PDA

Επιστροφή στο Forum : τελικη ταχυτητα 120i


GIANNISKW
05-05-09, 18:04
εχω ενα 120i 150ps .εχει κοφτη στα 220χλμ.ο κατασκευαστης μου δινει 217 πραγματικα δηλαδη το ταχυμετρο μου γραφει 3 χλμ παραπανω?στο κρυφο μενου μου λεει οταν εχω 220 στο ταμπλο 211 πραγματικα...δηλαδη ποια ειναι η πραγματικη τελικη ταχυτητα.εγω νομιζω οτι το ταχυμετρο ειναι ρυθμιζμενο με τα 195/55R16 και οχι με τα 225/40R18 που εχω τωρα.εσεις εχετε καποια αποψη?

E36 RULES!!
05-05-09, 18:09
Ναι... ΜΑΚΑΡΙ να εχανε μονο 3 χλμ.... Βαλε καμμια 10αρια στα 200....

NICK BMW LOVER
05-05-09, 18:10
Αυτο ακριβως που ειπες!!!

GIANNISKW
05-05-09, 18:11
Ναι... ΜΑΚΑΡΙ να εχανε μονο 3 χλμ.... Βαλε καμμια 10αρια στα 200....

ναι αλλα πως λεει ο κτασκευαστης 217?

Dimzan
05-05-09, 18:16
Ο καλυτερος τροπος να ελεγξεις την αποκλιση του ταχυμετρου σου ειναι με ενα gps. Ακομα και τα πιο απλα gps εχουν ακριβεια +-1χλμ/ωρα.

Μια δοκιμη θα σε πεισει.

Επισης ειναι λογικο να σου λεει οτι οταν το κοντερ σου δειχνει 220 εχεις πραγματικα 211 διοτι τα περισσοτερα κοντερ ειναι ρυθμισμενα να χανουν 5%. Τωρα επειδη εσυ εχεις βαλει μεγαλυτερα λαστιχα (αρκετα μεγαλυτερη διαμετρο και μικροτερο προφιλ) ειναι πιθανο να εχεις μικροτερη αποκλιση απο αυτο που δειχνιε το κοντερ σου.

nautilos
05-05-09, 18:17
εχω ενα 120i 150ps .εχει κοφτη στα 220χλμ

Όταν λες έχει κόφτη τι θες να πεις? Εγώ με κοντέρ 230 έχω δει στο GPS 213.

E36 RULES!!
05-05-09, 18:19
Όταν λες έχει κόφτη τι θες να πεις? Εγώ με κοντέρ 230 έχω δει στο GPS 213.

5η----> γκα γκα γκα γκα γκα γκα γκα γκα γκα γκα γκα γκα γκα

GIANNISKW
05-05-09, 18:23
Όταν λες έχει κόφτη τι θες να πεις? Εγώ με κοντέρ 230 έχω δει στο GPS 213.
σε ευθεια αλλα και σε κατηφορα μολις η βελονα αγγιξει τα 220 στο ταμπλο σταματαει την επιταχυνση,το καταλαβαινω και απο τον υπολογιστη γιατι πεφτει η στιγμιαια καταναλωση καυσιμου..και με την 5η και με την 6η πιο δυσκολα...

nautilos
05-05-09, 18:25
5η----> γκα γκα γκα γκα γκα γκα γκα γκα γκα γκα γκα γκα γκα

Μάλιστα. Καλά βγένουν και λίγο παραπάνω χλμ αλλά υπάρχει και 6η. Όταν λέει ότι έχω στα 220 κόφτη κάπου αλλού κατά κανόνα πάει το μυαλό και όχι σε κόφτη rpm!

nautilos
05-05-09, 18:28
σε ευθεια αλλα και σε κατηφορα μολις η βελονα αγγιξει τα 220 στο ταμπλο σταματαει την επιταχυνση,το καταλαβαινω και απο τον υπολογιστη γιατι πεφτει η στιγμιαια καταναλωση καυσιμου..και με την 5η και με την 6η πιο δυσκολα...

Πολύ φιλικά δεν το νομίζω.

GIANNISKW
05-05-09, 18:32
Πολύ φιλικά δεν το νομίζω.
δηλαδη δεν μπορω να πιασω αυτες τις ταχυτητες με την ιπποδυναμη μου..

nautilos
05-05-09, 18:37
δηλαδη δεν μπορω να πιασω αυτες τις ταχυτητες με την ιπποδυναμη μου..

Όχι δεν με κατάλαβες δεν πιστεύω ότι συβμένει αυτό στα 220 με το αμάξι σου δηλαδή να έχει κόφτη.

GIANNISKW
05-05-09, 19:14
Όχι δεν με κατάλαβες δεν πιστεύω ότι συβμένει αυτό στα 220 με το αμάξι σου δηλαδή να έχει κόφτη.δυστηχως εχει..
εκτος και αν θελει κανενα update...

GIANNISKW
05-05-09, 19:16
Όχι δεν με κατάλαβες δεν πιστεύω ότι συβμένει αυτό στα 220 με το αμάξι σου δηλαδή να έχει κόφτη.
μακαρι να εχεις δικιο αλλα το δοκιμασα σε μεγαλες κατηφορες και στην κυριολεξια χτυπουσε η βελονα τα 220...

patherhan
05-05-09, 19:36
Ούτε GPS, ούτε βελόνα, ούτε κρυφά μενού, ούτε τίποτε...
Όποιος θέλει να μάθε με ακρίβεια εκατοστού την τελική ταχύτητα του αυτοκινήτου του, δεν έχει παρά να πάει εκεί που την στήνουν οι μπλε με τα καρούμπαλα και έχουν κάτι νεροπίστολα στο χέρι, που πετούν κάτι ακτίνες... Λέιζερ τις λένε;;; :yippee:
- Κύριε τρέχατε με 217,7 χιλιόμετρα.
- Μα, εμένα έγραφε 230... Βρε τους κλέφτες... :angryfire
Ή ακόμη καλύτερα για να μην τους ψάχνετε, πηγαίνετε εκεί που έχουν κάνει τα "πουλάκια" φωλιές στα δέντρα και στους στύλους. Και περιμένετε λίγες ημέρες να σας έρθει η φωτό :dance: όπου σε μια γωνίτσα θα γράφει πόσο τρέχατε!!!

GIANNISKW
05-05-09, 19:44
Ούτε GPS, ούτε βελόνα, ούτε κρυφά μενού, ούτε τίποτε...
Όποιος θέλει να μάθε με ακρίβεια εκατοστού την τελική ταχύτητα του αυτοκινήτου του, δεν έχει παρά να πάει εκεί που την στήνουν οι μπλε με τα καρούμπαλα και έχουν κάτι νεροπίστολα στο χέρι, που πετούν κάτι ακτίνες... Λέιζερ τις λένε;;; :yippee:
- Κύριε τρέχατε με 217,7 χιλιόμετρα.
- Μα, εμένα έγραφε 230... Βρε τους κλέφτες... :angryfire
Ή ακόμη καλύτερα για να μην τους ψάχνετε, πηγαίνετε εκεί που έχουν κάνει τα "πουλάκια" φωλιές στα δέντρα και στους στύλους. Και περιμένετε λίγες ημέρες να σας έρθει η φωτό :dance: όπου σε μια γωνίτσα θα γράφει πόσο τρέχατε!!!

ασε δεν θελω να μαθω ποσο πιανει ....

Strax
06-05-09, 09:08
Με τα ελαστικά που έχεις βάλει το κοντέρ σου δείχνει 2,6% λιγότερο από όσο πηγαίνεις. Οπότε τα 211 που βλέπεις τώρα είναι στην πραγματικότητα 216,5.

Άρα και τα 220 που βλέπεις στο κοντέρ θα ήταν 226. Πολύ πιο λογικά νούμερα.

GIANNISKW
06-05-09, 14:51
Με τα ελαστικά που έχεις βάλει το κοντέρ σου δείχνει 2,6% λιγότερο από όσο πηγαίνεις. Οπότε τα 211 που βλέπεις τώρα είναι στην πραγματικότητα 216,5.

Άρα και τα 220 που βλέπεις στο κοντέρ θα ήταν 226. Πολύ πιο λογικά νούμερα.
και εγω αυτο σκεπτομουν..δηλαδη το gear rate με την 6η μου ειναι 41,8χλμ ανα 1000στρ/λ
γιατι το κρυφο μενου μου γραφει 5180στρ/λ στην ταχυτητα αυτη...
το κρυφο μενου μου λεει οτι η διαφορα ειναι 2,5% σε σχεση με τα 195/55R16 παντως...

nikolaspan
06-05-09, 15:04
εχω ενα 120i 150ps .εχει κοφτη στα 220χλμ.ο κατασκευαστης μου δινει 217 πραγματικα δηλαδη το ταχυμετρο μου γραφει 3 χλμ παραπανω?στο κρυφο μενου μου λεει οταν εχω 220 στο ταμπλο 211 πραγματικα...δηλαδη ποια ειναι η πραγματικη τελικη ταχυτητα.εγω νομιζω οτι το ταχυμετρο ειναι ρυθμιζμενο με τα 195/55R16 και οχι με τα 225/40R18 που εχω τωρα.εσεις εχετε καποια αποψη?

Κρυφό μενού? Τι εννοείς και πως το βλέπω?

nino x3
06-05-09, 15:10
Η ''κλοπη" στα ταχυμετρα γινεται με γεωμετρικη προοδο οσο μεγαλωνει η ταχυτητα τοσο μεγαλυτερη ειναι η λανθασμενη ενδειξη ετσι νομιζω τουλαχιστον... διορθωστε με αν κανω λαθος.

Dimzan
06-05-09, 15:17
Η ''κλοπη" στα ταχυμετρα γινεται με γεωμετρικη προοδο οσο μεγαλωνει η ταχυτητα τοσο μεγαλυτερη ειναι η λανθασμενη ενδειξη ετσι νομιζω τουλαχιστον... διορθωστε με αν κανω λαθος.

Οχι ακριβως γεωμετρικη. Θα ελεγα ειναι λαθος να τη θεωρησουμε καθαρα γεωμετρικη.

Συνηθως ειναι σχεδον γραμμικη. Εμενα ας πουμε χανει 4 στα 100 και 11 στα 200 δηλαδη 4% και 5,5% αντιστοιχα.

Το σιγουρο ειναι πως αυξανει λιγο καθως τα χλμ ανεβαινουν αλλα δεν αυξανει εντελως γραμμικα. Τα καινουρια κοντερ μπορουν να κανουν τις ακριβεις διορθωθεις ωστε να ειναι καθαρα γραμμικη η αποκλιση


ΥΓ. Φιλε μια χαρα παει το αμαξακι σου. Τα 150 αλογα μπορουν να σου δωσουν 10-15 χλμ ακομα τελικης αλλα ειναι για τη χαρα και μονο. Δεν εχουν νοημα σοτυς ελληνικους δρομους

GIANNISKW
06-05-09, 15:19
Κρυφό μενού? Τι εννοείς και πως το βλέπω?

πιεζεις για 5'' τον μηδενιστη του κατραν
σου γραφει 01.... ξαναπιεζεις μια φορα και παει 02 και παει ετσι στο...19
εκει πιεζεις για 5'' μεχρι να σου γραψει code 00
πιεζεις τον μηδενιστη μια φορα και γραφει code01 και αν το ξαναπατησεις παει code02..και παει λεγωντας...
θα προσθεσεις τα 5 τελευταιους αριθμους του αριθμους του αριθμου πλαισιου και θα το βαλεις στο code...(π.χ code32)
μετα σου βγαζει το 01 το αρχικο και εχει ξεκλειδωθει...
τις πληροφοριες τις εχω λαβει απο το forum μας...
http://e90.wetpaint.com/page/BC+hidden+menus?t=anon

nikolaspan
06-05-09, 17:12
και εγω αυτο σκεπτομουν..δηλαδη το gear rate με την 6η μου ειναι 41,8χλμ ανα 1000στρ/λ
γιατι το κρυφο μενου μου γραφει 5180στρ/λ στην ταχυτητα αυτη...
το κρυφο μενου μου λεει οτι η διαφορα ειναι 2,5% σε σχεση με τα 195/55R16 παντως...

Κρυφό μενού τι εννοείς γιατι το ειδα και πιο πάνω και δεν καταλαβαίνω?

ΒΑΣΙΛΗΣ
06-05-09, 21:14
Ολες οι BMW έχουν ένα κρυφό μενού στο display του πίνακα οργάνων.
Χρειάζεται μια διαδικασία για να το δεις, σίγουρα είναι γραμμένο κάπου μέσα στο forum. Αν δεν το βρεις ψάξε στο google E87 ή E90 secret menu ...

Δείχνει πολλά στοιχεία για maintenance αλλά και πληροφορίες όπως θερμοκρασία κινητήρα, στροφές, πραγματικά και ενδεικνυόμενα χλμ. κ.α.

Για την ακρίβεια του κοντερ ....
Εκανα reset τη διάμετρο των ελαστικών (και τα 2-3mm φθοράς παίζουν το ρόλο τους), επέλεξα τα πραγματικά χλμ. στο κρυφό μενού και τα συνέκρινα με GPS. H ακρίβεια ήταν της τάξης του ±1 % , ουσιαστικά δλδ. μέσα στα όρια του σφάλματος του GPS
Ενδεικτικά στην 130 τη στιγμή που ενεργοποιήθηκε ο κόφτης χλμ. οι ενδείξεις στο κρυφό μενού ήταν
Πραγματικά 249 , Ενδεικνυόμενα 257 και στο GPS 247

GIANNISKW
07-05-09, 15:18
Ολες οι BMW έχουν ένα κρυφό μενού στο display του πίνακα οργάνων.
Χρειάζεται μια διαδικασία για να το δεις, σίγουρα είναι γραμμένο κάπου μέσα στο forum. Αν δεν το βρεις ψάξε στο google E87 ή E90 secret menu ...

Δείχνει πολλά στοιχεία για maintenance αλλά και πληροφορίες όπως θερμοκρασία κινητήρα, στροφές, πραγματικά και ενδεικνυόμενα χλμ. κ.α.

Για την ακρίβεια του κοντερ ....
Εκανα reset τη διάμετρο των ελαστικών (και τα 2-3mm φθοράς παίζουν το ρόλο τους), επέλεξα τα πραγματικά χλμ. στο κρυφό μενού και τα συνέκρινα με GPS. H ακρίβεια ήταν της τάξης του ±1 % , ουσιαστικά δλδ. μέσα στα όρια του σφάλματος του GPS
Ενδεικτικά στην 130 τη στιγμή που ενεργοποιήθηκε ο κόφτης χλμ. οι ενδείξεις στο κρυφό μενού ήταν
Πραγματικά 249 , Ενδεικνυόμενα 257 και στο GPS 247
Πως γινετε reset στην διαμετρο των τροχων

ΒΑΣΙΛΗΣ
07-05-09, 23:56
Πως γινετε reset στην διαμετρο των τροχων

Από το INIT της πίεσης των τροχών. Πας στο μενού που γράφει INIT κρατάς πατημένο το κουμπάκι και σου γράφει reset. Είναι η διαδικασία που γράφει και στο βιβλιαράκι για reset των ελαστικών μετά από αλλαγή ελαστικών κλατάρισμα κλπ.
Ουσιαστικά μετρά μέσω των αισθητήρων του ABS την ενεργή περίμετρο των τροχών. Οταν μειωθεί η περίμετρος ενός τροχού το λαμβάνει σαν κλατάρισμα και ανάβει το λαμπάκι. Τη φυσιολογική φθορά των ελαστικών τη 'καταλαβαίνει' γιατί μειώνεται το ίδιο η περίμετρος σε όλους τους τροχούς.
Οταν κάνεις reset (στα Ελληνικά ... αρχικοποίηση γράφει στο βιβλιαράκι) πρέπει το αυτοκίνητο να κινηθεί για κάποια μέτρα για να διαβάσει το ABS τη νέα περίμετρο των τροχών και τότε ολοκληρώνεται το reset.

Nick_compact
08-05-09, 00:04
Βασίλη το θέμα με το βολάν το είδες;

ΒΑΣΙΛΗΣ
08-05-09, 00:06
Εννοείς την αλλαγή του βολάν και κωδικού με το νέο-ελαφρύτερο ??

Nick_compact
08-05-09, 00:08
Ακριβώς! Αξίζει πιστεύω!

ΒΑΣΙΛΗΣ
08-05-09, 00:13
Σίγουρα αξίζει, θα περιμένω όμως είτε όταν αλλάξω δίσκο με ισχυρότερο .... είτε να αλλάξω αυτοκίνητο και να μην πειράξω τίποτα

Nick_compact
08-05-09, 00:22
Μέχρι στιγμής τι εχεις κάνει στο αμάξι; Αν θέλεις στείλε pm, για μην είμαστε άλλο off topic. Το γουστάρω πολύ το 130i προ FL.

nikolaspan
08-05-09, 00:50
Από το INIT της πίεσης των τροχών. Πας στο μενού που γράφει INIT κρατάς πατημένο το κουμπάκι και σου γράφει reset. Είναι η διαδικασία που γράφει και στο βιβλιαράκι για reset των ελαστικών μετά από αλλαγή ελαστικών κλατάρισμα κλπ.
Ουσιαστικά μετρά μέσω των αισθητήρων του ABS την ενεργή περίμετρο των τροχών. Οταν μειωθεί η περίμετρος ενός τροχού το λαμβάνει σαν κλατάρισμα και ανάβει το λαμπάκι. Τη φυσιολογική φθορά των ελαστικών τη 'καταλαβαίνει' γιατί μειώνεται το ίδιο η περίμετρος σε όλους τους τροχούς.
Οταν κάνεις reset (στα Ελληνικά ... αρχικοποίηση γράφει στο βιβλιαράκι) πρέπει το αυτοκίνητο να κινηθεί για κάποια μέτρα για να διαβάσει το ABS τη νέα περίμετρο των τροχών και τότε ολοκληρώνεται το reset.

Νομίζω ότι κανεις reset σταματημένος και ξεκινώντας ο εγκεφαλος διαβάζει μέσω αισθητήρων την γωνιακή ταχύτητα του κάθε τροχού. Αρα όταν χάσεις αέρα αλλάζει η πίεση και κατα συνέπεία και η διάμετρος του τροχού και σου βγάζει την ένδειξη. Επίσης όταν χάσεις πρόσφυση πάλι αλλάζει η γωνιακή ταχύτητα και επεμβαίνει το dtc.

GIANNISKW
08-05-09, 14:51
Ολες οι BMW έχουν ένα κρυφό μενού στο display του πίνακα οργάνων.
Χρειάζεται μια διαδικασία για να το δεις, σίγουρα είναι γραμμένο κάπου μέσα στο forum. Αν δεν το βρεις ψάξε στο google E87 ή E90 secret menu ...

Δείχνει πολλά στοιχεία για maintenance αλλά και πληροφορίες όπως θερμοκρασία κινητήρα, στροφές, πραγματικά και ενδεικνυόμενα χλμ. κ.α.

Για την ακρίβεια του κοντερ ....
Εκανα reset τη διάμετρο των ελαστικών (και τα 2-3mm φθοράς παίζουν το ρόλο τους), επέλεξα τα πραγματικά χλμ. στο κρυφό μενού και τα συνέκρινα με GPS. H ακρίβεια ήταν της τάξης του ±1 % , ουσιαστικά δλδ. μέσα στα όρια του σφάλματος του GPS
Ενδεικτικά στην 130 τη στιγμή που ενεργοποιήθηκε ο κόφτης χλμ. οι ενδείξεις στο κρυφό μενού ήταν
Πραγματικά 249 , Ενδεικνυόμενα 257 και στο GPS 247

βασιλη ποσες στροφες ακριβως εχεις οταν γραφει το κρυφο μενου 249 πραγματικα χλιομετρα με 6η

Nick_compact
08-05-09, 14:54
Πρέπει να είναι περίπου 6200!

ΒΑΣΙΛΗΣ
08-05-09, 19:17
Το στροφόμετρο έδειχνε ~6400 αλλά οι πραγματικές στροφές είναι σίγουρα λιγότερες (δεν κοίταξα εκείνη την ώρα τη ψηφιακή ένδειξη στο κρυφό μενού)
Απ'ότι θυμάμαι σε συτές τις στροφές η δική μου δείχνει 200-300 στροφές παραπάνω.
Αν επιμείνεις σε κατηφόρα παρόλο τον κόφτη των 250 .... συνεχίζει λίγο ακόμα να ανεβαίνει 4-5 χλμ

GIANNISKW
08-05-09, 21:33
Το στροφόμετρο έδειχνε ~6400 αλλά οι πραγματικές στροφές είναι σίγουρα λιγότερες (δεν κοίταξα εκείνη την ώρα τη ψηφιακή ένδειξη στο κρυφό μενού)
Απ'ότι θυμάμαι σε συτές τις στροφές η δική μου δείχνει 200-300 στροφές παραπάνω.
Αν επιμείνεις σε κατηφόρα παρόλο τον κόφτη των 250 .... συνεχίζει λίγο ακόμα να ανεβαίνει 4-5 χλμ

σε ρωταω για τις στροφες για να υπολογισω το gear rate της 6ης και να την συγκρινω με το δικο μου για να βρω το σφαλμα ...αφου το δικο μου διαφορικο ειναι 3,45:1 ενω το δικο σου 3,46:1 και τα υπολοιπα ιδια.

nautilos
13-05-09, 21:52
σε ρωταω για τις στροφες για να υπολογισω το gear rate της 6ης και να την συγκρινω με το δικο μου για να βρω το σφαλμα ...αφου το δικο μου διαφορικο ειναι 3,45:1 ενω το δικο σου 3,46:1 και τα υπολοιπα ιδια.
Μου φένεται ότι έχουμε 3,38:1 η τουλάχιστον όταν πήρα εγώ το αμάξι στο φυλλάδιο που μου έδωσαν τόσο έγραφε.

GIANNISKW
04-06-09, 14:19
το μετρησα με gps και στα 220 κοντερισια μου εδειχνε 216 πραγματικα..

6zylindermaniac
04-06-09, 15:17
.....
Αν επιμείνεις σε κατηφόρα παρόλο τον κόφτη των 250 .... συνεχίζει λίγο ακόμα να ανεβαίνει 4-5 χλμ

Λογικό. Οι κόφτες των 250χλμ δικαιούνται βάση συμφωνίας να έχουν απόκλιση 5% ήτοι 262χλμ περίπου. Λογικά το 130 δε θα είναι εξαίρεση. Το Μ3 Ε46 πάντως στον κόφτη χλμ δείχνει κάπου 270χλμ στο κοντέρ και στο gps 262.5km...


Πάντως όσο και αν μ φαίνεται περίεργος ο κόφτης των 220χλμ στην 120i, σε σιρόκο 160 ίππων συμβαίνει το ίδιο....στα 220 κολλάει....αν και πάλι δε μπορώ να μιλήσω με σιγουριά...τι να πώ...


:nixweiss: