PDA

Επιστροφή στο Forum : Φανάρια Ζ3 - ζητούνται


komis
08-05-05, 15:41
Γεια σας φίλοι,

Κατά σύμπτωση βρήκα αυτό το site και είπα μήπως μπορεί να βοηθήσει κανείς.. ψάχνω φανάρια αριστερό και δεξί για το μικρούλι μου το Ζ3, λόγω μόνιμης μετεγκατάστασης στην Ελλαδάρα (επιτέλους!!).

Το αυτοκίνητο έχει φανάρια για δεξιοτίμονο (δηλαδή ανάποδα από τα δικά μας), τα οποία είναι επικίνδυνα για ευρώπη.. Υπάρχει περίπτωση να ξέρει κανείς για ένα σετ μεταχειρισμένα (η αντιπροσωπεία εδώ στη Σκωτία μου ζητάει 280Ευρώ το φανάρι!!);

Ευχαριστώ πολύ!

tasosbmwe30
08-05-05, 19:28
Γεια σας φίλοι,

Κατά σύμπτωση βρήκα αυτό το site και είπα μήπως μπορεί να βοηθήσει κανείς.. ψάχνω φανάρια αριστερό και δεξί για το μικρούλι μου το Ζ3, λόγω μόνιμης μετεγκατάστασης στην Ελλαδάρα (επιτέλους!!).

Το αυτοκίνητο έχει φανάρια για δεξιοτίμονο (δηλαδή ανάποδα από τα δικά μας), τα οποία είναι επικίνδυνα για ευρώπη.. Υπάρχει περίπτωση να ξέρει κανείς για ένα σετ μεταχειρισμένα (η αντιπροσωπεία εδώ στη Σκωτία μου ζητάει 280Ευρώ το φανάρι!!);

Ευχαριστώ πολύ!



για παρε ενα τηλ,και κανε μια ερωτηση στον Κ. Παναγιωτιδη (λενορμαν 55- κολωνος) τηλ:5145991

για μεταχειρησμενα παντα!!!!

manosm3
08-05-05, 19:28
Εχουν διαφορετικα φαναρια τα δεξιοτιμονα;

tasosbmwe30
08-05-05, 19:31
Εχουν διαφορετικα φαναρια τα δεξιοτιμονα;




ρε Μανοοοο...........!!!!!!

manosm3
08-05-05, 19:43
ρε Μανοοοο...........!!!!!!

Ρε Τασο, ιδια δεν ειναι εξωτερικα;

GEORDIE
08-05-05, 23:34
Όταν λες φανάρια,τι ακριβώς ψάχνεις, μπροστινά ή πίσω.

melos86
09-05-05, 00:49
Προφανως εννοει τα μπροστινα φαναρια!! Τα πισω δεν πρεπει να εχουν καμια διαφορα!!
Βασικα επειδη εκει οδηγουν απο την αριστερη πλευρα του δρομου τα φωτα ειναι ρυθμισμενα αναποδα... Δηλαδη το αριστερο φεγγει πιο ψηλα ενω το δεξι πιο χαμηλα για να μην τυφλωνει τους απεναντι!!
Αληθεια δεν γινεται να τα ρυθμισεις?? Πρεπει να τα αλλαξεις?? Μου φαινεται λιγο περιεργο!

Black5
09-05-05, 09:34
Προφανως εννοει τα μπροστινα φαναρια!! Τα πισω δεν πρεπει να εχουν καμια διαφορα!!
Βασικα επειδη εκει οδηγουν απο την αριστερη πλευρα του δρομου τα φωτα ειναι ρυθμισμενα αναποδα... Δηλαδη το αριστερο φεγγει πιο ψηλα ενω το δεξι πιο χαμηλα για να μην τυφλωνει τους απεναντι!!
Αληθεια δεν γινεται να τα ρυθμισεις?? Πρεπει να τα αλλαξεις?? Μου φαινεται λιγο περιεργο!

Αν θυμάμαι καλά στο βιβλιαράκι του αυτοκινήτου γράφει ότι μπορεί να αλλαχτεί χωρίς να αλλαχτούν τα φανάρια (για τις περιπτώσει έλεγε που πας σε χώρα με δεξιοτίμονα) :nixweiss:

MPOWER
09-05-05, 09:48
Προφανως εννοει τα μπροστινα φαναρια!! Τα πισω δεν πρεπει να εχουν καμια διαφορα!!
Βασικα επειδη εκει οδηγουν απο την αριστερη πλευρα του δρομου τα φωτα ειναι ρυθμισμενα αναποδα... Δηλαδη το αριστερο φεγγει πιο ψηλα ενω το δεξι πιο χαμηλα για να μην τυφλωνει τους απεναντι!!
Αληθεια δεν γινεται να τα ρυθμισεις?? Πρεπει να τα αλλαξεις?? Μου φαινεται λιγο περιεργο!

Τα φανάρια δεν ρυθμίζονται το ένα πιο ψηλά από το άλλο και όποιος το κάνει είναι λάθος. (Καταβολές από αρχαία αυτοκίνητα)
Τα τελευταία 25 τουλάχιστον χρόνια, τα φανάρια έχουν κλίση από μόνα τους.
Εάν καλύψετε το ένα φανάρι και δείται τη δέσμη του άλλου θα δείται οτι η δέσμη μέχρι τη μέση είναι οριζόντια και από τη μέση και δεξιότερα (στα αριστεροτίμονα) αρχίζει να ανεβαίνει.
Τέλος πάντων τα φώτα σου δεν θέλουν αλλαγή γιατι ρυθμίζονται ανάλλογα με τη χώρα που οδηγείς.....λεπτομέριες σε λίγο!

MPOWER
09-05-05, 14:50
Πάρε και το αναλυτικό αρχείο!

mpikounis
09-05-05, 16:10
Αυτό όμως που γίνεται ουσιαστικά με τις οδηγίες που έστειλες είναι οτι καλύπτεις το κομμάτι που ανεβαίνει και τυφλώνει τους απέναντι. Άρα η λύση είναι μάλλον προσωρινή αφού η απόδοση των φώτων δεν θα είναι όπως πρέπει μια και δεν φωτίζουν ψηλά από τη μεριά του πεζοδρομίου όπως θα έπρεπε.

Λάθος;

komis
09-05-05, 17:51
Ayto pou perigrafeis einai ena aytokollhto pou apla kalyptei th desmh gia na mhn tyflwnei tous allous... Dystyxws den yparxei lysh allh ektos apo to na balw alla fanaria.

8a dokimasw to noumero pou mou dwsate alla an pesei tipota yp'opsin sas, mh distasete na mou peite :)

Eyxaristw poly kai pali!

komis
09-05-05, 20:05
Α, παρεπιπτοντως, το manual της Ζ3 σε PDF που το βρήκες ρε γιγαντα MPOWER; Αν το έχεις, μπορείς να το κάνεις ένα forward στο email μου;;

----ΑΚΥΡΟ----

Μαλ*κία πέταξα, δεν πρόσεξα ότι είναι από το TIS :)