PDA

Επιστροφή στο Forum : OBC σε Ε36??


graphe36
20-11-08, 14:31
Θα ηθελα να μαθω εαν μπορω να βαλω OBC σε ε36 που δεν εχει καθολου? Τι αλλαγες - ενεργειες πρεπει να κανω? Εαν καποιος ξερει καποιο οδηγο με τις καλωδιώσεις και οδηγιες σχετικα με την μετατροπή θα του ημουν ευγνώμων εαν θα με εξυπηρετούσε.

ευχαριστω

sofos 2.8i
20-11-08, 16:47
Μπορεις να βαλεις αρκει να μην φοβασαι το ξηλωμα.Πρεπει να φτασει η καλωδιωση μεχρι και την εμπρος ασφαλειοθηκη.Παντως σαν μπαξιμο ειναι ολα τα λεφτα.Βρες ενα καλο ηλεκτρολογο και ξεκινα.Καλη επιτυχια!!!

stratos
20-11-08, 17:08
Βασικα τι είναι το OBC ?

Aceman1925
20-11-08, 17:14
πρεπει να παρεις το board,τις καλωδιωσεις,αν θες το λεβιε και να βρεις καποιον να στα περασει.

Συνολικα ειναι πανω απο 300ε ολα,αλλα αξιζει

E36 M3 USA
20-11-08, 17:41
πολύ εύκολο αν είναι γάτα ο ηλεκρολογος τιμή obc 100-130 ανάλογα σε πιο μαγαζί θα το βρείς. λεβιέ 30-40 και μπίπερ 20-30 και ηλεκρολογος 100 ευρώ και είσαι ok. εγώ είχα ένα δεύτερο obc για το αμάξι μου και το έδωσα 70 ευρώ

jkarpas
20-11-08, 17:43
αν σε ενδιαφέρει έχω όλα τα παραπάνω, τα είχα πάρει για το δικό μου αλλα δεν τα έβαλα στειλε μου πμ.

manosm3
20-11-08, 17:55
Ποιον λεβιε εννοειτε;

sofos 2.8i
20-11-08, 18:03
Το λεβιε τον φλας.Εχει ενσωματωμενο το ΒC.

stelmaniac
20-11-08, 18:45
To θεμα εχει εξαντληθει παιδια...αν ψαξετε λιγο θα τα βρειτε ολα για το ON BOARD COMPUTER...
Στο Ε36 εδρευει στην κεντρικη κονσολα και σχεδιαστικα δεν εχει καμια σχεση με του Ε46. Ο δε λεβιες ΔΕΝ εχει ενσωματωμενο το Μπορντ, απλα λειτουργει ως remote control για να μην πιεζονται τα πληκτρα(που ειναι υπερευαισθητα και χαλανε αμεσως)...Το πιο πλουσιο μπορντ φερει 18 πληκτρα αφου υπαρχουν και με λιγοτερα με αντιστοιχα λιγοτερες λειτουργιες...

graphe36
20-11-08, 20:42
Ευχαριστω πολυ για την αμεση αποκριση. Απο κοστος καλα παμε. Η καλωδίωση που λετε επιβαλει να κατεβει και το ταμπλο? Κατι τετοιο δεν θα μου αρεσε. Δεν πρεπει να πανε και στον εγκεφαλο?

SPYROS-MUSIC-CABRIO
20-11-08, 21:02
Θα ηθελα να μαθω εαν μπορω να βαλω OBC σε ε36 που δεν εχει καθολου? Τι αλλαγες - ενεργειες πρεπει να κανω? Εαν καποιος ξερει καποιο οδηγο με τις καλωδιώσεις και οδηγιες σχετικα με την μετατροπή θα του ημουν ευγνώμων εαν θα με εξυπηρετούσε.

ευχαριστω

φιλε στο 36αρι η bmw εβγαλε 3-4 διαφορετικα obc.απο λιγα κουμπια κ λειτουργιες μεχρι την μεγαλητερη με τα 18 κουμπια,(εβγαινε στανταρ μονο στο Μ3),με τις περισσοτερες λειτουργιες
μια απο τις βασικοτερες ειναι η δυνατοτητα κλειδωματος του αυτοκινητου με κωδικο 4ψηφιο που μετα δεν στο περνουν ουτε με το δικο σου το κλειδι!!!:greenboun
αλλες ειναι μετρηση χιλιομετρικων αποστασεων,μετρηση υπολοιπο χιλιομετρων με την βενζινη που εχεις μεσα,2 καταναλωσεις/ στα 100 χιλιομετρα,ειδωποιηση εξωτερικης θερμοκρασιας αλλα κ παγου!2 αυτοματες εναρξεις κ τερματισμο a/c η κλιματισμου,κ αλλα...
αυτα τα ξερω γιατι εχω 2 τετοια συστηματα!ενα στο δικο μου αυτοκινητο κ ενα σε ενα που εφερα για μετατροπη που το δινω κιολας μαζι με
1)bibber,2)μοναδα,3)λεβιε εναλαγης ρυθμησεων κ αντικαταστασης των φλας,4)τον αισθητηρα θερμοκρασιας,5)τις γνησιες φυσες συνδεσης..δηλαδη οτι χρειαζεται για να δουλεψει σωστα..αν το ψαξεις σε μεταχειρησμενα κοιτα να τα παρεις ολα αυτα μαζι απο ενα για να μπορεις να βγαλεις ακρη αν προκειψει προβλημα σε κατι...
οτι αποριες εχεις μπορεις να στειλεις πμ να σου τις λυσω:cheers:

graphe36
21-11-08, 19:19
Μολις μίλησα με εναν ηλεκτρολόγο που κινητοποιείται στη BMW και μου ειπε οτι εαν βαλω στο δικο μου αυτοκίνητο που δεν εχει καλωδίωση θα λειτουργεί μονο η ωρα και η εξωτ θερμοκρασία.Αληθεύει? Εμενα με ενδιαφέρει να λειτουργεί και η κατανάλωση trip computer κτλ?

Ξερει κανένας?

Aceman1925
21-11-08, 21:05
πρεπει να παρεις το board,τις καλωδιωσεις,αν θες το λεβιε και να βρεις καποιον να στα περασει.

Συνολικα ειναι πανω απο 300ε ολα,αλλα αξιζει

το δινω κιολας μαζι με
1)bibber,2)μοναδα,3)λεβιε εναλαγης ρυθμησεων κ αντικαταστασης των φλας,4)τον αισθητηρα θερμοκρασιας,5)τις γνησιες φυσες συνδεσης..δηλαδη οτι χρειαζεται για να δουλεψει σωστα..αν το ψαξεις σε μεταχειρησμενα κοιτα να τα παρεις ολα αυτα μαζι απο ενα για να μπορεις να βγαλεις ακρη αν προκειψει προβλημα σε κατι...

Oπως ειπα και πριν εγω και ο Σπυρος,πρεπει να παρεις και καλωδιωσεις.
Τοτε θα ου λειτουργουν ολα σωστα.

Μολις μίλησα με εναν ηλεκτρολόγο που κινητοποιείται στη BMW και μου ειπε οτι εαν βαλω στο δικο μου αυτοκίνητο που δεν εχει καλωδίωση θα λειτουργεί μονο η ωρα και η εξωτ θερμοκρασία.Αληθεύει? Εμενα με ενδιαφέρει να λειτουργεί και η κατανάλωση trip computer κτλ?

Ξερει κανένας?

graphe36
21-11-08, 21:18
Το ειχα δει αυτο. Αυτος μου ειπε οτι γενικα δεν γινεται να μπει. Αλλα εφοσον το λετε εσεις που το εχετε βαλει παω πασο

Ευχαριστω για τις πληροφοριες θα εχετε νεα μου.

SPYROS-MUSIC-CABRIO
21-11-08, 22:44
Μολις μίλησα με εναν ηλεκτρολόγο που κινητοποιείται στη BMW και μου ειπε οτι εαν βαλω στο δικο μου αυτοκίνητο που δεν εχει καλωδίωση θα λειτουργεί μονο η ωρα και η εξωτ θερμοκρασία.Αληθεύει? Εμενα με ενδιαφέρει να λειτουργεί και η κατανάλωση trip computer κτλ?

Ξερει κανένας?

το εχει βαλει φιλος χωρις καλωδιωση δικια του.τα εφτιαξε ο ηλετρολογος κ δουλευουν ολα!!!
οποτε αυτος που σου ειπε οτι δεν θα δουλεψει,πεστου αν δεν ξερει να το κανει αυτος,να μην λεει οτι δεν γινεται για να μην χασει τον πελατη,γιατι αν ο πελατης μαθει οτι καποιος αλλος το κανει,τοτε θα φυγει απο μονος του!!!!
η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απτην αμαθεια.....:nutkick: