PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξάτμιση...για γερά νεύρα


simgr
28-04-05, 19:49
Έκανα το λάθος ν'αλλάξω εξάτμιση χάριν αύξησης ιπποδύναμης :banghead: και αισθητικής ( το δεύτερο μάλλον το πετύχαμε...), αλλά κάνει θόρυβο περισσότερο από θα ήθελα και ιδίως σε ταξίδια με κουράζει. Υπάρχει τρόπος, εκτός από να την ξηλώσω :D να μειώσω τον θόρυβο; :drive2:

antonio
28-04-05, 22:51
Έκανα το λάθος ν'αλλάξω εξάτμιση χάριν αύξησης ιπποδύναμης :banghead: και αισθητικής ( το δεύτερο μάλλον το πετύχαμε...), αλλά κάνει θόρυβο περισσότερο από θα ήθελα και ιδίως σε ταξίδια με κουράζει. Υπάρχει τρόπος, εκτός από να την ξηλώσω :D να μειώσω τον θόρυβο; :drive2:


Μπορείς να βάλεις ένα ρυθμιζόμενο κλαπέτο στην τελική απόληξη της εξάτμισης και να ρυθμίζεις τον θόρυβο.
Όσο βέβαια πιο κλειστο είναι τόσο λιγότερη θα είναι και η απόδοση που θα έχεις.
Πήγαινε στον μάστορα που στην τοποθέτησε και θα στο φτιάξει, απλό ειναι!

simgr
29-04-05, 09:13
Όταν λες θα χάσω σε απόδοση εννοείς σε δύναμη; Έτσι κι αλλιώς δεν κατάλαβα καμιά διαφορά όταν την πρωτοέβαλα, πόσο να πήρε άλλωστε, κανά άλογο και κανά δυο μουλάρια! :icon11:

antonio
29-04-05, 09:27
Αν δεν ένιωσες διαφορά τότε πιθανόν να πηγαίνεις χειρότερα και από την εργοστασιακή αν το κλαπέτο ειναι πολύ κλειστό! :shakehead

tasosbmwe30
29-04-05, 11:33
πουλα την εξατμιση που εβαλες και βαλε παλι την εργοστασιακη με μια "μπουκα" μονο για να μην χασεις την ομορφια!!!!παντως κατι λαθος πρεπει να εγινε!!!.....γιατι κι εγω εχω βαλει χειροποιητη ανοξειδωτη η οποια κανει αρκετο θορυβο "μεσα στην πολη" αλλα οταν βγαινω εθνικη......πιο πολυ ακουω το μοτερ...παρα την εξατμιση!!!!

Strax
29-04-05, 11:43
Δώσε καμμιά επιπλέον πληροφορία! Είδα ότι έχεις 316i Ε46! Ποια κομμάτια της εξάτμισης άλλαξες?

antonio
29-04-05, 12:47
πουλα την εξατμιση που εβαλες και βαλε παλι την εργοστασιακη με μια "μπουκα" μονο για να μην χασεις την ομορφια!!!!παντως κατι λαθος πρεπει να εγινε!!!.....γιατι κι εγω εχω βαλει χειροποιητη ανοξειδωτη η οποια κανει αρκετο θορυβο "μεσα στην πολη" αλλα οταν βγαινω εθνικη......πιο πολυ ακουω το μοτερ...παρα την εξατμιση!!!!

Aγόρι μου εσύ ακολούθησες και τις σωστές συμβουλές!! :cheers:

simgr
29-04-05, 16:14
Μόνο τελικό και το φίλτρο. Εμένα μέσα στην πόλη δεν ενοχλεί, όμως σε έξω και με 3,5-4.οοο στροφές περίπου ο μπάσος ήχος της είναι εκνευριστικός. Ιδιαίτερα ενοχλεί όταν με ταχύτητα στο κιβώτιο κατεβαίνω κάποια κατηφόρα. Η μάρκα πάντως δεν πρέπει να λέει και πολλά... Αsso είναι και πρέπει να είναι made in italy. :smashtard

Strax
30-04-05, 11:49
Είναι λογικό να μην κατάλαβες καμμία διαφορά, μια και μόνο με την αλλαγή του τελικού θα κέρδισες το πολύ 2-3 άλογα και αυτά στις ψηλές στροφές. Που να καταλάβεις τέτοια διαφορά! Τα σημεία που σε ενοχλεί η εξάτμιση είναι τα κλασσικά σημεία που κουράζουν στις ελεύθερες εξατμίσεις. Λογικά από την περιγραφή σου φαίνεται ότι η εξάτμιση είναι τελείως ελεύθερη. Υπάρχουν ένα δυο κολπάκια που μπορούν να σου κάνουν οι ψαγμένοι εξατμισάδες για να σπάσει λίγο το μπάσο χωρίς ιδιαίτερο κόστος....Δες πρώτα κάτι τέτοιο και αν δεν μείνεις και τότε ευχαριστημένος ξαναβάλε τη μαμά!

Fad3In
30-04-05, 16:22
Πω! ...κι εγω ενα χειροποιητο τελικο εχω βαλει και παρατηρησα οτι αυξηθηκε ο θορυβος μετα απο κανα χρονο...τωρα βεβαια ειναι σταθερα εκει,αλλα και παλι...
Τι να πω; Ειτε υπομονη,ειτε το ξηλωνεις και το πουλας/αντικαθιστας με κατι πιο ησυχο! Τωρα δεν βλαπτει να κανεις και καμμια σχετικη ερωτηση σε καναν ειδικο εξατμισά...
Ν.

simgr
02-05-05, 20:16
Η μαμά εξάτμιση είναι μονή, Θα μου άρεσε να ήταν σαν τα εξακύλινδρα που έχουν δύο απολήξεις και βάζεις και δύο ανοξείδωτα καπάκια και είναι κούκλα!
Ξέρετε αν μπαίνει στο 316 εξάτμιση από κάποιο εξακύλινδρο; θα το κόψει; :bugeye:

p_sE36
02-05-05, 20:27
Oσον αφορα τον υπερβολικο θορυβο μπορει να μπει σιλανσιε πριν το τελικο και να ηρεμησει αρκετα, ειναι ενα απο αυτα τα "κολπα" που κανουν οι εξατμισαδες, οπως και ο ρυθμιστης θορυβου στο τελικο...

kastorianos88
03-05-05, 02:29
Oσον αφορα τον υπερβολικο θορυβο μπορει να μπει σιλανσιε πριν το τελικο και να ηρεμησει αρκετα, ειναι ενα απο αυτα τα "κολπα" που κανουν οι εξατμισαδες, οπως και ο ρυθμιστης θορυβου στο τελικο...
an den alaxtei to meseo den apodidei to car giati stin ousia einai san na ebales mpouka sthn mama eksatmish an omos alakseis amesos tha neuriasei

Cabriolakias
06-05-05, 11:07
Να μιωσεις το θορυβο δεν νομιζω να γινετε αλλα αν βαλεις μια εξατμηση της g power οπως εχω βαλει εγω θα εχεις γλυκο ηχο απαλο και καθολου ενοχλιτικο στα ταξιδια σου..κανει λιγο θορυβο μονο στα τερμα γκαζια με πεμπτες σταθερα εισαι κιριλε...

ks50:50
06-05-05, 14:18
Να μιωσεις το θορυβο δεν νομιζω να γινετε αλλα αν βαλεις μια εξατμηση της g power οπως εχω βαλει εγω θα εχεις γλυκο ηχο απαλο και καθολου ενοχλιτικο στα ταξιδια σου..κανει λιγο θορυβο μονο στα τερμα γκαζια με πεμπτες σταθερα εισαι κιριλε...

Τί έχεις αλλάξει?Μόνο τελικό?Πόσο σου πήγε?

simgr
06-05-05, 16:05
Ναί μόνο τελικό και αν εννοείς για το μαλλί απ' ότι θυμάμει κάτι παραπάνω απο 200 ευρώ

simgr
25-05-05, 20:21
Γνωρίζετε το πρόβλημα μου με την εξάτμιση. Ο μηχανικός μου είπε ότι εξάτμιση από εξακύλινδρο δεν μπαίνει διότι είναι "διπλή από μπροστά" όπως χαρακτηριστικά μου είπε! Ισχύει κάτι τέτοιο;

manosm3
25-05-05, 22:28
Γνωρίζετε το πρόβλημα μου με την εξάτμιση. Ο μηχανικός μου είπε ότι εξάτμιση από εξακύλινδρο δεν μπαίνει διότι είναι "διπλή από μπροστά" όπως χαρακτηριστικά μου είπε! Ισχύει κάτι τέτοιο;

Ναι, οι εξατμισεις των 6κυλινδρων καταληγουν σε 2 σωληνες ενω των 4κυλινδρων σε 1!

Black5
26-05-05, 07:59
Mε μια πατεντούλα μπαίνει όμως!