PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα σε 316 Ε36!!


Octane
15-04-05, 15:47
Παιδια η κοπελα μου εχει παλι προβλημα με το αυτοκινητο της!(Μοντελο '92)
Το Σεπτεμβριο της εκανε ο Καρλος επισκευη κρεμαριερας επειδη εκανε ενα δυνατο θορυβο οταν εστριβε το τιμονι!Το ξαναπηγε επειτα απο λιγο γιατι παλι ακουγοταν + της το εφτιαξε χωρις να πληρωσει γιατι ηταν στην εγγυηση ειπε!Απο χθες παλι κανει ενα θορυβο (οχι τοσο δυνατο,ακομα τουλαχιστον) + το πηγε παλι απο'κει!
Της εβαλε ενα υγρο λεει στο χωρο της μηχανης,της ειπε οτι ειναι προσωρινα μεχρι να παει τη Δευτερα να κατεβασουν παλι την κρεμαριερα να το δουν, + σταματησε ο θορυβος!Της ειπαν επισης οτι μπορει να ειναι ο αξονας + να θελει αλλαγη!!
Φοβαται μην τη δουλευουν γιατι δεν ξερει!
Το αυτοκινητο εχει 75.000χλμ + ειναι παρα πολυ προσεγμενο!Ειναι δυνατον να "χαλασε" ο αξονας στα καλα καθουμενα?
Τα φωτα σας!!!
Σημειωνω οτι τοτε για σερβις + επισκευη κρεμαριερας εδωσε 1.000 ευρω!!

advanced
15-04-05, 16:02
Φίλε μου Ε36 του 92 έχω και έχει 255.000+ χιλιόμετρα το αυτοκίνητο. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με κρεμαργιέρα ή άξονα. Ούτε θόρυβοι ούτε τίποτα. Μηπως έχει φάει καμιά στούκα το αυτοκίνητο πιο παλιά και έχει "κατάλοιπα"? Μια φορά μόνο παλιά - αλλά μάλλον αυτό που θα σου πώ δεν θα έχει και πολύ σχέση με το πρόβλημα της κοπέλας σου- άκουγα ένα μεταλλικό ήχο, σαν τρίξημο το οποίο σταδιακά μεγάλωσε. Και τελικά ήταν το μεταλλικό προστατευτικό (που είναι σαν δίσκος) μέσα απο το δισκόφρενο ... Είχε στραβώσει και κάπου ακουμπούσε... Τελοσπάντων !

Octane
15-04-05, 16:24
Φίλε μου Ε36 του 92 έχω και έχει 255.000+ χιλιόμετρα το αυτοκίνητο. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με κρεμαργιέρα ή άξονα. Ούτε θόρυβοι ούτε τίποτα. Μηπως έχει φάει καμιά στούκα το αυτοκίνητο πιο παλιά και έχει "κατάλοιπα"? Μια φορά μόνο παλιά - αλλά μάλλον αυτό που θα σου πώ δεν θα έχει και πολύ σχέση με το πρόβλημα της κοπέλας σου- άκουγα ένα μεταλλικό ήχο, σαν τρίξημο το οποίο σταδιακά μεγάλωσε. Και τελικά ήταν το μεταλλικό προστατευτικό (που είναι σαν δίσκος) μέσα απο το δισκόφρενο ... Είχε στραβώσει και κάπου ακουμπούσε... Τελοσπάντων !
Οχι,δεν εχει φαει καμμια!!!
Οταν εστριβες το τιμονι το ακουγες αυτο?

manosm3
15-04-05, 16:42
Κι εγω το παθαινω αυτο οταν στριβει τερμα το τιμονι για πολλη ωρα και κινειται το αυτοκινητο! εχω Ε36 325 '92 και ο Καρλος μου χει γραψει στα υπ΄οψιν για επισκευη κρεμαγιερας αλλα μαλλον θα παρω καινουρια! Ποσο περιπου εχει;

Akaliptos
15-04-05, 16:44
Στο δικο μου Ε36 316 ακουγεται μερικες φορες ενας θορυβος οταν εχω στριμενο το τιμονι στις ακραιες θεσεις (ειτε δεξια,ειτε αριστερα)...αλλα πιστευω πως ειναι λογικο να κανει αυτον τον θορυβο γιατι ζοριζεται το υδραυλικο συστημα.
Λετε να εχω και εγω προβλημα και να πρεπει να παω να το κοιταξω???

E36
15-04-05, 16:56
Στο δικο μου Ε36 316 ακουγεται μερικες φορες ενας θορυβος οταν εχω στριμενο το τιμονι στις ακραιες θεσεις (ειτε δεξια,ειτε αριστερα)...αλλα πιστευω πως ειναι λογικο να κανει αυτον τον θορυβο γιατι ζοριζεται το υδραυλικο συστημα.
Λετε να εχω και εγω προβλημα και να πρεπει να παω να το κοιταξω???

ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΟΡΗΒΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ Ο Akaliptos ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΛΟΥΡΙ ΤΗΣ ΑΝΤΛΙΑΣ ΤΟΥ ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΥ ΛΙΓΟ ΠΟΙΟ ΧΑΛΑΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΟΑΤΝ ΤΕΡΜΑΤΙΖΕΙ ΝΑ ΜΗ ΖΟΡΙΖΕΤΑΙ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΠΑΤΑΞΕΙ ΤΙΣ ΤΣΙΜΟΥΧΕΣ.

Octane
15-04-05, 18:31
Οχι παιδια!!Δε λεω οταν τερματιζει!!
Οταν το στριβει-γυρναει!!

manosm3
15-04-05, 18:36
Κανει ενα θορυβο σαν να ειναι παγωμενα τα υδραυλικα και να ειναι πολυ αυξημενες οι τριβες;

MZ3
15-04-05, 18:41
Κι εγω το παθαινω αυτο οταν στριβει τερμα το τιμονι για πολλη ωρα και κινειται το αυτοκινητο! εχω Ε36 325 '92 και ο Καρλος μου χει γραψει στα υπ΄οψιν για επισκευη κρεμαγιερας αλλα μαλλον θα παρω καινουρια! Ποσο περιπου εχει;


να μην κσεχνατε και τιν λιση στα μεταχειρησμενα ανταλακτικα που ειναι αρκετα φτηνοτερα και πολες φορεσ ειναι σαν καινουρια.. αφου επιλεγης τι αγοραζης

manosm3
15-04-05, 18:54
Ομως εγω που δεν εχω τετοιες γνωσεις δεν ξερω την κατασταση της κρεμαγιερας που θα παρω, αν την παρω μεταχειρισμενη!

advanced
15-04-05, 19:52
Οχι,δεν εχει φαει καμμια!!!
Οταν εστριβες το τιμονι το ακουγες αυτο?
Ποτέ μέχρι σήμερα. Μόνο τον ήχο που λένε τα παιδιά στο τερματισμό ακούω...

advanced
15-04-05, 19:59
Octane εννοείς όταν στρίβει το βολάν (τιμόνι) κάνει τον θόρυβο σαν να είναι απο το τιμονι όταν γυρνάει? Αν ναι, δεν μου έχει τυχει ποτέ, αλλά το έχει πάθει το Peugeot της αδερφής μου και ήθελε αντικατάσταση η αντλία του υδραυλικού τιμονιού (πολλά λεφτά...!). Έχει υδραυλικό το αμάξι? Για τσέκαρισέ το... :)
:idea: Ωστόσο σε αυτή την περίπτωση το αμάξι δεν έκανε θόρυβο δυνατό απο έξω. Ακουγόταν ενα "χρ χρ χρ" καθώς έστριβες το τιμονι, μέσα στην καμπίνα...

Nick_compact
16-04-05, 16:54
Λίγο δύσκολο να θέλει ανακατασκευή μια κρεμαγιέρα επειδή κάνει θόρυβο απλά.Συνήθως ανακατασκευάζουν κρεμαγιέρες όταν τρέμει το τιμόνι και έχει τζόγους ή κοπανάει έντονα το εμπρός σύστημα σε λακούβες.Στον Σπανό μου είχαν πει από 450 εως 700 για την ανακατασκευή ανάλογα με την κατάσταση της για να πάει στην ZF.Ο θόρυβος του τιμονιού που προέρχεται μέσα από την καμπίνα όταν στρίβεις το τιμόνι και ακουγεται χρ χρ είναι μάλλον από τον αερόσακο.Δεν ξέρω για τον Κάρλο αν είναι εξουσιοδοτημένος αλλά καλό είναι τέτοιες επισκευές να γίνονται μόνο σε εξουσιοδοτημένα που δίνουν και δυο χρόνια εγγύηση.Κάπου στα 1000 ευρώ νομίζω κάνει η κρεμαγιέρα καινούρια.

advanced
16-04-05, 18:36
Ο θόρυβος του τιμονιού που προέρχεται μέσα από την καμπίνα όταν στρίβεις το τιμόνι και ακουγεται χρ χρ είναι μάλλον από τον αερόσακο..
Φίλε Nick, το peugeot που αναφέρω δεν έχει αερόσακο :nod:

Nick_compact
16-04-05, 19:02
Φίλε Nick, το peugeot που αναφέρω δεν έχει αερόσακο :nod:
δεν το διάβασα προσεκτικά!στις BMW από ότι ξέρω από εκε'ι προέρχεται!