PDA

Επιστροφή στο Forum : συναγερμος εργοστασιακος?


gregE36
06-02-09, 20:05
προχτες αφησα την κορη μου μεσα στο αμαξι και κατεβηκα στον φουρνο ενα λεπτο και κλειδωνο. σε λιγο ακουω εναν συναγερμο να χτυπαει απο εξω απο τον φουρνο και κοιταω να δω ποιο αμαξι χτυπαει .εμεινα το δικο μου χτυπαγε με μια δυνατη συρηνα.μονο που εγω νομιζα οτι το αμαξι μου δεν ειχε συναγερμο:jester:τελικα αυτη η bmw θα μας τρελανει:smashtard

ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ
06-02-09, 20:50
Το πηρες απο 2ρο χερι και δεν το ξερεις.????

stelmaniac
06-02-09, 22:23
Ο εργοστασιακος συναγερμος ειναι αυτος με τον κοκκινο γλομπο κατω απ τον εσωτερικο καθρεπτη και εναν ογκομετρητη στο ταβανι του αυτοκινητου...Δεν συμπεριφερεται το ιδιο οπως οι κλασσικοι συναγερμοι του εμποριου. Αν δεν υπαρχουν τα παραπανω,τοτε ο συναγερμος ειναι του εμποριου και εχουν περαστει οι εντολες απ ευθειας στο κλειδι, διαφορετικα θα υπηρχε τηλεκοντρολ....

KATSAMPOXAKIS
07-02-09, 13:55
μαλιστα για σειρινα παταει την κορνα:dupe:

gregE36
07-02-09, 19:24
[QUOTE=stelmaniac;254853]Ο εργοστασιακος συναγερμος ειναι αυτος με τον κοκκινο γλομπο κατω απ τον εσωτερικο καθρεπτη και εναν ογκομετρητη στο ταβανι του αυτοκινητου...Δεν συμπεριφερεται το ιδιο οπως οι κλασσικοι συναγερμοι του εμποριου. Αν δεν υπαρχουν τα παραπανω,τοτε ο συναγερμος ειναι του εμποριου και εχουν περαστει οι εντολες απ ευθειας στο κλειδι, διαφορετικα θα υπηρχε τηλεκοντρολ....[/QUOT
μπραβο εχει αυτα που λες γλομπο και ογκομετρητη,το πηρα μεταχειρισμενο και δεν τα ηξερα τα κολπακια::dblthumb2

gregE36
07-02-09, 19:27
μαλιστα για σειρινα παταει την κορνα:dupe:

οχι εχει σειρηνα και οχι κορνα

giannis_E-46
07-02-09, 19:31
Ο εργοστασιακος συναγερμος ειναι αυτος με τον κοκκινο γλομπο κατω απ τον εσωτερικο καθρεπτη και εναν ογκομετρητη στο ταβανι του αυτοκινητου...Δεν συμπεριφερεται το ιδιο οπως οι κλασσικοι συναγερμοι του εμποριου. Αν δεν υπαρχουν τα παραπανω,τοτε ο συναγερμος ειναι του εμποριου και εχουν περαστει οι εντολες απ ευθειας στο κλειδι, διαφορετικα θα υπηρχε τηλεκοντρολ....

εμενα εχει εργοστασιακο συναγερμο αλλα τον κοκκινο γλομπο δεν τον εχει στον καθρεπτη αλλα διπλα απο το κουμπακι του antispin

mixalhs
08-02-09, 08:23
Στον καθρεπτη ειναι και εμενα ο κοκκινος γλομπος.
Το ιδιο που επαθες και εσυ με την κορη σου ειχα παθει και εγω με την κοπελα μου !!
Μαρεσει ο τροπος λειτουργιας του συναγερμου αυτου !!
Αν εχεις τα παραθυρα ανοικτα και το εχεις κλειδωσει αν καποιος παει να βαλει το χερι του μεσα αρχιζει να χτυπαει και εχει πολυ πλακα :cheers:

ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ
08-02-09, 09:14
Στον καθρεπτη ειναι και εμενα ο κοκκινος γλομπος.
Το ιδιο που επαθες και εσυ με την κορη σου ειχα παθει και εγω με την κοπελα μου !!
Μαρεσει ο τροπος λειτουργιας του συναγερμου αυτου !!
Αν εχεις τα παραθυρα ανοικτα και το εχεις κλειδωσει αν καποιος παει να βαλει το χερι του μεσα αρχιζει να χτυπαει και εχει πολυ πλακα :cheers:

Λαθος φιλε αν τα παρθυρα ειναι ανοικτα δεν χτυπα αν ομως ειναι πανω απο τη μεση του παραθυρου τοτε δουλειει το ογκομετρικο και χτυπαει.

scania124
08-02-09, 09:25
εμενα εχει εργοστασιακο συναγερμο αλλα τον κοκκινο γλομπο δεν τον εχει στον καθρεπτη αλλα διπλα απο το κουμπακι του antispin

μαλλον στον περασαν στην αντιπροσωποια στην ελλαδα και οχι στο εργοστασιο.

konas
08-02-09, 10:14
Λαθος φιλε αν τα παρθυρα ειναι ανοικτα δεν χτυπα αν ομως ειναι πανω απο τη μεση του παραθυρου τοτε δουλειει το ογκομετρικο και χτυπαει.

Στο δικο μου ήταν οπως ακριβως λεει ο Μιχαλης. Ακομη και με τελειως κατω τα παραθυρα, αν καποιος βαλει το χερι του μεσα χτυπαει

KATSAMPOXAKIS
08-02-09, 10:23
εμενα παντος δεν εχει σειρηνα χτυπαει την κορνα σταδιακα

εχει και ενα αλλο καλο . οταν το βαλεις σε καραβι και πατησεις 2 φορες το κλειδωμα αφοπληζει ενα αισθητιρα για το κουνημα και δεν χτυπαει χωρις λογο.:icon18:

KATSAMPOXAKIS
08-02-09, 10:24
εμενα παντος δεν εχει σειρηνα χτυπαει την κορνα σταδιακα

εχει και ενα αλλο καλο . οταν το βαλεις σε καραβι και πατησεις 2 φορες το κλειδωμα αφοπληζει ενα αισθητιρα για το κουνημα και δεν χτυπαει χωρις λογο.:icon11:

mixalhs
08-02-09, 21:44
Λαθος φιλε αν τα παρθυρα ειναι ανοικτα δεν χτυπα αν ομως ειναι πανω απο τη μεση του παραθυρου τοτε δουλειει το ογκομετρικο και χτυπαει.

Ποσο λαθος μπορει να ειναι αν στο δικο μου δουλευει ετσι?

KATSARAIOS
08-02-09, 23:06
προχτες αφησα την κορη μου μεσα στο αμαξι και κατεβηκα στον φουρνο ενα λεπτο και κλειδωνο. σε λιγο ακουω εναν συναγερμο να χτυπαει απο εξω απο τον φουρνο και κοιταω να δω ποιο αμαξι χτυπαει .εμεινα το δικο μου χτυπαγε με μια δυνατη συρηνα.μονο που εγω νομιζα οτι το αμαξι μου δεν ειχε συναγερμο:jester:τελικα αυτη η bmw θα μας τρελανει:smashtard


δεν το ηξερες δηλαδη αν ειχες συναγερμο???


μια φιλικη συμβουλη αν επιτρεπεις,
μην αφηνεις το παιδι μονο του στο αυτοκινητο

gregE36
08-02-09, 23:14
δεν το ηξερες δηλαδη αν ειχες συναγερμο???


μια φιλικη συμβουλη αν επιτρεπεις,
μην αφηνεις το παιδι μονο του στο αυτοκινητο

οχι δεν το ηξερα για τον συναγερμο. εχεις δικιο για το παιδι δεν το αφηνω μονο του παρα μονο αν ειναι κοντα και το βλεπω συνεχεια μεσα στο αμαξι.

ekg
09-02-09, 10:10
Στον καθρεπτη ειναι και εμενα ο κοκκινος γλομπος.
Το ιδιο που επαθες και εσυ με την κορη σου ειχα παθει και εγω με την κοπελα μου !!
Μαρεσει ο τροπος λειτουργιας του συναγερμου αυτου !!
Αν εχεις τα παραθυρα ανοικτα και το εχεις κλειδωσει αν καποιος παει να βαλει το χερι του μεσα αρχιζει να χτυπαει και εχει πολυ πλακα :cheers:

καλημερα
οταν θελεις να εχεις συναγερμο αλλα να απενεργοποιησεις το ογκομετρικο,
τοτε...
πατας μια φορα το κουμπι ενεργοποιησης του συναγερμου και μετα απο
δυο δευτερολεπτα, το ξαναπατας.
με αυτο τον τροπο, απενεργοποιειται το ρανταρ χωρου.
αυτο αφορα τον εργοστασιακο συναγερμο.

ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ
09-02-09, 13:15
Ποσο λαθος μπορει να ειναι αν στο δικο μου δουλευει ετσι?

Στα cupe Ε46 ετσι ειναι δεν ξερω για τα αλλα ας σου πει κανενας αλλος για πιο σιγουρα...:scratchch

bimmer-corfu
09-02-09, 13:23
Έτσι είναι και σε Ε39 και σε Ε90, Ε92 και Χ3 που ξέρω.

mixalhs
09-02-09, 14:35
Εγω ειπα πως δουλευει στο αυτοκινητο μου τωρα αμα δεν το δεχεστε δεν μπορω να κανω κατι.
Δικαιωμα σας....

Panoz
09-02-09, 14:42
Αν εχεις τα παραθυρα ανοικτα και το εχεις κλειδωσει αν καποιος παει να βαλει το χερι του μεσα αρχιζει να χτυπαει και εχει πολυ πλακα :cheers:

Σωστό. Έτσι δουλεύει διότι υπάρχουν ογκομετρικοί αισθητήρες. Μπορείς όμως να απενεργοποιήσεις αυτή τη λειτουργία κλειδώνοντας το αυτοκίνητο με δύο πατήματα στο κλειδί Το πρώτο ασφαλίζει και ενεργοποιεί το συναγερμό και το δεύτερο απενεργοποιεί το ογκομετρικό και τον αισθητήρα κλίσης (χρήσιμο στα καράβια που κουνάει!)

saikoE39
09-02-09, 14:57
Εγω ειπα πως δουλευει στο αυτοκινητο μου τωρα αμα δεν το δεχεστε δεν μπορω να κανω κατι.
Δικαιωμα σας....

Kαι στο δικο μου δουλευει με τον ιδιο ακριβως τροπο...!!!!!

απλα πρεπει πρωτα να περασουν 30 sec απο την στιγμη που το κλειδωνουμε μεχρι να μπει σε λειτουργια συστημα κινησης μεσα στην καμπινα.....!!!!!

mixalhs
09-02-09, 15:33
Ναι και αυτο με τα 30sec ειναι αληθεια.Δεν ξερω αν ειναι 30 αλλα θελει καποια δευτερολεπτα για να μπει σε λειτουργια.

gregE36
10-02-09, 19:13
ολοι οι συναγερμοι ετσι ειναι θελουν λιγα δλδ για να ενεργοποιηθουν