PDA

Επιστροφή στο Forum : Αξεσουάρ - χρησιμότητα


alexk
02-06-05, 17:15
Σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το thread για να συζητήσουμε σχετικά με τα αξεσουάρ που έχουν τα αυτοκίνητά μας και το κατά πόσο χρήσιμα ή όχι, τα θεωρούμε. Σήμερα τα αυτοκίνητα είναι υπερεξοπλισμένα με αξεσουάρ, τα οποία δεν ξέρω το κατά πόσο χρήσιμα είναι (θυμηθείτε το 1990 που οι ηλεκτρομαγνητικές κλειδαριές ήταν έξτρα...).

Προτείνω να αναφέρει όποιος θέλει να συμμετάσχει, τα αξεσουάρ που θεωρεί πιο χρήσιμα και γιατί.

θα αναφέρω τα αξεσουάρ που θεωρώ πιο σημαντικά/χρήσιμα και τα κατατάσσω με το βαθμό χρησιμότητας που νομίζω ότι έχουν.

1. ABS
Πιστεύω ότι είναι πιο σημαντική εφαρμογή ηλεκτρονικής τεχνολογίας στα αυτοκίνητά μας. Ασφαλές και απαραίτητο σε ένα αυτοκίνητο δρόμου (καθημερινής χρήσης). Σε βοηθά στον έλεγχο του αυτοκινήτου σε καταστάσεις έκτακτης ανάγκης. Αν προσθέσω και το DBC και CBC που έχει η BMW ενσωματωμένα στο ABS της, μιλάμε για εξαιρετικά ασφαλές, ισορροπημένο και απροβλημάτιστο φρενάρισμα, σε σχεδόν όλες τις συνθήκες.
2. Φώτα Xenon
Η απόλυτη ασφάλεια για οδήγηση στη νύχτα και σε δύσκολες καιρικές συνθήκες (βροχή, χιόνι κ.ο.κ.). Προσεγγίζουν το φως της ημέρας κατά 85%. Καθιστούν μην αναγκαία τη χρήση της μεγάλης σχάλας.

manosm3
02-06-05, 22:20
A/C ή clima:
Να μη λιωνεις το καλοκαιρι!

Ηλιοροφη:
Να βλεπεις τον ουρανο!

Κεντρικο κλειδωμα:
Να μην χρειαζεται να κλειδωσεις και να ξεκλειδωσεις ολες τις πορτες ξεχωριστα!

RADIO CD:
Σε περιπτωση που κανενας σταθμος δεν εχει καλα τραγουδια ή δεν πιανει, βαζεις τα δικα σου και δεν εχεις αναγκη απο κανεναν! ;)

Δερματινο σαλονι:
Αλλη αισθηση απο το υφασμα το οποιο μερικες φορες ειναι ανατριχιαστικο!

melos86
02-06-05, 23:05
Θεωρω αρκετα σημαντικο αξεσουαρ το Cruise Control...!!

Ειδικα για τα ταξιδια μεγαλων αποστασεων ειναι παρα πολυ καλο διοτι:
1. Σου κοβει την διαθεση για πολυ υψηλες ταχυτητες (ειδικα τωρα με τις κ*λοκαμερες!
2. Ξεκουραζει απιστευτα το δεξι ποδι (ειδικα για μενα που ειμαι και 2.01μ σε υψος)
3. Ελαχιστη καταναλωση!!!

Ripper
02-06-05, 23:11
Kala ta lei o manos! (ektos apo tin iliorofi!) min to varate :P

Ego tha elege ena alo extra.. pou ipirxe paliotera kai meta kopike!!!

TO LSD!!!!!!! (mploke!!) :nixweiss: :angryfire

manosm3
02-06-05, 23:14
Kala ta lei o manos! (ektos apo tin iliorofi!) min to varate :P

Ego tha elege ena alo extra.. pou ipirxe paliotera kai meta kopike!!!

TO LSD!!!!!!! (mploke!!) :nixweiss: :angryfire

Συμφωνω, πως μου ξεφυγε; Και ενα μπλοκε! :yippee:

manosbmw318ie30
02-06-05, 23:23
Το 1988 που αποκτήθηκε η δικιά μου Ε30, το μόνο επιπλέον στον στάνταρ εξοπλισμό πέρα από τις ρόδες και τα τζάμια :kissass: ήταν οι ηλεκτρικοί καθρέφτες. Τίποτε άλλο. Απλά σαν έξτρα το πήραμε με ηλιοροφή. :yippee:

Οι ηλεκτρικοί καθρέφτες είναι χρήσιμοι, αλλά το μόνο μέρος του εξοπλισμού που μου έχει λείψει και έχει τύχει φορές που το έχω χρειαστεί πραγματικά είναι το ABS. Όλα τα άλλα τα βρίσκω ψιλο-περιττά.

Fad3In
03-06-05, 03:00
A/C ή clima:
Να μη λιωνεις το καλοκαιρι!

Ηλιοροφη:
Να βλεπεις τον ουρανο!

Κεντρικο κλειδωμα:
Να μην χρειαζεται να κλειδωσεις και να ξεκλειδωσεις ολες τις πορτες ξεχωριστα!

RADIO CD:
Σε περιπτωση που κανενας σταθμος δεν εχει καλα τραγουδια ή δεν πιανει, βαζεις τα δικα σου και δεν εχεις αναγκη απο κανεναν! ;)

Μανο,ακουγεσαι σαν...συνοδηγος!!!
Χεχεχεχεχεχ,χωρις πλακα!!! :loser:
Ν.

ΜΙΧΑΛΗΣ
03-06-05, 09:15
Εγω εντυπωσιαστηκα με τα extra του citroen c5, δεν ξερω εαν ορισμενα τα δινουν και σε αλλα αυτοκινητα οπως την επιλογη σπορ αναρτησης ή για άνετη οδηγηση, με ενα κουμπί, οπως και τη δονηση του καθίσματος σε περιπτωση αλλαγης λωριδας κυκλοφοριας χωρις φλας, που σημαινει ή σε εχει παρει ο υπνος ή κανεις σφηνες!!!

Fad3In
03-06-05, 11:54
... οπως και τη δονηση του καθίσματος σε περιπτωση αλλαγης λωριδας κυκλοφοριας χωρις φλας, που σημαινει ή σε εχει παρει ο υπνος ή κανεις σφηνες!!!

χαχαχαχαχ Σ εμενα θα ετρεμε συνεχως το καθισμα και δε λεει! :D

Χμ,απ αυτα που εχει πανω τ αμαξι μου,θα λεγα το πιο 'καλο' ειναι το
air-con και τα ηλεκτρικα παραθυρα/καθρεφτες.Γενικα ομως ολα αυτα θεωρουνται αυτονοητα στην εποχη μας,αλλα το 85 ηταν αξιο αναφορας...μαλλον!
Απο κει και περα το cruise control και το drive-by-wire γκαζι καλα θα ταν!!!

Ν.

moutraklas
03-06-05, 12:12
Αυτό με τα αξεσουάρ είναι ένα θέμα. Και ο βασικός λόγος που μας λούζουν με τόσα μπιχλιμπίδια είναι μάλλον το marketing παρά η χρησιμότητά τους...

Έχουμε και λέμε λοιπόν, όπως μου ρχονται τώρα στο μυαλό.

ABS
Όντως, εξαιρετικά απαραίτητο. Ειδικά οι σύγχρονες γενιές δεν παίζονται...
DSC
Το προσθέτω γιατί σε ελληνικούς δρόμους που ποτέ δεν ξέρεις τι άσφαλτο θα συναντήσεις και που αλλάζει από μέτρο σε μέτρο - ειδικά αν έχεις και ένα σεβαστό αριθμό ίππων - πολλές φορές χρειάζεται...
Αερόσακοι, σαφέστατα ναι...
Απο κει και πέρα...
Κλειδαριές, καθρέπτες, παράθυρα, a/c, καλά φώτα (xenon) εννοούνται... Για τα παράθυρα θα ήθελα να έχω την one-touch ενεργοποίηση (μόλις τώρα το βάφτισα έτσι, δεν ξέρω πως το λένε, νομίζω καταλαβαίνετε).
Αυτό που μ' αρέσει είναι η ρύθμιση στην ταχύτητα των υαλοκαθαριστήρων και στην διακοπτόμενη σκάλα... Και ορατότητα εξασφαλίζει και δεν σε αναγκάζει να παίζεις συνέχεια με το μοχλό...
Ο βομβητής για τα φώτα είναι χρήσιμος αλλά τελικά χρήσιμος (όσο και σπαστικός) είναι ο βομβητής για τη ζώνη ασφαλείας.
Το ραντάρ παρκαρίσματος το θεωρώ ελαφρώς άχρηστη πολυτέλεια.
Θα ήθελα να έχω τη δυνατότητα να αφήνω αναμμένα τα φώτα θέσης της κάθε πλευράς όντας παρκαρισμένος.
Τώρα, κάτι καθρέπτες που κλείνουν μόνοι τους και ψυγεία και τέτοια... σαχλαμάρες μου κάνουν.

alexcsl
03-06-05, 12:20
μου αρέσει που έχει : abs, cruise control, και ηλεκτρικά ρυθμιζόμενα καθίσματα.
αλλά θα ήθελα να είχε : m-sport ανάρτηση και navi

Kowalski
03-06-05, 13:59
Φίλε Hamman, η M-Technik ανάρτηση δεν είναι κάτι καλύτερο από μια after market της προκοπής. Σχετικά με το Navi, εγώ το χρησιμοποιώ μέσα στην Αθήνα με το CD που είχε βγάλει η BMW Hellas για τους VIP καλεσμένους των Ολυμπαικών Αγώνων. Είναι όντως φανταστικό. Παρόλα αυτά μόλις βγείς ακτός Αθηνών η χαρτογράφηση είανι σχεδόν ανύπαρκτη και τις περισσότερες φορές δεν δείχνει καν δρόμο αλλα σαν να κινείσαι σε χωράφι. Έχουμε δρόμο ακόμη λοιπόν γι αυτό...

Φιλικά
Γιάννης

alexcsl
03-06-05, 14:07
Φίλε Hamman, η M-Technik ανάρτηση δεν είναι κάτι καλύτερο από μια after market της προκοπής.

Γιάννη συμφωνώ πως σίγουρα υπάρχουν αξιόπιστες λύσεις στην αγορά,
αλλά είμαι της πολιτικής που δεν θέλει στο αυτοκίνητο
''μη Bmw" ανταλλακτικά ή και αξεσουάρ!

Kowalski
03-06-05, 14:15
Τότε συμφωνώ , we have a point...

Γιάννης

Kowalski
03-06-05, 14:26
Παρόλα αυτά μια από τις μεγαλύτερες ευκολίες για μένα είναι οι ηλεκτρικά ρυθμιζόμενοι καθρέπτες. Αν θυμηθούμε την εποχή που έπρεπε να δίνεις οδηγίες στο συνοδηγό πως να ρυθμίσει το δεξιο καθρέφτη, τότε καταλαβαίνουμε...
Τέλος, μην ξεχνάμε τους πίσω δίσκους φρένων... Σκεφτείτε πως θα φρέναραν τα 200+ άλογα των περισσοτέρων από εδώ με πίσω ταμπούρα...

Φιλικά
Γιάννης

Geo_3D
03-06-05, 14:45
Πιστευω οτι οποιοδηποτε ηλεκτρονικο βοηθημα βγαινει ειναι απολυτα χρησιμο.Ξεκινησε με το ABS και φτανει μεχρι και τα σημερινα ηλεκτρονικα.
Απλως σκεφτειτε Μ3 σε βροχη με ηλεκτερονικα off.Παιχνιδι μεν,αλλά μεχρι ενος σημειου.Απο εκει και μετα,αν το περασεις αυτο το σημειο,γινεσαι ιδιοκτητης καποιας μαντρας,χωραφιου,αυτοκινητου,σπιτιου,στασης λεωφορειου και οτι αλλο μπορειτε να φανταστειτε.

:offtopic: Γνωριζει κανεις αν εβγαιναν Μ3 Ε36 με ηλεκτρονικα ή ηταν "γυμνα" τελειως??? :offtopic:

volosgt
03-06-05, 14:46
Φίλε Hamman, η M-Technik ανάρτηση δεν είναι κάτι καλύτερο από μια after market της προκοπής. Σχετικά με το Navi, εγώ το χρησιμοποιώ μέσα στην Αθήνα με το CD που είχε βγάλει η BMW Hellas για τους VIP καλεσμένους των Ολυμπαικών Αγώνων. Είναι όντως φανταστικό. Παρόλα αυτά μόλις βγείς ακτός Αθηνών η χαρτογράφηση είανι σχεδόν ανύπαρκτη και τις περισσότερες φορές δεν δείχνει καν δρόμο αλλα σαν να κινείσαι σε χωράφι. Έχουμε δρόμο ακόμη λοιπόν γι αυτό...

Φιλικά
Γιάννης

Αυτό το CD είναι εύκολο να το βρούμε???


To post αυτό είναι off-topic και θα έπρεπε να διαγραφεί

Kowalski
03-06-05, 15:35
Φίλε VolosGT ( είμαι και από το Βόλο!! Νέα Δημητριάδα παρακαλώ! ) το CDάκι το κάνει κόπια ένας γνωστός από BMW Κουλούρη για 50 Ευρώπουλα. Δυστυχώς έχει κάποιο κλείδωμα και όσες φορές δοκίμασα δεν κοπιάρεται και καίει το cd. Αν θέλεις του το λέω. Δυστυχώς δεν είναι φίλος, απλά γνωστός, κι έτσι κι εγώ "τα έσπρωξα" κανονικα.

Φιλικά
Γιάννης

To post αυτό είναι off-topic και θα έπρεπε να διαγραφεί
Mπορειτε να συζητησετε μεσω pm για το θεμα....

Kowalski
03-06-05, 16:00
Οκ, συγνώμη, απλά θέλησα να είμαι ευγενικός κι εξυπηρετικός φίλε admin. Δεν θα ξαναγίνει.

Φιλικά
Γιάννης

Fanis
03-06-05, 19:41
Πέρα από αυτά που είπε ο alexk και τα θεωρώ απαραίτητα, τα υπόλοιπα είναι:

1. Σπορ καθίσματα της BMW με υποστήριξη οσφυϊκής χώρας….απίστευτα ξεκούραστα και σε ταξίδι και σε στροφιλίκια, αξίζουν και το τελευταίο Ευρώ!

2. Κλιματισμός (ή AC).

3. Αντιθερμικά κρύσταλλα, ειδικά για το καλοκαίρι της Ελλάδας.

4. Ηλεκτρικοί καθρέπτες