PDA

Επιστροφή στο Forum : Ε46 Μ3 καινούργιο ή CSL μεταχειρισμένο?


Panoz
11-05-05, 09:07
Θα ήθελα τη γνώμη σας και τα σχόλιά σας στο εξής. Έχεις €90.000 να ξοδέψεις σε αυτοκίνητο (να έρθει το εθνικό τώρα), είσαι φουντωμένος (και βλάμμένος συγχρόνως :yippee: ) και βρίσκεσαι ανάμεσα σε δύο επιλογές:

1) Ε46 Μ3 καινούργιο με competition package (ζάντες CSL, ανάρτηση CSL, φρένα CSL, κοντή κρεμαγιέρα CSL, τιμόνι και χειρόφρενο με αλκαντάρα CSL, M track mode αλλά CSL και αποκλειστικό χρώμα Interlagos Blau), navigation και οροφή.

2) Ε46 Μ3 CSL μεταχειρισμένη απο Γερμανία.

Παρακαλώ ψηφίστε και σχολιάστε!

Dark_Niaou
11-05-05, 09:16
Εάν μου έλεγαν σήμερα "Αγγελε θέλεις ένα Μ3 μεταχείρο ή ένα 320ci cabrio καινούριο;" θα έπερνα το 320.......

manosm3
11-05-05, 09:17
Δηλαδη με λιγα λογια το Μ3 το απλο ειναι σαν το csl, αλλα με αλλο χρωμα;

Εξαρταται απο την κατασταση του csl! Αν ειναι σε πολυ καλη κατασταση και απο γνωστο βουρ στον πατσα! Αλλα αν δεν τον ξερεις και δεν ξερεις την κατασταση του τοτε καινουριο Μ3 απλο!

alexcsl
11-05-05, 09:18
Παρακαλώ ψηφίστε και σχολιάστε!

M3 Csl από Γερμανία.- (ΜΑΥΡΟ)

Φίλε Πάνο,

οδηγήθηκα στην παραπάνω επιλογή διότι θα έχεις ένα γνήσιο CSLάκι και όχι ένα ακόμα Μ3 με διάφορα αξεσουάρια από CSL.

(Εγώ να δω τι θα κάνω, έχω λαλήσει!!!!)

Panoz
11-05-05, 09:20
M3 Csl από Γερμανία.- (ΜΑΥΡΟ)

Φίλε Πάνο,

οδηγήθηκα στην παραπάνω επιλογή διότι θα έχεις ένα γνήσιο CSLάκι και όχι ένα ακόμα Μ3 με διάφορα αξεσουάρια από CSL.

(Εγώ να δω τι θα κάνω, έχω λαλήσει!!!!)

Εσύ να πάρεις Alpina B3 με τρέλλα και κορδέλλα!

bmw316i
11-05-05, 09:27
Θα προτιμούσα ένα γνήσιο csl μιας που μου έχει κάτσει εδώ και 2 χρόνια(τότε ήταν που είχα διαβάσει μια δοκιμή του σε ένα περιοδικό)!
Και σε μαύρο παρακαλώ με λίγα χιλιόμετρα και οδηκώς φυσικά από Γερμανία :drive2: !
Αλλά όλα αυτά μόλις κερδίσω ένα τζόκερ ,ένα λαχείο ή μόλις ληστέψω μια τράπεζα βρε αδερφέ... :icon42:

Elias_Z3
11-05-05, 09:46
To CSL με τρελα :nod: :nod: :nod:
Μην ξεχνας οτι μπορει να εχεις look CSL αλλα δεν θα εχεις επιδοσεις CSL ;)

Action Man
11-05-05, 09:49
Εάν μου έλεγαν σήμερα "Αγγελε θέλεις ένα Μ3 μεταχείρο ή ένα 320ci cabrio καινούριο;" θα έπερνα το 320.......
Οχι ρε Αγγελε........καμια σχεση!

Action Man
11-05-05, 09:51
Πανο παρε CSL!!

Panoz
11-05-05, 09:52
Να προσθέσω ότι βασικά η μόνη διαφορά μεταξύ των αυτοκινήτων είναι το μοτέρ, το αεροδυναμικό, η αποκλειστικότητα και ο εξοπλισμός.... και ότι το ένα είναι καινούργιο με εγγύηση και το άλλο μεταχειρισμένο......

Panoz
11-05-05, 09:53
Πανο παρε CSL!!

Μακάρι να μπορούσα....δυστυχώς η ερώτηση είναι ακαδημαικής φύσεως...

Elias_Z3
11-05-05, 09:55
Να προσθέσω ότι βασικά η μόνη διαφορά μεταξύ των αυτοκινήτων είναι το μοτέρ, το αεροδυναμικό, η αποκλειστικότητα και ο εξοπλισμός....
και τα ανθρακονηματα, που μειωνουν το βαρος!!!

Panoz
11-05-05, 09:57
και τα ανθρακονηματα, που μειωνουν το βαρος!!!

Σωστός! Το ξέχασα απο τη φούντωση που έχω!!! :drive2:

manosbmw318ie30
11-05-05, 09:58
Εάν είχα εγώ αυτό το ευχάριστο δίλημμα τότε θα προτιμούσα το καινούριο. Ποτέ δε μπορώ να εμπιστευτώ ένα μεταχειρισμένο, όσα λίγα χιλιόμετρα και άν έχει.

Το μόνο μεταχειρισμένο που μπορεί να επέλεγα θα ήταν ένα Μ3-Ε30...

Ψήφισα καινούριο

Sras
11-05-05, 10:10
Καλημερα
Εγω θα περιμενα 4-5 μηνες για να παρω με αυτα τα χρηματα ενα Μ6 απο Γερμανια.
Sras

BMW Power
11-05-05, 10:18
Το CSL είναι μια πολύ ειδική επιλογή και μπορεί να μην αρέσει σε πολλούς το γεγονός ότι πρέπει να κάνεις συμβιβασμούς σε άνεση και χρηστικότητα. Ακριβώς αυτός είναι και ο λόγος όμως για να το λατρέψεις.

Πάνο μου, καλό μου παιδί. Αν δεν το πάρεις τώρα αυτό το αυτοκίνητο, δεν θα το πάρεις ποτέ!!!! Τώρα είναι η ευκαιρία!!!

Αλλά μπορείς να το δείς και σαν επένδυση την αγορά του, μιάς και θα χάσεις πολύ λιγότερα χρήματα από ότι με ένα απλό Μ3 καινούριο.

PS θα έρθω από εκεί να σου σπάσω τα νεύρα!!!! :smashtard

Panoz
11-05-05, 10:26
Το CSL είναι μια πολύ ειδική επιλογή και μπορεί να μην αρέσει σε πολλούς το γεγονός ότι πρέπει να κάνεις συμβιβασμούς σε άνεση και χρηστικότητα. Ακριβώς αυτός είναι και ο λόγος όμως για να το λατρέψεις.

Πάνο μου, καλό μου παιδί. Αν δεν το πάρεις τώρα αυτό το αυτοκίνητο, δεν θα το πάρεις ποτέ!!!! Τώρα είναι η ευκαιρία!!!

Αλλά μπορείς να το δείς και σαν επένδυση την αγορά του, μιάς και θα χάσεις πολύ λιγότερα χρήματα από ότι με ένα απλό Μ3 καινούριο.

PS θα έρθω από εκεί να σου σπάσω τα νεύρα!!!! :smashtard

Αφεντικό.......ΛΕΦΤΑ!!!! :bowdown:

Action Man
11-05-05, 10:26
Μακάρι να μπορούσα....δυστυχώς η ερώτηση είναι ακαδημαικής φύσεως...
Πανο παρτο!!!
Μπορεις..... :bullhorn:

Panoz
11-05-05, 10:29
Ξαναλέω......Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΗ.....ΜΗΝ ΠΑΙΖΕΤΕ ΜΕ ΤΟ ΠΟΝΟ ΜΟΥ....ΣΑΣ ΙΚΕΤΕΥΩ :icon02:

Black5
11-05-05, 10:40
Εγώ πάντως δεν θα έδινα 90000 ευρώ (αν είχα!!) για μεταχειρισμένο αυτοκίνητο. Ειδικά όταν η επιλογή μου σε καινούριο είναι Μ3!! :nixweiss:

Panoz
11-05-05, 10:41
Θέλω να κερδίσω το λαικό το εθνικό και το τζόκερ ΤΩΡΑ! Μπορώ???

stef
11-05-05, 10:55
Μ3 CSL used του 2004 είναι η καλύτερη επιλογή πιστεύω!
Συλλεκτικό, ειδικο και δεν χάνεις και τιμή!
Άσε που δεν κυκλοφορεί όπως το Μ3!

Υ.Γ:BMW_Power πότε θα τα πούμε βρε αλήτη??? :smashtard

TNT
11-05-05, 11:37
Βρε παιδια,βρε παιδια!Το CSL εχει περιεργη εισαγωγη απο ανθρακονηματα,βελτιωμενη εξατμιση,προγραμμα και μαζι με τα λιγοτερα κιλα και την καλυτερη αναρτηση ισοδυναμει με Μ3 με 100 παραπανησια αλογα (BMW speaking).Οσο μεταχειρισμενο και να ειναι απο τη στιγμη που η μαμα εταιρια δινει προβλεψη ζωης του κινητηρα 500.000 χλμ τι μας κοφτει?Ασε που θα κρατησει κατα πολυ υψηλοτερη τιμη μεταπωλησης στο μελλον (οπως κρατησε και η 3.0 CSL των 80s).Εξαλλου,απτη στιγμη που το αγοραζεις απο εμπορο στη Γερμανια μπορεις να ελεγξεις τα παντα απο τα βιβλια σερβις(που εκει οι περισσοτεροι τα κανουν στην αντιπροσωπεια) και το σημαντικοτερο απο ολα,ειναι γνωστο τοις πασι πως τα αυτοκινητα που διατιθενται στη Γερμανια απο τις βιομηχανιες εχουν εξαρτηματα Α' διαλογης απο το εργοστασιο και οχι Β' και Γ',οπως αυτα που προοριζονται για την αγορα πχ της Αφρικης και δυστυχως και της Ελλαδας.Αρα παιρνεις εξορισμου καλυτερο αυτοκινητο με τα ολα του!

manosm3
11-05-05, 11:40
Ξαναλέω......Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΗ.....ΜΗΝ ΠΑΙΖΕΤΕ ΜΕ ΤΟ ΠΟΝΟ ΜΟΥ....ΣΑΣ ΙΚΕΤΕΥΩ :icon02:

Οταν το παρεις θα μου το δωσεις μια βολτα στην πιστα; :yippee:

Black5
11-05-05, 12:07
Εμένα τελικά με πείσανε!! Πάρε το CSL!!!
Αλήθεια, ισχύει αυτό για α και β διαλογής?!

TNT
11-05-05, 12:32
Αυτο για τα β και γ διαλογης τοχω ακουσει πολλες φορες απο διαφορους μεσα στο χωρο,χωρις να εχουν καποιο συμφερον (πχ ο εργοδοτης μου).Η διαφορα ειναι οτι ενα εξαρτημα α' διαλογης μπορει να εχει MTBF (Minimum Time Before Failure) 50000 ωρες λειτουργιας,ενω ενα ολοιδιο εξαρτημα β'διαλογης 30000 ωρες λειτουργιας.

Fanis
11-05-05, 12:39
Μια και είναι ακαδημαϊκό το ερώτημα....μάλλον Μ3 καινούργια θα έπαιρνα.

Πιστεύω οτι η Μ3 με υπερκαλύπτει...οπότε θα προτιμούσα να έχω το αυτοκίνητο καινούργιο παρά μεταχειριμένο, και ας μην είναι και τόσο exclusive....!

Όταν βρώ και τα λεφτά (στην άλλη ζωή όμως!!) τότε θα απάντήσω και επί της πράξης.

Octane
11-05-05, 13:13
Εξαλλου,απτη στιγμη που το αγοραζεις απο εμπορο στη Γερμανια μπορεις να ελεγξεις τα παντα απο τα βιβλια σερβις(που εκει οι περισσοτεροι τα κανουν στην αντιπροσωπεια) και το σημαντικοτερο απο ολα,ειναι γνωστο τοις πασι πως τα αυτοκινητα που διατιθενται στη Γερμανια απο τις βιομηχανιες εχουν εξαρτηματα Α' διαλογης απο το εργοστασιο και οχι Β' και Γ',οπως αυτα που προοριζονται για την αγορα πχ της Αφρικης και δυστυχως και της Ελλαδας.Αρα παιρνεις εξορισμου καλυτερο αυτοκινητο με τα ολα του!

+ τα δυο που λες φιλε ΤΝΤ ισχυουν!!
ΟΜΩΣ,αν εκεινος που εχει την CSL πχ για την οποια μιλαμε της εχει πιει το αιμα σε 2-3 πιστες (ή στην ιδια καθε Σαββατο) , προσωπικα αδιαφορω αν τα σερβις θα τα εχει κανει στην αντιπροσωπεια!!(που ειναι καθε ποσο ρε παιδια για τις Μ3,δεν ξερω) (στο δικο μου παντως ειναι καθε 30.000χλμ η αλλαγη λαδιων :icon02: ) Γιατι δεν ειναι μονο ο κινητηρας που καταπονειται σε τετοιες καταστασεις,αλλα πολλα περισσοτερα,για να μην πω ολα!!
Θα ηθελε καποιος μια Μ3 CSL με 10.000χλμ απ'τα οποια τα μισα να ειναι δρομο?(Γιατι μην ξεχναμε για τι χρηση φτιαχτηκε το εν λογω αυτοκινητο,+ μη σκεφτεστε με τα δεδομενα της Ελλαδας,αλλα με 'κεινα της Γερμανιας)
Ενα αναποδο στους δρομους της Γερμανιας καταπονει 5 φορες περισσοτερο (τουλαχιστον) το αυτοκινητο απ'οτι ενα στην Ελληνικη ασφαλτο + ενα Nürburgring ή ενα Hockenheim,μηδαμινη σχεση εχει με τα Μεγαρα + τις Σερρες!!
Καινουριο + παλι καινουριο!!
Μη θαμπωνεστε!!
ΕΚΤΟΣ + αν ο τυπος που θα ειχε τη CSL,ηταν κανενας απ'τους κολλητους για να ξερουμε + τι ανθρωπος ειναι + τι χρηση του κανει!!
(Προσωπικα θα επερνα μεταχειρισμενη CSL ΜΟΝΟ αν ο προηγουμενος (+ πρωτος-βασικη λεπτομερεια-ιδιοκτητης ηταν η μητερα μου!!! :rofl2: )

Octane
11-05-05, 13:17
Υ.Γ.Μολις ψηφισα εγινε 50-50!! :)
Πανο μαλλον θα δυσκολευτεις να βγαλεις ακρη!!

sakis
11-05-05, 13:29
M3 CSL κατι σαν αυτο...

http://www.mobile.de/SIDWPquseUOFtMVLYTcKgWq0Q-t-vaNexlCsAsCsK%F3P%F3R~BmSB11Iindex_cgiJ1115814385A 2Iindex_cgiD1100CCarW-t-vctpLtt~BmPA1A1B20A9%81T-t-vCaMkMoSeSmVb_X_Y_x_ymird~BSRA6D1100D3500CcslCPKWC CSLHinPublicA2A0A0A0E10000D2001/cgi-bin/da.pl?sprache=2&bereich=pkw&top=5&id=11111111165001973&

moutraklas
11-05-05, 13:39
Προσωπικα θα επερνα μεταχειρισμενη CSL ΜΟΝΟ αν ο προηγουμενος (+ πρωτος-βασικη λεπτομερεια-ιδιοκτητης ηταν η μητερα μου!!! :rofl2: )

εγώ και πάλι θα το σκεφτόμουν σοβαρά!! :p: (sorry mama)

konstantinos
11-05-05, 13:55
Ειμαι υπερ των καινουργιων αυτοκινητων,για προφανεις λογους.Ειναι δυσκολο κατα τη γνωμη μου ενας ιδιοκτητης M3 csl να το εχει προσεξει και λειτουργησει μεσα σε λογικα πλασια.

alexk
11-05-05, 15:51
Nomizw, oti 8a anaferw tis proswpikes mou skepseis, gia na apantisw ston agapito mou filo Pano.

Eimai poly pyrovolimeno atomo (w nai). Egw, molis mazepsw ta aparaitita euro (koinws, synanti8w me to xrima) se 4-5 xronakia apo simera, 8a agorasw mia metaxeirismeni E46 M3 CSL. 8a prospa8isw na vrw mia xwris klimatismo kai fwta kai-kai. Mono ixosystima na exei. Kai ayto giati 8ewrw oti einai krima na varyneis ayto to aytokinito, gia to opoio tosoi mixanikoi kopiasan gia na to elafrynoun. An 8es klimatismo, pare tin apli... I CSL einai mono gia pyrovolimenes katastaseis. Fysika, eimai diate8eimenos na pantreytw ayto to aytokinito, ka8ws kai na plirwsw kai na antikatastisw oti 8a xreiastei (moter? moter kainourgio... sasman? sasman kainourgio... k.o.k.). Epipleon, 8a topo8eti8oun 8 pistones AP Racing dagkanes kai carbon diskoi, gia na frenaroume akomi pio kala, e3atmisi titaniou gia na rixnoume pyrovolismous, ena carbon kapw (vammeno omws), kai agwnistiko lastixaki.

Gia emena den ti8etai 8ema sygkrisis mias CSL kai mias kanonikis M3. I kanoniki, einai ayto akrivws, "kanoniki". I CSL einai ena poly dyskolo aytokinito mias kai exei para pollous symvivasmous (den pas se xwmatodromo, akrivi syntirisi, dyskoli stin odigisi k.o.k.), alla ayto tin kanei toso 3exwristi kai idiaiteri. Einai ena aytokinito pou gia emena, se kanei na to latrepseis gia mia zoi, mias kai 8a se dyskoleyei sta panta, alla 8a sou dinei apisteyti xara (ante na peis stin gynaika oti den vazeis to x vary kouti sto port-pagkaz giati den mporei na sikwsei tosa kila o patos tou port-pagkaz...). Ola ayta eimai diate8eimenos na ta kanw estw kai gia ton ixo pou akougetai, otan ta e3apetalouda anoigoun terma se molis 90ms.

Panoz, diavase ta parapanw kai 8a katalaveis.
P.S. An pareis me to kalo tin CSL, 8a aiti8w na tin kanw mia volta gia na katastrafw teleiws...

manosm3
11-05-05, 16:15
εγώ και πάλι θα το σκεφτόμουν σοβαρά!! :p: (sorry mama)
Κι εγω το ιδιο! Θα το ηλεγχα εξονυχιστικα για πεσιμο προφυλακτηρων, γρατζουνιες, γουβες κλπ!

VIC
11-05-05, 16:17
εμενα παντως αν μου κατσει το τζοκερ θα τα παρω και τα δυο ετσι για να μην μπαινω στο διλημμα!!!

dmskosbmw
11-05-05, 18:10
Εγω πάντως ειμαι υπέρ της Μ3 :angryfire

Dionysis
11-05-05, 21:37
Και εγώ είμαι υπέρ των καινούριων αλλά το CSL αυτήν την στιγμή υπάρχουν μόνο 2000 κομμάτια στον κόσμο και δεν θα υπάρξουν άλλα είναι Limited edition

το CSL πόσο πάει καινούριο?

TNT
11-05-05, 22:17
http://www.car.gr/AllMergants/oneCar.php?id=31564&withText=1 Τσεκαρετε το λινκ και τρελλαθειτε!!!!!!!! υποψιν οτι γιαυτο το συγκεκριμενο αυτοκινητο ειχα δει τετοια τιμη προ φορων,στο μαγαζι στην Γερμανια.Αν αυτο ειναι κανονικα εκτελωνισμενο,τρεχτεεεε!

Black5
11-05-05, 22:21
http://www.car.gr/AllMergants/oneCar.php?id=31564&withText=1 Τσεκαρετε το λινκ και τρελλαθειτε!!!!!!!! υποψιν οτι γιαυτο το συγκεκριμενο αυτοκινητο ειχα δει τετοια τιμη προ φορων,στο μαγαζι στην Γερμανια.Αν αυτο ειναι κανονικα εκτελωνισμενο,τρεχτεεεε!
Δεν είναι CSL! Δεν βγαίνει καν σε κάμπριο το CSL!!!

Fanatic
11-05-05, 22:47
CSL ΔΑΓΚΩΤΟ!!!!Οτι και να λεμε ειναι κορυφη των κορυφων!Και στην χειροτερη αμα μετα χρειαστει να πουληθει καποια στιγμη ξερουμε οτι θα πουληθει περισσοτερο απο οσο αγοραστηκε!Ετσι ειναι τα ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΑ αυτοκινητα....

Fanatic
11-05-05, 22:49
http://www.car.gr/AllMergants/oneCar.php?id=31564&withText=1 Τσεκαρετε το λινκ και τρελλαθειτε!!!!!!!! υποψιν οτι γιαυτο το συγκεκριμενο αυτοκινητο ειχα δει τετοια τιμη προ φορων,στο μαγαζι στην Γερμανια.Αν αυτο ειναι κανονικα εκτελωνισμενο,τρεχτεεεε!

Ουτε καν Μ3 γνησιο δεν ειναι!!Ουτε καν τα φτερα δεν εχει!!!Ουτε καν προφυλακτηρα!!! :bugeye:

DaRk_AnGeL
11-05-05, 23:36
Εάν μου έλεγαν σήμερα "Αγγελε θέλεις ένα Μ3 μεταχείρο ή ένα 320ci cabrio καινούριο;" θα έπερνα το 320.......

Aμα δε το μετράγανε και δεύτερη φορά απόψε και σε αφήνανε στα 139 άλογα.... όχι καινούριο δε θά θελες... αλλα και φωτία στο υπάρχον θα έβαζες :rofl2: :banghead:

Υ.Γ. ΧΑΛΑΡΑ CSL

Dark_Niaou
12-05-05, 00:00
Aμα δε το μετράγανε και δεύτερη φορά απόψε και σε αφήνανε στα 139 άλογα.... όχι καινούριο δε θά θελες... αλλα και φωτία στο υπάρχον θα έβαζες :rofl2: :banghead:

Υ.Γ. ΧΑΛΑΡΑ CSL

1ον από την αρχή είχε βγάλει 178,6 αλόγατα αλλά μου έκαναν πλάκα!!
2ον δεν είμαστε όλοι ΚΑΠΙΤΑΛΕΣ για να εχουμε Μ3, έστω και με 240 άλογα.... :kissass:

και πάντα ήμουν υπερ του καινούριου!!!!!!!

DaRk_AnGeL
12-05-05, 05:59
και πάντα ήμουν υπερ του καινούριου!!!!!!!

Τώρα πιος μιλάει για καπιτάλες.... :banhim:

Υ.Γ. 244 παρακαλώ :flipa:

Dionysis
12-05-05, 09:17
http://www.car.gr/AllMergants/oneCar.php?id=31564&withText=1 Τσεκαρετε το λινκ και τρελλαθειτε!!!!!!!! υποψιν οτι γιαυτο το συγκεκριμενο αυτοκινητο ειχα δει τετοια τιμη προ φορων,στο μαγαζι στην Γερμανια.Αν αυτο ειναι κανονικα εκτελωνισμενο,τρεχτεεεε!

Δεν είναι Csl το Csl δεν βγένει σε κάμπριο δεν βγένει σε αυτο το χρώμα βγένει μόνο σε γκρι και μαυρο και δεν έχει αυτον τον εξοπλισμό για την ακρίβεια δεν έχει κάν κλιματισμό δεν έχει καν δερμάτινα καθίσματα και φυσικά οχι navi

Panoz
12-05-05, 09:24
Άγγελε και Σπύρο στο θέμα μας! :cheers:

manosm3 και alexk> είπαμε....αν κερδίσω το οποιοδήποτε λαχείο, τότε θα δούμε τι θα κάνουμε....πάντως δε θα απογοητευθείτε :cheers:

m3power
12-05-05, 10:21
εγω θα προτιμουσα ενα καινουργιο μ3 παντως,και το λεω αυτο διοτι αν καποια στιγμη χρειαστει να το πουλησεις θα πρεπει να βρεις τον καταλληλο ανθρωπο που ψαχνει συγκεκριμενα cls,και σιγουρα ειναι μετρημενοι!!οποτε αμμεσα να βρεις εναν ανθρωπο να σου δωσει 90.000 :shakehead το βλεπω αρκετα δυσκολο σε αντιθεση με το μ3 το καινουργιο :) γνωμη μου!!!!

DoctorAbo
12-05-05, 10:27
Λοιπόν και μόνο η επιλογή ....... μεταχειρισμένο ή καινούργιο για μένα το λύνει αυτό το θέμα. Καινούργιο Μ3 με κείνο το πακέτο που έλεγες.
Διότι :
Που ξέρω ποιός κ@υλόγκαζος είχε τη CSL πριν.
Σιγά μην ήταν κανονικό άνθρωπος αυτός που την είχε πριν από σένα (CSL)

Ενώ, με μια καινούργια Μ3 ......
Θα της βάλεις βενζίνη εσύ για δεύτερη φορά στη ζωή της.....
Θα τη στρώσεις ........
Θα την προσέχεις.......
Θα τη γιαλίζεις.....
Θα έχεις manual κιβώτιο ......

Τι μας λες τώρα ρε Πάνο ? Κέρδισε το λαχείο και πάρε την καινούργια Μ3. :nod:

MPOWER
12-05-05, 10:34
CSL είναι η απάντηση.....και απορώ που το συζητάς!!! Οτι πακέτο και να έχει το Μ3,...δεν είναι CSL. CSL είναι ένα και πλέον συλλεκτικό :banghead:
Και μην ξεχνάς για το θέμα καινούριου ή μεταχειρισμένου.....με το που θα πατήσει το καινούριο σου Μ3 στο δρόμο....είναι ένα μεταχειρισμένο Μ3 :angryfire

Panoz
12-05-05, 10:50
CSL είναι η απάντηση.....και απορώ που το συζητάς!!! Οτι πακέτο και να έχει το Μ3,...δεν είναι CSL. CSL είναι ένα και πλέον συλλεκτικό :banghead:
Και μην ξεχνάς για το θέμα καινούριου ή μεταχειρισμένου.....με το που θα πατήσει το καινούριο σου Μ3 στο δρόμο....είναι ένα μεταχειρισμένο Μ3 :angryfire

Αν ήταν και τα δύο καινούργια, απλά δε το συζητώ.....CSL ΔΑΓΚΩΤΌ! Αλλά εδώ μιλάμε για σύγκριση καινούργιου και μεταχειρισμένου....Όντως αξιακά συμφέρει το CSL λόγω της μοναδικότητάς του...αλλά υπάρχει ένα πολύ μεγάλο ρίσκο με το μεταχειρισμένο CSL...με δεδομένη την ευαισθησία του μοτέρ, το σωστό στρώσιμο και η σωστή χρήση είναι το ήμισυ του παντός για το μέλλον και τη καλή λειτουργία του αυτοκινήτου....ποιός όμως μπορεί να σου εγγυηθεί ότι όλα έγιναν ευλαβικά και ή χρήση ήταν ΠΑΝΤΑ η ενδεδειγμένη? Γνωρίζεις πολύ καλά ότι μία ξερογκαζιά με το μοτέρ κρύο είναι ικανή να αφήσει τα σημάδια της....Αυτό είναι το ουσιαστικό πρόβλημα του μεταχειρισμένου CSL και ουσιαστικά κάθε μεταχειρισμένου Μ3 Ε46. Συν το γεγονός ότι το CSL δεν ενδύκνειται ούτε για καθημερινές μετακινήσεις, ούτε για μακρινά ταξίδια. Ουσιαστικά είναι το τέλειο μέσο ξεσπάσματος σε μια πίστα ή σε μια κλειστή ορεινή διαδρομή....και δίνει και την απίστευτη ικανοποίηση σε "βλαμμένα" παιδιά σαν και μας, ότι έχουμε κάτι το μοναδικό και πραγματικά ξεχωριστό....

m3power
12-05-05, 13:29
οποτε να υποθεσω οτι καταληξες στο μ3-ε46 καινουργιεν;;;;

BMW Power
12-05-05, 13:37
Ο λαός μίλησε και θέλει CSL!!! :bowdown:

Πάρτο τώρα που μπορείς!!! :kissass:

MPOWER
12-05-05, 13:54
Ο λαός μίλησε και θέλει CSL!!! :bowdown:

Πάρτο τώρα που μπορείς!!! :kissass:

Τί άλλο να πώ εγώ?

MPOWER
12-05-05, 13:56
Πάνο....μιας και θέλεις και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο...πάρε το μοναδικό καινούριο CSL που υπάρχει :yippee: :bowdown: :rofl2: :ices_ange

alexk
12-05-05, 14:50
Pano, an se apasxolei pou 8a to pouliseis, min anhsyxeis. 8a to parw egw metaxeirismeno to CSL sou.
Kai to strwsimo na min exei ginei swsta, ena kainourgio moter-aki 8a lysei to provlima :)

DUKE
13-05-05, 13:46
Ektos apo ola ayta pou eipame, mhn xexname oti thn aplh thn M3 thn pernoume kai xeirokinhth.
Epishs opoios perneis CSL 8a tou pinei to aima, alla apo th stimg pou to amaxi exei to seiriako kibwtio, den mporeins na tou kaneis kamia kaniabalia pou na to blapsei sto moter pisteyw.
Eidika an ta xilimotera tou aytokinhtoy einai liga.

CSL me plai fyiska psifizw

simgr
13-05-05, 15:38
Ουτε καν Μ3 γνησιο δεν ειναι!!Ουτε καν τα φτερα δεν εχει!!!Ουτε καν προφυλακτηρα!!! :bugeye:

Όχι ρε φίλε δεν είναι και Μ3!!!! Και φτερά μεγαλύτερα έχει και το καπό διαφορετικό από τα κουπέ είναι και φυσικά και ο προφυλακτήρας της Μ3 είναι. :smashtard

InsaneDriver
13-05-05, 15:45
Όχι ρε φίλε δεν είναι και Μ3!!!! Και φτερά μεγαλύτερα έχει και το καπό διαφορετικό από τα κουπέ είναι και φυσικά και ο προφυλακτήρας της Μ3 είναι. :smashtard
Ο προφυλακτήρας είναι M-Pack...επίσης όποιος είδε τα καθίσματα θα κατάλαβε ότι δεν είναι M3... ;)

simgr
13-05-05, 16:05
Ο προφυλακτήρας είναι M-Pack...επίσης όποιος είδε τα καθίσματα θα κατάλαβε ότι δεν είναι M3... ;)

Έχεις απόλυτο δίκιο για τα καθίσματα και είναι ύποπτο το... CSL/CABRIO και σ' αυτό το χρώμα! Πάντως για τον προφυλακτήρα δεν πρέπει να έχεις δίκιο καθώς Μ-Pack είναι ουσιαστικό ο ίδιος προφυλακτήρας με το Μ3

mpikounis
13-05-05, 16:23
Έχεις απόλυτο δίκιο για τα καθίσματα και είναι ύποπτο το... CSL/CABRIO και σ' αυτό το χρώμα! Πάντως για τον προφυλακτήρα δεν πρέπει να έχεις δίκιο καθώς Μ-Pack είναι ουσιαστικό ο ίδιος προφυλακτήρας με το Μ3

Ο M-pack ΔΕΝ ειναι ο ιδιος με του M3. Αν δεις τους δυο διπλα-διπλα θα δεις αρκετες και σημαντικες διαφορες.

m3power
13-05-05, 16:33
να πω και εγω οτι αμαξι της αγγελιας ειναι σιγουρα μετατροπη και μαλιστα πρεπει να ειναι και το παπαδοπουλου με τα ανταλλακτικα απο θεσσαλονικη,ειχε ακριβως το ιδιο!!!!και το ξερω γιατι απο εκει πηρα το μοτερ μου.και ο προφυλακτηρας μπροστα ειναι m-pack,της μ3 εχει πιο μεγαλο ανοιγμα στην μεση!αν δεν κανω λαθος βεβαια,αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος,και για το αμαξι και για τον προφυλακτηρα.

Fanatic
13-05-05, 16:54
Εγω οταν λεω κατι παντως ειμαι 100% σιγουρος...ποτε δεν λεω φαρφαρες φιλε simgr!Με το συμπαθιο κιολας...τα bmw πλεον τα εχουμε σπουδασει και ας ειμαστε μικροι σχετικα..... :wub:

simgr
13-05-05, 20:37
Εγω οταν λεω κατι παντως ειμαι 100% σιγουρος...ποτε δεν λεω φαρφαρες φιλε simgr!Με το συμπαθιο κιολας...τα bmw πλεον τα εχουμε σπουδασει και ας ειμαστε μικροι σχετικα..... :wub:

Και ποτέ δεν είπα κάτι τέτοιο, άλλωστε ανταλλαγή απόψεων κάνουμε, ας πω κι εγώ κάτι και ας είναι και λάθος. ΜΗΝ ΠΥΡΟΒΟΛΕΙΤΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!! :dance:

Fanatic
14-05-05, 00:55
:cheers: :cool: :)

sxint
14-05-05, 10:04
Εγώ πάντος απλό Μ3, και ειδικά καινούργιο, δε θα έπαιρνα.

Το csl είναι αλλού + ότι στη μεταπώληση δε θα χάσεις το τουλάχιστον 20% της αξίας του καινούργιου.

Και άντε και το πήρες καινούργιο ποιός σου λέει ότι δε θα σκάσει το μοτέρ ή ότι δε θα σε τρακάρει καμιά γιαγιά 800 χρονών. Τότε τι διαφορά θα έχει από το μεταχειρισμένο csl;

Και τι εάν το έχει σκίσει ο προηγούμενος....

Εδώ στα παλαιότερα Μ3 η ίδια η BMW κάνει ανάκλιση στα μοτέρ, το SMGII αυτόματο είναι τι να πάθει;

Τα διαφορικά; Υπάρχει Μ3 που δε θέλει αλλαγή διαφορικό μετά από κάποια χλμ;

Άλωστε υπάρχουν στο εξωτερικό csl με πολύ λίγα χιλιόμετρα (8000-25000χλμ) και σε πραγματικά άψογη κατάσταση. Πόσο σκισμένο να είναι;

Μη το αργείς και πολύ όμως γιατί σε λίγο καιρό δε θα υπάρχουν και θα έχεις θέμα :banghead:

PS. Είναι το πρώτο μεταχειρισμένο αυτοκίνητο που έχω πάρει στη ζωή μου (επί συνόλου 8) και παρόλο που είμαι ιδιαίτερα σπαστικός σε αυτό το θέμα δε το έχω μετανοιώσει καθόλου.

Z3 Fat Bastard
14-05-05, 10:26
Επειδη ο Panoz πολυ το κουρασε λεω να παρει το παρακατω οχημα και να μας αφησει στην ησυχια μας.

Αντε παλι νευριασα Σαββατιατικα ..... :chair:

manosm3
14-05-05, 12:21
Επειδη ο Panoz πολυ το κουρασε λεω να παρει το παρακατω οχημα και να μας αφησει στην ησυχια μας.

Αντε παλι νευριασα Σαββατιατικα ..... :chair:

Αυτο παει πανω απο 30 χμ; αν οχι τοτε θα κανετε κοντρες! :drive2: :p:

DoctorAbo
11-06-05, 23:19
http://www.car.gr/AllMergants/oneCar.php?id=31564&withText=1 Τσεκαρετε το λινκ και τρελλαθειτε!!!!!!!! υποψιν οτι γιαυτο το συγκεκριμενο αυτοκινητο ειχα δει τετοια τιμη προ φορων,στο μαγαζι στην Γερμανια.Αν αυτο ειναι κανονικα εκτελωνισμενο,τρεχτεεεε!

Με κίνδυνο να χαρακτηριστώ αντικοινωνικός, συκοφάντης και να αποβληθώ από το club δια παντός, το συγκεκριμένο αυτοκίνητο μοιάζει να είναι made in Komotini. Συγνώμη αλλά τα φτερά είναι κανονικά και ο προφυλακτήρας είναι M-pack .

manosm3
11-06-05, 23:42
Με κίνδυνο να χαρακτηριστώ αντικοινωνικός, συκοφάντης και να αποβληθώ από το club δια παντός, το συγκεκριμένο αυτοκίνητο μοιάζει να είναι made in Komotini. Συγνώμη αλλά τα φτερά είναι κανονικά και ο προφυλακτήρας είναι M-pack .


Παιρνω κι εγω το ιδιο ρισκο με τον φιλτατο doctorabo! Αναφερει πανω-πανω στην αγγελια οτι ειναι CSL!!!!!!!!!!! Ημαρτον! Μηπως ειναι μετατροπη; Μηπως ειναι τρακαρισμενο Μ3 του οποιου ο ιδιοκτητης δεν ειχε τα λεφτα για κανονικο προφυλακτηρα απο Μ3; Αλλα λεει 380 αλογα......

To post αυτό είναι off-topic και θα έπρεπε να διαγραφεί
Tι λες καλε; Του doctorabo δεν εινα ικαι το δικο μου ειναι; Κανω ενα αντιστοιχο σχολιο!

theofilos
15-06-05, 00:41
Παιρνω κι εγω το ιδιο ρισκο με τον φιλτατο doctorabo! Αναφερει πανω-πανω στην αγγελια οτι ειναι CSL!!!!!!!!!!! Ημαρτον! Μηπως ειναι μετατροπη; Μηπως ειναι τρακαρισμενο Μ3 του οποιου ο ιδιοκτητης δεν ειχε τα λεφτα για κανονικο προφυλακτηρα απο Μ3; Αλλα λεει 380 αλογα......

To post αυτό είναι off-topic και θα έπρεπε να διαγραφεί
Tι λες καλε; Του doctorabo δεν εινα ικαι το δικο μου ειναι; Κανω ενα αντιστοιχο σχολιο!


paidia...
an kai kapws kathisterhmena eipa na apanthsw...
gia to sygkekrimeno thema mono...
afto to aftokinhto den einai CSL gia ton logo tou oti CSL den yparxei se Phoenix Yellow!
twra den kserw an eimai ektos thematos h' oxi, alla epeidh tyxainei na gnwrizw to "athlima" CSL arketa kala, anatrixiasa molis to eida!
:icon42:

greekm3
15-06-05, 06:51
ΠΡΙΝ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ Μ3Ε46 ΗΜΟΥΝΑ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΔΙΛΗΜΜΑ,ΑΦΟΥ ΠΗΓΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΟΔΗΓΗΣΑ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΗΝ ΑΠΛΗ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ,ΣΙΓΟΥΡΑ Η CSL ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ,ΚΑΙ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΣΕΩΝ ΟΜΩΣ ΑΡΚΕΤΑ ΕΙΔΙΚΟ,ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΔΙΚΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΣΑΝ 3ο Η 4ο ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ Η ΣΑΝ TRACK CAR ΟΜΩΣ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑ 996GT3...