PDA

Επιστροφή στο Forum : E30 316 vs Alfa 147 1.6


bmw316i
20-04-05, 06:23
Εχθές το βράδυ είπα να βγω για μια ήσυχη βόλτα με ένα φίλο μου!Που αλλού...?Λιμανάκια!!Στο γυρισμό όμως μέσα στη Βάρκιζα ήρθε και κόλησε από πίσω μου μια alfa 147 με 17άρα ζάντα!Στην αρχή δε του δίνω σημασία και κάνω δεξιά για να περάσει!Την ώρα όμως που πέρναγε από δίπλα μου αυτός και η γκόμενά του με κοίταζαν καλά καλά!Δε μάσησα και ακριβώς έξω απο τις Αλκιωνίδες του κολλάω προφυλακτήρα και λέω από μέσα μου:πάμε να πιούμε άλλο ένα τσάι!!!Και αρχίζουμε...Ξεκινάει αυτός,ξεκινάω κι εγώ και μόλις συνειδητοποιώ ότι δε μου φεύγει πήρα τα πάνω μου...Πρώτη κλειστή δεξιά είμαι κολλημένος πίσω του.Μετά έρχεται η παρατεταμένη αριστερή οπου είμαι ακόμα πίσω του αλλά μαζεύοντάς τον(βγήκα με περισσότερα χλ ).Ώσπου έρχεται και η επόμενη κλειστή δεξία στροφή!Εκεί που ήμουν έτοιμος να τον περάσω από πάνω,προφανώς χέ@#*κε και τσίμπησε το φρένο!Για να μη γίνουμε ένα, εγώ τσιμπάω τα φρένα πιο πολύ και τελικά δεν τον πέρασα!Μέτα κόψαμε(λίγα μέτρα πριν τη καντίνα) για να μην έχουμε προβλήματα με τους :dupe: Αυτό που με στράβωσε απ όλη την ιστορία δεν ήταν ότι έκοψε πάνω στη στροφή, αλλά ότι όταν κόψαμε μου άναψε τα αλάρμ το κουλάδι!!
Και το καλύτερο όταν σταματήσαμε στο φανάρι:
>εγώ:τα αλάρμ γιατί μου τα άναψες?
>alfas ατάκα 1:γιατί είσαι πισωκίνητος και μπαίνεις πιο καλά στις στροφές
(δε σκέφτηκε το ενδεχόμενο ότι μου έριχνε απο 3-18 άλογα τουλάχιστον και με 16βάλβιδο μοτέρ?)
ατάκα 2:πολλά φρένα πατάς(που είδε τα φρένα μου αφού ήμουν πίσω του?)
:icon18: :icon18:

Action Man
20-04-05, 06:53
EEEEETΣΙ ΜΠΡΑΒΟ!!!!!
Τωρα τελευταια ολοι οι ALFISTI εχουν καβαλισει το καλαμι!
Το παιζουν οδηγαρες και κραζουν μονιμος τις BMW!!!!
Σε καποιο αλλο forum...που ειναι γεματο alfisti εχει ξεκινησει μαχη...αλλα εγω και ο MICZ εχουμε ξεκινησει μαχη υπερασπισης της BMW!!!! :smiley_ab
2 ατομα εναντιον 20!!!!!

MICZ
20-04-05, 07:48
EEEEETΣΙ ΜΠΡΑΒΟ!!!!!
Τωρα τελευταια ολοι οι ALFISTI εχουν καβαλισει το καλαμι!
Το παιζουν οδηγαρες και κραζουν μονιμος τις BMW!!!!
Σε καποιο αλλο forum...που ειναι γεματο alfisti εχει ξεκινησει μαχη...αλλα εγω και ο MICZ εχουμε ξεκινησει μαχη υπερασπισης της BMW!!!! :smiley_ab
2 ατομα εναντιον 20!!!!!

Χι χι Παντέλο φαντάσου να μεταφέρουμε το post του bmw 316i αλλού!
Ε ρε τι έχει να γίνει!!
Άκου παλιά BMW E30 να τα βάλει νε νέα Alfa (το πιο καλοστημένο αυτοκίνητο του πλανήτη!) και παραλίγο να τσαγιαστεί κιόλας ο παλιοκουλός!!
Ε ρε τι γέλιο που έχει να πέσει!

manosm3
20-04-05, 08:05
EEEEETΣΙ ΜΠΡΑΒΟ!!!!!
Τωρα τελευταια ολοι οι ALFISTI εχουν καβαλισει το καλαμι!
Το παιζουν οδηγαρες και κραζουν μονιμος τις BMW!!!!
Σε καποιο αλλο forum...που ειναι γεματο alfisti εχει ξεκινησει μαχη...αλλα εγω και ο MICZ εχουμε ξεκινησει μαχη υπερασπισης της BMW!!!! :smiley_ab
2 ατομα εναντιον 20!!!!!
Στειλτε μου ενα λινκ να γινουμε 3 εναντιον 20! :whip:

antonio
20-04-05, 08:21
Παιδιά να σοβαρευτούμε λίγο, εδώ δεν τίθεται θέμα σύγκρισης αυτοκινήτων, αλλά οδηγών.
Μην τα ισοπεδώνουμε όλα!
Τα Romeo είναι εξαιρετικά αυτοκίνητα και δεν έχουν καμμία σχέση τα κρατήματα της 147 με του Ε30, μιλάμε πάντα για εργοστασιακά ή ακόμα και ελαφρώς βελτιωμένα αυτοκίνητα.
Το ότι ήταν κουλός ο οδηγός της Alfa δεν υποτιμά το αυτοκίνητο που παρότι προσωπικά δεν συμπαθω, για μένα η Αlfa πέθανε όταν σταμάτησε η 75, δηλ όταν έγινε μπροστοκίνητη, έχει εξαιρετικο στήσιμο στο δρόμο!
Είπαμε να αγαπάμε και λατρεύουμε τις προπέλες αλλά να σεβόμαστε και κάποιες φίρμες που έχουν αφήσει ιστορία σε συγκεκριμμένους τομείς!

bmw316i
20-04-05, 08:57
antonio για τα κρατήματα έχεις απόλυτο δίκιο!Ο δικός μου μαρσπιές(κάπως έτσι γράφεται) λίγο ακόμα και θα "ακούμπαγε στην άσφαλτο"!Η alfa μια ελάχιστη κλίση είχε πάρει μόνο!Όπως επίσης θα συμφωνήσω μαζί σου στο σημείο που λες συγκεκριμένους τομείς!και συμπληρώνω πολύ συγκεκριμένους!

Mitsos
20-04-05, 09:53
Χι χι Παντέλο φαντάσου να μεταφέρουμε το post του bmw 316i αλλού!
Ε ρε τι έχει να γίνει!!
Άκου παλιά BMW E30 να τα βάλει νε νέα Alfa (το πιο καλοστημένο αυτοκίνητο του πλανήτη!) και παραλίγο να τσαγιαστεί κιόλας ο παλιοκουλός!!
Ε ρε τι γέλιο που έχει να πέσει!

Διαφωνω καθετα για το ποσο καλοστημενη 147!Εχει σιγουρα τιμοναρα αν εξαιρεσεις οτι σε επιτοπιο ελιγμο θελεις αεροδρομιο ή 5 μανουβρες για να γυρισεις αφου δεν κοβει καθολου.Επισης το πλαισιο ειναι α π α ρ α δ ε κ τ ο !!!Μραβο και παλι μπραβο στο φιλο με το Ε 30!

Black5
20-04-05, 10:11
antonio για τα κρατήματα έχεις απόλυτο δίκιο!Ο δικός μου μαρσπιές(κάπως έτσι γράφεται) λίγο ακόμα και θα "ακούμπαγε στην άσφαλτο"!Η alfa μια ελάχιστη κλίση είχε πάρει μόνο!

Οπότε ένα διπλό μπράβο γιατί όχι μόνο τον πέρασες αλλά τον πέρασες και με αμάξι με χειρότερο κράτημα... :nod:

Action Man
20-04-05, 11:50
Παιδιά να σοβαρευτούμε λίγο, εδώ δεν τίθεται θέμα σύγκρισης αυτοκινήτων, αλλά οδηγών.
Μην τα ισοπεδώνουμε όλα!
Τα Romeo είναι εξαιρετικά αυτοκίνητα και δεν έχουν καμμία σχέση τα κρατήματα της 147 με του Ε30, μιλάμε πάντα για εργοστασιακά ή ακόμα και ελαφρώς βελτιωμένα αυτοκίνητα.
Το ότι ήταν κουλός ο οδηγός της Alfa δεν υποτιμά το αυτοκίνητο που παρότι προσωπικά δεν συμπαθω, για μένα η Αlfa πέθανε όταν σταμάτησε η 75, δηλ όταν έγινε μπροστοκίνητη, έχει εξαιρετικο στήσιμο στο δρόμο!
Είπαμε να αγαπάμε και λατρεύουμε τις προπέλες αλλά να σεβόμαστε και κάποιες φίρμες που έχουν αφήσει ιστορία σε συγκεκριμμένους τομείς!
Δεν συγκριναμε αυτοκινητα...αλλα οδηγους ΒΜW με οδηγους ΑR!
Ναι εχει αφησει ιστορια σε καποιους τομεις η AR αλλα τωρα δεν υπαρχει πουθενα!

alexk
20-04-05, 23:29
νέα Alfa (το πιο καλοστημένο αυτοκίνητο του πλανήτη!) και παραλίγο να τσαγιαστεί κιόλας ο παλιοκουλός!!

Συγγνώμη που ρωτάω, αλλά από πότε η 147 είναι το πιο καλοστημένο αυτοκίνητο του πλανήτη? Εγώ πάντως, ότι νέο alfa (147, 156) έχω πετύχει σε στροφές, το έχω διασύρει τελείως.

antonio
20-04-05, 23:43
Διαφωνω καθετα για το ποσο καλοστημενη 147!Επισης το πλαισιο ειναι α π α ρ α δ ε κ τ ο !!!!

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ? Το πλάισιο της 147? Έχεις οδηγήσει ποτέ? Μάλλον όχι!!! Το έχω οδηγήσει σε επίσημη χρονομέτρηση στην πίστα των Μεγάρων και των Σερρών, σε συγκριτικό τεστ των μεσαίων, και οι χρόνοι του ήταν μακράν οι καλύτεροι.
Απλά σε παραπέμπω στα αντίστοιχα περιοδικά.
Τίποτε άλλο.

BMW523i
21-04-05, 00:24
Συγχαρητήρια στο φίλο με το Ε30! Τώρα για το πόσο καλοστημένο αυτοκίνητο είναι το άλφα δεν μπορώ να ξέρω οπότε δεν έχω άποψη! Ε30 for ever!

MICZ
21-04-05, 02:56
Συγγνώμη που ρωτάω, αλλά από πότε η 147 είναι το πιο καλοστημένο αυτοκίνητο του πλανήτη? Εγώ πάντως, ότι νέο alfa (147, 156) έχω πετύχει σε στροφές, το έχω διασύρει τελείως.

Φίλε Alex αυτό που είπα ήταν ειρωνεία για την Alfa λόγω έντονων διξιφισμών σε άλλο forum με τους Alfisti, οι οποίοι νομίζουν ότι ούτε λίγο ούτε πολύ οι Alfa είναι τα καλύτερα αυτοκίνητα που έχουν κυκλοφορήσει στη γη!!!
Βέβαια εδώ χρειάζεται αδιαφορία αλλά υπάρχει και ένα όριο.Έχουν φτάσει στο σημείο να απαξιώνουν τα πάντα (πλην Alfa και δεν είναι ένας είναι πολλοί)αυθαίρετα και να αμφισβητούν ακόμα και καταξιωμένους δημοσιογράφους σαν τον Στρατή Χατζηπαναγιώτου (τον κατά κόσμον ''Στρατισίνο'')!!
Ε δηλαδή έλεος κάπου γιατί το forum δεν είναι της Alfa αλλά γενικά περί αυτοκίνησης.

greekm3
21-04-05, 04:32
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ,ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΣΧΕΔΟΝ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ANTONIO,H 147 EINAI EΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ,ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΠΛΕΥΡΑΣ ΚΡΑΤΗΜΑΤΟΣ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗΣ ΑΙΣΘΗΣΗΣ,ΑΥΤΟ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΒΑΣΗ ΣΥΓΚΡΙΣΗΣ ΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ,ΚΑΙ ΜΙΛΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΣΤΡΙΒΕΙ,ΦΡΕΝΑΡΕΙ,ΚΑΙ ΕΠΙΤΑΧΥΝΕΙ...ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΠΟΥ ΑΝΑΠΤΥΣΣΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ ΤΗΣ..ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΛΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΗΣ ΑΛΦΑ ΗΤΑΝΕ Η 75,ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΘΑ ΕΛΕΓΑ...ΕΙΔΙΚΑ ΤΗΝ turbo ΘΑ ΤΗΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΑ ΚΑΚΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ..ΜΕΤΑ ΤΗΝ ALFETTA KAI THN ΠΡΩΤΗ GTV H ΙΤΑΛΙΚΗ ΦΙΡΜΑ ΕΠΕΣΕ ΣΕ ΚΡΙΣΗ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΛΗ Η ΙΤΑΛΙΚΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ.ΟΛΕΣ ΟΙ ΙΤΑΛΙΚΕΣ ΜΑΡΚΕΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΑΝΕ ΟΧΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ ΚΑΛΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΜΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΤΗΝ LANCIA ME THN INTEGRALE ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ TOY 90..ΟΜΩΣ ΑΣ ΜΗΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΣΗΣ.Η ΑΛΦΑ ΕΚΑΝΕ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΒΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ Η 147 ΚΑΙ Η 156 ΕΧΟΥΝΕ ΙΣΩΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΡΑΤΗΜΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΘΕΩΡΩ ΤΗΝ ΣΧΕΔΙΑΣΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΓΡΑΜΜΗ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ.ΤΟ ΕΑΝ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝΕ ΟΙ ΟΔΗΓΟΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝΕ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΟ,ΤΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΔΗΓΟΥΣ ΜΕ PUNTO SPORTING,SAXO KTΛ..ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΕ ΗΥUNDAI COUPE ΝΟΜΙΖΟΥΝΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝΕ FERRARI,...ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ,ΕΙΝΑΙ Η ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΑΝΕΚΑΘΕΝ ΑΠΩΘΗΜΕΝΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ..ΜΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΟΔΗΓΟΥΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΟΔΗΓΩ TWINGO 16V ΚΑΙ ΟΔΗΓΟΣ Ε36 316(ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ)ΝΑ ΜΕ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ,ΝΑ ΜΕ ΠΕΡΝΑ,ΝΑ ΚΟΒΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΞΑΝΑΠΕΡΝΑ,ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΓΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΥΠΟ..ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΟΤΙ ΕΔΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝΕ ΤΥΠΟΙ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ,ΑΛΛΑ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΙΣΤΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ...ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ 2 ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΣΥΓΚΡΙΣΗ,Η 147 ΣΤΡΙΒΕΙ ΜΑΚΡΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.....ΟΜΩΣ ΣΥΝΧΑΙΡΩ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ ΤΟΥ 316 ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΥΠΟΔΕΕΣΤΕΡΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΑΠΩΣΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟ..ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΟΔΗΓΕΙΣ ΕΣΥ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΣΕ ΟΔΗΓΕΙ ΑΥΤΟ :dance:

ΜΙΧΑΛΗΣ
21-04-05, 05:03
θα μου επιτρεψετε να εχω αποψη επι του θεματος μιας κι ο κολλητος μου εχει συνεργειο Alpha Romeo και πορωμενος ασχημα με αγωνες!Και ιδιοκτητης GTA 156 και turbo!Εχουμε κανει απειρες συζητησεις(αψιμαχιες) για συγκριση μεταξυ alpha-bmw και κατεληξα στο συμπερασμα οτι η 156,οχι η gta, η απλη το κρατημα της συγκρινεται μονο απο Ε46 και πανω.Απο γκαζι και ποιότητα δεν εχει να δειξει τιποτα η Alpha :flipa: αλλα σε θεμα κρατηματος και design είναι το ατου τους!Ειδικα η Lancia(κρατημα) :tapedshut !Εχουμε δοκιμασει σε στροφες για Αιδυψο εγω με το Ε36 πιτα κατω και αυτος με ενα 1.8 156,μαμα σε στησιμο, και μαζευα τις μουρες συνεχως ενω εκεινος έμπαινε σχετικα άνετα!Γενικως βεβαια έχουν και μια δοση κομπλεξ με τις bmw!Αυτο να λεγεται! :nod:

manosm3
21-04-05, 05:09
Ρε παιδια ο ανθρωπος αναφερθηκε στην κοντρα που εκανε και δε ρωταει ποια μαρκα ειναι καλυτερη! Μην λεμε συνεχεια τα ιδια! Πριν λιγο καιρο γι αυτο παλι διαφωνουσαμε! :calm:

MICZ
21-04-05, 05:28
Ρε παιδια ο ανθρωπος αναφερθηκε στην κοντρα που εκανε και δε ρωταει ποια μαρκα ειναι καλυτερη! Μην λεμε συνεχεια τα ιδια! Πριν λιγο καιρο γι αυτο παλι διαφωνουσαμε! :calm:

Φίλε manos3 συμφωνώ. Ας πούμε όλοι τις εντυπώσεις και τα συμπεράσματά μας έχοντας προσωπικές εμπειρίες από μια Alfa ή κυνηγώντας μία Αlfa.
Όσο για το πια είναι συνολικά καλύτερη μάρκα δεν τίθεται καν θέμα (αυτό έλειπε να συζητάγαμε γι'αυτό κιόλας).
Εγώ είχα προσωπική εμπειρία με μία Alfa GT 2.0 αλλά επειδή ήταν Εθνική Οδός και επειδή το δικό μου ήταν Ε46 325CI και το αποτέλεσμα ήταν δεδομένο (υπέρ μου) δεν θα επεκταθώ μιας και η ''μάχη'' ήταν άνιση στην ευθεία, παρόλο που ο Alfisti με προκάλεσε άγρια.
Διστυχώς άλλη προσωπική εμπειρία με Alfa δεν είχα.

manosm3
21-04-05, 05:34
Φίλε manos3 συμφωνώ. Ας πούμε όλοι τις εντυπώσεις και τα συμπεράσματά μας έχοντας προσωπικές εμπειρίες από μια Alfa ή κυνηγώντας μία Αlfa.
Όσο για το πια είναι συνολικά καλύτερη μάρκα δεν τίθεται καν θέμα (αυτό έλειπε να συζητάγαμε γι'αυτό κιόλας).
Εγώ είχα προσωπική εμπειρία με μία Alfa GT 2.0 αλλά επειδή ήταν Εθνική Οδός και επειδή το δικό μου ήταν Ε46 325CI και το αποτέλεσμα ήταν δεδομένο (υπέρ μου) δεν θα επεκταθώ μιας και η ''μάχη'' ήταν άνιση στην ευθεία, παρόλο που ο Alfisti με προκάλεσε άγρια.
Διστυχώς άλλη προσωπική εμπειρία με Alfa δεν είχα.
Μολις το διαβασα και αλλου! :yippee:

DRIFTER
21-04-05, 05:34
Θα συμφωνήσω και εγώ δεν χρειάζεται να αναλύουμε πιστέυω σε τέτοιο βαθμό μια κόντρα......άλλωστε το αποτέλεσμα μετραγε σε αυτή τη κόντρα....δεν ήταν και καμιά στημένη κόντρα να συγκρίνουμε τα πάντα και τους πάντες......Εγώ αυτό που θα πώ είναι συγχαρητήρια για τη κοντρα Ε30 for ever.....Αν το πάμε έτσι που ξέρουμε τι έχει κάνει ο καθενας κάτω απο το καπό του??? :nixweiss:

Fanatic
21-04-05, 05:59
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ? Το πλάισιο της 147? Έχεις οδηγήσει ποτέ? Μάλλον όχι!!! Το έχω οδηγήσει σε επίσημη χρονομέτρηση στην πίστα των Μεγάρων και των Σερρών, σε συγκριτικό τεστ των μεσαίων, και οι χρόνοι του ήταν μακράν οι καλύτεροι.
Απλά σε παραπέμπω στα αντίστοιχα περιοδικά.
Τίποτε άλλο.

Επειδη αναφερεις περιοδικα να πω απλα οτι ειναι πολυσυζητημενο οτι το πλαισιο της 147 ειναι σε χαμηλα επιπεδα....για τα υπολοιπα στοιχεια της δεν εκφερω αποψη αλλα για το πλαισιο της,αυτο εχω διαβασει-ακουσει πολλες φορες!

ks50:50
21-04-05, 06:59
Οι 4τροχοί το 2002 αν θυμάμαι καλά είχαν κάνει ένα συγκριτικό στις Σέρρες με Compact E46 1.8 , Audi A3 1.6 kai Alfa 147 1.6. Το αποτέλεσμα ήταν να κερδίσει η Compact κάνοντας τους περισσότερους γύρους στο 24ωρο που ήταν η δοκιμή με Αουντι και Αλφα να ακολουθούν. Αλλά η Αλφα είχε μία έξοδο και σπασμένο κάρτερ οπότε έχασε πολλή ώρα μέχρι την επισκευή αν και έκανε τον καλύτερο χρόνο στον γύρο πίστας. Η δε compact έφαγε δύο φορές σβούρα και το Αουντι απλώς ακολουθούσε.

antonio
21-04-05, 08:31
Οι 4τροχοί το 2002 αν θυμάμαι καλά είχαν κάνει ένα συγκριτικό στις Σέρρες με Compact E46 1.8 , Audi A3 1.6 kai Alfa 147 1.6. Το αποτέλεσμα ήταν να κερδίσει η Compact κάνοντας τους περισσότερους γύρους στο 24ωρο που ήταν η δοκιμή με Αουντι και Αλφα να ακολουθούν. Αλλά η Αλφα είχε μία έξοδο και σπασμένο κάρτερ οπότε έχασε πολλή ώρα μέχρι την επισκευή αν και έκανε τον καλύτερο χρόνο στον γύρο πίστας. Η δε compact έφαγε δύο φορές σβούρα και το Αουντι απλώς ακολουθούσε.


Eίναι ακριβώς όπως τα λες και εκεί φάνηκε και η αχίλειος πτέρνα της Alfa, η ποιότητα γιατί έβγαλε και άλλες ζημιές, όπως θερμοστάτη, αντλία νερου κλπ, αλλά παρόλαυτα έκανε τον απόλυτο χρόνο.
Ενοείται πως η BMW στο θέμα ποιότητας και αντοχής στην σκληρή χρήση δεν συγκρίνεται καν.
Εγώ απλά μίλησα σε επίπεδο απολύτου χρόνου γύρου πίστας, και όχι διάρκειας, όπου εκεί η BMW δεν παίζεται. :hello:

e30
21-04-05, 09:16
Ηλία συγχαρητήρια και είς ανώτερα! Όσο για τον αγαπητό Αντόνιο αφήστε τον να τραγουδάει!!Προσπαθεί να είναι μετριοπαθής αλλά από μέσα του καίγεται γαιτί έκανε το ΛΑΘΟΣ να πουλήσει το δικό του Ε30.

Να βάλω και γω λίγες φωτιές?????? Τετάρτη βράδυ έξω από τη Νάουσσα (αρχές Μαρτίου).. δρόμος αρκετά μεγάλος και ευθεία .. αλλά
ανηφορικός.Πηγαίνω με 30km γιατί μιλάω στο κινητό και τέρμα δεξιά. Βλέπω στον καθρέφτη κολημένο στον προφυλακτήρα μάυρο 156
1.6 (μάλλον) χωρίς πινακίδες και με οδηγό οχί πάνω από 20 χρονων και η κοπελια του δίπλα. Κλείνω το κινητό και έρχεται δίπλα με ένα βλέμα χιλιών καρδυναλίων και αρχίζει να ανοίγει!! Τι λέτε να γίνεται όταν το Ε30 ανοιγεί 2ρα και 3η? ΝΑΙ καλά καταλάβατε οι 1000καρδυνάλιοι γίνανε 1000 κότες. Δεν πρόλαβα να γεμίσω την τρίτη μου και τον είχα περάσει από πάνω!!!2
λωρίδες είχε να περάσει αλλά δεν τα κατάφερε!

antonio
21-04-05, 14:04
Όσο για τον αγαπητό Αντόνιο αφήστε τον να τραγουδάει!!Προσπαθεί να είναι μετριοπαθής αλλά από μέσα του καίγεται γαιτί έκανε το ΛΑΘΟΣ να πουλήσει το δικό του Ε30.
!


Χεχεχεχε!! Μας την λες ε?? Πότε είπαμε θα κάνεις την μετατροπή?? :drive2: :whip: :whip:

e30
22-04-05, 02:22
Οχ?Ε?Τι?Ποιος ήρθε?Παιδιά ο Αντόνιο το καλύτερο παιδί! Ότι λέει να τον ακούτε... έχει χάρη...γρρρρ

Fad3In
22-04-05, 10:41
>alfas ατάκα 1:γιατί είσαι πισωκίνητος και μπαίνεις πιο καλά στις στροφές
(δε σκέφτηκε το ενδεχόμενο ότι μου έριχνε απο 3-18 άλογα τουλάχιστον και με 16βάλβιδο μοτέρ?)
ατάκα 2:πολλά φρένα πατάς(που είδε τα φρένα μου αφού ήμουν πίσω του?)
:icon18: :icon18:

Καλημερα! Ειναι προφανες οτι ο τυπος ηταν κουλος! Και αψυχολογητος επιπλεον,ετσι; :banghead:
Καλα εκανες και χωθηκες! Ποτε δεν ξερεις τι θα παιξει αν δεν δοκιμασεις!!!
:nod:

Ε30 τι αμαξι οδηγας;!;
Ν.

bmw316i
22-04-05, 10:52
Στο μόνο που ξενέρωσα είναι ότι δεν τον πέρασα!
Νικήτα αυτός ήταν όντως κουλός.Αν το οδηγούσε άλλος
το αμάξι του μπορεί να μου είχε ρίξει και μερικά καροτσάκια ακόμα
και πάνω στις στροφές!

Υ.Γ:ο ε30 έχει το 318 του '86 ή '87(δεν θυμάμαι ακριβώς) αλλά έχει,
απ ότι έχω καταλάβει,μ40 μοτέρ

ks50:50
22-04-05, 19:29
Νέα από το μέτωπο: Χθες το βράδυ με σταματούν για αλκοτέστ στην Π. Ράλλη κοντά στο Romeo. Σταματημένη και μία 156 1,6 με 17άρες χαμηλωμένη και με εξάτμιση. Καθαροί και οι δύο φτάνουμε σε φανάρι.Εκείνος μπροστά εγώ από πίσω και δίπλα του ένας άλλος. Στην 1η διασταύρωση ο άλλος φεύγει και πάω από δίπλα. Αρχίζει να ανοίγει το ίδιο και εγώ με 2α και 4500. Μέχρι τελειώματα 3ης ήταν μισή κενή πίσω.

Fad3In
23-04-05, 00:28
Ε,ναι! Νεοτερο αμαξι,ηλεκτρονικα με το μερος του,κρατημα-στησιμο καλο!
Λογικο ειναι να περνουσε! ;)
Παρολα αυτα σε τοσο κοντινη ιπποδυναμη παιζει ρολο πρωτα ο οδηγος!
Ειδικα σε στροφες! Ευθεια το παει και η αδερφη μου!!! :p:
Ν.