PDA

Επιστροφή στο Forum : Το ιστορικό της μετατροπής μου!!


m_sak
27-02-09, 10:56
:hello:Ας πω και εγώ την δικιά μου ιστορία (από 316 σε 328 ε36).Ξεκινάμε λοιπόν

Ήταν 25 Δεκεμβρίου όταν και ο δότης ήρθε από Γερμανία 328 e36 στα ¶θυρα στον Μηχανικό μου Μανώλη Ράδα λίγο έξω απο την θεσσαλονίκη.

4 η ώρα το μεσημέρι χτυπάει τηλέφωνο και μου λέει οτι μόλις το ξεφόρτωσε η νταλίκα στο μαγαζί.Τα παρατάω όλα και την κάνω από το σπίτι να πάω να το δω να οτ οδηγήσω.Ας μην ξεχνάμε είναι Χριστούγεννα και έχουμε τραπέζι σπίτι φίλους και συγγενείς.:icon02:

Φτάνω στα άθυρα μέσα στην τρελή χαρά και μια βλακώδες αμηχανία και βλέπω τον δότη μου...:icon11:
και τον μηχανικό κάτω από το καπώ να αλλάζει λάδια μπουζιά αντλίες νερού θερμοστάτες.
Του λέω δεν πας καλά χριστούγεννα είναι σήμερα.Και μου λέει ε και τι έγινε, εδώ έχουμε δουλειά.

Ξεκινάμε την πρώτη βόλτα.σιγά σιγά στην αρχή και βουρ τέρμα το γκάζι αρχίζει η ουρά μια δεξιά μια αριστερά ώπα λέω εδώ είμαστε:flipa:.Οι βόλτες κράτησαν για κανα μήνα μέχρι το αμάξι να είναι τέλειο και να μην έχει κανένα πρόβλημα.Θέλαμε να δουλεύει τέλεια πριν τα ξηλώσουμε όλα.

Να προσθέσω οτι το αμάξι ήταν τετράπορτο σαν το δικό μου με πολλά έξτρα που δεν είχε εμένα και αρχίζω (διζωνικό κλίμα,board computer το μεγάλο,τεμπέλη, ηλεκτρικά παράθυρα μπρος πίσω αυτόματα,τριάκτινο τιμόνι, αυτόματο πιλότο, ΜΠΛΟΚΕ, αερόσακους οδηγού συνοδηγού,park tronic).όλα αυτά που αναφέρω δεν τα είχε εμένα το αμάξι επάνω....

Έρχεται λοιπόν η ώρα του ξηλώματος....Βγαίνουν μηχανες σασμάν και τα λοιπά έρχεται ο ηλεκτρολόγος ξηλώνει όλα τα καλώδια από εμπρός μέχρι πίσω μέσα σε 6 ώρες το πολύ.
Σε μιά μέρα τα βγάζει ο Μανώλης όλα τα μηχανικά (δούλευε μέχρι 3 το βράδυ)και φτάνει η ώρα να πάει το δικό μου για ξήλωμα.

Περιττό να πω πως αυτόν τον καιρό είχα χάσει τον ύπνο μου.Δεν την πάλευα καθόλου.Το μυαλό μου ηταν πως και πότε θα γίνει το αμάξι μου.

Ξεκινάμε το δικό μου 316 e36 την μία μέρα την άλλη μέρα σχεδόν έτοιμο.Είχαν μείνει τα άκρα.Τα βάζουμε και αυτά έρχεται ο ηλεκτρολόγος βάζει το ιμομπιλάιζερ και ξενκινάει η πρώτη μίζα με το 28άρι πάνω στο αμάξι μου.Μια δυο τρείς και τον τσακώσαμε που λέμε.Παίρνει μπρος το τέρας χωρίς εξάτμιση και ακούγεται ένας τρελός ήχος και όλοι με το χαμόγελο στα χείλη.

Σε ακόμα μία μέρα το αμάξι φεύγει από τα ¶θυρα και έρχεται θεσσαλονίκη για να περαστούν τα ηλεκτρολογικά.Το αμάξι το έφερα εγώ οδικός και μπορώ να πώ οτι τρελάθηκα και δεν ήθελα να βγώ έξω.Πάει δευτέρα στον ηλεκτρολόγο και σε μια εβδομάδα ήταν έτοιμο.

