PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΕΧΝΙΚΕΣ DRIFT


panagakiss
31-10-08, 20:53
Καλησπεριζω τα παιδια του forum! Ανοιγω αυτο το thread για να πουμε πως συνηθιζουμε να
κανουμε "τσαλιμια" με τη μπεμπουλα μας και επισεις θα ηθελα να μου δωσει καποιος driftas
τα φωτα του στο πως γινεται το "αργο" drift, δηλαδη αυτο...

http://www.youtube.com/watch?v=gGKG2TkPdK0

Το εχω δει να το κανουν με πολλα αμαξια και αναρωτιεμαι πως ακριβως το κανουν!
Προσωπικα δεν εχω δοκιμασει πολλες φορες να κανω drift γιατι δεν βρισκω και ευκολα χωρο
ωστε να κανω ασφαλες drift.. Που και που πεταω σε καμια στροφουλα αλλα γενικα φοβαμαι
σε δημοσιο χωρο να κανω μ@λ@κ!0υλ€$. Το θεμα ομως δεν ειναι οι στροφες..εκει το
παλευω... το θεμα ειναι αυτο το αργο που κανει και το παλικαρι στο βιντεο. Γι αυτο, επειδη
ειμαι λιγο πιτσιρικας και δεν εχω την δικια σας πειρα, αν μπορειτε διαφωτιστε εμενα και
πιθανον και αλλους φιλους απο το forum. Ευχαριστω!

Christos 330i ///M
31-10-08, 20:55
Aν και εχει αναληθει το θεμα φιλε . . .

Εδω θα βρεις πολλους χεραδες . . .

Στην θεωρια και στην πραξη . . .

Speedy
31-10-08, 20:57
Σε δημοσιο χωρο και δρομο δεν κανουμε ποτε τετοια....!!!

Καλο ειναι αν σου αρεσει να πας σε καμια αλανα και να μαθεις λιγο απο μονος σου.

Το ντριφτ δεν ειναι μονο θεορια ειναι και να το εχεις...

Snoopy
31-10-08, 20:59
Φίλε μου καλησπέρα.

Σε παρακαλώ, ότι γραφτεί σαν απάντηση, πριν το κάνεις σκέψου αν πίσω απο το πληκτρολόγιο αυτός που σου δίνει συμβουλές είναι 14 ή 40 ετών και αν έχει ποτέ στη ζωή του έστω σπινιάρει μια ρόδα.

Δεν λέω ότι το φόρουμ έχει κουλάδια ή ότι εδω συνωστίζονται όλοι οι ντρίφτερς, αλλά μαθήματα ντριφτ απο το ιντερνετ, δεν νομίζω να βγουν σε καλό.

Καλύτερα απο κοντά σε κάποια συνάντηση για να έχεις και άποψη για τους συνομιλητές σου.

Christos 330i ///M
31-10-08, 21:02
Που ειναι ο Santo να μας πει ; ; ;

Που ακομα δεν εχω ηρεμησει απο εκεινη την βολτα με το Μ3ακι κ την τρελλη Eisenmann ? ? ?

Snoopy
31-10-08, 21:14
Που ειναι ο Santo να μας πει ; ; ;

Που ακομα δεν εχω ηρεμησει απο εκεινη την βολτα με το Μ3ακι κ την τρελλη Eisenmann ? ? ?

α, αυτός μάλιστα.

tzimiani
31-10-08, 21:30
Καλησπεριζω τα παιδια του forum! Ανοιγω αυτο το thread για να πουμε πως συνηθιζουμε να
κανουμε "τσαλιμια" με τη μπεμπουλα μας και επισεις θα ηθελα να μου δωσει καποιος driftas
τα φωτα του στο πως γινεται το "αργο" drift, δηλαδη αυτο...

http://www.youtube.com/watch?v=gGKG2TkPdK0

Το εχω δει να το κανουν με πολλα αμαξια και αναρωτιεμαι πως ακριβως το κανουν!
Προσωπικα δεν εχω δοκιμασει πολλες φορες να κανω drift γιατι δεν βρισκω και ευκολα χωρο
ωστε να κανω ασφαλες drift.. Που και που πεταω σε καμια στροφουλα αλλα γενικα φοβαμαι
σε δημοσιο χωρο να κανω μ@λ@κ!0υλ€$. Το θεμα ομως δεν ειναι οι στροφες..εκει το
παλευω... το θεμα ειναι αυτο το αργο που κανει και το παλικαρι στο βιντεο. Γι αυτο, επειδη
ειμαι λιγο πιτσιρικας και δεν εχω την δικια σας πειρα, αν μπορειτε διαφωτιστε εμενα και
πιθανον και αλλους φιλους απο το forum. Ευχαριστω!

απλά όπως βλέπεις κάτω είναι σαν γυαλι (σαν μωσαϊκο) ... εξού και αυτό το αργό και ανεπάισθητο drift... Κάπως έτσι συμβαίνει και πάνω σε πάγο (ή χιόνι).

Dimzan
31-10-08, 21:48
απλά όπως βλέπεις κάτω είναι σαν γυαλι (σαν μωσαϊκο) ... εξού και αυτό το αργό και ανεπάισθητο drift... Κάπως έτσι συμβαίνει και πάνω σε πάγο (ή χιόνι).

ναι μονο που (εκτος απ το πολυ γλυστερο εδαφος) αυτος παταει και φρενο

panagakiss
31-10-08, 21:51
Φίλε μου καλησπέρα.

Σε παρακαλώ, ότι γραφτεί σαν απάντηση, πριν το κάνεις σκέψου αν πίσω απο το πληκτρολόγιο αυτός που σου δίνει συμβουλές είναι 14 ή 40 ετών και αν έχει ποτέ στη ζωή του έστω σπινιάρει μια ρόδα.

Δεν λέω ότι το φόρουμ έχει κουλάδια ή ότι εδω συνωστίζονται όλοι οι ντρίφτερς, αλλά μαθήματα ντριφτ απο το ιντερνετ, δεν νομίζω να βγουν σε καλό.

Καλύτερα απο κοντά σε κάποια συνάντηση για να έχεις και άποψη για τους συνομιλητές σου.
Φιλε snoopy καλα κανεις και τα λες αυτα και συμφωνω μαζι σου γιατι στην ηλικια μου ξερω πολλα παιδια που πραγματικα δεν εχουν συναισθηση με το περιβαλον. Ειπαμε ειμαι πιτσιρικας (18) αλλα μασαω την τροφη μου. Ισως με γνωρισεις καλυτερα σε καποια συναντηση. Περα ομως απ αυτα, οπως ειπε κι ενας φιλος πιο πανω αυτα μαθαινονται με τις εμπειριες... αμα δεν τα δοκιμασεις δεν θα τα κανεις απο τη μια μερα στην αλλη. Αλλα μαλον δεν καταλαβατε τι ρωταω γιατι δεν το διατυπωσα καλα.. Σ'αυτο το "αργο drift" ειναι σαν να παταει φρενο και να φρεναρουν μονο οι μπροστινοι τροχοι. Πως γινεται αυτο? δηλαδη να φρεναρουν μονο οι μπροστα τροχοι ενω οι πισω γραφουν κανονικα δινοντας γκαζι.. (Σαν το burn out που το αμαξι ειναι σταματημενο και πισω τροχοι γραφουν)

panagakiss
31-10-08, 21:55
ναι μονο που (εκτος απ το πολυ γλυστερο εδαφος) αυτος παταει και φρενο

ΑΥΤΟ!!! Αυτο ακριβως ρωταγα κι εγω αλλα οταν σκεφτηκα την εκδοχη να παταει φρενο, ειχα την εξης απορια.. με το φρενο δε θα κοβει και τους πισω τροχους???

Nick_E60_GR
31-10-08, 21:55
απλά όπως βλέπεις κάτω είναι σαν γυαλι (σαν μωσαϊκο) ... εξού και αυτό το αργό και ανεπάισθητο drift... Κάπως έτσι συμβαίνει και πάνω σε πάγο (ή χιόνι).

Aυτό είναι γκάζι-φρένο, άλλοι το κάνουν πατώντας ανάμεσα στα δυο πεντάλ και παίζουν το γκάζι κι άλλοι πατάνε λοξά τη φτέρνα δηλ τακούνι στο φρένο και δάχτυλα στο γκάζι, όπως βολεύει... ανάλογα το παπούτσι και το νούμερο.

Οι μπροστινές δισκόπλακες του άσσου θα 'χουν γίνει "τσαρούχια" αν το κάνει συχνά αυτό, ειδικά αν είναι οι μαμά δίσκοι.

edit: απαντήσαμε 2-3 ταυτόχρονα....

Το μπροστινά φρένα σταματάνε το αυτοκίνητο, τα πίσω πιάνουν πολύ απαλά (περίπου 25-30%)
Αν δεν έχει φορτίο το αυτοκίνητο, δεν πιάνουν σχεδόν καθόλου

MTerry
31-10-08, 22:23
Aυτό είναι γκάζι-φρένο, άλλοι το κάνουν πατώντας ανάμεσα στα δυο πεντάλ και παίζουν το γκάζι κι άλλοι πατάνε λοξά τη φτέρνα δηλ τακούνι στο φρένο και δάχτυλα στο γκάζι, όπως βολεύει... ανάλογα το παπούτσι και το νούμερο.

Μου κάνει και για αυτόματο . . . οπότε τα πραγματα ειναι πολύ ευκολα . . φρένο με το αριστερό :)

tzimiani
31-10-08, 22:35
ναι μονο που (εκτος απ το πολυ γλυστερο εδαφος) αυτος παταει και φρενο
σωστό το ξέχασα να το πω... ψηλοτσιμπάει το φρέονο για την ακρίβεια...

tzimiani
31-10-08, 22:44
σωστό το ξέχασα να το πω... ψηλοτσιμπάει το φρέονο για την ακρίβεια...
...βέβαια τώρα που το ξαναβλέπω προσεκτικά θα δείτε ότι ποτέ δεν είναι αναμένα τα πισω φώτα (φρένα εννοώ)... η διαφορά για το πότε είναι αναμένα τα φρένα του φαίνεται στο τέλος που το σταματάει.... αρα μάλλον τη δουλειά τη κάνει λόγω
Ολισθηρότητας και της φυγόκεντρου που αναπτύσεται...

panagakiss
31-10-08, 23:02
...βέβαια τώρα που το ξαναβλέπω προσεκτικά θα δείτε ότι ποτέ δεν είναι αναμένα τα πισω φώτα (φρένα εννοώ)... η διαφορά για το πότε είναι αναμένα τα φρένα του φαίνεται στο τέλος που το σταματάει.... αρα μάλλον τη δουλειά τη κάνει λόγω
Ολισθηρότητας και της φυγόκεντρου που αναπτύσεται...

Στην αρχη του βιντεο κανει λιγο burnout χωρις να κινειται οποτε θα χρησιμοποιει λιγο φρενο..

santo
31-10-08, 23:12
ωχ... θα μας πάρουν με τις πέτρες..
φίλε παναγάκις... γιατί δεν δοκιμάζεις να βάλεις το όχημα σου στο καρτόδρομο και να δοκιμάσεις εκεί.. ή κάπου σε κάποιο πάρκινγκ.. κλειστό χώρο..
π.χ. στο λούνα πάρκ στην Βάρκιζα..γλυστράει τρελλά εκεί... και είναι ότι πρέπει..
εάν δεν έχει μπλοκέ.. χρειάζεσαι ένα δυνατό χειρόφρενο.. και γρήγορα χέρια..
Να γίνουν οι δοκιμές.. !!!

Aceman1925
31-10-08, 23:28
ωχ... θα μας πάρουν με τις πέτρες..
φίλε παναγάκις... γιατί δεν δοκιμάζεις να βάλεις το όχημα σου στο καρτόδρομο και να δοκιμάσεις εκεί.. ή κάπου σε κάποιο πάρκινγκ.. κλειστό χώρο..
π.χ. στο λούνα πάρκ στην Βάρκιζα..γλυστράει τρελλά εκεί... και είναι ότι πρέπει..
εάν δεν έχει μπλοκέ.. χρειάζεσαι ένα δυνατό χειρόφρενο.. και γρήγορα χέρια..
Να γίνουν οι δοκιμές.. !!!
:dblthumb2:+1: και τα βιντεο!!!

panagakiss
31-10-08, 23:28
ωχ... θα μας πάρουν με τις πέτρες..
φίλε παναγάκις... γιατί δεν δοκιμάζεις να βάλεις το όχημα σου στο καρτόδρομο και να δοκιμάσεις εκεί.. ή κάπου σε κάποιο πάρκινγκ.. κλειστό χώρο..
π.χ. στο λούνα πάρκ στην Βάρκιζα..γλυστράει τρελλά εκεί... και είναι ότι πρέπει..
εάν δεν έχει μπλοκέ.. χρειάζεσαι ένα δυνατό χειρόφρενο.. και γρήγορα χέρια..
Να γίνουν οι δοκιμές.. !!!

Φιλε σαντο εννοειται πως θα το δοκιμασω σε κλειστο χωρο... μενω αρκετα μακρια απ την βαρκιζα οποτε θα βρω καποιον αλλο χωρο. Ευχαριστω παντως.

santo
31-10-08, 23:32
προς τα πού?? γιατί υπάρχουν διάφοροι χώροι.. που έχουν ξαναγίνει δοκιμές.. χεχε..
Geo..? Insane? Για βοηθήστε βρε παίδες!!

Simon
31-10-08, 23:54
δωστε τα φωτα σας για χωρους να ξερουμε.

Nick_E60_GR
31-10-08, 23:55
προς τα πού?? γιατί υπάρχουν διάφοροι χώροι.. που έχουν ξαναγίνει δοκιμές.. χεχε..


...όπως πλατεία πίσω από το Plaza ας πούμε?? Με βρεγμένη άσφαλτο?

Aceman1925
01-11-08, 00:04
Επεισης χωροι υπαρχουν και στο φαληρο παραλληλα με την Λ.Ποσιδωνος στον παραδρομο.Το παρκιν που γινοντουσαν οι μεγαλες "χορευτικες" επιδηξεις εκλεισε αλλα εχει ακομα χωρο για πολλα.Και κυριως ΔΕΝ εχει καθολου κινηση

InsaneDriver
01-11-08, 00:08
προς τα πού?? γιατί υπάρχουν διάφοροι χώροι.. που έχουν ξαναγίνει δοκιμές.. χεχε..
Geo..? Insane? Για βοηθήστε βρε παίδες!!

Εμένα τι με μπλέκετε με αυτά; :icon18:

Εκτός από το Λούνα παρκ δεν υπάρχει άλλο μέρος που να μην είναι δρόμος.

Αν όμως πας καθημερινή αργάμιση με παρέα για έλεγχο κυκλοφορίας στο δρόμο, υπάρχουν πολλά έρημα πιστάκια για προπόνηση με σύνεση.

ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΤΑ SS ρε Σάντο.:screwy:


To κυριότερο...Τι αμάξι έχεις και πόσων ετών είσαι;

Υ.Γ: Αν και δεν είμαι ο κατάλληλος από θέμα ωριμότητας για να σε δασκαλέψω, κοίτα πρώτα στο youtube video με ατυχήμα την ώρα του drift και μετά κοίτα τους εντυπωσιακούς ιάπωνες κτλπ κτλπ. Απλά για να ξέρουμε ότι η χαρά με την λύπη απέχει όσο το νήμα της κλωστής.

panagakiss
01-11-08, 00:34
Εμένα τι με μπλέκετε με αυτά; :icon18:

Εκτός από το Λούνα παρκ δεν υπάρχει άλλο μέρος που να μην είναι δρόμος.

Αν όμως πας καθημερινή αργάμιση με παρέα για έλεγχο κυκλοφορίας στο δρόμο, υπάρχουν πολλά έρημα πιστάκια για προπόνηση με σύνεση.

ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΤΑ SS ρε Σάντο.:screwy:


To κυριότερο...Τι αμάξι έχεις και πόσων ετών είσαι;

Υ.Γ: Αν και δεν είμαι ο κατάλληλος από θέμα ωριμότητας για να σε δασκαλέψω, κοίτα πρώτα στο youtube video με ατυχήμα την ώρα του drift και μετά κοίτα τους εντυπωσιακούς ιάπωνες κτλπ κτλπ. Απλά για να ξέρουμε ότι η χαρά με την λύπη απέχει όσο το νήμα της κλωστής.

Αν λες για μενα ειμαι 18, μου λενε πως ειμαι αρκετα οριμος για την ηλικια μου (βεβαια ποσο οριμος μπορει να ειναι κανεις σ'αυτη την ηλικια... απλα εχω περασει αρκετα και εχω συνειδηση) και εχω ενα e46 compact 2.0lt (143hp)

sakkunen
01-11-08, 10:08
Το βιντεάκι είναι στην εθνική οδό απέναντι απο το Βασιλόπουλο.Κλειστός χώρος και ασφαλής κτλ κτλ. Προσοχή στις κολώνες.:peepwall:

Christos 330i ///M
01-11-08, 10:13
προς τα πού?? γιατί υπάρχουν διάφοροι χώροι.. που έχουν ξαναγίνει δοκιμές.. χεχε..
Geo..? Insane? Για βοηθήστε βρε παίδες!!

Αθυρα πριν το Kaoil ας πουμε ε φιλε ; ; ;

Τρελλη στροφη . . .

santo
01-11-08, 10:21
και το πλατεάκι.. με το εκκλησάκι στην μέση.. καλό είναι.. λίγο πιο κάτω.. ο αδερφός σου θα θυμάται.. χεχε..
αυτή η Σαλονίκη.. είναι πολύ φουντομάνα... τελικά... drifters heaven.. και με λίγα άλογα.. και χωρίς πλοκέ..

panagakiss
01-11-08, 13:11
Το βιντεάκι είναι στην εθνική οδό απέναντι απο το Βασιλόπουλο.Κλειστός χώρος και ασφαλής κτλ κτλ. Προσοχή στις κολώνες.:peepwall:

Στην εθνικη, στην Αθηνα κοντα ας πουμε ή θεσσαλονικη...?

saikoE39
01-11-08, 13:26
Νομιζω οτι εχω γερασει πριν την ωρα μου.......!!!!!!!!!:scratchch

....ερωτας με τις πλατειες....με ενα ελαφρο ψιχαλοβροχι......παλια....

saikoE39
01-11-08, 13:29
Στην εθνικη, στην Αθηνα κοντα ας πουμε ή θεσσαλονικη...?


Ειναι στο ρευμα προς Αθηνα.....απεναντι ακριβως απο τον ΑΒ της Ερυθραιας...
κακο μερος.......:thefinger

InsaneDriver
01-11-08, 13:44
Το βιντεάκι είναι στην εθνική οδό απέναντι απο το Βασιλόπουλο.Κλειστός χώρος και ασφαλής κτλ κτλ. Προσοχή στις κολώνες.:peepwall:

Και ότι πρέπει για πέσιμο από τους μπλε...Σε βλέπουν από χιλιόμετρα και δεν μπορείς να ξεφύγεις:chair:

InsaneDriver
01-11-08, 13:47
και εχω ενα e46 compact 2.0lt (143hp)

Moυ δανείζεις το μοτέρ σου για ένα βράδυ; :banhim:



Υ.Γ: Δεν μπορώ να μαζέψω πολύ φόρα στα ανηφορικά κομάτια ρε γμτ.:nixweiss:

panagakiss
01-11-08, 14:06
Και ότι πρέπει για πέσιμο από τους μπλε...Σε βλέπουν από χιλιόμετρα και δεν μπορείς να ξεφύγεις:chair:

Ε..νταξει μωρε.. θα παω κανενα πρωι που θα κοιμουνται! :Ρ

Υ.Γ.: Οταν λες δεν μπορεις να ξεφυγεις τι εννοεις? Θα καβαλησουν τα νικελομενα GLX τους που τα χουν κανει 57 χιλιοστα και θα με κινηγησουν? χαχαχα.. Πλακα κανω.. ξερω οτι με τετοια ατομα δεν ειναι να χεις παρε δωσε. Απλα μου τη δινουν κατι ατομα που μενουν μια ζωη στο "ειμασταν γ@μ@ω και δερνω στο σχολειο και ακομα το παιζουμε αλητια αν και ειμαστε 25 χρονων". Πηγαινοντας σχολειο στην Γκραβα εμαθα πολλους τετοιους.

yiannis2002
01-11-08, 14:09
για την αστυνομία λέει

panagakiss
01-11-08, 14:12
Moυ δανείζεις το μοτέρ σου για ένα βράδυ; :banhim:



Υ.Γ: Δεν μπορώ να μαζέψω πολύ φόρα στα ανηφορικά κομάτια ρε γμτ.:nixweiss:

Αν μου δωσεις το 525!!!:rofl2:

panagakiss
01-11-08, 14:16
για την αστυνομία λέει

ΟΥΠΣ! Φανταστηκα πως θα λεγε για καμια "συμμορια"... :bricks1:

InsaneDriver
01-11-08, 14:21
Αν μου δωσεις το 525!!!:rofl2:
Πάρτο. Είναι βαρύ με ασάφεια στο τιμόνι σε γλιστερό δρόμο και μπαίνει εύκολα το abs.

Δεν μπορείς να κάνεις τέτοια με το 5αρι http://www.youtube.com/watch?v=N5Sl4p0uytQ

Speedy
01-11-08, 15:21
Για να μαθεις καλα το ντριφτ πρεπει να μπεις με" ολα" απο κατεχακη στην Μεσογειων πρωινη ωρα...
Θα τα δεις ολα...:drive2:

Πλακα κανω...

Το καλυτερο ειναι μονος σου σε μια ασφαλη αλανα ωστε να μην ενοχλεις κανενα!

panagakiss
01-11-08, 15:25
Για να μαθεις καλα το ντριφτ πρεπει να μπεις με" ολα" απο κατεχακη στην Μεσογειων πρωινη ωρα...
Θα τα δεις ολα...:drive2:

Πλακα κανω...

Το καλυτερο ειναι μονος σου σε μια ασφαλη αλανα ωστε να μην ενοχλεις κανενα!

Ευχαριστω φιλε Σπυρο και αυτο σκοπευω να κανω ετσι κι αλλιως (οχι αυτο με την κατεχακη αλλα με την αλανα) αλλα δεν βρισκεις ευκολα αλανες γι αυτο θα περιμενω μεχρι να βρω..

saikoE39
01-11-08, 16:47
Πάρτο. Είναι βαρύ με ασάφεια στο τιμόνι σε γλιστερό δρόμο και μπαίνει εύκολα το abs.

Δεν μπορείς να κάνεις τέτοια με το 5αρι http://www.youtube.com/watch?v=N5Sl4p0uytQ

Το ανηφορικο το προσπαθησα.......στο πανω πανω μερος θελει τρελα και καλο αριστερο ποδι....!!!

Αλλα το κατηφορικο....απλααα...δεν βγαινει με τπτ(φλερτ για πολυ ασχημη τετακα...και ειμαι βαπορι)....!!!!καλα για το κατω μερος....δε συζητω καν...!!!!!!

GSS
01-11-08, 17:19
Δεν άνοιξα το λινκ του βίντεο για να δω για τι ακριβώς μιλάτε , μιας και η σύνδεσή μου αυτή την περίοδο σέρνεται ...

Αλλά αν καταλάβα καλά , μιλάτε για rolling burnout . Την ώρα που σπινιάρεις με 2α ή και 3η ταχύτητα ( εξαρτάται το αυτοκίνητο ) πατάς με το αριστερό το φρένο και αυτό ξεκινά να κάνει ένα burn out , όχι στατικό , αλλά εν κινήσει . Κατά τον ίδιο τον τρόπο μπορείς να κάνεις και αυτό το αργό drift που λες , χρησιμοποιώντας και και κινήσεις στο τιμόνι .

makinen
01-11-08, 17:31
Εγω νομιζω κατα την ταπεινη μου αποψη οτι οφειλεται αποκλειστικα και μονο στο δαπεδο....Και οι μπροστινοι τροχοι με το ζορι βρισκουν προσφυση..

saikoE39
01-11-08, 17:37
Εγω νομιζω κατα την ταπεινη μου αποψη οτι οφειλεται αποκλειστικα και μονο στο δαπεδο....Και οι μπροστινοι τροχοι με το ζορι βρισκουν προσφυση..

σωστος......

strofimios
01-11-08, 17:41
Εγω νομιζω κατα την ταπεινη μου αποψη οτι οφειλεται αποκλειστικα και μονο στο δαπεδο....Και οι μπροστινοι τροχοι με το ζορι βρισκουν προσφυση..
Συμφωνω και εγω.Τωρα για τον χωρο που συζηταμε πιστευω οτι η Βαρκιζα ειναι οτι καλλιτερο.Βεβαια δεν ειναι και τιποτα φοβερο,δεν driftαρεις πραγματικα τις περισσοτερες φορες,αλλα για αρχη ειναι τελειο.Υπαρχουν πολυ καλα κοματια σε δρομους στα Μεσογεια που γλυστρανε απιστευτα,δεν συναντας αλλο αμαξι και εχεις ορατοτητα.Βεβαια εδω δεν μπορουμε να τα πουμε για ευνοητους λογους.Παντως οπου και να μενεις εαν αρχησεις τις βολτες και το ψαξιμο ολο και κατι θα βρεις για αρχη.Προσεχε μονο στις δοκιμες γιατι το αθλημα κοστιζει,σε κλησεις,φθορες και υπαρχει και "η εβγα της γειτονιας" που εκει μπορει να χαθει η μπαλα και το χρημα,που βγαινει δυσκολα.

strofimios
01-11-08, 17:54
Πάρτο. Είναι βαρύ με ασάφεια στο τιμόνι σε γλιστερό δρόμο και μπαίνει εύκολα το abs.

