PDA

Επιστροφή στο Forum : EΡΩΤΗΣΗ (σημαντική!)


Black5
09-05-05, 09:52
Αφού είναι αρκετοί εδώ που έχουν κάνει μετατροπή στην BMW θα ήθελα να ρωτήσω αν ισχύει η εγγύηση της BMW όταν αλλάζει κάτι? Επειδή ίσως δεν έγινα κατανοητός να μιλήσω με παράδειγμα. Άλλαξα δίσκο-πλατώ και 5 μήνες μετά χρειαζόμουν πάλι δίσκο-πλατώ. Κανονικά είναι μέσα στην εγγύηση αλλά μου είπαν ότι επειδή το αυτοκίνητο έχει σασί 518 και ο δίσκος είναι 525 δεν ισχύει η εγγύηση, κάτι που μου φαίνεται απαράδεκτο. Να πω βέβαια ότι τελικά δεν πλήρωσα την δεύτερη φορά γιατί το κάλυψε το συνεργείο. Θα παρακαλούσα και κάποιον από τους admin να μου απαντήσει που φαντάζομαι θα έχουν καλύτερη πληροφόρηση.

MPOWER
09-05-05, 10:05
Δυστυχώς η εγγύηση του αυτοκινήτου κανονικά δεν ισχύει, αλλά ισχύει η εγγύηση του ανταλλακτικού!
Κάθε ανταλλακτικό που αγοράζεται και τοποθετείται σε εξουσιοδωτημένο συνεργείο BMW έχει 1 χρόνο εγγύηση! Αυτό βέβαια δεν ισχύει για αναλώσιμα όπως ο δίσκος-πλατώ, τα τακάκια και άλλα τέτοια!
Το οτι το καλύπτει το συνεργείο είναι στη διακριτική του ευχέρεια και μόνο λόγω καλής θέλησης!

Black5
09-05-05, 10:09
Δυστυχώς η εγγύηση του αυτοκινήτου κανονικά δεν ισχύει, αλλά ισχύει η εγγύηση του ανταλλακτικού!
Κάθε ανταλλακτικό που αγοράζεται και τοποθετείται σε εξουσιοδωτημένο συνεργείο BMW έχει 1 χρόνο εγγύηση! Αυτό βέβαια δεν ισχύει για αναλώσιμα όπως ο δίσκος-πλατώ, τα τακάκια και άλλα τέτοια!
Το οτι το καλύπτει το συνεργείο είναι στη διακριτική του ευχέρεια και μόνο λόγω καλής θέλησης!

Το καταλαβαίνω αυτό που λες. Αλλά δεν νομίζω ότι ο δίσκος πλατώ είναι λογικό να φθείρεται σε 4 μήνες. Ήταν προβληματικό το ανταλλακτικό. Το είχα παρατηρήσει ότι από την αρχή ήταν απότομος ο συμπλέκτης αλλά δεν είχε κάποιο πρόβλημα μέχρι που μετά από 4 μήνες και 8000 χιλιόμετρα άρχισε να πατινάρει έντονα....
Από ότι κατάλαβα μου είπαν δεν ισχύει η εγγύηση του ανταλλακτικού αφού δεν ταιριάζει με το πλαίσιο. Αυτό δεν είναι παράλογο?

MPOWER
09-05-05, 10:20
Παράλογο μεν.....,αλλά για να σου καλύψει ένα συνεργείο μια εγγύηση και να πάρει α χρήματά του για το ανταλλακτικό πρέπει να στείλει μια έκθεση στην BMW Hellas όπου θα αναγράφεται ο αριθμός πλαισίου του αυτοκινήτου που χρησημοποίησε το ανταλλάκτικό....συνεπώς το δικό σου δεν θα μπορούσε θεωρητικά να έχει βάλει αυτό το ανταλλακτικό!

Strax
09-05-05, 11:29
Το καταλαβαίνω αυτό που λες. Αλλά δεν νομίζω ότι ο δίσκος πλατώ είναι λογικό να φθείρεται σε 4 μήνες. Ήταν προβληματικό το ανταλλακτικό. Το είχα παρατηρήσει ότι από την αρχή ήταν απότομος ο συμπλέκτης αλλά δεν είχε κάποιο πρόβλημα μέχρι που μετά από 4 μήνες και 8000 χιλιόμετρα άρχισε να πατινάρει έντονα....

Έχεις σίγουρα δίκιο, αλλά δυστυχώς σε κάποια αναλώσιμα, και ειδικά στον δίσκο, μπορεί να τον καταστρέψει κανείς και σε ελάχιστα χιλιόμετρα. Όχι βέβαια με κανονική οδήγηση, αλλά αν προσπαθήσει επί τούτου. Οπότε το θέμα εγγύησης γίνεται λεπτό...

Black5
09-05-05, 11:37
Έχεις σίγουρα δίκιο, αλλά δυστυχώς σε κάποια αναλώσιμα, και ειδικά στον δίσκο, μπορεί να τον καταστρέψει κανείς και σε ελάχιστα χιλιόμετρα. Όχι βέβαια με κανονική οδήγηση, αλλά αν προσπαθήσει επί τούτου. Οπότε το θέμα εγγύησης γίνεται λεπτό...

Nαι αλλά το ίδιο δεν ισχύει για όλα τα ανταλλακτικά τότε? Αν αλλάξω αμορτισέρ για παράδειγμα και σε 1 μήνα δεν δουλεύουν δεν είναι λογικό να γίνει αλλαγή μέσα στην εγγύηση? Αν τα έβαζα κάπου έξω θα μου δίναν εγγύηση....

Strax
09-05-05, 11:42
Συμφωνώ, αλλά συγκεκριμένα για δίσκο πλατό δώσε μου το αμάξι σου με ολοκαίνουριο σετάκι και μπορώ να στα κάψω χωρίς καν να κουνήσω το αμάξι. Είναι μια ιδιομορφία του συγκεκριμένου ανταλλακτικού...

Panoz
09-05-05, 11:55
Συμφωνώ, αλλά συγκεκριμένα για δίσκο πλατό δώσε μου το αμάξι σου με ολοκαίνουριο σετάκι και μπορώ να στα κάψω χωρίς καν να κουνήσω το αμάξι. Είναι μια ιδιομορφία του συγκεκριμένου ανταλλακτικού...

Είσαι μεγάλος κάφτης :drive2: :rofl2:

Strax
09-05-05, 12:02
Είσαι μεγάλος κάφτης :drive2: :rofl2:

"Βρέχει φωτιά στην στράτα μου...", όπως λέει και το άσμα!