PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΙΣΑΓΩΓΗ Μ50Β25 ΣΕ Μ52Β28 η M52B25 η SB2B28 Do It Yourself


crazy_beaver
15-05-09, 15:11
Ανοιγω αυτο το θρεντ γιατι φιλος αποφασισε να κανει αθτη τη βελτιωση μονος του.Εγω το πηγα στον μαστορα μου.Ψαχνοντας λοιπον σε ξενα φορουμς βρηκα αρκετα DIY κατατοπιστικα και μη με αρκετες παραλαγες μεταξυ τους στο πως να κανεις ορισμενα πραγματα. Ψαχνοντας εδω μεσα ενω ειδα οτι εχει συζητηθει το θεμα αρκετες φορες κανενας δεν εχει αποφασισει να βγαλει ενα δικο μας στα ελληνικα και με τις δικες του εμπειριες. Επειδη υποσχεθηκα στον φιλο να τον βοηθησω να το κανουμε μονοι μας η να το προσπαθησουμε τουλαχιστον θα ηθελα να δω αν κανεις εχει καποιες πληροφοριες να προσφερει ητε σε μορφη δικου του DIY ητε να προτινει αυτο στο οποιο αυτος βασιστικε για να το κανει μονος του και να συμπληρωσει στα κοματια που νομιζει οτι εχει ελειψεις.

Πιστευω πως αυτο το θρεντ θα γινει ενα χρησιμο εργαλειο για οσους αποφασισουν να το επειχηρισουν.

konc
15-05-09, 16:28
Εδώ είσαι.. αρκετά πλήρες diy.
http://www.emotors.ca/articles/40.aspx
Αυτός που παρακολούθησα να το κάνει πιάνει το χέρι του και έχει σχέση με το αντικείμενο. Πάντως βασίστηκε σε αυτό και δεν αντιμετώπισε κάποιο απρόοπτο.

crazy_beaver
15-05-09, 21:16
Εδώ είσαι.. αρκετά πλήρες diy.
http://www.emotors.ca/articles/40.aspx
Αυτός που παρακολούθησα να το κάνει πιάνει το χέρι του και έχει σχέση με το αντικείμενο. Πάντως βασίστηκε σε αυτό και δεν αντιμετώπισε κάποιο απρόοπτο.


Eυχαριστω για το λινκ το ειχα διαβασει ηδη βεβαια εκει που αρχιζει για τα σωληνακια και το πως τα συνδεει αρχιζω και το χανω .Μπορει καποιος να βοηθησει? Μην κατσω και βγαλω την δικια μου για να δω πως εγινε!!!Ο φιλος σου κολησε λαμακια οπως εκανε αυτος στο diy η απλα το επιασε με tire up oπως κανουν αλλοι.

Οσο αναφορα το ελληνικο diy δεν ενθουσιασε πολους η ιδεα απ οτι βλεπω!!!Παντως εγω θα προσπαθησω να βγαζω φοτο κατα την δειαρκια μπας και το προχωρησω απλα ηλπιζα να κανει καποιος την αρχη για να βοηθηθω και εγω ακομα περισσοτερο!!!!

konc
15-05-09, 21:20
Κόλλησε λάμες. Στον επόμενο που το έκανε, από το σιχτίρισμα που είχε ρίξει την πρώτη φορά, τον έβαλε να πάρει μια έτοιμη "προσαρμοσμένη" στον Μ52 που είχε ό,τι προσθήκη κ αλλαγή χρειάζεται για να μπει χωρίς πατέντες από αυτόν που τη βάζει.

kostas e46
15-05-09, 21:28
Eυχαριστω για το λινκ το ειχα διαβασει ηδη βεβαια εκει που αρχιζει για τα σωληνακια και το πως τα συνδεει αρχιζω και το χανω .Μπορει καποιος να βοηθησει? Μην κατσω και βγαλω την δικια μου για να δω πως εγινε!!!Ο φιλος σου κολησε λαμακια οπως εκανε αυτος στο diy η απλα το επιασε με tire up oπως κανουν αλλοι.

Οσο αναφορα το ελληνικο diy δεν ενθουσιασε πολους η ιδεα απ οτι βλεπω!!!Παντως εγω θα προσπαθησω να βγαζω φοτο κατα την δειαρκια μπας και το προχωρησω απλα ηλπιζα να κανει καποιος την αρχη για να βοηθηθω και εγω ακομα περισσοτερο!!!!


Φιλε εμανα παντος πολυ με βοηθησε το http://www.emotors.ca/articles/40.aspx

Δεν ειναι κατι δυσκολο βγαζοντας τη δικια σου εισαγωγη θα καταλαβεις τι διαφορες εχει και θα βαλεις την αλλη!!!!

Εγω τη δικια μου μεσα σε 1 ωρα την ειχα τελειωσει!!!!

crazy_beaver
15-05-09, 21:51
:eek:1 ωρα ????????Η εισαγωγη που ειχες ηταν με μετατρπη η χωρις?Εγω βρηκα ενα κιτ μετατροπης απο αμερικα 170 ντολαρς.Τους εστειλα μαιλ αλλα εχει δυο μερες και δεν εχουν απαντησει?Που μπορουμε να βρουμε ετοιμη μοντιφαρισμενη εισαγωγη?

kostas e46
15-05-09, 22:36
:eek:1 ωρα ????????Η εισαγωγη που ειχες ηταν με μετατρπη η χωρις?Εγω βρηκα ενα κιτ μετατροπης απο αμερικα 170 ντολαρς.Τους εστειλα μαιλ αλλα εχει δυο μερες και δεν εχουν απαντησει?Που μπορουμε να βρουμε ετοιμη μοντιφαρισμενη εισαγωγη?

Φιλε ειναι τζαμπα λευτα ολα μπορεις να τα κανεις μονος σου το μονο που θελει ειναι μερηκα ταβ και δυο λαμακια!!!!!

Αν εισαι απο Θεσσαλονικη αν θες μπορω να σου βοηθησω.

Εδω σου εχωβ δυο Φωτογραφιες απο την εισαγωγη που αλλαξαμε στο αμαξι του φιλου μου φενοντε και πολυ καλα τα λαμακια για τη μπεκιερα.

http://img199.imageshack.us/img199/1540/p4210096.jpg

http://img51.imageshack.us/img51/3351/p4210097.jpg

crazy_beaver
15-05-09, 22:56
Μαλιστα!!!Για να δουμε τι θα δουμε.Ειμαι λιγο επιφυλακτικος αλλα γενικα πιανουν τα χερια μου και του φιλου μου το ιδιο.Δυστηχως ειμαι απο κορινθο φιλε μου αλλα σε ευχαριστω για το ενδιαφερον και την προσφορα!!!!!

crazy_beaver
16-05-09, 19:36
Παιδια μου ειπε καποιος γνωστος οτι καποτε ειχε βρει ενα βιντεο με αναλυτικ ατα βηματα αλλα εψαξα και δεν το βρησκω.Ξερετε τιποτα?

crazy_beaver
16-05-09, 21:34
τα φωτα σας για κομη μια φορα.Μεσα στο λινκ προς το τελος εκει που λει να ανοιξω μια τρυπα στο Elbow τι ενοει?Να ανοιξω την τρυπα και να βαλω τι?Καπι οσωληνακι που θα μου περισευει?Αυτο που πηγαινε πριν?Συγνωμη αν γινομαι κουραστικος αλλα θελω να νιωθω τελιως ανετα πριν το ξεκινησω.

kostas e46
16-05-09, 21:38
Παιδια μου ειπε καποιος γνωστος οτι καποτε ειχε βρει ενα βιντεο με αναλυτικ ατα βηματα αλλα εψαξα και δεν το βρησκω.Ξερετε τιποτα?


Φιλε δε χρειαζεσε κανενα βιντεακι προχωρατο ετσι δεν ειναι τιποτα το μονο που θα χρειαστεις ειναι ενα ενα Ταφ και δυο γωνιες για να συνδεσεις το βαρελακι του ρελαντι και τις αναθυμιασεις και δυο ακομα το ενα θα το χρησιμοποιησεις στο σωληνακι που παει στην εξατμιση κι ενα στο σεβτο. Αν θες μπορω να σου στειλω το τηλ. μου σε περιπτωση που εχεις καποια απορια.

crazy_beaver
16-05-09, 21:48
Φιλε δε χρειαζεσε κανενα βιντεακι προχωρατο ετσι δεν ειναι τιποτα το μονο που θα χρειαστεις ειναι ενα ενα Ταφ και δυο γωνιες για να συνδεσεις το βαρελακι του ρελαντι και τις αναθυμιασεις και δυο ακομα το ενα θα το χρησιμοποιησεις στο σωληνακι που παει στην εξατμιση κι ενα στο σεβτο. Αν θες μπορω να σου στειλω το τηλ. μου σε περιπτωση που εχεις καποια απορια.


Θα ηταν πολυ καλο στειλτο μου με ενα πμ αν θες .Η επεμβαση θα γινει λογικα μεσα στην εβδομαδα πρωινη ωρα !!!!!!!!!

kostas e46
16-05-09, 21:54
Θα ηταν πολυ καλο στειλτο μου με ενα πμ αν θες .Η επεμβαση θα γινει λογικα μεσα στην εβδομαδα πρωινη ωρα !!!!!!!!!

Που ειδες να κανουνε τρυπα σε ποια φωτο και κατι ακομα στις φωτο δε δειχνει πουθενα για τον αισθητηρα αερα εγω χρησιμοποιησα τον αισθητηρα απο το Μ50 ο οποιος βιδωνει εκει που εχουνου βιδομενη μια βιδα στη φωτογραφια.
Την εισαγογγ την εχετε παρει? Αν ναι ανεβασε καμια φωτο απο τη μεσα μερια.
Και το τηλ. μου σ' το στελνω με π.μ.!

crazy_beaver
16-05-09, 22:46
Αναμεσα σε 2η και 3η απο το τελος φοτο .Λεει ο φιλτατος The mna instrustions say to drill a holle in the intake elbow to mount the IAT sensor.H εισαγωγη ειναι στο σπιτι του φιλου για να εβγαζα μια φοτο αλλα ειναι απλα η εισαγωγη .δεν εχει τιποτα πανω.

crazy_beaver
30-05-09, 21:02
Λοιπον παιδια το χειρουργιο εγινε σημερα με βαση το παραπανω λινκ. Μπορω να πς οτι οντως οταν το κανεις και τα εχεις ολα μπροστα σου αρχιζουν ολα και βγαζουν νοημα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

kostas e46
31-05-09, 10:13
Ωραιος φιλε ειδες καμια διαφορα?????

crazy_beaver
01-06-09, 20:19
Εγω το ειχα κανει στο δικο μου απλα το ειχε κανει ο μηχανικος μου!!!!!!!Τωρα το καναμε σε ενος φιλου μονοι μας!!!!!!!Η διαφορα ειναι στα ψηλα!!!Χαμηλα χανεις λιγο αλλα με τους δρομους γιαλι που εχουμε στο ελλαντα μην σου πω οτι ειναι καλο αυτο!!!!!!!!!!!!Μετα τις 4000 το αμαξι σκοτωνει,μερα με τη νυχτα.......Τη συνηστω σε ολους αυτη τη μοντιφα!!!!!!!!!!!

crazy_beaver
08-06-09, 03:28
Παιδια μια ερωτησουλα που προεκυψε μεσα απο μια συζητηση που ειχα σημερα!!!Το διλιτρο με το διομισαλιτρο εχουν την ιδια εισαγωγη?

kostas e46
08-06-09, 07:22
Παιδια μια ερωτησουλα που προεκυψε μεσα απο μια συζητηση που ειχα σημερα!!!Το διλιτρο με το διομισαλιτρο εχουν την ιδια εισαγωγη?

Οχι το 2-λιτρο εχει μικροτερους αγωγους!!!

crazy_beaver
08-06-09, 13:58
Ευχαριστω!!!!!!!!

SPYROS-MUSIC-CABRIO
08-06-09, 14:11
Εγω το ειχα κανει στο δικο μου απλα το ειχε κανει ο μηχανικος μου!!!!!!!Τωρα το καναμε σε ενος φιλου μονοι μας!!!!!!!Η διαφορα ειναι στα ψηλα!!!Χαμηλα χανεις λιγο αλλα με τους δρομους γιαλι που εχουμε στο ελλαντα μην σου πω οτι ειναι καλο αυτο!!!!!!!!!!!!Μετα τις 4000 το αμαξι σκοτωνει,μερα με τη νυχτα.......Τη συνηστω σε ολους αυτη τη μοντιφα!!!!!!!!!!!

κ ερχομαι να προσθεσω τη διαφορα στα "ψηλα" που λες με μια φωτο μου.....
απλα κοιταξτε για να δειτε αν δινει "κατι" η εισαγωγη απο Μ50 (προσεξτε κ το οικονομομετρο που ειδη το ειχα αφησει κ ειχα κ αλλο γκαζι):smokin:
http://i710.photobucket.com/albums/ww101/spyros-music-cabrio/2506000.jpg
(2 ατομα +hardtop+γεματο πορτ παγκαζ κ πισω καθησματα!!!!!):dance:
η Μ@λ@κι@ ειναι οτι επειδη ειχα τα ματια μου καρφωμενα στο δρομο,δεν προλαβε να πιασει ο συνοηγος μεγαλητερη ταχυτητα ουτε εγω προλαβα να δω!!!:bugeye:

crazy_beaver
08-06-09, 14:36
Και μετα σου λενε οτι τα 28αρια καινε!!!!2 λιτρα καταναλωση στα 250 κυριοι!!!!!!!!!!!!!!!

konc
08-06-09, 14:52
Και μετα σου λενε οτι τα 28αρια καινε!!!!2 λιτρα καταναλωση στα 250 κυριοι!!!!!!!!!!!!!!!

Πλάκα κάνεις και δεν σε πιάνω, έτσι?

SPYROS-MUSIC-CABRIO
08-06-09, 15:12
Και μετα σου λενε οτι τα 28αρια καινε!!!!2 λιτρα καταναλωση στα 250 κυριοι!!!!!!!!!!!!!!!

χαχαχαχα

Πλάκα κάνεις και δεν σε πιάνω, έτσι?

οχι ρε φιλε,τι πλακα?
δε βλεπεις?
δεικτης κοντερ στα 250 χιλ την ωρα:smokin:
δεικτης καταναλωσης 2 λιτρα τα 100 χιλιομετρα!!:dance:
που ειναι η πλακα?οεο?????:greenboun
χεχεχεχε

oldcarskickass
08-06-09, 17:16
χαχαχαχα



οχι ρε φιλε,τι πλακα?
δε βλεπεις?
δεικτης κοντερ στα 250 χιλ την ωρα:smokin:
δεικτης καταναλωσης 2 λιτρα τα 100 χιλιομετρα!!:dance:
που ειναι η πλακα?οεο?????:greenboun
χεχεχεχε

1)Ότι ίσως δεν ήσουν φούλ γκάζι
2)ότι έχεις αλλάξει μπεκ με μεγαλύτερα

Συγνώμη αλλά αν δε συνοδεύεται με ηχητικό ντοκουμέντο (ώστε να μπορούμε να μετρήσουμε πάνω κάτω το πόσο γκάζι πατάς εμένα μου φαίνεται ψιλοάκυρο.

Στο 320i Coupe E36 του Father με 220 σταθερά έχω γύρω στα 13lt/100km.

SPYROS-MUSIC-CABRIO
08-06-09, 17:44
Και μετα σου λενε οτι τα 28αρια καινε!!!!2 λιτρα καταναλωση στα 250 κυριοι!!!!!!!!!!!!!!!


οχι ρε φιλε,τι πλακα?
δε βλεπεις?
δεικτης κοντερ στα 250 χιλ την ωρα:smokin:
δεικτης καταναλωσης 2 λιτρα τα 100 χιλιομετρα!!:dance:
που ειναι η πλακα?οεο?????:greenboun
χεχεχεχε

1)Ότι ίσως δεν ήσουν φούλ γκάζι
2)ότι έχεις αλλάξει μπεκ με μεγαλύτερα

Συγνώμη αλλά αν δε συνοδεύεται με ηχητικό ντοκουμέντο (ώστε να μπορούμε να μετρήσουμε πάνω κάτω το πόσο γκάζι πατάς εμένα μου φαίνεται ψιλοάκυρο.


ρε φιλε εννοειται οτι κανουμε πλακα!!!!:cheers:
η φωτο ηταν οταν ειχα αφησει το γκαζι για αυτο δειχνει ΚΑΘΟΛΟΥ καταναλωση....
χεχεχεχε

crazy_beaver
08-06-09, 18:39
Ρε παιδια ειμαστε σοβαροι???????????Οεο?Ειναι δυνατον να ρωτατε κιολας???????Τοσο λιγο δεν καει ουτε στο ρελαντι!!!!!!!!!

SPYROS-MUSIC-CABRIO
08-06-09, 18:46
Ρε παιδια ειμαστε σοβαροι???????????Οεο?Ειναι δυνατον να ρωτατε κιολας???????Τοσο λιγο δεν καει ουτε στο ρελαντι!!!!!!!!!
ερωτηση για 36αρι 28αρι με εισαγωγη Μ50...
ρελαντι καει το εργαλειο???
καει-καιει....
στα 250 χιλιομετρα ποσο καει???
2 λιτρα τα 100!!!!!!:lamer:
βγεστε ολοι τριπολη ευθεια - εγνατια κ αττικη οδο βραδυ να το τσεκαρετεεε!!!!
χεχεχεχε:dance:36αρια for ever:yippee:

320 open
08-06-09, 19:24
αυτη η φωτο ειναι για διαφημιση της greenpeace:thefinger:dance:

oldcarskickass
09-06-09, 00:34
αυτη η φωτο ειναι για διαφημιση της greenpeace:thefinger:dance:

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑ

Λέω και εγώ ρε γμτ!!2 λίτρα στα 250!!