PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με συμπλέκτη;;;


InsaneDriver
21-06-05, 13:00
Την Κυριακή είχα πάει με μια παρέα αυτοκινητόκ@υλων στην Εύβοια...Όπως καταλαβαίνετε πηγαίναμε ψιλοτέζα σε όλη τη διαδρομή...Στον γυρισμό από Ριτσώνα-Κοιλάδα περάσαμε εντελώς αέρα, με τόσο γρήγορο ρυθμό που δεν έχω κάνει ποτέ αυτή τη διαδρομή(Σημειωτέον: Την έχω κάνει ένα κάρο φορές).

Όταν καταλήξαμε εθνική πηγαίναμε με σπασμένες 4ες και 5ες συνέχεια και ταχύτητες μέχρι και 180+...Σε κάποια φάση πριν το Καπανδρίτι αρχίζω να ακούω ένα θόρυβο σαν γρανάζι γρρρρρ ή σαν ένα πλαστικό που βρίσκει ο τροχός. Απομονώνω με συμπλέκτη σταματάει, βάζω 4η το κάνει πάλι, βάζω 5η πάλι το ίδιο...Προχωράω με νεκρά στην λωρίδα έκτακτης ανάγκης και σταματάω σε ένα parking πιο κάτω...Καθόμαστε ένα 7λεπτο όπου είχα αφήσει αναμένη τη μηχανή και φεύγουμε. Τον θόρυβο δεν τον έκανε ξανά...

Τι μπορεί να είναι;;; Το συζήτησα και με τον Alexk και μου είπε ότι μάλλον δεν είναι σασμάν...Το πιο πιθανό είπε ότι είναι ο συμπλέκτης-κάποιο ρουλεμάν που είναι στα τελευταία του...Τον ρώτησα γιατί δεν το έκανε με νεκρά και χωρίς να πατάω τον συμπλέκτη και είπε πως εκείνη τη στιγμή δεν μεταφέρεται ικανή ροπή και για αυτό δεν το έκανε...


Πείτε τη γνώμη σας...
Ευχαριστώ προκαταβολικά... :hello:

InsaneDriver
22-06-05, 01:19
Kανένας δεν ξέρει;;; Κάποια γνώμη;;;

ΜΙΧΑΛΗΣ
22-06-05, 08:01
Τσεκαρε τις βαλβολινες σου καλου κακου στο διαφορικο και αλλαξε τες με hi competition!!! Εμενα μου μυριζει οτι στα ζορια γινονται νερο οι δικες σου και γι αυτο στο κανει αυτο!! Βεβαια εαν δεν ακουσω τον θορυβο δεν μπορω να ειμαι και σιγουρος εαν ειναι αυτο!! :embarassm

MPOWER
22-06-05, 08:19
Φίλε insane θα συμφωνίσω με τον alexk οτι είναι αρκετά δύσκολο να είναι το σασμάν. Πιθανότατα είναι το ρουλεμάν του συμπλέκτη το οποίο όμως θα έπρεπε να σταματάει να κάνει θόρυβο στη νεκρά όταν απομονώνεις το συμπλέκτη και να ξανα-αρχίζει το "γουργουρητό" μόλις τον ξανα-αφήνεις!
By the way με την ευκαιρία (μιας και πάς μάλλον για καινούριο σετάκι δίσκο-πλατώ) θα βρείτε στο forum "Σημαντικά Αρχεία" ένα πολύ ενδιαφέρον αρχείο για το πως πρέπει να στρωθεί ένας καινούριος δίσκος.
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=1811

Panoz
22-06-05, 08:40
By the way με την ευκαιρία (μιας και πάς μάλλον για καινούριο σετάκι δίσκο-πλατώ) θα βρείτε στο forum "Σημαντικά Αρχεία" ένα πολύ ενδιαφέρον αρχείο για το πως πρέπει να στρωθεί ένας καινούριος δίσκος.
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=1811

Φίλε Πρόεδρε! Δεν αντέχω να μη γράψω το :offtopic: Είσαι μεγάλος! Πολύ χρήσιμο το post! Πάντα τέτοια! :bowdown:

P.S. Insane περαστικά! Δεν είναι τίποτα πάντως. Λογική φθορά για τη χρήση που κάνεις :drive2:

To post αυτό είναι off-topic και θα έπρεπε να διαγραφεί

Strax
22-06-05, 10:29
Και εγώ θα έλεγα ότι το πιο πιθανό είναι το ρουλεμάν του δίσκου. Βέβαια υπάρχει περίπτωση να είχαν ζεσταθεί υπερβολικά τα λάδια του σασμάν σου, αφού δεν νομίζω ότι έχει προβλέψει η BMW για "τέτοια" χρήση. Κάτι αντίστοιχο πάθαινα σε προηγούμενο αυτοκίνητό μου, που μετά από πολύ σκίσιμο, έπρεπε να ξεχάσεις την πολύ γρήγορη αλλαγή από 1η σε 2α...Βρήκαμε ότι τελικά αυτό σχετιζόταν με τη θερμοκρασία των λαδιών του σασμάν.

InsaneDriver
22-06-05, 13:15
Υπάρχει περίπτωση να ισχύει αυτό που λέει ο strax;;; Πάντως στα τελευταία 50 χιλιόμετρα της διαδρομής 3-4-5 δούλευα μόνο...

Υ.Γ: Κάποια στιγμή θα μου δώσει τίποτα στο χέρι με αυτά που του κάνω... :chair:

manosm3
22-06-05, 13:50
Φίλε insane θα συμφωνίσω με τον alexk οτι είναι αρκετά δύσκολο να είναι το σασμάν. Πιθανότατα είναι το ρουλεμάν του συμπλέκτη το οποίο όμως θα έπρεπε να σταματάει να κάνει θόρυβο στη νεκρά όταν απομονώνεις το συμπλέκτη και να ξανα-αρχίζει το "γουργουρητό" μόλις τον ξανα-αφήνεις!
By the way με την ευκαιρία (μιας και πάς μάλλον για καινούριο σετάκι δίσκο-πλατώ) θα βρείτε στο forum "Σημαντικά Αρχεία" ένα πολύ ενδιαφέρον αρχείο για το πως πρέπει να στρωθεί ένας καινούριος δίσκος.
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=1811

Τωρα το λες;;;;;;; Με βλεπω να αλλαζω συμπλεκτη σε κανα διμηνο παλι! :banghead:

To post αυτό είναι off-topic και θα έπρεπε να διαγραφεί

alexk
22-06-05, 19:40
Κάποια στιγμή θα μου δώσει τίποτα στο χέρι με αυτά που του κάνω... :chair:

Φίλε Χάρη,
το δικό μου, όταν του συμπεριφέρομαι άσχημα, μου ρίχνει μετά μούντζες... Να εξηγήσω. Χθες, βιαζόμουν να πάω να παραλάβω τον αδερφό μου και σε όλη την Βάρης-Κορωπίου, το κακοποίησα. Αποτέλεσμα (το έχω δει πολλές φορές), το αμάξι μου ρίχνει μούντζες από το καντράν (κοινώς, το λαμπάκι του EML αναβοσβήνει). Το γιατί ακριβώς, θα το μάθω στην επόμενη διάγνωση. Την τελευταία φορά ήταν οι πολλαπλασιαστές (1 και 2) και το μοτέρ του valvetronic.

InsaneDriver
23-06-05, 00:02
Έχεις αλλάξει μοτέρ του Valvetronic....καλά κατάλαβα...ήδη κάνω οικονομίες...κάποια στιγμή θα το βγάλει και σε μένα...δεν μπορεί :rofl2:

Fad3In
23-06-05, 19:32
Σασμαν θα λεγα...εμενα μετα απο αλλαγη συμπλεκτη (παλι τον αυθεντικο εργοστασιακο εβαλα Sachs) αρχισε να κανει θορυβο το σασμαν μετα απο πολυ ζεσταμα (αλλαγες σε κοφτες κτλ κτλ).Γραναζια του σασμαν ειναι η διαγνωση που ακουσα...
Παντως οτι και να ναι,εδω απλα γνωμες ακους...
Αν δεν το δει καποιος πεπειραμενος μηχανικος,δεν θα σαι σιγουρος ποτέ...
Ν.

moutraklas
27-06-05, 11:06
Μια και μιλάμε για συμπλέκτες και κιβώτια, και για να μην ανοίγω νέο thread, αναφέρω το εξής που έπαθα:
Γύρισα από Αμαλιάδα, βράδυ και μόλις έφτασα παρκάρω και κάνω να κλείσω την κουκούλα με τ αμάξι αναμμένο και πάω να βάλω νεκρά. Με το που αφήνω το συμπλέκτη άρχισαν τα όργανα! Κυριολεκτικά! ΓΚΡΑΝ ΓΚΡΟΥΝ ΓΚΛΑΝ ΓΚΛΟΥΝ Σαν να μαλώναν οι κατσαρόλες με τα τηγάνια ένα πράμα!!!! Τρόμαξα! Ξαναπατάω συμπλέτη, σταματάει! Κάνω να τον ξανααφήσω δειλά δειλά... ξάνα τα ίδια! Θόρυβος μιλάμε τώρα, όχι λίγο βουητό, λίγο μεταλλικό ήχο, υποψία γραναζιών ή κάτι τέτοιο! Σαματάς! Τελος πάντων, στη 1.30 το βράδυ δεν είχα κ πολλά να κάνω οπότε πήγα για ύπνο. Σήμερα, ακούγεται μόνο ένα ελαφρύ βουητό, το οποίο μπορεί και να ακουγόταν έτσι κι αλλίως, δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά. Πέρασα το πρωί από Καψαλίδη, ήταν ο Σοφοκλής, δεν ακούγεται και τίποτα τώρα, τι να σου πω μου λέει... Η αίσθηση του συμπλέκτη είναι οκ, το βουητό ίσως από καποιο γρανάζι, τίποτα φοβερό, μην ανυσηχείς, αν στο ξανακάνει φέρτο την ώρα που το κάνει...
Καμιά ιδέα????

Strax
27-06-05, 11:45
Κλασσική περίπτωση ρουλεμάν συμπλέκτη ακούγεται! Δεν θα ανησυχούσα στη θέση σου.

moutraklas
28-06-05, 14:07
Κλασσική περίπτωση ρουλεμάν συμπλέκτη ακούγεται! Δεν θα ανησυχούσα στη θέση σου.

thanx Στράτο, αλλά θα σε ταλαιπωρήσω λίγο ακόμα...
Μπορείς να με διαφωτίσεις λίγο περισσότερο? Έννοώ, ποια μια κάποια πιθανή αιτία για κάτι τέτοιο? Για τόσο έντονο σύμπτωμα? Ήταν κάτι τυχαίο που πάει, περάσε ή σημαίνει ότι κάποια στιγμή, κάτι θα βρω μπροστά μου? Α, και αν τύχει και ξαναγίνει, μπορώ να οδηγήσω ή ακινητοποιώ? :help:

manosm3
28-06-05, 16:40
thanx Στράτο, αλλά θα σε ταλαιπωρήσω λίγο ακόμα...
Μπορείς να με διαφωτίσεις λίγο περισσότερο? Έννοώ, ποια μια κάποια πιθανή αιτία για κάτι τέτοιο? Για τόσο έντονο σύμπτωμα? Ήταν κάτι τυχαίο που πάει, περάσε ή σημαίνει ότι κάποια στιγμή, κάτι θα βρω μπροστά μου? Α, και αν τύχει και ξαναγίνει, μπορώ να οδηγήσω ή ακινητοποιώ? :help:

Εγω που ειχα τετοιο προβλημα πριν λιγο καιρο, μου εκανε τα ιδια. :chair: Αλλα δεν μου εκανε πολυ θορυβο, εκτος κι αν πατουσα το συμπλεκτη! Αιτια; Απλη, φθορα του συμπλεκτη! :p: Αν βαλεις την ταχυτητα και αποσυμπλεξεις δεν υπαρχει προβλημα! Το πηγα απο το σπιτι μου στο Παγκρατι να φανταστεις!

Strax
29-06-05, 09:14
thanx Στράτο, αλλά θα σε ταλαιπωρήσω λίγο ακόμα...
Μπορείς να με διαφωτίσεις λίγο περισσότερο? Έννοώ, ποια μια κάποια πιθανή αιτία για κάτι τέτοιο? Για τόσο έντονο σύμπτωμα? Ήταν κάτι τυχαίο που πάει, περάσε ή σημαίνει ότι κάποια στιγμή, κάτι θα βρω μπροστά μου? Α, και αν τύχει και ξαναγίνει, μπορώ να οδηγήσω ή ακινητοποιώ? :help:

Δεν είναι τυχαίο. Συνήθως ο θόρυβος από το ρουλεμάν χειροτερεύει σιγά σιγά. Επίσης είναι πιο έντονος μετά από πολύ ζόρισμα. Σε γενικές γραμμές είναι περισσότερο ενοχλητικό παρά ουσιαστικό.

ΜΙΧΑΛΗΣ
29-06-05, 12:05
Δεν ειναι και τοσο ασημαντο το ρουλεμαν, εαν εχει αρπαξει και κανει τοσο θορυβο οσο λεει τοτε ειναι στα τελευταια του και μετα δεν θα πατιεται ο συμπλεκτης!!! :kissass:

Fad3In
23-07-05, 21:32
Δεν ειναι και τοσο ασημαντο το ρουλεμαν, εαν εχει αρπαξει και κανει τοσο θορυβο οσο λεει τοτε ειναι στα τελευταια του και μετα δεν θα πατιεται ο συμπλεκτης!!! :kissass:
Καταρχας,συγγνωμη για τυχον παραπληροφορηση απο πλευρας μου
(εαν και εφοσον ειμαι εντελως λαθος) αλλα δεν υποτιθεται οτι αυτο αλλαζεται μαζι με τον συμπλεκτη οταν αυτος αντικαθισταται; :confused:
Ν.

makman
23-07-05, 23:24
μια προχειρη διαγνωση (αλλα τσεκαρισμενη ) ειναι οτι φταιει το ρουλεμαν του πρωτευων αξωνα.

Fad3In
11-08-05, 15:57
μια προχειρη διαγνωση (αλλα τσεκαρισμενη ) ειναι οτι φταιει το ρουλεμαν του πρωτευων αξωνα.
Κοστος για να φτιαχτει αυτο; :embarassm
Ν.

makman
11-08-05, 23:41
Κοστος για να φτιαχτει αυτο; :embarassm
Ν.
ειλικρινα δεν θυμαμαι.ουτε καν αν ανοιγουν σασμαν.

manosm3
11-08-05, 23:45
Κοστος για να φτιαχτει αυτο; :embarassm
Ν.

Κι εγω ειχα παθει το ιδιο με το ρουλεμαν, αλλα μου ειπαν οτι δεν αλλαζουν μονο ρουλεμαν. Ολοκληρο το σετ δινουν! Οπως μου ειπε κι ο MPOWER, συμφερει επειδη δε χρεωνεσαι 2 φορες τα εργατικα. ;)

Fad3In
12-08-05, 21:28
Κι εγω ειχα παθει το ιδιο με το ρουλεμαν, αλλα μου ειπαν οτι δεν αλλαζουν μονο ρουλεμαν. Ολοκληρο το σετ δινουν! Οπως μου ειπε κι ο MPOWER, συμφερει επειδη δε χρεωνεσαι 2 φορες τα εργατικα. ;)

Εννοεις οτι δινουν ολοκληρο το σετ 'δισκος-πλατο-ρουλεμαν' και δε συμφερει να αλλαξεις μονο ρουλεμαν γιατι πληρωνεις ακριβως τα ιδια εργατικα με την αλλαγη του σετ; Αν ειναι ετσι,οντως...δεν αξιζει... :banghead:
Ν.