PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΟ ΚΡΑΤΑΩ Ή ΤΟ ΠΟΥΛΑΩ ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΓΙΝΩ ΠΑΤΕΡΑΣ;


panos 316T
11-03-09, 13:34
Με αφορμή όχι μόνο τον εαυτό μου αλλά και από άλλους συμφορουμίτες ανοίγω αυτό το θεματάκι για να πούμε τις απόψεις μας.
Συγκεκριμένα ,έχω ένα αμάξι που αποτελούσε όνειρο μου , το ερωτεύτηκα από τη πρώτη στιγμή, ένα Ε36 κουπέ.
Όπως καταλαβαίνετε από πρίν εφτά χρόνια που το αγόρασα άρχισα να ασχολούμαι μαζί του είτε καλλωπίζοντας το εμφανισιακά είτε μηχανικά.Είναι το χόμπυ μου, το μικρόβιο μου,η λατρεία μου και συνεχίζω να το κάνω ακόμα.
Με την πάροδο του χρόνου και εγώ σαν παιδί παντρεύτηκα και έφτασε με την σειρά η τεκνοποίηση όπου προέκυψε και το ερώτημα :τώρα με το παιδί τί κάνω με το αμάξι;το κρατάω ;το πουλάω;
Εδώ κουμπώνουν και ένα σωρό από στερεοτυπικές αντιλήψεις :
- κλασσικά η μουρμούρα της εκάστοτε συζύγου
- οι διαφημίσεις που δείχνουν κάτι τέρατα και μας τα πλασάρουν για οικογενειακά κλπ

με αποτέλεσμα οι πιο πολλοί funs να τερματίζουν άδοξα .

Βλέπω με λύπη κάτι κουκλιά να βγαίνουν στο σφυρί με την αιτιολογία ότι οι ιδιοκτήτες θα γίνουν πατέρες ,ότι είναι χαμηλωμένο το αμάξι , ότι κάνει φασαρία κλπ.

Πιστεύω ότι αυτοί χάνουν ένα κομμάτι από το εαυτό τους.

Περιμένω με ενδιαφέρον τις απόψεις σας.(συγνώμη εάν έγινα κουραστικός)






Δεν μπορεί κυριέ μου

konas
11-03-09, 13:39
Γιατι που δυσκολευεται το παιδι στο Ε36? Μια χαρα μπαινει και καθισματακι.

Αν ειχες 2θεσιο (Ζ) θα το καταλαβαινα το προβλημα, αλλα με Ε36?

MaSt0RaS
11-03-09, 13:42
πρωτα απο ολα με το καλο να σου ερθει.. Να τον χαιρεσαι... οσο για το αμαξι μια χαρα ειναι για ενα παιδι... που ειναι το προβλημα.. εκτος και αν θες να το πουλησεις για να παρεις κατι πιο καινουριο...!

Dimzan
11-03-09, 13:42
μια χαρα το κρατας, απλα βγαζεις το group N απο πισω για να μη γκρινιαζει η γυναικα, αντε και κανα πιο μαλακο ελατηριο αμα γκρινιαζει πολυ. Δε γινεται να χουμε αμαξια που δε γουσταρουμε... εκτος αν το πληρωνει και το οδηγαει κι αυτη

ptboul
11-03-09, 13:50
κλασσικά η μουρμούρα της εκάστοτε συζύγου
- οι διαφημίσεις που δείχνουν κάτι τέρατα και μας τα πλασάρουν για οικογενειακά κλπ


Εμένα έχουν κιόλας αρχίσει να με ζώνουν τα φίδια μιας και θεωρεί το Ε34 'παλιό' :screwy:και πιστεύει ότι ένα Opel ή ένα Ιαπωνικό 'πλυντήριο' παρέχει περισσότερη ασφάλεια και άνεση.

Το Ε34 έστω και κρυφά θα μείνει:pth:. Δε το δίνω που να γυρίσει η γη ανάποδα. Για καινούριο με βλέπω για το νέο έτος για Ε60 μτχ ή και 3 άρα (ελπίζω να την πείσω..:icon02:)

saikoE39
11-03-09, 13:53
Εμένα έχουν κιόλας αρχίσει να με ζώνουν τα φίδια μιας και θεωρεί το Ε34 'παλιό' :screwy:και πιστεύει ότι ένα Opel ή ένα Ιαπωνικό 'πλυντήριο' παρέχει περισσότερη ασφάλεια και άνεση.

Το Ε34 έστω και κρυφά θα μείνει:pth:. Δε το δίνω που να γυρίσει η γη ανάποδα. Για καινούριο με βλέπω για το νέο έτος για Ε60 μτχ ή και 3 άρα (ελπίζω να την πείσω..:icon02:)

Aνεση ισως παρεχει......!!!!!!!ασφαλεια απλα το ξεχνας.....!!!!!

ptboul
11-03-09, 13:59
:drive2:saikoE39@ γιατί; σχετικά είναι όλα. Το αμάξι έχει πάντα καινούρια (σε καλή κατάσταση) ελλαστικά, ψαλλίδια, ευθυγράμιση, abs, αμορτισέρ, μπάρες ασφαλείας στις πόρτες, όλα τσίτες.

NICK BMW LOVER
11-03-09, 14:03
Καταρχην να σας ζησει κ να ειναι παντα γερο κ ευτυχισμενο!!!Μια χαρα χωρους κ για οικογενεια εχει το 36αρι,το θεμα ειναι αν θες να παρεις καινουργιο επειδη θα το γουσταρεις,κ να σου πω το αλλο?!Ο θειος μου εχει 2 πιτσιρικια κ εχει"φορτωσει" την οικογενεια για ταξιδακια στο ε92 Μ3 ουκ ολιγες φορες,το οποιο καθαρα οικογενειακο αυτοκινητο δεν το λες,ενταξει μην φανταστεις κ μπαγαζιερες,σχαρες στην ανθρακονηματινη οροφη(η θεια μου εχει ενα punto)!!!Η επιλογη ειναι καθαρα δικη σου!

nino x3
11-03-09, 14:09
οι γυναικες σε αντιθεση με μας δεν κρινουν τα πραγματα με συναισθημα, ειναι πιο ορθολογιστριες αν κατι αξιζει παραμενει αν οχι φευγει. ψησε την οτι τετοια αυτοκινητα μονο οι ανοητοι τα πουλανε και οτι οσο περναει ο καιρος τοσο μεγαλωνει η αξια του.καμια γυναικα δεν θελει να θεωρηθει ανοητη.
κρατα γερα φιλε, μη το δωσεις.

panos 316T
11-03-09, 14:11
φίλε konas,
με το καρεκλάκι δεν έχω θέμα και κανένα Ε36 ,απλώς τώρα δεν καταλαβαίνεις τις γυναίκες (σε οποιοδήποτε 2πορτο), δεν μπορώ να σκύβω , η μέση μου κλπ.
το θέμα προσπαθώ να το γενικεύσω και δεν το εστιάζω προσωπικά σε εμένα(εξάλου εγώ αναλαμβάνω το μπες -βγες του μικρού) βλ.ptboul.
Επίσης δεν έχω σκοπό να το πουλήσω(βλέπω το γιο μου να ντριφτάρει με το ίδιο το 2030!)

saikoE39
11-03-09, 14:11
:drive2:saikoE39@ γιατί; σχετικά είναι όλα. Το αμάξι έχει πάντα καινούρια (σε καλή κατάσταση) ελλαστικά, ψαλλίδια, ευθυγράμιση, abs, αμορτισέρ, μπάρες ασφαλείας στις πόρτες, όλα τσίτες.

αα...οκ...εσυ μιλας για τα συστηματα του αυτοκινητου.....!!!!!

εγω μιλαω για την ασφαλεια του οχηματος...σε περιπτωση(χτυπα ξυλο) συγκρουσης...!!!

xaris318
11-03-09, 14:11
Φιλε Πανο...
Κρατησε το αμαξακι ειναι μια χαρα , τα δικα μου τα παιδια μεγαλωσανε σε ενα τετοιο κουπε και οταν γινανε 10 ετων το αντικατεστησα με ενα Ε-46 κουπε που εχω μεχρη και σημερα και μας καλυπτη πληρως σαν οικογενεια.Τωρα για τις αναρτησεις βαλε μαμα...και ολα μια χαρα...
Καλη τυχη σχετικα με την μουρμουρα( ολοι περασαμε απο εκει)χαχαχαχα

Χαρης

MichaeL
11-03-09, 14:15
Καταρχήν να σας ζήσει το παιδί και να το χαίρεστε πάντα υγιές και δυνατό :clap:.

