PDA

Επιστροφή στο Forum : εκκεντροφορο+προγραμμα σε 316 e36


Nemerkon
14-04-05, 23:14
σκεφτομουν να βαλω στο 316i '97 που εχω να βαλω προγραμμα και ενα διαφορετικο εκκεντροφορο!
απο το συνεργειο που παω μου ειπαν οτι θα μου δωσει 10-15 αλογα.
ολα γυρω στα 600Ε.300 ο εκκεντροφορος και αλλα 300 το προγραμμα.
αλλα κατι μου ετυχε και ως φοιτητης που ειμαι μου εμειναν τα 300!τωρα ειμαι στο διλλημα τι απο τα 2 να κανω!λεφτα να αλλαξω το μοτερ δεν εχω οπως καταλαβαινεται
οποτε θελω απλα να ζωηρεψει ελαχιστα!τι να κανω απο τα δυο?ποσο αξιοπιστο θα ειναι αμα αλλαξω εκκεντροφορο?εχει κανεις παρομοια εμπειρια?

BMW523i
15-04-05, 00:10
Για μένα βάλε τον εκκεντροφόρο πρώτα! Αν και καλύτερα να κρατήσεις τα λεφτά για άλλο μοτέρ!! Και εγώ φοιτητής είμαι και ξέρω πως είναι! :angryfire

Strax
15-04-05, 09:03
Ο εκκεντροφόρος δεν θα δουλέψει σωστά χωρίς πρόγραμμα (με κίνδυνο να κάνεις ακόμα και ζημιά στο μοτέρ σου). Αν βάλεις πρόγραμμα θα πρέπει να είναι για μαμά εκκεντροφόρους, οπότε δεν θα μπορέσεις να προσθέσεις απλά τον εκκεντροφόρο αργότερα. Οπότε ή επιλέγεις ένα απλό πρόγραμμα ή κάνεις υπομονή μέχρι να μαζέψεις τα υπόλοιπα χρήματα. Πάντως αν το πρόγραμμα είναι σωστό και ο εκκεντροφόρος μελετημένος δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.

greekm3
15-04-05, 09:14
Ο εκκεντροφόρος δεν θα δουλέψει σωστά χωρίς πρόγραμμα (με κίνδυνο να κάνεις ακόμα και ζημιά στο μοτέρ σου). Αν βάλεις πρόγραμμα θα πρέπει να είναι για μαμά εκκεντροφόρους, οπότε δεν θα μπορέσεις να προσθέσεις απλά τον εκκεντροφόρο αργότερα. Οπότε ή επιλέγεις ένα απλό πρόγραμμα ή κάνεις υπομονή μέχρι να μαζέψεις τα υπόλοιπα χρήματα. Πάντως αν το πρόγραμμα είναι σωστό και ο εκκεντροφόρος μελετημένος δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΝ STRAX,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΣΩΣΤΑ Ο ΕΚΚΕΝΤΡΟΦΟΡΟΣ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ...ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΘΕΩΡΩ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΕΚΚΕΝΤΡΟΦΟΡΟ ΧΩΡΙΣ ΑΛΛΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ,ΑΦΟΥ ΤΟ ΚΕΡΔΟΣ ΘΑ ΠΡΟΕΛΘΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΨΗΛΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ.ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΜΕ ΕΚΚΕΝΤΡΟΦΟΡΟ/ΟΥΣ ΟΤΑΝ ΗΔΗ ΕΧΟΥΜΕ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙ ΚΑΠΩΣ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.ΜΑΖΕΥΕ ΧΡΗΜΑΤΑ,ΚΑΙ ΜΠΕΣ ΣΕ ΠΟΙΟ ΑΠΛΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ

Akaliptos
15-04-05, 10:00
Φιλε μου εγω θα σου προτεινα να βαλεις μονο το προγραμμα και Full εξατμιση (κατα προτιμηση επωνημη) και θα κερδισεις περιπου 12Hp και 2 κιλα ροπη.

Geo_3D
15-04-05, 10:51
Φιλε μου εγω θα σου προτεινα να βαλεις μονο το προγραμμα και Full εξατμιση (κατα προτιμηση επωνημη) και θα κερδισεις περιπου 12Hp και 2 κιλα ροπη.
2 κιλα ροπη?????????????Μπαααααααααααααα.Δεν νομιζω

handball-n11
15-04-05, 11:46
:idea: Ksero peripou ti einai i ropi, alla pos mporei kapoios na tin anebasei????? Mipos den yparxei kapoios sygekrimenos tropos ? Prepei ypoxrotika na anebaseis polla aloga gi ana ayksiseis tin ropi sou
:idea:

greekm3
15-04-05, 13:21
:idea: Ksero peripou ti einai i ropi, alla pos mporei kapoios na tin anebasei????? Mipos den yparxei kapoios sygekrimenos tropos ? Prepei ypoxrotika na anebaseis polla aloga gi ana ayksiseis tin ropi sou
:idea:
ΦΙΛΟΣ ΜΕΓΑΛΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΑΝΟΙΓΕΙΣ,ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΥ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙΣ,ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ,ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΙΚΟΣ Η TURBO,ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΚΥΒΙΚΑ Η ΛΙΓΑ,ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΟ Η ΟΧΙ,ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΤΙ ΖΗΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΟΥ,ΠΩΣ ΤΟ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΧΡΗΣΗ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ΕΓΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ ..ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΥ ,ΟΧΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ...(ΕΙΠΑΜΕ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ)

Strax
15-04-05, 14:35
Με απλά λόγια, η ροπή είναι η επιτάχυνση της ιπποδύναμης. Δηλαδή μας δείχνει πόσο γρήγορα αυξάνεται η ιπποδύναμη (έτσι όπως και η επιτάχυνση μας δείχνει πόσο γρήγορα αυξάνεται η ταχύτητα).

Akaliptos
15-04-05, 15:21
2 κιλα ροπη?????????????Μπαααααααααααααα.Δεν νομιζω

Αυτα τα νουμερα μου τα ειχανε πει και εμενα οταν ειχα ρωτησει για Superchips+Εξατμιση...Τωρα αν ειναι ψεμα εγω δεν το ξερω.

Nemerkon
15-04-05, 23:51
ok!pantws mou eipan oti ama valw prwta programa kai meta ekkentroforo oti den tha mou xrewsoun tpt gia tin allagi tou programmatos ti deyteri fora!tha skeftw osa mou eipate kai tha apofasisw!eyxaristw pantws!

handball-n11
16-04-05, 09:56
File greek m3. Thelo na matho pos tha to katafero se mia m3 e30 evo iii. Pisteyo ta kibikana ta ksereis. An thimamai kala einai gyro sta 2.300. Episis th eini ypertrofodoumeno kai thelo threli ropi apo tis xamiles!!!!! :drive2:

antonio
16-04-05, 12:34
File greek m3. Thelo na matho pos tha to katafero se mia m3 e30 evo iii. Pisteyo ta kibikana ta ksereis. An thimamai kala einai gyro sta 2.300. Episis th eini ypertrofodoumeno kai thelo threli ropi apo tis xamiles!!!!! :drive2:


ΗΜΑΡΤΟΝ!!!!!!!!!!!!!!! Ρε παιδιά σταματήστε αυτά τα γ@μημέν@ τα greeknglish πια!!! Σκέτο χάλι έχει καταντήσει το forum!!

PS Άσχετο που δεν νομίζω ότι θα καταλάβει κανείς τι ρωτάς! :nixweiss:

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ!

greekm3
16-04-05, 13:45
File greek m3. Thelo na matho pos tha to katafero se mia m3 e30 evo iii. Pisteyo ta kibikana ta ksereis. An thimamai kala einai gyro sta 2.300. Episis th eini ypertrofodoumeno kai thelo threli ropi apo tis xamiles!!!!! :drive2:
ΦΙΛΕ HANDBALL,ΤΟ Μ3 Ε30,ΕΒΓΑΙΝΕ ΣΕ 2 ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ,2,3 ΚΑΙ 2,5,ΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ 2 ΕΧΕΙΣ?Ο S14 ΠΟΥ ΦΟΡΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΕΧΟΥΝΕ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΕΙΘΩΡΙΟ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ,ΤΟ 91 ΣΤΟ DTM ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΕΠΕΔΙΔΑΝ 370-380 ΑΛΟΓΑ ΜΕ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΖΩΗΣ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ 1500ΚΜ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΞΕΠΕΡΝΟΥΣΕ ΤΟΤΕ ΤΑ 10ΕΚ ΔΡΧ....ΣΕ ΜΟΡΦΗ ΕΩΣ 350 Η ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΕΦΤΑΝΕ ΤΑ 4500ΚΜ...ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ 6000-7000ΕΥΡΩ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ 30 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΛΟΓΑ ΣΤΟ ΤΡΟΧΟ,ΜΕ ΤΡΕΛΕΣ ΡΟΠΕΣ,ΒΑΣΗ ΠΑΝΤΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΤΡΟΦΟΔΟΥΜΕΝΟΣ,ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΘΑ ΞΥΡΙΖΕΙ...ΜΕ 14000-15000 ΠΕΡΝΑΣ ΤΑ 300ΑΛΟΓΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΚΤΗΝΑΚΙ...ΓΕΝΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΡΕΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ,ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΗΣ ΤΑΞΕΩΣ ΤΩΝ 30 ΑΛΟΓΩΝ KAI NA ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΕ ΤΟ ΣΤΗΣΙΜΟ...ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ DIFF ΜΕ 3.91 Η 4.10(ΝΑΙ ΚΥΡΙΟΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ Ε30)ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΝΑ ΤΡΑΒΑ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ..ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΤΙ ΔΙΑΘΕΤΕΙΣ ΚΑΙ ΟΩΣ ΟΔΗΓΕΙΣ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΟΥ...ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΝΑ ΕΡΘΩ,ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΕΚΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΕΞΗΓΗΣΩ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ... :cheers:

handball-n11
18-04-05, 12:38
File greek m3
xairomai poly gia to endiferon pou mou edeikses, alla pisteyo oti tha se apogoiteyso, logodas sou oti eimai molis 16 eton, kai i m3 pou skeytomai na paro tha me episkeytei se 2.5 me 3 xronia .....Parola ayta exo trela me ayto to amaxi. Gia na po tin alithia den katalaba toso kala ayto sto telos pou anaferthikes gia to Diff 3.91 kai to 4.10. An bariesai na mou eksigiseis ti einai tha deikso katanoisi!!! :banghead: :banghead: :bowdown:

greekm3
21-04-05, 04:47
File greek m3
xairomai poly gia to endiferon pou mou edeikses, alla pisteyo oti tha se apogoiteyso, logodas sou oti eimai molis 16 eton, kai i m3 pou skeytomai na paro tha me episkeytei se 2.5 me 3 xronia .....Parola ayta exo trela me ayto to amaxi. Gia na po tin alithia den katalaba toso kala ayto sto telos pou anaferthikes gia to Diff 3.91 kai to 4.10. An bariesai na mou eksigiseis ti einai tha deikso katanoisi!!! :banghead: :banghead: :bowdown:
:-)...ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΜΙΚΡΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ..ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ ΣΕ ΟΤΙ ΘΕΛHΣEΙΣ...ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΡΜ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ DIFF.

manosm3
21-04-05, 05:05
File greek m3
xairomai poly gia to endiferon pou mou edeikses, alla pisteyo oti tha se apogoiteyso, logodas sou oti eimai molis 16 eton, kai i m3 pou skeytomai na paro tha me episkeytei se 2.5 me 3 xronia .....Parola ayta exo trela me ayto to amaxi. Gia na po tin alithia den katalaba toso kala ayto sto telos pou anaferthikes gia to Diff 3.91 kai to 4.10. An bariesai na mou eksigiseis ti einai tha deikso katanoisi!!! :banghead: :banghead: :bowdown:

Γεια σου συναδελφε ανηλικε!!!!!

simgr
04-05-05, 20:26
σκεφτομουν να βαλω στο 316i '97 που εχω να βαλω προγραμμα και ενα διαφορετικο εκκεντροφορο!
απο το συνεργειο που παω μου ειπαν οτι θα μου δωσει 10-15 αλογα.
ολα γυρω στα 600Ε.300 ο εκκεντροφορος και αλλα 300 το προγραμμα.
αλλα κατι μου ετυχε και ως φοιτητης που ειμαι μου εμειναν τα 300!τωρα ειμαι στο διλλημα τι απο τα 2 να κανω!λεφτα να αλλαξω το μοτερ δεν εχω οπως καταλαβαινεται
οποτε θελω απλα να ζωηρεψει ελαχιστα!τι να κανω απο τα δυο?ποσο αξιοπιστο θα ειναι αμα αλλαξω εκκεντροφορο?εχει κανεις παρομοια εμπειρια?
Ρε φίλε εμένα μου είπαν για Ε46 εκκεντροφόροι και πρόγραμμα 1000ευρώ!
Είναι πού τσιμπημένη η τιμή; Ξέρεις κανείς τιμές και αν είναι ικανοποιημένος; :angryfire

Nick_compact
04-05-05, 21:21
Για 316i E36,318i E36,316i E46 8V(1.6 και 1.9),και 318i E46 8V ο εκκεντροφόρος κάνει 400 ευρώ,φυσικά μιλάω για Schrick,και άλλα τόσα κάνει ένα custom remap πάνω σε δυναμόμετρο (πχ Vamag).Βάλε και την τοποθέτηση του εκκεντροφόρου και φτάνει γύρω στα 900-1000.

simgr
04-05-05, 21:59
Οπότε καλά μου είπαν. Σήμερα έβαλα στο συνεργείο το αυτοκίνητο μου για μετατροπή σε 318i(118ίπποι) και μου είπε ότι με εκκεντροφόρο και πρόγραμμα θα πάρει περί τα 140 άλογα. Ισχύει κάτι τέτοιο; :icon11:

Nick_compact
05-05-05, 15:07
Με βάση τον Μ43Β18 και εκκεντροφόρο πρόγραμμα ένα ελεύθερο φίλτρο K&N θα παίξεις λογικά γύρω στους 135 ίππους.Αν χτυπήσεις και μια εξατμισούλα cat back με μεγαλύτερη διάμετρο από την εργοστασική(μια καλή επιλογή θα ήταν 50mm) είσαι κοντά στα 140.
Αυτό όμως εφόσον η μετατροπή σε 1.8 είναι σωστή.Γιατί εκτός από τα στροφαλομπιελοπίστονα έχουν και ελάχιστα διαφορετική εισαγωγή.

simgr
05-05-05, 15:52
Γνωρίζεις και κάποια άλλη αλλαγή γιά επιπλέον δύναμη; χταπόδι θα δώσει; ξέρεις πόσο κοστίζει περίπου και αν θα κάνει πολύ θόρυβο;

Nick_compact
05-05-05, 16:44
Κοίτα,αν θέλεις να χώσεις λεφτά είναι πολύ εύκολο...Μπορείς να βάλεις και χταπόδι,χειροποίητο από 250 ευρώ,επώνμο από 600,μεσαίο και τελικό από 300 ευρώ χειροποίητα εως και...700 για επώνυμα και πάει λέγοντας.Δεν αξίζει όμως.Θέλεις την άποψη μου;Βάλε μεσαίο-τελικό με μεγαλύτερη διάμετρο σωλήνα,ελεύθερο φίλτρο στο κουτί,και ένα πρόγραμμα.Στην χειρότερη και έναν εκκεντροφόρο και χταπόδι.Από εκεί και πέρα δεν αξίζει.

simgr
05-05-05, 22:20
Με το χταπόδι αύξάνει ο θόρυβος και η κατανάλωση;

Nick_compact
06-05-05, 03:54
Aν αλλάξεις το χταπόδι μόνο η διαφορά σε θόρυβο μάλλον θα είναι αμελητέα και στην κατανάλωση το ίδιο.

simgr
06-05-05, 16:07
και τί άλογα θα δώσει περίπου;
:shakehead

Nick_compact
06-05-05, 19:30
Δεν μπορώ να σου πω έτσι απλά.Μόνο το δυναμόμετρο μπορεί να πει με ακρίβεια.Αν δεν έχεις κάνει άλλες βελτιώσεις ουσίας μην περιμένεις να δεις διαφορά.Πρέπει τα καυσαέρια να είναι αυξημένα ωστε η καλύτερη ροή ππυ δίνει να χρησιμοποιηθει και να αποδόσει.Και από αυτοκίνητο σε αυτοκίνητο έχει διαφορά.Αν το αμάξι σου έχει από την μάνα του σωληνωτή πολαπλή εξαγωγής δεν υπάρχει θέμα να βάλεις χταπόδι.Αξίζει να βάλεις αν έχει χυτή "μονοκόμματη".