PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορια...


Octane
17-04-05, 01:04
Γιατι το thread του φιλου Panoz εκλεισε ετσι ξαφνικα,απροειδοποιητα + χωρις καμμια εξηγηση???

Υ.Γ.Δεν ειναι κανενας υποχρεωμενος να μου απαντησει,αλλα προσωπικα δε μου αρεσει αυτη η αντιμετωπιση.

Geo_3D
17-04-05, 01:19
Ποσο μαλλον αφου το "θεμα" που δημιουργηθηκε εληξε και το thread συνεχιζοταν κανονικα

Strax
17-04-05, 10:53
Υποθέτω ότι ο φίλος mpikounis εκλεισε το thread για τους εξής 2 λόγους που έχουν κλείσει (ή μετακομίσει) και άλλα thread sto παρελθον.
1) Το θέμα είχε ξεφύγει από τον αρχικό του σκοπό που ήταν οι εναλλακτικές προτάσεις αυτοκινήτων απέναντι στα BMW και οι σύντομες περιγραφές και εντυπώσεις από αυτά και είχε επικεντρωθεί στα καλορίζικά ενός και μόνου αμαξιού (Καλορίζικο Octane). Δεν θεωρώ πως αυτό είναι κακό, αλλά από ένα σημείο και μετά δεν εξυπηρετούσε το σκοπό που ανοίχτηκε το thread.
2) Όλα τα Thread που ξεφεύγουν σε μέγεθος και γίνονται πάρα πολλές σελίδες είναι υποψήφια προς κλείσιμο, μια και δεν μπορεί να τα παρακολουθήσει ένα καινούριο μέλος ή αναγνώστης που δεν τα είχε παρακολουθήσει από την αρχή. Είναι κρίμα να χάνονται χρήσιμες και ενδιαφέρουσες πληροφορίες στον βωμό τεράστιων thread.

Για να αντιμετωπιστούν παρόμοιες καταστάσεις θα ανοιχτεί ένα καινούριο φόρουμ που θα μπορούμε να συζητάμε για αυτοκίνητα άλλων εταιρειών και θα μεταφέρουμε τα αντοίστιχα threads εκεί!

Strax
17-04-05, 11:25
Υπάρχει πλέον ένα καινούριο φόρουμ, όπου μπορεί κανείς να συζητάει για αυτοκίνητα άλλων εταιρειών. Μετέφερα εκεί τη συζήτηση για το Cupra του Octane με όλα τα σχετικά posts. Τώρα αν μου ξέφυγε κάποιο ή κάτι σας ζητώ να με συγχωρέσετε!

Fanatic
17-04-05, 11:51
Λόγω του ότι έγινε quote σε κάποια δικά μου λογια,εγω συμπέρανα ότι το thread έκλεισε εξαιτίας αυτής μου της εκφρασης.Αν όντος κατάλαβα καλά ζητώ συγνώμη και σε καμιά περίπτωση δεν ήθελα να ρίξω το επίπεδο του forum.Αν κατάλαβα λάθος καλό θα ήταν να μας δοθεί μια εξήγηση αφού όπως είπαν και άλλα μέλη το θέμα που προέκυψε είχε λήξει και το thread συνεχιζόταν κανονικά.

manosm3
17-04-05, 12:35
2) Όλα τα Thread που ξεφεύγουν σε μέγεθος και γίνονται πάρα πολλές σελίδες είναι υποψήφια προς κλείσιμο, μια και δεν μπορεί να τα παρακολουθήσει ένα καινούριο μέλος ή αναγνώστης που δεν τα είχε παρακολουθήσει από την αρχή. Είναι κρίμα να χάνονται χρήσιμες και ενδιαφέρουσες πληροφορίες στον βωμό τεράστιων thread.

Για να αντιμετωπιστούν παρόμοιες καταστάσεις θα ανοιχτεί ένα καινούριο φόρουμ που θα μπορούμε να συζητάμε για αυτοκίνητα άλλων εταιρειών και θα μεταφέρουμε τα αντοίστιχα threads εκεί!

Εγω δεν πιστευω οτι αυτος ειναι λογος γιατι με την ιδια λογικη θα επρεπε να εχουν κλεισει και οι "φωτογραφιες" και οι "ανωριμοτητες"!
Ισως θα ηταν καλυτερο να κοβονταν τα ποστ μετα τις 10 σελιδες και να δημιουργουνταν αλλα π.χ. Υπαρχουν κι αλλα αυτοκινητα στον πλανητη (2)!
Strax το φορουμ ποιο ειναι;

Strax
17-04-05, 13:48
Στέλλιο, απλά χρησιμοποιήθηκε η δικιά σου έκφραση, γιατί ήταν εκπληκτικά εύστοχη και πετυχημένη.
Το καινούριο φόρουμ είναι subforum του διάφορα θέματα. Επίσης, εκεί θα βρείτε ξεχωριστό thread για το Ibiza του Octane. Οι φωτογραφίες και οι ανωριμότητες είναι πολύ γενικά θέματα εξ' ορισμού και δεν περιέχουν πολύ συγκεκριμένες πληροφορίες.

Fanatic
17-04-05, 15:30
Στέλλιο, απλά χρησιμοποιήθηκε η δικιά σου έκφραση, γιατί ήταν εκπληκτικά εύστοχη και πετυχημένη.


Ενταξει λοιπον!Ευχαριστω για την προτιμηση που δειχνεται στα post μου!Θα συνεχισω λοιπον να ποσταρω ως εχει! :takecover

Octane
17-04-05, 15:48
Υποθέτω ότι ο φίλος mpikounis εκλεισε το thread για τους εξής 2 λόγους που έχουν κλείσει (ή μετακομίσει) και άλλα thread sto παρελθον.
1) Το θέμα είχε ξεφύγει από τον αρχικό του σκοπό που ήταν οι εναλλακτικές προτάσεις αυτοκινήτων απέναντι στα BMW και οι σύντομες περιγραφές και εντυπώσεις από αυτά και είχε επικεντρωθεί στα καλορίζικά ενός και μόνου αμαξιού (Καλορίζικο Octane). Δεν θεωρώ πως αυτό είναι κακό, αλλά από ένα σημείο και μετά δεν εξυπηρετούσε το σκοπό που ανοίχτηκε το thread.
2) Όλα τα Thread που ξεφεύγουν σε μέγεθος και γίνονται πάρα πολλές σελίδες είναι υποψήφια προς κλείσιμο, μια και δεν μπορεί να τα παρακολουθήσει ένα καινούριο μέλος ή αναγνώστης που δεν τα είχε παρακολουθήσει από την αρχή. Είναι κρίμα να χάνονται χρήσιμες και ενδιαφέρουσες πληροφορίες στον βωμό τεράστιων thread.

Για να αντιμετωπιστούν παρόμοιες καταστάσεις θα ανοιχτεί ένα καινούριο φόρουμ που θα μπορούμε να συζητάμε για αυτοκίνητα άλλων εταιρειών και θα μεταφέρουμε τα αντοίστιχα threads εκεί!
Τωρα μαλιστα!!!
Συμφωνω απολυτα με ολα οσα εγραψες Στρατο!! :)

Να πω οτι ηθελα πολυ να μοιραστω μαζι σας την επιλογη-παραλαβη του νεου μου αυτοκινητου + δισταζα πολυ να ανοιξω νεο thread.(Το site δεν ειχε καποιο thread για αλλες μαρκες [+ στο "Διαφορα θεματα" δε νομιζω οτι "κολλαγε" ως νεο θεμα.Αλλωστε το ανεφερα περισσοτερο για συζητηση παρα για τα καλοριζικα] + βρηκα την ευκαιρια να το βαλω μεσα στο thread του Panoz,που ηταν το πιο κοντινο στο θεμα μου.)
Δεν ηθελα να το χαλασω,ουτε να το βγαλω εκτος θεματος,αλλα οπως προειπα δισταζα να ανοιξω νεο thread.

Ευχαριστω πολυ Στρατο για την εξηγηση αστραπη που μου εδωσες (+ για το καλοριζικο,αν + ησουν απ'τους πρωτους που το εμαθε + μου το ειπες απο κοντα,πριν το παραλαβω ;) ) + τον Μιχαλη (mpikounis) για τη πολυ σωστη κινηση που εκανε (+ που διορθωσε + τη δικη μου :embarassm ).Προσωπικα τον δευτερο τον παρεξηγησα γιατι φανηκε οτι το εκλεισε + οχι οτι το μετεφερε-μεταποιησε.Sorry!

manosm3
17-04-05, 18:23
Οι φωτογραφίες και οι ανωριμότητες είναι πολύ γενικά θέματα εξ' ορισμού και δεν περιέχουν πολύ συγκεκριμένες πληροφορίες.

Συγνωμη αν γινομαι κουραστικος αλλα και αυτα εχουν ξεφυγει κατα παρα πολυ σε μεγεθος!!! Ειναι χαρακτηριστικο οτι απο την ημερα που εγινα μελος δεν τα εχω διαβασει ολοκληρα. Αυτο το δινω ως παραδειγμα γιατι δοθηκε παρομοια δικαιολογια για το κλεισιμο των μεγαλων threads! Αρα επιμενω στην αποψη μου! :takecover

Geo_3D
18-04-05, 01:08
Ειναι χαρακτηριστικο οτι απο την ημερα που εγινα μελος δεν τα εχω διαβασει ολοκληρα.
Ρε Μανο να με συμπαθας κι'ολλας,αλλά δεν μπορω να μην το γραψω.Με γαργαλαν τα δαχτυλα και δεν μπορω να τα ελενξω.Εφτασες τα 500 post (498 για την ακριβεια εως τωρα) σε χρονο dt,εχοντας γραψει σχεδον σε ολα τα threads,εκ τον οποιων,περισσοτερα απτα μισα ειναι post των 10 λεξεων που κανεις πλακα με τον φιλο σου,και εντελως ασχετα με το θεμα του καθε thread.Γι'αυτο και αναρωτηθηκε τις προαλλες καποιο αλλο μελος του φορουμ "πως και δεν εχει γραψει ακομα ο saiko".Τουλαχιστον εκεινος το μειωσε.Οποτε λογικο ειναι καποιος που θελει να διαβασει καποιο thread και βλεπει εσενα και αυτα που γραφεις,να μην μπορει να το διαβασει,και να ερχεται στη θεση που εσυ λες οτι βρεθηκες με τα thread "Φωτογραφιες" και "Ανωριμοτητες".
Δεν στα λεω ολα αυτα με σκοπο να σου απαγορεψω να γραφεις αλλά ουτε και γενικοτερα με κακο σκοπο.Αλλωστε δεν ειμαι και "αναμαρτητος" στο συγκεκριμενο θεμα.Αλλά εσυ εχεις σπασει ολα τα ρεκορ ρε παιδακι μου :bugeye:

manosm3
18-04-05, 12:04
Ρε Μανο να με συμπαθας κι'ολλας,αλλά δεν μπορω να μην το γραψω.Με γαργαλαν τα δαχτυλα και δεν μπορω να τα ελενξω.Εφτασες τα 500 post (498 για την ακριβεια εως τωρα) σε χρονο dt,εχοντας γραψει σχεδον σε ολα τα threads,εκ τον οποιων,περισσοτερα απτα μισα ειναι post των 10 λεξεων που κανεις πλακα με τον φιλο σου,και εντελως ασχετα με το θεμα του καθε thread.Γι'αυτο και αναρωτηθηκε τις προαλλες καποιο αλλο μελος του φορουμ "πως και δεν εχει γραψει ακομα ο saiko".Τουλαχιστον εκεινος το μειωσε.Οποτε λογικο ειναι καποιος που θελει να διαβασει καποιο thread και βλεπει εσενα και αυτα που γραφεις,να μην μπορει να το διαβασει,και να ερχεται στη θεση που εσυ λες οτι βρεθηκες με τα thread "Φωτογραφιες" και "Ανωριμοτητες".
Δεν στα λεω ολα αυτα με σκοπο να σου απαγορεψω να γραφεις αλλά ουτε και γενικοτερα με κακο σκοπο.Αλλωστε δεν ειμαι και "αναμαρτητος" στο συγκεκριμενο θεμα.Αλλά εσυ εχεις σπασει ολα τα ρεκορ ρε παιδακι μου :bugeye:

Για να θυμηθω ζητησε κανεις dvd; :rofl2:
Δηλαδη με λιγα λογια μου λες να σβησω τα ποστ μου;
Υ/Γ: ποτε εφτασα τα 499 ποστς; ουτε που το καταλαβα!

