PDA

Επιστροφή στο Forum : Tαπετσαρία Ε36


marioboni
20-04-09, 14:45
Το παρακάτω κομμάτι πως βγαίνει?είναι κουμπωτό η κολλητό?
Θέλω να κάνω μια πατέντα να στερεώσω την τα ταπετσαρία πάνω πάνω γιατι τα κουμπώματα την άκουσαν

E36-Hartge
20-04-09, 22:05
Απ'όσο ξέρω είναι κολλητό γιατί το δικό μου έχει αλλαγμένη ταπετσαρία και έχει κόλλα πάνω.

marioboni
20-04-09, 22:06
θέλω να είμαι σίγουρος 100% πριν προχωρήσω μη κάνω καμία ζημιά.Αν είναι κόλλα ακόμη καλύτερα γιατί το ξανακολλάς και ούτε γάτα ούτε ζημιά

kostas e46
20-04-09, 22:56
θέλω να είμαι σίγουρος 100% πριν προχωρήσω μη κάνω καμία ζημιά.Αν είναι κόλλα ακόμη καλύτερα γιατί το ξανακολλάς και ούτε γάτα ούτε ζημιά

Φιλε 100% ειναι κολημενο.

marioboni
20-04-09, 22:58
έγινε..!
με βενζινόκολλα είμαι οκ μετά έτσι?

kostas e46
20-04-09, 22:59
Μονο με βαντζινοκολλα γινετε δουλεια.

marioboni
20-04-09, 23:02
πρώτη φορά την ακούω αλλά δεν μπορεί θα την βρω.ελπίζω να μη βρωμάει όσο η βενζινόκολλα

έχει σπάσει από μεσα το πλαστικό που μπαίνει το άσπρο κλιπσάκι για να κουμπώσει μετά στην λαμαρίνα και μου τρίζει και μου σπάει τα νεύρα.θα περάσω μια μικρή αυτοδιάτρητη για να το στερεώσω όσο πιο πάνω γίνεται που είναι το σπάσιμο με μια ροδελίτσα στο κεφάλι της βίδας να πιάνει επιφάνεια

marioboni
21-04-09, 19:37
με το χερούλι θα εχω κάποιο πρόβλημα?

Κωνσταντίνος
21-04-09, 19:45
Το κομμάτι αυτό είναι κολλητό όπως προείπαν. Ο kostas e46 μάλλον βενζινόκολλα ήθελε να πει και αυτός, και έκανε "δακτυλογραφικό" λάθος (υποθέτω).
Δώσε αν θες λίγες παραπάνω πληροφορίες για το τί ακριβώς έχει σπάσει και που πιάνει το κλιπσάκι που λες γιατί και μένα ύστερα απο επίσκεψη σε ηλεκτρολόγο κάνει ένα εκνευριστικότατο τρίξιμο (σαν σκουριασμένος μεντεσές) και δεν ξέρω απο που ακριβώς προέρχεται.

Υ.Γ Εχουμε και το ίδιο χρώμα στο εσωτερικό (beige) :)

marioboni
21-04-09, 19:51
δεν είναι δικιά μου η πόρτα!απλα την βρήκα την φωτό
Γύρω η πόρτα έχει καμιά 10αριά άσπρα κλιπσάκια που είναι πάνω στην ταπετσαρία κάπως κουμπωμένα σε πλαστική βάση στην ταπετσαρία.Ε απώ πάνω δεξιά κοντά στην ασφάλεια του συνοδηγού μου έχει σπάσει από την πίεση απο το ζόρισμα που του έκανα η βάση του κλιπς
Στην περιοχή που είναι το παράθυρο δεν έχει τέτοια κλιπσάκια αλλά εγκοπές στην ταπετσαρία που για να κουμπώσει στην λαμαρίνα έχει κάτι σιδερένια ελάσματα
εγώ θέλω να βγάλω την περιοχή που έχω κυκλώσει για να περάσω μια αυτοδιάτρητη βίδα για την στηρίξω

Δες αν έχει ξεκουμπώσει κανα κλιπσάκι από τα πλάγια

Κωνσταντίνος
21-04-09, 19:54
Χμμμ, ναι κατι τέτοιο πρέπει να έχει γίνει. Ή να μου έχει σπάσει κάποιο απο τα κλιπσάκια ή να μην έχει κουμπώσει καλά. Thanks................

marioboni
22-04-09, 22:52
αν γνωρίζει κανείς αν έχω πρόβλημα με το χερούλι καλό θα ήταν...

kostas e46
23-04-09, 08:52
αν γνωρίζει κανείς αν έχω πρόβλημα με το χερούλι καλό θα ήταν...

Φιλε το χερουλι μπορεισ να το βιδωσεις μονο απο μεσα.

marioboni
24-04-09, 21:58
σωστός...την έχω ανοίξει 100 φορές κιόλας και δεν μου ήρθε στο μυαλό!

marioboni
06-05-09, 23:54
Καλό είναι όσο ξέρουν 100% να μιλάνε έτσι?
η ταπετσαρία είναι με πλαστικά πιρτσίνια και όπως καταλαβαίνεται θέλουν ξετρύπημα
τώρα πως θα κολλήσει??η βενζινόκολλα δεν νομίζω να μου κάνει δουλεία που έχω βάλει
θα δοκιμάσω ζεστή σιλικόνη ή και λόγκο στιγμής στα δύσκολα σημεία

για την ιστορία το χειρουργείο πέτυχε και δεν έχω τριγμούς.σαν καινούριο!

Αντών///is
08-05-09, 20:36
Δυστυχώς φίλε μου, μόλις είδα το thread σου.
Αν κοιτάξεις εδώ -> http://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Sedan/Europe/316i-M43/LHD/M/1997/july/browse/vehicle_trim/door_trim_panel_front/ θα βρεις σχεδιάγραμμα με όλα τα ανταλλακτικά της επένδυσης των μπροστινών θυρών, με τους κωδικούς τους και το πως είναι τοποθετημένα. Αν ψάξεις στο ίδιο site, έχει και την έκδοση πόρτας με πλευρικό αερόσακο και πολλά άλλα πράγματα που μπορεί να σου φανούν χρήσιμα στο μέλλον...

Υ.Γ.: Το παραπάνω link είναι για Ε36, 316i, 07/1997, αριστεροτίμονο, τετράπορτο (δύο από τις φωτό στο γκαράζ σου με μπέρδεψαν...)

andreas318is
13-05-09, 00:43
Φιλε μου επειδη στο δικο μου αυτοκινητο ο προηγουμενος ιδιοκτητης ειχε βαλει δερματα και αυτο το κομματι εμενα στην πορτα του συνοδηγου ειχε ξεκολλησει λιγο το εβγαλα και ειδα οτι ο ταπετσερης που ειχε περασει τα δερματα το ειχε κολλησει με βενζινοκολλα. Εγω προσωπικα δεν του ξαναεβαλα βενζινοκολλα αλλα πηρα μια κολλα της 3Μ μαυρη σε σωληναριο (πολυ δυνατη). του εβαλα απο μεσα και το αφησα ενα βραδυ να στεγνωσει καλα με βαρος πανω στο ομματι αυτο για να πατησει καλα!!! και τα αποτελεσματα ειναι πολυ πολυ καλα!!!
Αυτα απο μενα!!!!!