PDA

Επιστροφή στο Forum : Απλήρωτα τέλη κυκλοφορίας


artaxia
10-10-09, 23:33
Θέλω να ρωτήσω αν ήρθε σε κανέναν να πλήρωση τα απλήρωτα τέλη κυκλοφορίας
Στην επαρχεία που ρώτησα στην εφορεία μου είπαν ότι δεν τους ήρθε τίποτα
Η εγκύκλιος του υπουργείου οικονομικών αναφέρει ότι μέχρι 31.10.2009 ρέπι να έχουν σταλεί οι ειδοποίησης τι γίνετε γνώριζα κανίς επίσης τα 33000 αυτοκίνητα μηχανές τροχόσπιτα που λένε ότι βρήκαν με απλήρωτα τέλη μου είναι λίγα μήπως το κάνουν να πάνε μονή τους οι ιδιόκτ ητες να τα δηλώσουν θέλω απαντήσεις συντομα ευχαριστω

Lil
10-10-09, 23:34
Αλλο ενα ιδιο θρεντακι και μετα θα ρωτας σε αλλο φορουμ....

Panoz_335i
10-10-09, 23:39
Αλλο ενα ιδιο θρεντακι και μετα θα ρωτας σε αλλο φορουμ....

Προφανως και ο χρηστης απο ελειπη γνωση υπολογιστη εκανε λαθος...εσυ γιατι δεν τα σβηνεις?? moderator δεν εισαι?

Lil
10-10-09, 23:41
Προφανως και ο χρηστης απο ελειπη γνωση υπολογιστη εκανε λαθος...εσυ γιατι δεν τα σβηνεις?? moderator δεν εισαι?

Φιλτατε εχεις γρηγορο αμαξι αλλα μην προτρεχεις.... κανε ενα ριφρες....

artaxia
11-10-09, 00:40
Οκ είμαι καινούργιος μπορεί κόπιας φίλος να με βοηθήσει στα ερωτήματα μου!!!!!!!!!!

veliopou
11-10-09, 11:06
και για να σου απαντήσουμε και την ερώτηση μπας και σταματήσεις να ανοίγεις καινούργια threads, να σου πω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μην σου έρθει να τα πληρώσεις. και μάλιστα διπλά αφού δεν τα πλήρωσες στην ώρα τους.
από την εφορία δεν μπορείς να ξεμπλέξεις, και την στιγμή μάλιστα που ξέρουν ποιος είσαι, ΑΦ.Μ και τα λοιπά.
όσο για το πότε θα σου έρθει ειδοποίηση, ή όταν θα σου έρθουν και τα καοινούργια να πληρώσεις, ή όταν θα πας να ζητήσεις φορολογική ενημερώτητα και θα σε τσακώσουν, ή τελοσπάντων όταν θα έχεις δοσοληψία με εφορία.

a.samaro
11-10-09, 12:32
Επιτρέπονται τέτοιες ερωτήσεις ???? (!!!!)

stefanos_cool
11-10-09, 14:52
Θέλω να ρωτήσω αν ήρθε σε κανέναν να πλήρωση τα απλήρωτα τέλη κυκλοφορίας
Στην επαρχεία που ρώτησα στην εφορεία μου είπαν ότι δεν τους ήρθε τίποτα
Η εγκύκλιος του υπουργείου οικονομικών αναφέρει ότι μέχρι 31.10.2009 ρέπι να έχουν σταλεί οι ειδοποίησης τι γίνετε γνώριζα κανίς επίσης τα 33000 αυτοκίνητα μηχανές τροχόσπιτα που λένε ότι βρήκαν με απλήρωτα τέλη μου είναι λίγα μήπως το κάνουν να πάνε μονή τους οι ιδιόκτ ητες να τα δηλώσουν θέλω απαντήσεις συντομα ευχαριστω

Μάλλον πρέπει να έχεις κάνει λάθος ερώτηση στην εφορία όπου ανήκεις.
Δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχει ενημερωθεί το τοπικό κατάστημα για
το θέμα, καλό θα ήταν να ξαναπάς αύριο και να το θέσεις ξανά.

Να έχεις μαζί σου την άδεια κυκλοφορίας την ταυτότητά σου και να καθαρίσεις
με αυτό το θέμα διότι θα το βρεις μπροστά σου σίγουρα!

Πάρε ένα παλιό ειδοποιητήριο και διάβασε από πίσω τι λέει.
Ο ιδιοκτήτης υποχρεούται σε περίπτωση που δεν λάβει ειδοποίηση να
πάει στο τοπικό κατάστημα Δ.Ο.Υ όπου ανήκει με τα παραπάνω που
σου γράφω και να εξοφλήσει τα τέλη.

veliopou
11-10-09, 15:05
stefane ο φίλος δεν λέει πως δεν έλαβε το ειδοποιητήριο. Λέει πως το έλαβε πέρσυ δεν τα πλήρωσε, και τώρα άκουσε από κάπου ότι έχουν έρθει σημειώματα στην εφορία για αυτούς που δεν έχουν πληρώσει.
Φίλε artaxia τρέχα αύριο το πρωί και πλήρωσε τα διπλά πια τέλη κυκλοφορίας γιατί θα το βρεις μπροστά σου κάποια στιγμή και δεν θα μπορείς να κάνεις τίποτα

stefanos_cool
11-10-09, 15:09
stefane ο φίλος δεν λέει πως δεν έλαβε το ειδοποιητήριο. Λέει πως το έλαβε πέρσυ δεν τα πλήρωσε, και τώρα άκουσε από κάπου ότι έχουν έρθει σημειώματα στην εφορία για αυτούς που δεν έχουν πληρώσει.
Φίλε artaxia τρέχα αύριο το πρωί και πλήρωσε τα διπλά πια τέλη κυκλοφορίας γιατί θα το βρεις μπροστά σου κάποια στιγμή και δεν θα μπορείς να κάνεις τίποτα

Έχω δει τι λέει, που τα λέει και πόσες φορές τα λέει …
Η απάντηση που του έδωσα κάλυψε ΟΛΕΣ τις απορίες του!(και εμάς!)

Nick_E60_GR
11-10-09, 15:35
stefane ο φίλος δεν λέει πως δεν έλαβε το ειδοποιητήριο. Λέει πως το έλαβε πέρσυ δεν τα πλήρωσε, και τώρα άκουσε από κάπου ότι έχουν έρθει σημειώματα στην εφορία για αυτούς που δεν έχουν πληρώσει.
Φίλε artaxia τρέχα αύριο το πρωί και πλήρωσε τα διπλά πια τέλη κυκλοφορίας γιατί θα το βρεις μπροστά σου κάποια στιγμή και δεν θα μπορείς να κάνεις τίποτα

Ο νόμος λέει ότι θα πληρώσει διπλά αν κυκλοφορήσει μέσα στο έτος για το οποίο δεν πληρώθηκαν. Δεν λέει ότι τα διπλά θα ισχύουν και την επόμενη, ακόμη και αν δεν χρειάστηκε να κυκλοφορήσει... εγώ πιστεύω ότι ούτε τα κανονικά ...υπάρχει νομικό θέμα και δεν μπορούν να τα απαιτήσουν ετεροχρονισμένα, άσχετα αν σου λένε να καταθέσεις πινακίδες. Καταθέτεις πινακίδες για να καταγραφεί και να μη χρεωθείς την τρέχουσα χρονιά. Το ειδοποιητήριο θα σου έρθει ακόμη κι αν έχεις καταθέσει πινακίδες ...το έχει κάνει κανείς? Έτσι έγινε με μένα, και πήγαινα κάθε χρόνο με τη βεβαίωση της κατάθεσης, και μου έλεγαν, ΟΚ αγνοήστε το ειδοποιητήριο....

Αυτό καταλαβαίνω εγώ.

veliopou
11-10-09, 15:42
Ο νόμος λέει ότι θα πληρώσει διπλά αν κυκλοφορήσει μέσα στο έτος για το οποίο δεν πληρώθηκαν. Δεν λέει ότι τα διπλά θα ισχύουν και την επόμενη, ακόμη και αν δεν χρειάστηκε να κυκλοφορήσει... εγώ πιστεύω ότι ούτε τα κανονικά ...υπάρχει νομικό θέμα και δεν μπορούν να τα απαιτήσουν ετεροχρονισμένα, άσχετα αν σου λένε να καταθέσεις πινακίδες. Αυτό καταλαβαίνω εγώ.

Είναι δυνατόν να μην πληρώσει τα κανονικά? από την στιγμή που δεν έχει καταθέσει πινακίδες, το αυτοκίνητο για την εφορία και το κράτος κυκλοφορεί κανονικά.
Οπότε όταν τον τσακώσουν κάποια στιγμή, θα τον βάλουν να πληρώσει για όσα χρόνια δεν έχει πληρώσει. Αν έχεις ακούσει τώρα με το μέτρο της απόσυρσης για να πάρεις τα λεφτά που δικαιούσαι από την εφορία, τσεκάρουν τα πάντα και αν βρεθείς με χρωστούμενα στα αφαιρούνε από το ποσό.

Nick_E60_GR
11-10-09, 15:45
Είναι δυνατόν να μην πληρώσει τα κανονικά? από την στιγμή που δεν έχει καταθέσει πινακίδες, το αυτοκίνητο για την εφορία και το κράτος κυκλοφορεί κανονικά.
Οπότε όταν τον τσακώσουν κάποια στιγμή, θα τον βάλουν να πληρώσει για όσα χρόνια δεν έχει πληρώσει. Αν έχεις ακούσει τώρα με το μέτρο της απόσυρσης για να πάρεις τα λεφτά που δικαιούσαι από την εφορία, τσεκάρουν τα πάντα και αν βρεθείς με χρωστούμενα στα αφαιρούνε από το ποσό.

Διάβασε πάλι γιατι έχω κάνει edit.

Eίναι άλλο κατάθεση πινακίδων, κι άλλο απόσυρση (οριστική διαγραφή)