PDA

Επιστροφή στο Forum : μηδενισμός service indicator.Πως;;;;


Nick_compact
23-04-05, 14:28
Σε λίγο διάστημα,κάπου 1000km,πρέπει να κάνω service!Και επειδή βαρέθηκα να πηγαίνω και να πληρώνω για τυπικά service τα εξουσιοδοτημένα θέλω να μάθω με ποιόν τρόπο μηδενίζει το service indicator από το καντράν!(πως θα ξανανάψουν πάλι δηλαδή όλα τα πράσινα led στο καντράν μέχρι το επόμενο service)Κάτι είχε πάρει το μάτι μου σε κάποιο thread αλλά δεν μπορώ να το βρω!Μήπως μπορεί να βοηθήσει κανείς;;MPOWER;;;;;;;

moutraklas
23-04-05, 18:17
αν κάνεις search με το συγκεκριμένο key word, θα το βρεις. Αλλά νομίζω γινόταν αναφορά μόνο σε ε30, για ε36 δεν ξέρω αν ισχύουν τα ίδια.

Nick_compact
23-04-05, 18:52
Έκανα search με διάφορα keywords αλλά ότι βρήκα έχει να κάνει με το κρυφό μενού του Ε46/Ζ4. Ευκαρία είναι να εξηγήσει κάποιος και το κρυφό μενού του Ε36 με τις ενδείξεις του! (Ποιός άραγε;;;;;;;;;;;;)

Dionysis
23-04-05, 18:55
Έκανα search με διάφορα keywords αλλά ότι βρήκα έχει να κάνει με το κρυφό μενού του Ε46/Ζ4. Ευκαρία είναι να εξηγήσει κάποιος και το κρυφό μενού του Ε36 με τις ενδείξεις του! (Ποιός άραγε;;;;;;;;;;;;)

Παιδιά νομίζω οτι για τα κρυφά menu υπάρχει αντίστοιχο thread

Nick_compact
23-04-05, 19:01
Εγώ πάντως με το search δεν βρήκα τίποτα σχετικό με Ε36!Αν βρείτε τίποτα βάλτε εδώ το link!

Dionysis
23-04-05, 19:10
Κάτι βρήκα αλλά δεν ξέρω αυτό κατά πόσο θα βοηθήσει

http://www.pelicanparts.com/bmw/techarticles/E36-Service_Lamp/E30-Service_Lamp.htm

Nick_compact
23-04-05, 19:14
Αυτο εξηγεί πως να μηδενίσεις το service indicator με ειδική συσκευή.

Dionysis
23-04-05, 19:35
Μόλις τηλεφώνησα σε έναν φίλο ο οποίος έχει συνεργείο και είναι κάτοχος BMW E36 325i και μου είπε οτι το service indicator μπορεί να γίνει reset μόνο με ειδικό μηχάνημα που συνδέεται με τον εγκέφαλο.

αυτά ελπίζω να βοήθησα

Nick_compact
23-04-05, 20:10
Οκ φίλε ευχαριστώ!

Αν κάποιος πάντως ξέρει κάτι διαφορετικό ας το πει!

xristos27
23-04-05, 21:28
φιλε δεν ξερω αν σε βοηθα στα ε36 που ερχοντε στο μαγαζη τα μιδενιζω οπος το ε30 pin7 σωμα με κλειστο διακοπτη 93-96 προτι σκαλα 97-99 :loser:

D1M1TR1S
26-04-05, 11:07
To determine if your OBC is eligible .. press 1000 and 10 together.
you should see TEST NO . -- or something like that.
Now, some of the functions are locked out -- I do NOT recommend messing with them and you do so at your own risk -- that said ...

To unlock all functions .. press 1000 and 10 and at the TEST prompt enter 19 using the keys .. press SET/RES .. you should see LOCK:ON or something similar ... press the DATE key .. (today you'd see 08.20) and add the two numbers (day and month) together (today 28)

Now enter the number you just calculated (28) and press SET/RES. TADA .. you have unlocked the secret functions ...

To lock them back up .. press 1000 and 10 then enter 19, SET/RES now press SET/RES again .. it should show .. LOCK:ON again

In general when I show a test enter it by pressing 1000 and 10 together then enter the number of the test with the numeric keys and press SET/RES to actually execute the test ...

Test numbers for E36 OBC
Test Description
1 Display Test .. all LCDs and LEDs activate
2 Current Consumption in l/100km
3 Current Consumption in l/hour
4 Average Consumption (used to calc. Range)
5 Current Range
6 Not used ..
7 Average Fuel in Tank (l)
8 Current Speed (km/h)
9 System Voltage at terminal R
10 Country/Language
11 Units/ AM.PM
12 Average Speed (km/h) for calc. ETA
13 ETA
14 Date of software/mask of OBC
15 Production Diagnosis (??)
16 Production Diagnosis (??)
17 Display Vehicle Specific Data
18 Alarm Changeover (continuous v. intermittent)
19 LOCK/UNLOCK all functions
20 Correction Factor for OBC Fuel Consumption (SEE BELOW!)
21 Reset all defect codes, date and time ... activate by pressing SET/RES

MPOWER
26-04-05, 12:46
Σε όλα τα μοντέλα με την μεγάλη στρογγυλή φίσα (μετά το 87) και πρίν την παραλληλόγραμμη OBDII το service μηδενίζεται με τον παρακάτω τρόπο:
Με το κλειδί στη θέση 0 (ή χωρίς κλειδί) γεφυρώνουμε τα pins 7 και 19 (το 19 είναι απλώς γείωση). Μετά βάζουμε/γυρνάμε το κλειδί στη θέση 2 (λαμπάκια ταμπλώ αναμμένα) και περιμένουμε μετά από 5-10 δευτερόλεπτα να σβήσουν τα λαμπάκια του service. :dance:
Αυτό ήταν.....και προσοχή μην κάνετε λάθος τα pins!!!
AAA....και μην ξεχάσετε να βγάλετε το καλωδιάκι που χρησημοποιήσατε ως γέφυρα

BMW5S
26-04-05, 12:58
Συμπληρωματικες πληροφοριες και στο
http://www.unofficialbmw.com/repair_faqs/sil.html#reset

moutraklas
26-04-05, 12:58
Με το κλειδί στη θέση 0 (ή χωρίς κλειδί) γεφυρώνουμε τα pins 7 και 19 (το 19 είναι απλώς γείωση).

και - προσθέτω όπως και στο αντίστοιχο thread για το ε30 (μα που πήγε αυτό?) - αντί για το pin 19 μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ίδιο σου το αμάξι (γείωση είναι) προκειμένου να αποφύγεις τυχόν λάθη στην επιλογή του pin. that simple

melodic
26-04-05, 17:15
Σε όλα τα μοντέλα με την μεγάλη στρογγυλή φίσα (μετά το 87) και πρίν την παραλληλόγραμμη OBDII το service μηδενίζεται με τον παρακάτω τρόπο:
Με το κλειδί στη θέση 0 (ή χωρίς κλειδί) γεφυρώνουμε τα pins 7 και 19 (το 19 είναι απλώς γείωση). Μετά βάζουμε/γυρνάμε το κλειδί στη θέση 2 (λαμπάκια ταμπλώ αναμμένα) και περιμένουμε μετά από 5-10 δευτερόλεπτα να σβήσουν τα λαμπάκια του service. :dance:
Αυτό ήταν.....και προσοχή μην κάνετε λάθος τα pins!!!
AAA....και μην ξεχάσετε να βγάλετε το καλωδιάκι που χρησημοποιήσατε ως γέφυρα


:rofl2: για πες τι γινεται αμα γεφυροσουμε ενα pin λαθος :rofl2: :rofl2: