PDA

Επιστροφή στο Forum : SMART FORTWO


tzort
03-05-05, 15:07
Apo tin M.Tetarth eimai katoxos kai enos Smart Fortwo ekdosh Pure A/C me ta 62PS 700cc elafros metaxeirismeno 1 etous me 12.000 xlm. Theoro oti epibarynetai me poly dyskola xiliometra mesa stin polh to 116, kai den thelo na to afino kai mesa stous hlious. Nomizo oti o kathe katoxos mias BMW efoson exei thn oikonomikh dynatothta prepei na exei kai ena deutero mikro autokinito gia kinhsh sthn polh. Poia h gnomi sas?

Fanatic
03-05-05, 16:49
Συμφωνω!Αυτο συζητουσα και τις προαλλες με τον axion man.Απλα προς το παρον μου λειπουν και τα δυο...το καλο μπεμπε και το μικρο...βολευομαι καπως με την γρια....αν και καιει σχεδον οσο ενα Μ3! :bugeye:

manosbmw318ie30
03-05-05, 17:47
Εγώ από την αρχή έχω διαπιστώσει ότι κέντρο και αυτοκίνητο δε ταιριάζουν, όσο μικρό και αν είναι. Και επειδή (ακόμα) δεν έχω δίτροχο, καθώς και επειδή εδώ στο Ν. Ηράκλειο βολέβουν, χρησιμοποιώ για τις μετακινήσεις μου στο κέντρο τον ηλεκτρικό και το μετρό και λιγότερο τα λεωφορεία. :)

stef
03-05-05, 18:09
Προσωπικά θεωρώ την επιλογή ενός Smart ForTwo την καλύτερη για μετακίνηση μέσα στην Αθήνα, παρκάρει όπου να'ναι, έχει γκαζάκι για τα κυβικά του και είναι trendy!
Τι άλλο θέλεις δηλαδη... :bowdown:

antonio
03-05-05, 19:21
Συμφωνώ και εγώ για αυτό και δεν πουλάω το cinquecento μου (που είναι και trofeo βεβαίως βεβαίως) και το διατηρώ σε κατάσταση καινουργή παρά τα 11 χρονάκια του και τους κάμποσους αγώνες που έχει στην πλάτη του.

PS Μην φανταστείτε ότι κυκλοφορώ με τα roll cages στον δρόμο, έχει επανέλθει σε βολτάδικη κατάσταση!

m3power
04-05-05, 08:29
το smartaki ειναι τρελα!κυκλοφορω ηδη 2 χρονια με αυτο μεσα στην αθηνα και χωρις πλακα ειμαι κατα ευχαριστημενος!!βαζω 15 ευρω βεντζινουλα και περναω 3 μερουλες!!και κανω και αρκετα χιλιομετρα!!αν δειτε σμαρτ κοκκινο-μαυρο look brabus με αυτοκολητα sap cleaning services σε στυλ vodafone...εγω ειμαι!!!

moutraklas
04-05-05, 10:54
εγώ πάλι θα θελα σαν τρελός ένα παλιό cooperακι... είναι τρέλα αυτά! Εκτός κι αν τσιμπήσω καμιά μέρα καμιά R25, φορέσω και δερμάτινο σκουφί και γυαλιά και βγω στους δρόμους...

alexk
04-05-05, 11:19
Εγώ πάντως παιδιά, διαφωνώ με τις παραπάνω απόψεις.
Δεν θεωρώ "πόλη" την Αθήνα, στην οποία κινούμαστε στις κεντρικές λεωφόρους με ταχύτητες 100-120. Τι ασφάλεια παρέχει ένα smart? Καμμία απολύτως. Γι'αυτό, δεν αλλάζω την bmw μου με τίποτα, ακόμη και μέσα στο κέντρο. Η ασφάλεια για εμένα είναι πάνω από την ευκολία...

manosm3
04-05-05, 11:23
Ο doctorabo ειχε πει καποτε οτι στο smart roadster χωρεσε εκεινος, ενας φιλος του κι ενα πακετο τσιγαρα slim! :rofl2: Σε αυτο τι θα χωραει;

bmw316i
04-05-05, 11:27
Εγώ πάντως παιδιά, διαφωνώ με τις παραπάνω απόψεις.
Δεν θεωρώ "πόλη" την Αθήνα, στην οποία κινούμαστε στις κεντρικές λεωφόρους με ταχύτητες 100-120. Τι ασφάλεια παρέχει ένα smart? Καμμία απολύτως. Γι'αυτό, δεν αλλάζω την bmw μου με τίποτα, ακόμη και μέσα στο κέντρο. Η ασφάλεια για εμένα είναι πάνω από την ευκολία...

Κι όμως alex το smart είναι πολύ ασφαλές αυτοκίνητο χωρίς να του φαίνεται!Μπορεί απ έξω να φαίνεται μια πλαστηκούρα άλλα ο σκελετός του είναι ατσάλινος και έτσι είναι πολύ στιβαρό!Η ασφάλεια που προσφέρει βρίσκετε σε υψηλά επίπεδα!

BMW Power
04-05-05, 15:19
Santo βάλε σε παρακαλώ το βίντεο με το crash test του smart στον Alex για να αλλάξει και αυτός γνώμη όπως και εγώ και ο panoz και ο scoopman. . . . . . . . . . :bs:

alexk
04-05-05, 16:29
Δηλαδή, θέλετε να πείτε ότι ένα smart, που έχει τόσο μικρό χώρο για απορρόφηση της ενέργειας από την κρούση (άκαμπτο σκελετό όμως) ότι έχει πολύ καλή παθητική ασφάλεια? Και αυτό τι είναι ακριβώς? Το ότι δεν θα μεταμορφωθεί η καμπίνα του? Και όλη αυτή η ενέργεια από την σύγκρουση, μήπως θα την απορροφήσει ο επιβάτης. Τα νέα αυτοκίνητα έχουν ζώνες παραμόρφωσης, για να αποροφούν την ενέργεια μιας πιθανής σύγκρουσης, και να μην την δέχεται όλη ο οδηγός και οι επιβαίνοντες.

Επιπλέον, τα crash test είναι σίγουρα ένα κριτήριο, αλλά είναι πολύ συγκεκριμμένο και σχετικό. Και αυτό γιατί, στο δρόμο, όταν συμβεί ένα ατύχημα (χτυπάμε ξύλο), μπορεί κάλλιστα το αυτοκίνητο να χτυπήσει σε μπαριέρα (και χειρότερα, άν χτυπήσει εκεί που ξεκινάει η μπαριέρα). Ένα κανονικό αυτοκίνητο (με καπώ και πορτπαγκάζ) έχει και το χώρο αλλά και τα "ανταλλακτικά" (βλ. κινητήρα, σασμάν κ.ο.κ.) για να απορροφήσει έως ένα βαθμό αυτά. Ένα μικρό αυτοκίνητο, σαν το smart, που θα τα βάλει αυτά?

Αυτό που ανέφερα στην αρχή, είναι ότι δεν μπορώ να πω χρήση "πόλης", στην Αθήνα, που κινούμαστε πολύ συχνά με ταχύτητες πάνω από 100χλμ/ώρα.

Fanatic
04-05-05, 16:51
Βρε Αλεξη πιστευω μιλαμε για μετακινησεις μεσα στο κεντρο της Αθηνας αντε και για 10 λεπτα που εισαι στον κηφισο και κυλαει(βεβαια ο κηφισος σε μερικα σημεια κολλαει και ποιο πολυ απο την σταδιου αλλα τεσπα)...ολα τα υπολοιπα ειναι σταματα-ξεκινα.Το smartaki φτιαχτηκε για τον σκοπο του μποτιλιαρισματος και του ευκολου parking οχι για καμια εθνικη σιγουρα και οπως λεει και ενα τραγουδι απο κατι στακιαπου ''βρε δεν το ξανακανω σε smartaki''!!!! :rofl2: .Παντως αν καποιος κανει για να παει στην δουλεια του πχ απο αλιμο-ελληνικο στην γλυφαδα για παραδειγμα η στην βουλιαγμενη σαφως και δεν ειναι απαραιτητο...

tasosbmwe30
04-05-05, 17:07
εμενα παντως μου φαινεται "πανακριβο" γι'αυτα που προσφερει...!!!!και να μου περισευαν τα λεφτα....δεν το επαιρνα με τιποτα...καλυτερα μηχανη!!!!

m_power_lunatic
04-05-05, 17:21
Δεν το συζηταω οτι η κατοχη ενος BMW- και οχι μονο-συνεπαγεται και κατοχη ενος μικροτερου αυτοκινητου,ποιο το νοημα να κινειται το Μ3 Ε36 μου για παραδειγμα με πρωτη-δευτερα στο κεντρο στην Αθηνα????Ευτυχως που υπαρχει και δευτερο αυτοκινητο που με διευκολυνει αφανταστα-STARLET 1.3 του 1996-το οποιο χρειαζεται και στη δουλεια.Συντομα θα παιξει και επαγγελματικο και ισως αντικατασταθει το starlet με smart-ακι!Οτι καλυτερο για την πολη........παρα τον δημιουργο του..... :angryfire

Dionysis
04-05-05, 17:27
Ασχέτως αν θα είναι σμάρτ η οχι ένα δεύτερο αυτοκίνητο είναι πάντα απαραίτητο για κίνηση μέσα στην πόλη

Octane
04-05-05, 21:03
Εγω να σας πω την αληθεια,πριν παρω το Cupra πιεζα την κατασταση για ενα smart fortwo cabrio αλλα ηθελε παρα πολλη πιεση για να γινει η κινηση (η οποια απ'οτι φαινοταν δεν προκειται να γινοταν με τις υπαρχουσες συνθηκες! :smiley_ab )(+δε θα με καλυπτε καθολου!)
Θα εκανα ολες τις παραχωρησεις (αυτοματο κιβωτιο,τελικη 135 κλπ) γι'αυτο το κουκλακι που το λατρεψα πριν ακομα βγει στην παραγωγη!! :)
Τελικα σταματησα προς το παρων να το σκεφτομαι γιατι με τα 1.000χλμ που κανω καθε φορα απο 'δω μεχρι το σπιτι μου (Αθηνα) θα μου εμενε στο χερι!!Οι γονεις μου ειχαν φρικαρει που το ηθελα τοσο πολυ + σκεφτονταν πως θα πηγαινα στον αυτοκινητοδρομο + περισσοτερο το Αθηνα-Πατρα.

Black5
05-05-05, 10:35
εμενα παντως μου φαινεται "πανακριβο" γι'αυτα που προσφερει...!!!!και να μου περισευαν τα λεφτα....δεν το επαιρνα με τιποτα...καλυτερα μηχανη!!!!

Δεν είναι πανάκριβο γιατί κανένα άλλο αυτοκίνητο δεν προσφέρει αυτά που σου προσφέρει το SMART. Επιπλέον τα παραπάνω λεφτά στα κάνει αμέσως απόσβεση με την πολύ μικρή του κατανάλωση. Πριν ένα περίπου μήνα πήρε κι ο αδερφός μου Smart και μέση κατανάλωση στην πόλη έχει 5,5 λίτρα!!!

santo
05-05-05, 11:04
Santo βάλε σε παρακαλώ το βίντεο με το crash test του smart στον Alex για να αλλάξει και αυτός γνώμη όπως και εγώ και ο panoz και ο scoopman. . . . . . . . . . :bs:


καλά Αλεξ δεν σου έχω δείξει αυτό το βιντεάκι? τρελλό... μόνο αυτό να δείς και θα καταλάβεις ότι το αυτοκινητάκι αυτό είναι κλάσεις ανώτερο από διάφορα μικρά και μεγαλύτερα που κυκλοφορούν στην αγορά... το smart έσκασε σε μπετότοιχο πάχους 1,5 μέτρου με 100 Km/h και η ζημιά ήταν αμελητέα. :drive2:

Θα σου το δείξω με την πρώτη ευκαιρία...

stef
05-05-05, 12:55
Εγώ λέω να πάρεις το 330 και να κατέβεις καμια Γλυφάδα να πάμε για καφέ και μετά να δεις μωράκια με smartakia...!!! :flipa:

Octane
05-05-05, 13:21
Δεν είναι πανάκριβο γιατί κανένα άλλο αυτοκίνητο δεν προσφέρει αυτά που σου προσφέρει το SMART. Επιπλέον τα παραπάνω λεφτά στα κάνει αμέσως απόσβεση με την πολύ μικρή του κατανάλωση. Πριν ένα περίπου μήνα πήρε κι ο αδερφός μου Smart και μέση κατανάλωση στην πόλη έχει 5,5 λίτρα!!!
+ που να επαιρνε το diesel Δημητρη!!Να εβλεπε στην εθνικη κανενα 2,κατι ... :)

Οσο για το ποσο ασφαλες ειναι,ολοι εχετε δικιο!!
Ναι,μπορει να κανει "κομματια" ακομα + s-class + να μην παθει τιποτα,αλλα οπως λεει ο Αλεξης,ολη την ενεργεια θα την απορροφησουν οι επιβατες.
Που να το δειτε να τρακαρει με seicento,saxo,twingo + σια!! :whip: