PDA

Επιστροφή στο Forum : Μερικες ερωτησεις (παραθυρα,ηχεια κτλ) για Ε30!


Fad3In
14-05-05, 13:31
Λοιπον,καταρχην γνωριζω οτι εμπρος τα ηχεια ειναι 13εκ. και περιβαλλονται απο πλαστικο...Πηγα σ εναν τυπο που κανει εγκαταστασεις ηχειων κτλ αλλα δεν μπορεσε να βαλει κατι μεγαλυτερα 16αρια που ειχα γιατι το νεο πλαστικο που τα καλυπτει δεν χωρουσε απ την πλευρα του οδηγου λογω του μοχλου που ανοιγει το καπω... :shakehead
Εχω την εξης ερωτηση...
Χωρις να βαλω το πλαστικο απο πανω,θα μπορουσα μονος να τοποθετησω τα 16αρια ηχεια ή δεν υπαρχουν οι αναλογες τρυπες-υποδοχες για βιδες στο μεταλλικο πανω στο οποιο στηριζονται τα ηχεια απ το εργοστασιο;

Και επιπλεον,ποσο περιπου θα στοιχισει να βαλω μηχανισμους για ηλεκτρικα παραθυρα πισω,μαζι με τα διακοπτακια στην κεντρικη κονσολα;

Ν.

Fad3In
16-05-05, 14:32
Ok! Τα ηχεια τα τοποθετησα μονος μου,απλα κοβοντας το πλαστικο και βαζοντας απο μεσα το πλεγμα που εχουν τα ηχεια απο μονα τους και με πολυ καλο αισθητικο αποτελεσμα! :ices_ange

Για τα ηλεκτρικα πισω σε Ε30,κανενας δεν ξερει τιποτα; :nixweiss: :banghead:
Δεν μπορει!

Ν.

MPOWER
16-05-05, 15:04
Παίζει περίπτωση να έχω καινούρια την original καλωδίωση...θα το κοιτάξω!

moutraklas
16-05-05, 15:09
Ρε συ! ακριβώς από κάτω παίζει thread για ηλεκτρικά παράθυρα σε ε30! Τι διαφορά να έχουν τα εμπρός από τα πίσω...?

Fad3In
16-05-05, 15:20
Oυψ!
Το ειδα να πω την αληθεια μου,αλλα ειπα μηπως εχει διαφορα για τα πισω...
Χμ,αν εχεις καλωδιωση και μοτερ ενδιαφερομαι MPOWER (σε καποια φιλικη τιμη αν ειναι ευκολο! χεχεχε)
Ν.

MPOWER
16-05-05, 15:37
Αν έχω...έχω μόνο την καλωδίωση και μάλιστα νομίζω για τετράπορτο..
ΑΝ την έχω....απλά θα στην δώσω....free :cheers:

georgeE30
17-05-05, 22:40
Ρε φίλε, πως τα έβαλες τα 16άρια; Στο δικό μου (4θυρο του '90) έβαλα 13άρια για να μην κόψω λαμαρίνα.
Για να κάτσει το πλαστικό στη μεριά του οδηγού, δοκίμασε να βάλεις μερικές ροδέλες στις βίδες που πιάνουν το μοχλό του καπώ, έτσι ώστε να μετακινηθεί λίγο και να αφήσει περιθώριο. Στο δικό μου, με δυο ροδελίτσες, ο μοχλός στέκεται λίγα χιλιοστά δίπλα από το καπάκι του ηχείου.

Για τα παράθυρα οι τιμές είναι ίδιες με το μπροστινά. Για καινούργια της Bosch που είχα ρωτήσει με είπαν 280 περασμένα (το ζευγάρι), ενώ μεταχειρισμένα (πάλι της Bosch, τα οποία θα έβγαζαν από άλλο Ε30 για να τα βάλουν σε μένα) μου είπαν 220.

Fad3In
19-05-05, 11:32
200+€; Χμ,πολλα για μεταχειρισμενα μοτερ κτλ...τεσπα,τ αφηνω χειροκινητα!
Τελικα που λες δεν εμεινα και πολυ ικανοποιημενος απ την εγκατασταση και αθ δω τι θα κανω...κι αυτο γιατι το πλαστικο απο πανω δεν ειναι 100% ακινητοποιημενο (χρησιμοποιησα για το ηχειο την υποδοχη της βιδας του ;) και αν και οπτικα ειναι οκ,ουσιαστικα δεν ειναι... :(
Ν.

georgeE30
19-05-05, 22:50
Και να φανταστείς ότι μιλάμε για μοτέρ 15ετίας...
Πάντος και στα δικά μου πλαστικά μια βίδα έπιανε μόνο. Από την απέναντι πλευρά έβαλα λίγη σιλικόνη και τώρα είναι ΟΚ.

Fad3In
22-05-05, 12:00
Βασικα,το παιδεψα κι αλλο με τα ηχεια...
Βρηκα δυσκολιες αλλα καταληγω σε κατι καλο (ελπιζω!) ;)
Εσυ τι μετατροπη εχεις κανει και χρειαστηκε σιλλικονη;
Ν.

georgeE30
23-05-05, 17:51
Τίποτα. Απλά βίδωσα τα καινούργια 13άρια στις υπάρχουσες τρύπες. Μόνο που στα πλαστικά, από τις τέσσερις βίδες έπιανε μόνο η μία (οι τρύπες για τις άλλες τρεις έπεφταν λίγο παραδίπλα σε σχέση με τις τρύπες που έπιασαν τα ηχεία), οπότε έβαλα και λίγη σιλικόνη για να σταθεροποιηθούν.

Fad3In
24-05-05, 10:40
Λοιπον,η εγκατασταση εγινε μια χαρα...
Αισθητικα ολα πολυ καλυτερα απ οτι με τα στανταρ ηχεια και πλαστικα...
Ηχητικα απιστευτα περισσοτερο μπασο (σε σχεση παντα με τα ηχεια που ειχα πανω απο το εργοστασιο!) και καθαροτερος ηχος...

Φωτογραφιες αν θελετε ποσταρω...

Ν.