PDA

Επιστροφή στο Forum : Ιμαντας ή καδενα ?


stefanos9
14-07-09, 11:02
Το 116 εχει ιμαντα χρονισμου η καδενα ξερετε ??

mr incredible
14-07-09, 11:05
Το 116 εχει ιμαντα χρονισμου η καδενα ξερετε ??

νομίζω καδένα

bimmer-corfu
14-07-09, 11:09
λογικά όλα έχουν καδένα τώρα

m-power_01
14-07-09, 11:10
καδενα..ο ιμαντας σταματησε στα Μ40

kloukakis
14-07-09, 12:11
εγω εχω τον Μ42, που ειναι με καδενα, ξερει καποιος να μου πει τα + και τα -; εγω νομιζα πως τα νεα μοντελα ειναι με ιμαντα...

bimmer-corfu
14-07-09, 12:15
ο ιμάντας θέλει αλλαγή γιατί μπορεί να σπάσει...

scania124
14-07-09, 12:28
καδενα εχει 100%.

kloukakis
14-07-09, 12:40
εκτος τις φθορας ποια ειναι τα + -? εχω ακουσει οτι τα καδενατα βελτιωνονται πιο δυσκολα ισχυει? δλδ παλια εβαζαν καδενα μετα ιμαντα και μετα παλι καδενα? μονο στα ΒΜW βαζουν πια καδενα? για δωστε καμια πληροφορια οσοι ξερετε μια που το εφερε η κουβεντα... ελπιζω να μην ειμαι offtopic ευχαριστω

nino x3
14-07-09, 12:56
ο ιμάντας θέλει αλλαγή γιατί μπορεί να σπάσει...

και αμα "σπασει" ο ιμαντας....κλαψε απο βαλβιδες μεχρι...αστα να πανε τεσπα καποια αμαξια ειναι με καδενα αλλα (τα περισσοτερα ) με ιμαντα το συγκεκριμενο ειναι με καδενα και ετσι το θεμα εξαντληθηκε.

stefanos9
16-07-09, 08:46
εκτος τις φθορας ποια ειναι τα + -? εχω ακουσει οτι τα καδενατα βελτιωνονται πιο δυσκολα ισχυει? δλδ παλια εβαζαν καδενα μετα ιμαντα και μετα παλι καδενα? μονο στα ΒΜW βαζουν πια καδενα? για δωστε καμια πληροφορια οσοι ξερετε μια που το εφερε η κουβεντα... ελπιζω να μην ειμαι offtopic ευχαριστω


Παλια ειχαν ιμαντα. Τα καινουργια "καλα" εχουν καδενα..

Καδενα ειναι καλυτερη και δεν παθαινει και τιποτα.

Και η καδενα τελικα ακουγεται στο ρελαντι , τη καταλαβαινεις.

Δεν χρειαζεται να ανοιχτει η μηχανη και να γινει αλλαγη οπως στον ιμαντα, την οποια αλλαγη αν δεν τη κανεις οταν πρεπει , κινδυνευεις να παρεις τις βαλβιδες και ολη τη μηχανη στο χερι..:icon42:

Τα περισσοτερα καινουργια γερμανικα που ξερω τουλαχιστον εχουν ολα καδενα standard...

Andreas_E92_ilsvm41
16-07-09, 09:05
Ξέρω ότι είναι topic για την σειρά 1 αλλά για να μην ανοίγω καινούριο με ακριβώς την ίδια ερώτηση, αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει. Για σειρά 3, Ε46 του 1999, 1600 cc, τι ισχύει?
Ευχαριστώ και συγνώμη για την... σφήνα :)

bimmer-corfu
16-07-09, 09:07
99% καδένα...

Andreas_E92_ilsvm41
16-07-09, 09:20
Μέχρι και σε thread στην σειρά 1 με βρήκες ρε Κερκυραίε για να μου απαντήσεις? Θα σε κάνω προσωπικό μου assistant μου φαίνεται. Το επόμενο κουμ-κουατ κερασμένο από μένα :cheers:. Σε ευχαριστώ πολύ!

bimmer-corfu
16-07-09, 09:27
Μέχρι και σε thread στην σειρά 1 με βρήκες ρε Κερκυραίε για να μου απαντήσεις? Θα σε κάνω προσωπικό μου assistant μου φαίνεται. Το επόμενο κουμ-κουατ κερασμένο από μένα :cheers:. Σε ευχαριστώ πολύ!