Geo_3D
18-04-05, 12:25
Για να θυμηθω ζητησε κανεις dvd; :rofl2:
Δηλαδη με λιγα λογια μου λες να σβησω τα ποστ μου;
Υ/Γ: ποτε εφτασα τα 499 ποστς; ουτε που το καταλαβα!
Kοιτα
Αμα θες να μου γραψεις το dvd εχει καλως.Και να μην το γραψεις,παλι καλως εχει.Δεν ειμαι το ατομο που θα το "παιξω" μονο και μονο γιατι αποσκοπω σε κατι.Ουτε το εχω κανει ποτε μου,και ουτε προκειται.

Καθε αλλο παρα να σβησεις τα post σου σου ζητησα.Οι μονοι αρμοδιοι να ζητησουν ή να το κανουν απο μονοι τους,ειναι οι Administrators,και απ'οσο θυμαμαι και γνωριζω,εγω δεν ειμαι ενας απο αυτους.Ενα απλο μελος ειμαι το οποιο εκανε μια παρατηρηση ως προς το περιεχομενο των post σου.Και οπως σου ειπα,δεν ειμαι "αναμαρτητος" στο θεμα των posts.

Απλη συζητηση κανουμε.Δεν προσπαθω να σου επιβαλλω κατι. :cheers:

Φιλικα

alexk
18-04-05, 12:32
Παιδιά όλα καλά και όλα ωραία, αλλά αρκετοί θα απορούν γιατί πολλοί χρήστες του site, πλέον δεν κάνουν post. Για εμένα είναι κάτι το φυσιολογικό (και ο ίδιος έχω κόψει το σπορ πλέον). Πολλές είναι οι φορές, που έχω γράψει το κείμενο, το ξανασκέφτομαι όμως και κλείνω το παράθυρο και δεν πραγματοποιώ το post. Μήπως θα πρέπει να υπάρχει κάποια τάξη? Κάποιοι κανόνες τέλος πάντων. Προσωπικά θεωρώ απαράδεκτο, να έχει γίνει ένα αξιόλογο (προσωπικές μου απόψεις και οι 2) forum, θύμα 2 ανθρώπων που το έχουν καταντήσει chat. Δηλαδή, τι γίνεται? Relay κάνουν στο forum τις συζητήσεις που έχουν σαν φίλοι? Και επιπλέον, η παρέμβαση πρέπει να γίνεται από τους απλούς χρήστες (geo, εγώ, Mpowerfanatic...) και όχι από κάποιον administrator?

Ξέρω είναι off-topic το κείμενό μου λυπάμαι γι'αυτό, αλλά ζητώ να γίνει κάτι για αυτή την κατάσταση. Φυσικά, το τι ζητώ με το τι [πρέπει|μπορεί|ενδέχεται] να γίνει, είναι δύο διαφορετικά πράγματα και το σέβομαι απόλυτα.

manosm3
18-04-05, 22:08
Παιδιά όλα καλά και όλα ωραία, αλλά αρκετοί θα απορούν γιατί πολλοί χρήστες του site, πλέον δεν κάνουν post. Για εμένα είναι κάτι το φυσιολογικό (και ο ίδιος έχω κόψει το σπορ πλέον). Πολλές είναι οι φορές, που έχω γράψει το κείμενο, το ξανασκέφτομαι όμως και κλείνω το παράθυρο και δεν πραγματοποιώ το post. Μήπως θα πρέπει να υπάρχει κάποια τάξη? Κάποιοι κανόνες τέλος πάντων. Προσωπικά θεωρώ απαράδεκτο, να έχει γίνει ένα αξιόλογο (προσωπικές μου απόψεις και οι 2) forum, θύμα 2 ανθρώπων που το έχουν καταντήσει chat. Δηλαδή, τι γίνεται? Relay κάνουν στο forum τις συζητήσεις που έχουν σαν φίλοι? Και επιπλέον, η παρέμβαση πρέπει να γίνεται από τους απλούς χρήστες (geo, εγώ, Mpowerfanatic...) και όχι από κάποιον administrator?

Ξέρω είναι off-topic το κείμενό μου λυπάμαι γι'αυτό, αλλά ζητώ να γίνει κάτι για αυτή την κατάσταση. Φυσικά, το τι ζητώ με το τι [πρέπει|μπορεί|ενδέχεται] να γίνει, είναι δύο διαφορετικά πράγματα και το σέβομαι απόλυτα.

Πιθανως θα αναφερεσαι στον saikoE39 κι εμενα αν καταλαβα καλα! Θα σου πω αυτα που σου ειπα και στο πμ: Ενταξει εγινε κατι μια φορα, το εκοψαν και ανοιξαν αλλο τοπικ! Απο τοτε ποτε εχει ξαναγινει; αντε να του χω/ μου χει δωσει μια απαντηση σε κατι με λιγη δοση ανωριμοτητας ή χιουμορ(παρ' το οπως θες!) αλλα ετσι κανουν και αλλοι πολλοι! Τωρα τι προβλημα εχεις που 2 φιλοι σαν κι εμας ειμαστε μελη στο ιδιο κλαμπ; Δηλαδη σημαινει οτι σε καθε τοπικ που γραφουμε εμεις οι 2 πως κανουμε χαβαλε; Σε εμας τα λες αλλα σε κανεναν αλλον δε λες τιποτα! Τουλαχιστον οταν κανεις κατι να το κανεις ολοκληρωμενα κι οχι μισες δουλειες!

antonio
18-04-05, 23:50
Παιδιά όλα καλά και όλα ωραία, αλλά αρκετοί θα απορούν γιατί πολλοί χρήστες του site, πλέον δεν κάνουν post. Για εμένα είναι κάτι το φυσιολογικό (και ο ίδιος έχω κόψει το σπορ πλέον). Πολλές είναι οι φορές, που έχω γράψει το κείμενο, το ξανασκέφτομαι όμως και κλείνω το παράθυρο και δεν πραγματοποιώ το post. Μήπως θα πρέπει να υπάρχει κάποια τάξη? Κάποιοι κανόνες τέλος πάντων. Προσωπικά θεωρώ απαράδεκτο, να έχει γίνει ένα αξιόλογο (προσωπικές μου απόψεις και οι 2) forum, θύμα 2 ανθρώπων που το έχουν καταντήσει chat. Δηλαδή, τι γίνεται? Relay κάνουν στο forum τις συζητήσεις που έχουν σαν φίλοι? Και επιπλέον, η παρέμβαση πρέπει να γίνεται από τους απλούς χρήστες (geo, εγώ, Mpowerfanatic...) και όχι από κάποιον administrator?

Ξέρω είναι off-topic το κείμενό μου λυπάμαι γι'αυτό, αλλά ζητώ να γίνει κάτι για αυτή την κατάσταση. Φυσικά, το τι ζητώ με το τι [πρέπει|μπορεί|ενδέχεται] να γίνει, είναι δύο διαφορετικά πράγματα και το σέβομαι απόλυτα.


Kαι εγώ ζητώ συγγνώμη για το :offtopic: αλλά θέλω να επισημάνω κάποια πράγματα, χωρίς να φωτογραφίζω κανέναν:
1. Πολλοί δεν σέβονται το θέμα των ελληνικών χαρακτήρων, και δεν εννοώ αυτόυς που μπορεί να έχουν πρόβλημα με το pc, αν και αυτό αποτελεί εύκολη διακαιολογία.
2. Έχουν γνώμη για τα πάντα και δεν αφήνουν τους πραγματικούς γνώστες να απαντήσουν, κυρίως σε ότι αφορά τεχνικά θέματα και απορίες.
3. Δεν σέβονται τα threads που ανοίγουν κάποιοι και τα μαμάνε με βλακείες και προσωπικές αντιπαραθέσεις και πειράγματα.
4. Καλό θα είναι οι υπεύθυνοι του forum να λάβουν κάποια μέτρα, γιατί έχουμε φτάσει στο σημείο να θελουμε να απαντήσουμε σοβαρά ή να ανοίξουμε ένα σοβαρο thread και το σκεφτόμαστε, γνωρίζοντας ότι κάποιοι συγκεκριμμένοι θα το @!$#%#@!

Ευχαριστώ και με συγχωρείτε, απλά ζητώ περισσότερη ποιότητα, αντίστοιχη των αυτοκινήτων που αγαπάμε και οδηγούμε! :deal:

MPOWER
19-04-05, 04:48
Η αλήθεια είναι οτι όλοι έχετε δίκαιο.
Η θέση μας είναι λεπτή. Σίγουρα θα θέλαμε να υπάρχει σοβαρότητα στα posts...είναι προς όφελος όλων μας. Πολλές σοβαρές απαντήσεις σε θέματα που θα ενδιέφεραν πολλούς, χάνονται μέσα στην πληθώρα των χιουμοριστικών posts, ή ακόμα δεν γράφονται καθόλου γνωρίζοντας την προδιαγεγραμμένη τύχη τους.
Μιας και εκτός από ένα στιγνό forum θεωρώ οτι υπάρχουν και δεσμοί φιλίας, το χιούμορ είναι απαρταίτητο.
Θα κάνουμε ότι μπορούμε για να βρούμε μια χρυσή τομή σε όλα αυτά, αλλά θα θέλαμε και την βοήθειά σας. Όταν υπάρχουν (ή θα υπάρξουν) κανόνες θα θέλαμε να είναι σεβαστοί από όλους!

Strax
19-04-05, 05:04
Επειδή το κλαμπ και κατά συνέπεια το φόρουμ έχει μεγαλώσει ήδη αρκετά, υπάρχει πράγματι η ανάγκη να γίνουν κάποια πράγματα. Δεν προλαβαίνουμε πια να διαβάσουμε όλα τα ποστς όπως γινόταν κάποτε. Για αυτό το λόγο ορίσαμε πρόσφατα 3 moderators για να μας βοηθήσουν στον έλεγχο του φόρουμ. Όπως όμως είναι λογικό, ακόμα δεν έχουν προσαρμοστεί στα νέα τους καθήκοντα και ίσως να μην έχουν ακόμα την άνεση να κάνουν επεμβάσεις. Πιστεύω όμως ότι σιγά σιγά αυτό θα γίνει. Αν δούμε ότι χρειαζόμαστε περισσότερους moderators μπορούμε να το κάνουμε και αυτό.
Σε ένα πιο προσωπικό επίπεδο, δεν μου αρέσει να λογοκρίνω τον κόσμο και θα το κάνω μόνο όταν το θεωρώ εντελώς απαραίτητο. Κάποιες φορές είναι δύσκολο να ξεχωρίσεις κάποια posts με αίσθηση του χιούμορ, από posts που γίνονται απλά κουραστικά.
Από την άλλη και εσείς μπορείτε να βοηθήσετε ενεργά στην διατήρηση του επιπέδου, κάνοντας και εσείς τις παρατηρήσεις όταν βλέπετε ότι ένα thread έχει ξεφύγει από το θέμα του (ιδιαίτερα όταν πρόκειται και για thread που έχετε ξεκινήσει εσείς).

antonio
19-04-05, 06:21
Επειδή το κλαμπ και κατά συνέπεια το φόρουμ έχει μεγαλώσει ήδη αρκετά, υπάρχει πράγματι η ανάγκη να γίνουν κάποια πράγματα. Δεν προλαβαίνουμε πια να διαβάσουμε όλα τα ποστς όπως γινόταν κάποτε. Για αυτό το λόγο ορίσαμε πρόσφατα 2 moderators για να μας βοηθήσουν στον έλεγχο του φόρουμ. Όπως όμως είναι λογικό, ακόμα δεν έχουν προσαρμοστεί στα νέα τους καθήκοντα και ίσως να μην έχουν ακόμα την άνεση να κάνουν επεμβάσεις. Πιστεύω όμως ότι σιγά σιγά αυτό θα γίνει. Αν δούμε ότι χρειαζόμαστε περισσότερους moderators μπορούμε να το κάνουμε και αυτό.
Σε ένα πιο προσωπικό επίπεδο, δεν μου αρέσει να λογοκρίνω τον κόσμο και θα το κάνω μόνο όταν το θεωρώ εντελώς απαραίτητο. Κάποιες φορές είναι δύσκολο να ξεχωρίσεις κάποια posts με αίσθηση του χιούμορ, από posts που γίνονται απλά κουραστικά.
Από την άλλη και εσείς μπορείτε να βοηθήσετε ενεργά στην διατήρηση του επιπέδου, κάνοντας και εσείς τις παρατηρήσεις όταν βλέπετε ότι ένα thread έχει ξεφύγει από το θέμα του (ιδιαίτερα όταν πρόκειται και για thread που έχετε ξεκινήσει εσείς).

Στράτο έχεις απόλυτο δίκιο σε ότι λες, απλά το πρόβλημα είναι αυτοί που δεν ξέρουν πότε να πατήσουν και λίγο φρένο. Όλοι μας έχουμε ξεφύγει κάποια στιγμη, αλλά πιστεύω το καταλάβαμε και σταματήσαμε εγκαίρως.
Επίσης πρέπει να καταλάβουν μερικοί πως η μη απάντηση σε κάποιο προκλητικό post δεν αποτελεί δειλία, αλλά σεβασμό στους υπόλοιπους χρήστες.
Οι προσπάθειες όλων σας είναι πέρα για πέρα αξιόλογες, γιατί καταφέρατε ένα τόσο νέο και "ειδικό" club, να το πάτε αρκετά ψηλά και πολύ σύντομα!
Καλή συνέχεια λοιπόν να έχουμε και όλοι όσοι δεν συμμορφώνονται με τους κανόνες, μην διστάζετε, απλά......delete!


PS Και να φύγουν κάποιοι, και να σας πουν δικτάτορες, μην μασάτε, ΟΛΟΙ οι υπόλοιποι ξέρουμε, και δόξα το Θεό, αυξανόμαστε και με γοργούς ρυθμούς!

thomas
19-04-05, 08:41
Θα προσπαθήσω να μιλήσω ως thomas, ένας απλός χρήστης και ως "moderator". Καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι ευχαριστώ τους admin για την τιμή που μου έκαναν, παρόλο που αρχικά ήμουν λίγο μουδιασμένος. Είναι δύσκολο, ειδικά εάν έχεις επίγνωση του τι σημαίνει λογοκρισία και ελευθερία του λόγου να κουμαντάρεις μια δημόσια συζήτηση από ανθρώπους που μπορεί να έχουν ένα κοινό πάθος, αλλά μπορεί να τους χωρίζουν άπειρες διαφορές.
Και δεν αναφέρομαι και σε πιθανούς χρήστες που μπαίνουν για χαβαλέ ή για δόλιους σκοπούς...
Δεν έχω κάνει καμία παρέμβαση έως τώρα γιατί ξέροντας το επίπεδο των ανθρώπων, ξεκίνησα με την λογική ότι θα παρέμβω όταν κάτι με ενοχλήσει ως άνθρωπο ή αισθητικά. Αν διαφωνώ με κάποιες συζητήσεις ή το επίπεδο τους, προς το παρών δεν θέλω να κάνω κάτι γι αυτό. Πιστεύω ότι τέτοιες συζητήσεις απλά χαρακτηρίζουν αυτούς που τις ξεκινούν και αυτούς που συμμετέχουν. Και εδώ μπαίνει ο παράγοντας χρήστης. Ο λόγος είναι πολύτιμος. Είναι η εξωτερίκευση, η έκφραση των ιδεών σου. Εγώ προσωπικά απαντώ και ποστάρω μόνο όταν έχω κάτι επικοδομητικό να πώ ή να προωθήσω την συζήτηση. Φυσικά υπάρχουν και ποστ χαβαλέ ή πειράγματος, αλλά δεν είναι ο κανόνας.
Το μέτρο είναι καλό και ειδικά όταν απευθύνεσαι σε 750 ανθρώπους. Αλλιώς είναι να συνομιλείς με 3-4 φίλους σου, που μπορεί να ξεφύγεις στο λόγο και αλλιώς να απευθύνεσαι σε 750 άτομα ή αργότερα σε 1000+... Ξέρω ότι κάποιοι έχουν ενθουσιαστεί με την ιδέα της μεγάλης παρέας, προσπαθούν να είναι ενεργοί και να συμμετέχουν, αλλά καμία φορά πρέπει να αφήνουμε αέρα και περιθώριο σε όλους τους χρήστες.
Κατά βάση θέλω να ξέρετε ότι είμαι κατά των forums, ειδικά αυτών που ο καθένας κρύβεται στην ανωνυμία του και μπορεί να λέει ότι του κατέβει, ή ακόμη χειρότερα να το παίξει κάποιος και να διαμορφώνει γνώμες χωρίς καμία εμπειρία και ευθύνη.
Είμαι πιο ανοικτός στα forums που ο ένας γνωρίζει τον άλλον σε κάποιο βαθμό.
Είμαι πολύ θετικός στο bmw.motorsport.gr και φαίνεται και από την εμπλοκή μου, επειδή αναβλύζει από αγνές προθέσεις, υπάρχει μια πολύ καλή βάση και επίπεδο ανθρώπων, ξεκινώντας από τους admins και συνεχίζοντας στα περισσότερα μέλη που έχω γνωρίσει. Είναι δύσκολο να διαταραχτεί αυτό, όχι όμως αδύνατο, ειδικά τώρα που μεγαλώνει κατά πολύ η παρέα.
Δεν ξέρω αν το έχετε καταλάβει αλλά το forum αυτό είναι από τα πιο πολυπληθή και ενεργά στην Ελλάδα και, προσωπική γνώμη, ίσως το πιο αξιοπρεπές.
Λίγη προσοχή και σύνεση θέλει και θα συνεχίσουμε να είμαστε μια μεγάλη παρέα που περνάει καλά... :)

alexcsl
19-04-05, 09:22
759 μέλη, δηλαδή 759 διαφορετικοί χαρακτήρες σε έναν χώρο που όπως είπε και ο συμπατριώτης thomas είναι απρόσωπος (για όσους το επιθυμούν) και εύκολος στο να δημιουργεί ο καθένας την εικόνα που θέλει (βέβαια υπάρχει και η ώρα της αλήθειας στα meetings).

Λαβαίνοντας υπ' όψιν όλα τα παραπάνω, σε συνδυασμό με την ραγδαία αύξηση των νέων threads (1361) και posts (20497), είναι εύκολο να καταλάβει κανείς την δυσκολία "διαχείρισης" όλου αυτού του όγκου πληροφοριών. Σίγουρα κάποιες φορές οι συζητήσεις ξεφεύγουν και είναι δύσκολο να επανέλθουν στην αρχική τους κατεύθυνση χωρίς την επέμβαση κάποιου διαχειριστή. Καλό θα ήταν κάθε thread να έχει τον σωστό τίτλο και να εντάσεται στην ανάλογη κατηγορία. Μια καλή αρχή οδηγεί καλύτερα την εκάστοτε συζήτηση. Όσον αφορά το επίπεδο του forum, θα έχετε καταλάβει ότι διατηρείται σε υψηλά επίπεδα περιλαμβάνοντας ποικίλα τεχνικά θέματα, άφθονο χιούμορ, απαντήσεις σε διάφορες ερωτήσεις ΑΜΕΣΑ, και ένα πολύ ευχάριστο κλίμα για το οποίο πρέπει να φροντίζουμε ΟΛΟΙ με την παρουσία μας.

Τελικά όπως φαίνεται η καλή παρέα που ξεκίνησε το συγκεκριμένο forum, έχει υποστεί δύο μεγάλες αλλαγές :

Έγινε ακόμα ΚΑΛΥΤΕΡΗ και ακόμα ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ!!! :cool: (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/misc.php?do=getsmilies&wysiwyg=1&forumid=0#)