PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψάχνω Αμορτισέρ!!!


Libanner
16-11-08, 00:00
Πέρασα προχτές το αμάξι ΚΤΕΟ και μου έβγαλε στην αμορτισομέτρηση 30 μπροστα 40 πίσω και παρατήρηση κακή λειτουργία αμοστισερ.Αυτή την στιγμή δε θέλω να δόσω πολλά λεφτά για να πάρω καινούργια αλλά δε θα τα αφήσω και έτσι

Γι αυτό ψάχνω αμορτισέρ για την Ε46 316 μου.Αν πουλάει κανένας μου λέει.Με την προϋπόθεση να έχουν κάνει πολύ λίγα χιλιόμετρα, γιατί και το δικό μου έχει 58000χιλ. αλλά βγήκαν off...

stauros772000
16-11-08, 16:58
τα μεταχειρα κοστιζουν κοντα 150-200 σε μαγαζι.καινουρια ,οχι "μπιλσταειν",περασμενα ,θα σου βγουν 300.νομιζω δεν αξιζει ο κοπος για μεταχειρα .ασε που δεν ξερεις τα χλμ τους και τι λακουβες εχουν φαει.και να φανταστεις ειμαι κατα των καινουριων σε οτιδηποτε,αλλα για τετοια διαφορά,με τπτ δεν θα εβαζα μεταχειρα.ειναι σαν να βαζεις μεταχειρα τακακια!!!!!!!!!!!!!καλυτερα περιμενε λιγο να μαζεψεις το χρημα,και χωσε καινουρια.(επισης,τα χλμ δεν λενε τπτ εδω ελλαδα.αμορτιζατορια με 100000 χλμ στην γερμαν,μπορει να ειναι καλυτερα απο 20000 χλμ εδω)

Libanner
16-11-08, 20:06
τα μεταχειρα κοστιζουν κοντα 150-200 σε μαγαζι.καινουρια ,οχι "μπιλσταειν",περασμενα ,θα σου βγουν 300.νομιζω δεν αξιζει ο κοπος για μεταχειρα .ασε που δεν ξερεις τα χλμ τους και τι λακουβες εχουν φαει.και να φανταστεις ειμαι κατα των καινουριων σε οτιδηποτε,αλλα για τετοια διαφορά,με τπτ δεν θα εβαζα μεταχειρα.ειναι σαν να βαζεις μεταχειρα τακακια!!!!!!!!!!!!!καλυτερα περιμενε λιγο να μαζεψεις το χρημα,και χωσε καινουρια.(επισης,τα χλμ δεν λενε τπτ εδω ελλαδα.αμορτιζατορια με 100000 χλμ στην γερμαν,μπορει να ειναι καλυτερα απο 20000 χλμ εδω)

Συμφωνώ σε όλα φίλε αλλά προτιμώ να δώσω λίγα λεφτά τώρα και αργότερα να πάω σε κάτι πολύ καλύτερο παρά να το αφήσω έτσι. Επίσης αν πάω σε μεταχειρισμένο θα πρέπει όπως είπες και εσύ να συμφέρει εννοείται οτι δε θα πάρω μετ. με 200 ευρώ

Libanner
16-11-08, 23:04
Υπάρχει κάποιος τρόπος να μάθει κανένας σε τι κατάσταση βρίσκονται τα αμορτισέρ χωρίς να είναι φορεμένα σε αμάξι;

κυριακος
17-11-08, 19:10
Πέρασα προχτές το αμάξι ΚΤΕΟ και μου έβγαλε στην αμορτισομέτρηση 30 μπροστα 40 πίσω και παρατήρηση κακή λειτουργία αμοστισερ.Αυτή την στιγμή δε θέλω να δόσω πολλά λεφτά για να πάρω καινούργια αλλά δε θα τα αφήσω και έτσι

Γι αυτό ψάχνω αμορτισέρ για την Ε46 316 μου.Αν πουλάει κανένας μου λέει.Με την προϋπόθεση να έχουν κάνει πολύ λίγα χιλιόμετρα, γιατί και το δικό μου έχει 58000χιλ. αλλά βγήκαν off...

Φιλε Libanner η μέτρηση του ΚΤΕΟ δεν λέει και πόλα πράγματα.
Αν πας σε άλλο ΚΤΕΟ η σε άλλο μηχάνημα αμορτισερομετρο μάλλον θα σου δείξει άλλα νούμερα η επόμενη μέτρηση.
Εδω σε citroen xantia που πήγε για ΚΤΕΟ του βγάλανε οτι θέλει αμορτισέρ ενώ δεν μετράει το μηχάνημα τους την ανάρτηση του citroen.
Σημασία έχει εσύ πως καταλαβαίνεις τα αμορτισέρ σου να δουλεύουν?
Αν δηλαδή σου προσφέρουν το κράτημα που χρειάζεται και ταυτόχρονα την άνεση μεσα στην καμπίνα τοτε μην τα αλλάξεις.Βέβαια συμβουλεύσου και δεύτερη μέτρηση για να βγάλεις συμπέρασμα.

Επίσης μην κάνεις το λάθος και ασχοληθείς με οποιοδήποτε άλλο αμορτισέρ εκτός τα ΟRIGINAL της BMW.Αν το κάνεις αυτό τότε το αμάξι που θα καβαλήσεις μετα την αλλαγή δεν θα αισθάνεσαι οτι είναι το δικό σου και ούτε καταδιανια θα θεωρείτε BMW.

Προφανώς οπως καταλαβαίνεις σου μιλάω σαν παθόν,όπου σχεδόν το ήξερα οτι θα συμβεί αυτο και στο δικό μου αμάξι άλλα έβαλα αλλη μάρκα πιο πολυ απο πειραματισμό και ειμαι έτοιμος να τα πετάξω.(20 μερες τα εχω αγοράσει 252ε)
Για το δικο σου αμάξι το κοστολόγιο για τα αμορτισέρ της BMW ειναι

(http://bmwfans.info/original/E46/Cou/316Ci-N45/ECE/L/N/2006/02/mg-31/ill-31_0518/)
124ε-155ε +30% με 40% πανω που τα πουλανε Ελλαδα+ΦΠΑ(εκαστο μπροστινο)
(http://bmwfans.info/original/E46/Cou/316Ci-N45/ECE/L/N/2006/02/mg-33/ill-33_1025/)
85ε+30% εως 40% παραπάνω +ΦΠΑ(εκαστο πισω)

Βέβαια δεν ειναι φτηνοδουλειά οπως βλέπεις σε σχέση με τα 250ε που έδωσα εγω,άλλα το μυστικό ειναι οτι τα γνήσια είναι μόνης ενέργειας δηλ. μονο ΛΑΔΙΟΎ και γιαυτό έχουν αυτη την άνεση που δεν καταλαβαίνεις οτι υπαρχή δρόμος απο κάτω.Ολα τα υπόλοιπα ειναι διπλής ενέργειας δηλ αέρος λαδιού έχουν καλό κράτημα αλλα και το πιο μαλακό ειναι λιγο κουτσουρακι, οπότε την παραμικρή Πετρούλα την καταλαβαίνεις μεσα στο αμάξωμα.

Αρα την επιλογή αμορτισέρ θα την κάνεις οχι μονο με κριτήριο τιμής άλλα και με το πως θέλεις να οδηγείς το αμαξι σου.Αν θέλεις να πηγαίνεις τρέχοντας στις στροφές τοτε βάλε κατι σκληρό (και ο Θεός βοηθός βέβαια Ε!,επειδή ειναι BMW δεν σημαίνει οτι δεν σκοτώνεσαι) αν ομως οδηγείς κανονικά(ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΝΟΜΟ) νομίζω ότι η BMW έχει προβλέψει το καλύτερο αμορτισέρ για τα αμάξια της.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο.

Libanner
18-11-08, 16:27
Ευχαριστώ φίλε Κυριάκο

Αλλά τα αμορτισέρ την έχουν ακούσει σίγουρα το είδα και απο κάτω το αμάξι και κάποια απο αυτά χάνουν και λάδια οπότε είναι για πέταμα.
Ένας λόγος πάντως που δεν έχω κάνει τίποτα με το θέμα ανάρτηση ακόμα είναι και η άνεση.
Βέβαια αν θέλεις καλύτερα κρατήματα θα χάσεις απο λίγο ως πολύ στην άνεση.

(Επειδή χρόνια τώρα έχουμε διάφορα citroen στην οικογένεια καλά δε ήξεραν οτι τα χantia φοράνε μπουκάλες; ποπο ασχετοσύνη...)