PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν παει!!!...


alfagama
14-02-09, 13:07
Λοιπον παιδια τα φωτα σας.
Εχθες το βραδυ στα καλα καθουμενα αρχισε να μην τραβαει (δεν ανεβαζε πανω απο 4000 στροφες ουτε στο ρελαντι), το αφησα κανα δυο ωρες το εβαλα μπρος και ειδα οτι δουλευε κανονικα.
Σημερα το πρωι ενω ξεκινησα κανονικα μετα απο 5 χλμ μου εκανε το ιδιο με αποκορυφωμα τωρα να μην ανεβαζει πανω απο 2-2500 στροφες και να μην μπορω να βαλω μεγαλυτερη σχεση απο 2α και φυσικα δεν επανερχεται...
τι φταει? για πειτε μου οποτε να ειμαι προετοιμασμενος οταν το παω συνεργει!

CHRIS/E46
14-02-09, 13:47
χωρις να ειμαι σιγουρος αλλα μαλλον εχει καψει πολλαπλασιαστες ή θελει αλλαγη η πεταλουδα του γκαζιου. Οι εμπειροτεροι ομως εδω σιγουρα θα ξερουν καλυτερα.

Dimzan
14-02-09, 14:10
λαμπακι δε σου αναψε?? πηγαινε απευθειας σε ενα συνεργειο να στο βαλουν στο διαγνωστικο..

Dark_Angel_
14-02-09, 14:26
μημπως ειναι κανενας αισθητηρας στροφαλου κατι παρομοιο ειχα και εγω δεν ανεβαζε πανω απο συγκεκριμενες στροφες λογο αισθητηρα αλλα σε e30

deepblue
14-02-09, 15:41
και γω κατι απο αισθητηρα θα ελεγα αλλα και κακη βενζινη ισως.

alfagama
15-02-09, 02:36
Οταν λετε λαμπακι? ποιο? για βενζινη δεν το κοβω γιατι παντα βαζω απο το ιδιο βενζιναδικο (ΕΚΟ) για τον αισθητηρα στροφαλου δεν ξερω αλλα μου εκανε εντυπωση που στην αρχη δεν ανεβαζε πανω απο 4500 στροφες μετα την αλλη μερα το πρωι για λιγο εφτιαξε και οταν ξαναρχισε τα κολπα γινοταν ολο και χειροτερο, πηγαινε το πολυ 4000 στροφες μετα 3000 και τελος (οταν και το αφησα στο μαγαζι) δεν ανεβαζε πανω απο 2500. αλλα και τις στροφες αυτες τις ανεβαζε δυσκολα..

peter79
15-02-09, 11:59
Αισθητήρας στροφάλου να ήταν δεν θα έπερνε μπρος καν!

εγώ για αισθητήρα λ το κόβω...

alfagama
17-02-09, 11:38
Σμερα δοκιμασα να αλλαξω το LUFT... και δεν ειδα διαφορα, να πω οτι πλεον δεν παιρνει μπρος ... η παιρνει πολυ δυσκολα και βγαζει μαυρο καπνο απο την εξατμηση...

Lil
17-02-09, 11:51
Τι περιμένεις για να το πας σε κάποιο συνεργείο ????

alfagama
17-02-09, 12:44
Μα στο συνεργειο το εχω... :) εμπορος ειμαι και εχω δικο μου συνεργειο, απλα το τεστερ μου δεν ... τα επαιξε και ρωταω μηπως μου πειτε κατι σιγουρο για να μην ψαχνω.

panos 316T
17-02-09, 14:36
φιλαράκι ή πολλαπλασιαστής ή καταλύτης.
ενημέρωσε μας πάντως για να το έχουμε στα υπόψιν(μακριά από μας...)

alfagama
28-02-09, 10:13
Και τωρα αρχιζουν τα δυσκολα...
Αλλαξα αισθητηρες στροφαλου και εκκεντροφορου, δοκιμασα με αλλο LUFT, μετρησα την πιεση απο την αντλια (αν φερνει σωστα βενζινη), το διαγνωστικο ΔΕΝ βγαζει προβλημα ΑΛΛΑ παρολ'αυτα ΔΕΝ παιρνει μπρος...
Γυρναω την μιζα και ενω κανει αραια και που οτι παει να "σκασει" και να παρει τελικα δεν παιρνει...
Αλλος μου λεει για εγκεφαλο, αλλος για αισθητηρα "λ" και αλλος οτι ναναι...

HARIS
28-02-09, 10:55
τσεκαρισε και την αντλια σου

alfagama
28-02-09, 12:21
τσεκαρισε και την αντλια σου


Μα βενζινη φερνει... συντριβανι γινετε!!!
Αν δηλαδη εχει λιγοτερη πιεση (μιλαμε για μικρη διαφορα) δεν θα επαιρνε μπρος? εστω να δουλευε "μπρδεμενα"?

Sp!ros G
03-03-09, 03:10
Φιλε καλησπερα,τελικα βρεθηκε τι φταιει και το αυτοκινητο παρουσιαζει αυτη τη συμπεριφορα??

Αν οχι ελενξε μηπως οφειλεται σε χαμηλη συμπιεση καποιου κυλινδρου ή κακη ρυθμιση βαλβιδων.

Ακομα ελενξε τα μπουζι σου μηπως καποιο δε λειτουργει σωστα με αποτελεσμα ο κυλινδρος να εχει

κακη καυση.Μπορεις να το διαπιστωσεις αυτο γειωνοντας καθε μπουζι με ενα κατσαβιδι,θα πρεπει

οι στροφες του κινητηρα να πεφτουνε,αν σε καποιο μπουζι παρατηρηθει μικροτερη μειωση των

στροφων τοτε ο κυλινδρος του μπουζι εχει χαμηλη συμπιεση.Αν τελικα βρηκες τι φταιει

ενημερωσε μας!!

alfagama
04-03-09, 01:32
Από αυτά που γράφεις δεν είναι τίποτα.
Τώρα θέλω να δω αν είναι η αντλία βενζίνης και αν όχι τότε "ίσως" εγκέφαλος.
Όταν τελειώσω θα ενημερώσω, απλά δεν έχω πολύ χρόνο και το ψάχνω με ..."δόσεις"

arism3e36
04-03-09, 08:53
Καλημερα
Μεχρι το σημειο που δεν σου αναιβαζε μετα τις 2.500 μου θυμισες τα καλα του δικου μου οταν ειχε καψει μετρητη μαζα αερα...αλλα επαιρνε θυμαμαι!!!!για ριξε μια ματια κ εκει..

alfagama
04-03-09, 10:04
Αυτό που λες το LUFT δεν είναι? αυτό το έλεγξα και δεν είχε πρόβλημα.

alfagama
07-03-09, 13:41
Λοιπόν σήμερα ασχολήθηκα ξανά με την μπέμπα.
Δοκίμασα προληπτικά μια άλλη αντλία...
το κακό είναι ότι απ΄οτι είδα ΔΕΝ φέρνει βενζίνη στην φλογέρα, έκανα εξαέρωση, πήγε να "σκάσει¨κανα δυο φορές αλλά πάλι τα ιδια... βενζίνη έχει η αντλία δουλεύει αλλά δεν φέρνει μπροστά...
και αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι οτι μου μαυρίζει τα μπουζί...
αρχίζω να χάνω την υπομονή μου και δεν μπορώ να βγάλω άκρη αφού και το τεστερ δεν δείχνει κάτι...

alfagama
17-03-09, 16:47
Λοιπόν παιδιά αύριο αλλάζω πολ/στη, αλλά σήμερα μου έκανε κάτι περίεργο και λέω να το μοιραστώ μαζί σας μπας και τελικά ξέρει κανείς κάτι παραπάνω.
Όπως προείπα δεν παίρνει μπρος ... αν και δείχνει αραιά και που ότι πάει να σκάσει ( αλλά το πιο πιθανό είναι να σκάσει εμένα εν τέλη) σήμερα όμως και ενώ καθάριζα τα μπουζί (που τα είχα βάλει το σαββατο)
Ξαφνικά γύρισα την μίζα με το ένα μπουζί βγαλμένο... και η πλάκα είναι ότι "πήρε" μπρος με τρεις κυλίνδρους...
βάζοντας ξανά το μπουζί άρχισε τα ίδια!
Τελικά τι μπορεί να είναι? τι άλλο μπορώ να κάνω?

kostas318
29-05-09, 19:24
Το να ρωτήσουμε αν άλλαξες μπουζί είναι περιτο?

Driftakos
29-05-09, 19:43
Να πεταχτώ και εγω να πω την εξυπνάδα μου... Δεν δοκιμάζεις με άλλα μπουζοκαλώδια? Ακυρο εντελως,αλλα μηπως βραχυκυκλώνουν τπτ... Ποτε δεν ξέρεις...

alfagama
30-05-09, 01:00
Τελικά ήταν ο εγκέφαλός, αλλάχτηκε και όλα ΟΚ.

bimmer-corfu
30-05-09, 06:59
Πόσο κόστισε?

alfagama
01-06-09, 09:50
Το κοστος ηταν 450 ευρω, εγκεφαλος και προγραμματισμος (για να μην αλλαξω κλειδια).