PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα σε κιβωτιο Ε-36


strofimios
01-07-08, 13:03
Εχτες το βραδυ ειπα να παω μια βολτα και διαπιστωσα οτι παλι εχω προβλημα με το κιβωτιο.
Συγκεκριμενα,σε ενα εσακι,αριστερη σε δεξια,προσπαθησα να κατεβασω απο 3η σε 2α αλλα η δευτερα απλα δεν ηταν εκει!!!!Και ειχα και ενα φιλο μεσα που εχει mx-5 και το πουλαει για να παρει e-36.Μου το εκανε απο την αρχη που το πηρα αλλα πιστεψα οτι εφταιγαν οι βασεις.Τις αλλαξα ολες παλι τα ιδια.Το κανει μονο σε πολυ πιεση σε στροφες αν και μια φορα μου το εχει κανει οταν πηγαινα χαλαρα σε ευθεια και ειπα να κατεβασω για να κανω προσπεραση.Οταν προσπαθησω να κανω αλλαγη μεσα σε στροφη δεν "βρισκω" τις ταχυτητες.Μενω με νεκρα μεχρι να αρχιζει σιγα σιγα να ισιωνει.
Τα φωτα σας παιδια.Ευχαριστω!!!!!!!

Ο συμπλεκτης εχει 182.000 χλμ.

Johnyb
01-07-08, 13:08
Το έχω πάθει και εγώ αυτό....σαν να υπάρχει ένα κενό μεταξύ δευτέρας και τετάρτης? Μου το έχει κάνει μία φορά, το πολύ δύο αλλά ρίχνω το φταίξιμο στον εαυτό μου γιατί μάλλον κατέβασα άτσαλα ταχύτητα.

strofimios
01-07-08, 13:25
Μου το κανει παντα.Απλα η ταχυητα δεν ειναι εκει.Ο λεβιες παει στη θεση 2 αλλα δεν κουμπωνει.

InsaneDriver
01-07-08, 13:58
Έχει φθαρεί το πλατό και δεν απομονώνει σωστά;

konc
01-07-08, 16:49
Ο συμπλεκτης εχει 182.000 χλμ.
Δεν γνωρίζω περισσότερα για το πρόβλημά σου και αν είναι απ'αυτό, το μόνο σίγουρο είναι ότι θέλεις αλλαγή. Άμεσα!

Nick_compact
01-07-08, 17:16
Το έπαθες γιατί έχουν χαλαρώσει πολύ οι βάσεις του σασμάν σου. Στις εισόδους στροφών, όταν μπαίνεις και ταυτόχρονα μένεις για λίγο σα φρένα, δεν μπορείς να βάλεις από 3α 2α. Βάλε βασούλες ενισχυμένες και δε θα το ξαναπάθεις ποτέ!

strofimios
01-07-08, 17:21
Το έπαθες γιατί έχουν χαλαρώσει πολύ οι βάσεις του σασμάν σου. Στις εισόδους στροφών, όταν μπαίνεις και ταυτόχρονα μένεις για λίγο σα φρένα, δεν μπορείς να βάλεις από 3α 2α. Βάλε βασούλες ενισχυμένες και δε θα το ξαναπάθεις ποτέ!
Ειναι ολοκαινουργιες της uuc με τις μεταλικες ενισχυσεις.

Nick_compact
01-07-08, 17:24
Eίχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με εσένα, σε Ε36... Λύθηκε εντελώς με τις UUC, και μάλιστα χωρίς τα enforcers. Αν συνεχίσει να στο κάνει, τότε έλεγξε και βάσεις μοτέρ, και οτιδήποτε λαστιχένιο. Αυτό προκαλείται από flex εξαρτημάτων του drivetrain, και δε μπαίνει η ταχύτητα!

strofimios
01-07-08, 17:26
Και οι βασεις του μοτερ ειναι καινουργιες.

Nick_compact
01-07-08, 17:28
Σηκώνω τα χέρια ψηλά !!!!!!!!!!!

strofimios
01-07-08, 17:28
Αυτό προκαλείται από flex εξαρτημάτων του drivetrain, και δε μπαίνει η ταχύτητα!
Αυτο εχω καταλαβει και εγω αλλα εχω αλλαξει ολες τις βασεις και παλι τα ιδια.

6ylinder
03-01-13, 19:08
Καλησπέρα!

Τώρα τελευταία παρατήρησα το εξής στο κιβώτιο (Ε36 318).

Όταν επιταχύνω με το γκάζι στο πάτημα (φουλ επιτάγχυνση δλδ) παρουσιάζει τρέμουλο ο λεβιές ταχυτήτων σε στροφές περίπου άνω των 2500-3000. Δεν ακούγεται κανένας απολύτος θόρυβος από το κιβώτιο ή από κάτι άλλο. Το κάνει μόνο όταν επιταχύνω δυνατά και όχι όταν η επιτάγχυνση είναι ομαλή.

Τι θα μπορούσε να φταίει; Καμιά βάση ίσως;

rapid_fast
03-01-13, 20:19
Καλησπέρα!

Τώρα τελευταία παρατήρησα το εξής στο κιβώτιο (Ε36 318).


Τι θα μπορούσε να φταίει; Καμιά βάση ίσως;
Βάση κινητήρα πρέπει να είναι..

6ylinder
03-01-13, 20:50
Πολύ πιθανό κι αυτό, γιατί στο ρελαντί έχει ενα ελαφρύ πέρα δώθε η καρότσα.

Ευχαριστώ.

ziaba
04-01-13, 17:15
Το ιδιο εχω παθει αλλα το αφησα ως που εμεινα μια μερα απο λευγε πανω στ προσπεραση στ δικο μου 36αρι ευτυχως με 3τη μεσα κ μπορεσα να το παω μεχρι το συνεργειο. Δε ρωτησα τι ηταν ακριβως το μονο που θυμαμαι μου πηρε 50 ευρω για φτιαξιμο.

6ylinder
04-01-13, 18:03
Δεν μου φαίνεται κάτι τόσο σοβαρό ώστε να μείνω...τώρα τι να σου πω...αν είχες ακριβώς τα ίδια συμπτώματα θα βοηθούσε αν ήξερες τι έφταιγε τελικά.

tasos.kamv
04-01-13, 18:24
Δεν μου φαίνεται κάτι τόσο σοβαρό ώστε να μείνω...τώρα τι να σου πω...αν είχες ακριβώς τα ίδια συμπτώματα θα βοηθούσε αν ήξερες τι έφταιγε τελικά.

Δημήτρη βάση κινητήρα ή σασμάν πρέπει να είναι (πιο πιθανό βάση κινητήρα), δεν μπορεί να είναι κάτι άλλο...

ziaba
05-01-13, 07:21
Δεν μου φαίνεται κάτι τόσο σοβαρό ώστε να μείνω...τώρα τι να σου πω...αν είχες ακριβώς τα ίδια συμπτώματα θα βοηθούσε αν ήξερες τι έφταιγε τελικά.

ούτε εμένα δ φαινόταν να ναι τόσο σοβαρό (μάλλον σύνδεσμος του επιλογέα με το κιβώτιο ήταν) κ το τρεμούλο του λεύγε εμφανιζόταν μόνο όταν πάταγα το γκάζι.

6ylinder
25-07-14, 12:54
Όταν επιταχύνω με το γκάζι στο πάτημα (φουλ επιτάγχυνση δλδ) παρουσιάζει τρέμουλο ο λεβιές ταχυτήτων σε στροφές περίπου άνω των 2500-3000. Δεν ακούγεται κανένας απολύτος θόρυβος από το κιβώτιο ή από κάτι άλλο. Το κάνει μόνο όταν επιταχύνω δυνατά και όχι όταν η επιτάγχυνση είναι ομαλή.

Τι θα μπορούσε να φταίει; Καμιά βάση ίσως;

Nα δίνουμε και κανά feedback για τυχόν ομοιοπαθούντες, έστω και μετά από 1,5 χρόνο...μεσαία τριβή ήταν.


Στο άλλο θέμα μας τώρα.
Εδώ και πολύ καιρό, παρουσιάστηκε το εξής. Όταν βάζω 4η, υπάρχει ένα σκάλωμα στο λεβιέ στη θέση της νεκράς και θέλει λίγη παραπάνω δύναμη από το κανονικό για να μπει. Σαν να βρίσκει κάπου ένα πράμα...και καμιά φορά μπορεί να αισθανθείς ένα ανεπαίσθητο κλωτσιματάκι στην παλάμη πριν μπει η 4η. Κάτι που δεν το κάνει ποτέ όταν βάζω από 5η-->4η.
Πάντα μπαίνει, ποτέ δεν γρατζουνάει ή κάνει περίεργους θορύβους.

Έχουν αλλαχθεί λάδια κιβωτίου. Ο συμπλέκτης δεν έχω ιδέα. Αλλά δεν πρέπει να είναι και στα καλύτερά του, καθότι τρίζει κάθε φορά που πατάω το πετάλι (δεν τρίζει το πετάλι, κάτι στο συμπλέκτη τρίζει). Επίσης συμπλέκει σχετικά ψηλά.
Μη με ρωτήσετε τι είπε το συνεργείο, από ό,τι τους λες ακούνε τα μισά...οπότε για τα μισά μαντεύουν.

Καμιά ιδέα; Βαράτε αλύπητα, αντέχω.

rapid_fast
25-07-14, 13:19
Μάλλον
και μάλιστα τεράστιο μάλλον.... έχει αρχίσει να έχει πρόβλημα κάποιο απο τα βαρελάκια
που μεταφέρουν τη πίεση απο το πετάλ του συμπλέκτη στο κιβώτιο..

6ylinder
25-07-14, 13:36
Και πού βρίσκεται αυτό rapid; Δεν έχω ιδέα από δαύτα.
http://www.realoem.com/bmw/partgrp.do?model=BE71&mospid=47426&hg=21&lang=el
http://www.realoem.com/bmw/partgrp.do?model=BE71&mospid=47426&hg=23&lang=el
http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=BE71&mospid=47426&btnr=35_0254&hg=35&fg=05&lang=el

rapid_fast
25-07-14, 14:07
1 και 14 αν δεν κάνω λάθος...
http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=BE71&mospid=47426&btnr=21_0059&hg=21&fg=10&lang=el

6ylinder
25-07-14, 14:26
Σ' ευχαριστώ.