αυτό και αν ήξερα! Με το 36άρι είχα βαρεθεί να αλλάζω ιμάντες (και έτσουζε η όλη εργασία), έτσι, με το 46άρι profacelift που πήρα μετά γλύτωσα!

zourlas
18-07-09, 11:47
Καδένα έχουνε 100%. Δεν υπάρχει ιμάντας πια για τους λόγους που αναφέρατε. Μάλιστα κάνοντας τώρα κοντά το 2ο service μου, και εκτός εγγύησης μου άλλαξαν και τον τεντοντήρα free of charge. Αυτό γιατί η BMW είχε εντοπίσει κάποια προβλήματα και τον αλλάζουν καθάρα ως precaution. Αυτό που έκανε εντύπωση είναι ότι το έκαναν free !

tzibis
09-10-09, 14:31
καδενα αθανατα απο αφελεια τον ιμαντα τον ξεχνασ και τισ πιο πολλεσ φορες κλοτσαει οποτε θπερ πιστεως οι βαλβιδες

///M_Spartan
09-10-09, 15:24
Δεν θα βρεις ευκολα αμαξι με ιμαντα (συγχρονο εννοω). Καδενα εχει σιγουρα και το 116 μην προβληματιζεσαι.

yak.sky
10-01-10, 20:48
τώρα τα σύγχρονα ΒΜ έχουν καδένα. Πιο σίγουρη λύση και πιο ασφαλής γιατί δεν υπάρχει κίνδυνος να χαλάσει η μηχανή από σπάσιμο του ιμάντα. Όμως έχουν και ιμάντα (είναι εμφανής εάν δείτε τη μηχανή σας) για τις δευτερεύουσες λειτουργίες του κινητήρα (αντλία, εισαγωγή αέρα, ψύξη κ.α.)

yak.sky
10-01-10, 20:49
Όσοι θέλουν να δούν την καδένα, αφήστε το αυτοκίνητό σας πολλές ώρες να κρυώσει. Για παράδειγμα το πρωί πριν φύγετε, ανοίξτε το καπάκι του λαδιού και θα δείτε μια αλυσίδα να φαίνεται μέσα. Αυτή είναι η καδένα.

rapid_fast
12-01-10, 16:16
Όσοι θέλουν να δούν την καδένα, αφήστε το αυτοκίνητό σας πολλές ώρες να κρυώσει. Για παράδειγμα το πρωί πριν φύγετε, ανοίξτε το καπάκι του λαδιού και θα δείτε μια αλυσίδα να φαίνεται μέσα. Αυτή είναι η καδένα.

Γιατί το λές αυτό? αν είναι ζεστό του θανατά το αυτοκίνητο δε φαίνεται??

giannis 116
12-01-10, 16:19
Γιατί το λές αυτό? αν είναι ζεστό του θανατά το αυτοκίνητο δε φαίνεται??

Προφανως ο φιλος πριν εννοει πως αν εχει δουλεψει η μηχανη εχουν 'ανεβει' τα λαδια και το μονο που θα δεις θα ναι...μια μαυριλα. Ενω αν ειναι κρυα η μηχανη, τα λαδια θα εχουν 'κατσει' ολα στο καρτερ και θα φανει η μεταλλικη καδενα απο μεσα. Δε μιλαει για θερμοκρασιες, ζεστο ή κρυο...

rapid_fast
13-01-10, 03:08
Προφανως ο φιλος πριν εννοει πως αν εχει δουλεψει η μηχανη εχουν 'ανεβει' τα λαδια και το μονο που θα δεις θα ναι...μια μαυριλα. Ενω αν ειναι κρυα η μηχανη, τα λαδια θα εχουν 'κατσει' ολα στο καρτερ και θα φανει η μεταλλικη καδενα απο μεσα. Δε μιλαει για θερμοκρασιες, ζεστο ή κρυο...

Τι να πω, δεν ξέρω.. για να λέει να το αφήσουμε να κρυώσει ώρες, κάτι θέλει να τονίσει..
(Δεν έχει τόσα λάδια πάνω στο κεφαλάρι ή στην καδένα για να δείς μαυρίλα και να μην βλέπεις τα υπόλοιπα....)

bmw_trelamenos
13-01-10, 10:18
Από συντήρηση η καδένα δεν χρειάζεται κάτι έτσι δεν είναι;

M3Convertible
13-01-10, 10:30
Photo = Καδένα...Τέλος!!!