PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετατροπή 316ι/Ε46


simgr
28-04-05, 19:44
Καλησπέρα. Θέλω ν'αλλάξω μοτέρ και να βάλω έναν 1.8 με τους 118 ίππους.
μου είπαν ότι με πρόγραμμα θα πάρει περίπου άλλους 10 ίππους και με εκκεντροφόρους θα πιάσει σίγουρα τους 140.
Ισχύουν όλα τα παραπάνω και αν ναι, αξίζει να δώσω εκτός από το πρόγραμμα που κοστίζει 350 ευρώ άλλα 700-800 περίπου για μόνο άλλα 10 άλογα. Με αλλαγή εκκεντροφόρων η κατανάλωση θα είναι αυξημένη μέσα σε φυσιολογικά πλάισια ή θα κάει πιο πολύ και από 325ι; Θα μου βγάλει προβλήματα; :party:

antonio
28-04-05, 23:02
Mε 2 λόγια, πολλά τα λεφτά και μικρό το κέρδος σε απόδοση.
Όσο για το θέμα των εκκεντροφόρων, σε αυτά τα μοτέρ, τα vanos και τα valevetronic, δεν δέχονται πολλά πειράγματα και δεν δουλεύουν σωστά αν αλλάξεις κάτι!
Προσανατολίσου σε μια "εξακύλινδρη" λύση, η οποία θα σου έρθει μια ή άλλη, αν προσθέσεις τα προγράμματα και τους εκκεντροφόρους που σκεφτεσαι να αλλάξεις και βέβαια θα έχεις πραγματικά γκάζια!

simgr
29-04-05, 16:22
Σίγουρα η καλύτερη λύση είναι η εξακύλινδρη αλλά και δαπανηρή! Αποφάσισα λοιπόν για τον 1.8 επειδή με τον 2.0(150ιπποι) δεν είχαν μεγάλη διαφορά σε επειδόσεις (0,5δευτ από 0-100) παρόλο που έχουν 32 ίππους διαφορά. Και πιο φθηνός είναι και λιγότερη κατανάλωση, και τέλη κτλ.
Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω για μερικά αλογάκια παραπάνω; :help:

simgr
29-04-05, 20:18
Γνωρίζει κανείς κάτι για power boost valve και αν κάνει δουλειά; Πάντως το κόστος δεν είναι μεγάλο.
Κάποιος εκεί έξω που να έχει αλλάξει στο κιβώτιο ταχυτήτων τις σχέσεις με κοντύτερες να μου πει την γνώμη του. :icon18: