PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ 316i ΣΕ 318i


simgr
28-04-05, 19:33
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
Είμαι κάτοχος ενός 316ι/Ε46 και θέλω να αλλάξω μοτέρ. Μου είπαν σε σχολή οδηγών ότι για ν'αλλάξω κινητήτρα με περισσότερα κυβικά πρέπει να πάω στην Αθήνα να το δηλωσω στη άδεια μου!!! Αν κάποιος γνωρίζει ας με διαφωτίσει γιατί μ'αυτά που ακούμε θα μείνουμε χωρίς μαλλιά πριν την ώρα μας.


Ευχαριστώ

tsouk
11-05-05, 12:28
υπαρχουν πολλα γραφεια αυτοκινητιστικων υποθεσεων.αν βεβαια δεν θες να μπλεξεις μα αυτους πηγαινε σε ενα ΚΕΠ(κεντρο εξυπηρετησης πολιτων) και ρωτα τι χρειαζεται γαι να δηλωσεις καινουριο κινητηρα(νομιζω θελει αποδειξη αγορας ή αποδειξη απο το συνεργειο που περασες τον κινητηρα)

simgr
11-05-05, 18:09
υπαρχουν πολλα γραφεια αυτοκινητιστικων υποθεσεων.αν βεβαια δεν θες να μπλεξεις μα αυτους πηγαινε σε ενα ΚΕΠ(κεντρο εξυπηρετησης πολιτων) και ρωτα τι χρειαζεται γαι να δηλωσεις καινουριο κινητηρα(νομιζω θελει αποδειξη αγορας ή αποδειξη απο το συνεργειο που περασες τον κινητηρα)
Σ' ευχαριστώ για την ανταπόκριση σου. Αφού πήγα σε δύο σχολές οδηγών που μου είπαν και οι δύο ότι πρέπει να κατέβω Αθήνα (ο ένας έχει και μέσω και ζήτησε 600ευρώ για να με γλιτώσει από τον κόπο!!!!), ρώτησα γνωστό του μηχανικού μου (ζήτησε 450 ευρώ!), ρώτησα και στο ΚΕΠ. Το μόνο δύσκολο τώρα είναι να βρω έναν μηχανολόγο-μηχανικό για να υπογράψει υπεύθηνη δήλωση για την αλλαγή κινητήρα. Ξέρεις οτιδήποτε που μπορεί να βοηθείσει;

bmwfan
11-05-05, 22:53
Και γιατι δεν βαζεις τον στροφαλο του 1.8 και να γινει 318 με τον δικο σου κορμο και θα ειναι και νομιμοτατο!!!!!!!!!! :drive2:

Fanatic
11-05-05, 22:59
Δεν βρισκω καμια ουσια σε αυτη την μετατροπη...

simgr
12-05-05, 17:24
Δεν βρισκω καμια ουσια σε αυτη την μετατροπη...

Aπό άποψη διαφοράς ιπποδύναμης εννοείς;

manosm3
12-05-05, 19:19
Aπό άποψη διαφοράς ιπποδύναμης εννοείς;
Και απο αυτην την αποψη! ουσιαστικα δε θα δεις και ΤΗΝ διαφορα. Μονο πολυ λιγο σε επιταχυνση και ροπη! Αλλα σου ειπα: αφου μπαινεις που μπαινεις στον κοπο παρε τιποτα δυνατοτερο! :)

simgr
12-05-05, 20:02
Δυνατότερο σημαίνει και αρκετά ακριβότερο. Διπλάσια τιμή έχει ο δίλιτρος με μικρή διαφορά σε επιδόσεις (0-100 0,5δευτ. πιο γρήγορο). Για 2.5λίτρα άστο πολλύ το μαλλί!

ΓΙΩΡΓΟΣ
12-05-05, 21:02
Δυνατότερο σημαίνει και αρκετά ακριβότερο. Διπλάσια τιμή έχει ο δίλιτρος με μικρή διαφορά σε επιδόσεις (0-100 0,5δευτ. πιο γρήγορο). Για 2.5λίτρα άστο πολλύ το μαλλί!
Φιλε δεν αξιζει, εγω εχω ε46 318, 1,9 δεν θα καταλαβειs διαφορα, εγω το ετοιμαζω για 30αρι :)

M3EST
12-05-05, 22:18
Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΙΠΠΟΔΥΝΑΜΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΤΗΝ ΡΟΠΗ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΛΥΣΗ ΑΝ Σ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΣΤΕΙΛΕ PM.

manosm3
12-05-05, 22:23
Δυνατότερο σημαίνει και αρκετά ακριβότερο. Διπλάσια τιμή έχει ο δίλιτρος με μικρή διαφορά σε επιδόσεις (0-100 0,5δευτ. πιο γρήγορο). Για 2.5λίτρα άστο πολλύ το μαλλί!

Γιαννη μη βιαζεσαι!!!!! Μαζεψε λιγα λεφτα περισσοτερα και θα παρεις ενα 6κυλινδρο για το οποιο υπαρχει και λυση κομπρεσσορα απο την schnitzer! Σκεψου το λιγο! Μη βιαζεσαι γιατι θα το μετανιωσεις αργοτερα! Οι διαφορες ειναι αμελητεες!

tsouk
13-05-05, 08:35
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
Είμαι κάτοχος ενός 316ι/Ε46 και θέλω να αλλάξω μοτέρ. Μου είπαν σε σχολή οδηγών ότι για ν'αλλάξω κινητήτρα με περισσότερα κυβικά πρέπει να πάω στην Αθήνα να το δηλωσω στη άδεια μου!!! Αν κάποιος γνωρίζει ας με διαφωτίσει γιατί μ'αυτά που ακούμε θα μείνουμε χωρίς μαλλιά πριν την ώρα μας.


Ευχαριστώ

Φιλε μου με αυτους τους συνεργατες τι τους θελεις τους εχθρους?
το κοστος που μου ειπαν εμενα ειναι 160 ευρωα αν μου το κανει
το γραφειο αυτοκ.υποθεσεων και 50 ευρω αν το κανω μονος μου στην Αθηνα.
τον κινητηρα σου που τον περασες?εκει που τον περασες μπορουν να στον δηλωσουν.αποδειξη αγορας δεν εχεις?εκτος κι αν παιζει διαπλοκη με το μοτερ και δεν υπαρχουν νουμερα..εκει παιζουν αλλα κοστολογια..


Alpina Rulez!!!

simgr
13-05-05, 15:51
Φιλε μου με αυτους τους συνεργατες τι τους θελεις τους εχθρους?
το κοστος που μου ειπαν εμενα ειναι 160 ευρωα αν μου το κανει
το γραφειο αυτοκ.υποθεσεων και 50 ευρω αν το κανω μονος μου στην Αθηνα.
τον κινητηρα σου που τον περασες?εκει που τον περασες μπορουν να στον δηλωσουν.αποδειξη αγορας δεν εχεις?εκτος κι αν παιζει διαπλοκη με το μοτερ και δεν υπαρχουν νουμερα..εκει παιζουν αλλα κοστολογια..


Alpina Rulez!!!

Φίλε μου Μάνο λεφτά δεν μπορώ να μαζέψω (η λέξη αποταμίευση δεν υπάρχει στο λεξιλόγιο μου), θα πληρώσω με δόσει μέσω πιστωτικής κάρτας.
Φίλε tsouk σ' ευχαριστώ για την ανταπόκριση σου στο πρόβλημα μου!
Ο μηχανικός μου δεν έχει ιδέα από τέτοια, έχει έναν γνωστό του που με 450 ευρώ το κανονίζει. Εγώ ρώτησα σε ΚΕΠ και το μόνο που δεν ξέρω που θα βρώ είναι υπεύθυνη δήλωση ή Μηχανολόγου-μηχανικού ή Τεχνολόγου-μηχανικού. Τι σημαίνουν αυτά δεν ξέρω! :chair:
Φίλε tsouk αν μπορείς να μου στείλεις τηλέφωνα από αυτό το γραφείο ή αν γνωρίζεις οτιδήποτε που μπορεί να βοηθείσει θα σου ήμουν ευγνώμων.

manosm3
13-05-05, 17:25
Φίλε μου Μάνο λεφτά δεν μπορώ να μαζέψω (η λέξη αποταμίευση δεν υπάρχει στο λεξιλόγιο μου), θα πληρώσω με δόσει μέσω πιστωτικής κάρτας.

Προσπαθησε να κανεις μια φορα στη ζωη σου αποταμιευση για λιγο καιρο και θα δεις οτι θα αξιζει την κοπο! Θα ευχαριστηθεις πιο πολυ που θα εχεις ιδρωσει για να το βαλεις χωρια οτι θα εχεις πιο πολλα αλογα! (τι λεω το ατομο που δεν εχω κανει αποταμιευση ποτε μου!)

simgr
13-05-05, 20:29
Προσπαθησε να κανεις μια φορα στη ζωη σου αποταμιευση για λιγο καιρο και θα δεις οτι θα αξιζει την κοπο! Θα ευχαριστηθεις πιο πολυ που θα εχεις ιδρωσει για να το βαλεις χωρια οτι θα εχεις πιο πολλα αλογα! (τι λεω το ατομο που δεν εχω κανει αποταμιευση ποτε μου!)

Πολύ αργά! Έχει λίγη ώρα που γύρισα σπίτι, παρέλαβα το μωρό μου από το συνεργείο (άψογος ο μηχανικός). Το έκανα 1.9 με πρόγραμμα, μου το δυναμομέτρησε και βγάζει 125 άλογα και σε μια βδομάδα θα μου περάσει και εκκεντροφόρο και την νέα χαρτογράφηση στο πρόγραμμα θα μου την κάνει δώρο.
Τελικά για τα λεφτά που έδωσα και βέβαια για την διαφορά που περίμενα είμαι ευχαριστημένος. Δεν είναι γρήγορο τώρα αλλά είναι άνετο, ρε παιδιά το 16άρι ήταν απελπισία, τώρα είναι 2.5δεύτ. πιο γρήγορο. Είναι υπολογίσιμη διαφορά. Και ένα χταποδάκι αργότερα...