το βρίσκω περίπου 150€. Ο κωδικός ΟΕΜ είναι 13 62 7 566 986

Dim77
27-03-12, 16:53
Τάσο, σαν συμβουλή για να μην ταλαιπωρηθεί ο φίλος σου, πάρε το γνήσιο ΟΕΜ της BMW.

Ούτε από ebay ''ίδια-ιμιτασιον'', γιατί μπορεί να τα πάρει και μετά να χρειαστεί και το γνήσιο...

tasos.kamv
27-03-12, 16:58
Δημήτρη συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!!!Ξέχασα να το αναφέρω ότι ψάχνω για BOSCH και ΜΟΝΟ θερμοστοιχείο!!!Στο δικό μου αγόρασα MAF BOSCH με τον ίδιο κωδικό εργοστασίου BOSCH, χωρίς όμως να έχει το σήμα της BMW επάνω...

Dim77
27-03-12, 17:00
Αν το πουλάει η Bosch ξεχωριστά, αλλιώς δεν πρόκειται να το βρείς παρά μόνο ολόκληρο.

tasos.kamv
27-03-12, 17:06
Αυτό ακριβώς ψάχνω Δημήτρη!Ολόκληρο το βρίσκω 150€ περίπουΈχει κανείς υπόψη του που μπορώ να βρώ ΜΟΝΟ το θερμοστοιχείο του MAF, μάρκας BOSCH...??? Μου το σφύριξε κάποιος, αλλά δεν μου λέει που υπάρχει....