PDA

Επιστροφή στο Forum : Το πασχα


saikoE39
25-04-05, 20:01
Λοιπον ανοιγω αυτο thread με σκοπο να πει ο καθενας που θα περασει το πασχα και ειδικοτερα που θα σουβλισει το αρνακι:smashtard προσωπικα θα παω στην Αρχαια Ολυμπια οπου εχει πολυ νοστημα αρνακια :yippee: :dance:

DoctorAbo
25-04-05, 20:47
Λοιπόν, εγώ το Πάσχα θα το περάσω στην Άνδρο. Θα ψήσω το αρνί στον κήπο μου, σε ένα σημείο που είναι απάγγεια (υπήνεμο) . Θα φτιάξω τη θράκα σε δυο παράλληλες ευθείες (κάτω ακριβώς από το κτήνος δε θα έχω θράκα). Το κτήνος θα είναι δεμένο στη σούβλα με 2 δέστρες οι οποίες θα κρατάνε και ένα κλαδί πάχους περίπου 3 πόντων στη ραχοκοκαλιά του κτήνους για να μη σπάσει. Το ίδιο το κτήνος θα είναι τυλιγμένο καλά καλά με λαδόκολα για όλο το διάστμα του ψησίματος και μόνο στο τέλος θα αφαιρέτω τη λαδόκολα για να ροδοκοκκινίσει χωρίς να στεγνώσει.

Θα έχω πλάι τον κορμό καθαρό και το μπαλντά (όχι τον Μπαρλά, τον μπαλντά) όπου αμέσως μετά το ψήσιμο θα τεμαχίσω το κτήνος κατάλληλα σε μερίδες και θα το βάλω σε ένα τεράστιο ταψί που έχω.

Σκέπτομαι ότι για μια ακόμη φορά, η //Μ θα κάτσει μόνη της στο garage και θα με περιμένι καρτερικά μέχρι την Τρίτη το πρωϊ που θα επιστρέψω. :dance:

Άντε, καλή ανάσταση σε όλους και μη ξεχνάτε......... με το μαλακ΄πο τα κοψίδια και με πολύ μαρουλοσαλάτα. Μη το παρακάνετε μετά από 40 μέρες νηστείας ... είναι βαρύ το χοληστεροφορτίο αδέλφια. :cheers:

Nick_compact
25-04-05, 20:59
Λοιπον ανοιγω αυτο thread με σκοπο να πει ο καθενας που θα περασει το πασχα και ειδικοτερα που θα σουβλισει το αρνακι:smashtard προσωπικα θα παω στην Αρχαια Ολυμπια οπου εχει πολυ νοστημα αρνακια :yippee: :dance:

Τι σχέση έχεις με Αρχαία Ολυμπία;;;;;;;;;;;;;;;;Εγώ θα κάνω Πάσχα,και θα ψήσουμε το αρνί,στο χωριο μου,Ράχες που είναι 10 χιλ. μακριά απο την αρχαία Ολυμπία!Αύριο κιόλας φεύγω για κάτω!!!

manosm3
25-04-05, 22:17
Εγω θα παω στον αη Γιωργη Μεθανων που ειναι απεναντι απο τον Πορο στην Πελοποννησο! Δεν εχω καμια σχεση με το χωριο (ειμαι Κρητικατσι) απλα θα παω για τουρισμο! Θα φυγω Πεμπτη πρωι και θα γυρισωωωωω πότεεεε;

Action Man
25-04-05, 22:48
Eγω θα παω στην Ψαθα ενα παραλιακο μερος κοντα στην Αττικη οπου εχει σπιτι η γυναικα!!
Θα μαζευτει πολυ λαος..... :dance:

saikoE39
25-04-05, 22:55
Τι σχέση έχεις με Αρχαία Ολυμπία;;;;;;;;;;;;;;;;Εγώ θα κάνω Πάσχα,και θα ψήσουμε το αρνί,στο χωριο μου,Ράχες που είναι 10 χιλ. μακριά απο την αρχαία Ολυμπία!Αύριο κιόλας φεύγω για κάτω!!!

Απο εκει ειμαι αρε πατριδα(πυργος 4ever :bowdown: )

santo
26-04-05, 02:15
Και εγώ θα φύγω εκτός Αθηνών από Πέμπτη και θα γυρίσω μάλλον Δευτέρα.. οπότε.. Καλό Πάσχα σε όλους αν δεν ειδωθούμε νωρίτερα..

Dark_Niaou
26-04-05, 07:48
Καο μιάς και θα μείνω σχετικά κοντά από την Αθήνα (Χαλκίδα), όποιος θα έχει όρεξη για βολτούλα ανήμερα της Κυριακής του Πάσχα, θα τον περιμένω για καφεδάκι στην Παραλία της Χαλκίδας!!

bmw316i
26-04-05, 08:05
Λοιπόν, εγώ το Πάσχα θα το περάσω στην Άνδρο.

Σε πιο μέρος της Άνδρου?Τα 4 τελευταία καλοκαίρια δούλευα στο Μπατσί
και έχω κάνει και μια φορά Πάσχα εκεί!

Εγώ φέτος θα κατέβω στα μέρη μου!Νεάπολη Λακωνίας με όλο το σόι μαζεμένο με πολύ αρνί,παϊδάκια και πολλά καφάσια μπύρα να μας περιμένουν!

antonio
26-04-05, 08:21
Eμένα με βλέπω προς Καρπενήσι μεριά, και μάλιστα θα κάνω ένα mini touring στις περιοχές, να δούμε και τι λέει το μπλοκέ διαφορικό μου!! :dance:

Fanis
26-04-05, 09:06
Εγώ θα πάω στο Μοναστηράκι, ένα χωρίο λίγο έξω απο τη Νάυπακτο. Φέυγω Μ. Πέμπτη (αν όλα πάνε καλά με την δουλεία) και επιστρέφω Τρίτη (πήρα και 1 μέρα άδεια!).

Υ.Γ Doctor, στην Άνδρο είναι πολύ ωραία...πήγαινα 7-8 καλοκαίρια συνέχεια και 2 φορές το Πάσχα....έμενα στα Αποίκια.

Black5
26-04-05, 13:18
Eγω θα παω στην Ψαθα ενα παραλιακο μερος κοντα στην Αττικη οπου εχει σπιτι η γυναικα!!
Θα μαζευτει πολυ λαος..... :dance:

Εγώ αν δεν μείνω αθήνα θα πάω Αλεποχώρι ένα παραλικαό μέρος στην αττική δίπλα στην Ψαθα!!!

Elias_Z3
26-04-05, 13:37
Στην Παρο & τη Ναξο τον αερα μου να αλλαξω........ :yippee:
Εγω φευγω για Ναξο Μ. Παρασκευη και επιστρεφω Δευτερα βραδυ.

Panoz
26-04-05, 14:01
Και τον Μπαρλά να φώναζες δε νομίζω να τον χαλούσε καθόλου... μόνο που δεν ξέρω αν θα το τεμάχιζε ή θα το κατάπινε ΜΟΝΟΚΟΜΜΑΤΟ :bugeye: (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/misc.php?do=getsmilies&wysiwyg=1&forumid=0#)!!! Τρελή Δύναμις ΛΕΜΕ!!!

Κυριακή: Racing κατσίκι στις Σέρρες (τρελό πανηγύρι)
Δευτέρα: L1 ψησίδι στην Χαλκιδική !!!


ΥΓ Ξέρω ότι όλοι περιμένουμε πως και πως την Κυριακή του Πάσχα, αλλά σκεφτείται ότι κράτησα και ολόκληρη την νηστεία!!! (Θα γίνει ΠΟΛΕΜΟΣ!!!)

Προσοχή στα εμφράγματα!...Όχι σε υπερβολές και μεγάλες συγκινήσεις! :dupe:

BMW Power
26-04-05, 14:07
Αφού δικαίως δεν με κάλεσε ο Γιατρός στην Άνδρο για τους λόγους που αναφέρει ο Αλέξης, θα περάσω τις άγιες αυτές ημέρες στο χωριό μου σαν γνήσιος χωριάτης. ;)

Εκεί, στις ηρωικές στροφές του Μακρυνόρους όπου έμαθα να οδηγώ, να τρώω, να πίνω . . . . . . Εκεί ανάμεσα σε Αμφιλοχία και Άρτα.

kostas*
26-04-05, 14:14
Και εγω Αλεποχωρι για Πασχα.
BLACK5 μηπως με παρακολουθεις?

Fanatic
26-04-05, 14:20
Kαι εγω κυριακη του πασχα ψαθα θα ειμαι,κοντα στο αλεποχωρι κοντα σε πολλους bmwδακιδες της παρεας απο οτι διαβασα! :hello:

peter79
26-04-05, 14:40
Εγώ πάλι θα είμαι στο εξοχικό από ένα φιλαράκι στη Χαλκίδα μαλλον από την Παρασκευή το βραδάκι.
οι τελευταίες μέρες μου πριν η μαμά πατρίδα με καλέσει για να την υπηρετίσω :(