Από τότε μέχρι σήμερα δεν έχω μετανιώσει ούτε μια στιγμή για αυτό που έκανα.Έχω κάνει 1700 χιλιόμετρα και δεν το ευχαριστιέμαι.Να σας πω την αλήθεια τρέχω λιγότερο απο πρίν γιατί είμαι ποιο ήρεμος ξέροντας οτι όταν χρειαστώ το γκάζι να κάνω μια προσπέραση θα το έχω και με το παραπάνω.

Κλείνοντας θα ήθελα να ευχαριστήσω τα Αδέρφια και Τον Μπαμπά της Οικογένειας ΡΑΔΑ στα ¶θυρα για την φιλικότητα, συμπαράσταση και υπομονή που δείξανε και δείχνουν στο πρόσωπο μου να είναι πάντα καλά και καλές δουλειές να έχουν γιατί το αξίζουν.Το λέει η καρδούλα τους ρε παιδί μου.

Ακόμα κάτι το όλο θέμα μου βγήκε γύρω στα 6500 με 7000 μαζί με ζάντες 17 και σχεδόν καινούργια λάστιχα αμορτισέρ ελατήρια δίσκο πλατό καινούργιο φανάρια μπρος πίσω πλαινά clear και όλο το service που κάναμε που αλλάξαμε πράγματα που δεν θα αλλαχτούν ποτέ ξανά(1500 κόστος μαζι με ελατήρια αμορτισερ δίσκο και τα άλλα).Και χωρίς ακόμα να έχω δώσει τα δικά μου πράγματα και το αυτοκίνητο που ξηλώσαμε.Περίπου 1000 με 1500 μείον θα είμαι οπότε νομίζω οτι είμαι καλά με αυτά που έχω κάνει.

Kαι τώρα φώτος και Videaki

http://www.youtube.com/watch?v=lJ5GHigSfkE

gian325
27-02-09, 11:03
Καλα και ασφαλη χιλιομετρα σου ευχομαι! Ενα κουστουμακι Μ και εισαι αρχοντας νομιζω!

m_sak
27-02-09, 11:07
E λίγο να μαζέψουμε κανά φράγκο και έρχονται προφυλαχτήρες και τα πλαινά γιατί τώρα είναι λιγάκι χάλιαααααααα

ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ
27-02-09, 11:11
Μπράβο φίλε να το χαίρεσαι πολύ καλά έκανες αλλά τώρα προσοχή ξέρεις τα γκάζια θέλουν σύνεση και σεβασμό. :drive2: :friday:

panos 316T
27-02-09, 12:30
φίλε μου με γιές ,τι μοτερούκλες βγάζουμε ρε!!!!!!! που να τα δουν και να χαρούν άλλοι;
μπράβο και πάλι μπράβο

Terry Grant
27-02-09, 12:43
Σας το λεγα οτι το παιδι(Μανωλης) εχει ταλεντο, στα BMW!!!

m_sak
27-02-09, 12:57
Ταλέντο!!!!!! Αυτός δεν πιάνεται και απο τιμές άλλο πράγμα.Τα κάνει όλα και συμφέρει.Από αυτοκίνητα μέχρι σουβλάκια έχει εκεί και γυναίκες τώρα θα δίνουνε μαζζί με μια μετατροπή

crazy_beaver
27-02-09, 13:04
μπραβο σου φιλε μου !σου ευχομαι να το χαρεις!!!!!!!!!

Airness
27-02-09, 13:05
Να το χαιρεσαι! Με το καλο να το δεις και εμφανισιακα οπως το θελεις!

BILL007
27-02-09, 13:53
Μπράβο φίλε μου...Τι να πω...Μπράβο και πάλι μπράβο...:D:D:D

m_sak
27-02-09, 14:08
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια.Γεια όσους το σκέφτονται ας σταματήσουν και ας αναλάβουν δράση.

Christos 330i ///M
27-02-09, 14:52
Σακη σ'ευχαρηστω ρε φιλε για τα καλα σου λογια εκ μερους ολων μας . . .

Το θεμα ειναι να σε βλεπω να χαμογελας οπως πολυ καλα κανεις . . .

Και ασε τα χαζα για τα λεφτα κανε το κονε για m pack . . .

Ειδη αργησες . . .

Να το χαρεις οπως του αξιζει αγορινα . . .

Και μην εχεις απορια που και η δευτερα σπινιαρει 100 αλογα επανω εισαι μουρλε!!!!!

konas
27-02-09, 15:03
Κατ αρχην συγχαρητηρια και παντα τετοια και καλες βολτες κλπ κλπ.

Αλλα μας το χαλασες. Αντι να ποσταρεις απο την αρχη ολη τη διαδικασια, να υποφερουμε μαζι σου, να φτιαχνομαστε λιγο λιγο, μας το πετας :smokin: ετσι αποτομα τετελεσμενο, και παθαινουμε σοκ.

Να μην ξαναγινει κατι τετοιο. Τελος.

Αντε νασαι καλα και να το χαρεις -- οσο αντεξεις-- μεχρι να φορτωσεις παλι.

:ylsuper::clap::greenboun

Καλοταξιδο

m_sak
27-02-09, 15:21
""κονας"" αυτό που λες δεν γινόταν φίλε...Πίστεψε με μέχρι να μπει και να δουλέψει και όλα οκ δεν το ήξερε κανείς παρά μόνο ο πατέρας μου....

καλό θα ήταν αλλά η διαδικασία κράτησε 1 μήνα από τότε που ήρθε μεχρι .......Οπότε αν όλο αυτό το διάστημα έγραφα δεν θα την πάλευα καθόλου(οχι πως την παλεύω τώρα)

Σε ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου

m_sak
27-02-09, 15:22
Σακη σ'ευχαρηστω ρε φιλε για τα καλα σου λογια εκ μερους ολων μας . . .

Το θεμα ειναι να σε βλεπω να χαμογελας οπως πολυ καλα κανεις . . .

Και ασε τα χαζα για τα λεφτα κανε το κονε για m pack . . .

Ειδη αργησες . . .

Να το χαρεις οπως του αξιζει αγορινα . . .

Και μην εχεις απορια που και η δευτερα σπινιαρει 100 αλογα επανω εισαι μουρλε!!!!!

Ε μα και με την δευτέρα τι να βάλω 18άρια πια.......
Σε λίγο καιρό θα έρθει και το mpack και μετά βουρ στις παραλίες με το κλίμα αγκαλιαααααααααααααααααααααααααααααααα

drum
27-02-09, 15:26
ωραια δουλεια... τέλεια!
καλοταξιδος φιλαρακι.

Sp!ros G
27-02-09, 16:07
Μπραβο φιλε!!!Καλα γκαζια πλεον και καλες παντες!!!!Να το χαρεις και να το δεις οπως το εχεις φανταστει!!!

super duper
27-02-09, 17:21
πολλα γρηγορα και ασφαλη χιλιομετρα φίλε μου

SIDE
27-02-09, 17:51
Καλοταξιδο!Ναι εισαι καλα και να το χαρεις.:dance:

YAziDis
27-02-09, 18:41
Μπράβο ρε m_sak!! Έτσι να το χαρείς όπως του αρμόζει, πάντα σεμνά και χριστιανικά (όπως με λέει η μάνα μου χααχχααχ) εκεί που πρέπει. Έχεις ένα αξιοπρεπέστατο αυτοκίνητο πλέον :)

elvetost
27-02-09, 20:33
Μπραβο ρε φιλε! Να εισαι γερός να το χαρείς ρε!!!!!
Πολλα καλα και ασφαλη χιλιομετρα!
Οσο για τους αδερφους Ραδα, το ηθος τους και η ικανοτητες τους νομιζω ειναι κατανοητες πλεον απο ολο τον κοσμο!
Τα παιδια ειναι αστερια!
Χρηστος

konas
28-02-09, 11:21
""κονας"" αυτό που λες δεν γινόταν φίλε...Πίστεψε με μέχρι να μπει και να δουλέψει και όλα οκ δεν το ήξερε κανείς παρά μόνο ο πατέρας μου....

καλό θα ήταν αλλά η διαδικασία κράτησε 1 μήνα από τότε που ήρθε μεχρι .......Οπότε αν όλο αυτό το διάστημα έγραφα δεν θα την πάλευα καθόλου(οχι πως την παλεύω τώρα)

Σε ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου

Σε καταλαβαινω απολυτα. Ε λιγο 'πειραγμα' ηταν τα λογια μου

m_sak
28-02-09, 21:21
Ναι ρε φίλε μην μασάς δεν παρεξηγώ.Σήμερα την πήγα και σε στροφές και ανηφόρες και κατάλαβα τι έχανα τόσο καιρό με τα 15άρια και τον μικρό 4κύλινδρο.....
Είμαι τυχερός τελικά

alexk
28-02-09, 22:09
Φίλε καλά χιλιόμετρα να έχεις και εύχομαι να έχεις πάντα τέτοιες χαρές.
Μπράβο για το μεράκι σου

zymbmw21
01-03-09, 11:46
Φανταστικο φιλε μου!!Αντε τωρα εμεινε το Μ look!
...ασφαλει χιλιομετρα!!!!!Θα τα ξαναπουμε απο κοντα σε καποια συναντηση!

drifter01
01-03-09, 16:36
Μπραβο,μπραβο.. τα παιδια κανουν πολυ καλη δουλεια.. ετυχε να βρεθω εκει μια μερα μολις τελειωνε το αυτοκινητο κ το ειδα απο κοντα.. καλες παντες φιλε μου...

Nick_compact
28-03-09, 22:25
Nα κάνω κι εγώ μια ερώτηση; Η μπαταρία γιατί είναι μπροστά;;;;;

Eπίσης, πόσο στοίχησε η εργασία για όλα, και πόσο τα ανταλακτικά;

Speedy
29-03-09, 10:06
πολυ ωραιο!
Καλα χιλιομετρα να εχεις!

m_sak
30-03-09, 08:05
Nα κάνω κι εγώ μια ερώτηση; Η μπαταρία γιατί είναι μπροστά;;;;;

Eπίσης, πόσο στοίχησε η εργασία για όλα, και πόσο τα ανταλακτικά;

Καλημέρα φίλε μου. Η μπαταρία δεν πήγε πίσω γιατί ο ηλεκτρολόγος είπε οτι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να μείνει μπροστά. Την έχουν αφήσει πολύ μπροστά και ξέρω οτι δεν υπάρχει πρόβλημα..Βέβαια το καλύτερο θα ήταν πίσω.

Τα ανταλακτικά βγήκανε 1800¤ και αλλαχτήκανε αρκετά πράγματα που δεν αλλαχρούν ξανά.Σε αυτά τα λεφτά είναι αμορτισέρ ελατήρια δίσκο πλατό ψυγείο air condition.Λέω μόνο αυτά γιατί ήταν τα βαρβάτα.

Όσο για την εργασία ελάχιστα τα λεφτά..

m_sak
30-03-09, 08:07
πολυ ωραιο!
Καλα χιλιομετρα να εχεις!

Σπύρος έχω ακόμα για να το κάνω πολύ ωραίο.
Το θέμα είναι οτι το έχω ερωτευτεί ξανά αυτό το αυτοκίνητο..

Τώρα το συμαζεύω εξωτερικά και όταν τελειώσω θα είναι ΠΟΛΥ ωραίο

Σε ευχαριστώ για τα λόγια σου...

mormon
30-03-09, 09:01
φιλε μου Σακη οτι και να πω ειναι λιγο!
να το χαρεις οπως του πρεπει και να το προσεχεις!

οσον αφορα τον Χρηστο κ τον Μανωλη εχω να πω μονο τα καλυτερα!
παιδια που αγαπανε την δουλεια τους και κοιταν να σε εξυπηρετησουν με τον καλητερο δυνατο τροπο!
εγω εχω και την τυχη να εχω συγγενεψει μαζι τους οποτε για μενα ολοι οι οικογενεια Ραδα ειναι κατι παραπανω απο φιλοι!

να ειστε ολοι καλα!

sofos 2.8i
01-04-09, 20:43
Φιλαρακο σε καταλαβαινω απολυτα δεν πρεπει να φευγει το χαμογελο απ'τα χειλη σου οταν το καβαλας?Να το χαιρεσε και................οπως παντα ΚΑΛΕΣ ΠΑΝΤΕΣ!!!!!!!!!!!!

m_sak
01-04-09, 21:09
Φιλαρακο σε καταλαβαινω απολυτα δεν πρεπει να φευγει το χαμογελο απ'τα χειλη σου οταν το καβαλας?Να το χαιρεσε και................οπως παντα ΚΑΛΕΣ ΠΑΝΤΕΣ!!!!!!!!!!!!

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου..
Και το δικό δεν πάει πίσω.Τα σπάει......
Να σαι καλά.

Να είμαστε και εμείς γεροί να κάνουμε οτι μπορούμε για να χαμογελάμε.

m_sak
23-04-09, 11:54
Το συμάζεμα συνεχίζεται...
Μπήκε μπροστά Μ πορφυλαχτήρας (ένα αυχαριστώ στο Johnyb που μου τον έστειλε από αθήνα και στον kosta e46 για την βοήθεια εγκατάστασης του)..

Αναμένεται και ο πίσω εντός της εβδομάδας

kostas e46
23-04-09, 12:05
Το συμάζεμα συνεχίζεται...
Μπήκε μπροστά Μ πορφυλαχτήρας (ένα αυχαριστώ στο Johnyb που μου τον έστειλε από αθήνα και στον kosta e46 για την βοήθεια εγκατάστασης του)..

Αναμένεται και ο πίσω εντός της εβδομάδας

Σακη αυριο λεω να βαλουμε και τον πισω!!!!!

Christos 330i ///M
23-04-09, 12:21
Πως ηταν και πως εχει γινει ρε Σακη το εργαλειο σου καθε μερα και καλυτερο . . .

m_sak
23-04-09, 12:24
Πως ηταν και πως εχει γινει ρε Σακη το εργαλειο σου καθε μερα και καλυτερο . . .

Xριστάρα το ξέρεις από κοντά αυτό το αμάξι από την πρώτη μέρα που ήρθα στο μαγαζί που ήταν ένα απλό σεμνό αμάξι όπως αγοράστηκε από την αντιπροσωπία μέχρι τώρα που έχει αρχίσει και γίνεται έτσι όπως το ήθελα πάντα..

Ελπίζω να δοκίμασες από αυτό που έφερα εχθές...

m_sak
29-04-09, 21:36
Λοιπόν μπήκε και ο πίσω Μ3 και νομίζω οτι είμαστε σε καλό δρόμο

Ευχαριστώ τον αντώνη 318is για τον προφυλαχτήρα και όπως πάντα τον Κώστα e46 για την τοποθέτηση

318is
29-04-09, 23:08
Λοιπόν μπήκε και ο πίσω Μ3 και νομίζω οτι είμαστε σε καλό δρόμο

Ευχαριστώ τον αντώνη 318is για τον προφυλαχτήρα και όπως πάντα τον Κώστα e46 για την τοποθέτηση

Σακη ,και εγω με τη σειρα μου σου ευχομαι να το χαρεις το εργαλειο σου...Η αληθεια ειναι οτι τωρα που ξαναειδα τον παλιο μου προφυλακτηρα ,φρεσκοβαμμενο και φορεμενο στο δικο σου...θυμηθηκα τα παλια με το is μου...Τι να πεις...? Δηλαδη χωρις να το θελω προσθεσα την τελευταια πινελια στο αμαξι σου ,ετσι?χαχαχα...Anyway...ευχομαι καλα και ασφαλη χιλιομετρα και καλες παντες...

m_sak
15-06-09, 23:20
Mπήκε και το carputer.. αυτό είναι το πλαίσιο για την οθόνη αφής και η κοσλόλα κλιματιστικού που μπήκε κάτω.

Η κατασκευή έγινε με πολυεστέρα σε φίλο μου που ασχολείται με ηχοσυστήματα αυτοκινήτου στην Θεσσαλονίκη.

Θα μπουν και εικόνες ανοιχτός ο υπολογιστής και η εγκατάσταση στο πορτπαγκαζ επίσης.

SPYROS-MUSIC-CABRIO
16-06-09, 00:26
κατα αρχας να σου πω μπραβο για το μπαξιμο του κινητηρα κ οτι εισαι πολυ τυχερος που βρηκες ανθρωπους να στο ξεπεταξουν μπαμ-μπαμ:cheers:!!!εμενα οι μ@#λ$%$κ#@ς οι μηχανικοι με τραβηξαν αρκετους μηνες!:bugeye:
να χαρεις το εργαλειο οσο με πιο ασφαλεια μπορεις!!
βλεπω προφυλακτηρες,angel eyes ccfl... παρακολουθω τα μπαξιματα σου κ εισαι στο σωστο δρομο!!!:rofl2:
η μπαταρια τωρα που εχεις πολυ βαρυτερο κινητηρα Πρεπει να παει πισω για καλητερη κατανομη βαρους αλλα τωρα ισως ειναι πολυ δουλεια....το κοκκινο καλωδιο μεταφορας μπαταριας το εχεις??(ειναι αυτο που εχω στη φωτογραφια)
επισης βλεπω μια μικρη πλαστικη λωριδα κατω απτο carpc κ πανω απο το board γιατι την εβαλες?:scratchch

YAziDis
16-06-09, 00:54
¶ψογος ο πολυεστέρας. Πολύ καλό!

m_sak
16-06-09, 10:19
κατα αρχας να σου πω μπραβο για το μπαξιμο του κινητηρα κ οτι εισαι πολυ τυχερος που βρηκες ανθρωπους να στο ξεπεταξουν μπαμ-μπαμ:cheers:!!!εμενα οι μ@#λ$%$κ#@ς οι μηχανικοι με τραβηξαν αρκετους μηνες!:bugeye:
να χαρεις το εργαλειο οσο με πιο ασφαλεια μπορεις!!
βλεπω προφυλακτηρες,angel eyes ccfl... παρακολουθω τα μπαξιματα σου κ εισαι στο σωστο δρομο!!!:rofl2:
η μπαταρια τωρα που εχεις πολυ βαρυτερο κινητηρα Πρεπει να παει πισω για καλητερη κατανομη βαρους αλλα τωρα ισως ειναι πολυ δουλεια....το κοκκινο καλωδιο μεταφορας μπαταριας το εχεις??(ειναι αυτο που εχω στη φωτογραφια)
επισης βλεπω μια μικρη πλαστικη λωριδα κατω απτο carpc κ πανω απο το board γιατι την εβαλες?:scratchch

Ευχαριστώ σπύρος.Κοίτα η μπαταρία όπως λες έπρεπε να πάει πίσω αλλά ο ηλεκτρολόγος τότε είχε πει οτι δεν χρειαζεται να παει.Το καλώδιο υπήρχε κανονικά και υπαρχει βέβαια.Μάλλον θα βαριόταν να την πάει πίσω γιατί έχει λίγο δουλίτσα.

Τώρα οτι έγινε έγινε.δεν νομίζω να ξαναεπέμβω να ξυλώσω το μισό αμάξι.το πολύ να βάλω ακόμα μια πίσω έτσι για ξεκάρφωμα.χαχαχα\\

Την λωρίδα την βάλαμε εκεί για να κατέβει τελείως κάτω το κλίμα για να μην έχει διαφορά από το κάτω μέρος.Εκεί που είναι ο αναπτήρας..¶σε που έχει βγει το αισθητίριο(μάτι) από το στερεοφωνικο σε εκείνο το κομμάτι για να παίζει με το τηλεχειριστήριο.Γιατί το στερεοφωνικό το έχω μέσα στο ντουλαπάκι του συνοδηγού....

periklisk
19-08-09, 14:50
Πολύ καλό σου έστειλα και πμ! Σκέφτομαι να κάνω κάτι αντίστοιχο στο δικό μου αυτοκίνητο!

καλές βόλτες! :cheers: