PDA

Επιστροφή στο Forum : 166,7 και 19,6!


manosm3
11-05-05, 23:04
Αχ τι ηταν τουτο που επαθα σημεραα; Ποιος ειχε την ιδεα να κανουμε μετρηση; :( Εχω αρχισει να λαλαω! Σκεφτομουν οτι ισως φταιει που κοροιδευα τον moutraklas για το πως να ερθει και με εκδικειται καποιος τωρα! Ισως με εκδικειται ο thomas που τον εχω δει τοσες φορες στο δρομο και κατι ειπε του παιδιου που εκανε την μετρηση! Ισως με εκδικειται ο κυριος Στελιος που οδηγω χωρις διπλωμα. Ισως με εκδικειται ο bmw power για τα off-topic. Εχω αρχισει να σκεφτομαι οτι ισως να ειναι 170 αλογα ο κινητηρας μου αν και ειναι ο Μ50 με 24 βαλβιδες και χωρις βανος του '94! Ισως φταινε τα 227.000 χλμ! Ισως φταιει ο αισθητηρας λ που ειπε ο mpοwer και o strax ή ειναι βουλωμενος ο καταλυτης που παλι μου ειπαν τα ιδια ατομα! Τι μπορει να φταιει;
Σκεφτομαι οτι ισως να μην αξιζει να πεταξω λεφτα για 27 ψοραλογα μιας και σε 2 χρονακια θα μπορω να το κανω Μ3 321 αλογα! Γνωμες; τι λετε;

Fanatic
11-05-05, 23:11
Εγω λεω πως σε 2 χρονια που θα το κανεις 321 επειδη παλι δεν θα εχεις διπλωμα θα σου βγαλει 100 αλογα!!! :flipa:

Black5
11-05-05, 23:17
Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει αλλά είναι όντως λίγα....

manosm3
11-05-05, 23:18
Εγω λεω πως σε 2 χρονια που θα το κανεις 321 επειδη παλι δεν θα εχεις διπλωμα θα σου βγαλει 100 αλογα!!! :flipa:

Παιξε κι αλλο με τον πονο μου και θα δεις πως θα στην λεω για το Ε21 με τα -ο θεος να τα κανει- 21 αλογα! :angryfire :icon02:

Fad3In
12-05-05, 09:01
Ποσα περιμενες να ειναι κανονικα Μανο; Ν.

manosm3
12-05-05, 11:06
Ποσα περιμενες να ειναι κανονικα Μανο; Ν.
192 Νικητα!

manosbmw318ie30
12-05-05, 12:14
Φίλε Μάνο, έχει αλλαχτεί ο καταλύτης; Μήπως έχει παραδώσει πνεύμα και εμποδίζει την ελεύθερη ροή των καυσαερίων. ΔΕ λέω να τον αφαιρέσεις, αλλά με πάνω από 200.000χλμ δε ξέρω αν ο καταλύτης είναι σε καλή κατάσταση (αν δεν τον έχεις αλλάξει).

Αυτό που μου έκανε αρνητική εντύπωση ήταν ότι αργούσε να ανεβάσει στροφές, λές και είχε πολύ μακρυές σχέσεις. Τα iS-Ε36 που μετρήθηκαν πιο πρίν, ανέβαζαν πολύ πιο εύκολα στροφές.

Κατά τη γνώμη μου άρχισε από τον καταλύτη, αν δεν τον έχεις αλλάξει ποτέ (και τον αισθητήρα λ).

manosm3
12-05-05, 12:46
Φίλε Μάνο, έχει αλλαχτεί ο καταλύτης; Μήπως έχει παραδώσει πνεύμα και εμποδίζει την ελεύθερη ροή των καυσαερίων. ΔΕ λέω να τον αφαιρέσεις, αλλά με πάνω από 200.000χλμ δε ξέρω αν ο καταλύτης είναι σε καλή κατάσταση (αν δεν τον έχεις αλλάξει).

Αυτό που μου έκανε αρνητική εντύπωση ήταν ότι αργούσε να ανεβάσει στροφές, λές και είχε πολύ μακρυές σχέσεις. Τα iS-Ε36 που μετρήθηκαν πιο πρίν, ανέβαζαν πολύ πιο εύκολα στροφές.

Κατά τη γνώμη μου άρχισε από τον καταλύτη, αν δεν τον έχεις αλλάξει ποτέ (και τον αισθητήρα λ).

Φιλε μου συνονοματε, για τον καταλυτη δε βαζω το χερι μου στη φωτια οτι εχει αλλαχτει αλλα ο "λ" σιγουρα εχε ιαλλαχτει 2 φορες! Δεν υπηρχε περιπτωση να τον βγαλω γιατι σκεφτομαι το περιβαλλον!
Αλλα και παλι ενας καταλυτης θα κοψει τοσα αλογα;

Ξεχασα να πω οτι ο ηχος του ηταν πιο μπασος μετα τη δυναμομετρηση και ειχε αναψει η λυχνια του abs αλλα μολις εσβησα μηχανη και ξαναπηρε μπρος, εσβησε η λυχνια!

alpinakias
12-05-05, 20:54
kalispera file Mano,
i dinamometrisi itane entaksei,kai i mpempa sou einai entaksi oute ehei problima.distihos kanenas kinitiras 325 horis vanus den ehei ta 192 aloga pou iposhete i bmw oli ehoune giro sta 170 me 180.einai gnosto afto stis klikes tis bmw.gia afto to logo egine to 328 pou einai mera me ti nihta apo to 325.kata tihi prohtes brika ena 328 trakarismeno gia 3.000 + ntalika 700 kai irte Athina ehei kai spor kathismata,anartisis,aftomato klimatismo,klp.klp.
Hairetismous Alpinakias

manosm3
12-05-05, 22:09
kalispera file Mano,
i dinamometrisi itane entaksei,kai i mpempa sou einai entaksi oute ehei problima.distihos kanenas kinitiras 325 horis vanus den ehei ta 192 aloga pou iposhete i bmw oli ehoune giro sta 170 me 180.einai gnosto afto stis klikes tis bmw.gia afto to logo egine to 328 pou einai mera me ti nihta apo to 325.kata tihi prohtes brika ena 328 trakarismeno gia 3.000 + ntalika 700 kai irte Athina ehei kai spor kathismata,anartisis,aftomato klimatismo,klp.klp.
Hairetismous Alpinakias

Καλησπερα alpinakia
Ειναι σιγουρο αυτο φιλε; Γιατι τωρα λυπαμαι που μια εταιρεια σαν κι αυτη ηθελε να ξεγελασει τους πελατες της!
Και αναρωτιομουν γιατι να βγαλει ενα αυτοκινητο 300 κυβικα περισσοτερο με μονο ενα ιππο πιο πολυ και 3 κιλα ροπη μεγαλυτερη!
Tι γινεται με τον 12βαλβιδο; ποσα βγαζει;

Geo_3D
13-05-05, 00:20
Tι γινεται με τον 12βαλβιδο; ποσα βγαζει;
Γιατι εβγαζε ποτε η BMW,(απτα 36αρια τουλαχιστον και μετα) 6 κυλινδρους κινητηρες με 2 βαλβιδες ανα κυλινδρο???Δεν το νομιζω

Μανο θα στο πω απλα και μην ψαχνεις ψυλλους στα αχυρα.Εχεις ενα μοντελο κινητηρα κατω απο αυτους που χρησιμοποιουν τα 46ρια.Δηλαδη,το αντιστοιχο μοντελο 46αρι σε σχεση με το δικο σου ειναι 2.2.Παρτο σαν μια παρα παρα παρα πολυ απλη εξηγηση του τι συμβαινει με τον κινητηρα σου και μην κολλας και ψαχνεις λεπτομερειες.Σε λεπτομερειες (αν και εφοσον το μοτερ δουλευει σωστα) δεν χανονται 30 αλογα

Black5
13-05-05, 09:45
Καλησπερα alpinakia
Ειναι σιγουρο αυτο φιλε; Γιατι τωρα λυπαμαι που μια εταιρεια σαν κι αυτη ηθελε να ξεγελασει τους πελατες της!
Και αναρωτιομουν γιατι να βγαλει ενα αυτοκινητο 300 κυβικα περισσοτερο με μονο ενα ιππο πιο πολυ και 3 κιλα ροπη μεγαλυτερη!
Tι γινεται με τον 12βαλβιδο; ποσα βγαζει;

Το 2500 το έβγαλε και με μονό vanos και στην δυναμομέτρηση μου έδειξε 199,9 άλογα.... Τώρα το 2800 μπορεί να το βγάλαν για πολλούς λόγους...(μην ξεχνάς ότι αλλού η φορολογία δεν ήταν με τα κυβικά) :nod:

alpinakias
13-05-05, 17:30
to 328 bgike gia na sosei to onoma tis BMW meta tin apotihia tis 325.to 12balbido de mpike stin e36 alla pantos ta ebgaze ta 170 aloga pou eihe.

thanasis_e36
20-05-05, 10:06
το 325 δεν ηταν αποτυχια ειναι ενα απο τα καλυτερα μοτερ εχει παρει πολλα βραβεια αν ειχε προβλημα ο αισθητηρας δοκημασε εναν αλλο . εγω ειχα προβλημα με αισθητηρα :nixweiss: