PDA

Επιστροφή στο Forum : Καινούριος στο club παλιός BΜWδάκιας...


nima
02-07-05, 16:51
Χαιρετίζω την παρέα!!!
Δυστυχώς μόλις τώρα έμαθα την ύπαρξη του club...

Δεν είμαι κάτοχος BMW αλλά είμαι μέγας BMWδάκιας.

Μέχρι πριν 7 χρόνια είχαμε στην κατοχή μας για 12 χρόνια ένα 518 Ε12 με αλλαγμένο μοτερ Μ40 και 5αρι σαζμαν.
Από τότε, μόλις πριν λίγους μήνες έπεισα τον πατέρα μου και ξαναπήρε BMW, ένα 645Ci.
Με τη φόρα που πήρα όμως, έπεισα και τη μάνα μου να πάρει ένα Z4 2,0 το οποίο θα έρθει τέλη Ιουλίου και ένας φίλος μας "ζήλεψε" και θα πάρει Ζ4 3,0!!!
Αφού πήγα στον Κορφιάτη και του ζήτησα προμήθεια :D

O αδερφός μου είναι ακόμη περισσότερο πορωμένος από μένα και μπορώ να πω ότι είναι κινητή εγκυκλοπαίδεια BMW. Έχουμε αρκετά τεύχη Total BMW και συνδρομή στο BMWCar 10 χρόνια.

Εγώ έχω ένα Puma 1,7, το οποίο πήρα το Δεκέμβρη που μας πέρασε.Κοίταζα για Ε36 Coupe αλλά με τα χρήματα που διέθετα έπαιρνα μόνο 316 και το άφησα...Σκέφτηκα για Ε30 αλλά το φοβήθηκα για καθημερινό αυτοκίνητο. Κάνω και αρκετά ταξίδια και ήθελα κάτι πιο σίγουρο.

Έτσι, σκέφτομαι τώρα να πάρω κάποιο παλιό BMW να το έχω να περιποιούμαι και όποτε θέλω να το πηγαίνω καμιά βόλτα.Το θέμα είναι πως να γλιτώσω τέλη κυκλοφορίας και ασφάλειες αφού δε θα πολυκυκλοφορεί?

Τέλοσπάντων, μπορεί να σας κούρασα λίγο αλλά ήθελα να πω κάποια πράγματα για να με γνωρίσετε καλύτερα.

Καλώς σας βρήκα :cheers:

Dionysis
02-07-05, 17:26
Καλώς ώρισες nima είναι γνωστο ανα τον τον κόσμο οτί η BMW:wub: δεν είναι απλώς ένα αυτοκίνητο αλλά ούτε και ένα μάτσο λαμαρίνες είναι ιδεολογία :bowdown:
το φαινόμενο της BMWδοτρέλας είναι γενικό
Υ.Γ Αλήθεια, ποιό 645 το καινούριο?:bugeye:

nima
02-07-05, 17:40
Ναι το καινούριο.

Όπως λες ΒΜW :bowdown:

Άντε γιατί έχω να οδηγήσω πισωκίνητο από τότε που έβγαλα δίπλωμα και είχα το Ε12. Εκτός από ένα φορτηγάκι που έχουμε... :icon11:

Αχ, την ξέχασα την άτιμη την τέχνη......... :drive2:

Dionysis
02-07-05, 20:12
Ναι το καινούριο.



Είναι πολλά τα € nima :drive2:

Minas DASC
02-07-05, 23:19
Καλως ηρθες! :hello:

Kostas Christ
03-07-05, 18:35
Kαλωσορισες και απο μενα.
τι ειναι το total BMW και το BMW car?

manosm3
03-07-05, 19:08
Kαλωσορισες και απο μενα.
τι ειναι το total BMW και το BMW car?
ΑΓΓΛΙΚΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΓΙΑ BMW.

Fad3In
23-07-05, 21:11
Σκέφτηκα για Ε30 αλλά το φοβήθηκα για καθημερινό αυτοκίνητο. Κάνω και αρκετά ταξίδια και ήθελα κάτι πιο σίγουρο.

Καλησπερες και καλωσηρθες στο κλαμπ!

Βασικα,για τα Ε30,οπως και για καθε μεταχειρισμενο,καλο ειναι απλα ν ακολουθεις καποιους πολυ βασικους κανονες (παντα απο πρωτο χερι,οσο γινεται λιγοτερα χιλιομετρα,μπλα μπλα) και θα χεις ενα καλο και αξιοπιστο αμαξι!
Προσφατα πηγα Μανη απο Αθηνα και στον γυρισμο που ημουν συνεχεια κολλημενος σε ταχυτητες 160+χμ/ω,παρολο που ειναι αυτοκινητο 20ετιας δεν εκανε ουτε κιχ! Ουτε συμπληρωση λαδια,ψυκτικο,ουτε το παραμικρο!
Επιπλεον στα 2,5 χρονια που το χω,δεν εχει ζητησει περα απ την φυσιολογικη/αναμενομενη συντηρηση,τιποτα! Ουτε το παραμικρο!

Και παλι καλωσηρθες!

Ν.

TheCondor
20-08-05, 16:30
Fad3In θα συμφωνήσω μαζί σου και επαυξάνω,ο πατέρας μου είναι σταυροφόρος Της BMW(318 e21,316 e30 kai tora 320 e36)Εχουμε το e30 απο πρώτο χέρι(1986)και για 360000 Km το μόνο σοβαρό πράγμα που αλλάξαμε ηταν Δισκο πλατω(1 και μοναδικη φορά)και μια αντλία νερου,ούτε τσιμπήματα λάδιου ούτε υπερθερμανσεις ΤΙΠΟΤΑ,το ιδιο αμάξι μετά πέρασε στα χέρια μου(18 χρονών φοιτητης)πριν 4 χρόνια και παρόλη την αμέλεια μου ήταν πραγματικό ΣΚΥΛΙ,απλά για μένα το ιδανικο θα είναι να βρεις κάποιο 320 Motronic e30(88και μετα),και να το κάνεις μια γύρα από γνωστό σου συνεργειατζή μπας και βρει τίποτα αξιο προσοχής.προτίμησε 320 και όχι παραπάνω γιατί όσα έχω βρει εγω ήταν από λίγο εως πολύ παραμελημενα και "βιασμενα".Προσεξε επίσης αν υπάρχει ανομοιόμορφη φθορά στα πίσω λάστιχα που σημαίνει καλοπεραση του ιδιοκτήτη.Καλή τύχη λοιπόν