Fanis
26-04-05, 15:01
Εγώ πάλι θα είμαι στο εξοχικό από ένα φιλαράκι στη Χαλκίδα μαλλον από την Παρασκευή το βραδάκι.
οι τελευταίες μέρες μου πριν η μαμά πατρίδα με καλέσει για να την υπηρετίσω :(

Κοίτα να δείς, φέτος που δεν θα πάω Χαλκίδα θα μαζευτούν πολλοί απο το Club :smashtard

Geo_3D
26-04-05, 15:18
Eγω θα μεινω σπιτι για Πασχα.Αλλά δεν με χαλαει καθολου.Ισα ισα που θα τρωω 2 συνεχομενες μερες αρνι στη σουβλα.Ενα την Κυριακη και ενα τη Δευτερα καθοτι η ονομαστικη εορτη.Και για την Κυριακη,η Χαλκιδα κοντα ειναι.
(Dark Niaou ενα γλυκο με γαλα)

Καλο Πασχα να εχετε αδερφια οπου και αν πατε.Και σε αντιθεση με άλλους που λενε να μην φατε πολυ,εγω λεω να του δωσετε να καταλαβει."Πολεμος" να γινει!!!!

vasilisZ3
26-04-05, 15:48
Εγώ θα πάω στο Μοναστηράκι, ένα χωρίο λίγο έξω απο τη Νάυπακτο. Φέυγω Μ. Πέμπτη (αν όλα πάνε καλά με την δουλεία) και επιστρέφω Τρίτη (πήρα και 1 μέρα άδεια!).

Υ.Γ Doctor, στην Άνδρο είναι πολύ ωραία...πήγαινα 7-8 καλοκαίρια συνέχεια και 2 φορές το Πάσχα....έμενα στα Αποίκια.


Μμμμ και έχει ωραία ψάρια εκεί ο Ηλιόπουλος!!!!

vasilisZ3
26-04-05, 15:50
Καλησπέρα σας, εγώ πετάω Πέμπτη απόγευμα για την πανέμορφη ΣΑΜΟ και γυρνάω Τρίτη μεσημέρι.
Το Ζ3 το αφήνουμε πίσω στην Αθήνα και θα έχω ένα ενοικιαζόμενο κάρω εκεί...Θα κάνουμε και μπανάκια ελπίζω...Καλά να περάσετε όλοι σας...

Fanis
26-04-05, 16:26
Μμμμ και έχει ωραία ψάρια εκεί ο Ηλιόπουλος!!!!

Εκεί πηγαίνω πάντα...είναι εγγύηση!!!

manosm3
26-04-05, 20:48
:offtopic: Mε εχει πιασει η ηλιθιοτητα της ωρας επειδη ολη μερα ειχα μαθημα!
Τι λαμπαδα θα παρετε το Πασχα; :rofl2: :banhim:

m3power
26-04-05, 21:33
τι εγινε ρε γαμωτο,ο μονος που θα μεινει αθηνα εγω ειμαι;;;;;;;; :mad: :angryfire ,αντε βρε παλιοπαιδα θα μεινω να φυλαω τα αμαξια σας!!τελος παντων,καλα να περασετε ολοι,και καλο γυρισμο!μην πλακωθητε στις μπυρες και σας πιασει η κ@βλ@ για drift μετα....τζιζ!!!!! :calm:

tasoulis
27-04-05, 00:01
paidia ego to pasxa tha pao ispania......to kano kathe pasxa ta teleutaia 6 xronia na pernao to pasxa sto eksoteriko!!!!vevaia den pao monos mou alla me thn mother!!!!o pateras einai kapetanios kai distixos den mporei na einai mazi mas!!!!tin paraskeuh feugo kai tha kano upload foto na deite!!!!!(kai geia osus den pisteuoun!!!!!)filia se olous!!!!!

thomas
27-04-05, 15:19
Εγώ θα βγάλω την προπέλα από το καπώ, θα την βάλω χαμηλά στον πίσω προφυλακτήρα, θα ρίξω το Μ5 από την γλύστρα στο Καλαμάκι και θα βάλω πλώρη για Κεφαλονιά!!!

Τώρα που φτιάξαμε και το TPS (throtlle position sensor) και γαζώνει το μοτέρ...

250 χ.α.ω. = 155 μίλια ανά ώρα = 136 κόμβοι!!!

Αρνάκι σου έρχομαι πετώντας χαμηλά στη λαδιά :hello: ...

Καλό Πάσχα σε όλους!!!!!

Akaliptos
27-04-05, 15:57
Και εγω κεφαλονια θα παω...που εχει παχουλα αρνια!!! :yippee:

black_beauty
27-04-05, 16:13
θα στρωσω τα καινουρια ελλαστικα την Παρασκευη πρωι στουs δρομουs προs Αγρινιο. :nod: