PDA

Επιστροφή στο Forum : τι γνωμη εχετε για τις αναρτησεις "KW" ????


tasosbmwe30
21-04-05, 14:41
εχει βαλει κανεις στο bmw του αναρτησεις KW για να μου πει εντυπωσεις?σκευτομαι να αλλαξω μετα την μεγαλη εβδομαδα και παιρνω γνωμες(εκτος απο bilstein) για να δω τι γινεται.....μιας και τα bilstein sprint που εχω σε συνδιασμο με eibach ελατηρια με εχουν κουρασει αρκετα....το αμαξι κοπαναει παρα-παρα πολυ!!!!!!!!εχω ακουσει οτι οι KW ειναι αρκετα καλες....και θελω την γνωμη σας πανω σ'αυτο!!!προσοχη ομως γιατι υπαρχουν και K&W και δεν ξερω αν προκειται για τις ιδιες αναρτησεις.....ή μια φθηνη απομιμιση....ή απλα ετυχε να μοιαζει το ονομα των 2!!!!!??????

να σας παω την αληθεια παιδια....οταν εβαλα τις bilstein τις παριμενα πιο "σφιχτες" αλλα μου βγηκανε σκετο "σκληρες"(ελπιζω να καταλαβαινετε την διαφορα)...ασε που "τελειωσαν" πολυ γρηγορα οι γαμημ......ες!!!εχω κανει βεβαια 80000 χλμ αλλα μου ειχαν τελειωσει προ πολλου!!!μηπως φταινε τα ελατηρια(ειναι κατι μαυρα eibach, μεταβλητης διαμετρου μαλιστα...για να ειναι πιο ανετα οταν το αμαξι δεν γερνει(στις εγκαρσιες ανωμαλιες)...)....αλλα απο κοπανημα αλλο τιποτα παιδια....!!!!πειτε γνωμες ρε παιδια....θελω οι αναρτησεις να ειναι πολυ σφιχτες αλλα οχι και να κοπαναει σαν "τρακτερ"!!!βοηθειστε guys............περιμενω............!!!

Nick_compact
21-04-05, 15:25
To Bilstein sprint δεν είναι σκληρό αμορτισέρ αλλά "ξερό".Χαλάει πολύ την άνεση και την λειτουργεία της ανάρτησης χωρις να βελτιώνει αντίστοιχα την οδική συμπεριφορά.KW αν βάλεις μόνο ρυθμιζόμενη.Αν πάντως θέλεις μια ανάρτηση που να δουλεύει ΣΩΣΤΑ βάλε σετ ελατήρια αμορτισέρ και μην φτιάξεις δικό σου συνδυασμό.Τέτοια κιτ δίνει η Sachs (performance),η H&R,η Eibach και αρκετες άλλες επώνυμες εταιρίες.Το καλό σε αυτή την περίπτωση είναι οτί η σκληρότητα και η γραμικότητα του ελατηρίου είναι ταιριαγμένη με το bound και το rebound του αμορτισέρ.Αυτ'ο βέβαια ισχύει και με τις ρυθμιζόμενες.

tasosbmwe30
21-04-05, 15:43
To Bilstein sprint δεν είναι σκληρό αμορτισέρ αλλά "ξερό".Χαλάει πολύ την άνεση και την λειτουργεία της ανάρτησης χωρις να βελτιώνει αντίστοιχα την οδική συμπεριφορά.KW αν βάλεις μόνο ρυθμιζόμενη.Αν πάντως θέλεις μια ανάρτηση που να δουλεύει ΣΩΣΤΑ βάλε σετ ελατήρια αμορτισέρ και μην φτιάξεις δικό σου συνδυασμό.Τέτοια κιτ δίνει η Sachs (performance),η H&R,η Eibach και αρκετες άλλες επώνυμες εταιρίες.Το καλό σε αυτή την περίπτωση είναι οτί η σκληρότητα και η γραμικότητα του ελατηρίου είναι ταιριαγμένη με το bound και το rebound του αμορτισέρ.Αυτ'ο βέβαια ισχύει και με τις ρυθμιζόμενες.



φιλε εισαι μεσα στο μαυλο μου!!!και παλι ευχαριστω...!!!φοβαμαι ομως οτι οποιον συναδιασμο και να βαλω απο αυτα που ανεφερες....θα μου πεσει πολυ μαλακος για τα γουστα μου...!!!δεν θελω να βαλω παλι καποια αναρτηση που να μην εχει αυτα που ζηταω!!!επιμενω για KW αλλα θελω γνωμη απο καποιον που εχει φορεσει τετοιες αναρτησεις...για να μου πει τη γνωμη του!!!οσο για για ρυθμιζομενες...δεν ειμαι πολυ υπερ τους....και ξερεις γιατι?γιατι δεν θελω να γινω σαν κατι ..(ασε δεν θελω να τους χαρακτηρισω καλυτερα) που τις βαζουν στο αμαξι τους μονο και μονο για μουρη και να φαινεται "πιτα"(χαμηλωμενο) το αμαξι και καθε 6 μηνες σκληραινουν κι απο μια σκαλα...οταν βλεπουν οτι αρχιζει και πεφτει η αποδοση της αναρτησης(το εχει κανει κολητος μου)....αυτα για μενα ειναι μαμακιες ρε φιλε!!!αν γουσταρεις να βαλεις μια ρυθμιζομενη αναρτηση....θα πρεπει να την "ψαξεις" πολυ την δουλεια!!να πας σε πιστα...να κανεις δοκιμες στο δρομο και να βρεις την χρυση τομη(κρατηματος-ανεσης)...γενικα να την προσαρμοσεις στο δικο σου προσωπικο οδηγικο στυλ!!!εγω εχω την "τρελλα" και το "κολημα" να το κανω.....αλλα ποιος μηχανικος ασχολειται ρε φιλε με την δικια σου τη μαμακια(την δικη μου στην προκειμενη περιπτωση) να σε βοηθησει και να σου αλλαζει καθε τοσο τις ρυθμισεις της αναρτησης μεχρι να βρεις εσυ αυτη τη γαμη..... την χρυση τομη????ακουω κι αλλες γνωμες παιδια......!!!νομιζω πως ειναι πολυ σημαντικο θεμα....οι αναρτησεις!!!!

jim m5
22-04-05, 07:26
Παιδες εαν υπαρχουν αναρτησεις οι οποιες ειναι μαλακες αλλα κρατανε θεεικα και να αντεχουνε πανω απο 80000 χλμ πεστε το και σε μας. :confused:

Fad3In
22-04-05, 10:47
Προσφατα αν το χεις υποψιν σου ειχα ανοιξει παρομοιο topic!
Λοιπον,κατεληξα σε Sachs (performance) χαμηλωματος που νομιζω ειναι και η εργοστασιακη επιλογη για Ε30 318is (Κανω λαθος;!; ) :)
Πιστευω ειναι η καλυτερη τομη ποιοτητας τιμης ανεσης κρατηματος!
ΜΕγαλη ενδομαδα κι εγω...
Τιμη βρηκα τα αμορτισερ 210ε και τα ελατηρια 230ε (ποιο ακριβα!!!)...
Κανεις αλλος επι του θεματος;
Ν.

tasosbmwe30
22-04-05, 14:06
Παιδες εαν υπαρχουν αναρτησεις οι οποιες ειναι μαλακες αλλα κρατανε θεεικα και να αντεχουνε πανω απο 80000 χλμ πεστε το και σε μας. :confused:



αν και το υφος σου ειναι καπως "περιεργο".....δεν πειραζει ομως θα σου απαντησω....!!!αν διαβασες προσεκτικα ειπα πως τωρα εχω κανει 80000 αλλα οι αναρτησεις μου εχουν τελειωσει προ πολλου(καπου στα 55000 χλμ επεσε κατακορυφα η αποδοση τους) και δεν ζητησα μια "ανετη" αναρτηση που να κραταει "τρελα"(μιλησα για χρυση τομη).....απλα να μη μου πεφτει "η πετρα απο τα νεφρα καθε φορα που περναω απο δρομο που δεν εχει και τοσο καλη ασφαλτο)!!!

Υ.Γ. να θυμασαι οτι απο αυτα που γραφει ο καθενας στο forum....κρινεται!!!!!

tasosbmwe30
22-04-05, 14:26
Προσφατα αν το χεις υποψιν σου ειχα ανοιξει παρομοιο topic!
Λοιπον,κατεληξα σε Sachs (performance) χαμηλωματος που νομιζω ειναι και η εργοστασιακη επιλογη για Ε30 318is (Κανω λαθος;!; ) :)
Πιστευω ειναι η καλυτερη τομη ποιοτητας τιμης ανεσης κρατηματος!
ΜΕγαλη ενδομαδα κι εγω...
Τιμη βρηκα τα αμορτισερ 210ε και τα ελατηρια 230ε (ποιο ακριβα!!!)...
Κανεις αλλος επι του θεματος;
Ν.



μολις τα βαλεις και τα "δοκιμασεις" θελω αμεσως τη γνωμη σου φιλαρακι...α και μια φοτο για να δω ποσο χαμηλωνει το αμαξι...οκ?θα περιμενω εεε!!!

alpinakias
22-04-05, 22:48
Kalispera,
file mou ta KW ta ritmizomena ta eho balei se e30 ALPINA edo kai hronia.
poli kalo paketo kala kratimata kai to amaksi de htipouse sa koutsoro.
alla eiha ritmizomena mono se ipsos diladi to KW 1 iparhei kai to KW 2 pou ritmizis ipsos kai skliro malako.proteino to 1 giati einai kalo kai comfort.to 2 de to sinisto giati de petiheneis ti ritmisi afou oli i dromi einai diaforetiki.ehei bgei kai to KW 3 teleftea.kati akoma ta KW einai anoksidota de skouriazoun den eheis problima me ta pasa mia zoi gializoune sa kainourgia.sto e36 eho Bilstein apo tin ALPINA.tin epomeni bdomada ta balo kai se afto KW.alithia poso to plironeis to KW?an simferei sou to stelno.efhomai na se boitisa me tis plirofories mou.
Hairetismous Alpinakias

Fad3In
23-04-05, 00:33
Οντως! Ο λαος θελει τιμες!!! :hello: Ν.

tasosbmwe30
23-04-05, 00:34
Kalispera,
file mou ta KW ta ritmizomena ta eho balei se e30 ALPINA edo kai hronia.
poli kalo paketo kala kratimata kai to amaksi de htipouse sa koutsoro.
alla eiha ritmizomena mono se ipsos diladi to KW 1 iparhei kai to KW 2 pou ritmizis ipsos kai skliro malako.proteino to 1 giati einai kalo kai comfort.to 2 de to sinisto giati de petiheneis ti ritmisi afou oli i dromi einai diaforetiki.ehei bgei kai to KW 3 teleftea.kati akoma ta KW einai anoksidota de skouriazoun den eheis problima me ta pasa mia zoi gializoune sa kainourgia.sto e36 eho Bilstein apo tin ALPINA.tin epomeni bdomada ta balo kai se afto KW.alithia poso to plironeis to KW?an simferei sou to stelno.efhomai na se boitisa me tis plirofories mou.
Hairetismous Alpinakias


για KW προσανατολιζομαι κι ρε φιλε....!!!αυριο η την Δευτερα πρωι θα παρω να ρωτησω την τιμη τους....θα ποσταρω για την τιμη και μου λες την γνωμη σου.....εκτος αν ειναι πολυ ακριβα ρε φιλε!!!αμα ειναι να δωσω 1200 ευρο για αναρτηση στο Ε30 ειναι μαμακια!!!παντως ευχαριστω ρε φιλε για τις "εντυπωσεις" σου......πιστευω να βγουν αληθινες!!!

peter79
23-04-05, 09:41
Φίλε θα σου δώσω και εγώ την άποψή μου.
KW φόραγα και εγώ, βέβαια σε άσχετο αμάξι, ένα Ford Puma 1.7 αλλά έχω να πω τα καλύτερα λόγια!
και φαντάσου οτι φόραγα το απλό σετάκι, ούτε ρυθμιζόμενες ούτε τίποτα.
πραγματικά οι αναρτήσεις είναι Value for money!!!
στη δικιά μου BMW ώρα που θέλω να αλλάξω, ΣΙΓΟΥΡΑ KW θα βάλω! :bowdown:
Σφχιτό κράτημα με μηδενικά κοπανήματα!!!!!

Nick_compact
23-04-05, 11:15
Απότι βλέπω στη σελίδα της KW 1000 ευρώ περίπου κάνει η Variant 1 (coilover ρυθμιζόμενη καθ'ύψος),1250 ευρω η Variant 2 (coilover ρυθμιζόμενη καθ'ύψος και σκληρότητα απόσβεσης),429 κάνει λέει το σετ ελατήρια-αμορτισέρ που έχει.μπες www.kw-gmbh.de και δες.

tasosbmwe30
23-04-05, 11:21
Απότι βλέπω στη σελίδα της KW 1000 ευρώ περίπου κάνει η Variant 1 (coilover ρυθμιζόμενη καθ'ύψος),1250 ευρω η Variant 2 (coilover ρυθμιζόμενη καθ'ύψος και σκληρότητα απόσβεσης),429 κάνει λέει το σετ ελατήρια-αμορτισέρ που έχει.μπες www.kw-gmbh.de και δες.



nick ευχαριστω ρε φιλε...παραγαμτι ειναι αυτες ειναι οι τιμες που λεει το site....περιμενω να δω ομως ποσο κανουν και εδω στην ελλαδα......πριν απο λιγο πηρα τηλ στην αντιρποσωπια και σαββατο ειναι κλειστα!!!!απο δευτερα μαλλον.....θα ρωτησω ομως και για το σετακι H&R....ή λες να ειναι υποδεεστερο???

Nick_compact
23-04-05, 18:27
Όχι ρε με τίποτα!Και η Η&R βγάζει κορυφαίες αναρτήσεις!Νομίζω της Η&R το αντίστοιχο σετ ελατήρια-αμορτισέρ λέγεται cup kit και πρέπει να κοστίζει κάπου στα 650.Για H&R πάρε και ρώτα στον Λούη,και μπες και στην σελίδα του και κοίτα στις προσφορές μπας και έχει τίποτα σε καλή τιμή για τη μπέμπα σου. www.louis.com.gr Εγώ χθες έβαλα μπάρα θόλων εμπρός και έχει αξιοσημείωτη διαφορά μπορώ να πω!

tasosbmwe30
23-04-05, 19:06
Απότι βλέπω στη σελίδα της KW 1000 ευρώ περίπου κάνει η Variant 1 (coilover ρυθμιζόμενη καθ'ύψος),1250 ευρω η Variant 2 (coilover ρυθμιζόμενη καθ'ύψος και σκληρότητα απόσβεσης),429 κάνει λέει το σετ ελατήρια-αμορτισέρ που έχει.μπες www.kw-gmbh.de και δες.



Nick αυτο που λεει 429 ευρο για τις KW τις αναρτησεις....μπορεις να καταλαβεις αν εννοει πως οι συγκεκριμενες χαμηλωνουν το αμαξι?....ή ειναι στα υψος τον εργοστασιακων αμορτισερ????γιατι εγω ενδιαφερομαι για χαμηλωμα.....αν ειναι τσεκαρε το τωρα και ποσταρε....μπας και καταλαβω κι εγω!!

Nick_compact
23-04-05, 19:20
Χαμηλώνει.Και μάλιστα έχει διάφορα σετ να διαλέξεις. Τα χαμηλώματα που μπορείς να κάνεις είναι : 35/35 , 55/55 , 55/35 , 40/40 , 60/60 σε χιλιοστά εμπρός πίσω αντίσοιχα.

tasosbmwe30
23-04-05, 19:26
Χαμηλώνει.Και μάλιστα έχει διάφορα σετ να διαλέξεις. Τα χαμηλώματα που μπορείς να κάνεις είναι : 35/35 , 55/55 , 55/35 , 40/40 , 60/60 σε χιλιοστά εμπρός πίσω αντίσοιχα.



ευχαριστω φιλε!!!δευτερα πρωι παιρνω τηλ να δω τι τιμες παιζει!!!!!

E30_318is
24-04-05, 09:19
Προσφατα αν το χεις υποψιν σου ειχα ανοιξει παρομοιο topic!
Λοιπον,κατεληξα σε Sachs (performance) χαμηλωματος που νομιζω ειναι και η εργοστασιακη επιλογη για Ε30 318is (Κανω λαθος;!; ) :)
Πιστευω ειναι η καλυτερη τομη ποιοτητας τιμης ανεσης κρατηματος!
ΜΕγαλη ενδομαδα κι εγω...
Τιμη βρηκα τα αμορτισερ 210ε και τα ελατηρια 230ε (ποιο ακριβα!!!)...
Κανεις αλλος επι του θεματος;
Ν.
Προχθές σε ένα φανάρι μου έδωσαν ένα διαφημηστικό από ένα μαγαζί με λάστιχα και αναρτήσεις και είχε και τις sachs performance, οπότε πήρα τηλ να ρωτήσω τιμή και μου είπαν ότι δεν βγάζουν για Ε30! Εσύ από που πήρες τιμή; Κάποιος από εδώ μέσα είχε δει ότι στο sight είχε από Ε36 και μετά.

Fad3In
24-04-05, 17:36
Τις τιμες τις ξερω απο τηλ που εκανε επιτοπου ο μηχανικος μου... :)
Ν.

Υγ.Sachs Performance ειχαν απο το εργοστασιο οι E30 318is ή οχι;

Fad3In
24-04-05, 17:39
μολις τα βαλεις και τα "δοκιμασεις" θελω αμεσως τη γνωμη σου φιλαρακι...α και μια φοτο για να δω ποσο χαμηλωνει το αμαξι...οκ?θα περιμενω εεε!!!

Εννοειται θα σας ενημερωσω,απλα το ποτε ακριβως δεν ειμαι σιγουρος,λογω υποχρεωσεων...Παντως σιγουρα θα ποσταρω και πληροφοριες και φωτο!
Απλα κατεληξα σ αυτες λογω του οτι ειναι 'εργοστασιακη' λυση...
Ν.

tasosbmwe30
25-04-05, 13:53
Kalispera,
file mou ta KW ta ritmizomena ta eho balei se e30 ALPINA edo kai hronia.
poli kalo paketo kala kratimata kai to amaksi de htipouse sa koutsoro.
alla eiha ritmizomena mono se ipsos diladi to KW 1 iparhei kai to KW 2 pou ritmizis ipsos kai skliro malako.proteino to 1 giati einai kalo kai comfort.to 2 de to sinisto giati de petiheneis ti ritmisi afou oli i dromi einai diaforetiki.ehei bgei kai to KW 3 teleftea.kati akoma ta KW einai anoksidota de skouriazoun den eheis problima me ta pasa mia zoi gializoune sa kainourgia.sto e36 eho Bilstein apo tin ALPINA.tin epomeni bdomada ta balo kai se afto KW.alithia poso to plironeis to KW?an simferei sou to stelno.efhomai na se boitisa me tis plirofories mou.
Hairetismous Alpinakias


παιδια μολις σημερα το πρωι πηρα τηλ στην αντιπροσωπια(ΤΡΟΧΟΣ) και οι τιμες που μου εδωσαν ειναι οι εξης(για KW παντα μιλαμε):650 ευρο η απλη αναρτηση που απλα χαμηλωνει το αμαξι(και μαλιστα εχω 3-4 επιλογες για το ποσο χαμηλη θα μπορω να την παραγκειλω) και δεν ειναι ρυθμιζομενη.....1450 ευρο την ρυθμιζομενη καθ'υψος και 1700-1800 ευρο την ρυθμιζομενη και καθ'υψος και σκληροτητας!!!!εμενα μου φανηκαν αρκετα "πανακριβες" παντως...χαχαχαχα!!!!πηρα και στην αντιπροσωπια(electra hellas) για να ρωτησω για H&R και μου τα ειπανε μπερδεμενα...στην αρχη μου εδωσε ενα τηλ στην θεσααλονικη να παρω να ρωτησω για αναρτησεις και οταν με ρωτησε τι αναρτησεις φοραω τωρα και του ειπα bilstein...μου ειπε: "εεε τοτε ιδιες ειναι με τις H&R...για να ξερεις φιλε η H&R χρησιμοποιει "ανταλακτικα" της bilstein...αυτες οι 2 εταιριες συνεργαζονται πολυ στενα...τα αμορτισερ της μιας ειναι ιδια με της αλλης!!!εμεις εδω στην αθηνα φερνουμε μονο H&R ελατηρια και bilstein αμορτισερ....αν θελεις να ρωτησεις για H&R παρε τοτε στην θεσσαλονικη να σου πει για καλυτερα...παντως τα ιδια θα σου πει κι αυτος...οτι οι αναρτησεις δεν εχουν καμια διαφορα.....!!!!!!!!!"
τα λογια σας τα μετεφερα οπως ακριβως τα ακουσα στο τηλ......βγαλτε συμπερασμα μονοι σας.....ααα..και μην νομιζετε οτι πηρα τηλ στην θεσσαλονικη!!!!σιγα μην χρεωνομουνα να ακουσω τις ιδιες "μαμακιες"!!!θα τρελαθουμε ρε πουστη μου!!!!παντως με κοβω να παιρνω ή τις KW(τις απλες) ή τον ιδιο συνδιασμο που εχω τωρα!!!!!

bmw316i
25-04-05, 14:11
Τάσο χωρίς να θέλω να επηρεάσω την απόφασή σου,
εγώ στη θέση σου θα έβαζα τις!Εγώ που έβαλα bilstein(όχι χαμηλώματος)
δεν έμεινα τόσο ευχαριστημένος όσο περίμενα(παίρνει περισσότερες κλίσεις απ ότι φανταζόμουν)!Άλλωστε οι kw έχουν ένα πολύ καλό όνομα στο χώρο αυτό και πιστεύω ότι αξίζει μια δοκιμή!Δεν έχεις να χάσεις και τίποτα...


Υ.Γ: γνώμη μου πάντα!!!

ASTRAGS99
25-04-05, 14:24
Φίλε Τάσο κατά τύχη τη Πέμπτη που πέρασε είχα πάρει την ίδια αντιπροσωπεία για τον ίδιο λόγω αλλά για ε36 οι τιμές που μου έδωσαν ήταν λίγο διαφορετικές, δηλαδή με τοποθέτηση μου είπαν για την kW V1 (υψος) 1350euro, την V2 (υψος, σκληρότητα) 1600euro και για την V3 (ύψος, σκληρότητα, πιέση) 1900euro. Μου έδωσαν επισης τηλ. συνεργείων στην Αθήνα που τις έχουν. Αν θες στείλε pm.
Ενημερωτικά η αντίστοιχη V2 τις Αpex (XFORCE) κοστίζει 1230 ευρω - δεν είναι ανοξίδωτη και δεν έχω εμπειρία της αποδόσής της.
Τέλος είχα ρωτήσει και για την WEITEC (μόνο ύψος) 1050ευρω.

Υ.Γ. τώρα φοράω Βilstein sprint με eibach ελατήρια και σε καταλαβαίνω! :cheers:

Nick_compact
25-04-05, 18:17
Με ψάξιμο ίσως βρεις και καλύτερες τιμές.Και καλό θα είναι να μην παίρνεις στους εισαγωγείς να ρωτάς για τιμές (όπως ΤΡΟΧΟΣ) γιατί σου λένε καθαρά ενδεικτικές που είναι και τσιμπημένες.
fad3in όχι οι αναρτήσεις της Ε30 δεν ήταν Sachs performance οι εργοστασιακές BMW,και πως θα γινόταν αυτό άλλωστε από την στιγμή τα Sachs performance βγήκαν τα τελευταία χρόνια.Απλά όλα τα εργοστασιακά αμορτισέρ BMW είναι κατασκευασμένα από την Sachs.

tasosbmwe30
25-04-05, 19:08
ολα καλα παιδια...αλλα 1 πραγμα με παραξενεψε(που δεν το ενεφερα πιο πριν) οταν μου ειπε ολες τις τιμες.....στο τελος με ρωτησε τι "καλαμι" φοραω....αν εχω 40mm ή 51mm και δεν ηξερα τι να της απαντησω(σε αυτες που εχω βαλει παντως ειναι χοντρομπουκαλες αλλα δεν ξερω ποσα mm ακριβως ειναι)!!!???ααα κι αλλο ενα που με ρωτησε ειναι αν εχω ABS...κατι το οποιο ουτε κι αυτο δεν ηξερα να απαντησω γιατι ABS δεν εχω αλλα τα φρενα που εχω βαλει απο 318is εχουν επανω τους αισθητηρες!!!δεν κακαλαβαινω τι σχεση μπορει να εχει το ABS με τον τυπο της αναρτησης που θα βαλω.....ξερει κανεις τι παιζει???

Nick_compact
25-04-05, 21:13
Γιατί μάλλον το γόνατο μπροστά έχει κάποια πρόβλεψη για κάποιον αισθητηρα και την καλοδίωση του ίσως.Αυτό για το καλάμι ισχύει υπάρχουν 2 διαμέτροι,η μεγάλη είναι 51mm,πήγαινε στο συνεργείο σου να σου πουν τι φοράς.

DUKE
28-04-05, 16:03
Paides geia sas kai apo emena.

Loipon h KW bgazei 3 anarthseis pou pisteyw axizei kapoios na axolh8ei:

Variant 1: Ry8mish mono ka8' ypsos
Variant 2: Ry8mish Ypsous kai Rebound
Variant 3: Ry8mish Bound kai Rebound.

An ebaza KW 8a ebaza thn Variant 2 h Variant 3. H 3 einai pio poly gia pista me thn 2 kaneis mia xara thn douleia soy.
Na shmeiwsw oti h KW me thn Variant 3 paizei monh ths giati coiolover gia xrhsh kai sto dromo apo kapoia etairia me kalo onoma akoma den exei bgei na ry8mizei bound kai rebound.

Osoi exoun balei KW einai poly eyxaristhmenoi Malista kai to BMW performance pou fitaxnei mia 320is kai 8a thn trexoun kai se pita ebalan KW variant 2.

Twra h empeiria mou sto allo mou amaxi (Golf IV me 225/45/17)

Ebala Bilstein Sprint me eibach. To amaxi htan mia aplh anaba8mish apo to kanoniko. Se trles kanibalies ebriske stoys 8olous alla htan arketa aneto.
Thn allaxa kai ebala FK coilovers. H mera me thn nyxta. Na shmeiwsw oti h FK einai h kalh seira ths Koni kai ayth pou exw einai h kalh anarthsh ths FK coilovers. Ry8mizetai se ypsos kai rebound. Dhladh einai antistoixh ths KW Variant 2.

H anarhthsh einai foberh. Pio aneth pandou se sygrish me ta biltein-eibach, ektos pao ta samaria pou prepei sthn kyriloxia na pernas me 10 xlm.


Otan 8a balw anarthsh sto E30. Asyzhthth 8a balw coilover kia malista 8a ta skasw afou h diafora einai trelh.

Epishs h FK bgazei anarthsh gia thn E30 se coilover opws kai sto golf mou kai einai kata 300-400Euro pio fthnh apo thn FK an ontws isyxei ayto 8a xanaparw Fk. An h diafora einai mikrh 8a dokimasw thn KW.

H FK einai germanikh kai asxoleitai kyriws me Germanika aytokinhta.
Exei tis times xamhles giati einai h pio kainouria sthn agora.
Oi arketa psagmenoi syni8ws bazoun FK giati einai to kalytero value for money.

Elpizw na boh8hsa.

tasosbmwe30
24-06-05, 13:20
παιδια σημερα "κατεβηκα" Ναυπλιο(ελειπα εξεταστικη) και αμεσως πηρα τηλ για να παραγκειλω τις kw που ειχα απο την αρχη στο νου μου....βεβαια με ξαναρωτησε ο υπαλληλος τι "καλαμι" φοραει το αμαξι μου (αν ειναι 45mm ή 51mm) και επειδη δεν ηξερα τι ακριβως απο τα 2 .... πηγα στον μηχανικο μου να τις μετρησω...και μολις ακουσε οτι προκειται να βαλω kw....."ΤΡΕΛΑΘΗΚΕ".....μου ειπε οτι οι kw ειναι πιο σκληρες απο τον συνδιασμο που εχω τωρα(bilstein-eibach) και με φοβισε αρκετα μπορω να πω.....και μου προτεινε τα bilstein-h&r για να ειναι λιγο πιο μαλακα......!!!!ρε παιδια δεν ξερω τι να κανω ρε γαμ......ο????? πειτε τιποτα ρε ..... βοηθατε......!!!!εχει κανενας bilstein αμορτισερ με h&r ελατηρια να μας πει τις αποψεις του????βοηθηστε παιδια.....γιατι το αμαξι κοπαναει παρα πολυ τωρα τελευταια....δεν το αντεχω αλλο.....!!!!

tasosbmwe30
24-06-05, 13:42
μηπως υπαρχει καποιος τροπος να μαθουμε την "σκληροτητα"(δεν ξερω πως να το πω)....των αναρτησεων kw μεσω του site http://www.kw-gmbh.de/en/30_Products/10_KW_Suspensions/30_Application_List/index.php?modell_1=3er+%28E30%29&level=3&hersteller_1=BMW&gruppe=all

μηπως στα τεχνικα χαρακτηριστικα λεει τιποτα....για το ποσο σκληρες ειναι οι αναρτησεις.....μην παθουμε καμια ζημια και βαλω πιο σκληρες απο οτι εχω τωρα.....οποιος μπορει ας βοηθησει guy's......!!!!!!!!!!!!!

moutraklas
24-06-05, 14:14
Ρε Τάσο... γιατί δεν βάζεις προοδευτικές? Και ένα σετ παχύτερες αντιστρεπτικές και είσαι οκ. ότι και να σου πει ο καθένας, αν δεν το δοκιμάσεις ο ίδιος πως να είσαι σίγουρος??? γουρούνι στο σακί...

τουλάχιστον με τέτοια λύση είσαι πιο κοντά (εξ ορισμού) σε αυτό που θες... άνετες αλλά σφιχτές...

manosm3
24-06-05, 14:17
Τασο δεν εχεις κανενα γνωστο που να εχει βαλει αυτες τις αναρτησεις σε αυτοκινητο του?

tasosbmwe30
24-06-05, 14:23
Τασο δεν εχεις κανενα γνωστο που να εχει βαλει αυτες τις αναρτησεις σε αυτοκινητο του?


KW ...... ΟΧΙ!!!!

Fad3In
25-06-05, 13:24
Καλα...τελικα το κοπανημα/ανεση κτλ ειναι καθαρα υποκειμενικο...
Μονη λυση να πας βολτα με καναν φιλο/γνωστο και να βγαλεις δικα σου συμπερασματα τελικα... :(
Ν.

DRIFTER
27-06-05, 10:13
Να πώ και εγώ τη γνώμη.Είχα ακούσει ένα φιλαρακι που είχε βάλει ΚW και το αμάξι πήρε τα πάνω του ήταν πολύ καλύτερο...τώρα για κατι αλλο δεν έχω ακούσει