PDA

Επιστροφή στο Forum : απατεωνας..........


billyse46
31-07-08, 18:49
Καλησπερα παιδια,πριν μια βδομαδα πηγα και αγορασα ενα πλαστικο για το αυτοκινητο μου(bmw e46)που μπαινει στο μπροστινο μπαρμπριζ κατω απο τους υαλοκαθαριστηρες,γιατι το προηγουμενο ειχε φθαρει.το πληρωσα 47 ευρω(λογικη τιμη)και μου ειπε το παληκαρι να περασω καποια μερα να μου το τοποθετησουν.Πηγα υστερα απο δυο μερες και το εβαλα και οταν πηγα να πληρωσω μου ειπε ο υπευθηνος του μαγαζιου οτι η τοποθετηση κοστιζει 30 ευρω.τα πηρα στο κρανιοοοο....γιατι περισσοτερη ωρα εκανα να βαλω το αυτοκινητο στο συνεργειο παρα να το βαλουν.Η απαντηση του υπευθηνου και ιδιοκτητη ηταν(ας το εβαζες μονος σου)-ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΩΣΤΟΥ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑ-τελως παντων το πληρωσα και την εκανα και αν ξανα πατησω εκει χ$#$%^^μαι!!!!!
το μαγαζι ειναι επι της αχιλλεως μετα την πλατεια καραισκακη.

Geo_3D
31-07-08, 19:11
Sorry αλλά ετσι οπως το γραφεις,καθε αλλο παρα απατεωνας μοιαζει.
Η τιμη που το αγορασες περιελαμβανε και την τοποθετηση μαζι???
Δεν σου εχει ξανατυχει δηλαδη ποτε,να εχεις 2 τιμες,μια για την αγορα του ανταλλακτικου και μια για την εργασια/τοποθετηση???

mafias
31-07-08, 19:16
συνήθως όταν αγοράζεις πλαστικάκια και γυαλοκαθαριστήρες κλπ σου λένε μια τιμή και εννοείται σου κανουν την ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ να στα τοποθετήσουν...(για 10 λεπτά δουλειά)...

αφου σου είπε πέρνα μια μέρα να το βάλουμε και δεν σου είπε οτι η τοποθέτηση κοστίζει ας μήν τον πλήρωνες....τι θα σου έκανε μύνηση?

δυστυχώς πόσο χαζοί είμαστε και εμείς που τους πληρώνουμε αυτούς - βάζω και εμένα μέσα γιατί και εγώ θα έδινα τα 30 εκείνη την ώρα και θα έγραφα εδω μέσα μετά πόσο μ$#*& ήμουν...

BILL007
31-07-08, 21:11
Για μένα φίλε Βασίλη φέρνεις και εσύ μέρος ευθύνης...Έπρεπε πρώτα να ρωτήσεις πόσο θα κοστίσει η τοποθέτηση και μετά να προχωρήσεις...Τουλάχιστον σου έγινε μάθημα για μελλοντικά "μαστόρια"

Υ.Γ Καθένας ζητάει όσο θέλει για μια εργασία...Εσυ απλά ζητάς τιμή κρίνεις και εγκρίνεις αν είναι...:D

KATSARAIOS
31-07-08, 22:30
Καλησπερα παιδια,πριν μια βδομαδα πηγα και αγορασα ενα πλαστικο για το αυτοκινητο μου(bmw e46)που μπαινει στο μπροστινο μπαρμπριζ κατω απο τους υαλοκαθαριστηρες,γιατι το προηγουμενο ειχε φθαρει.το πληρωσα 47 ευρω(λογικη τιμη)και μου ειπε το παληκαρι να περασω καποια μερα να μου το τοποθετησουν.Πηγα υστερα απο δυο μερες και το εβαλα και οταν πηγα να πληρωσω μου ειπε ο υπευθηνος του μαγαζιου οτι η τοποθετηση κοστιζει 30 ευρω.τα πηρα στο κρανιοοοο....γιατι περισσοτερη ωρα εκανα να βαλω το αυτοκινητο στο συνεργειο παρα να το βαλουν.Η απαντηση του υπευθηνου και ιδιοκτητη ηταν(ας το εβαζες μονος σου)-ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΩΣΤΟΥ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑ-τελως παντων το πληρωσα και την εκανα και αν ξανα πατησω εκει χ$#$%^^μαι!!!!!
το μαγαζι ειναι επι της αχιλλεως μετα την πλατεια καραισκακη.
εγω φιλε δεν καταλαβα γιατι λες οτι οταν τελειωσε πηγες να πληρωσεις!!!αφου ειχες την αντιληψη οτι ηταν δωρεαν η τοποθετηση επρεπε να μην πας προς το ταμειο αλλα να φυγεις.΄
τελικα μαλλον δικιο εχει το συνεργειο κατα την γνωμη μου.

timokratis
31-07-08, 23:30
συμφωνώ με τον προλαλίσαντα΄... το έχω αλλάξει και εγώ μόνος μου και δεν είναι πάνω από 20 λεπτά δουλειά, οπότε έπρεπε να την κάνεις με ελαφρά πηδηματάκια!!!

billyse46
01-08-08, 05:51
Οταν αγορασα το πλαστικο το παιδι που ηταν στο ταμειο μου ειπε να βαλω το αυτοκινητο στα παιδια στο συνεργειο να μου το αλλαξουν αλλα εγω μην εχοντας το αυτοκινητο μαζι μου, μου λεει να περασω καποια αλλη στιγμη.Οταν βεβαια πηγα μετα απο κανα δυο μερες και το εβαλα στο συνεργειο εγω μπηκα στο αυτοκινητο για να φυγω αλλα μου ειπαν να παω στο ταμειο να παρω το χαρτακι,πηγαινοντας εκει εγιναν αυτα που σας ειπα.Δεν με πειραξε για τα τριαντα ευρω που πληρωσα αλλα για τον τροπο που μου μιλησε.

demis_330
01-08-08, 10:20
Εμένα μου έχει συμβεί αυτό, έκανα φασαρία και του είπα δεν πληρώνω εργασία, (αφού είπε οτι θα το βαλει τζάμπα, 10 λεπτά δουλειά είναι) βγάλτο τώρα !
Τελικα, το έριξε οτι έγινε παρεξήγηση, δεν πληρωσα, πηρα το αυτοκίνητο με το ανταλλακτικο φορεμενο και έφυγα.

spaka
01-08-08, 13:19
Αυτο που ηδη εκανες postaροντας το στο forum πιστευω φτανει. Αν χασει μερικους πελατες ακομα, μπορει να καταλαβει...

nikos_E34
01-08-08, 20:57
εγω πιστευω οτι για διο τρεις βιδες αν πιανουν τα χερια σου που πρεπει να πιανουν αφου μπορεις να γραφεις και να κρατας ενα κλειδι αυτοκινητου ετσι πιανεις και διο καριδακια και το λυνεις και βαζεις το καινουριο..εγω 50 θα σου ζηταγα και αμα θες

bebeto
06-02-09, 08:47
Δεν μου φενεται και μενα για Απατεωνας. Επρεπε να ρωτησεις ποσο κανει η τοποθετησει και να αποφασησεις μονος σου. Οσο θελει ο καθενας εκτιμαει την τεχνογνωσια του, το ΤΕΒΕ του, το Νοικι του, τον εξοπλησμο του (ακομη και το ρισκο του) και ζηταει οσο νομιζει οτι ειναι αναλογα. Τωρα σιγουρα 30 ευρω δεν ειναι λιγα αλλα...ας ρωτουσες :)

Sorry που δεν συμφωνω μαζι σου.

bmw330vasilis
06-02-09, 08:53
ρε παιδια....καποια πραγματα ειναι αυτονοητα.....περνωντας ενα ανταλλακτικο που κανει τοσο λιγα λεφτα παντως...δεν περιμενεις οτι θα σου ζητησουν αλλα τοσα για τοποθετηση...γνωμη μου παντα!!οσον αφορα τον τροπο που σου απαντησε...σιγουρα εγω θα του το πεταγα στα μουτρα!

george kaleas
10-02-09, 16:32
ναι ρε παιδια ΕΛΕΟΣ!! 30ε για 10 λεπτα(2βιδες) που φτασαμε ειναι αυτονοητο οτι δεν περιμενεις να σου πει 30ε καλα λεει ο vasilis στα μουτρα !!!!! το ηθελε...

mitsos_chania
10-02-09, 16:43
και αν σας πω οτι η τοπικη αντιπροσωπια μου ζητησε για την αλλαγη των 2 μπροστα λαμπων στα φλας του Χ5 89 ευρω τι θα πειτε????τελικα μου πηραν ολα κι ολα 20 ευρω επειδη πλησιαζει το μεγαλο σερβις και ξερουν οτι θα μου τα παρουν χοντρα.αμ δε

oldcarskickass
10-02-09, 16:58
Αφού ρε παιδιά είναι τόσο εύκολα τα πράματα γιατί δε τα κάνουμε και μόνοι μας;

Εκ των υστέρων εύκολα βέβαια.

Πολλά τα λεφτά Άρη, μη κατακριτέα ΚΑΘΟΛΟΥ η κίνηση από τον << απατεώνα >> (γιατί είναι επιχείρηση όχι φιλανθρωπικό ίδρυμα) αλλά έπρεπε πρώτα να ρωτήσεις.

shido
10-02-09, 17:00
Δυστυχως η ευτυχως ετσι ειναι.Σε συνεργειο δεν πληρωνεις τοποθετηση?Οταν πας να αλλαξεις αναρτηση παλι το ιδιο δεν γινεται?Εκτος απο την εμπορικη συναλλαγη ειναι και η παροχη υπηρεσιων

Chris316
10-02-09, 17:16
Παιδιά τα πράγματα είναι απλά και εδώ φταίνε όλοι και κανένας. Λίγο ο φίλος μας που δεν ρώτησε για το κόστος εργασίας για τον Α ή Β λόγο, λίγο που δεν τον προειδοποίησε ο "τεχνικός" για το κόστος σαν σωστός επαγγελματίας (κακά τα ψέματα έτσι κανουν οι σωστοί επαγγελματίες), λίγο το ότι τον βρήκε κάπως χαλαρό και απροετοίμαστο και είπε μέσα του "ότι του φάμε καλό θα μας κάνει..." και καταλήξαμε να το αναλύουμε εδώ. Το περιστατικό πλέον είναι παρελθον. Σωστή η παρατήρηση του Βασίλη για τον συγκεκριμμένο τύπο / "επαγγελματία". Από εδώ και πέρα όλοι μας θα φυλαγόμαστε....τουλαχιστον από αυτόν. Ηθικό δίδαγμα. Ότι κάνουμε πρέπει να έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά και το μυαλό σε εγρήγορση για να τα γλιτώνουμε....

xaris318
10-02-09, 17:36
Καλισπερα παιδια και καλι χροννια..
Σχετικα με το πλαστικο το αλλαξα και εγο την περασμενη βδομαδα στο Ε-46 μου.
57 ευρω μου ειπε ο μηχανικος μου πολλη αξιοπρεπης και εντιμοσ κυριος..Αναστασιου Δημ.
Φυσικα δεν μου ζητησε ουτε δραχμη για τοποθετηση...
Αρα ειναι καθαρα θεμα αξιοπρεπειασ και μονο ,και φυσικα αμα σε θελει για πελατη για το επομενο σερβισ..
Αυτη ειναι η ταπεινη μου γνωμη.
μετα τιμης
Χαρης

shido
10-02-09, 17:38
εσενα σου πηρε 10€ τοποθετηση ,μια χαρα

m-power_01
11-02-09, 04:00
1ον το δεν μου πηρε λεφτα για τοποθετηση οταν το χρεωνει 10 ευρω παραπανω...το βλεπω κοροιδια...!!!πες ασε 57 ,οχι κανει 57...δεν μας κανεις και χαρη!!!!

2ον το συνεργειο που αναφερατε μπορει να ζηταει οσα θελει...ελευθερος επαγγελματιας ειναι!!!(σαφεστατα τα βρισκω πολλα ,αλλα γιατι μπορω να το βαλω μονος μου...) οχι δυο βιδες ειναι...αμα ειναι 2 βιδες καντο!!!

3ον κανενα συνεργειο δεν ταυτιζεται με την προνοια ουτε με κανα ιδρυμα...αν βεβαια κανεις εκει την συντηρηση του αυτοκινητου και του τα ακουμπας ...ψιλοειναι γαιδουρι!!! αν τον εχεις ολο για μερεμετια .τσαμπα το ενα τσαμπα το αλλο...καποια στιγμη θα στην φοραγε!!!!

4ον δεν δεχομαι απο κανενα !!!! το δεν με πειραξαν τα 30 ευρω!!!!!!!!!!!!!!! ΦΥΣΙΚΑ και σε πειραξαν αλλιως δεν θα το εκανες θεμα!!! (και καλα καναν και σε πειραξανε, ενα μεροκαματο ειναι...)

φιλικα και χωρις καμια εμπαθεια.απλως να ειμαστε λιγο προσεχτικοι

thanassis
11-02-09, 11:56
παιδιά για το φίλτρο του κλιματισμού μια χρονιά πληρώσαμε 60€ (υλικό + αντικατάσταση) και από τότε το παίρνω με 10€ και το περνάω μόνος μου.
ο τύπος μπορεί να το θεώρησε αυτονόητο ότι θα πληρωθεί αν το τοποθετήσει

Αντών///is
11-02-09, 17:52
1ον το δεν μου πηρε λεφτα για τοποθετηση οταν το χρεωνει 10 ευρω παραπανω...το βλεπω κοροιδια...!!!πες ασε 57 ,οχι κανει 57...δεν μας κανεις και χαρη!!!!

2ον το συνεργειο που αναφερατε μπορει να ζηταει οσα θελει...ελευθερος επαγγελματιας ειναι!!!(σαφεστατα τα βρισκω πολλα ,αλλα γιατι μπορω να το βαλω μονος μου...) οχι δυο βιδες ειναι...αμα ειναι 2 βιδες καντο!!!

3ον κανενα συνεργειο δεν ταυτιζεται με την προνοια ουτε με κανα ιδρυμα...αν βεβαια κανεις εκει την συντηρηση του αυτοκινητου και του τα ακουμπας ...ψιλοειναι γαιδουρι!!! αν τον εχεις ολο για μερεμετια .τσαμπα το ενα τσαμπα το αλλο...καποια στιγμη θα στην φοραγε!!!!

4ον δεν δεχομαι απο κανενα !!!! το δεν με πειραξαν τα 30 ευρω!!!!!!!!!!!!!!! ΦΥΣΙΚΑ και σε πειραξαν αλλιως δεν θα το εκανες θεμα!!! (και καλα καναν και σε πειραξανε, ενα μεροκαματο ειναι...)

φιλικα και χωρις καμια εμπαθεια.απλως να ειμαστε λιγο προσεχτικοι
Σωστές κουβέντες...