Δεν μπορείς να κάνεις τέτοια με το 5αρι http://www.youtube.com/watch?v=N5Sl4p0uytQ
Σε ειδα,σε ειδα,σε ειδα,πατησες φρενο(ακομα και με το αριστερο παλι φρενο ειναι)!!!!!!

InsaneDriver
01-11-08, 17:57
Σε ειδα,σε ειδα,σε ειδα,πατησες φρενο(ακομα και με το αριστερο παλι φρενο ειναι)!!!!!!

Ήθελα να βεβαιωθώ ότι δουλεύουν. :D

DASMANIA
01-11-08, 20:48
υπαρχουν μεροι...
στο σεφ (παραλληλα στην παραλιακη στο παρκιν νμο το κυκλο μπροστα.... (γαι μερικους που δεν θυμουντε...)
στον παλιο ιπποδρομο ( για τους νυχτοβιους)
στην παλια οικοδομη που ειναι το βιντεο ( εκει και ποδυλατο κανει ντριφτ!!!!! ημαρτον!!!)
απενατι στο παρκιν του ΑΒ (αρκρι να μην σε ξενερωσει ο φυλακας!)
το οικοπεδο στο κοροπι (ηταν να γινει εργοστασιο , αλλα εγινε μονο το εδαφος βιομηχανικο τσιμεντο)
λονα παρκ βαρκιζα
αυτα απο τα κεντρικα μεροι... και τα κρυφα... ρωτα του αλλους!

αλλα μην εντυποσιαζεσε απο το θεαμα του βιντεου, εκει γλυστραει οσο δεν περνει..., και για το καλο ντριφτ το χειροφρενο δεν το ακουμπας (μονο αν δεν σου βγαινει η διορθωση...)

panagakiss
01-11-08, 20:52
Εγω νομιζω κατα την ταπεινη μου αποψη οτι οφειλεται αποκλειστικα και μονο στο δαπεδο....Και οι μπροστινοι τροχοι με το ζορι βρισκουν προσφυση..

Παιδια εγω πιστευω πως παταει και φρενο.. εχω βρεθει σε τετοιο δαπεδο με τ'αμαξι και δεν γλυστραει τοσο.. βεβαια δεν ειχα αρκετο χωρο για να δοκιμασω κατι με τη σιγουρια οτι δε θα υπαρχουν ζημιες..

panagakiss
01-11-08, 20:59
( εκει και ποδυλατο κανει ντριφτ!!!!! ημαρτον!!!)


το γελας? :p:

http://www.youtube.com/watch?v=PzC6yU6DhkY

E36 RULES!!
01-11-08, 21:19
Αν λες για μενα ειμαι 18, μου λενε πως ειμαι αρκετα οριμος για την ηλικια μου (βεβαια ποσο οριμος μπορει να ειναι κανεις σ'αυτη την ηλικια... απλα εχω περασει αρκετα και εχω συνειδηση)

Καλα, ολοι ωριμοι ειμαστε στα 18, μεχρι που την αλλη μερα, εντελως τυχαια ειτε θα εχουμε ακουμπησει, ειτε θα εχουμε τυλιξει κολωνα... Αλλα δεν φταιμε εμεις, εμεις ειμαστε ωριμοι, οι βλαμμενες οι κωλονες φταινε που περνανε το δρομο χωρις να προσεξουν...

mitsos_chania
01-11-08, 21:38
ρε παιδες που ειναι αυτο το λουνα παρκ στην βαρκιζα??αν γινει καμια επισκεψη προς τα εκει ριχτε ενα σημα.εχω τρελαθει εδω στην αθηνα,στα χανια μπορω να ευχαριστηθω και λιγο το αμαξι εδω δεν κανω τπτ.

panagakiss
01-11-08, 21:52
Καλα, ολοι ωριμοι ειμαστε στα 18, μεχρι που την αλλη μερα, εντελως τυχαια ειτε θα εχουμε ακουμπησει, ειτε θα εχουμε τυλιξει κολωνα... Αλλα δεν φταιμε εμεις, εμεις ειμαστε ωριμοι, οι βλαμμενες οι κωλονες φταινε που περνανε το δρομο χωρις να προσεξουν...

Κοιτα φιλε.. επειδη δε με ξερεις και δεν ξερω τι φανταζεσαι για μενα, δε σε παρεξηγω.. κι εγω ισως στη θεση σου να σκεφτομουν "δε φταινε τα κ*λ*παιδα αλλα οι γονεις τους που τους τα παιρνουν..". Αλλα οπως ειπα και πριν, βλακιες σε δημοσιο χωρο δεν κανω.. τωρα αν σε καποια αλανα παιταχτει καποια κωλονα, σιγουρα θα φταιει η κωλονα!!! :p:

E36 RULES!!
01-11-08, 21:56
Κοιτα φιλε.. επειδη δε με ξερεις και δεν ξερω τι φανταζεσαι για μενα, δε σε παρεξηγω.. κι εγω ισως στη θεση σου να σκεφτομουν "δε φταινε τα κ*λ*παιδα αλλα οι γονεις τους που τους τα παιρνουν..". Αλλα οπως ειπα και πριν, βλακιες σε δημοσιο χωρο δεν κανω.. τωρα αν σε καποια αλανα παιταχτει καποια κωλονα, σιγουρα θα φταιει η κωλονα!!! :p:

Δεν ειναι ανάγκη να σε ξερω, ουτε ειπα τπτ για την οικογενεια σου... Και γω 18 ειμαι, και γω BMW εχω, και γω ειμαι σχετικα ωριμος (ζω απο τα 17 μου μονος μου σε ξενη χωρα)

Απλως ξερω οτι σε πολλα θεματα το μυαλο μας ειναι μερικους ποντους πανω απο το κεφαλι μας... Και τα παντα ειναι δημοσιοι χωροι, ο μονος ΜΗ δημοσιος χωρος ειναι η αυλη του σπιτιου σου...

(ΔΕΝ προσπαθω να το παιξω ξερολας, ουτε σου λεω να μην τα κανεις, εγω μπαινω σε διασταυρωσεις με διπλωμενη 2α :p:)

kostase28
01-11-08, 23:15
Ολοι περασαμε απ αυτη την ηλικια φιλε panagakiss και ολοι το παιζαμε ωριμοι! Απλα παρασυρομασταν ευκολα σε οτιδηποτε και στο τελος τρωγαμε το κεφαλι μας! Αλλα κατα τ'αλλα ημασταν ωριμοι! Για το εν λογω ντριφτ πατα με το αριστερο φρενακι και παιζει με το γκαζι,ειναι και γυαλι κατω δεν θελε ικαι πολυ...

panagakiss
02-11-08, 00:45
Δεν ειναι ανάγκη να σε ξερω, ουτε ειπα τπτ για την οικογενεια σου... Και γω 18 ειμαι, και γω BMW εχω, και γω ειμαι σχετικα ωριμος (ζω απο τα 17 μου μονος μου σε ξενη χωρα)

Απλως ξερω οτι σε πολλα θεματα το μυαλο μας ειναι μερικους ποντους πανω απο το κεφαλι μας... Και τα παντα ειναι δημοσιοι χωροι, ο μονος ΜΗ δημοσιος χωρος ειναι η αυλη του σπιτιου σου...

(ΔΕΝ προσπαθω να το παιξω ξερολας, ουτε σου λεω να μην τα κανεις, εγω μπαινω σε διασταυρωσεις με διπλωμενη 2α :p:)

Δε διαφωνω οτι παρασυρομαστε ευκολα σ'αυτη την ηλικια.. Κι εγω εχω κανει ΠΟΛΛΕΣ βλακιες στη ζωη μου και σιγουρα θα κανω κιαλες.. ΑΛΛΑ! παντα σκεφτομαι τις επιπτωσεις πριν κανω το οτιδηποτε και το κριτηριο μου ειναι να μην παρω στο λαιμο μου αλλους εκτος απο μενα, και θεωρω πως κανοντας καποια ζημια με τ'αμαξι παιρνεις στο λαιμο σου κι αλλους.

Υ.Γ: λεγοντας δημοσιους χωρους εννοω χωρους που δεν υπαρχει κοσμος η κατι να διαλυσεις

Φιλικα παντα (το λεω γιατι μεσω του γραπτου λογου ευκολα γινονται παρεξηγησεις)

E36 RULES!!
02-11-08, 00:51
θεωρω πως κανοντας καποια ζημια με τ'αμαξι παιρνεις στο λαιμο σου κι αλλους.

Nαι ναι, και εγω το αμαξι μου το θεωρω ξεχωριστο προσωπο!!!!! χαχαχα χωρις πλακα


Φιλικα παντα (το λεω γιατι μεσω του γραπτου λογου ευκολα γινονται παρεξηγησεις



Εννοειται παντα φιλικα ;)

GSS
02-11-08, 10:30
και για το καλο ντριφτ το χειροφρενο δεν το ακουμπας (μονο αν δεν σου βγαινει η διορθωση...)

Θα με συγχωρέσεις , αλλά εδώ είσαι λάθος ...

InsaneDriver
02-11-08, 12:25
Θα με συγχωρέσεις , αλλά εδώ είσαι λάθος ...

Έτσι είναι. Όταν θες να αλλάζεις τη σχέση περιστροφής εμπρός και πίσω άξονα και συγκεκριμένα να ''φρενάρεις'' λίγο το πίσω μέρος για καλύτερη τοποθέτηση/έλεγχο, δουλεύεις με ότι έχεις στο αυτοκίνητο.

Απλά όταν φτάνεις σε τέτοιο επίπεδο θες άλλα: Υδραυλικά χειρόφρενα χωρίς κουμπί ασφαλείας κτλπ κτλπ

Speedy
02-11-08, 12:45
Εγω παλι θελω να ρωτησω κατι πανω σε αυτο..

Πολλες φορες βλεπουμε σε διαφορα βιντεακια στο νετ πολυ καλους οδηγους να οδηγουν πολυ δυνατα
αυτοκινητα και ωρες ωρες να τραβανε χειροφρενο...Αυτο γιατι το κανουν?Ενο εχουν την δυναμη που χρειαζονται?

yiannis2002
02-11-08, 12:49
Έτσι είναι. Όταν θες να αλλάζεις τη σχέση περιστροφής εμπρός και πίσω άξονα και συγκεκριμένα να ''φρενάρεις'' λίγο το πίσω μέρος για καλύτερη τοποθέτηση/έλεγχο, δουλεύεις με ότι έχεις στο αυτοκίνητο.

Απλά όταν φτάνεις σε τέτοιο επίπεδο θες άλλα: Υδραυλικά χειρόφρενα χωρίς κουμπί ασφαλείας κτλπ κτλπ

DIY λύση πετάς το γρανάζι από την καστάνια του χειρόφρενου, αλλά μετά ξεχνάς παρκάρισμα με χειρόφρενο και άλλα τέτοια πεζά...

InsaneDriver
02-11-08, 12:50
Αν το χειρόφρενο το τραβάνε στην αρχή για να αρχίσει η πλαγιολίσθηση, το κάνουν γιατί είναι και αυτό μια τεχνική αποσταθεροποίησης ώστε να γλιστρήσει και μετά με το γκάζι να ταξιδεύουν. Μπορεί να μην θέλουν να καταπονούν τη μετάδοση με συμπλεκτάρισμα πχ.
Αν το κάνουν κατά τη διάρκεια του ντριφτ γίνεται για καλύτερο έλεγχο ισορροπίας. πχ κατά τη διάρκεια του ντριφτ με λίγο παραπάνω γκάζι ο κώλος τείνει να σε προσπεράσεις με αποτέλεσμα λόγω μεγάλης γωνίας να ''χάσεις'' το τιμόνι σιγά σιγά. Με το να ''τσιμπάς'' το χειρόφρενο σιγά σιγά φρενάρεις μόνο τους κινητήριους τροχούς που σε ενδιαφέρει και όχι όλο το αμάξι και έτσι στην ουσία προσπαθείς να βελτιώσεις την πρόσφυση στον πίσω άξονα και να βάλεις τη μούρη του αυτοκινήτου πιο μέσα στη στροφή.

E36 RULES!!
02-11-08, 12:51
DIY λύση πετάς το γρανάζι από την καστάνια του χειρόφρενου, αλλά μετά ξεχνάς παρκάρισμα με χειρόφρενο και άλλα τέτοια πεζά...

πφφφφφφφφφφφφ, ποιος τα χρειαζεται αυτα.... Πετας μια πρωτη μεσα και παρκαρεις κομπλε :D

InsaneDriver
02-11-08, 12:52
DIY λύση πετάς το γρανάζι από την καστάνια του χειρόφρενου, αλλά μετά ξεχνάς παρκάρισμα με χειρόφρενο και άλλα τέτοια πεζά...
Το δικό μου το χειρόφρενο κοκκαλώνει στην 1η σκάλα το αμάξι, αν και δεν το χρησιμοποιώ για αποσταθεροποίηση κτλπ.

Μόνο σε μια περίπτωση μου είναι χρήσιμο. Ε σάντο; :feedback:

teopoulos
02-11-08, 15:23
Παιδια πολύ καλα όλα αυτά και οι τεχνικές καποιες φορές είναι χρησιμες...
Αλλα νομιζω οτι αμα δεν το παρεις το αυτοκινητο ΣΟΥ, να το βαλεις κατω, να το μαθεις
πως συμπεριφερεται. να το πλαγιαζεις και
να το κοντρολαρεις ετσι, δεν θα μαθεις ποτε!!!

http://www.youtube.com/watch?v=j5nQJ1-LwnI


Στο βιντεακι ειμαι εγω ,χθες, με το ''σαπιο'' μου οπως λενε καποιοι!!
Χωρις μπλοκε, χωρις αντιστρεπτικη....

panagakiss
02-11-08, 15:58
Στο βιντεακι ειμαι εγω ,χθες, με το ''σαπιο'' μου οπως λενε καποιοι!!
Χωρις μπλοκε, χωρις αντιστρεπτικη....

Φιλε το βουναλακι που φαινεται στο βαθος ειναι το αλσος βεϊκου ή καμια σχεση?

panagakiss
02-11-08, 15:59
Φιλε το βουναλακι που φαινεται στο βαθος ειναι το αλσος βεϊκου ή καμια σχεση?

Λαθος μου.. μετα ειδα τον τιτλο του βιντεο..

Speedy
02-11-08, 16:26
το "s" ακι το πηρες πολυ καλα!

Προφανος ξερεις καλα το σημειο αυτο...

teopoulos
02-11-08, 16:47
το "s" ακι το πηρες πολυ καλα!

Προφανος ξερεις καλα το σημειο αυτο...

Σιγουρα δεν το εμαθα σε μια μερα αυτο....
Εχω αφησει καταθεσεις ελαστικου εκει...
Και μπολικο ιδρωτα! Αλλα το αποτελεσμα σε δικαιωνει!