PDA

Επιστροφή στο Forum : Benzini se 116i


tzort
22-04-05, 12:15
Katarxin sygnomi giata greeklish alla eimai ston ergasiako xoro kai den ta yposthrizi to computer mou.
Exonatas dokimasei oles tis benzines pou yparxoun katelixa sto exeis symperasma:
To autokinito baraei pyrakia xamila me aplh venzinh, akoma kai V-Power!
Me super unleeded (>98 Octania) , akoma kai apo Eleuthero Prathrio to amaxi paei mia xara.
Sto bibliaraki alla kai sthn tapa kausimou grafei RON 91-98!
Pos exigeitai auto? Exo dokimasei polla prathria eidika Shell!
Poia h gnomi sas?

MPOWER
22-04-05, 12:41
Πολύ περίεργο αυτό που περιγράφεις....και απαράδεκτο!
Δεν θα έπρεπε να έχεις κανένα πρόβλημα.
Θα πρότεινα να απευθυνθείς σε αντιπροσωπεία άμεσα!

konstantinos
22-04-05, 12:47
Θεωρητικα η βενζινη με τα υψηλα οκτανια στοχευει στη μεγιστη αποδοση του κινητηρα,να πετυχαινονται οι ιπποδυναμεις που αναφερει ο κατασκευαστης δηλαδη.Αυτο το ξερω απο πωλητη αυτοκινητου.Για τους θορυβους του κινητηρα θα επρεπε να ρωτησεις στο σερβις.Μηπως ειναι και θεμα νοθευσης βενζινηςοποτε και δεν εχει καλη λειτουργια ο κινητηρας ή εχεις αλλαξει πρατηρια και το κανει γενικα?

Dionysis
22-04-05, 13:00
Η βενζίνη που έβαλες φίλε tzort είναι νοθεύμενη

tzort
22-04-05, 13:11
Paidia thanks. To exo dokimasei se diafora prathria Shell kai Bp, pou theoro oti einai oti kalytero. Ta pyrakia akougontai mono stin anifora kai me 1500-2000 strofes me 2a taxythta kyrios!
Stin antiprosopia systinoun Super Unleaded logo Vanos kai Valvetronic

konstantinos
22-04-05, 13:14
Paidia thanks. To exo dokimasei se diafora prathria Shell kai Bp, pou theoro oti einai oti kalytero. Ta pyrakia akougontai mono stin anifora kai me 1500-2000 strofes me 2a taxythta kyrios!
Stin antiprosopia systinoun Super Unleaded logo Vanos kai Valvetronic
Ανηφορα,δευτερα και 1500 με 2000 στροφες ειναι λογικο να χτυπανε.Μην κουραζεις τον κινητηρα.Βαζε πρωτη!

Strax
22-04-05, 13:14
Εδώ συμβαίνουν πολύ περίεργα πράγματα! Ο αριθμός οκτανίων μιας βενζίνης δείχνει ακριβώς την ιδιότητά της να αντιστέκεται στα πυράκια. Όσο μεγαλύτερα είναι τα οκτάνια τόσο λιγότερες πιθανότητες υπάρχουν να εμφανιστούν πυράκια. Από την άλλη οι σύγχρονοι εγκέφαλοι δουλεύουν σε ένα φάσμα αβάνς και δεν έχουν συγκεκριμένες τιμές. Χρησιμοποιόντας knock sensors φροντίζουν να έχουν συνεχώς το μέγιστο αβάνς, χωρίς να εμφανίζονται πυράκια. Και ενώ έχουν ένα ανώτατο αριθμό αβάνς που τους επιτρέπει να σηκώσουν, έχουν τη δυνατότητα να επέμβουν και να μειώσουν το αβάνς πάρα πάρα πολύ.
Δεν υπάρχει λογική στο πρόβλημα που αντιμετωπίζεις, οπότε θα πρότεινα να ψάξεις τυχόν βλάβη! Επίσης, επειδή έχω ακούσει και άλλους κατόχους BMW να παραπονιούνται για περίεργη συμπεριφορά του αμαξιού τους με VPOWER, δοκίμασε αν θες και BP 100 και πες μας αν παρατηρείς τα ίδια φαινόμενα.

Strax
22-04-05, 13:26
Τώρα είδα το ποστ σου ότι έχεις δοκιμάσει και BP. Δεν νομίζω ότι θα μπορείς να βρίσκεις εύκολα 98 οκτάνια, μια όλα τα επώνυμα βενζινάδικα έχουν πλέον αντικαταστήσει την 98αρα με 100άρα. Δοκίμασε και τις υπόλοιπες μάρκες και αν δεν βρεις άκρη, άλλαξε ελαφρώς το στυλ οδήγησής σου. Πιστεύω ότι το πρόβλημά σου θα λυθεί στο μέλλον με αλλαγή στο software.

Nick_compact
22-04-05, 14:29
Ούτως ή άλλως καλό είναι να χρησιμοποιείς μόνο 100 οκτανίων βενζίνη γιατί όλες οι αποδόσεις κινητήρα και επιδοσεις που ανακοινώνει ο κατασκευαστής επιτυγχάνονται με 98αρα για το αυτοκίνητο σου.

Fad3In
23-04-05, 00:52
Δυστυχως παιδια,1 στα 5 πρατηρια κανει νοθευση πετρελαιου κινησης με θερμανσης (αδιαφορο για μας,σιγουρα) αλλα και 1 στα 6 βρεθηκε να κανει νοθευση σουπερ αμολυβδη με απλη αμολυβδη!!! Αυτα συμφωνα με ανεξαρτητη ερευνα του Πολυτεχνειου (ΕΜΠ) Αθηνων... :idea: :tapedshut
Απιστευτο,ετσι; Απατεωνιες σε βαρος μας... :icon42:
Ν.

manosm3
23-04-05, 00:57
Δυστυχως παιδια,1 στα 5 πρατηρια κανει νοθευση πετρελαιου κινησης με θερμανσης (αδιαφορο για μας,σιγουρα) αλλα και 1 στα 6 βρεθηκε να κανει νοθευση σουπερ αμολυβδη με απλη αμολυβδη!!! Αυτα συμφωνα με ανεξαρτητη ερευνα του Πολυτεχνειου (ΕΜΠ) Αθηνων... :idea: :tapedshut
Απιστευτο,ετσι; Απατεωνιες σε βαρος μας... :icon42:
Ν.

Οι μονοι ειναι; απο παντου μας τη φερνουν οι απατεωνες! Πας στο περιπτερο να παρεις τσιχλες και σου λεει: 10 λεπτα! στον επομενο: 15 λεπτα!

ks50:50
23-04-05, 11:49
Εμένα μία φορά μου είχε χτυπήσει πυράκια που είχα βάλλει σε μία ΕΤΕΚΑ Super Plus. Από τότε βάζω μόνο Shell 95 οκτανίων, απλή ή V-Power και έχω βρει την ησυχία μου. Μάλιστα έχω κάνει και μία λίστα με τα δοκιμασμένα και φτηνά Shell της Αθήνας. Έτσι όπου και να είμαι υπάρχει το "δικό" μου.

konstantinos
23-04-05, 15:50
Επειδη αναφερθηκε το θεμα της ποιοτητας βενζινης ισως θα ηταν καλο (ισως και να ανοιχθει trhread?) να αναφερθει απο που βαζουμε συνηθως βενζινη ποιοτικη και φθηνη σε σχεση με αλλα πρατηρια που τη νοθευουν.Δεν ξερω,μια σκεψη εκανα :nixweiss:

Z3 Fat Bastard
23-04-05, 16:33
Εμένα μία φορά μου είχε χτυπήσει πυράκια που είχα βάλλει σε μία ΕΤΕΚΑ Super Plus. Από τότε βάζω μόνο Shell 95 οκτανίων, απλή ή V-Power και έχω βρει την ησυχία μου. Μάλιστα έχω κάνει και μία λίστα με τα δοκιμασμένα και φτηνά Shell της Αθήνας. Έτσι όπου και να είμαι υπάρχει το "δικό" μου.

Δεν μας κοινοποιεις και εμας τη λιστα με τα φθηνα και καλα βενζιναδικα ?

:kissass:

manosm3
23-04-05, 19:36
Υπαρχει στην Κλεισθενους στον Γερακα shell και dracoil! Σημερα πουλουσαν 77,8 απλη αμολυβδη! Κοντα σου, ε;

Nick_compact
23-04-05, 20:13
Υπαρχει στην Κλεισθενους στον Γερακα shell και dracoil! Σημερα πουλουσαν 77,8 απλη αμολυβδη! Κοντα σου, ε;

77,8 και Shell και να είναι και καθαρή;;;;Αυτό φαντάζει σχεδόν αδύνατο!!!!!

Geo_3D
23-04-05, 21:02
77,8 και Shell και να είναι και καθαρή;;;;Αυτό φαντάζει σχεδόν αδύνατο!!!!!
Ναι,αλλά απτην αλλη θα το "βροντοφωναζε" οτι η βενζινη ειναι νοθευμενη,χρησιμοποιοντας αυτη την τιμη?????

manosm3
23-04-05, 22:41
Ναι,αλλά απτην αλλη θα το "βροντοφωναζε" οτι η βενζινη ειναι νοθευμενη,χρησιμοποιοντας αυτη την τιμη?????

Παιδια η βενζινη τους ειναι πεντακαθαρη! Αν πατε να βαλετε εκει εχει στο 95% των περιπτωσεων ουρα 7+ αυτοκινητων! Γι αυτο καμια φορα παω στη dracoil που δεν εχω κανενα παραπονο και στοιχιζει παντα οσο και η shell!

Nick_compact
24-04-05, 01:02
Οκ παιδιά μη βαράτε!Αφού έχετε δοκιμάσει πάω πάσο!Μακάρι να ήταν στην περιοχή μου να έβαζα και εγώ!

Geo_3D
24-04-05, 01:35
Οκ παιδιά μη βαράτε!Αφού έχετε δοκιμάσει πάω πάσο!Μακάρι να ήταν στην περιοχή μου να έβαζα και εγώ!
Προσωπικα δεν εχω βαλει ποτε απο εκει βενζινη και ουτε ξερω αν οντως ειναι καλη η βενζινη του.Τωρα αν ο manosm3 λεει οτι ειναι καθαρη,πραγματικα δεν εχω λογους να το αμφισβητησω,Εγω απλως εθεσα μια "φιλοσοφικου τυπου" ερωτηση

manosm3
24-04-05, 10:01
Προσωπικα δεν εχω βαλει ποτε απο εκει βενζινη και ουτε ξερω αν οντως ειναι καλη η βενζινη του.Τωρα αν ο manosm3 λεει οτι ειναι καθαρη,πραγματικα δεν εχω λογους να το αμφισβητησω,Εγω απλως εθεσα μια "φιλοσοφικου τυπου" ερωτηση

Δεν εχω λογους να κανω διαφημιση αφου δεν ειναι ουτε του μπαμπα μου το πρατηριο, ουτε κανενος μπαρμπα μου ουτε.., ουτε...! Οσες φορες εχω βαλει δεν εχω κανενα παραπονο!

Fad3In
24-04-05, 17:48
Ομοιως ενα πρατηριο που μεχρι τωρα ειχε παντα καλη βενζινη ειναι η Shell στην Αναπαυσεως στα Βριλησσια...απλα καμμια φορα η εξυπηρετηση τα χαλαει (βαριουνται να κουνηθουν!)...τεσπα...απο κει και περα μαι ερωτηση!
Ο φημισμενος 'Pappa s OIL' που τωρα εχει αλλαξει ονομα στην Καβαλας,τι λεει;
Ν.

Z3 Fat Bastard
25-04-05, 13:52
Δεν εχω λογους να κανω διαφημιση αφου δεν ειναι ουτε του μπαμπα μου το πρατηριο, ουτε κανενος μπαρμπα μου ουτε.., ουτε...! Οσες φορες εχω βαλει δεν εχω κανενα παραπονο!

Αγαπητα μου παιδια,

Για ολα υπαρχει απαντηση ......

Η βενζινη στη SHELL στην Κλεισθενους ειναι ΤΟΣΟ φθηνη διοτι ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ στη Smart Card με την οποια μαζευεις ποντους για δωρα.

Καθε βενζιναδικο που συμμετεχει στο προγραμμα Smart Card χρεωνεται ΠΑΡΑΠΑΝΩ απο την SHELL για την Βενζινη.

Οποτε ολα ειναι απλα. Ουτε νοθεια ουτε τιποτα. :calm:

Black5
25-04-05, 14:04
Αγαπητα μου παιδια,

Για ολα υπαρχει απαντηση ......

Η βενζινη στη SHELL στην Κλεισθενους ειναι ΤΟΣΟ φθηνη διοτι ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ στη Smart Card με την οποια μαζευεις ποντους για δωρα.

Καθε βενζιναδικο που συμμετεχει στο προγραμμα Smart Card χρεωνεται ΠΑΡΑΠΑΝΩ απο την SHELL για την Βενζινη.

Οποτε ολα ειναι απλα. Ουτε νοθεια ουτε τιποτα. :calm:


Νομίζω όμως ότι τότε δεν έχει και τους συχνούς ελέγχους που κάνει η Shell στα υπόλοιπα πρατήρια

bmw316i
25-04-05, 14:21
Νομίζω όμως ότι τότε δεν έχει και τους συχνούς ελέγχους που κάνει η Shell στα υπόλοιπα πρατήρια

Οι έλεγχοι στις βενζίνες γίνονται κανονικά απο την εταιρεία,απλώς ο fat bastard θέλει να πει ότι ο λόγος που ο συγκεκριμένος μαγαζάτορας δεν έχει ακριβή βενζίνη είναι ο εξής:δεν συμμετέχω στον διαγωνισμό
(smart club) σαν μαγαζί,δεν δίνω εγγυήσεις και συνδρομές και πουλάω φθηνότερη βενζίνη
Αυτό πιστεύω ότι εννοεί ο φίλος μας fat bastard

tzort
25-04-05, 14:39
DEN EIMAI KATA THS SHELL, EXALLOU STA PROIGOUMENA AYTOKINHTA MOU EBAZA SHELL XORIS KANENA PROBLIMA. ANTHROPOS POU EXEI PRATHRIO SHELL PARADEXTEIKE OTI H BP ULTIMATE (2H GENIA) EINAI H KALYTERH 100ARA BENZINH AYTH TH STIGMH. OI DIAFORES ME TA OCTANIA PISTEUO OTI EINAI STIS XAMHLES STROFES KYRIOS (1500-2000 RPM)