Τώρα όσον αφορά στο ερώτημά σου, νομίζω ότι έχεις ήδη απαντήσει μόνος σου :

...έχω ένα αμάξι που αποτελούσε όνειρο μου , το ερωτεύτηκα από τη πρώτη στιγμή, ένα Ε36 κουπέ.
Όπως καταλαβαίνετε από πρίν εφτά χρόνια που το αγόρασα άρχισα να ασχολούμαι μαζί του είτε καλλωπίζοντας το εμφανισιακά είτε μηχανικά.Είναι το χόμπυ μου, το μικρόβιο μου,η λατρεία μου και συνεχίζω να το κάνω ακόμα.
...
Βλέπω με λύπη κάτι κουκλιά να βγαίνουν στο σφυρί με την αιτιολογία ότι οι ιδιοκτήτες θα γίνουν πατέρες ,ότι είναι χαμηλωμένο το αμάξι , ότι κάνει φασαρία κλπ.

Πιστεύω ότι αυτοί χάνουν ένα κομμάτι από το εαυτό τους.

andreas_R
11-03-09, 14:17
Για ενα παιδι δεν νομιζω οτι πρεπει να δωσεις το αυτοκινητο
οπως εχουν πει και παραπανω.
Δηλαδη αμα ηταν τετραπορτο τι θα αλλαζε?
ενταξει ισως ενα λιιιιγο μεγαλυτερο πορτ-παγκαζ αλλα μεχρι εκει.

NICK BMW LOVER
11-03-09, 14:17
Γεννηθηκα κ μεγαλωσα στο ε30,κ το κραταμε ακομα,λεμε!!!

ptboul
11-03-09, 14:24
panos 316T @ ξεχάστηκα, με το καλό να έρθει και να έχει υγεία και τύχη στη ζωή!

saikoe39@ Τολμάει κανείς να με χτυπήσει με το Ε34;:icon02: Θα γίνει ντολμαδάκι. Με δίμετρο καπό δε μπορεί, κάπου θα σταματήσει.

και πέρα από την πλάκα, αν είναι να γίνει χοντρό ατύχημα δε τη γλιτώνεις με τίποτα (ή δύσκολα):ices_ange

αν είναι να γίνει μέτριο ατύχημα, θεωρώ ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με το συγκεκριμένο αμάξι (και με κανένα bmw από το '90 και μετά ίσως):nixweiss:

stelmaniac
11-03-09, 15:08
Εκ πρωτης, συγχαρητηρια για τον διαδοχο...

Επειδη δεν μπορω να συμβουλευσω καποιον για αγορα η αλλαγη αυτοκινητου, θα σου πω τι θα εκανα στη θεση σου....

Αν το καλοσκεφτεις ενα διπορτο αμαξι ειναι πιο ασφαλες για το παιδι απο ενα σενταν,καθως ουτε τζαμια ανοιγουν αλλα ουτε πορτες υπαρχουν για να ανοιξουν....
Προσωπικα θα το κρατουσα αλλα για να αποφυγω τη μουρμουρα αλλα και για να παρω κατι που πραγματικα θα το ηθελα(το τερπνον μετα του ωφελιμου γαρ..) θα αγοραζα ενα 520 Ε39 που εκτος του οτι το λατρευω, ειναι φτηνο πια, ειναι και κουκλα και τα ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ....
Δεν πιστευω να μην της αρεσει το Ε39....Σε διαφορετικη περιπτωση,οι οφθαλμιατροι κλεφτες θα γινουν?!!!!!!:yippee:

kostas e46
11-03-09, 15:27
Με αφορμή όχι μόνο τον εαυτό μου αλλά και από άλλους συμφορουμίτες ανοίγω αυτό το θεματάκι για να πούμε τις απόψεις μας.
Συγκεκριμένα ,έχω ένα αμάξι που αποτελούσε όνειρο μου , το ερωτεύτηκα από τη πρώτη στιγμή, ένα Ε36 κουπέ.
Όπως καταλαβαίνετε από πρίν εφτά χρόνια που το αγόρασα άρχισα να ασχολούμαι μαζί του είτε καλλωπίζοντας το εμφανισιακά είτε μηχανικά.Είναι το χόμπυ μου, το μικρόβιο μου,η λατρεία μου και συνεχίζω να το κάνω ακόμα.
Με την πάροδο του χρόνου και εγώ σαν παιδί παντρεύτηκα και έφτασε με την σειρά η τεκνοποίηση όπου προέκυψε και το ερώτημα :τώρα με το παιδί τί κάνω με το αμάξι;το κρατάω ;το πουλάω;
Εδώ κουμπώνουν και ένα σωρό από στερεοτυπικές αντιλήψεις :
- κλασσικά η μουρμούρα της εκάστοτε συζύγου
- οι διαφημίσεις που δείχνουν κάτι τέρατα και μας τα πλασάρουν για οικογενειακά κλπ

με αποτέλεσμα οι πιο πολλοί funs να τερματίζουν άδοξα .

Βλέπω με λύπη κάτι κουκλιά να βγαίνουν στο σφυρί με την αιτιολογία ότι οι ιδιοκτήτες θα γίνουν πατέρες ,ότι είναι χαμηλωμένο το αμάξι , ότι κάνει φασαρία κλπ.

Πιστεύω ότι αυτοί χάνουν ένα κομμάτι από το εαυτό τους.

Περιμένω με ενδιαφέρον τις απόψεις σας.(συγνώμη εάν έγινα κουραστικός)






Δεν μπορεί κυριέ μου

Φιλε κι εγω μαιο Μπαμπας γινομαι αλλα παρ'ολα αυτα το coupe μου δε το δινω συν οτι το εκανα και 28-αρι το γουσταρει ομως και η γυναικα μου αν και προσπαθω να μη της το δινω της λεω παρε το 46-αρι.

E36 RULES!!
11-03-09, 15:44
Κατ'αρχάς συγχαρητήρια, με το καλό να έρθει...

Εγώ κυριολεκτικά μεγάλωσα μεσα στο 36αρι (πλεον) ΜΟΥ, δεν ημουν ουτε 2 οταν το πηραμε... Αμα δεις τη φωτο π εχω στο γκαράζ θα καταλάβεις...

Μια χαρά ειναι για την οικογένεια, το μόνο "μειονέκτημα" του κουπε ειναι οτι δεν εχει πορτες πισω, αλλα αυτο ειναι μειον μονο για το γυναικειο μυαλο... Ακομα και τωρα η μανα μου, οταν με βλεπει κ ψαχνω για αμαξι για μενα μου λεει "μα μου 2πορτο ΔΕΝ Μ ΑΡΕΣΕΙ" :screwy: Αμα πεις το επιχειρημα του stelmaniac περι παραθυρων, υπαρχει μια μεγαααααλη πιθανοτητα να την πείσεις...

ΜΗΝ ενδώσεις και το δώσεις γιατι θα το μετανοιώσεις (yo)... Μια χαρά ειναι το Ε36 και για 1, και για 2 παιδια...

YAziDis
11-03-09, 16:26
Γεννηθηκα κ μεγαλωσα στο ε30,κ το κραταμε ακομα,λεμε!!!

Μια απ'τα ίδια, αν και ο ηλίθιος ο πατέρας μου το πούλησε. γκρρρ

Όπως είπε ο Στέλιος.. Περισσότερη ασφάλεια όταν δεν υπάρχουν πίσω πόρτες και παράθυρα. Επιπλέον, εξήγησέ της πως με την οικονομική κρίση δε θα είναι καλή κίνηση για καινούργιο αυτοκίνητο τώρα (εκτός και αν είσαι και κανένας κροίσος ρε αδερφάκι μου :Ρ)
Επιπλέον πες της, το αμάξι είναι κοντά 15ετίας, ε πες μου, ποιο ιαπωνικό αυτοκίνητο κρατεί τόσο καλά τόσα χρόνια; Μπεμπέ και πάλι μπεμπέ :Ρ

Α, άμα είναι και αγόρι το παιδί σου (να σου ζήσει δεν είπα ε;) θα σε ευχαριστεί μια μέρα :Ρ

E36 RULES!!
11-03-09, 17:27
Α, άμα είναι και αγόρι το παιδί σου (να σου ζήσει δεν είπα ε; ) θα σε ευχαριστεί μια μέρα :Ρ

Οπως ευχαριστώ εγώ το "γέρο" μου ;)

leyteris
11-03-09, 19:04
φιλε με το καλο ο γιος.Παντως εγω οταν αγορασα 316ti compact με εφαγε η μουρμουρα απο τη γυναικα λογω διπορτου. την κουραζε λεει.Οποτε το πηγα σε ενα μηνα μεσα πισω (με τις σακουλες ολοκαινουργιο).
Πηρα Α4 τουρμπο αλλα το μικροβιο της BMW μου ειχε μεινει οποτε τελικα αγορασα 320 Ε90

paparoupas
12-06-09, 07:03
Θυμαμαι εναν γνωστό μου που ειχε ενα ντραχτχααρ και μετα απο 5 χρονια παντρευτηκε. Η τυπισα του ειχε φαει τα συκωτια γιατι δεν το ηθελε με τιποτα. Και αυτος της ειπε στο τελος ο σκυλος μενει εσυ αν θες φυγε....:thefinger

ermis1975
12-06-09, 07:37
Για μια γυναίκα το ΙΧ είναι για να πηγαίνει...δουλειά - σπίτι... να χωράει ΠΟΛΛΑ ψώνια στο super... στις διακοπές να χωράει σπίτι! Τα παιδιά... ε και να το τρακάρουμε λίγο δε πειράζει...λαμαρίνα είναι.
Πάρτε το καλύτερο... 2πορτο. Οσο είναι σε ηλικία "φιγούρας" θα είναι δέλεαρ για 1 γυναίκα. Αργότερα όμως .. ΄1ο κριτήριο θα είναι να χωράει μέσα τα πάντα...!

str2004
12-06-09, 07:51
Φιλαρακι βαστα το αμαξι ....... και εγω οικογενεια εχω και Ε36 Coupe ..... Το καθισματακι θα μπει λιιιιιιγες φορες στο αμαξι και οσο για το "σκυψιμο" ειναι κατι που απολαμβανουν ολες οι γυναικες του κοσμου ....και ας γκρινιαζουν. Αν σου ξαναγκρινιασει για το αμαξι πες τις πως τοτε και εσυ θα παρεις μια Κινεζα που γκρινιαζει πολυ λιγοτερο απο την ιδια......χαχαχαχαχα :D

Sorry .....αλλα τα ιδια ακουσα και εγω .....σε πολυ λιγο ομως "συμμωρφωθηκε" στα γουστα μου και στην BMW ;)

Υπ. Σε πληροφορω πως οταν εβαλα το 25αρη μοτερ ( προσφατα ) η πρωτη που ευχαριστηθηκε ειναι η κορη μου.....χεχεχε ( "Μπαμπα το αμαξι μας εγινε σουζατο τωρα" ) ......μολις το ακουσα τρελαθηκα μιλαμε......ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

E36-Hartge
12-06-09, 07:56
Είμαι στην ίδια θέση φίλε μου και κάποτε είχα την ίδια απορία το αν δηλαδή θα μπορώ να το κρατίσω με ενα μωρό.
Τελικά όλα είναι σχετικά.
Σίγουρα κάνει φασαρία σίγουρα είναι σκληρό ομως δεν είναι λόγος να το δώσω.
Τώρα ειναι κάπως να βλέπεις ενα αυτοκίνητο χαμηλωμένο δίπορτο και γενικά με μια εμφάνιση περισσότερο sport και όχι οικογενειακού και μέσα να παίζει ενα παιδικό καρεκλάκι αλλα η αλήθεια είναι οτι άρχισα να το γουστάρω έτσι.
Εκεί που έδωσα βάση ήταν στο καρεκλάκι να είναι όσο πιο άνετο γίνετε και απο εκεί και πέρα στην εμφάνιση.
Δεν πιστεύω οτι υπάρχει λόγος να το δώσεις φιλε μου.
Στο τέλος βάλε μια οθονίτσα στο πίσω προσκέφαλο να παίζει παιδικά γέμισε και το πίσω κάθισμα με παιχνίδια και όλα καλά.
Άντε και μπορεί να σε πετύχω πουθενά και θα έχουμε πολλά γέλια!!! :jester:

ΓΙΑΝΝΗΣ
12-06-09, 08:01
Φιλε μου το αμαξι ειναι μια χαρα, εμεις και ταξιδια εχουμε κανει με το παιδι και αρκετα πραγματα(μαμα) και ανετο ειναι!!!! Τωρα οκ ανεση και χωρους οπως ενα τετραπορο η suv δεν την εχει αλλα αυτο ειναι καθαρα θεμα γουστου, εχω καλο φιλο εδω στο φορουμ (chalyps) o οποιος εχει δυο παιδια και ειναι πληρως ευχαριστημενος απο οσο ξερω!!!

Θεδοση πες την γνωμη σου!!!!

george316
12-06-09, 08:23
ΔΥΣΚΟΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ...και να σου πω ο καθενας εχει και διαφορετικη αποψη.αν το βασταει η τσεπη σου και οπως φαινεται το υπεραγαπας το κουκλι κρατησε το...αν τωρα (και ειδικα με το νεοφερμενο πολυποθητο μελος της οικογενειας σου)τα εξοδα αποτελουν λογω για ονειρα το βραδυ και αποτομα πεταγματα στον υπνο σου....θελεις δε θελεις κατι πρεπει να κανεις οχι γιατι επιμενεις να κανεις το γουστο σου,αλλα γιατι εκτος απο τη γυναικα εχεις και ενα μικρο πλασματακι που περιμενει απο σενα να το ζησεις(μεχρι να γινει 25 να τελειωσει τις σπουδες να βρει δουλεια να αποκατασταθει κλπ κλπ κλπ!!!!!!!)

georggge46
12-06-09, 08:30
κρατησε το !!!!! μπορει τα κουπε να μην ειναι τα πιο "βολικα" αυτοκινητα αλλα ειναι πιο δεμενα, κατα συνεπεια και πιο ασφαλη. Κι απο χωρους, για κουπε αμαξι μια χαρα εχει !!

stelmaniac
12-06-09, 08:47
Καλημερα σας.
Το αυτοκινητο ξεκινησε την υπαρξη του και συνεχισε κατα τον 20ο αιωνα(τον περισσοτερο) ως ενα αυστηρα προσωπικο αντικειμενο που ανηκε αποκλειστικα στον ιδιοκτητη του, οπως ενα καλο ρολοι η ενα ακριβο κοστουμι κτλ.,επομενως θα ακουγοταν αστειο να πεις οτι θα πουλησεις το ρολοι σου επειδη θα γινοσουν πατερας...Ολα αυτα ομως τα ομορφα και ρομαντικα πεθαναν και αντικατασταθηκαν απο την ταχυτητα,το αγχος,το μαρκετινγκ...το αυτοκινητο πλεον ειναι ενα πολυσυνθετο μεσο μεταφορας που πρεπει να τα κανει ολα,να εξυπηρετει αντι να διασκεδαζει και να ψυχαγωγει και ασφαλως να χρειαζεται να συνεπικουρισουν τα μελη της οικογενειας για την εκλογη και την αγορα του....Φταιμε και μεις......

Chalyps
12-06-09, 08:55
To δίλημα σου εγώ θα το επιμερίσω σε δύο θέματα.
1. είναι πρακτικό το coupe?
2.Κρατώ την ηρεμία της σχέσης μου και τις ισοροπίες.
Ξεκινώ με το 2.
Αν επιλέξεις να κρατήσεις το coupe (που απο,τι κατάλαβα το θέλεις) θα πρέπει να υπολογίσεις οτι θα περνάς απο συνεχόμενες εξετάσεις , για το άν είχες δίκιο που το κράτησες.
Μια σκέψη των άλλων του τύπου ¨στα λεγα εγώ θα αιωρείται, μέχρι στο τέλος να καταφέρεις να τους πείσεις για το αντίθετο.
Τώρα στο 1.
Για το αν θα βολευτείς είναι καθαρά θέμα υποκειμενικό.
Υπάρχουν οικογένειες που ζουν ευτιχισμένα σε 70 τετραγωνικά , και άλλες που δεν τους φτάνουν 200.Υπάρχουν οικογένειες με αυτοκίνητα μικρά και βρίσκουν τρόπους και βολεύονται.
H δική μου άποψη απο προσωπική εμπειρία είναι οτι το coupe σου καλύπτει τις ανάγκες οποιασδήποτε οικογένειας.
Αν τώρα χρειαστείς να μεταφέρεις κανα μπανάκι , φουσκωτή φώκια , ποδήλατο , κτλ , τι κάνουμε εμείς εδώ ΄???? κανονίζουμε μια εκδρομή του κλαμπ και΄..........................ΦΟΡΤΩΝΟΥΜΕ!!!!! και ακολουθούμε κομβόι!!!!!

arism3e36
12-06-09, 09:15
Aντε με το καλο φιλε μου...
Επειδη σε κανα δυο χρονακια ερχομαι κ γω(κ ερχομαι μαλλια!!!!!)....εκανα με πονο καρδιας την υποχωρηση κ θα το δωσω......και θα παρω ενα πιο οικογενειακο Ε46 Μ3.........χαχαχαχαχαχαχα:icon18::smashtard
καποια πραγματα δεν αλλαζουν ποτε,ευτυχως εχει καταλαβει οτι θα ειμαι δυστυχισμενος χωρις Μ......οποτε λυσεις μπορουν να βρεθουν!!!!!:bigthumb:

alekos_911
12-06-09, 10:02
Με το καλο και να σου ζησει...
εγς για πολλα χρονια βρισκομοθνα στο πισω κα8ισμα μιασ Alfa Romeo gtv v6 και γοθσταρα πολυ. απ οσο θυμαμαι και η μητερα μου δεν ειχε προβληματα. οσον αφορα τα πραγματα απλως μαθαμε ολοι μας να αρκουμαστε στα ακρως απαραιτητα. Φιλε μου καντο για σενα και μην το πουλησεις.

TAN
12-06-09, 11:12
Καλοκαίρι του 2006 ήρθε στην ζωή η κόρη μου και με την άφιξη της και μετά από μεγάλες συζητήσεις με την γυναικα μου αποφασιστικέ ότι το e36 coupe πρέπει να φύγει.Αν και δεν μου καθότανε και με γνώμονα την άνεση του παιδιού πήγαμε σε μια e46 sedan.Αληθινο γεγονός που συνέβηκε πριν από 2 μήνες με έκανε να κάνω στροφή 180 μοιρων.Ειμασταν εθνική και κατεβαίναμε από την Κηφισιά προς Πειραιά όταν αστραπιαία Ίδα την ένδειξη της πίσω πόρτας ότι είχε ανοίξει,η κορούλα μου 3 χρονων έπαιζε με την πόρτα και κατάφερε να την ανοιξη.Εχασα τον έλεγχο του αυτοκινήτου διότι τα έπαιξα αλλα ευτυχώς όλα καλα.Το αμάξι πάντα είχε κλειδωμένη την πρόσβαση του να ανοίγουν τις πόρτες οι πίσω επιβάτες άλλα λογικά το ζώον που πήγα για να πλύνω το αμάξι νωρίτερα για κάποιον λόγο άνοιξε τις ασφάλειες.Το αμάξι πουλήθηκε άμεσα και τώρα γυρίσαμε στα παλιά λημέρια άλλα αυτήν την φορά με μια e46 coupe.H γυναικα μου που ήταν αυτόπτης μαρτυρας δεν έβγαλε κιχ για την απόφαση μου αυτήν γιατί επιτέλους κατάλαβε ότι καλύτερα περισσότερη ασφάλεια παρα μεγαλύτερη άνεση....

yodas
12-06-09, 11:40
Είμουνα ακριβώς στην ίδια κατάσταση πέρυσι αδερφέ.
Εμένα ευτυχώς που πήρε ένα vitara και γλύτωσα. Αμέσως μετά παρήγγειλα το Ε93 cabrio μου.

Όχι ότι αλλιώς δεν θα το έκανα αλλά κάποιες φορές ρε παιδιά και η μουρμούρα είναι ανυπόφορη.

Προσωπικά πάντως πιστεύω να το κρατήσεις εφόσον σου αρέσει τόσο. Μην φτάσεις στο σημείο μετά να μαλώνεις επειδή το πούλησες και έχεις απωθημένα.

bimmer-corfu
12-06-09, 12:56
Μέλος του φόρουμ έχει 5άρα Ε39 για τη γυναίκα του και Ε92 για τον ίδιο αλλά και τις οικογενειακές εκδρομές. Στην εκδρομή του φόρουμ Κέρκυρα έσκασε μύτη με το Ε92, βαλίτζες, γυναίκα, 2 καρεκλάκια (! όχι ένα) και καροτσάκι. Η 5άρα έμεινε στο γκαραζ σπίτι

konc
12-06-09, 13:03
κρατησε το !!!!! μπορει τα κουπε να μην ειναι τα πιο "βολικα" αυτοκινητα αλλα ειναι πιο δεμενα, κατα συνεπεια και πιο ασφαλη. Κι απο χωρους, για κουπε αμαξι μια χαρα εχει !!

Να ρωτήσω κάτι που έχω απορία καιρό τώρα που βγάζετε τα Ε36 "δεμένα" και "ασφαλή"?
Πως είναι δυνατόν ένα αυτοκίνητο του 92 με πολύ μικρό σκορ στα crash tests για τη σημερινή εποχή να θεωρείται ασφαλές? Ξέρετε κάτι που δεν ξέρω? Και εγώ Ε36 είχα, το πούλησα και ξαναπήρα Ε36 αλλά δεν το θεωρώ καθόλου μα καθόλου ασφαλές.

bimmer-corfu
12-06-09, 13:09
η 5άρα Ε60 έβγαλε 4 αστέρια στα πρώτα κρας τεστ και η τριάρα Ε90 λίγο αργότερα βγήκε και πήρε 5...
Μπορείς να φτιάξεις αμάξι φτιαγμένο για τα κρας τεστ και μόνο, δεν είναι δύσκολο... Εξάλλου πολλά 4άρια πήγαν στα 5 παίρνοντας πόντους μόνο με προσθήκη βομβητή για τις ζώνες.

...και φυσικά δεν είναι μόνο η παθητική ασφάλεια αλλά και η ενεργητική

georggge46
12-06-09, 13:17
Να ρωτήσω κάτι που έχω απορία καιρό τώρα που βγάζετε τα Ε36 "δεμένα" και "ασφαλή"?
Πως είναι δυνατόν ένα αυτοκίνητο του 92 με πολύ μικρό σκορ στα crash tests για τη σημερινή εποχή να θεωρείται ασφαλές? Ξέρετε κάτι που δεν ξέρω? Και εγώ Ε36 είχα, το πούλησα και ξαναπήρα Ε36 αλλά δεν το θεωρώ καθόλου μα καθόλου ασφαλές.

Δεν νομιζω να διαφωνεις στο οτι ενα κουπε αυτοκινητο ,λογω απουσιας των 2 πισω πορτων, εχει καλυτερο δεσιμο σαν αυτοκινητο ....!? Τωρα οσων αφορα την ασφαλεια ,το διατυπωσα καπως λαθος, εννοουσα οτι δεν κινδυνευει να ανοιξει καποιο παιδι την πορτα εν κινηση ! Σιγουρα η ε36 ειναι πιο παλιο αυτοκινητο και δεν μπορει να συγκριθει με σημερινα αυτοκινητα σε θεματα παθητικης ασφαλειας .

str2004
12-06-09, 14:42
Οτι εχει να κανει με παθητικη ασφαλεια μετρησιμη στα λεγομενα crash-test .......αφηστε τα να υπαρχουν ως ΤΕΣΤ και μονο...... Η "κακια" στιγμη δεν υπολογιζει crash-test σε καμια περιπτωση....... Δεν αντιλεγω .....απλα ....δεν θεωρω και απολυτο κριτηριο τα crash-test που κανουν οι εκαστοτε εταιριες ωστε να λανσαρουν-πουλησουν ....."ασφαλεια" .... Σε οχηματα που καθημερινα κυκλοφορουν με 120Χλμ και πανω.....;) και οχι με 60Χλμ "καρφι" σε τοιχο ;)

105 αστερια παθητικης ασφαλειας εχει ΜΟΝΟ το Caterpillar......xexexexexe :)

yiorgosxania
12-06-09, 15:45
φίλε konas,
με το καρεκλάκι δεν έχω θέμα και κανένα Ε36 ,απλώς τώρα δεν καταλαβαίνεις τις γυναίκες (σε οποιοδήποτε 2πορτο), δεν μπορώ να σκύβω , η μέση μου κλπ.
το θέμα προσπαθώ να το γενικεύσω και δεν το εστιάζω προσωπικά σε εμένα(εξάλου εγώ αναλαμβάνω το μπες -βγες του μικρού) βλ.ptboul.
Επίσης δεν έχω σκοπό να το πουλήσω(βλέπω το γιο μου να ντριφτάρει με το ίδιο το 2030!)

Πάνο και εμένα η δικιά μου τα ίδια έλεγε και λέει αλλά πάντα απαντώ.... ότι ο μικρός δεν μπορεί να ανοίξει την πόρτα και να έχουμε κάποιο ατύχημα!! (δήθεν αφού υπάρχουν οι παιδικές ασφάλειες στα 4πορτα) και σταματά..... Φυσικά δεν το λέω μπροστά σε άλλους για ευνόητους λόγους..:lockie: