PDA

Επιστροφή στο Forum : Hardtop Ζ4


DimitrisZ4
23-06-09, 11:29
Γεια σας! Σκεφτομαι να βαλω καποια στιγμη Hardtop...τι λετε ???

konas
23-06-09, 11:33
Καλη ιδεα για το χειμωνα.

Εχει ετοιμη την προ-εγκατασταση το αυτοκινητο? Αλλιως θες και αυτό.

Εχεις ομως καπου να το αποθηκευεις το καλοκαιρι? - Καλο θα είναι να παρεις και το στηριγμα αποθηκευσης που υπάρχει για οταν την αφαιρείς

tassos
23-06-09, 11:40
Eμφανισιακα και μονο..... οχι, οχι και παλι ΟΧΙ!!!

konas
23-06-09, 11:42
Eμφανισιακα και μονο..... οχι, οχι και παλι ΟΧΙ!!!


Σε αυτο συμφωνω και γω. ξεχασα να το γραψω πριν οτι δεν μου αρεσει εμφανισιακα :nono:

DimitrisZ4
23-06-09, 11:47
πρεπει να το δω live για να σας πω για το εμφανισιακα....χωρο στο γκαραζ εχω οποτε ok..

george316
23-06-09, 11:50
νομιζω οτι ειναι ενα αξεσουαρ που κανονικα επρεπε να παει μαζι με το αυτοκινητο.
οσο ποιοτικο και να ειναι το υφασματινο,δε παει να ειναι πιο ευαισθητο απο το μεταλο.σε μεγαλες κακοκαιριες ταλαιπωρειτε.δεν το λυπασαι?βαλε εκει το hard top το χειμωνα και ας χιονιζει και ας βρεχει..εμφανιση?υποκειμενικο...εμενα μου αρεσει πολυ..(και στο ζ3 μου αρεζε)

stef
23-06-09, 13:43
Δημήτρη σκέψου το εξής!
Άντε και βάζεις hardtop και το έχεις 3 μήνες συνεχόμενους..
Όταν πάς μετά να ανοίξεις την κουκούλα αφου φυσικά βγάλεις το hardtop, θα έχει γίνει το ύφασμα π$%^@ν@.... Γεμάτο τσαλακώματα κλπ.....

gnx
23-06-09, 14:44
Εμφανισιακα ειναι εντυπωσιακο, αλλα εχω την εντυπωση οτι μετα απο παρατεταμενη χρηση πετσικαρουν οι τσιμουχες και μετα με τη μαλακη οροφη δεν ειναι αρκουντως στεγανο.

djkostas20
23-06-09, 17:22
Προσωπικά το hard top είναι must για τη Ζ4!!!!! Την έχω δεί από κοντά και μου άρεσε απίστευτα...Άλλο αυτοκίνητο κυριολεκτικά...Αλλά και πάλι είναι καθαρά υποκειμενικό!

Όσο για το αν θα είναι τσαλακωμένο το ύφασμα μόλις το βγάλεις ή παρουσιάζεται πρόβλημα στις τσιμούχες αμφιβάλλω για πάρα πολλούς λόγους...

α) Μια εταιρία σαν την bmw δεν νομίζω ότι θα έβγαζε hard top αν παρουσιαζόταν τέτοιο πρόβλημα μετά έστω και από την ελάχιστη χρήση των 3 μηνών του χειμώνα και της κακοκαιρίας ή ακόμα και για διάρκεια 8 μηνών.(μιλάω και για το τσαλάκωμα και για τις τσιμούχες)

β) Όταν διπλώνει η κουκούλα δεν τσακίζεται σαν ένα κουβάρι από ρούχα αλλά σε συγκεκριμένα σημεία τα οποία με το που την ξανακλείσεις τεντώνονται για να πιάσουν καλά μπροστά οι γάτζοι. Άρα δύσκολα θα φανεί κάτι.

γ) Το ύφασμα δεν είναι και κανα λεπτούλι σαν τα ρούχα μας μου τσαλακώνονται αμέσως αλλά είναι χοντρό κάτι που σημαίνει ότι για να τσαλακωθεί θα πρέπει να το διπλώσεις σαν μία κόλλα χαρτι που θες να πετάξεις στα σκουπίδια και να το παρατήσεις κάπου έτσι για πάρα πολύ καιρό, κάτι το οποίο φυσικά δεν συμβαίνει στην περίπτωση μας!

Φυσικά μπορεί να κάνω και λάθος...Νομίζω ότι μια ερώτηση σε κάποιον που να έχει ήδη ή και στην ίδια την εταιρία θα μας έλυνε τις απορίες!

bimmer-corfu
23-06-09, 17:30
Σε manual Ε46 cabrio πάντως η ίδια η BMW έλεγε ότι μπορεί ακόμα και να μουχλιάσει η κουκούλα... Θέλει λίγο προσοχή και έλεγχο που και που.

Γενικά μου αρέσουν τα hard top αλλά στη δικιά σου Ζ4 κάπου με χαλάει. Έτσι όπως είναι τώρα είναι κούκλα, μόλις πριν λίγο έβλεπα τις φωτογραφίες του αλμπουμ σου στο thread ''καλλιστεία BMW''

DimitrisZ4
23-06-09, 17:33
σ ευχαριστω bimmer :) κ ολους σας για τις απαντησεις...απλα για να μην κουραζω το υφασμα το σκεφτομαι...γενικα για κακοκαιριες...γι αυτο το λογο το σκεφτομαι

bill987
23-06-09, 17:56
Δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα για τον χειμώνα!!

Η εμφάνιση είναι κάτι υποκειμενικό....

Στο 46αρι ούτε τσακίσματα το πανί μετά από 5 μήνες με hardtop ούτε τίποτα!!

Εννοείται ότι όταν βάλεις το hardtop θα έχεις καθαρίσει την κουκούλα και θα είναι 100000000% στεγνή την στιγμή που θα πατήσεις το κουμπάκι για να αποθηκευτεί κανένα 5μηνο!!!!

stef
23-06-09, 19:36
Προσωπικά το hard top είναι must για τη Ζ4!!!!! Την έχω δεί από κοντά και μου άρεσε απίστευτα...Άλλο αυτοκίνητο κυριολεκτικά...Αλλά και πάλι είναι καθαρά υποκειμενικό!

Όσο για το αν θα είναι τσαλακωμένο το ύφασμα μόλις το βγάλεις ή παρουσιάζεται πρόβλημα στις τσιμούχες αμφιβάλλω για πάρα πολλούς λόγους...

α) Μια εταιρία σαν την bmw δεν νομίζω ότι θα έβγαζε hard top αν παρουσιαζόταν τέτοιο πρόβλημα μετά έστω και από την ελάχιστη χρήση των 3 μηνών του χειμώνα και της κακοκαιρίας ή ακόμα και για διάρκεια 8 μηνών.(μιλάω και για το τσαλάκωμα και για τις τσιμούχες)

β) Όταν διπλώνει η κουκούλα δεν τσακίζεται σαν ένα κουβάρι από ρούχα αλλά σε συγκεκριμένα σημεία τα οποία με το που την ξανακλείσεις τεντώνονται για να πιάσουν καλά μπροστά οι γάτζοι. Άρα δύσκολα θα φανεί κάτι.

γ) Το ύφασμα δεν είναι και κανα λεπτούλι σαν τα ρούχα μας μου τσαλακώνονται αμέσως αλλά είναι χοντρό κάτι που σημαίνει ότι για να τσαλακωθεί θα πρέπει να το διπλώσεις σαν μία κόλλα χαρτι που θες να πετάξεις στα σκουπίδια και να το παρατήσεις κάπου έτσι για πάρα πολύ καιρό, κάτι το οποίο φυσικά δεν συμβαίνει στην περίπτωση μας!

Φυσικά μπορεί να κάνω και λάθος...Νομίζω ότι μια ερώτηση σε κάποιον που να έχει ήδη ή και στην ίδια την εταιρία θα μας έλυνε τις απορίες!


Έχεις αφήσει ποτέ ανοιχτή την κουκούλα για 6-8 ώρες συνεχόμενες....?
Άφησέ την και μετά όταν την κλείσεις θα δεις πώς έχει γίνει με χαρακιές ειδικά πισω δεξιά κ αριστερά πριν το τζάμι...

bill987
23-06-09, 19:39
Έχεις αφήσει ποτέ ανοιχτή την κουκούλα για 6-8 ώρες συνεχόμενες....?
Άφησέ την και μετά όταν την κλείσεις θα δεις πώς έχει γίνει με χαρακιές ειδικά πισω δεξιά κ αριστερά πριν το τζάμι...

Δηλαδή Στέφανε εμείς που την αφήσαμε ανοιχτή 5μήνες (hardtop) μετά την σιδερώσαμε?????????


Θα κάνει αυτό που είπες αλλά θα είναι για λίγο.....

stef
23-06-09, 20:08
Δεν ξέρω για Ε46, μιλάω για Ζ4
Το βιώνω καθημερινά με το άνοιξε κλείσε...

djkostas20
24-06-09, 12:30
Αν και δεν το έχω κάνει πολλές φορές γιατί δεν έτυχε, δεν πρόσεξα τίποτα!!!!! Άρα δεν θα είναι κάτι που φαίνεται... Και εκτός αυτού τώρα το αυτοκίνητο που είναι κλειστό το κοίταξα και δεν έχει κανένα τσαλάκωμα!!! Άρα ακόμα και αν τσαλακώνεται αυτό θα είναι για πολύ λίγο.

Εξάλου δεν νομίζω ολόκληρη bmw να έβγαζε hard top με τέτοιο πρόβλημα. Θα προτιμούσε απλά μόνο το coupe!!!!!!!

MaSt0RaS
24-06-09, 12:47
Έχεις αφήσει ποτέ ανοιχτή την κουκούλα για 6-8 ώρες συνεχόμενες....?
Άφησέ την και μετά όταν την κλείσεις θα δεις πώς έχει γίνει με χαρακιές ειδικά πισω δεξιά κ αριστερά πριν το τζάμι...

και μερες την αφηνω λογω του οτι εχω γκαραζ λογικο ειναι να κανει τσακισματακι αλλα οταν ανοιξει τεντωνει τελεια...!

stef
24-06-09, 12:51
Ναι δεν λέω ότι δεν τεντώνει , αλλά μετά φαίνονται τα τσακισματάκια....
Το αφήνεις μέρες ανοιχτό στο γκαράζ.........?????????

MaSt0RaS
24-06-09, 22:41
Ναι δεν λέω ότι δεν τεντώνει , αλλά μετά φαίνονται τα τσακισματάκια....
Το αφήνεις μέρες ανοιχτό στο γκαράζ.........?????????

ναι το εχω αφησει... δεν ειναι γκαραζ ειναι σαν σαλονι...xaaxxaax! μην φανταστεις καμια φορα τυχαινει μεσα στον αυγουστο λογω ωραριου... δλδ στο γκαραζ καθεται 6 το πρωι με 9 το πρωι.. και ολη την αλλη μερα ανοιχτο εξω..!χαχαχα

stef
24-06-09, 22:45
Είσαι τρελλός εσύ τελικά!

MaSt0RaS
25-06-09, 00:43
Είσαι τρελλός εσύ τελικά!

:):):) αν το δεις ομως λαμπει... ! τωρα που το ειπες πρεπει να βαλω αλοιφη στα δερματα και να κανω αδιαβροχοποιηση!

stef
25-06-09, 07:00
Εγώ έκανα αδιαβροχοποίηση , δέρματα δεν τα ακουμπάω καν μιας και μετά γλιστράνε με αυτές τις αλοιφές, αλλά πέρασα με αλοιφή όλο το αμάξι πριν κανα 3μηνο... ;)
Καλημέρααααααααααααααααααααααααααααα

djkostas20
05-09-13, 10:06
Πως καταλαβαίνω αν έχω προεγκατάσταση για hardtop. Τι πρέπει να κοιτάξω διότι είμαι προ των πυλών αγοράς hardtop

Fanatic
05-09-13, 10:37
Κωστα αμα θες το απογευμα θα παρω φωτο απο τα σημεια που κουμπωνει το hardtop στο δικο μου να δεις αν εχεις τα ιδια.

Ωραια αναβαθμιση παντως. Ποσο πανε τωρα?

BMW Power
05-09-13, 11:43
http://www.z4-forum.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=1607

Αυτή είναι η τρούπα που πρέπει να έχεις

http://i150.photobucket.com/albums/s94/JBZ426/retrofitkit1.jpg

αν δεν την έχεις, δες εδώ (http://www.zpost.com/forums/showthread.php?t=466272)

Το HT που θα πάρεις να βεβαιωθείς ότι έχει τα καπάκια και το κλειδί!!!

είναι μακράν το καλύτερο πράγμα που έχω αγοράσει ποτέ για αυτοκίνητο

Fanatic
05-09-13, 12:13
Οπως τις εβαλε ο Δημητρης :)

stef
05-09-13, 22:26
Κωστα αμα θες το απογευμα θα παρω φωτο απο τα σημεια που κουμπωνει το hardtop στο δικο μου να δεις αν εχεις τα ιδια.

Ωραια αναβαθμιση παντως. Ποσο πανε τωρα?



Έβγαλε μια προσφορά με 599 ευρώ η BMW στο ebay αλλά νομίζω εξαντλήθηκαν

djkostas20
06-09-13, 08:12
Έβγαλε μια προσφορά με 599 ευρώ η BMW στο ebay αλλά νομίζω εξαντλήθηκαν

Και τώρα μας το λες. Κρίμα! Εγώ 1200-1500 τα βρίσκω!

BMW Power
06-09-13, 08:27
1.200 το είχα πάρει και εγώ το 2009 και ευτυχώς ήταν από μαμά το ίδιο χρώμα με το αυτοκίνητο. Φαίνεται από τον κωδικό του αυτό.

Με τιμή 2.000 χλωμό να το έδινε η BMW 600

djkostas20
06-09-13, 11:46
Δεν νομίζω να καταφέρω να βρώ στο χρώμα του αυτοκινήτου οπότε θα παίξει αλαγή χρώματος σίγουρα!

InsaneDriver
06-09-13, 12:03
Όντως η Bmw μονάχου είχε βγάλει προσφορά 599 ευρώ τον χειμώνα που πέρασε!!!
Κάποια μέλη άλλου φόρουμ αγοράσανε.
Μαζί με μεταφορά και βαφή τους πήγε 900 νομίζω.

BMW Power
06-09-13, 12:45
Τσάμπα για καινούριο