PDA

Επιστροφή στο Forum : Λάδια σε 320 Ci


tom_st
05-04-05, 17:57
Ως νέος κάτοχος της 320 ci ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα λάδια του οχήματος.
Κάθε πότε η αλλαγή και τι ποιότητα ?
Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης έκανε αλλαγές σύμφωνα με το βιβλίο κάθε 10.000 χλμ περίπου δηλαδή νωρίτερα απο την ένδειξη του καντράν.
Ισχύει κάτι τέτοιο? Απο ένα άλλο δε συνεργείο άκουσα για 6-7 χιλιάδες χλμ.!! η αλλαγή.
Τέλος χρησιμοποιούσε λάδια 10/40w Bmw.
Θα ήθελα τις απόψεις σας και ειδικά απο κατόχους του ιδίου αυτοκινήτου ή κινητήρα.

Dionysis
05-04-05, 19:39
Πολύ απλά αυτά που προτείνει η ίδια η BMW δεν νομίζω να ξέρει κάνεις άλλος καλύτερα απο αυτήν ετσι δε είναι? :nod:

nasos330ci
05-04-05, 19:49
Πολύ απλά αυτά που προτείνει η ίδια η BMW δεν νομίζω να ξέρει κάνεις άλλος καλύτερα απο αυτήν ετσι δε είναι? :nod:
:cheers: συνφωνω απολυτος! εγω βαζω 5/40w και καθε 7-7500 τα αλαζω. Ετσι εχω το κεφαλι μου ησυχο και οπως τα βαζω τα βγαζω! δεν λειπει σταγονα(παρολα τα γ@μ.σια που τρωει!

konstantinos
05-04-05, 20:15
Καλυτερα οπως ειπωθηκε να ακολουθεις τις οδηγιες που προτεινουν στο σερβις αλλα και στο βιβλιο του αυτοκινητου σου.Οπωσδηποτε η σκληρη χρηση ή ο ζεστος καιρος ή η λειτουργια του κινητηρα μεσα στην πολη με πρωτη δευτερα βλαπτουν (απο οσο τουλαχιστον εχω ακουσει) τα μερη του κινητηρα καθως δε λιπαινονται σωστα.Συμπερασματικα το λαδι δε βλαπτει οσο συχνα και αν τα αλλαζεις αντιθετα συντηρουν και προστατευουν τον κινητηρα.Στο βιβλιο του αυτοκινητου μου(e34) αναφερεται να τα κοιταω καθε φορα που βαζω βενζινη.

saikoE39
05-04-05, 22:00
:offtopic: Εγω παλι δεν εχω καταφερει ποτε να κανω τα χμλ για να αλλαξω τα λαδια οταν πρεπει γιατι το χρονο κανει λιγοτερα απο 10000 χμλ αλλα ακολουθ αλλη μεθοδο αλλαγη 2 φορες το φορες το χρονο ξεκιντας απο Ιανουρ μεχρι και ιουνιο και μετα απο ιουνιο μεχρι δεκεμ!!!! :idea: :idea:

tom_st
06-04-05, 19:59
Thanks guys.