PDA

Επιστροφή στο Forum : Βυζί σε runflat


bimmer-corfu
30-09-09, 19:24
Αμάξι: E92 316
Χιλιόμετρα: 5.000
Ελαστικά: Dunlop SP Sport 01 Runflat από τη ‘μάνα του’
Πρόβλημα: Βυζιά πολύ μεγάλα (καρούμπαλο) στο εμπρός αριστερό και πίσω δεξί ελαστικό

Ερώτηση: Το ότι ξαφνικά έβγαλε 2 τεράστια βυζιά έχει σχέση με το ότι είναι Runflat τα ελαστικά? Θεωρητικά δεν θα έπρεπε να είναι πιο ανθεκτικά τα runflat? Υπάρχει πρόβλημα?

Σχόλιο: Είναι το ίδιο Ε92 φίλου μου που σας έλεγα ότι έχει αλλάξει κολώνα τιμονιού και κραμαγιέρα γιατί κλείδωνε το τιμόνι

skatzoxoiros
30-09-09, 20:21
Ο φίλος σου πως οδηγάει?
Αν έχει πέσει σε λακούβα με πολλά χιλιόμετρα μπορεί να του πετάξει βυζί ακόμη και με καινούριο ελαστικό... Μήπως το ανεβάζει σε πεζοδρόμια?

bimmer-corfu
30-09-09, 20:26
δε τρέχει και δεν το αναβάζει σε πεζορόμια (λέει). Για λακούβα δεν ξέρω...

topmar
30-09-09, 20:28
Έχω ήδη 10000ΚΜ με τα συγκεκριμένα και κανένα πρόβλημα......μάλλον τυχαίο ήταν....

peter79
30-09-09, 20:40
Ειδικά τα RFT δεν κάνουν βυζί...

θα πρέπει να το έχει κοπανήσει για του το κάνει αυτό!

να μην σου πω οτι πρώτα θα στραβώσει η ζάντα και μετά θα κάνει το ελαστικό καρούμπαλο. :thumbsdow

με Potenza RFT εγω κανένα πρόβλημα.....

merbeind
30-09-09, 20:43
Τα αφησε χωρις αερα μηπως και εκανε καποια χιλιομετρα?

giannis 116
30-09-09, 20:47
Μπορει να ετυχε σε ελατωματικη παρτιδα ελαστικων. Εχω διαβασει, ακουσει και για αλλα παρομοια προβληματα με rft απ τα πρωτα χιλιομετρα και με πολυ ηπια χρηση και στο εξωτερικο που...δεν εχει λακουβες!
Προσπαθησε μηπως και σε καλυψει καμια εγγυηση αν και λιγο δυσκολο λογω του οτι τα λαστιχα θεωρουνται αναλωσιμα και θα στο παιζουν δυσκολοι. Πιεσε τους. Δεν ειναι τυχαιο και σε 2 λαστιχα μαζι, ουτε απο καμια λακουβα δε γινεται τετοιο. Καποιοι εχουν καλυφθει απο εγγυησεις.
Καλη επιτυχια να χεις! Κρατα μας ενημερους.

gnx
30-09-09, 20:58
Τα βυζια εχουν να κανουν με λακκουβες. Το 2006 εβγαλα βυζια σε 2 διαφορετικα αυτοκινητα γιατι ενας πολυ ευσυνειδητος εργολαβος της ΕΥΔΑΠ ηθελε να τελειώνει...

bimmer-corfu
01-10-09, 08:35
Τα αφησε χωρις αερα μηπως και εκανε καποια χιλιομετρα?
αυτό μπορεί να έγινε γιατί δεν είναι καθόλου τυπικός

bimmer-corfu
01-10-09, 08:35
με εγγυηση (ειδικά στη Κέρκυρα) δε βγάζεις άκρη αλλά θα του πω να το τσεκάρει

sak1100
01-10-09, 10:20
και γω με potenza rft κανενα προβλημα

Konstantinos e60
01-10-09, 13:28
Με τα ιδια ακριβως Dunlop rft 245/40/18 και περίπου 40.000 χλμ κανένα πρόβλημα.Μάλλον "αγόρασε" κάποια καλή λακούβα.Και υπόψιν οτι τα συγκεκριμένα rft δεν έχουν καμία σχέση με των άλλων εταιριών.Είναι πολύ πιο μαλακά και προοδευτικά στις λακούβες και γενικότερα στις ανωμαλίες.

Chalyps
01-10-09, 14:31
με εγγυηση (ειδικά στη Κέρκυρα) δε βγάζεις άκρη αλλά θα του πω να το τσεκάρειμπαα! θα τον ειδοποιούσε το bc γιατί είναι σε δύο λάστιχα διαφορετικών αξόνων....

peter79
01-10-09, 14:54
μπαα! θα τον ειδοποιούσε το bc γιατί είναι σε δύο λάστιχα διαφορετικών αξόνων....



αν δεν έχεις απώλεια αέρα γιατί να σε ειδοποιήσει;;;;;;;;;;;;

:deal:

kplc16
01-10-09, 14:56
ετσι και του τα αλλαξει η BMW:bananasmi στην εγγυηση που πολυ αμφιβαλλω πες μας να το ξερουμε. Αν και πιστευω οτι δεν ειναι πλεον θεμα BMW αλλα ελληνικης αντιπροσωπιας ελαστικων

sakkunen
01-10-09, 23:47
Βυζιά πολύ μεγάλα

2 τεράστια βυζιά


πετάξει βυζί

Πω, πω μου τρέχουν τα σάλια μιλάμε..


Το 2006 εβγαλα βυζια

:bugeye::bugeye:

stratos
01-10-09, 23:55
Έχω λιώσει λέμε:rofl2::rofl2::rofl2::rofl2:

Sorry για το off topic

bmw330vasilis
01-10-09, 23:55
αχαχαχαχαχαχαχα.....εγραψες σακουνεν.....αχαχαχαχαχαχαχαχα

κυριακος
02-10-09, 00:14
με εγγυηση (ειδικά στη Κέρκυρα) δε βγάζεις άκρη αλλά θα του πω να το τσεκάρει

Είναι κλασική περίπτωση αστοχίας υλικού στα λίνα.
Δεν έχει σχέση ούτε με λακκούβες ούτε με πεζοδρόμια.Καλό είναι βέβαια να αποφεύγονται.
Μονό σχίσηματα από γυαλιά η αιχμηρά αντικείμενα δεν καλύπτονται από εγγύηση και είναι εύκολο βέβαια να διαπιστωθεί η αίτια του σκισίματος.
Λογικά για την περίπτωση του καρουμπαλου η αντικατσατση του θα πρέπει να είναι άμεση από τον λάστιχα.
Αν συνάντηση προβλήματα ο φιλο σου να απευθυνθεί εδώ:
http://www.vres.gr/company.php?company_id=343167
Και παράλληλη εισαγωγή να τα έχει κάνει ο λαστιχας από τον όποιο τα αγόρασε ο φίλος πρέπει να του αντικαταστήσει άμεσα.

Chalyps
02-10-09, 08:27
αν δεν έχεις απώλεια αέρα γιατί να σε ειδοποιήσει;;;;;;;;;;;;

:deal:δεν σε ενημερώνει για το αν κάνεις βυζιά ....απάντησα στην απάντηση του Κερκυραίου μας , οτι θα ελένγξει αν τα βυζιά προκλήθηκαν απο απώλεια αέρα....:rtfm:

κυριακος
02-10-09, 09:23
Είναι κλασική περίπτωση αστοχίας υλικού στα λίνα.
Δεν έχει σχέση ούτε με λακκούβες ούτε με πεζοδρόμια.Καλό είναι βέβαια να αποφεύγονται.
Μονό σχίσηματα από γυαλιά η αιχμηρά αντικείμενα δεν καλύπτονται από εγγύηση και είναι εύκολο βέβαια να διαπιστωθεί η αίτια του σκισίματος.
Λογικά για την περίπτωση του καρουμπαλου η αντικατσατση του θα πρέπει να είναι άμεση από τον λάστιχα.
Αν συνάντηση προβλήματα ο φιλο σου να απευθυνθεί εδώ:
http://www.vres.gr/company.php?company_id=343167
Και παράλληλη εισαγωγή να τα έχει κάνει ο λαστιχας από τον όποιο τα αγόρασε ο φίλος πρέπει να του αντικαταστήσει άμεσα.

Τον <Λάστιχα> εννοούσα η την αντιπρόσωποια BMW η τον ιδιώτη αν τα έχει βάλει έξω.

bimmer-corfu
02-10-09, 18:30
είναι επικίνδυνο να οδηγάει με αυτά τα λάστιχα?

montoya
02-10-09, 18:45
Τα αφησε χωρις αερα μηπως και εκανε καποια χιλιομετρα?

Δεν θα άναβε ένδυξη στο ταμπλό για χαμηλή πίεση?
Εγώ για λακκούβα το κόβω.

bimmer-corfu
02-10-09, 18:56
ένδειξη ανάβει μόνο σε ξαφνική απώλεια αέρα γιατί ο αισθητήρας μετράει τη ταχύτητα περιστροφής των τροχών. Σε φυσιολογικές συνθήκες χάνουν όλα μαζί τα λάστιχα, άρα δεν υπάρχει διαφορά στην περιστροφή.
Το έχω τσεκάρει πολλές φορές, πρόσφατα πάλι σε Χ3 που είχε χάσει το μισό αέρα δεν άναψε τίποτα

a.samaro
02-10-09, 19:05
bimmer-corfu
ένδειξη ανάβει μόνο σε ξαφνική απώλεια αέρα γιατί ο αισθητήρας μετράει τη ταχύτητα περιστροφής των τροχών. Σε φυσιολογικές συνθήκες χάνουν όλα μαζί τα λάστιχα, άρα δεν υπάρχει διαφορά στην περιστροφή.
Το έχω τσεκάρει πολλές φορές, πρόσφατα πάλι σε Χ3 που είχε χάσει το μισό αέρα δεν άναψε τίποτα

Είναι διαφορετικός αυτός ο αισθητήρας, απο του Ε46 ?
Ρωτάω γιατί στο δικό μου Ε46, τον έλεγχο πίεσης τον κάνει πρίν ακόμη ξεκινήσει το αυτοκίνητο.
Αμέσως μόλις ανοίξεις τον διακόπτη. Δηλαδή πριν κάν περιστραφούν οι τροχοί !!

bimmer-corfu
02-10-09, 19:08
δεν ξέρω αλλά λογικά το δικό σου κατά τα λεγόμενα σου μετράει την πίεση του ελαστικού και όχι την διαφορά περιστροφής των τροχών

κυριακος
02-10-09, 20:21
είναι επικίνδυνο να οδηγάει με αυτά τα λάστιχα?

Καθόλου μην το κράτηση το λάστιχο αυτό,σίγουρα είναι επικίνδυνο και άντε τώρα να είσαι ήσυχος και για τα υπόλοιπα.
Όσο πιο γρήγορα το αντικαταστήσει τόσο πιο πολύ θα ταιριάξουν τα καινούργιο λάστιχα με τα υπόλοιπα και βέβαια τα καινούργια θα πρέπει να είναι στον ίδιο τροχό.
Τώρα τελευταία σε πολλούς γνωστούς που αγόρασαν καινούργια αμάξια άλλης μάρκας(πχ seat) είναι σύνηθες φαινόμενο τα καρούμπαλα.
Τουλάχιστον μήπως μπορούμε να δούμε πάνω στο λάστιχο αναφέρει με κωδικό την χωρα προέλευσης.

ΥΓ τώρα που το σκέφτομαι αυτοί με το seat δεν είχαν μονό αυτό το πρόβλημα είχαν και άλλα κρούσματα.
όμοια περίπτωση με του φίλου σου που είχε και κάτι άλλα μαζί με αυτό.

Nick_E60_GR
03-10-09, 00:49
[QUOTE=sakkunen;326186]

Nick_E60_GR
03-10-09, 00:50
Πω, πω μου τρέχουν τα σάλια μιλάμε..
:bugeye::bugeye:

http://img152.imageshack.us/img152/2899/avatarb7erg8.gif

YAziDis
03-10-09, 01:08
E τόση ώρα βυζιά και βυζιά, ορίστε ... χαχαχαχα

stavros
04-10-09, 00:34
Ο φίλος σου πως οδηγάει?
Αν έχει πέσει σε λακούβα με πολλά χιλιόμετρα μπορεί να του πετάξει βυζί ακόμη και με καινούριο ελαστικό... Μήπως το ανεβάζει σε πεζοδρόμια?


Μία λακκούβα στο οδόστρωμα (όσοι ζουν κοντά στην Αθήνα γνωρίζουν τον παράδρομο της εθνικής προς Οινόφυτα) ήταν αρκετή για να μου δημιουργήσει ένα τέτοιο "καρούμπαλο" μπροστά δεξία.

Πιστεύω πως αν ΔΕΝ ήταν runflat το λάστιχο θα είχε κλατάρει εκείνη τη στιγμή. Όχι πως το runflat την γλίτωσε. Αντικαταστάθηκε αλλά τουλάχιστον επέστρεψα στο σπίτι.