PDA

Επιστροφή στο Forum : e-bay


georgeE30
26-04-05, 23:40
Φίλες και φίλοι, αναζητώ πληροφορίες σχετικά με το e-bay. Έχεις αγοράσει κανείς τίποτα; Ποια η διαδικασία για να αγοράσω και να παραλάβω κάτι; Χρειάζεται πιστωτική; Με ενδιαφέρει κυρίως το e-bay Γερμανίας (ίσως και Ιταλίας). Και δεν ξέρω γρι γερμανικά :tapedshut (ή ιταλικά :tapedshut :tapedshut ). Παρακαλώ βοήθεια...

volosgt
27-04-05, 11:00
Εχω αγοράσει αρκετά πράγματα απο το EBAY.

Οι σελίδες είναι οι εξής:
- www.ebay.com (USA)
- www.ebay.de (Germany)
- www.ebay.it (Italy)

Κατά πρώτον για να μπορέσεις να αγοράσεις κάτι θα πρέπει να δημιουργήσεις κάποιον χρήστη (λογαριασμό). Για να γίνει αυτό θα πρέπει να συμπληρώσεις κάποια αίτηση όπου μεταξύ των άλλων στοιχείων που θα βάλεις, θα πρέπει να βάλεις και το email σου.
Εαν το email είναι από free providers όπως hotmail, yahoo κλπ, θα πρέπει να να δώσεις στοιχεία πιστωτικής για λόγους εγκυρότητας.

Για να αγοράσεις κάτι μπορείς είτε κατευθείαν εάν το υποστηρίζει (Buy Now), είτε θα πρέπει να κάνεις BID (να προτείνεις τιμή αγοράς). Σε κάθε προιόν υπάρχουν τρόποι πληρωμής που δέχεται ο πωλητής και τους γράφει μέσα, αλλά και το κόστος της μεταφοράς.

Πιθανοί τρόποι πληρωμής είναι μέσω μεταφοράς ποσού απο τράπεζα σε κάποιο λογαριασμό και μέσω PayPal (πληρωμή μέσω πιστωτικής) (άλλη ιστορία).

Προσοχή στο ότι γράφει ο κάθε πωλητής για το αγαθό που πουλάει, πολλές φορές η πρώτη εντύπωση είναι διαφορετική από την πραγματικότητα.

Καλό είναι ότι ότι απορίες έχεις να στέλνεις email στον πωλητή και να ρωτάς.

Ο λογαριασμός είναι κοινός σε όλα τα EBAY ανεξαρτήτως χώρας. Οπότε καλύτερα να δημιουργήσεις τον λογαριασμό στο Αμερικάνικο.


Οτι άλλες ερωτήσεις έχεις είμαι στην διαθεσή σου. Χρησιμοποιώ το EBAY πάνω απο 1.5 χρόνο

DUKE
27-04-05, 15:00
Na pros8esw pws se symferei ths Aglia www.ebay.co.uk
Epeidh milaei aglika kai epeidh to kostos apostolh twn proiontwn 8a einai fthnotero apo ths amerikhs.

Gia E30 yparxei oti 8es.
Egw hdh exw parei polla pragmata, kai apo ekei 8a parw kai tis zandes (alpina replica) se 2 bdomades peripou.

Ka8e fora pou kaneis mia synallagh prepei na efhseis comment ston xrhsth po agorases h poulhses.
Antistoixa 8a kanei kai aytos to idio.

An parreis negative paketo.
Sta 3 negative se petane apo to ebay.

An deis dipla se ka8e xrhsth yparxei ena noumero. Ayto to noumero ypodhlwnei tis synallages pou exei kanei me diaforetikous an8rwpous.
Apo katw apo to noumero ayto exei ena pososto pou ypodhlwnei to positive feedback pou tou exoun afhsei (posoi htan ikanopoihmenh).

Apopsh mou einai na exeis mia pistwtikh me mikro orio mono gia to internet.
Egw toulaxiston ayto exw kanei.

Elpizw na boh8hsa

georgeE30
28-04-05, 16:15
e-mail έχω από το ΤΕΙ Θεσσαλονίκης. Γνωρίζεται αν θεωρείται free provider ή όχι;
Σχετικά με την πιστωτική κάρτα, επειδή εγώ δε χρησιμοποιώ και δεν έχω, μπορώ να δώσω κάποιον άλλο αριθμό π.χ. της μητέρας μου;
Και κάτι άλλο, ξέρετε πως βγαίνουν τα έξοδα αποστολής; Τα έξοδα από Αγγλία και από Γερμανία έχουν μεγάλη διαφορά;

volosgt
03-05-05, 08:20
Πιστωτική μπορείς να δώσεις από όποιον θέλεις, αρκεί να δώσεις και τα υπόλοιπα στοιχεία του.

Οσο αφορά τα έξοδα αποστολής αυτά εξαρτωνται απο τις διαστάσεις, το βάρος και τον χρόνο παράδοσης.

Σχετικά με την αγορά απο Αγγλιά δεν νομίζω οτί συμφέρει διότι η Λίρα είναι πολύ πιο ακριβή απο το Ευρώ. Εαν θέλεις ανταλλακτικά για BMW προτίμησε το Γερμανικό μπορείς να βρεις τα πάντα.