PDA

Επιστροφή στο Forum : Annual check


konstantinos
02-04-05, 13:21
Γεια σας.Ηθελα να ρωτησω τι περιλαμβανει το annual check,τι εργασιες γινονταιΤο αυτοκινητο ειναι του 90 χωρις obc,αναψε το ρολοι και το inspection και συμφωνα με το βιβλιο του αυτοκινητου ειναι το ετησιο service..Ευχαριστω πολυ

Nick_compact
03-04-05, 20:20
To ρολοι απ'οτι έχω διαβάσεισ το δικό μου manual ανάβει κάθε δυο χρόνια και είναι για την αλλαγή υγρών φρένων.Ίσως στο δικό σου να είναι ετήσιος ελεγχος,έτσι μου είχαν πει στο συνεργείο.

BMW Power
04-04-05, 10:20
Το inspection είναι ένα τυπικό σέρβις αλλά όπως λέει και το όνομά του, περιλαμβάνει πολλά inspections!!! Εξονυχιστικός έλεγχος του αυτοκινήτου σε όλους τους τομείς, που μπορεί να διαφέρουν λίγο σε κάθε σειρά και μοντέλο.

Για παράδειγμα εγώ έκανα inspection ΙΙ και εκτός από τα τυπικά (λάδια και φίλτρο), άλλαξα φίλτρο βενζίνης και κλιματισμού, μπουζί, τακάκια εμπρός και πίσω, υγρά φρένων και καθαριστήρες. Οπότε το θέμα είναι το τι χρειάζεται το αυτοκίνητό σου.

konstantinos
04-04-05, 10:28
Το inspection είναι ένα τυπικό σέρβις αλλά όπως λέει και το όνομά του, περιλαμβάνει πολλά inspections!!! Εξονυχιστικός έλεγχος του αυτοκινήτου σε όλους τους τομείς, που μπορεί να διαφέρουν λίγο σε κάθε σειρά και μοντέλο.

Για παράδειγμα εγώ έκανα inspection ΙΙ και εκτός από τα τυπικά (λάδια και φίλτρο), άλλαξα φίλτρο βενζίνης και κλιματισμού, μπουζί, τακάκια εμπρός και πίσω, υγρά φρένων και καθαριστήρες. Οπότε το θέμα είναι το τι χρειάζεται το αυτοκίνητό σου.

Σ ευχαριστω παρα πολυ.... :hello:
Δεν εννοω το inspection I και ΙΙ που γινεται μολις σβησουν τα πρασινα λαμπακια αλλα το σερβις που κανουν οταν αναψει το ρολοι(μια ενδειξη διπλα στο κοκκινο led σε σχημα ρολογιου) με το inspection.Το βιβλιο του αυτοκινητου γραφει οτι ειναι το annual inspection και μου αναβει μια φορα το χρονο τον ιδιο μηνα!Πληρωσα για υτο το inspection 50ευρω και ειμαι περιεργος τι καναν στο αυτοκινητο και κοστισε μονο τοσο.

BMW Power
04-04-05, 10:38
Οκ τώρα μπήκα στο νόημα!!! Νόμιζα ότι σου άναβε μαζί με το inspection!!! Εγώ στην θέση σου απλά θα πήγαινα να το σβήσω. :cool:

konstantinos
04-04-05, 10:49
Οκ τώρα μπήκα στο νόημα!!! Νόμιζα ότι σου άναβε μαζί με το inspection!!! Εγώ στην θέση σου απλά θα πήγαινα να το σβήσω. :cool:

Το εκανα ,οταν το site ειχε παραπεμφει στις καλενδες :D για να ρωτουσα εδω .Δεν ηξερα οτι δεν κανουν τιποτα σε αυτο.Ευχαριστω παρα πολυ.

manosm3
04-04-05, 12:29
Σ ευχαριστω παρα πολυ.... :hello:
Δεν εννοω το inspection I και ΙΙ που γινεται μολις σβησουν τα πρασινα λαμπακια αλλα το σερβις που κανουν οταν αναψει το ρολοι(μια ενδειξη διπλα στο κοκκινο led σε σχημα ρολογιου) με το inspection.Το βιβλιο του αυτοκινητου γραφει οτι ειναι το annual inspection και μου αναβει μια φορα το χρονο τον ιδιο μηνα!Πληρωσα για υτο το inspection 50ευρω και ειμαι περιεργος τι καναν στο αυτοκινητο και κοστισε μονο τοσο.

Μιλατε για το inspection που δειχνει ποτε πρεπει να αλλαχτουν τα λαδια;

konstantinos
04-04-05, 15:25
Μιλατε για το inspection που δειχνει ποτε πρεπει να αλλαχτουν τα λαδια;

Για τα λαδια στο δικο μου τουλαχιστον δε νομιζω οτι εχει καποια ενδειξη-ειδοποιηση.Μου εχουν κολλησει στο χωρο του κινητηρα ενα αυτοκολλητο με τα χιλιομετρα που αλλαχθηκαν τα λαδια και σε ποσα θα ξαναλλαχθουν.Και για τη φθορα των δισκοφρενων υπαρχει μια ενδειξη -λαμπακι που αναβει μολις γυρισω το κλειδι (ποτε δεν εχει αναψει αν και σε σερβις αλλαξαν τακακια)και δεν ξερω καν αν λειτουργει αν δηλαδη οντως υπαρχει αισθητηρας φθορας στα τακακια.